Buitenlandsch Overzicht. Ernstig spoorwegongeluk nabij het Station Weesperpoort. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. ÏÏ32H Sally's avontuur, v NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA 7469 EERSTE BLAD DINSDAG 7 AUGUSTUS 1934 62ste JAARGANG De Times over von Papens gezantschap. Nieuwe marinebasis in Engeland. Een aanslag op Roosevelt? Abonnement per 3 maanden by vooruitbet.: Heldersche Courant 1.60, voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.66;binnen land f 2.— Nederl. Oost- en West lndië per zeepost 1 2.10, dem per mail en overige landen 13.20 Losse nos. 4ct.fr.p.p 6ct. Zondagsblad resp f 0.50 f 0.70, f 0.70,fl._ Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f1.50, I 1.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur; P. DE BOER. Uitgave N.V Drukkerij v/b C. DE BOER Jn. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) by vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niet-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. De Oostenrijksche Nazi s hebben weinig geleerd. De houding van Japan tenopzichte van de vlootconferentie. De gebeurtenissen van de laatste weken hebben ons zoo over stelpt, dat we er eigen lijk niet meer wys uit kunnen worden. We moeten ons weer eens zoo nu en dan rus tig neerzetten om de dingen te overden ken. Zoo werd de vorige week de dood van Dollfuss en de staatsgreep in Oostenrijk, verdrongen door den dood van Hinden burg, waarvan de gevolgen zoo de aan dacht van Europa in beslag namen, dat de tragische gebeurtenissen in Oostenrijk weer op den achtergrond kwamen. Toch moeten we ook ons oog gericht houden op Oostenrijk, temeer omdat de Nazi's daar nog weinig geleerd schijnen te hebben te hebben en de verontwaardiging van de wereld langs zich heen laten gaan. Zoo hebben zij thans o.m. een circulaire rondgezonden, waarin wordt opgewekt tot boycot van Italiaansche producten, terwyl de moordenaars van Dollfuss als helden worden gehuldigd en o.a. wordt vastge steld, dat „menschen, wier positie op onderdrukking gegrond is, njet van ouder dom sterven" blykbaar hebben de samenstellers van dit pamflet niet eens beseft, schrijft het Hbl., welk vonnis zij met die woorden wijzen over hun leider Adolf Hitier, die immers niet anders doet dan een politiek van de scherpste onder drukking voeren. Vooral door den dood van v. Hinden burg en de absolute macht die de Duit- sche nationaal-socialisten nu in handen hebban gekregen, blijft het Oostenrijk sche probleem onze volle aandacht vra gen. 1111111111 Dr. KU11T VON SCHUSCHN1GG, tfe nieuwe Oostenrijksche bondskanselier, Toen Admiraal Oka- da tot leider van de Japansche regeering werd aangewezen, hebben we daarbij een beetje bedenkelijk ge zicht getrokken, omdat daardoor de macht 'van de regeering in militaire handen kwam en dat bedenkelijke consequenties met zich kon brengen. Het is daarom ver heugend nu te mogen constateeren, dat de admiraal zich nogal gematigd en ver standig toont en dat het gevreesde ge vaar door zijn leiding vermoedelijk zal worden afgewend. Zoo schreef de N. R. Crt. b.v. Zaterdagavond in een hoofd artikel o.m.: Admiraal Okada heeft de goede ver wachtingen, die zijn aanwijzing tot pre- Admiraal KEISUKO OKADA, de reqeerinqschef van Japan. mier wel degelijk mogelyk maakten, voor- loopig niet beschaamd. Men heeft uit Ja pan, waar men voor het overige extreme nationalisten op ieder gebied blykbaar met zeker welbehagen hun keelgeluid laat verheffen, nu gezaghebbende uitlatingen gehoord, die niet troosteloos stemmen ten opzichte van de conferentie. Japan wil nog altijd over rantsoe neering der vloten spreken, en is ook blijkbaar bereid zich nog steeds met een kleiner aandeel dan Engeland en Amerika tevreden te stellen. Dit is nu onder het gezag van Okada zelf verkondigd. Men zal zeggen, dat dit een eisch van het gezond verstand voor Japan is. Maar er is in de laatste jaren vaak rykelijk reden geweest om te mee- neii, dat dit in Japan allerminst nog een beslissende factor was. Door zijn verkla ring heeft Okada de verdere voorberei ding van de vlootconferentie, waarvan zyn land totnogtoe slechts heel stug had meegewerkt, mogelijk geworden. Nu eerst is er gelegenheid, om met vrucht over deze dingen te gaan onderhandelen. De nieuwe uitlating van Japanschen kant heeft in Amerika onmiddellijk weer klank gevonden. Swanson, de minister van marine heeft haar opgevangen en er zijn instemming mee betuigd. Hij heeft daar echter aan toegevoegd, dat naar zijn per soonlijke meening Amerika zou moeten vasthouden aan de bestaande rantsoenee ring 5 5 3, waarbij Japan 60 pet. krijgt van het tonnage der verschillende, gerantsoeneerde scheepstypen, dat Ame rika en Engeland het recht hebben te be zitten. Deze woorden van den Amerikaan- schen minister hebben in Japan weer den storm in de pers uitgelokt, die daar tegen woordig zoo gemakkelijk te ontketenen is. Het zal inderdaad zeer moeilijk zijn, deze cijfers nu nog in Japan aannemelijk te maken. Voor de nationalisten hebben zij bepaald een hatelijken klank gekregen. Zij beschouwen ze als de formule voor de degradatie van hun land! Voorzoover deze lieden nog bereid zijn een vlootverdrag te aanvaarden, willen zij volkomen gelijkheid. Dit is trouwens af en toe zelfs van gezaghebbende zijde ver zekerd. Men voegde er dan tegelijkertijd aan toe, dat de anderen niet hoefden te denken, dat Japan niet de middelen bezit, om 'n wedstrijd ni maritieme bewapening vol te houden. Dit klonk zeer kinderlijk, maar tegelijkertijd bedenkelijk opgewon den, zooals men dat gewoon is geworden van de Japanners. Nu staat daar een kalme houding van een verstandige re geering tegenover. Maar admiraal Okada zal zich niet geheel aan de nationalisti sche, militaristische invloeden, die weer zoo sterk zyn geworden in het land, kun nen onttrekken. Zijn woorden mogen het tot stand komen van de vlootconferentie waarschijnlijker hebben gemaakt, dit is slechts een op zich zelf belangrijke eerste stap naar een nog zeer ver in het verschiet liggend doel. Er is waarlijk geen profetische gave voor noodig om te voorspellen, dat, als de vlootconferentie het volgend jaar er komt, zij een allerspannendste aange legenheid zal worden. Zij is een van de nieuwe, gerekte sensaties, die de wereld wacht. JOODSCHE WAARDEERING VOOR VON HINDENBURG. Reuter meldt uit Berlijn: De Jiidische Rundschau, het orgaan der Duitsehe Joden, brengt in het nummer van Vrijdag hulde aan de nagedachtenis van president Hindenburg en verklaart oa.: „Wy Joden mogen niet meer deel nemen aan het politieke leven en open bare zaken, doch op een oogenblik dat de geheele Duitsehe natie treurend om da baar van veldmaarschalk von Hindenburg staat, is het onze plicht te zeggen wat wij, Joden, voelen. Wij brengen onze eerbiedige hulde aan veldmaarschalk von Hindenburg, die het gepersonifieerde symbool van staatshoofd was. Hij heeft het geheele Duitsehe volk boven alles liefgehad en hy kan tot voor beeld strekken aan alle burgers en alle landen. f ITALIAANSCHE KINDEREN MET VACANTÏE NAAR HUN VADERLAND! Vreugde op station D. P. Het is eèn van de mooie instellingen van Mussolini, dat hij elk jaar alle Ita liaansche kinderen, die in het buitenland wonen, op staatskosten een maand naar Italië laat komen, om hen de voeling met het vaderland niet te doen verliezen. Thans is weer het tijdstip gekomen, da» uit alle landen van de wereld duizenden kinderen naar Italië stroomen. Rotterdam was het uitgangspunt van hen die in Ne derland wonen. Uit alle deelen van ons land zijn ze Zaterdagmorgen bij elkaar gekomen en om II u. 50 zijn zij gezamen lijk van D. P. met den trein naar Romé vertrokken./'Het waren er honderd-tien. Er heerschte natuurlijk groote vreugde onder de jonge er waren er zelfs zéér jonge reizigers. Met Italiaansche en Ne derlandsche vlaggetjes hebben de kin deren hun achterblijvende familieleden en vrienden uit den wegstoomenden trein toegewuifd. In een hoofdartikel keurt de »Times« het denkbeeld goed, dat Oostenrijk in verband met Hitler's voorstel, om Von Papen als gezant naar Weenen te zen den, aan Duitschland zal verzoeken, het Oostenrijksche legioen in Duitschland te ontbinden, de vijandige propaganda en wapensmokkelarij te laten staken en de belasting van 1000 Mark voor Duitschers die een bezoek aan Oostenrijk willen brengen, af te schaffen. Zonder twijfel, aldus de »Times«, zou de Britsche regeering dergelijke voor stellen van de Oostenrijksche regeering goedkeuren. Ofschoon de »Times« erkent, dat Hitier reeds eenige blijken van zyn vredeswil gegeven heeft, verklaart het blad, dat de nietsontziende pogingen van Duitschland om aansluiting met Oostenrijk te krijgen, haar tot een verontrustend element in Europa maken. Aan de kust van Pembrokeshire. Stoomtrein op een Dieseltrein gereden. - Groot aantal gewonden. "Tender in den wagon van den Dieseltrein gedrongen. Volgens de „Daily Herald" zou de Engelsche Admiraliteit bezig zijn met de voorbereidende werkzaamheden vooreen nieuwe vlootbasis, die zou worden inge richt te Milford Haven, in Pembrokes hire. De Admiraliteit heeft last gegeven dat alle schepen in de haven deze binnen een maand moeten verlaten en heefteen groot stuk land aangekocht, waar huizen, fabrieken en magazijnen zouden worden gebouwd. De basis zou fabrieken krijgen voor de vervaardiging en beproeving van mijnen. Uit Spokane, in den staat Washington, wordt gemeld, dat bij den spoorweg, waar over de trein van president Roosevelt Zaterdagmorgen vroeg gepasseerd is, een zak met capsules gevonden is, die als ont plofbare stof dienst konden doen. De uiterste voorzorgen zijn genomen, om een aanslag op den president te beletten. IN GUMMIBOOTEN DE WERELD ROND Te Genua zijn twee Weeners aange komen. Robert Dobias en Otto Barbuschek, die in een paar gummibooten een reis om de wereld willen maken. Zij zijn ver leden jaar 18 Augustus uit Weenen ver trokken en via Donau, Rijn, Rijn-Rhone kanalen en Rhone naar de Middelland- sche Zee gekomen, die zij zijn overgestoken naar Genua. In November willen zij trach ten den Atlantischen Oceaan over te steken. Een zeer ernstig spoorwegongeval, waar bij een groot aantal personen, van wie ve len zwaar, wei'd gewond, vond Zondagmor gen te ruim halftien, even buiten het Weesperpoortstation te Amsterdam plaats. Op bet spoorweggedeelte tusschen de Ruischstraat en Blasiusstraat, daar waar zich de kruising van twee hoofdsporen be vindt, is een stoomtrein, komende van het Centraalstation, op een van het W.P.- station vertrokken Dieseltrein geloopen. De gevolgen van deze botsing waren ont zettend. De tender van de locomotief die omgekeerd voor den stoomtrein was ge koppeld, drong diep in den eersten Diesel wagon. Het voorste stuk van den linker zijwand werd daarvan totaal weggerukt. Vrijwel alle passagiers die aan dezen kant van den wagen zaten, geraakten be kneld tusschen de in enkele ©ogenblikken stukgeslagen banken en tusschenwanden of liepen ernstige verwondingen op door de wegspringende brokstukken van an dere onderdeelen uit deu vernielden wa gen. Ook passagiers, die rechts zaten werden gewond. Een vreeselijke paniek. Er ontstond in den trein een vreese lijke paniek, die in de eerste ©ogenblik ken, toen niemand uit den wagen kon ko men, en het angstige geluid van schreeu wende, gillende of kermende vrouwen, mannen en kinderen aanhield, nog ver ergerde. Korten tijd later toen het por tier aan de rechtervoorzijde van den wa gon van buitenaf werd geopend en de weinigen die niet- of lichtgewond waren, den trein konden ontvluchten, kalmeerde de ontzettende stemming eenigszins. Maar het gekerm en gehuil der gewonden, die overal in den wagen verspreid lagen en ten deele tusschen de brokstukken waren bekneld, hielden nog langen tyd aan. Onmiddellijk hulp. Van alle kanten schoten hulpvaardigen toe om te helpen waar dit mogelyk was. Korten tijd later reeds verscheen de Ge neeskundige Dienst om onder leiding van den directeur, dr. Heijermans, de gewon den te verzorgen. Hoewel men aanvankelijk, na de eerste zeer alarmeerende berichten meende, dat er van een groote ramp sprake was, waar bij veel dooden zouden zyn te betreuren, zijn de gevolgen, achteraf bekeken, dank zij verschillende gunstige omstandighe den, nog betrekkelijk meegevallen. Van de 12 gewonden, die door den Ge neeskundigen Dienst naar de verschillen de ziekenhuizen werden gebracht, zyn er zeven, voornamelijk met verschillende beenbreuken en andere verwondingen op genomen. Voorts raakten nog een aantal menschen licht gekwetst. Deze konden op eigen gelegenheid naar huis terugkeeren. Geen der gewonden verkeerde Zondag morgen in levensgevaar. De Dieseltrein, bestemd voor Arnhem, moest als voortrein te 9.25 van het eerste perron van het Weesperpoortstation ver trekken, op hetzelfde tijdstip waarop de stoomtrein van het Centraal Station op hot tweede perron moest binnenkomen. Alie seinen en wissels waren voor dezen gang van zaken goed getrokken. Toen nu de stoomtrein niet precies op tijd binnenliep, had de Dieseltrein moeten wachten, daar hij dezelfde hoofdspoorkruising als de stoomtrein even buiten het station moest passeeren. De perronchef had dus tot taak den Dieseltrein nog even op te houden. Hij was dit volgens zijn later afgelegde verklaringen ook van plan. Even voor den vertrektijd zou een juf frouw naar hem zijn toegekomen om hem eenige inlichtingen te vragen. Tijdens dit korte besprek nu zou de chef een kleine beweging met zijn vertrekstaf hebben ge maakt, waarin de wagenvoerder van den Dieseltrein het officieele vertreksein zag. Deze verklaringen van den perronchef worden natuurlijk door de justitie en por tie die een uitgebreid onderzoek instellen, onderzocht. Onveilig sein. Hoe het ook zij, de Dieseltrein vertrok op een oogenblik, dat het signaal in ieder geval niét veilig stond. Goed en wel was de trein, die zooals bekend, direct 'n groote vaart krijgt, bij de kruising van de twee hoofdsporen, toen van den ande ren kant de stoomtrein in aantocht was. Met een hevigen slag drong de tender van de locomotief enkele oogenblikken later door den zijwand van den eersten wagon van den Diesel, met het gevolg, dat deze zijwand in een oogwenk over het geheele voorstuk werd weggeruk t en als een harmonica tegen den stalen tusschen- wand van het middenbalcon werd ge drukt. Toen eerst kwamen beide treinen tot stilstand. Maar met den geheel ver wrongen zijwand werden ook de banken aan de linkerzijde meegesleurd en ver nield. En te midden van de in slechts enkele oogenblikken ontstane ravage van ver nielde banken, kapot geslagen ramen, en alles wat verder nog aan verwrongen stuk ken ijzer en staal te vinden was, lagen de slachtoffers overal verspreid. Uitgebreide maatregelen werden in zeel korten tijd door den directeur-van den geneeskundigen dienst, dr. Heijermans, genomen; ook de politie schoot, na het vernemen van het gebeurde, direct te hulp met een'uitrukauto. Ook de brand weer verscheen met een groot aantal menschen zeer snel ter plaatse. Vry spoedig wist men de meeste gewon den uit den vernielden wagen te halen. Zij werden op de brancards neergelegd en nadat hun de eerste hulp was verleend, werden zij zoo snel mogelijk naar ver schillende ziekenhuizen vervoerd. Zeer moeilijk was het vaak om de menschen, die tusschen de in elkaar gedrukte stuk ken bekneld waren geraakt, te bevrijden, doch bij zooveel hulp behoefden de meeste Een dosis Poster's Maagpillen 's avonds bij het naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft 's morgens volkomen normale stoelgang, f 0.65 per flacon. Feuilleton Uit het Amerikaansch. 7) Volkomen gerustgesteld door deze theo- 'e ging Sally de kleine dienstboden-eet- amer binnen om te onderzoeken of er en kier in de jaloezieën was, waardoor ,Lnaar buiten kon gluren. Wat de jaloe in zelf betrof, werd ze teleurgesteld ontd' r 8C^ien zonn®blind en vensterbank i ,e ze ecn tweede opening, waardoor vni t P v'ak voor bet sous-terrein, die I- Jvat® stond en een vrij groot gedeol- haiï1 V® straat kon zien. Ze liet zich op tprct i A "vallenien tuurde naar buiten, ter ze °P' dat bet buiten veel lich- de ,Aegon te W()rden, ondanks het feit, dat len igen in stroomen bleef val bui °en z?£ ze aan (ïe omgeving, dat het don V**arin ze z'°b bevond, zich vlak bij don o.?« v?n Tark Avenue moest bevin- ln de L (]erde zag ze aan deu overkant, fcwairürïl van een wbikel, een grooten, ^bouwden politie-agent. 1v5llS; 'A 'aatste verontrustende ontdek- ®aar dl i,ng i op en nam de vlucht bonzend t ®aar bleef ze met een Voor 't' Jr'z aan* T)p dat oogenblik was bet hooi Aot baar doorgedrongen, dat tegeÏS zou zijn om van haar diifjvoi |r# 'n ^at huis, die haar tot w heel gewoons, de natuurlijk «te zaak ter wereld, had toegeleken een bevredigende verklaring te geven in een tête-è-tête met een politie-agent, die uit den aard van zijn beroep niet aan lieht- geloovigheid leed: de definitie, welke de v/et van een inbreker gaf, was op dat, oogenblik van a tot z op Sarah Manvers van toepassing. Maar gelukkig wist niemand het, en vol gens den wekker in de keuken was het pas half zeven. Het was zeer onwaar- schijnlyk, dat de dienstboden, nu ze een maal uit waren, veel voor middernacht thuis zouden komen; volgens die rede neering had ze dus nog vijf uur, waarin ze, zonder kan op ontdekking, kon doen en laten, wat ze wilde, 't Beste leek hel haar toe om te wachten tot de hui over gedreven was en dan of over de daken, of de voordeur uit en over straat naar 't atelier terug te keeren. Bang voor da argus-oogen van den politie-agent be hoefde ze dan niet meer te zyn, want tegen dat het onweer grommend en brom mend in de richting van Long Island af gedreven was, zon de duisternis haar hel ium om aan al te nieuwsgierige blikken te ontsnappen. Een oogenblik doortrilde haar een ge voel van bevrediging en opwinding te vens.... dat zij Sally Manvers zoo iels avontuurlijks beleven mocht; alleen in een groot huis te zijn en een paar uur den tijd te hebben, om alles te bekijken, om alles na te snuffelen! Maar ondanks het opwindende van dit vooruitzicht, was et iets, dat haar stemming drukte hoe kon ze met doorweekte kleeren en klets* natte, druipende haren onverdeeld van iets genieten? Maar na een paar oogem blikken van nadenken won haar nieuws gierigheid het vlug liep ze de trap op naar het gedeelte van het huis, dat haar het meest aantrok; de drie ineenloripende kamers op de tweede verdieping, die, naai' hun inrichting te oordeelen, het heilige der heilige van de vrouw des huizes waren. Toen ze in de warme, luxeuse kamer stond, werd ze opeens voorzichtig; of schoon de jaloezieën ook hier neergela ten waren, trok ze de overgordijnen van zware lila-rose zijde zorgvuldig dicht, voordat ze den schakelaar bij de deur om draaide. Het volgende oogenblik stonden de drie kamers vol met een zacht rose schijnsel een lichtbak van fijne, dunne zijde iu elk vertrek en aan weerszijden van de toilettafel drie electrische bolletjes bij een, ieder met zijn eigen lila-rose kapje- Sally's donkere oogen schitterden van op winding en ook misschien van een tikje afgust, toen ze zich van alles wat ze zag rekenschap begon te geven. En 't zou ook een wonder geweest zijn, als zij, met haar hartstochtelijk verlangen naar geluk, bij 't zien van die weelde-om- geving geen afgunst gevoeld had. Niet al leen waren de kamers buitengewoon smaakvol en tot in alle onderdeelen met bijna overdreven luxe ingericht, maar wat ze in Sally's oogen nog meer begeerens- waard maakten, ze konden onmiddellijk in gebruik genomen worden; het bed was keurig opgemaakt, de dekens waren terug geslagen, de toilettafel was belqden met een keur van de meest begeerenswaaxdige toiletartikelen; geslepen flacons met pat' fums en toiletwater, verscheidene spie gels, doozen met poeder en huid-crème en een volledig toilet-garnituur van schild pad, met een monogram ingelegd in goud. A-M-S leek 't Sally toe. De eentonige tint van de gummivleer met haar blokjesfi guren in parelgrijze schakeeringen, werd hier en daar verlevendigd door kleine an üeke: kleedjes van zeldzaam mooie teerc. tinten; de atmosfeer was welriekend door den geur van een eigenaardig Oostersch parfum, dat frisch en kruidig als een ijle wolk door de kamer hing. En toen ze haar onderzoek voortzette en gedreven door zulk een onbedwingbare behoefte om alles te zien, dat ze alle be scheidenheid vergat, de kleerkasten open s'oot, vond ze daar een garderobe, die haar stoutste droomen overtrof. Kleeren in ongelooflijk-groote verscheidenheid, voor alle mogelijke gelegenheden: japon- Ken van zijden crêpe, van ragfijnen kant oHrer teere crêpe de Chine, eenvoudige lin nen- en frotté-japonnetjes naast luchtig'! kleedjes van geborduurd voile of sqepel neervallende shantung: gedrapeerde crea ties voor diners, voor schouwburg en opera; eenvoudige mantel-eostuums en robes manteaux; een heele rij ochtendja ponnen, van warme wollen peignoirs tot luchtige dingskes van dunne zijde en kant; ontelbare shawls., hoeden, schoenen, pan toffels, muiltjes.... en een hoeveelheid lingerie, die iedere vrouw opgetogen zou hebben doen stilstaan. En voor dit dorado, waar elk van haar wenschen bevredigd zou kunnen worden, zonder dat het een merkbaar „onderscheid maken zou, «toni de indringster in haar afgedragen, door weekte kleeren op schoenen met zware zolen en scheefgeloopen hakken, met een gezicht nog bleeker en magerder dan an ders door de omlijsting van verwaaide haren, die in druipende slierten langs baar wangen omlaag hingen en groote donkere verlangende oogen. Langzaam keerde ze zich om en bekeek 'b in (len grooten driédeeligen spiegel aan den anderen kant van de kamer. Bij 't zien van haar eigen armoedige figuur in contrast met de luxueuse omgeving, kwam er een gevoel van verzet in haar op. Ze walgde van de klamme aanraking van haar doornatte kleeren, van de bo nauwde lucht, die eruit opsteeg. En bp dat oogenblik boog de verleiding zich over haar heen en fluisterde haar iets in hei 001'. Haar oogen begonnen te schitteren; on tegenzeggelijk was het verkeerd wat zo ging doen, verkeerd en uiterst gewaagd. Maar zooals 't gewoonlijk gaat had de verleiding ook ditmaal het juiste oogen blik uitgekozen om haar stem te doen liooren. Sally's behoefte, om eens in haar leven de dingen te hebben waarom ze an dere vrouwen benijdde, \yas grooter ge worden naar mate haar zelfbeheersching, verzwakt door jaren van armpede en ont bering, het vermogen om zich te laten gelden, verloren had. En daar stond ze nu, met de helft van haar wenschen onder het bereik van haar hand, ze behoefde zich maar te laten gaan, en haar wensch was vervuld. „Maar voor één enkel uur! Niemand behoeft er iets van te weten. Ik laat toch immers ailes achter, zooals ik 't gevonden heb. En ik voel me zoo armoedig en koud in deze natte kleeren!" Even aarzelde ze nog, even hing haar besluit nog in balans, maar toen was 't moet haar onzekerheid uit. Met ontstui- mige kracht brak haar verlangen, dat ze zoo lang voorzichtig ingedamd gehouden had, voortgestuwd door haar jaloezie, zich baan; verstandelijke overwegingen, scru pules, een laatste restje zelfbeheersching, alles werd door dien wilden stroom mee gesleurd. Weg was haar apathie, haar gelatenheid, in een ommezien was ze één en al actie; alsof ze geen minuut te verliezen had, zoo haastte ze zich misschien ook was zo bang dat haar gezond verstand haar nog op 't laatste oogenblik terughouden zou, wanneer ze haar voornemen niet onmid dellijk tot een fqit maakte. Ze begon met de glanzige wit-geëmail- leerde kuip vol warm water te laten loo- pen. Daarna liep ze terug napr de slaap kamer, sloot de deur van de hall, draaide den sleutel 0111, trok vlug haar kleeren uit, hing ze in een hoek van de getegelde badkamer, waar de vochtige uitwaseming niets bederven kon, op, en stapte in 't bad. Een half uur later zat Sally in onder kleeren van witte zijde, wglke haar door haar zachte streeling een ongekend ge voel van welbehagen gaven en een los hangende wit-wollen ochtendjapon, die ondanks haar volumineus uitzicht zoo licht als een veertje was, voor de toilettafel. Schuin voor haar stond een electrisch ap paraat en terwijl ze haar haar in den war. men luchtstroom liet drogen, masseerde ze haar gezicht en handen met de meest welriekende huidcrême, welke ze onder de verzameling om haar had kunnen vin den. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1