Amsterdamsche Brieven. Marine-brieven uit Indië 'T -HJTTERTJE ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934 PAG. 5 Toch vacantie! Ovér komkommertijd hebben de kranten dit jaar waarlijk niet te kla gen Zeeslangen, monsters van Loch- fjes,' verborgen schatten onder den Dam en wat dies meer zij, behoeven er ditmaal niet bij gehaald te worden om de bladen in den stillen tijd met copv te vullen. Het wereldgebeuren rolt den laatsten tijd als een versnelde film, steeds weer nieuwe, span nende, tragische scènes af en men heeft al moeite genoeg om met het gesphreven woord de werkelijke ge beurtenissen bij te houden, zonder zijn toevlucht te zoeken in de fantasie. Nochtans is er dan in het Amsterdam sche leven toch een zekere pauze, een soort van half-time ingetreden. Bin nen de hoofdstedelijke muren is er, nu de scholen gesloten zijn, de rechtbank met vacantiekamers werkt, leeraren, doktoren en ambtenaren even uit den tredmolen treden, merkbaar. Het ge beuren binnen die muren geschiedt, na de ongelukkige eindspurt met de yglletjes, min of meer in vertraagd tempo; het heeft zich, voor enkele we ken, zou men kunnen, dat de belang stelling zich voor een groot deel ver plaatst heeft naar wat er door onze poorten in en uitgaat. Uitgaat met plannen voor dé groote ontspanning van het jaar of dé groote...sport of wedstrijd-inspanning van het jaar; in komt met zoo juist geoogste sportieve lauweren. Een voorbeeld van dit laat ste kon men b.v. Maandag j.1. mee maken, toen de Amsterdamsche politie mannen, die met zooveel succes aan de Vierdaagsche afstandsmarsch te Nij megen hadden deelgenomen, al tippe lend onze poorten van den kant van Diemen weer binnenvielen en door collega's, zoowel als burgerij met mu ziek en gejuich feestelijk werden in gehaald en tenslotte op het hoofd bureau van politie met toespraken en bloemen werden gehuldigd. De K.L.M. stoort zich niet aan tijdsomstandigheden. Een bijzondere, attractie, tevens een van de weinige-dichtby gelegen buit- tejigelegenhedeiv,:waar.-..:de op ho«k- blijvende Amsterdammers.- in deze midzomerdagen een luchtje plegen f - vj. i jv_ te scheppen, is, en wordt zelfs meer onze gemeentelijke luchthav en, Schiphol, die, het moet gezegd, dan ook alles doet om, naast het luchtvel'- keér, ook het bezoek van attractie en ontspanning zoekende-„kijkers" te be vorderen. Afgezien van de attractie die, voor den on- of nog niet voldoen de ingewijde steeds weer gelegen is in het constateeren van het feit, dat daar, cp Schiphol, het binnenkomen en ver trekken van de diverse machines in derdaad plaats heeft op de minuut af, met eenzelfde regelmatigheid als ver trek en aankomst der treinen op b.v. ons Centraal-Station, is het, in deze tijden., zeer zeker ook een attractie nu eens in het hart van een bedrijf te ver toeven, dat, voelbaar!, in een voortdurend steiler stijgende lijn gaat!.Dat er dan ook nog eens iets is waar „muziek in zit" doet den, ont spanning zoekenden Amsterdammer,die anders den geheelen dag om zich heen hoort fluisteren en klagen van zakén en ondernemingen, die nu al jaren met verlies werken en bezig zijn hun ka pitaal op te eten, kennelijk goed. De groei, de stijgende lijn, die men daar, op Schiphol, duidelijk aan voelt, werd overigens onlangs weer eens met het jongste cijfer-materiaal duidelijk gedemonstreerd. Een enkele steekproef: Gedurende de eerste zes ï'^a-c?611 van -1-933 vervoerde de K.L.M. jfi Passagiers, tegen.... 33.101 in jaar, hetgeen neerkomt op een °or*g van niet minder dan fiKo^\r5e Post vermeerderde van nv! in 1933 tot 107.490 K.G. ïao -e- eers^e z®s maanden van dit ztltide een stijging van 25 ïipUr aantal passagiers over 1933 oeS 41.701; reeds in de dorde week rveHvüft van dit iaar werd dit aantal saaJf. ,n en werd de 41.702de pas- trwpnc ^oekt. Die maand Juli bracht F T w 200.000sten passagier der dp èpj »lnds den 17den Mei 1920, toen Ook ™Vlucht gemaakt werd.... vervol Indië-lijn vertoonde hef; linie een over de geheele Xederlandsch-Indië in Amsterdam. vluehteTa611' hoe goed> die Indië" luchttferhimr ook mo§en werken, die mnding met grooter Neder land is, en zal voorloopig nog wel niet worden: een algemeen communicatie middel met onze koloniën. Voor het groote publiek is en blijft dit bindmid del tusschen de twee deelen van ons Rijk vrijwel buiten schotMaar we hebben dan nog altijd dat uitstekende en door het groote publiek eigenlijk nog steeds niet naar waarde geschatte bindmiddel op den beganen grond dat Koloniaal Instituut heet. Gelukkig valt er den laatsten tijd een toenemende be langstelling te constateeren voor deze bij de Amsterdamsche Muiderpoort gehuisveste, ook voor den leek zeer bezienswaardige instelling. Temeer is die toeneming der belangstelling ge lukkig omdat, anderzijds, niettegen staande de reeds ingevoerde bezuini gingen, er bij de exploitatie een na- deelig saldo is ontstaan, dat, gaat in de toekomst die belangstelling niet in de stijgende lijn door!, het gevaar van een sluiten, een opheffen, naderbij zou kunnen brengen. Gelukkig, nog eens, spreekt het niet lang geleden uit gekomen 23ste jaarverslag echter van een „alleszins bevredigend" zijn zoowel- der belangstelling als van de werkings sfeer en de resultaten bereikt door de drie afdeelingen: Handelsmuseum, Volkenkunde en Tropische Hygiëne. Opmerkelijk is d6 toenemende inte resse voor de bibliotheek, waarvan steeds meer gebruik wordt gemaakt, terwijl het museumbezoek, hoewel niét onaanzienlijk, toch beneden de ver wachting bleef „al mocht" zegt het verslag, „het bezoek van verschillen de hooggeplaatste buitenlanders een voldoening zijn". Dit museum is even wel, het is goed er nog eens nadruk kelijke op te wijzen, ook hoogst in teressant en leerzaam voor den vader- landschen, al dan niet hooggeplaatsten, leek Eenspeciaal punt, waar de nadruk nog wel op vallen mag, is de mogelijk heid, die het Instituut aan inrichtin gen voor onderwijs biedt, school-ver- zamelingen en leermiddelen, in ver band met de kennis van Indië, in -bruikleen te bekomen; in 1933 maakten 52 van die inrichtingen van deze ge degenheid gebruik, wat zéker nog te weinig is! Wij zullen verder jnaar niet in de tails, aan de hand van genoemd ver slag nagaan wat het Instituut in het afgeloopen jaar al zoo gepresteerd heeft inzake onderzoek van grondstof fen, het verstrekken van adviezen over in den Oost te vestigen industrieën en ondernemingen, de bestrijding van tro pische ziekten. Het Instituut heeft, ook in dat jaar wederom in talrijke belang rijke publicaties de resultaten van on derzoekingen op de verschillende ge bieden neergelegd en door tentoonstel lingen, lezingen, cursussen en alle mo gelijke voorlichting tracht het steeds meer de belangstelling voor de tropen op te wekken. Zoo ooit het groote nut en belang van het Koloniaal Instituut is gebleken, dan is het wel in dezen moeilijken tijd, waarin het op elk ge bied zulke onschatbare diensten be wijst. Alles bijeengenomen, en de conclusie trekkende, waarop wij, met dit even op den voorgrond brengen van het Koloniaal Instituut wilden af gaan, verzuim bij een vacantie-be- zoek aan de hoofdstad vooral niet een bezoek aan het uiterst bezienswaardige gebouw, daar aan de Mauritskade bij de Muiderpoort en help, met zulk een bezoek, mede aan de instandhouding van deze buitengewoon nuttige instel ling! Tram-attracties. Opdat het Amsterdamsche publiek meer dan den laatsten tijd het geval was, mede zal helpen aan het... in standhouden van de nuttige instelling die gemeentetram heet, tracht de tegenwoordige tramdirectie steeds weer nieuwe attracties te bedenken, die de hoofdstedelingen binnen haar wagens en van... de fietsen af zal lokken! Kort geleden heeft zij het geprobeerd met de verhoogde rij-snelheid, nu gaat zfj het weer probepren met een uitbreiding van het systeem der korte, goedkoopere ritten, Tevens zal zij in den vervolge ter verhooging van haar nog steeds dringend versterking be hoevende inkomsten, niet alleen hahr ruiten, maar ook den buitenkant van haar wagens en de balcons voor de reclamemakende goegemeente beschik baar stellen. Hulp voor den Middenstand. Vele zakenlieden, en in de eerste plaats onze middenstand, zal, naar aan leiding van dit laatste misschien ge neigd zyn te zeggen: geef ons, inplaats van meer gelegenheid om reclame te maken, eerst maar eens gelegenheid om wat meer te verdienen! Afgeschei den van het feit, dat vermeerderde en doeltreffende „publiciteit", zooals die nieuwe tram-reclame inderdaad mag genoemd worden, indirect „meer ver dienen" kan beteekenen, steekt in deze verzuchting een stuk waarheid. Nu wordt er echter den allerlaatsten tijd wel iets, zij het dan ook nog niet veel, gedaan, om het bestaan van al thans een deel onzer middenstanders iets, op meer directe wijze te verlich ten. Onder de maatregelen die den dezen genomen worden zou men b.v. kunnen rekenen de werkverruiming voor banketbakkers en slijters op de Zondagen, een maatregel die overigens voor de betrokkenen in de hoofdstad pas in de herfst van kracht zal worden. Daaronder kan men verder rekenen de onlangs plaats gehad hebbende, 'op richting van de N.V. „Amsterdam Diamond Companay", welke in hoofd zaak beoogt den middenstand in den diamanthandèl der hoofdstad weder een kans te geven. Deze nieuwe instel ling kwam tót stand op initiatief van het bestuur van de Beurs voor den Diamanthandel, die samenwerking zocht en vond bij het bestuur der Ned. Middenstandsbank, de instelling die door de regeering belast is met de uit voering der middenstands crisiscre- dietverleening. In het begin van deze maand nu zal de nieuwe N.V. overgaan tot het inkoöpen van z.g. „ruw" te Lon den, zoodat waarschijnlijk de stichting aan haar arbeid weldra een begin van uitvoering kan geven. De „Company", die zelf geen handels, maar uitslui tend een sociaal doel heeft, zal een systeem van verkoopen toepassen zon der eenige bevoorrechting en dus aan iedereen dezelfde kans en gelegen heid om in te koopen geven. Trans acties tusschen koopers en de N.V. zul len niet kunnen geschieden zonder tus- schenkomst van een makelaar, zoodat de tusschenharidel ingeschakeld blijft. Men hoopt hiermede op de Amsterdam sche diamantmarkt wederom een ruw handel tot ontwikkeling te brengen, waarin zeer velen zich een bestaan kunnen verzekeren. VI Onaangenaam vooruitzicht. Een ding dat als 't ware direct indirect werkverruiming voor den middenstand geeft is en blijft natuur lijk ook werkverruiming voor de ar beiders. Deze soort verruiming moet echter door toedoen van den Raad, die, naar men wcjet, de voordracht van B. en W. in verband met het 60 mil- lioenen-plan verworpen heeft, voorloo pig nog uitblijven. Zooals wij in onzen vorigen brief schreven, hadden, ware de voordracht aangenomen, dezer dagen in alle geval al weer 1000 werk- loozen aan het werk kunnen gaan. Nu zal dat, naar men ten stadhuize ver klaarde, zeker niet eerder dan in Oc- tober kunnen geschieden. „Het is zelfs de vraag," aldus dat „stadhuis", „of door het besluit van den Raad niet nog erger stagnatie in het werk zal komen." In elk geval verwacht men „ten stad huize" niet, dat het aantal tewerk t6 stellen werkloozen dit jaar van groot6 beteekenis zal zijn. Geen aangenaam vooruitzicht zeer zeker, waar we dan, om te handelen in den geest van den tijd, die ons nu eenmaal aan min of meer onaangename vooruitzichten heef0 doen wennen! maar mede besluiten! In Japan vindt men aan de deur van elk hius een plataje met het huisnum mer, den naam van den bewoner, het telefoonnummer, de stempel van de brandverzekering en een stempel van de gezondheidspolitie als bewijs, dat er in het huis geen besmettelijke ziekten zijn geconstateerd. Een Amerikaan, die in zijn tuin een bijzonder mooi grasveld bezat, bemerk te op zekeren morgen, dat dit gestolen was. De dieven hadden het grasveld in rechthoeken gesneden ert toen elk stuk afzonderlijk afgestoken. Kerel, - In den vroegen morgenschemer ge werd Soerabaja bij het ontwaken van den dag de verschrikkelijke tijding van het overlijden van Prins Hendrik. Had men hier bij het sterven van H.M. de Koningin Moeder den slag al eenigs zins aan voelen komen, ditmaal kwam de doodstijding van den Prins-gemaal geheel onverwacht. Diepe ontsteltenis, vooral bij de Marine. Verliest de Ma rine niet een zijner hoogste vlagoffi cieren, verliest het korps zeeofficieren niet een zijner belangrijkste leden. In Holland heb je natuurlijk, en in Nieu- wediep speciaal, gelezen over het con tact dat Z.K.H. met de Marine onder hield, ik wil hier dan ook niet in her haling vervallen, alleen maar zeggen, dat ook hier onder de menschen van de Navy de droefenis groot was, hier is iemand, wienst hart warm voor onze xMarine, die ook de zijne was, klopte, te vroeg,- veel te vroeg ontslapen. El* werd op den begrafenisdag een speciale rouwdienst gehouden in de Boeboetan kerk voor de militairen. De kerk was stampvol, zoowel bezet door Land- als door Zeemacht. De waarne mend vlootpredikant hield een mooie toespraak en wij voelden den over ledene meer dan ooit als een oudere, hooggeplaatste officier, toen hij uis sprak: Groot Hertog van Mecklen- burg, vice-admiraal van de vloot, luite nant-generaal van het Nederlandsch- Indische leger. Wedreom was de stad in diepen rouw Je weet het is hier in de Oost verbo den een vreemde natievlag uit te han gen zonder de Hollandsche op gelijke hoogte er naast, waardoor direct het aantal vlaggen, dat halfstok geheschen werd, werd verdubbeld. In de Chinee- sche buurt b.v. ging men onder eeu dak van vlaggen door, alvorens de bo venstad te bereiken, waar uit den aard der zaak de Hollandsche vlaggen meer op den voorgrond traden. Bij alle openbare diensten werden cp Woensdag 4 Juli door de chefs toe spraken gehouden. Natuurlijk werd op alle schepen van de Marine in een „Voor de boeg" aan de Marine-sche pelingen officieel kennis gegeven van den slag, die ons getroffen had. Op het Stadhuis, Gerechtshof en het Gouver- nementskantoor hadden plechtige zit tingen plaats. In het huis van den Gouverneur van Oost-Java liggen de rouwregisters wederom ter teekening. Op dén begrafenisdag1 zelve, eqn-<r nationale rouwdag,hadden wederom „Voor de boeg" in groot tenue tóe- spraken van de Commandanten plaafe, naar alle rouwdiensten gingen of-jk,- cieele deputaties en tegen den avond vereenigde heel Soerabaja zich weer evenals eenige maanden daarvoor i niet gebogen hoofden voor de luidspre kers der radio. Weer schalden ooi*1 hier de straten van het naar buiten doordringende geluid der Delfsclie en Haagsche kerkklokken- Weer zag men vanaf de straat overal groepen van menschen rond d6 radio bijeen hokken, zich als het ware een voelende met het treurende Holland' en diep medevoelende met onze zwaar bezochte Koningin en Hare Dochter. Het tromgeroffel en het pijpen van de Mariniers kon men hier hooren alsof het langs ons heen ging. Diep ontroerd hooren we hier het Wilhelmus, ge speeld door kapelmeester Leistikow en de Marinekapel voor de kerk in Delft aan. De uitzending wordt steeds befsj.j Tot op de straat toe zijn de woorden van den predikant in de kerk te ver-] staan, ja wij hooren zelfs hte omslaan van de boekbladen op den katheder eif de ademhaling van den spreker. Slechts de visie ontbrak er nog maar aan om de plechtigheid geheel te kunnen mee maken. Dien avond was heel Indië en niet het minst de Marine (met haar mooie ontvang-installaties aan boord en op de inrichtingen) diep onder den indruk van dit droef gebeuren in Hol land. Ook in Malang werd aan de daar in het kampement vertoevende schepe lingen de gelegenheid geboden om de plechtigheid door de radio mede te maken, hetgeen natuurlijk zeer op prijs werd gesteld. Tijdens den kerkdienst in Boeboetan voor militairen van land- en zeemacht brachten de padvinders nog een eer biedigen groet voor het groote portret van Zijne Koninklijke Hoogheid, het welk voor den kansel was opgesteld. Zooals ik reeds zeide, voor onze ftja- rinemenschen is een rasecht zeeoffi cier heengegaan. Bijna alle schepen van de Marine heeft Zijne KoniklijSa Hoogheid Prins Hendrik bevaren en menig marineman kende den Prins vdh zijn reizen niet een Marineschip. Hierin Indië treurt de Marine dien, over het verscheiden van zijn Prins'en admiraal.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 17