VELO Dndic-vaaïdm f noch spot om het Binnenhof. C. Kiesewetter Op en doet uw wasch snel goed billijk laat tijd en lust voor uw gezin BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Radi ïO'programma NOCH ZOT HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934. De muiterij op de Zeven Provinciën. De heer Zaalberg en het Werkfonds. Samenwerking C.P.H.- O.S.P. te Zaandam. Alles teveel langs ambtelij ken" weg. Binnenland GAAT U NAAR 9NDSË Door een vrachtauto overreden en gedood. Auto tegen een boom gereden. Twee zwaar gewonden. Vandalisme van een uitgewezene. De overstroomingen in Korea. Weekkromek Wie thans in de parlementaire vergaderzalen ..regeeren 1- Opnieuw de gemeentelijke financiën in 't geding. - Weer kiesrechtherziening. - Een zeer toe te juichen maatregel. - Het ,,Werkloozen'Subsidiefonds". Den Haag. 2 Augustus 1934. Nu de vergaderzalen der Tweede en Eerste Kamer voorloopig voorname!ijk het domein zijn geworden van de trouwe Binnenhofgidsen. de mannetjes, die vreemdelingen met een air van o zoo thuis te zijn in de contreien der rege ringsgebouwen door gangen, op trappen en in zalen geleiden, nu gaat de belang stelling van den kroniekschrijver weei geheel uit naar hetgeen binnen de muren der departementen wordt bekokstoofd en om in culinaire termen te blijven spre ken! gaargestoomd.Om straks den parlementairen wagen opnieuw met een flinke lading te kunnen bevrachten. Het nieuwe, dat ons vanwege diverse departementen werd bereid, is wederom lang niet allemaal prettig nieuws en wjl vooral niet voor zeer vele gemeenten in den lande. Men heeft immers kennis kun nen nemen van de plannen omtrent een herziening in de verhouding tusschen rij.v en gemeente aangaande de uitkeeringen uit het fonds en voorts betreffende de werkloosheidsuitkeeringen, waaraan ver knocht is de instelling van een Werkloos heid-subsidiefonds. Een en ander betee- kent voor menige gemeentelijke huishou ding een gevaarlijke streep door de re kening, al kan gelukkig niet ontkend worden, dat de hoofdstrekking van liet nieuwe streven ongetwijfeld een billijke gedachte ten grondslag heeft. Er werd in de afgeloopen week nog een belangrijk voorstel ingediend, dat mede zeer de aandacht van ieder belang stellend landgenoot mag genieten. Ik doel hierbij op de bij de Tweede Kamer inge diende wijziging van de Kieswet. Voor de zooveelste maal is er dus weer een voor stel tot verandering van de Kieswet voor gesteld, terwijl nog geen jaar verloopen is sinds de laatste vernieuwing der ge noemde wet in het Staatsblad verscheer. Geen onzer organieke wetten is in den afgeloopen tijd, stammend uit de dagen na 1848, meer het mikpunt van critiek en van schier-eindelooze wijzigingspogingen geweest, dan die betreffende de wijze, waarop het Nederlandsche volk de hoo- gere en lagere bestuursorganen samen stelt. De Kieswet-Thorbecke van 1859 heeft 't ruim 45 jaren uitgehouden zon der ingrijpende veranderingen, doch mid dels tallooze pogingen om in verschillen de zeer belangrijke bepalingen wijziging t,e krijgen. De „menschelijkerwijs vol maakte" Kieswet-Van Houten (1896) bracht geheel nieuwe normen in de wet, doch voortdurend hield het eeuwig» kiesrechtprobleem de denkende geesten in het land bezig. De drang naar het al gemeen kiesrecht werd al sterker, als mede de wil om ook de vrouw in het ge not van dit uiterst-belangrijke staatkun dige recht te stellen. Na de Grondwetsherziening van 1917 stond de mogelijkheid tot bereiking van genoemde verlangens wagenwijd open en het duurde dan ook niet lang of zoowei ■algemeen- als vrouwenkiesrecht werd in gevoerd. En met dat algemeene stemrecht kreeg men: de evenredige vertegenwoor diging, waardoor ook „minderheden" ge legenheid werd geboden, haar stem in 's lands raadszaal te doen hooren niet alleen, maar ook mede te regeeren. Het lijstenstelsel, gelijk wij dat thans kennen, behaalde de voorkeur bij het destijds overwegen, hoe op de beste wijze het evenr. Kierecht tot werkelijkheid kon worden gebracht. Maar spoedig bleek, dat aan het nieuwe systeem ook al weer belangrijke nadee len kleefden, speciaal wat betreft de mo gelijkheid, dat allerlei zwakke en bloed- arme groepjes en partijtjes een plaats in de Tweede Kamer veroverden, hetgeen niet anders dan remmend en zeker niet ongevaarlijk kon werken op de beharti ging van 's lands zaken. De Kieswets herziening van verleden jaar trachtte dit euvel reeds eenigermate te keeren door o.a. het verkrijgen van een eersten zetel te bemoeilijken. Want door het behalen A'an een „overschotzetel" kon men soms met een belachelijk laag stemmenaantal toch een plaats op het kussen der eere verkrijgen Maar ieder besefte wel, dat slechts het ietwat moeilijker maken van het behalen van zoo'n eersten zetel geen remedie kou wezen tegen de immer dreigende ver splintering van macht en kracht in ons Parlement. Want welke „kracht" en „in vloed" kan er tenslotte uitgaan van een „eenmanspartyer", die in de meeste ge vallen slechts partieele belangen op het oog heeft. Momenteel zitten in de Tweede Kamer niet minder dan 6 „eenlingen" van de meest uiteenloopende kleur en schakeering, doch bij de verkiezingen van '18 behaalden eventjes een zevental van genoemde politieke eenzamen een zetel. Van die zeven „partijen" bestaat er thans nog maar één enkele, namelijk de Plattelandersbond, die eigenlijk ook al is opgelost in een party met een an deren en langeren! naam. Wie herinnert zich eigenlijk nog iets van de „Sociale Party" of van het „Weer macht-Verbond"? Ook de „Middenstands- partij" en de „Groep-Van Houten" zijn reeds lang ter ziele. Ben enkele uitzon dering daargelaten hebben de woordvoer ders dier en dergelijke groepen weinig of niets positiefs kunnen uitrichten. En zoo zal het eveneens in de toekomst zyn. De allernieuwste poging tot wijziging d®* Kieswet «u een nieuwe partij in de Tweede (of Eerste) Kamer slechts toe gang verleenen indien zij erin geslaagd is, minstens drie zetels te veroveren. In derdaad kan dan wel worden aangeno men, dat de nieuwe partij steunt op een belangryk volksdeel; dat de beginselen waaruit die party leeft, mede gedragen worden door een beduidende groep in ons volksleven. Men heeft immers tel k-ens voorbeelden kunnen zien hoe aller lei politieke tinnegieters van incidenteele omstandigheden handig gebruik wisten te inaken om velen „warm" te krijger (>,H^aKferhaa»t bijeengezochte „program- punten". Ook zyn er geweest, die zich op wierpen als kampioen voor zeer partieen belangen. Men behoeft 't kiesbiljet van het vorige jaar maar eens na te zien om gewaar te worden, dat allerhande strij- dertjes voor groepsbelangen mede eer. ,.gooi" ondernamen naar het Kamerlid maatschap. Als eenmaalde thans voorge stelde regeling erdoor zal zijn, behoeft niet meer gevreesd te worden, dat een of ander „Strebertje" toevallig 'n plaatsje verovert. De Regeering heeft echter daarby en m.L zeer terecht! mede zooveel mo gelijk willen voorkomen, dat genoemde „gelegenheidspolitici" ook maar een po ging naar de hoogedelgestrenge waardig heid ondernemen. Is het niet hekend ge worden dat by de laatst gehouden ver kiezingen een lijst van zekere „partij" werd ingediend, vermeldend slechts één naam en wel van een winkelier, die meen de aldus eengratis reclame voor zijn standje te kunnen maken? Naar het Engelsche voorbeeld is de Re geering, c.q. minister De Wilde, geko men tot aanvaarding van het eischen eener waarborgsom 250), welke som aan den Staat vervalt, indien het stern- cijfer van de candidatenlijst beneden den kiesdeeler blijft. Zoodoende zullen de „liefhebbers" voor het vierjarig „baan tje-met pensioen" zich nog wel eens tien maal bedenken alvorens zij het vertrou wen van een deel van het kiezerscorps durven vragen! Over de voorgestelde nieuwe bepaling omtrent niet-toelating van de z.g. vrij gestelden in Prov. Staten en Gemeente raden (deze maatregel toe te passen op Staten-Generaal kan niet zonder Grond wetsherziening) zal ik 't hierbij niet heb ben. Deze zaak waaraan ongetwijfeld meer bedenkingen vastzitten dan aan het andere voorstel betreft een heel an dere materie. Mijn opmerkingen hebben slechts de strekking er op te wijzen, dat hier maat regelen worden voorgesteld, waarnaar reeds door talloos-velen reikhalzend werd uitgezien. De verkiezingen voor de Tweede Kamer waren na de invoering der evenredige vertegenwoordiging steeds een mikpunt van niet-onbegrijpelijken spot en dat alleen door het ondubbelzin nig aantal lijsten, dat bij de eandidaatstel- ling werd ingediend, 't Jaar 1933, dat nog versch in het geheugen ligt, heeft op dit- terrein een afschrikwekkend voorbeeld gegeven. Ook ten bate van de rust bij het groote electorale vuurwerk kan het pas ingediende wetsvoorstel niet anders dan gunstig worden genoemd. En ten slotte zal deze „zuivering" inzake de „run" naar de waardigheid van volksver tegenwoordiger heilzaam werken op de waardeering, welke de massa behoort te koesteren voor onze huidige staatkundi ge instellingen! Ik had nog verschillende opmerkingen willen maken naar aanleiding van het geen werd aangekondigd voor onze ge meenten, doch zal mij thans nog slechts bepalen tot enkele conclusies, het nader uitweiden over deze materie maar uit stellend tot later, als ik daarvoor meer ruimte over heb. Wat aangaat het werkloozen-susidie- fonds is de Regeering den weg opgegaan, welke wat wat gevaarlijk leidt naar „ge lijkschakeling", om dit eigenlijk berucht geworden woord in deze eens te gebrui ken. Want: een gedeelte van het belas tinggebied van alle gemeenten wordt be sfemd tot dekking van de lasten der werk loosheidsvoorziening. Iedere gemeente zal namelijk een deel van haar belastingop brengst moeten afdragen aan het nieuw in te stellen fonds en wel naar vastgeleg de formules, welke ik hier niet zal noe- nien. Het Rijk stort de bekende 46 mil- lioen mede in het fonds en dan heeft men een bedrag, waaruit de werkloozenlasten voldaan moeten worden. De maatregel kan tot gevolg hebben waar nu ook gemeenten, die weinig of niets van de werkloosheid te lijden hebben, financieel moeten bijspringen dat gemeenten met hooge belastingen en veel werkeloosheid in een voordeeliger positie komen te ver- keeren. En dat is veel waard! Een desbetreffend wetsvoorstel zal eerstdaags worden ingediend; thans wer den slechts per circulaire de nova aange kondigd, om de gemeenten al vast op de komende dingen te prepareeren. De Rs- geering zegt door den nood van dea tijd tot deze denkbeelden te zijn gekomen en- men kan gerust aannemen, dat zij waar heid spreekt. De opzet is voor twee jaar bedoeld.... Wat daarna gebeuren moet is haar nog ganschelijk onduidelijk. Misschien.Maar wie heeft eigenlijk nu nog den moed omtrent den economi- schen toekomst een „optimistisch geluid" te laten hooren?" En toch moeten wij krachtig stand houden. Eens, eens schijnt de zon! Parlemen tariër. Eenige officieren hebben gratie verzocht. Aneta meldt uit Batavia: De officieren d. W., v. B„ S„ H„ d. K. en F„ die tot gevangenisstraffen zijn ver oordeeld in verband met de muiterij op de „Zeven Provinciën", hebben gratie ver zocht Eenige muiters naar Leeuwar den overgebracht. Woensdagnacht zyn, onder zwaar ge wapende geleide, de zwaarst gestraften van de muiters van de „Zeven Provin ciën" naar de strafgevangenis te Leeu warden overgebracht. Het heeft de aan dacht getrokken, dat er 's avonds laat nog veertien van de eenzame cellen aan de Keizersgracht verlicht waren, terwijl an ders aan deze zijde alles om tien uur don ker is. Waarschijnlijk werden dus veer tien nieuwe bewoners verwacht. Naar het heet moeten de gevangenen met een ma rinevaartuig te Harlingen zijn aange bracht, waarna zij naar Leeuwarden zijn vervoerd, waar enkele burgers het escorte met de gevangenen hebben gezien. Bij in formatie aan de strafgevangenis te Leeu warden wilde men geen nadere inlichtin gen verstrekken. DE GESTIE VAN DE NED. VARKENSCENTRALE. Voorloopig rapport aan de Koningin. De commissie van onderzoek betreffen de de crisismaatregelen heeft op 31 Juli aan de Koningin een voorloopig rapport aangeboden omtrent de vraag of bij de gestie van de Nederlandsche varkens centrale iets geschied is, dat uit een oog punt van politieke moraliteit afkeuring verdient. schreven brief, waarin deze van het Werkfonds een andere preu. ring omtrent deszclfs taak heid deed toekomen. Naar aanleiding van het uittreden van den heer Zaalberg, den voorzitter van liet bestuur van het Werkfonds 1934, uit dit bestuur, heeft het „Handelsblad" met hem een onderhoud gehad. In hoofdzaak bepaalde de heer Zaalberg zich tot de opmerking, dat hy in belang rijke mate de critiek deelt, waaraan de heer Van den Tempel, lid van den raad van advies en bijstand van het Werk fonds, Maandagavond j.1. in „Het Volk" gepubliceerd interview uiting gaf. Met groot tantam, aldus ging de heer Zaalberg verder, heeft men indertijd het 60 millioenpian aangekondigd als een opzet, waarbij dank zij practische samen werking van burgers en regeering het noodige in het belang van de werkverrui ming zou worden ondernomen. De w srke- lykheid is echter anders, want alles ge beurt eigenlijk ambtelijk. Van de groote hulp van particuliere zijde aangeboden, maakt men niet het juiste gebruik, en de particulieren, die in het bestuur, raad van advies enz. zitting hebben genomen, verrichten feitelijk al leen een soort loketdienst: bij hen komen voorstellen binnen en zij geven deze met hun advies weer door aan de regeerings- instanties, welke uitmaken wat er wel en wat er niet zal gebeuren. In het bijzonder noemde de heer Zaal berg nog verkeerd de werkmethode, die de regeering ten opzichte van industrieele projecten voor werkverruiming voorstaat, gelijk is aangegeven in den door den voor zitter van den ministerraad op 18 Juli ge- De afdeelingen van C.P.H. JJfjjJ' te Zaandam hebben, naar het Volk:misldt. Woensdagavond een door ruim honderd personen bezochte openbare verSadf""F gehouden. De heer J. Beunder bestuurs lid der O.S.P., sprak namens beidi orga nisaties het openingswoord en deelde mede, dat er te Zaandam tusschen G.l .H. en O.S.P. een eenheidsfront is tot stand gekomen. Wel is dit in strijd met den wil van het hoofdbestuur der U.ö.f., maar in dezen tijd, zoo redeneerde spr., moeten wij niet zien naar wat ons ver deelt, maar wat ons vereenigt. Spreker wijdde vervolgens eenige aan dacht aan de politieke toestanden en den strijd, die thans geboden is. Verder is het woord gevoerd door het Amsterdamsche communistische raadslid L. Seegers, den communist W. de Exter en een vertegenwoordiger van den com munistische jeugdbond. ZONDAG 5 AUGUSTUS. Laat dan Uw inboedel mot- en muis vry opbergen in een van onze bekende, droge opslagplaatsen. Zeer Sage prijzen Prima onderhoud Volie garantie Vraagt gratis prijsopgaaf. ttonaafweg 186 Tel, 248 Hilversum, 1875 M. 9.00 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, s.00 VARA, 8.00 AVRO. 5.00 Postduivenberichten, 9.03 Gramofoonpl. fo.oo Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Bergen op Zoom. Voorg.: Dr. J. C. A. Fe£tef> 12.00 Filmpraatje L. J. Jordaan. 12.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. i.to Jongenskoor uit Weenen o.l.v. G. Beek. I.30 Vervolg Omroeporkest. 2.00 Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Nijmeeg's Mannenkoor o.l.v. Th. Wan- ders en gramofoonpl. 300 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Resi dentie-orkest o.l.v. N. Gerharz m.m.v. B Hemerik (cello). 4.30 Gramofoonpl. s.00 Muzikaal blijspel. 6.00 Sportpraatje. 6.20 Gramofoonpl. 6.45 „Stemmen uit het proletariaat". 7 15 Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. S. 15 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Resi dentie-orkest m.m.v. Daisy Guth (pianiste van 11 jaar). 900 Radio-journaal. 9.15 The Comedian Harmonists. 9 35 Omroeporkest o.l.v. N. Treep ro.oo The Comedian Harmonists. 10.20 Het Omroeporkest. II.0012.00 Gramofoonpl, Huizen, 301 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 1.4511.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonpl. 10.00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Noorder- kerk) te Hilversum. Spr.: Ds. G. Laarman Hierna tot 12.15 Gramofoonpl. 12.1.5 Schlagermuziek en lezingen. 2.30 Gramofoonpl. 4ax> Voor de zieken. 5.GO Gewijde muziek m.m.v. Jo Al dag (alt- n»zzo), J. v. d. Rovaert (tenor) en F. Kloek (orgel). 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Minnertsga. Spr.: Ds. J. v. d. Heide. Hierna gramofoonpl. 7.45 Gramoofoonpl., causerie. 8 30 Schlagermuziek. 9.15 Vaz Dias. 9.20 Gramofoonpl. 9 30 Solistenconcert en gramofoonpl. In de pauze om 10.15 Vaz Dias. 10.40—11.00 Epiloog. MAANDAG 6 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. programma, verzorgd door de Algemeen VARA. 8.00 Gramofoonpl. ic.00 Morgenwijding VPRO. to 15 Voordracht J. Lemaire. 10.35 Trio Guaroni en gramofoonpl. 11.45 Vervolg voordracht. ■2 00—1.45 Eddy Walis en zijn ensemble en gramofoonpl. 2.00 Gramofoonpl. 2 30 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonpl. 400 Voor de kinderen. 4 SO „Tosca", opera van Puccini (gr.pl.). 6.30 Muzikale causerie P. Tiggers. 7-15 Gramofoonpl. 7.40 A. F. Portielje: „Texel". 8.00 SOS-berichten. 803 Weensch Guitaar-kamermuziek trio en j gramofoonpl. i0 po Vaz Dias. 9 IS Gramofoo inpi ,14 9 45 „De lucifer", hoorspel van A. Wisbeck. M.m.v. het VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cap- pellen. 10.0012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 301 M. NCR V-programma. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J A. Hoekzema. 11.00 Chr. lectuur. 113012.00 en 12.1512.30 Gramofoonpl. 1 12.30 Orgelconcert door J. Zwart. 2.00 Trioconcert (fluit, fagot, piano), 2.35 Lezing over kamerplanten. 3.153-45 Vervolg Trioconcert. 4.00 Bijbellezing Ds. W. Bouwman, m.m.v. mej. C. de Jager (zang) en M. F. Jurjaanz (orgel). 5.00 Zang door Friesch gemengd koor o.l.v. J. Wierda. 600 Gramofoonplaten. 6.30 Gramofoonplaten. 7 15 Gramofoonpl. 7.30 Declamatie B. v. Gelder. 8.00 Gramofoonpl. 900 Boekbespreking. 9.30 Waleson-kwartet. 10.00 Vaz Dias. Gramofoonpl. ro.30 Waleson kwartet. 11.0011.30 Gramofoonmuziek. DINSDAG 7 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 6.307.00 RVU. 8.00 Gramofoonpl. ro.oo Morgenwijding. ic.i5 Gramofoonpl. 10.30 C. Hoeing: Iets over het verwijderen van vlekken. 10.50 Gramofoonpl. n.00 Orgelconcert F. Hasselaar m m.v. R. Broekman (alt). 12.00 De Minstreels en gramofoonpl 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Pianorecital D. v. d. Stam. 3.004.00 Omroeporkest o.l.v N. Treep. 4.15 Gramofoonpl. 4 30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel 5.00 Voor kleine kinderen. 5-30 Uit Palermo, Scheveningen; Walter Schacht's orkest m.m.v. F. Gualtieri (zang) en het ensemble Henk Stuurop m.m.v. Arys Zwart en Rienus de Boer. 6.30 RVU. J W. Schotman: De boeken van Pearl Buck. 7.00 Uit Bayreuth: 2de acte van Wagner's „Siegfried". Leiding: K. Elmendorff. 8.05 Vaz Dias. S.io Maria Roland (jodel) met haar instru mentaal trio, Utr. Mannenzangvereen. „Au rora o.l.v. H. Post en gramofoonpl. 9.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. A Roodenburg (viool). 10.05 Gramofoonpl. 10.20 Omroeporkest. 11.00 Vaz Dias. 11.10—12.00 Dansmuziek uit het „Palais de Danse" te Scheveningen, door Lew Simmons en zijn orkest. Huizen, 301 M. KRO-uitzending. 8-0°9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12M5 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Plechtig lof. 4.00 Trioconcert en gramofoonpl. 6.00 Lezing. 6 *57 00 Schlagermuziek. 915 Declamatie. 9 30 Gramofoonpl 10.30 Vaz Dias. 10.3512.00 Gramofoonpl. Te Amersfoort is Donderdag op den hoek van den Soesterweg en de Dahlia straat de 10-jarige Alida Hanegraaf door een vrachtauto overreden. Het meisje wil de per fiets de straat oversteken, maar kwam te vallen. De auto kon niet meer stoppen en het kind kreeg beide wielen over het lichaam. In deerniswekkenden toestand werd zij naar het St. Elisabeths- ziekenhuis vervoerd waar zij aan de ern stige verwondingen is overleden. Donderdagmorgen is te Eerbeek, ter hoogte van de villa's „De Kempe" en „Zonnewenk" een auto, waarin twee per sonen uit Enschede zaten, vermoedelijk doordat de snelheid te groot was en mer, de bocht niet ktm halen, tegen een zwaren eikenboom gebotst. De auto werd ernstig beschadigd. De beide passagiers liepen trnstige inwendige verwondingen op eri zyn, nadat de eerste hulp verleend was door dr. Krol naar het ziekenhuis te Zut fen gebracht. Een der slachtoffers was bewusteloos. De Duitscher Schneekloth, die sinds lange jaren te Amsterdam verblijf hield en kortgeleden op last van den minister van justitie op vermoeden van spionnage Nederland moest verlaten, is Donderdag ochtend met den trein van 10.23 van 't Weesperpoortstation naar Duitschland vertrokken, meldt de Tel. - Voordat Schneekloth echter zijn huis aan de Heerengracht verliet, heeft hij daar den geheelen inboedel met een bijl kort en klein geslagen. Stoelen, tafels, schilderijen, spiegels, bedden, canapé's. serviezen, kortom alles is vernield. Als een dolzinnige is de man Donder dagmorgen om vijf uur reeds begonnen met zijn vernielend werk, waarvoor hij vermoedelijk Donderdagavond reeds bij een in de buurt wonenden schoenmaker een bijl heeft geleend- Eerst tegen tienen, toen de Duitscher weg moest om nog juist den trein te kun nen halen, staakte hij zijn werk. Hij bracht vervolgens de bijl weer terug naar den schoenmaker en vertrok daarna kalmpjes naar liet station. Tegen enkele kennissen, die de man aan den trein nog sprak, ver telde hy, dat hij al hard gewerkt had s morgens en zelfs geen gelegenheid te hebben gevonden om te ontbijten In de kamers, waar Schneekloth "ver moedelyk zelf huisde en zyn kantoor nield, 111de keuken aan de achterzijde van het huis, in de kleine kamertjes waar d>' dienstboden tijdelijk kondén slapen, overal heerschte de grootste wanorde, overal liggen de stuk gehakte meubels, de. hruut stuk geslagen schilderijen en spiegels over den grond verspreid. Zelfs van een waschmachine in de keuken, waaraan met een bijl weinig te vernielen was, heeft Schneekloth de rub ber walsen van den wringer, het eenige wat vernielbaar was, stuk gehakt. Een enkele maal schijnt de Duitscher geen kracht genoeg te hebben bezeten om do steike meubelen in stukken te hakken. Een oude canapé met een stuk gesneden ziting is daarvan het bewijs. De leunin- gen van het meubel vertoonen slecht 1 enkele kleine kloven. 4 A u gAangezien er vandaag niet bijzonders te vertellen is.... Nee, dat gaat niet. Wat zijn krantenlezers, als je 't goej nagaat, toch eigenlijk gelukkige sterva lingen! Zij, die de krant voor hen vullen kunnen zich nooit de weelde veroorloven te „wachten op inspiratie". Indien jou» nalisten net zulke prutsers waren' aii romanschrijvers, die geen regel op pa pier kunnen zetten wanneer zij niet in df goeie stemming zijn, dan waren de kran ten de helft van den tijd leeg! Hm. WÜ zijn gelukkig van ander hout gesneden. Wij meten, ook als wij niet de inspiratie of de stemming hebben, met een onven schillig gezicht het gevraagde aantal een timeters kopy uit, knippen de stof af, en daarmee basta. Aangezien er vandaag niets bijzonder» te vermelden is Bent u dien zin ooit in een krant te< gengekomen? Het is eenvoudig onbestaanbaar! Ik had er over gedacht, deze ruimte voor één keer 's op te vullen met een stukje, dat ook al op een andere plaats in de courant staat. U zoudt dan alleen gezegd hebben; „Hé, ze hebben zich ver. gist, dat stukje staat er tweemaal in"j maar dat zou bedrog zijn, dus dat doe ik niet. Overigens is de truc al eens toegepast Ook had ik hier een plaatje kunnen zetten. Of desnoods een handvol correctie- regels; dat staat een beetje slordig, maai dan had u zeker gepuzzeld. Menschen, die niets te vertellen hebben, kunnen tot gekke dingen komen. Ik zat deze week in den trein. Tegem over mij twee mannen. Plotseling zegt de één: „Vierenveertig." De ander schatert het uit van hel lachen. Nauwelijks is hy gekalmeerd, of hy neemt zelf het woord, en zegt: „Acht-en-zeventig." Nu was het de beurt aan den ander om het uit te bulderen van het lachen, Zyn lorgnet viel van zijn neus en hij hield met beide handen zijn buik vast. Ik keek hen ongerust aan. Had ik met een stel krankzinnigen te doen? Mijn blik zocht de noodrem. Op dat oogenblik zei de eerste spreker; „Honderdvierentwintig Nu werden beiden overvallen door zó<£ een hysterische lachbui, dat ik niet lan ger zwijgen kon. „Heeren," zei ik, „neemt u mij niei kwalijk, maar zou ik mee mogen genieten van de reden van uw vroolijkheid? Ik heb menschen nog nooit zóó om cijfers hooren lachen!" „Och ja, meneer", zei een van de twee mannen, toen hij uitgegierd was, „met pleizier. U kunt dat ook niet begrijpen. Weet u, wij zijn twee oude handelsreizi gers, die al twintig jaar lang bijna iede* ren dag dezelfde route —afleggen en el kaar al twintig jaar lang dezelfde mop pen vertellen. Nou hebben we ze voor het gemak maar genummerd...." Gek als je niets te vertellen hebt. Maar romanschrijvers maken er zich tè gemakkelijk af. BRAND, OP ONGEWONE WIJZE AANGEKOMEN. In de gemeente Chacenay liet een boer, terugkeerend van den akker, zijn met graan beladen wagen voor een boerderij en ging een oogenblik weg. Toen hy te rug kwam, zag hij den wagen in brand staan. Het paard sloeg van schrik op hol, met de brandende vracht achter zich, waar vijf stapels graan in brand geraak ten. Het paard kwam ten slotte te vallen en verbrandde. Er ontstond groot gevaar, dat ook de gebouwen in brand zouden geraken. De schade moet meer dan een millioen frank bedragen. Een onderzoek heeft uitgemaakt, dat een vonk uit een bak-oven, die buiten op het terrein van de boerderij stond, het graan op den wagen in brand heeft ge stoken. DE GEVAARLIJKE BERGSPORT. meldt uit Vyf slachtoffers. Chamonix (Mont Buitenland 350 dooden, 30 miljoen yen schade. Volgens een officieel bericht uit Seoel Rn J°ngSte over8tr°omingen in Korea 350 menschen het leven cekos, 12000 door de woedende wat.! ren weggevaagd en 53000 andere huizen ondergeloopen. De totale schade «1H op 30 millioen yen geschat. Reuter Blanc): Een Zwitsersch Alpinist, die klimoefe- ningen deed in het Mont Blanc-gebied, is gevallen en heeft zijn metgezel, die met hem vastbonden was, in den val meege sleurd. De eerste is reeds overleden; de kameraad ernstig gewond. lwee Duitsche bergbeklimmers zijn Woensdag eveneens, tengevolge van een nergstorting, gedood. Een daine uit Tsje- choslowakije, mej. Pickowa, is van een hoogte van een hoogte van 7100 M. ge* vallen en eveneens gedood. SPELENDE KINDEREN VEROOR ZAKEN TREINONTSPORING. Tusschen Trier en Hemeskeil zijn woensdagavond de locomotief en de goe derenwagen van een trein ontspoord, doordat spelende kinderen uit Keil 's mid dags steenen op de rails in een bocht van '"n. spoorweg hadden geworpen. In de ocht was een vry groote steenhoop ont- i fn' die de machinist van den trein te aat bemerkte. Er werd niemand bij de ontsporing gewond en de passagiers kon*1 den overstappen. EX-KEIZERIN ZITA EN AARTS HERTOG OTTO IN ITALIË. i Naar Reuter uit Rome meldt, bevinden ex-ke.zerin Zita en aartshertog Otto van zich sedert veertien dagen m uaiie. Zy hebben eerst te Rome vertoefd en bevinden zich op het oogenblik op der bezittingen van het geslacht Rourbon-Parma. De oudste dochter van e keizerin vergezelt haar moeder ca roeder; de andere kinderen bevinden zich te Weuduyne aan de Belgische kust.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2