J\Ja het overlijden van Von Hindenburg. *lVat milt H lezmï BINNENLAND tweede blad De begrafenis van maarschalk Lyautey. De gebeurtenissen te Weenen. Wederom uitzending van de Troonrede. De opheffing van 41 lagere scholen te Amsterdam. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934. 5 Het doodsbed. r, ïf Brand meldt aan de Lokal Anz.: n riikspresident is rustig ingeslapen. t Jiin gezicht straalt een groote vrede, rwiretuigen die aan zijn doodsbed had den gestaan, vertelden, dat de indruk van booten doode hun diep had geschokt. Hindenburg heeft de handen over de horst gevouwen. Gedurende den afgeloo- nacht vouwde de generaal-veldmaar- .h-ilk zelf de handen tot een gebed en is hij gestorven. Voordien heeft hij een oog geslagen in een Iwelc met «oreuken. dat op zijn nachtkastje lag en iaatste sprei*. die hij heeft gelezen Pu aangestreept, luidt: Met de ééne hand hanteerde hij het zwaard en met de an dere werkte hij. De familie verzoekt geen bloe men te zenden. De familie van den overleden Rijkspre sident verzoekt af te zien van het zenden van bloemen, maar liever het rouwbetoon te uiten door het begiftigen van de nood lijdende volksgenooten. Wie dit doet, eert de nagedachtenis .van den grijzen en ver eerden veldmaarschalk. Een mausoleum voor Hindenburg. Reuter verneemt uit Berlijn, dat de Duitsche regeering voornemens is een mausoleum op te richten voor het stoffe lijk overschot van rijkspresident von Hin denburg, op bét voormalige' slagveld van Taimenberg. Dit mausoleum zou <lan niet alleen een gedenkteeken voor Hindenburg zijn, doch het zou tevens een nieuwe band vormen tnssclien Oost-Pruisen en het overige Duitschland. De regeering zal echter eerst tot op richting van dit mausoleum overgaan, als zij de toestemming van de familie Hin denburg heeft. De uitvaart naar Tannenberg. Op het kasteel Neudeck begonnen gisteren in de vroegte reeds de voorbe reidende besprekingen voor de uitvaart van von Hindenburg, welke, zooals be kend, Dinsdag zal plaats hebben." Voor zoover te Neudeck bekend is, zal de over brenging van het stoffelijk overschot naar Tannenberg in den nacht van Maandag op Dinsdagplaats hebben. Dinsdagmorgen in de vroegte zal de stoet te Hohenstein bij het Tannenberg-gedenkteeken aan komen. Het stoffelijk overschot zal eerst in den zoogenaamden veldheertoren in staatsie gelegd worden. De vlaggen halfstok in Engeland. "De koning van Engeland heeft aan wijzingen gegeven, dal op den dag van dé begrafenis van Hindenburg alle open bare gebouwen halfstok zullen vlaggen. Blomberg aan dé rijksweer. Generaal won Blomberg heeft den vol genden oproep tot de rijksweer gericht: Soldaten van de rijksweer! Generaal- velmaarschalk von Hindenburg, onze op perbevelhebber en leider in den oorlog, is heengegaan. In diepen rouw staan wij aan zijn baar. Het heldenleven van een groot soldaat heeft daarmee zijn besluit gekre gen. Een leven van de trouwste plichts-, vervulling, dat steeds slechts één doel heeft gekend: den onvermoeiden dienst voor ,volk en vaderland! Aan de smart die wij ondervinden paart zich hét gevoel van trots dat hij .een der onzen was. Zijn groot voorbeeld als Duitsch soldaat moet voor alle tijden onze heilige erfenis zijn. Zijn voorbeeld moet ons leeren ook on ze kracht en zoo noodig ons leven veil te hebben voor het nieuwe Duitschland. In herinnering aan de heldengestalte gaan wij, vol vertrouwen, de Duitsche toekomst tegemoet, met Hitier als leider. (w.g.) von Blomberg. De beëediging der soldaten op den nieuwen opperbevelhebber. Generaal von Blomberg heeft in aan sluiting met de wet van 1 Augustus de onmiddellijke beëediging van alle soldaten op den nieuwen opperbevelhebber gelast. De eed heeft den volgenden tekst: „Ik zweer bij God, dezen heiligen eed, dat ik den leider van het Duitsche rijk en volk Adolf Hitier als opperbevelhebber van de weermacht onvoorwaardelijke gehoor zaamheid zal betoonen en als dapper sol daat bereid ben te allen tijde voor dezen eed mijn leven veil te hebben Na de eedsaflegging beveel ik een drie Werf Hoera op den nieuwen opperbe velhebber. (w.g.) von Blomberg. Aan de nieuwe eedsformule, welke weder herinnert aan die welke in den keizertijd op den Keizer werd afgelegd, kan men beteekenis hechten. Zij geeft "uit drukking aan de functie van de rijksweer ais instrument niet slechts van het rijk in het algemeen, maar in het bijzonder van Oen Leider van partij, rijk en volk, Adolf. Hitier, Door. deze eedsformule zoo kan .men het opvatten, wordt dus eenerzijds de aatste. gedachte aan de mogelijkheid van ce" herstel der vroegere monarchie, zoo Zulk «en gedachte nog mocht bestaan, tiit- grdoofd, maar tegelijkertijd wordt het neo-monarchistische karakter van het nieuwe volksleiderschap onderstreept. Hitier, rijksleider en rijks- rijjk «kanselier. Be Leider wenscht, dal het vMk zich nitspreeekt. D KI B. meldde Donderdagavond uit Oei lijn: De Leider en rijkskanselier beeft aan den rijksminister van binnenlandsche zaken de volgende mededeeling gezonden: Mijnheer de rijksminister van binnen landsche zaken! De tengevolge van het nationale onge luk dat ons volk getroffen heeft noodza kelijk geworden wettelijke regeling van de kwestie van het staatshoofd geeft mij aanleiding tot de volgende verordening: 1De grootheid van den overledene heeft den titel Rijkspresident een karakte ristieke beteekenis gegeven. Hij is vol gens ons aller gevoelens in dat wat er ons mee gezegd werd, onverbrekelijk verbon den met den naam van den grooten doode. Ik verzoek daarom maatregelen te willen treffen, opdat men mij in het officieele zoowel als in het niet-officieele verkeer, zooals tot nu toe, slechts met leider en rijkskanselier aanspreekt. Deze regeling moet voor goed gelden. 2. Ik wil dat de door het rijkskabinet vastgestelde en grondwettige geldige be lasting van mijn persoon en daarmede van de functie van rijkskanselier met de func ties van den vroegeren rijkspresident de nadrukkelijke sanctie van het Duitsche volk ontvangt. Doordrongen van de over tuiging, dat elke staatsmacht van het volk uitgaat en door het volk bij vrije keuze bevestigd moet worden, verzoek ik U het besluit van het kabinet met de eventueel nog noodzakelijke aanvullingen zonder verwijl aan het Duitsche volk in vrije volksstemming voor te leggen. Berlijn, den 2den Augustus 1934. De Rijskanselier. De bijeenkomst van het rijks kabinet. Het D.N.B. meldde Donderdagavond uit Berlijn: De heden gehouden zitting van het rijkskabinet stond volkomen in het teeken van rouw over hét overlijden van rijkspre sident von Hindenburg, De leider en rijkskanselier, Adolf Hit- Ier, opende den kabinetsraad in diepen ernst, zichtbaar bewogen, met een korte rede, waarin hij er op wees, dat door den dood van den Rijkspresidènt het geheele Duitsche volk een zwaar verlies geleden heeft. De rijkskanselier herdacht den grooten doode met aangrijpende woorden, waarin hij er den nadruk op legde, dat hij in den overledene zijn vaderlijken vriend verloren heeft. Wij mogen, zoo zeide hij, niet vergeten, dat zonder wijlen rijkspresident von Hin denburg de huidige rijksregeering niet tot stand zou zijn gekomen. Bij de woorden van den rijkskanselier hadden de kabinetsleden zich van hun zetels verheven; zij hoorden in doodsche stilte de verklaring van Hitier aan. De begrafenisplechtigheden. Reuter weet in een telegram uit Berlijn mede te deelen, dat de Begrafenisplechtig heden von Hindenburg waarschijnlijk Dinsdag 7 Augustus te Tannenberg zullen plaats hebben, terwijl de teraardebestelling Donderdag den 9den te Neudeck zou plaats vinden. De plaatsvervanger van den Leider tot de nat.-s®c. beweging. De plaatsvervanger van den Leider, Ru- dolf Hess, heeft de volgende proclamatie tot de nat. soc. beweging gericht: Hindenburg is dood! Hindenburg leeft in zijn volk! Hij leeft in onze harten voort als het symbool van de roemrijke Duitsche ge schiedenis. Hij leeft voort als de overwinnaar van Tannenberg. Hij leeft voort als de generaal-veldmaar- schalk uit den wereldoorlog. Hij leeft als de vader van een groot volk. De strijders voor de Duitsche vrijheid laten in rouw, eerbied en dankbaarheid de vaandels zakken voor den grooten Duitscher. Hindenburg' riep den Leider. Hinden burg leidde daarmede de niéuwe Duitsche geschiedenis in. Hindenburgs levende nalatenschap aan Duitschland is de Leider. Trouw aan Hindenburg beteekent trouw aan den Leider beteekent trouw aan Duitschland. Wij bereiden ons voor tot nieuwen strijd voor de toekomst van ons volk. (w.g.) Rudolf Hess. De bijeenkomst van het rijks- kabinet In de jongste kabinetsraad heeft minis ter Frick den brief van den rijkskanse lier voorgelezen, waarin deze den wensch tot een vrije volksstemming uit en daar op besloot het kabinet deze stemming op Zondag. 19 Augustus te doen houden. De rijksminister van binnenlandsche zaken werd met de uitvoering van dit besluit belast. Staatssecretaris «lr. Meissner in functie gehandhaafd. Adolf Hitier heeft <lr. Meissner, den staatssecretaris van den overleden rijks president belast met de verdere afwikke ling van de tot nog toe door bet bureau van den rijkspresident behandelde zaken. Zitting van den Rijksdag. Maandag 6 Augustus komt de Rijksdag voor een röuwple» htigtteid bijeen. Voor deze plechtigheid worden uitgenoodigu het diplomatieke eorpSi de rijks- en lands- regeeringen, de hoogste rijksautoriteiten, de weermacht, de ambtenarenorganisaties en vertegenwoordigers van de arbeiders, het oeconomisch en het eultureele leven. In deze b eenkomst zal de rijkskanselier spreken. Rouwbeklag uit het binnenland. Uit den aard der zaak komen er van alle kanten telegrammen van rouwbeklag en andere uitingen van rouw te Neudeck bin nen. De rijksbisschop van de Evangelische kerk heeft een bekendmaking verspreid, waarin hij eerst Hindenburgs beteekenis in en na den oorlog schetst en vervol gens opmerkt, dat-Hindenburg een vroom man en een trouw lidmaat van de Evan gelische kerk was. „Zijn laatste woord aan den rijksbis schop luidde: „Zorgt gij er voor, dat Christus in Duitschland verkondigd wordt!" Deze vermaning zal de Duitsche Evangelische kerk als een heilig erfstuk aan den grooten doode bewaren. Onder deze leus zal de Duitsche eer en het Duit sche wezen tot volle ontplooiing komen. In de hand van onzen Leider, Adolf Heitler, ligt thans het historische erfdeel, dat Duitschland is genaamd. Met hem bou wen wij het derde rijk op". Buitenlandse!» rouwbeklag. De berichten van rouwbeklag uit den vreemde ziin haast te groot in aantal om ze zelfs maar op te sommen. Deelneming van den Volkenbond. Zöodra het Volkénboudssecretariaat het bericht van bet overlijden van president von Hindenburg bad ontvangen,heeft de secretaris-generaal een telegram van deel neming' aan den Duitschen minister van buitentandsche zaken verzonden Zooals men weet, is Duitschland nog steed3 lid van den Volkenbond, hoewel het zich niet meer doet vertegenwoordigen. Fransche telegrammen. De Fransche min.-president üoumurgue heeft aan rijkskanselier Hitier het vol gende telegram gezonden: lk betuig uwe excellentie mijn oprechte deelneming en verzeker u van de oprechte deelneming van de regeering der Fransche republiek in den nationalen rouw van Duitschland. Pessimistische verklaring van Paus Pius XI. Paus Pius XI Heeft gisteren verklaard, dat „de dood van president von Hinden burg ernstige moeilijkheden teweeg zal brengen." Z. H. voegde hieraan toe, dat „de toestand van dien aard s, dat er enW stige bezorgdheid bestaat. De ontwikke ling van den toestand zal moeilijk en ge spannen zijn." De Paus heeft deze opmerkingen ge- mbaakt tijdens een audiëntie, die hij toe gestaan had aan bisschop Bernard Mo- honey van Sioux Falls,. Zuid-Dakota. Fransche militairen over Hindenburg. Generaal Maurin noemt in het Journaf Hindenburg een van de grootste militaire aanvoerders van alle tijden en wijst op Hindenburg's in September 1919 ver-is schappij nog dieper hebben geslagen. De snelheid, waarmede Hitier het erfdeel van den maarschalk heeft aanvaard, laat geen twijfel dat het besluit hiertoe reeds lang bij hem vast stond. Ingewijden heb ben altijd geweten dat het steeds in de bedoeling van Hitier heeft gelegen de beide hoogste posten in den staat te ver- éenigen met de leiding der nazi-partij. Hitier gaat verder dan Stalln of Mus- Het proces tegen den aanvoerder van de actie tegen de bondskanselarij. Donderdag heeft te Nancy de nationale begrafenis van maarschalk Lyautey plaats gevonden. Generaal Pétain, de minister van oorlog, hield een toespraak, waarin hij bij wordt tegelijkertijd staatshoofd, in het licht stelde, dat de roemrijkste zege Hij heelt snel en consequent gehandeld, van den overledene de pacificatie en orga nisatie van Marokko is geweest. De minis ter besloot met op het graf van dezen grooten Franschman den wensch uit te spreken, dat de eendracht de wet zou wor den van het Fransche volk. Natuurlijk was heel Nancy in rouw- stemming en hing overal de vlag in sjouw. Onder klokgelui zette de stoet zich in beweging. Naast de kist gingen o.a. de ministers Barthou, Tardieu en Marin en de resident-generaal van Marokko. In den stoet zag men diverse gezanten en mili taire attachés. Na een rouwdienst in de kathedraal begaf de stoet zich naar de Place Sta- nislas, waar Pétain zijn redevoerinq hield. Na Pétains toespraak hielden de troe pen, waarin alle wapens vertegenwoordigd waren en vooral de Marokkaansche, een Buitenlandseh Overzicht pag. 1 feuilleton1 Radio-programma2 Hudl, de verdachte, zegt onschuldig te zijn De krijgsraad te Weenen heeft 3en houthandelaar *Hudi, den aanvoerder van de opstandelingen in de bondskanselarij, die zich in den grooten oorlog als eerste luitenant zeer verdienstelijk heeft qedra- j.Ci- i i gen en zeer hooge onderscheidingen had e an9s ce aar vérworven, wegens hoogverraad tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Bij zijn verhoor heeft Hudi verklaard, PUTOD3. 1P1 t hflmA^ ddt hij verkeerd ingelicht was en met dé beste bedoelingen naar de bondskanselarij w&s gegaan, zonder van plan te zijn een omwenteling te ontketenen. Baldwin, <le plaatsvervangende Brit sche ministerpresident, heeft de doos Het aandeel van Duitschland vau Pandora wijd geopend!..-.. Groot- aan den opstand van 25 Juli. I gtefdl,idel«k voor - iedereen, het teeken voor de bewapening! Volgens te Londen ontvangen berichten Niet, dat men voor dien tijd geen bewa- uit Rome, zouden de regeëringen van pening kende, maar de. hoop, dat een .der Italië en Oostenrijk het dossier, dat zich v,ele ontwapeningsconferenties nog zou in het bezit van het Oostennjksche kabi- slagen, hield vele landen ervan terug, kos- n»'+ j i iten te maken, die later misschien zouden ne bevindt en wa-uit de medeplichtig- blijken onnoodig te zyn geweest! Thans he.d van Duitschland aan den opstand zyn alle perken weggevallen, thans weet van 25 Juh blijkt, als basis beschouwen men,'waaraan men zich te houden hééft! vobr een eventueelen stap der mogend- Plotseling komen* ook' de Britten tot de heden in de Wilhelmstrasse. j conclusie, dat hun „veiligheid" bedreigd De Britsche regeering is niet voorne- t is en eischen zij den aanbouw van maar méns, eenigerlei initiatief in deze richting liefst^ 41 nieuwe lueht-eskaders. Het is te ondernemen. Men kan echter constatee- zeei' interessant te vernemen, hóe deze rert, dat de mogendheden te eerder bereid eska s °^er Britsche Rijk verdeeld zouden zijn. Oostenrijk haar effectieven 'T'S A V»" f vanblq- - j. r\ ven 111 Engeland zelf en slechts acht es- steun te verleenen, indien de Oostenrijk- kad gaan (,e 0verzéesche bezit- sche regeenng ten aanzien van Berlijn een tingen! Baldwin en zijn medewerkers energieke houding zou aannemen en de j vreezen schijnbaar voor „onvoorziene" Duitsche regeering te verstaan zou geven, dat zij vastbesloten is. Oostenrijks onaf hankelijkheid te doen respecteeren. Noch spot, noch zot 2 Eenige veroordeelde officieren van ,,De Zeven Provinciën" hebben gratie gevraagd 2 Critiek van den heer Zaalberg op de uitvoering van het zestig millioen-plan2 De opheffing van 41 lagere scholen te Amsterdam. Ged. Staten keuren de verwerping van het voorstel door den raad niet goed5 Binnenkort een geregelde Fran sche luchtdienst over den Atlan- tischen Oceaan 6 Onze scheepvaartrelaties met Japan 6 De teraardebestelling van Von Hindenburg zal Donderdag a.s. te Neudeck plaats hebben 5 De overstroomingen in Korea hebben 350 slachtoffers geëischt 2 frankrijkIndo-China in zes da9en6 De Maasbode is voor twee weken in Duitschland verboden 6 Waarschijnlijk zal de uitvoer van bloembollen naar Denemarken j verhoogd ivorden van 300.000 tot 600.000 kg5 j Omtrëk-nieuwk- Marktberichten12 Marineberichten\2 Sportnieuws Von Papen's kansen verminderd? schenen boek, waarin zijn schoone sol datenziel op bewonderenswaardige wijze tot uiting komt. In de Echo de Paris zegt generaal Tournès, dat Hindenburg, dien hij een groot vaderlander noemt, verdient 011de# de grootste Duitsche staatslieden te woe den genoemd. In de Matin geeft een oud-strijder Hhi- denburg- den naam van een groot goed mensch, een man uit hard, maar zuiver metaal. De indruk in de Vereenigde Staten. Havas meldt uit Washington, dat staats secretaris Huil, naar aanleiding van den dood van Hindenburg heeft gezegd, dat de regeering van de Ver. Staten met aan dacht de verdere ontwikkeling van den toestand in Duitschland gade slaat, daar zij overtuigd is, dat voor dit rijk het kri tieke uur geslagen heeft. Overwegingen in de Engelsche pers. De Times* zegt, dat het prestige van het Nazi-regime door het in ongenade vallen en het vermoorden van zoovele zijner leiders kennelijk ernstig is geschokt, terwijl het bovendien in het buitenland diep in discrediet is geraakt. Het blad zegt, dat Hitier thans onmiddellijk maat regelen heeft genomen, om als tegenwicht voor de tot ontbinding leidende invlóederi, het algeheele gezag in eigen handen te centraliseeren. De »DaiIy Telegraph* zegt, dat zelfs in een wereld die gewend is geraakt aan dictators, zulk een concentratie van macht als Hitier thans bezit, uniek is en beden kingen en argwaan wekt in het buiten land, voornamelijk in Weenen, maar dirt liet tevens den toestand in Duitschland volkomen bloot legt. Het blad zegt, dat Hitier eer het slachtoffer dan de leidér der gebeurtenissen is. Hij moet thans op het geregelde leger vertrouwen en duë absoluut doen wat de militaire macht vah hem verlangt. De «Manchester Guardian* zegt, dat de Duitsche heerschers van thans volleerd zijn in de kunst een plebisciet te hantee- ren, maar, dat zelfs wanneer d« verwachte overweldigende^ meerderheid het vertrou wen in den dictator weder uitspreekt, noch tans een uiterst belangrijke vraag onbe antwoord blijft, welke is: Welk een ver goeding de Rijksweer als zij den eed van trouw aan den leider van het Rijk uit spreekt, zal afdwingen van haar nieuwen souverein. De Pragcr Presse over Hitler's snelle optreden. Omtrent den gang van zaken in Duitsch land schrijft de officieuze Prager Presso Het geluid der doodsklokken voor Hindenburg is tegelijkertijd het feest- gebeier voor de nationaal-soéialisten,die thans het anker van hun opperheer- gebeurtenissen in Europa! In het voor uitzicht van komende dingen bouwt men legers op, hoewel de Engelsche belasting betaler het daardoor steeds harder te verduren krijgt! Tir 1 ii is zeer zeker de moeite waard, 0111 Naar onze Weensche correspondent ;)iaar aanleiding van die Britsche bewa- aan de Reichspost ontleent, wantrouwt het peningsplannen eens een blik te werpen Vaticaan Von Papen en is hetzelfde het op den bewapeningswedstrijd der an- geval met de Oostenrijksche Roomsch- dere, Europeesche volkeren! Na het mis- Katholieken. Dientengevolge zouden Von hikken der ontwapeningsconferentie gin- Papen's kansen om gezant te Weenen te al)e volkeren er immers toe over, tvoidèn zijn verminderd I hun bewapening te onderzoeken en aan I te vullen. Nog steeds blijft er hoop: de Een nieuw doodvonnis. \vo°* 1935 voorgestelde vloot-conferentie. I De voor-besprekingen, welke tusschen Eduard Honisch, een S'.A. aanvoerder, de Angelsaksische' machten en de Fran- ter dood veroordeeld, wegens hét schen hebben plaatsgehad toonden ech- achterhouden van ontplofbare stoffen, hoewel hem geen aanslag ten laste kan worden gelegd. Dit is de tweede ter dood veroordeeling volgens de z.g. w.et- Dollfuss op ontplofbare stoffyii. Indien derman geen gratie kreeg, zou hij binnen drié uur na de uitspraak van het vonnis gehangen worden. Begenadigd. ïJader wordt gemeldt: Honisch, de ,S.A.-aanvoerder, die ter dood is veroordeeld," is een half uur voor liet verstrijken van den termijn van 3 uur door president Miklas begenadigd. Zijn vonnis is veranderd in levenslange gevangenisstraf. Rintelens toestand ernstig. Di\ Rintelen heeft een beroerte kregen. Zijn toestand is ernstig. ge- De advocaat Fuhrer gearresteerd1. Fuhrer, de advocaat, die Maandag Pla- nelta, een der moordenaars van Dollfuss neeft verdedigd, is gisteren op zijn kan toor in hechtenis genomen. Hij wordt beschuldigd dat hij te groote sympathie voor de nazi-beweging in zijn pleidooi zou hebben getoond. Men verwacht, dat Fuhrer naar een concentratiekamp zal worden gezonden-, hoewel niet voor langer dan drie maanden. De actie der nazi's. Een schan delijke circulaire. De nazi's willen in Oostenrijk hun actie voortzetten door het opwekken tot een boycot van Italiaansche producten. De circulaire, waarin dat geschiedt, blijkt eeh schandelijk stuk te zijn. De buiten- landsche correspondenten hebben er gis terenochtend een exemplaar van in hun brievenbus gevonden. Het vlugschrift begint met te zeggen: „De terroristische kanselier Dollfuss heeft den dood gevonden, die ieder fat soenlijk mensch over hem had uitgespro ken. Men schen, wier positie op onder- drbkking gegrond is, sterven niet van ouderdom. .Dollfuss moet dat beseft heb ben toen hij zichzelf buiten wet en recht plaatste.". Het stuk viert dan Holzweber -en ria- netta, Dollfuss' moordenaars, als helden en wekt vervolgens de Oostenrijksche nazi's op tot een boycot van artikelen, dië uit Italië worden ingevoerd, en tot voortzetting van den boycot van de Oos tenrijksche staatsmonopolies. ter een jammerlijk beeld. De verdaging dezer voorbesprekingen, welke te loon den plaats vonden, is niets meer of min der dan een „Stille begrafenis" van de conferentie 'zelf. Waarschijnlijk hebben dë'Japanners, de derde zeemacht ter we reld, de plannen der vloot-ontwapenings- conferentie gedwarsboomd met hun eischen. Men bouwt schepen in bijna alle landen van Europa! Italië deelde een dezer dagen mede, dat het tot aan de uiterste grens zou gaan van de bepalin gen van het verdrag en dat het daarom twee moderne 35.000 ton-pantserkruisers zou laten bouwen! Deze Italiaansche plan nen zijn onmiddellijk voor de andere zee machten een aanleiding geworden, óni met vernieuwde woede en energie hun bewapening te gaan vergrooten. Met het kruisertype van de „Dunkerque"-type (26.500 ton) had Frankrijk eenigen tijd geleden een slagschip gebouwd, dat aan alle eischen van den modernen zee-oorlog scheen te zullen voldoen! Met de „Dun- kerque" meenden de Fransehen de Duit sche 10.000 ton-pantserschepen te kunnen verslaan, hoewel de technische wereld het er zonder onderscheid over eens was, dat de inrichting dier hypermoderne schepen hen in staat stelt aan de groot ste oorlogsschepen weerstand te bieden. en., met succes!.. Thans trekt de Ita liaansche kruiserbouw weer een dikke streèp' door alle Fransche zee-bewape ningsplannen! Niet zonder dieperen oor zaak is het bezoek, dat de Fransche mi nister van Marine, Pietri kortgeleden, te zamen met Barthou aan den eersten zee- lord der Britsche admiraliteit bracht. Ook de beide machten in het Verre Oosten vallen in het kader van deze be schouwing: Sowjet-Rusland en Japan! Japan wil tegen het einde van 1936 min stens 1500 nieuwe vliegeniers opgeleid hebben en drie vliegtuigmoederschepen bouwen! De berichten, die van de Rus- sischebewapeningsplannen naar het Wes ten doordringen, zullen wel sterk overdre ven zijn! Desondanks is er geen twijfel njogelijk, of Sovjet-Rusland versterkf niet alleen met koortsachtige haast de troepen aan de grens van Rusland en Mandsjoerije, maar tevens worden de. yliegtuigparken voortdurend aangevuld en. vergroot! De correspondent van bet Engelsche blad de „Daily Telegraph" wist kortgeleden van Wladiwostok uit een zeer alarmeerend bericht te geven over de oorlogsvoorbereidingen in het Verre Oosten, aan de zijde der Sovjets! Tenge volge van de diplomatieke werkzaamheid van Sovjet-Rusland (Oost-Locarno, lid van Sosvjet-Rusland (Oost-Locarno, lid- maatschap van Volkenbond, enz.) wordt de strategische positie van Japan met den dag penibler! De dag is niet meer verre, waarop de wederzjjdsche spanning <laér in het Oosten zal culminéeren in een Russisch-Japanschen oorlog Kortom: Alle volken hebben zich thans volkomen op bewapening ingesteld! De redevoeringen op de ontwapeningsconie- rentie te Genève schijnen plotseling ver geten te zijn! De egoïstische drijfkracht der volkeren kan zich weer ontplooien. Te water en te land, boven en onder de aarde, overal doet men zijn best tegen een toekomstigen krijg opgewassen te zijn! Voor onze oogen speelt zich de eerste acte af van een algemeenen bewa- peningswedstrijd. En dat deze wedstrijd reeds zou aanvangen, terwijl de ontwape ningsbesprekingen nog niet koud zijn, wie zou dat in 1932 voor mogelijk hebben gehouden?. De Koningin heeft toestemming ver leend om, evenals vorig jaar, ook ditmaal dé Troonrede, welke zij ter gelegenheid van de opening van de zitting der Staten- Generaal zal uitspreken, per radio uit te zenden. De uitzending zal plaats hebben dooi de beide Nederlandsclïe omroépzenders, terwijl de uitzending naar de overzeesche gebiedsdeelen des rijks zal geschieden déor den Phohizonder en door de rijks zenders te Kootwijk. De verzorging van de technische in stallatie in de Riddelzaal is in handen van den technischen dienst van het staats bedrijf der P.T.T. i UITVOER VAN BLOEMBOLLEN. Verhooging naar Denemarken? 1 Naar het Weekblad voor de Bloem bollencultuur verneemt, is er een zeer groote mate van waarschijnlijkheid, dat het contingent voor invoer van bloem bollen in Denemarken, dat op 300.000 K.G. was gesteld, zal worden verhoogd tot 600.000 K.G. Ged. Staten keuren de verwerping van het voorstel door den raad niet goed. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt, heb ben Gedeputeerde Staten van Noord- Holland in hun Woensdag gehouden ver gadering besloten hun goedkeuring te onthouden aan het besluit van den ge meenteraad van Amsterdam, waarbij deze het voorstel van B. en W. inzake op heffing van 41 openbare lagere scholen verworpen heeft. Gelijk men zich herinnert, hing dit voorstel samen met het besluit van B. W. om het maximum-aantal leerlingen per klasse te verhoogen tot 48, een maat regel waartoe zij de bevoegdheid hebben, terwijl echter de raad de bevoegdheid heeft, tot den- daaruit voortvloeiende»! maatregel van vermindering van het aantal sclioleu. B. en W. hebben Donderdagmorgen de beslissing van Ged. Staten ontvangen; in den loop van de maand Augustus, d.i. binnen den tenn voor beroep bjj de Kroon, zal nu de radd nog een keer in de vacantie bijeen moeten komen. Naar de „Nw. Rott.. Crt." verneemt, heb ben Gedeputeerde Staten van Noord- Holland gebruik gemaakt van de para graaf in de wet op het Lager Onderwijs, waarbij aan gedeputeerde staten bet recht wordt verleend het aantal openbare scho len in iedere gemeente te bepalen. Het voorstel van B. en W. der hoofdstad in zake liet. opheffen van 41 scholen, welk voorstel door den raad niet werd goed gekeurd, zal dus worden uitgevoerd.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5