Ondiï-vaaïdm C. Kiese weiter Ingezonden Laatste berichten. Dé correspondent van het Volk uit Duitschland gewezen. riJksconcessies electriciteits- voorziening in nd.-holland. Augustus 1898 Augustus 1914 Augustus 1934 De muiters van de Zeven Provinciën gerepatrieerd. GAAT U MAAR INDiË? Volle garantie Kanaalweg 18S lei. 249 De aankomst van de Christiaan Huygens. GEMENGD NIEUWS De gebeurtenissen in Oostenrijk. Hitier wordt opvolger van Von Hindenburg, HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG '1 AUGUSTUS 1934 Vergezeld van zijn kleinkinderen maakt de president een wandeling in den tuin van zijn paleis te Berlijn De rijkspresident ging een jaar of zes geleden op jacht in de buurt van Die- tramszell. Daar ontmoette hij een heel oud boertje, dat hout sprokkelde. „Goeden middag", zei Hindenburg. „,Wel, vadertje, hoe oud bent u?" „Drie-en-negentig, en u?" „Ik ben in mijn een-en-tachtigste. Ook niet zoo jong meer, hè? „Ach", zei het boertje, „als je een-en tachtig bent, kun je nog van allerlei wor den". „Veel verder dan nu, zal ik het wel niet brengen: ik ben rijkspresident". „Zoo?" zei de boer, „nu, jonge man dat is een goed baantje, dat moet je vast houden". Toen hij commandant was van de 28ste divisie hieid hij eens op straat een recruut aan; „Zeg eens, recruut", vroeg hij, „weet je wie ik ben?" De recruut wist het en zei eerbiedig, zooals het hoorde: „Onze divi sie-commandant, Zijne Excellentie luit,- generaal Von Hindenburg". „Mooi zoo, en waaraan herken je me dan?" „Aan je bakkes", zei de recruut en Hin denburg klopte hem op den schouder. „Wat doet u eigenlijk als u nerveus bent?" vroeg op een avond een vriend aan Hindenburg. „Dan fluit ik", antwoordde Hinden burg. ,(lk heb u nooit hooren fluiten", zei de ander. „Ik heb ook nog nooit gefloten", ant woordde Hindenburg. In het dagboek van Sir Francis Bertie, gewezen Engelschen gezant te Berlijn, lezen wij een anecdote, die Hindenburg zou hebben verteld over den Duitschen kroonprins, met wien hij blijkbaar niet erg dweepte: Ik kom in den hemel en heb mijn paard niet bij me. Sint Petrus maakte hierop aanmerking en zegt: „Een groot maarschalk, zooals jij, die zonder zijn ros komt, laat ik er niet in" Ik ben daarop naar de aarde teruggekeerd en heb bij den kroonprins mijn nood geklaagd. Deze wordt woedend en zei: „Ik ga met je mee. We zullen dien ouden hemelwachter wel eens mores leeren!" En gezamenlijk gaan we naar boven. Petrus ziet ons uit de verte aankomen en als we er zijn, roept hij mij toe: „Ik heb gezegd, dat je met een paard moest komen, niet met een ezel!" Tijdens den oorlog moet Hindenburg, die nooit een blad voor den mond nam, eens bij volle rijksdagzitting bezwaren hebben gehad tegen bepaalde krijgsmaat- regelen. Opeens riep een der ministers: „Laten we niet vitten! Laten we alleen het gezonde verstand laten spreken". ,Het gezonde verstand alleen is niet voldoende zei Hindenburg, „wanneer we het uitsluitend daarmee moesten doen, zou geen soldaat in den oorlog gaan". Gedurende den veldtocht van 1870 tot 1871, waaraan hij als luitenant heeft deel genomen, was hij tusschen een troepje kameraden terechtgekomen, die duchtig zaten oo te scheppen. „Ik heb vijftien man gevangen geno men", zei er een. „En ik heb dertig Fransozen neerge legd", zei een tweede. „En jij?" vroeg iemand aan Hinden burg, „wat heb jij gedaan? „Ik ben doodgeschoten", antwoordde Hindenburg. In 1928 ontving de president de afge vaardigden der tooneelschrijvers en com ponisten op het internationaal congres voor auteursrecht, te Berlijn gehouden. Hierbij richtte hij zich tot Max von Schil- lings en zei: „Daar hier de vertegenwoor digers van vele landen vergaderd zijn, hoop ik, dat wij die heeren betere muziek zullen voorzetten, dan die waarop vvij allen tezamen de wereld in 1914 hebben vergast". Op een keer moest Hindenburg een treinreis van drie uur maken en een offi cier, die hem een boek zou brengen, kwam niet opdagen.,, Dan zult u drie uur niets moeten doen", merkte tenslotte iemand op, waarna Hindenburg ant woordde: „Veldslagen mag men desnoods verliezen, maar zijn tijd niet", waarop zich het gouden beeld van Ger manla verhief in een, als wapperend, gouden kleed. Nu weet ik wat die woorden op de krans van Bismarck beteekenen, nu het weer 1 Augustus is. Augustus de maand dat de oogsten worden binnengehaald korenaren vallen onder de zeis. Aug. 1934. Op dezen dag herdenken wij, hoe twintig jaar geleden de bloem van Europa met het rijpe koren op de slag velden werd weggemaaid. Op den eersten van den zomermaand herin neren wij hoe mannen en vrouwen in den zomer van het leven voor hun vader land vielen naar zij dachten voor hun land voor den vrede voor den vrede die niet kwam. Waar isdje Vrede? Waar de Vreugde, het Geluk, de Zekerheid Machtigen der Aarde arbeidden voor het heil van hun volk. Velen waren eerlijk, waren oprecht, hadden hun volk lief. Bismarck had zijn volk lief Augustus 1934. 's Morgens 6 uur. Waar is de vrede, de vreugde, het geluk Hindenburg's doodsstrijd is volstreden, Hindenburg is gevallen. Hij had lief zijn volk. Velen trokken nu 20 jaar geleden met hun leider, de geweren en zwaarden met versche bloemen versierd, naar de slag velden. De Berlijnsche correspondent van de Nw. Rt.Crt. telefoneerde gisterenochtend: De heer J. L. van Looi, correspondent van het Amsterdamsche dagblad Het Volk heeft gisterenochtend het bevel thuis ge kregen binnen 14 dagen het Duitsche rijksgebied te verlaten. De heer van Looi zoo staat in het bevel te lezen heeft bij voortduring aan zijn blad berichten geleverd, waarin het buitenland van den toestand in Duitschland een beeld wordt gegeven dat van kwaadwilligheid getuigt, terwijl hij voorts op hatelijke of beleedigende wijze critiek heeft uitgeoefend. Op grond van het nationaal zelfbehoud moet derhalve door zijn uitwijzing aan deze werkzaam heden een eind worden gemaakt. HET BELGISCHE KONINGSPAAR- OP SCHIPHOL. den hoofdcommissaris van te lnns- bruck, is aan dezen moord schuldig vonden en ter dood veroordeeld. Nayer, ook een nazi, die medeplichtig is t>ey>n- den, werd tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. Wurnig is gisterenavond om acht uur gehangen, DE OPVOEDING VAN DE DUITSCHE JEUGD. I De Zondag voor het gezin; Za terdag en Woensdagavond voor de Hltlerjeugd; de andere dagen voor de school. Augustus 1934. Maarschalk Lyauty is gestorven, Vandaag wordt de man, die Frankrijk poogde te redden, te verdedigen de man, de leider van millioenen jonge levens, néar het graf gebracht. Augustus 1898. Augustus 1914. Augustus 1934. 's Morgens 9 uur. Volkeren stierven. Leiders stierven. Er zijn geen leiders, geen volmaakte leiders op deze wereld. Dat geen mensch zich verheffe to zijn de leider. Eén leidt. Eén, de Eeuwige, Onver anderlijke Sehepper. Aan Zijn leiding hebben wij ons over te geven. Dinsdagochtend om half een zijn met een toestel van de Sebana op Schiphol aangekomen koning Leopold van België en koningin Astrid, mitsgaders hun jong ste zoontje Albert. De hooge reizigers hadden voor den kleinen prins de wieg bij kich. De koninklijke familie hield zich eenige uren op het vliegveld op. Het voornemen was om met het gewone diensttoestel van de K.L.M. om vier uur door te vliegen naar Malmö. De koninklijke familie gaat vaeantie nemen in Zweden, waarheen de twee oudste kinderen haar reeds véór zijn gegaan. öij Kon. besluit yan, 23 Juli is wijziging, gebracht in de voorwaarden van. de. aan de provincie Noord-Holland verleende concessie voor den aanleg en de exploi tatie van inrichtingen en van werken tot Ket voortbrengen, geleiden, transformee- ren, verdeeien en leveren van electriciteit. Voorts is bij Kon, besluit van 23 Juli wijziging gebracht in de voorwaarden van de aan de gemeente Amsterdam verleende concessie voor den aanleg en de exploi tatie van inrichtingen en van werken tot Op de velden berst het koren uit de aren, buigen zich de halmen. Tusschen breed, groen, laag neerhangend looverdal rijpen de vruchten. Jipt geleiden, transformeeren, verdeeien Leidt 0 Eeuwige in deze Augustus- kn leveren van electriciteit. (St.ct.) maand de wereld ten vrede. Augustus 1934. YVEL DLAWNURG. Op de velden is ook de man met den sikkel, die de halmen afsnijdt. In de gaarden plukt de mensch de vruchten. Ze kunnen geen levenssappen meer uit de aarde trekken. De aren gaan dood, de vruchten sterven in Augustus iedere Augustus van elk jaar. In Augustus 1898 stierf een groot man, een machtige der aarde. Ik denk terug, zie mij weer staan ver na 't middernachtelijk uur in Berlijn, op het verlaten Plein der Republiek. In Ber lijn, in de Friedrichsstrasse en op Unter de Linden daverde nog het leven maar het Plein der Republiek lög verlaten. Zwaar van graniet lag het Duitsche Rijks daggebouw, toen nog ongeschonden. HoOg boven op zijn zuil rees het beeld van Bismarck. Gekromd, als doodelijk vermoeid, droeg Atlas de wereldbol. Een paar menschen loopen als schimmen om het beeld. In hun handen dragen zg een krans, stil leggen zij die neer aan den voet van den grooten Duitscher, von Bismarck, die stierf 1 Augustus. Ter beschikking van de marine autoriteiten te Vlissingen, De menschen gaan weg verlaten ligt het Plein. Ik buig mij over de kransen, op linten lees ik: „Die Freiheit und das Himmelreich gewinnen keine Halben." Toen zette ik mij neder, ver na het middernachtelijk uur en peinsde over de beteekenis van deze woorden, maar ik begreep ze niet. En ik keek ook naar de hooge zuil, MOBILISATIE HERDENKING. De plechtigheid bij het leger- 1 en vkbtmOnunsent te Schevenm- gen, Bij het leger- en vlootmonument op den Bcheveningschen Boulevard heeft gister middag een korte plechtigheid plaats gehad ter herdenking van het feit, dat 20 jaar geleden leger en vloot werden ^gemobiliseerd. De plechtigheid was ge organiseerd door de hoofdbesturen van dénj Nat. Bond Het "Móbilisatiekruis, dé Koib Ned, Verl Ons Leger en de Kon. "VeL Onze Vloot, bij welke vereenigingen ziel) het Nat. Jongeren Verbond had aan gesloten. Klokslag 2 uur begon de herdenking niet het hgschen van een rood-wit-blauwe en een oranjevlag ter weerszijden van Gisterennacht is het stoomschip Chris- hel monument, waarna een herdenkings- tiaan Huygens, op zijn reis van Indië I pede nverd uitgesproken door ds. I. Voor- naar IJmuiden, te Vlissingen op de ree steegh, voorzitter van den Bond van Chr. gekomen en zijn de muiters, die naar j Öranjevereenigingen. Nederland werden overgebracht, door een onderzeeboot van boord afgehaald. Ze zijn ter beschikking van de marine-autori teiten te Vlissingen gesteld. De muiters, waaronder zich ook korpo raal B. bevond, waren in een aantal cellen, welke op de Huygens waren ingericht, opgesloten, waar zg door militairen werden bewaakt. Een aantal van hen zal de hun opgelegde straffen in DenjHelderuitzitten, eenigen zuilen in de strafgevangenis te Amsterdam worden opgesloten. (N.Rott.Crt.) De rijksminister voor wetenschap, op voeding en onderwijs maakt 0. m. het volgende bekend: Voor de opvoeding van de schooljeugd in den nationaal-socialistischen staat moe ten school, rijksjeugdleiding en het ouder lijk huis samenwerken. Teneinde een vruchtbare samenwerking te waarborgen, zijn de rijksminister voor wetenschap, opvoeding en volksontwik keling en de jeugdleider van het Duitsche rijk het eens geworden over de volgende in de toekomst uit te voeren maatregelen: 1. De Zondag behoort principieel aan het ouderlijk huis en het gezin. 2. Voor het opvoedingswerk van de rijksjeugdleiding (Hitier jeugdbeweging) wordt voor de daarbij aangesloten leer lingen des Zaterdags geen school gehou den (staatsjeugddag). Daarnaast staat de rijksjeugdleiding de Woensdagavond ter beschikking en deze zal door de rijks jeugdleiding centraal worden georgani seerd. 3. Voor alle overige scholieren wordt Zaterdag gewoon onderwijs gegeven. 4. Overigens staan de werkdagen zon der beperking ter beschikking van het schoolwerk. 5. Voor de aangeslotenen bij de Hitler- jeugd die een beroep uitoefenen, wordt tot en met het achttiende jaar dezelfde regeling nagestreefd. Verder is iiog bepaaid dat in den zomer op den staatsjeugddag de jeugd niet lan ger in beslag genomen mag worden dan van 7 tot 19 uur en in den winter niet langer dan van 8 tot 18 uur. Verkorting van het wetenschappelijk onderwijs moet zooveel mogelijk achterwege blijven. Teneinde het saamhoorigheidsgevoel der klassen te versterken en het mogelijk te maken dat de leeraren en leerlingen ook buiten de schooluren elkander leeren kennen, moet vier maal per jaar op den Zaterdag een gemeenschappelijke school wandeling gemaakt worden, waaraan alle leeraren, over de klassen verdeeld, moeten deelnemen. Tenslotte wordt nogmaals uit drukkelijk erop gewezen, dat de Zondag het gezin toekomt, zoodat dus geen jeugd organisatie het recht heeft op Zondag Laat dan Uw inboedel m 01- en muis vrij opbergen in een van onze bekende, droge opslagplaatsen. Zeeir Hoge prijzen Prima) oiRidlcrhoudl Vraagt gratis prijsopgaaf. Verhuizingen dloor geheell Nederland! Men deelt ons van marinezijde mede Het bericht, dat een gedeelte der mui ters van de Zeven Provinciën ter be schikking van de militaire autoriteiten te Vlissingen en een ander gedeelte ter beschikking van die te Den Helder ge steld zou worden, is onjuist. Vermoedelijk zal een gedeelte te Leeuwarden zijn straf uitzitten, een gedeelte in een andere plaats, welke is nog niet hekend. Buitenland Demonstraties, doch de muiters van de Zeven Provinciën waren reeds van boord. De president in gezelschap van den Duitschen ex-kroon* prins 1 Met het motorschip Christiaan Huygens van de Stoomvaart-Maatschappij Neder land, zou gister een gedeelte van de ver oordeelde muiters van de Zeven Provin ciën meekomen, die hier te lande hun straf zouden ondergaan. Deze veroordeel den waren reeds eerder van boord gehaald, maar de politie had toch maatregelen genomen als eventueel zich incidenten mochten voordoen. Tegen den middag verzamelde zich een troepje belangstel lenden voor de poort van de Nederland aan de Sumatrakade. Toen dat troepje wat roerig werd en er geschreeuw begon in verband met de veroordeeling van de schepelingen van de Zeven Provinciën, heeft de politie met gummistok deze demonstranten verspreid en van de kade verwijderd. Ook werden van het terrein van de Nederland zelf eenige personen verwijderd, die daar rumoer trachten te maken. Hot schip dat door het afhalen van de veroordeelden op de reede van Vlissingen vertraging had gehad, lag tegen twee uur voor den wal. BOM VOOR SCHUSCHNIGGS PALEIS. Voor de woning van den nieuwen kanselier Schusehnigg in het Augarten Paléis werd hedenmorgen een bom ge wonden, die nog onschadelijk gemaakt kon worden. Dreigbrieven voor rechters, Raar Reuter uit Weenen meldt, hebben de leden van de verschillende rechtbanken, die de deelnemers aan den jongsten op stand moeten berechten, aan de journa listen verzocht hun namen niet te publi- ceeren, daar zij voortdurend brieven ontvangen, waarin zij met den dood be dreigd worden. De gevechten in Karlnthië. Het D.N.B. meldt uit Belgrado, dat volgens een bericht van het blad Vreme uit Unterdrauburg, aan de Zuid-slavische Oostenrijksche grens de gevechten tus schen opstandelingen en bondstroepen in Karintbië ook gedurende den geheelen Dinsdag voortduurden. Het moeten gis teren zelfs de bloedigste gevechten zijn geweest uit den opstand. De opstande lingen en bondstroepen hebben tal van dooden en gekwetsten te betreuren. De Italiaansehe troepen. Reuter meldt uit Rome: In yerbanct met de verbetering van den toestand in Oostenrijk zullen, naar ver luidt, de Italiaansehe troepen, welke aan de grenzen zijn samengetrokken, dezer dagen worden teruggetrokken. Ander zijds wordt echter medegedeeld, dat de manoeuvres, die reeds eenigen tijd gele den waren aangekondigd en die gehouden zullen worden in Noord-ltalië, zuilen doorgaan. D© moordenaar van den hoofd commissaris t© Innsbrack gehan gen. Wurnig, de nationaal-socialist, die te Innsbruek voor den krijgsraad terecht heeft gestaan wegens den moord op Hiekl, haar leerplichtige leden op te roepen voor welke demonstraties ook. MUITERIJ OP EEN GRIEKSCH STOOMSCHIP. In de haven van Livórno is het aan boord van het Grieksche stoomschip Eftykya Bergothy tot ongeregeldheden gekomen De kapitein werd door de be manning ernstig mishandeld, De oorzaak schijnt in een loonconflict gezocht ,te moeten worden. De Italiaansehe havenautoriteiten heb ben. een officier met agenten van politie aan boord van het schip gezonden, waar zij op instructie van dén eveneens ver schenen Griekschen consul dertien leden der bemanning wegens muiterij arresteer den. LEVENSLANGE K ERKERSTRA F, Gisteren is te Innsbruek vonnis geveld in de zaak tegen een bende bandieten uit Hopfgarten, die zich aan niet minder dan 82 ernstige misdaden had schuldig ge maakt, waaronder drie moorden met be- rooving, drie pogingen tot moord, dertig b randstichtingen en 33 pogingen tot brand stichting, welke misdaden gepleegd zijn van het voorjaar 1929 tot midden 1933, en waardoor onder de bevolking van Tirol groote onrust was veroorzaakt. De dood straf kon tegen de drie beklaagden,Bachler, Clementi en Lechner niet worden geëischt, daar deze ten tijde van het plegen der daden in Oostenrijk nog niet was inge- B voerd. De bandieten werden veroordeeld tot levenslange kerkerstraf. De heer R. klaagt dan, dat hij dikwijls achter zijn rug om met de grofste leugens wordt beticht. Maar niet door m ij, heer R. Ik vind dit zelfs afkeurend en daarom kunt gij m;i daarvan nitt verdenken. Im mers kunt u weten, dat ik de hand meer boven uw hoofd heb gehouden, gezien het ontslag, dat u op korten termijn door het oude bestuur gegeven zou worden, dat op voorstel van mij op een lateren datum is geschied. Over de omstandigheden, die daartoe geleid hebben, zal ik mij niet uiten, omdat ik en de heer 8 er a 110 toen pas in het bestuur waren en wij bij de tweede zitting voor dit feit kwamen te staan. Ik geef u in overweging om daar van klacht te doen ter plaatse waar dit behoort. Verder vraagt gij, heer R., wie of „de zijnen" zijn. Welnu, zoolang gij in uw advertentie schrijft van ons, dan is uit voor ëen ieder zeer duidelijk, dat er meer deren zijn, omdat ons meervoudig is, heer R., of weet gij dit niet? Zoo zijn er meer citaten in uw stuk, welke gij neer schrijft en waarvan gij de strekking blijk baar niet begrijpt. O. a. vraagt gij mij waarom de A'Igemeenë Bëgrafenisvereen. „Den Helder" haar tarief heeft verlaagd. Dit kunt gij lezen in mijn stuk voorko mende in de Held. Courant van 24 Juli. Immers omdat deze Vereeniging overeen komstig hare Statuten 'n begrafenis bediening doet uitvoeren voor hare leden en gezinsleden, tegen den kostenden p r ij s, waarmede de 10 en 5 admi nistratiekosten in verband hebben ge staan. Ook heeft de heer Remelink het over de rouwkamer, die volgens hem bij elk sterfgeval gebruikt wordt en waarvoor 20 in rekening wordt gebracht. Zie zijn berekening in zijn stuk (Held. Crt. d.d. 26 dezer), waarover hü zijn misnoegen uit. Het is wel frappant, dat hg over deze aangelegenheden schrijft zonder 't juiste daarvan te weten. Immers, geachte lezers, de rouwkamer is door de Alg. Begrafenis- vereeniging „Den Helder" aangeschaft voor een bedrag van 500 om hen, dus de familiën, die bij een eventueel sterf geval daarvan wensehen gebruik te ma ken, daartoe in de gelegenheid te stellen, waarvoor dan een bedrag van 20 tot dekking der kostén in rekening wordt ge bracht:. Hiermede is' dan wel het bewijs .geleverd, dat'er irt troebel water gevischt wordt, al is dit dan niet door m ij, en, dat de heer Remelink voor strooman wordt gebruikt. Uitdrukkelijk wil ik als nog hierbij vermelden, dat bij nadere be schouwing van dit stuk blijkt, dat ver schillende citaten daarin genoemd, door den aard der zaak uit interne aangelegen heden, den heer Remelink absoluut niet bekend kunnen zijn en dit uit de pen moet zjjn gevloeid van iemand, die daaraan zeer nauw verwant is of geweest is. Tenslotte herhaal ik het nog eens, ge achte, lezers: weest op uw hoede en wordt lid van de Algem. Begrafenisvereeniging „Den Helder", die gezorgd heeft, dat de abnormale hooge prijzen van 300, f 350 400 voor een uitvoering teruggebracht zijn tot den kostenden prijs. Hiermede zal ik eindigen, M. de R. en u dankend voor de opname, tee'ken ik met de meeste hoogachting, J. TIES8EN. Deh Helder, 28 Juli 1934. (Buiten verantwoordelijkheid van de redacti» Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Mag ik u beleefd verzoeken eenige plaatsruimte in uw geëerd blad, in ver band met het ingezonden stuk van den heer Remelink, uitvoerder van begrafe nissen, Weststraat no. 48. Bij voorbaat mijn dank. Na lezing van bovengenoemd ingezon den stuk kom ik tot de conclusie, dat de neer R. zich dusdanig door den werke- lijken en zakelgken inhoud van mijn in zonden stuk tegen zijn voortdurende ver- «achtmakende advertentiën omtrent de Algemeene Begrafenisvereeniging „Den Helder",, zie Held. Courant van Dinsdag 24 dezer in de klem gevoelt, dat hg, of wel de steller van dat stuk geen enkel lichtpunt ziet tot een zakelijk verweer daaromtrent, maar een persoonlijken aan val tegen ondergeleekende als verweer- stellmg onderneemt. Is dit reëel, heer R., enfin, dit laat ik ter beoordeeling van den geaehten lezer over. In zijn stuk van persoonlijk aanvallend verweer doet hg of wel de steller van dat stuk, verschillende vragen van per soonlijken aard, die absoluut niets met het zakelijke waarover het gaat, te maken heeft. Waarop ik dus den heer Remelink geen antwoord geef. Maar dit voor zijn verantwoording overlaat. Dat mijn inge zonden stuk van Dinsdag 2,6 dezer een «lap is geweest op den vuurpijl van den heer; Remelink en de zijnen behoeft dan toch geen vei dor bttoog. Dat de heer R. thans zegt een hekel te fcebben aan ingezonden stukken is voor den weidenkenden lezer aannemelijk. 1 De oude Egyptenaren gebruik ten reeds op primitieve wijze dp opwekkende 'bestanddeelen dér pepermuntplant. Gij als mo dern mensch vindt in de origi- neele KING-pepermunt ditzelf de middel ter verkwikking in ver fijnde en versterkte vorm terug. De rjjksregeering heeft de volgende wet aangenomen en afgekondigd. f. De functie van rijkspresident wordt vereenigd met die van rijkskan selier. Dientengevolge gaan de tot dusver door den rijkspresident uitgeoefende functies over op den leider en rijkskanse lier Adolf Hitier. Hg bepaalt zijn plaats vervanger. Deze wet wordt van kracht vanaf het ^ogenblik van het overlijden van rijks- president von Hindenburg.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6