PAO. J T JUTTERT.ip Onzinkbare Redding boot in den storm. T elefoon-grapje. Skicven /A, WA tympie dat tó ikke WB NOOlT_HOEKJE ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934 hier behoeft men, om het Duitsche element hoog te houden, dat tegen eigen vil in, onder vreemde heerschap pij is gesteld, geen oorlog te vieren. Als de andere groote machten er in toestemmen tegenover Duitschland de houding in te nemen, die dan betaamt en eindelijk recht zullen laten plaats hebben, zooals destijds Wilson in zijn beroemde 14 punten heeft uitgespro ken, is oorlog totaal overbodig. De Nederlanders hebben in 1918 geen deel van den overwinningsbuit geëischt en dit volk behoort tot de wei nigen, die bij de revsie-wenschen van Duitschland niets te verliezen hebben. Integendeel. De zoon van den uitvinder rechtvaardigt de plannen van zijn vader Steeds opnieuw als een schipbreuk plaats vond is de vraag opgeworpen of het weerstandsvermogen der reddings booten wel groot genoeg is, om een iwaren zeegang te trotseeren. Thans, na den ondergang der „Dresden", komt een jonge Engeischman met het plan om met een door zijn vader uit gevonden onzinkbare reddingboot over den Atlatinschen Oceaan te varen. Jarenlang bombardeerde de oude Gaskin het Engelsche patentbureau met zijn aanvragen. Hij sleepte model len 'ef naar toe, kwam steeds met nieuwe plannen en al zijn bemoeiingen draaiden alleen hierom: zijn uitvin ding, de onzinkbare reddingboot dienst baar te maken aan de menschheid. Nooit toeer, zoo verzekerde hij plechtig, zou op zee een mensch verdrinken, als alle schepen met zijn boot waren uitge rust. Maar zoover is het nooit geko men. Gaskin stuitte op hoon, ongeloof, bespotting wat steeds het traditio* neele lot der kleine en groote uitvin ders is. Totdat hij stierf, zonder ech ter het geloof in zijn werk en zijn uit vinding verloren te hebben. Zijn zoon heeft zijn leven in den dienst dérielfde idee gesteld. Het gaat hem om twee dingen. Hij wil namelijk op de allereerste plaats zijn vader, die ■men voor een droomer hield, rechtvaar digen en ten tweede wil hij de boot, die het zinnen en trachten dezer familie be- heersehte, de plaats doen veroveren, die haar toekomt. Om dit alles te bereiken heeft hij met zeer primitieve hulpmid delen en een armoedige werkplaats de plannen van zijn vader uitgevoerd. Is itlf gaan timmeren, verven en lak ken. Nu is het werk voltooid en het komt alleen maar op de beslissende proefnemingen meer aan. Hij heeft zich tot groot doel gesteld: in dezen noten dop de vaart over den Atlantischen Oceaan te volbrengen. Twee machines geven het bootje een snelheid van 10 knoopen, zoodat de overtocht naar New York niet langer dan vijftien k zestien dagen heeft te duren. De jonge Gaskin heeft zijn boot voor enkele reederyen gedemonstreerd. Onder voorwaarden, waaraan ze alleen zou moeten voldoen als ze voortdurend met een taifoen in de Oost-Aziatische wateren te kampen had, bleek ze onder alle omstandighe den haar naam eer aan te doen. Van een hoogte van twintig meter werd de boot met bemanning in het water ge gooid en ze nam onmiddellijk haar nor male drijvende houding aan, zonder in het minst beschadigd te zijn. Ze wera met zandzakken zóó vol geladen, dat het water over haar boord sloeg; maar ook onder water voldeed ze aan alle haar te stellen eischen. Dit alles wordt bereikt doordat de boot onder de ban ken met luchttanks voorzien is. In Zuid-Europa en in Azië leeft er een soort huismuis, welke precies als een kanarievogel zingt, en op het eiland Nieuw Caledonië leeft een groote vogel, die ais een hoiid blaft. Op verschillende gedeelten in Den Helder zijn er laatst t'oor de telefoon-centrale enkele hokjes neergeplaatst Bij een perkje of plantsoentje, midden tusschen 't jonge gras, ziet men dan zoo'n alleraardigst telefoon-gebouw van glas Onlangs stapte een jonge kerel naar dat vierkante gebouw, met de blijkbare bedoeling, dat hij telefoneeren wou. 't Celletje gaat hij ai binnen, maar de flinke jongeman in zijn onbesuisdheid had toch nog een mooier, beter plan.... Want de zwager van den melkboer had hem stilletjes verteld, dat zijn neefje Willem op het postkantoor was aangesteld En daar had hij van vernomen. dat op 't telefoonkantoor van die knappe meisjes werkten waaraan élk zijn' hart verloor Dus de held \an dit verhaaltje deed wat iedereen zou doen: stapte het gebouwtje binnen in het fleurig plantsoen. .Hallo," klonk het door den horen, „ja juffrouw, u spreekt met mij, mag ik u vanavond halen, en wanneer is u dan vrij?" En' haar stemmetje klonk vroohjk „Dat is lief van u, meneer, maar straks komt mijn zoon me halen, dus dan.op een andren keer!" Hendrik Hakkelaar. Het is zondig, dat met die handen!" „Hersenschimmen," weerde Tillesen af. „Maak maar eens gebruik van dezen middag om in de frissche lucht te ko men, dan komt alles weer in orde." Met zijn mooien, snellen, twoseater reed Christopher langs de vele tuintjes ln de buitenwijken der stad, waar hij dien avond voor een groot publiek zou spelen. Hij haalde diep adem, toen de boomen en heggen langs hem hèenvlo- gen, toen de waterspiegel van een klein meertje iets vriendelijks in het land schap bracht, toen de weg tenslotte ln een dicht bosch voerde, waar hij geur opsnoof, die hij sinds lang had gemist. Toen hij op een plek was gekomen, waar rondom een weldadige stilte heerschte, stopte hij. Als een stroom gingen de herinneringen aan zijn kin derjaren over hem heen. Hij liet den auto staan en liep het bosch in. Wat had hij als jongen niet vaak in do bosschen rond gezworven en gevaar lijke klimpartijen ondernomen naar de rotsige bergtoppen. Ook nu klom Ml tegen de steile helling op, hoewel het hem moeilijk viel, nu hij het zoo lang niet gedaan had. Hij bereikte de-, top, vanwaar hij een prachtig uitzie' had. Hij voelde zich nu weer heel je en bemerkte ternauwernood, hoe war hij het had en hoe het zweet op z'u voorhoofd stond. Deze klimpartij scheen hem een symbool van zijn ei ge', leven toe. Over rotsteenen en doo: struikgewas had hij den top beklom men. Na een uur keerde hij in een geluk kige, zelfs wat opgewonden stemming naar zijn auto terug, en reed in een razend tempo naar de stad terug. Op dien avond overtrof hij zichzelf. Het publiek jubelde over de warmte en blijheid van zijn spel. Maar in de pauze keek Bill hem oplettend aan. „Wat is er gebeurd? Je hebt koorts!" „Het is niets, het is alleen vreugde," glimlachte Christopher met stralende ocgen, hoewel hij enkele minuten te voren was geschrokken van een ste kende pijn in de borst. Na de pauze speelde hij nog meer dan tevoren in een zalige verrukking, die niet verbro ken werd door het feit, dat hij af en toe ineenkromp, wanneer de pijn ln zijn borst terugkwam. Nog dienzelfden nacht openbaarde zich een hevige longontsteking en en kele dagen later stonden zijn vrienden aan zijn doodsbed. De anders zoo on verschillige en overmoedige Bill Til lesen was verslagen en ontroostbaar. Toen hij zijn leed niet langer kon ver kroppen, vertelde hij het gebeurde aan een stillen, grijzen muziekuitgever. ..Hij heeft het voorzien, dat ik het ver derf over hem bracht. Ik heb het nood iot uitgetart. Ik heb zijn handen verze kerd en nu moeten wij den braven ke nu heelemaal missen. Dat is miln si huid." „Houd je nu kalm, Tillesen," suste c!e_ oude man. „Wat weten wij van de wijsheid, waarmee alles van eeuwi» beid is vastgesteld Heeft Christopher met alles bereikt, wat hij maar bere. ken kon? Stond hij niet op 't hoogt» punt van zijn kunnen? Gods goedheid heeft het hem bespaard, dat hij zijn roem had moeten overleven" EINDE Zoo, nouw moet ik van de week met een fijne felicitatie beginnen voor mijn heer en juffrouw Smit die nouw op 15 Augustus hun diamanten bruiloft gaan vieren. Nouw dat zal nu wat worden in de Hoogstraat, want as je samen zestig jaar op de schuit gezeten hep en altijd maar recht uit recht aan en zonder averij gevaren hep, sjonge nog toe dan moet ik effen m'n zondagsche muts voor opzetten en 'm dan speciaal voor mijnheer en juffrouw Smit afnemen. Jammer dat ik nog altijd met dat pootje zit anders zouw ik de 15e een mooi versie komen opzeggen en dat gaat nouw niet en nouw hoop ik maar dat ze nog lang magge blijven leven en asse ze dan 75 jaar getrouwd zijn dan hep ikke een lange broek aan en dan ben ik misschien een groote sjoer- nalis geworden en dan zal ik een mooi stukkie in de krant zetten. Nouw dat hebbe ze de laatste dagen wel meer ge daan hè, groote stukken in de krant zetten want d'r gaan de laatste tijd een' hoop groote mannen dood en nouw is von Hindenburg ook dood. M'n vader liep daar mooi over verteld. Dat was een groote man hè en as je alles zoo in de kranten leest, dan geloof ik wei dat ss die groote meneer von Hindenburg riet geleefd had die meneer Hitteler nog meer gekke dingen had gedaan en de minister is nouw ook weer terug en al de schepen ook en hij hep gezegd dattie fijn gevaren en gevlogen h'ep en nouw is ie dan weer kontent en da's maar goed. D'r is nouw ook zoo iets as een verkeershuis gekomen en wat dat nouw precies voor een ding is weet ik niet. Misschien ken jè daar wel leeren boe je rijjen moet as je ,op de fiets zit, want die polisie-zit- je gauw achter de vteren tegenwoordig en das maar goed ook, want anders zouw die meneer de kantonrechter niks te doen hebben en dan zou die ook moeten gaan stempe len en werrekeloosen hebben we al genoeg hè en dat strandbal wat ze ge houwen hebben was ftiöoi zeggen ze en dat zal dan wel zoo geweest zijn en die witte kraajen die d'r in Kassienoo gespeeld hebben deéjen ook zoo wat as Kovaks Lajos en ze speelden allemaal allemaal moppies die je ook door de radiejoo hoort nouw en die radiejoo da's niks tegenswoördig, want dat ding i:g maar te krassen, zoo erg soms dat .ie zoo raar in je buik wordt en dat komp allemaal van dat onweer wat d'r alemaal in de lucht zit en die zomer is ook niet veel van de zomer hè want het Is de helft van de tijd niks geen mooi weer. Op de diik gaat de zaak vooruit. W ant de Frisschen Morgen heb nouw ook z'n nieuwe gebouw klaar en nouw zalle we dan ook wel gauw een pier krijgen, want zonder pier is t niks gedaan, dat hep ik al eens meer gezeg. Ik houw op voor vandaag. M'n brief- e is wel een beetje" kort uitgevallen piaar d r komp direct een meneer die komt» een beetje in m'n been knijpen om Teer Roeci te maken. De volle- gende keer dan maar meer hè. Daagaag. KONING MITHRIDATES DE GROOTE ALS TAALGENÏE. Koning Mithridates de Groote, die landen aan de Zwarte Zee en in Klein-Azië regeerde, was een buiten gewoon taaigenie. Men beweert dat hii «e taal van de 222 volkeren, waarova» hy heerschte, kon spreken. Hii had ele ijanden en leefde in een eeuwig- durende angst vergiftigd te worden urn zijn hchaam voor het gif immuun te maken, liet hij zich dikwijls met 38 verschillende gifstoffen inenten. Evenals het in Amerika niet zelden voorkomt, dat beren de auto's nade ren, waarin een uitstapje door de wou den wordt gemaakt, om zich door do automobilisten met brood en fruit te laten voederen, gebeurt dit ook in de binnenlanden van Afrika, waar leeuwen, daar hun dikwijls stukken vleesch worden toegeworpen door au. tomobilisten, welke opnamen wilier" maken, eveneens zich in de nabijheid van passeerende auto's wagen. Trekt uw conclusies uif htj oordeel van i#ienüen er. vijanden! Het is buitengewoon moeilijk om iets of iemand objectief te beschouwen. En geen wonder I Want het Engelsche woord (object), (afgeleid van het La- tijn), beteekent o.a. (ding). Een mensch die objectief oordeelt, zou zich dus bij dit oordeel moeien gedragen als een ding, dus geen gevoel, wil, sympa- thieën noch antipathieën laten meespre ken. Maar een mensch is geen ding, en heeft nu eenmaal wèl gevoel, wil, sym pathieën en antipathieën. Is het u wel eens overkomen, dat iemand, die u niet graag mocht lijden, u een onaangename waarheid omtrent uzelve vertelde? Stellig wel, want dit overkomt ons allen op onze beun. In zoo'n geval blijkt al direct de moeilijk heid van objectief oordeelen, --- want daar u de persoon in kwestie niet mocht lijden, staat u instinctmatig reeds dade lijk gereed met de conclusie, dat deze de bewuste opmerking enkel en alleen maakt om u onaangenaam te zijn. En onmiddellijk daarop volgt de ge dachte: (er is niets van waar) hij of zij zegt dat maar uit verlangen om mij te krenken). - Daarmede bent u psychologisch al heelemaal op den verkeerden weg, en wij zullen u aantoonen, waarom. Ten eerste is het heelemaal niet zeker, dat een persoon, die u antipathiek is,' op zijn of haar beurt antipathie jegens u koestert. Het is waarschijnlijk, maar het is absoluut niet zeker. Aantrek kingskracht en tegenzin zijn meestai wederzijdsch, maar niet altijd. Dat is dus bezwaar No. 1! Vervolgens willen wij even uitgaan van de veronderstelling, dat de anti pathie in dit geval inderdaad weder- keerig is. Wat dan nog? Het feit, dat iemand u niet mag, geeft u nog geen recht om aan te nemen, dat dié per soon daarom, opzettelijk iets zou doëh of zeggen om u te hinderen. Veel men- schen bezitten- een zoo Streng recht vaardigheidsgevoel, dat zij niemand, ook niet degenen die hun antipathiek zijn, ooit opzettelijk zullen krenken zonder reden. In zoo'n geval wordt u gekrenkt zonder eenig kwaad opzèf van den ander, en speelt uzelf de minder mooie rol door zoo wantrouwend te zijn om te denken, dat er wèl opzet in het spel is! En gesteld het derde geval. ge steld iemand zegt u werkelijk een on aangename waarheid met de bedoeling u te kwetsen, wanneer u op het ver standig standpunt staat, van met elke ervaring uw voordeel te willen doen, dan is er maar één ding wat voor u van belang is, en dat is de waarheid van de gemaakte opmerking. Het kan nooit nut voor u hebben, erover té gaan peinzen wie u deze opmerking gemaakt heeft en waarom. Eén ding slechts is het juiste, n.1. om eerlijk onder de oogen te zien: Is het waar? Luidt het antwoord bevestigend, dan bent u dus tot de ontdekking gekomen, van een onaangename waarheid - om- kend en verstandig is probeeren, daar trent uzelve, en zult, als u ruimden- verbetering in te brengen. Bedenkt ook dit: het zijn niet onze gevaarlijkste vijanden, die ons openlijk krenkende waarheden zeggen. Veel ge vaarlijker zijn degenen, die ons nade ren als fleemende vrienden, die geen enkele fout in ons kunnen ontdekken, maar die hun afbrekende critiek be waren tot achter onzen rug. Leert zelf objectief te zijn, dan kan eventueele onrechtvaardigheid van an- deren u weinig meer deren. Concentreert uw aandacht slechts op hetgeen gezegd wordt, niet op den persoon die het zegt of op zijn moge lijke doel daarmede En. wacht uzelf voor hatelijkheid. Hatelijkheid is een wapen van kleine zielen. Wanneer u een harde waarheid moet zeggen, kan dit nog geschieden op r?n wijze, waai aan een ruimden kend, eerlijk mensch nooit aanstoot zal nemen. Maar acht u verheven boven kleine, venijnige stekeligheidjes, waarmee zoo- velen elkaar het leven onaangenaam maken. Er is een Fransch gezegde, - dat In- houdt, dat slechts de waarheid wonen- Welnu, wanneer de waarheid om trent uzelve u wondt, is het raadzaam, uzelf te veranderen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 14