Ü0CH SPOT ü@C!Hi IOT Radi lO'programma Een gelukkige redding in volle zee. Verdronken. Brand op Bima. De onweders in de Ver. Staten. Brandstichting in een café te Amsterdam. Cholera in Britsch-Indië. De nieuwe staatsvijand no. 1. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG AUGUSTUS 11» Houdt Uw hoofd koell Ha weel door hooge temperatuur, Niel anders te verzinnen Dan ijs op 't hoofd' Moor beter is Met "Akkert/es" beginnenI Neem 'n "AKKERTJE'1 slachtoffers niet lang op de bevrijding uit hun benarde posities te wachten. De meesten hadden beenbreuken of groote vleeschwonden aan hoofd en bee- nen. Het ergst was de heer W. B. Keyer, wonende aan de Marnixkade 63 te Am sterdam. er aan toe. Deze gewonde had behalve vele verwondingen aan zyn hooia en ledematen nog een ernstige hersen- tSnSïï"men met het vrij-,[)oor een trein overreden maken van den heer J. Rijff» wonende - - aan den Haarlemmerweg 161 te Arnster- gfl g0QOOQ. dam. die met zijn rechtervoet tusschen één der achterste banken bekneld was geraakt en hevige pijnen leed. Zijn Zaterdagmorgen omstreeks elf uur is vrouw en dochter, die dicht bij bem had-1 een 27-jarige ambtenaar, S. Hegenaar, den gezeten en eveneens verschillende j t>ehoorende tot de gemeentelijke arbeids- verwondingen hadden gekregen, reserve te Amsterdam, die met zijn motor- reeds uit den wagon, toen inen hem eers den spoorwegovergang nabij het vrij kon krijgen door de lo< 01110 u 1 3chinkelbad passeerde, door een trein, terug te doen zetten. Aalsmeer komende, overreden en ge- Behalve deze gewonden werden nog uu 1 van 7P(.r licht gekwetste passagiers ge- aooa. 1,Zen Voornamelijk kregen deze onoe- Mogelijk heeft H. den trein wel opge- teekenende snijwonden of waren door de merkt, doch gemeend dat hij nog juist emoties eenigszins overstuur geraakt. 1 vóór den trein over den overweg kon 1'e omstreeks halftwaalf waren ale ge- komen- Hoe het ook zij, H. werd, toen wonden verzorgd, zoodat men toen met het vrijmaken der hoofdsporen kon be ginnen. Met eenige vertraging konden de trei nen tamelijk geregeld vertrekken en bin nenkomen. Des middags was de treinen loop weer geheel normaal. De directeur-generaal der spoorwegen, die spoedig op het terrein was gearri veerd zeide, dat het aan de sterke con structie van den Dieseltrein te danken is, dat de gevolgen niet veel ernstiger zijn geweest. Was het een oude houten wagon geweest, dan was de ramp niet te over zien geweest De ernstig-gewonden zijn afkomstig uit Amsterdam, Bussum en Haarlem. Onder I hen was o. m. onze oud-stadgenoot Ds. C. Riemers, Luth. predikant, te Bussum, 1 die een onderbeen gebroken had. Ds. Riemers was op weg naar Utrecht, vooi het vervullen van een kerkdienst. GASVERST1KKING. Vrij dagnacht is een 7-jarig meisje, af komstig uit Zaandijk, dat gelogeerd was bij een familie aan den Amhemscheweg te Amersfoort, door gasverstikking over leden. Zij sliep in een kamer, welke door een woonkamer gescheiden is van de keuken. Hier is een gasslang van een gascomfoor onklaar geraakt, zoodat het gas den geheelen nacht vrij kon uit- stroomen. Daardoor is het kind gestikt. hij nog op den motor zat, door den trein gegrepen en over een grooten afstand meegesleurd. Toen de trein tot stilstand kwam en het personeel direct hulp wilde verleenen, vond men het zwaar verminkte lijk van H. langs den kant van den weg liggen. De G.G.D. heeft bet stoffelijk overschot naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Wel zeer tragisch is de omstan digheid, dat de vrouw van H., in verband met haar ziekte te Zandvoort woonde. Daarom mocht H. in deze plaats wonen. H. laat ook nog een dochtertje achter. naar buiten geworpen om op het trottoir een nablusschingskuur te ondergaan. De kamertjes waren uitgebrand. De politie van het bureau Pieter Aertsz- straat, onder leiding van commissaris H. L Palenstein Helderman stelde onmiddel lijk een onderzoek in. De brand zelf is tamelijk onhandig gesticht, het aantal brandhaarden u.1. 9, was in dit geval te groot.de zware rook verstikte de vlammen. Zoover thans bekend zijn er nog weinig aanwijzingen omtrent de daders. Om half één rukte de brandweer in. De eigenaar is op beurspolis verzekerd. Het onderzoek. Het onderzoek in de geheimzinnige brandstichtingszaak in café ,,Kulmbach", Ceintuurbaan 286, te Amsterdam, is Zon dag met kracht voortgezet. Het is in het geheel niet onmogelijk dat politieke brandstichting buiten het geval staat. De bewoners zijn aan een scherp ver hoor onderworpen. Het perceel dat eigen dom is van de caféhoudster, is ruim ver zekerd, terwijl er een hooge hypotheek op rust. Ook de inboedel is hoog ver zekerd. Het aantal gevonden aanwijzingen is nog betrekkelijk gering. Vermoedelijk is de brand gesticht met behulp van brandbare vloeistoffen. Ook de heer Van Ledden Hulsebosch, politiescheikundige, heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Binnenland RELLETJES TE BUSSUM. Tusschen N.S.B.-ers en munisten. ©om- Er zyn te Bussum tusschen N.S.B.-ers en communisten wederom relletjes ge beurd. Vijftien leden van de N.S.B. col porteerden gisteravond in de arbeiders wijken een weekblad. Dit was voor de communisten aanleiding om te komen opzetten met de Solidariteit, orgaan van de internationale arbeidershulp. Het spreekt vanzelf, dat beide groepen niet eikaars propaganda-geschriften kochten zy hebben hardhandige argumenten ge bruikt. Als derde partij kwam de politie ten tooneele, die met den gummistok beide Een angstig avontuur. Een jongeman, op weg met de Batavier boot van Londen naar Rotterdam heeft een benauwd avontuur beleefd, dat won derlijk goed is afgeloopen. Hij viel over boord zonder dat dit op de Batavierboot bemerkt werd. De man wist zich ofschoon hij geen buitengewoon goed zwemmer is drijvende te houden. Een half uur hield hij dit vol en juist zouden zijn krachten hem begeven, terwijl aan de horizon de Bata vierboot verdween, toen redding op kwam dagen. Het Nederlandsche motorschip Olga, op weg van Londen naar Amsterdam bemerkte in de nabijheid van Haaks vuurschip den eenzamen zwemmer. Er werd bijgedraaid en weldra bevond de uitgeputte jongeman zich aan boord van het motorschip, dat hem behouden naar Nederland terugbracht. •-'.s, - •>-; Vrijdagavond is te Bergambacht het partijen ge'iykefjjk'behandelde. Èr'is tegen j 17z zoontje van G. C. Noorlander in een een N.S B.-er, die een communist ernstig sloot achter het huis geraakt en ver- verwondde, proces-verbaal opgemaakt. Dedronken. N.S.B.-ers waren allen gekleed in grijze pantalon, witte polo-hemden en zwarte das. 128 huizen en 28 pakhuizen verwoest. Koepang. In Goenoeng-Api op Bima is brand uitgebroken; 128 huizen en 28 rijst- pakhuizen zijn in de asch gelegd. Per soonlijke ongelukken vonden niet plaats. De slachtoffers worden van overheids wege gesteund. (Aneta), GECOMPLICEERDE AUTOBOTSING BIJ MIHOEN. Vrijdagavond is het 3-jarig zoontje van den heer W. Korevaar te Hardinxveld van een aanlegsteiger in de Merwede gevallen. De kleine verdween terstond !in de diepte en hoewel direct reddings- Negen auto's op elkaar gereden. poginget/in het werk werdeu gestefd( Zondagmiddag reed tegen half vier een ^on metl er n'et 'n s'agen het kind boven auto uit Zwolle op de Merwedekanaalbrugte brengen, bij Muiden. De bestuurder wilde uitwijken voor een defecten auto, die aan den kant van den rijweg stond. Hoewel hij niet meer dan 30 K.M. per uur reed en niet sterk had geremd, slipte hij en botste tegen den auto aan. Hij kwaiu zoo te staan, dat ook een vrachtauto, die van tegen gestelden kant kwam, tegen zijn auto botste. Inmiddels kwamen van beide zijden auto's, die alle remden en alle slipten. Voorts is een aantal motorrijders,die van weerszijden k wamen, over elkaar en tegen de auto's getuimeld. Men mocht nog blij zijn, dat uit den warwinkel alleen een dame, die in den auto van Zwolle had ge zeten, tamelijk ernstig gewond werd. Zij is naar het burgerziekenhuis te Amster dam vervoerd. Van de 30 automobilisten, die in totaal bij de wirwar waren betrokken, er zijn 9 auto's op elkaar gereden zijn er slechts vier licht gewond. Zij kondenter plaatse en bij artsen te Diemen en Muiden worden verbonden. Vijf motorrijders kregen lichte kneu zingen, Twee auto's werden zoodanig ge havend, dat zij moesten worden wegge sleept. AUTO TE WATER GEREDEN. Een passagier verdronken. Vrijdagavond om half 12 reed de heer W. Minkels uit Mariaheide per auto op den weg van Veghel naar Den Bosch. Bij de superfosfaatfabriek van de firma Coenen en Schoenmakers is hij in de Zuid-Willemsvaart gereden. De chauffeur kon door een passeerenden schipper worden gered, doch de heer Minkels, die vermoedelijk getracht had zich zelf te redden, is verdronken. Zijn lyk is eeni- gen tijd later opgehaald. M. laat een' vrouw en twee kinderen achter. BEROOVING TE 'SGRAVENHAGE Vrijdagnacht heeft een 34-jarigemaei te 's-Gravenhage aangifte gedaan van berooving van een bedrag van f 169, gepleegd in een perceel Merkusstraat 80 aldaar, waar hij twee vrouwen had be zocht. In verband daarmee heeft de politie de beide vrouwen aangehouden, een 27-jarige bewoonster van de Juliana v. Stolberglaan en een 30-jarige bewoonster van het perceel in de Merkusstraat. Voorts is aangehouden een eveneens in laatst genoemd perceel wonende 45-jarige koop man. Het drietal is in bewaring gesteld. Gisterenochtend is de 68-jarige maga zijnmeester P. v. Doorn te Stadskanaal in een regenbak geraakt en verdronken. Tijdens N.S.B.-vergadering. Een ernstig geval van brandstichting is Vrijdagavond ontdekt in de bovenver diepingen van café Kulmbach aan do Ceintuurbaan 286 te Amsterdam waar juist een N.S.B.-vergadering werd ge houden. Boven het café op de eerste étage is een vergaderlokaal, dat de laatste weken regelmatig door de N.S.B. wordt gebruikt voor bijeenkomsten. Het is ook als zoo danig ingericht, en versierd met nationale vlaggen, schilden, het portret van Mus- sert etc. Ook Zondagavond was er een vergade ring van de N.S.B., die vrij druk was bezocht. Het woord werd gevoerd door den heer Huygens. Juist werd tot besluit het Wien Neerlaudsch Bloed gezongen toen men door brandgeroep werd opge schrikt. Het bleek, dat in alle kamers op de derde en vierde verdieping, waar logeer kamertjes zijn, brand was uitgebroken in de bedden. De eigenaresse van het café, de wed Dekker, die met haar zoon de zaak exploi teert, was naar haar kamer op de tweede verdieping gegaan. Zij meende onraad te hooren, snelde naar beneden om haar zoon en den kelner te waarschuwen, die hsamen een onderzoek instelden. Zij kwa men tot de ontdekking, dat, zoowel op de derde als op de vierde étage in alle logeer kamers brand was uitgebroken, dikke rookwolken kwamen de trappen af. On middellijk werden de brandweer en de nolitie van het bureau Pieter Aertszstraat gewaarschuwd. De brandweer van de Honthorststraat en de Achtergracht rukten met een motorspuit uit. Het blusschingswerk was niet gemak kelijk. Dikke rookwolken noodzaakten de brandwachts met rookmaskers te werken. Acht bedden bleken in brand te staan, terwijl bovendien nog twee brandhaarden werden aangetroffen onder gordijnen. Na een uur hard werken was de brandweer het vuur meester. De kspokbeddco wureci De wolkbreuken en onweders hebb'én in sommige deelen van de Ver. Staten ge weldige schade aangericht. In Ohio zijn tot dusver 15, in West-Pennsylvanië is een mensch omgekomen. Bridgeton in New Jersey is bijna in, tweeën gesplitst, toen de gezwollen waty-, ren van de Ochansey bruggen en steigers wegsloegen en de schepen op de kaden wierpen. Tal van huizen liepen onder én de bewoners moesten in nachtgewaad vluchten. Hier vielen gelukkig geeif do oden te betreuren. Men schat de schade op een niillioen dollar. In Ohio moet zij in de millioenen dollar loopen. In Pennsyl- vanië zitten tal van steden zonder elec- trisch licht. Uit Detroit wordt nader gemeld, dat gedurende den zwaren storm een plezier boot met 250 opvarenden tegen den oever van het St. Clair-meer is geworpen. Ge lukkig konden allen gered worden Ook in andere deelen van de Vereenig- de Staten is door noodweer groote schade aangericht. Vooral in midden-Illinois en in den staat Ohio langs het Eriemeer heelt de storm ontzettend huisgehouden. In het meer zijn vijf personen verdronken, ter wijl acht huizen door den wervelstorm werden vernield. In het Oosten der Vereenigde Staten is de stad Brighton grootendeels door hoog water overstroomd. Een huurkazer ne is daar ingestort, terwijl spoorbanen door den regenval verzakten. In de omgeving van Townsend in den staat Delaware zijn de spoorbanen op verschillende plaatsen weggespoeld. Buitengewoon hevige wolkbreuken heb ben vooral te Bridgeton (New Jersey) groote schade veroorzaakt. Verscheidene spoorwegbruggen zijn door het water ver nield. Twee afdeelingen van de genie zijn tewerkgesteld om door den bouw van noodbruggen de hervatting van het spoorwegverkeer mogelijk te maken, Meer dan 5500 dooden. In groote deelen van Britech-Indië zyn tal van menschen gestorven. Se dert begin Juli heeft de epidemie meer dan 5500 dooden geëischt. Reuter meldt nader; In het district Ganjam. in de provincie Madras, is een hevige cholera-epidemie uitgebroken. Een groot aantal doctoren is van Calcutta naa rhet geteisterde gebied vertrokken. De wegen zijn overvol met wagons, waarmede de lijken der slacht offers worden vervoerd. Volgens een officieele opgave zijn reeds meer dan 1000 personen aan de epidemie ten offer gevallen, doch men vreest, dat het aantal slachtoffers in werkelijkheid veel grooter is, daar vele boeren, bevreesd voor de aanmelding bij de autoriteiten, hun dooden verbranden. Het werk van de doktoren wordt be moeilijkt door den tegenzin der inboor lingen om zich te laten inenten, daar zy vreezen, dat een dergelijk ingrijpen den toorn zal opwekken van de godin, aan wie zy deze epidemie toeschrijven, en dat hier door de ziekte zich nog zal uitbreiden. ONTPLOFFING IN EEN MIJN, Vijf gewonden. Naar Reuter meldt, is er een gashaard ontploft in een steenkolenmijn te Rossaux in Henegouwen, waarbij vijf mijnwerkers leelijke brandwonden opliepen. De red dingsbrigade, die in de mijn afdaalde, vond gelukkig geen spoor van brand. De mijninspectie Stelt een onderzoek in. UITWISSELING VAN GEVANGENEN. Naar uit Warschau wordt gemeld zullen binnenkort onderhandelingen tusschen Polen en Rusland beginhen over een nieuwe uitwisseling van Poolsche ge vangenen. De Sovjetregeering heeft zich bereid verklaard een aantal katholieke priesters, die sedert tal van jaren in verbanning leven, vrij te laten. Daarvoor zou Polen Russische commu nisten, die in Polen tot langdurige ge vangenisstraffen veroordeeld zijn, naar Rusland terugzenden. Daar men zoowel van Poolsche als van Russische zijde principieel bereid is deze uitwisseling zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben, zullen de onderhandelingen waarschijnlijk zonder moeilijkheden ver- ioopen. BANK-HÖLIBAV. 7aferdae in drom- De Eendenaars zyn ^te,d^A stus- men naar buiten getrokken on^^ bank-hohday te viere sp00rwagens locomotieven en 43- afstand hebben Zaterdag b., „bat- van millioen m,,l »r8clefct „eek-end ti„g tullen auto's en dagelijks meer dan 5 wegen tien millioen rijwielen over d g rijden. Sedert jo jaar is van de manen, omnibussen en vliegtuigci druk gebruik gemaakt. BRAND IN EEN WOONWAGEN. Vrouw en zes kinderen gewond Te Graus is brand ontstaan in een der woonwagens van een redend circus. Een vrouw en haar zes k.nderen kwamen de vlammen om, haar man werd einst g gewond. Nu het stoffelijk overschot van John Dillinger begraven ligt op het kleine kerkhof in Indiana, is George „Babyface Nelson bevorderd tot „Staatsvijand No.i De verschillende politie-autoriteiten heb ben het bevel uitgevaardigd„Maak u meester van Nelson, dood of levend en de politie spant alle krachten in om thans dezen bandiet onschadelijk te maken. De federale autoriteiten, trotsch op het succes Dillinger uit den weg te hebben geruimd, zijn er zeker van, dat ook Nel son in hun handen zal vallen. Nelson, alias Lester Gilles, is een „zak- schutter", d.w.z. dat hij zeer goed met een revolver weet te raken, zonder het wapen uit zijn zak te halen. Hij is be trekkelijk klein van stuk en tenger ge bouwd en wordt Babyface genoemd om zijn onschuldig uiterlijk. Reeds op jeug digen leeftijd geraakte hij in de misdadigers- kringen van Chicago verzeild. Hoewel een van de laatste aanwinsten van de bende van Dillinger, werd hij toch spoe dig hun voornaamste revolverheld. De politie beschuldigt hem de man te zijn,-, die den federalen politieagent Baum doodde, toen de bende van Dillinger zich in April te Little Bohemia in Wisconsin door een politie-cordon heensloeg. In 1931 werd Nelson gearresteerd wegens roof, doch na zeven maanden in de ge vangenis te Jolliet in Illinois te hebben doorgebracht, wist hij te ontsnappen. Behalve Nelson zullen ook de bandieten John Hamilton en Homer van Meter worden neergeschoten, wanneer zij toe vallig voor den loop van de politie-revol- vers komen. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM VAN DEN BURGEMEESTER VAN URK. WOENSDAG 8 AUGUSTUS. Hilversum, 1873 M. VAR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.0a Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Ar!;. d. Contimibedr. Trio Favo riet o.l.v. W. Drukker, T, Gulden Jr. (lezing) en Gramofoonmuziek, 2.001.45 Eddy Walis en zijn Ensemble en Gramofoonpl. 200 Gramofoonpl. 3.00 Voor de kinderen, 5 00 Gramofoonpl. Coo Declamatie A. Bouwmeester 6.20 Gramofoonpl. 7.10 VAR A-orkest o.l.v. P. Pella, 7.40 Fotografische wenken. 8.00 SOS-bericliten. 8.03 „Langs de k ist van Schiermonnikoog tot Zeeuwsch-Vlaandereu", reportage door Nico Boer. p.30 Gramofoonpl. (0.15 Vaz Dias. VARA-Varia. 10.3012.00 Gramofoonpl Huizen, 301 M. NCRV-uitzending. 800 Schriftlezing. 8 159-30 Gramofoonpl. »o 30 Morgendienst o.l v. Ds. W. J. v, Otterlo. ir.00 Orgelconcert S. P. Visser, ■'2.15 Gramofoonpl. 12.30 Kwintetconcert o.l.v. P v. d. Hurk, 2.00 Zang door N. Oortman-Haye (alt) in ma J. v. Dijk (piano) en Gramofoonpl, 3 00 Chr. Lectuur. J 303.43 en 4.00 Gramofoonpl. 5 00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Afgestaan. 7-15 Gramofoonpl. 7 30 Landbouwhalfuur. 8.00 Vrijz. Muziekcorps iste Halfreg. Huzaren te Amersfoort olv M. ICIijnen en R. Parket (orgel). In de pauze om 900 Causerie en om iooo Vaz Dias, ir.001200 Gnmofoommiziek DONDERDAG 9 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending 800 Gramofoonpl 10 00 Morgenwijding 1015 Gramofoonpl. I,030 Het Ensemble Rentmeester. I. d. pauze voordracht door W. Hunsche. 12.00 Het Omroeporkest olv N. Treep. 2.15 Kamermuziek door het Pianokwartet „Die Haghe". 3-<K>3-45 Gramofoonpl aten 4.00 zieken en ouden van dagen. 4.30 Zang door mevr. Toby-v. d. Brink, Sioo Voor grooterc kinderen. 9 30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6,30 Sportpraatje H. Hollander. «700 Kovacs Lajos en zijn orkest, Hierna P. Marée: Een bliksembezoek aan New York- sche theaters. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Uit „Scala", Den Haag,: Eerste deel van de revue „Dat zou je wel willen" van v, Tol e.a. Dirigent: J. Susan, tooo Omroeporkest olv N. Treep, mmv mevr. M. Condoo-Kerdijk (alt). iï.00 Vaz Dias. r:.io12.00 Gramofoonpl, Huizen, 301 M. 8.00 KRO. 10.00 NCRV ri.oo KRO 20011.30 NCRV. 6.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst olv Ds. W. J. Maneer. ro.45 Gramofoonpl. II.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Schlagermuziek en Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing door Ds. A. van Kooten. mmv J. H. en H. Smit Duijzentkunst (bari ton en orgel). 5.00 Vioolrecital Jo Hekster mmv N. Stodel- Kinsbergen (piano). 5.30 Zang H. Hulsman (bas), mmv mevr, R. A. v. d. Horst-Bleekrode (piano). 6.15 Vervolg vioolrecital. 6.457 00 Causerie. 7.15 Gramofoonpl 7.30 Weekoverzicht. '•Ui J, 8.00 Haarlemsche orkestvereen. olv F. Schuur man. 8.30 Lezing Dr. L. Onvlec. 9.15 Vervolg concert. (Om 10.00 Vaz Dias). 10.45—11.30 Gramofooninuziek. Denkt u eraan, dat stilstaande auto's tegenwoordig weder verlicht moeten rijn? Ter gelegenheid van het zilveren ambts jubileum van burgemeester Gravestein, was Urk Zaterdag in vlaggentooi. Des morgens ging het fanfarecorps rond door het dorp. Om half tien werd een buitengewone raadsvergadering gehouden. Wethouder P. Brouwer huldigde den burgemeester voor hetgeen hij in het belang van de gemeente heeft gedaan. Hierna sprak het raadslid M. Kramer en het oudste raadslid Hoefnagel, die den burgemeester een wandelstok met zilveren handvat aanbood en namens het gezamenlijk gemeentepersoneel huldigde hem de gemeente-secretaris, de heer A. van Urk4 met aanbieding van een gouden vulpen. De burgemeester dankte geroerd voor deze huldebetuigingen. De huldiging werd voortgezet in het schoolgebouw door een comité uit de bevolking onder leiding van dr. A. Vonk. Twaalf sprekers voerden daar het woord. In den namiddag brachten ruim 600 schoolkinderen een aubade, welke, wegens het regenachtige weer, in de school moest worden gehouden. Daarna werd het feest voortgezet met zang- en muziekuitvoering door plaatselijke vereen igingen en een voetbalwedstrijd van Urker voetballers tegen die van het eiland Marken. Op verschillende plaatsen van het dorp waren luidsprekers opgesteld, die het ge sprokene door het dorp hoorbaar maakten. 's Avonds werd een druk bezochte receptie voor particulieren gehouden. Enkele extra diensten der booten brach ten vele bezoekers naar Urk. DE STEUN AAN DOOR HAGELSLAG GETROFFEN TUINDERS. 7 Aug. - Een onafhankelyk-voelenii mensch is altijd geneigd, zich boos te n 1 ken over schoonheidscommissies jn eerste plaats al om den naam, die aanm» tigend en belachelyk, half poëtisch half kleinburgerlijk klinkt. De schoon lieid laat zich niet m deftige commissie* gieten cn wie de leden van schoonheids, commissies wel eens goed heeft aangeke" ken.... maar ik wil niet persoonlijk worden. Het ergste bezwaar tegen schoonheids commissies is echter, dat haar werk b«. rust op volkomen individueel inzicht Wat i k mooi vind, vindt de schoonheids, commissie leelijk, en niet wat i k vind geeft dan den doorslag, maar wat de schoonheidscommissie vindt. Dat is om dol van te worden. Een politie-agent en een onderwijzer zijn óók dictators, maar zij steunen hun absoluut gezag tenmin ste op het Burgerlijk Wet- en op het Schoolboek. De schoonheidscommissie zegt: Nee, basta, en uit. Nou en dat ne men we niet. Het is dan ook met onverholen leed vermaak, dat ik gelezen heb van de schoonheidscommissie van de Engelsche stad Southend, die achter het net heeft gevischt. In Southend heeft namelijk een zonderling (maar mag men soms geen zonderling meer zijn?) een ouden auto bus van twee verdiepingen gezocht, dien ingericht als zomerhuisje voor zijn fami lie en het ding midden tusschen de bun galows aan het strand neergezet. De commissie met den afschuwelijken naam zou een schoonheidscommissie den naam niet kunnen veranderen? op op haar achterste been en! Zij sommeerde den braven man, de gemeente met zijn vehikel te verlaten of het te plaatsen op een van de terreinen, bestemd voor de Zigeunerwagens. Nu richt men geen zomerhuisjes in om zijn vacantie temidden van de Zigeuners door te brengen en evenmin om zich uit de stad te laten jagen. De man met de bus weigerde dus. Voor den rechter zou de zaak worden uitgevochten. De advocaat van de gemeente haalde diep zijn neus op: Een zomerhuisje? Phah! Een bus was een bus, of een ver voermiddel, of een hoop oud roest, maar een zomerhuisje? nooit! Wèg met den schoonheidsaanrader! De gedaagde daarentegen verklaarde, dat hij wei 's zou willen zien, wie hem kon beletten, zijn bus een zomerhuisje te noemen als hij het „vehikel" als zoodanig had ingericht en er met zijn familie ge zellig in woonde. Als de rechter eens wou komen logeeren? De rechter toonde zich een Salomo. Hij zou over veertien dagen uitspraak doen.... Zoolang mocht de bus blijven staan. Tegen dien tijd is het half Augus- en mocht de vacantie van den bus bewoner dan nog niet om zyn. dan kan hij, als hij veroordeeld wordt om te ver dwijnen, altijd nog zijn zomerhuisje naar de eerstvolgende badplaats rijden. Ik verdenk den rechter er van, dat hij mijn bezwaren tegen schoonheidscommis sies deelt. Hulp dringend noodig. Mon schrijft aan de „Nw. Rott. Crt kJ° 'VS gemeld, Heeft de Koningin een bedrag beschikbaar gesteld als bijdrage in den steun voor de tuinders in de pe- Uithoorn, Nieuwveen, Leimui en Mydrecht, die tengevolge van den zwaren hagelslag op 18 Juli j.l groote verhezen hebben geleden. deNheerdT b.lirSei?eester van Leimuiden, 'eer J; A. Bakhuizen, in een onder- houd meedeelde, is deze koninklijke gift het eerste bedrag, dat voot steun aan de zoo zwaar getroffen tuinders is binnen, gekomen Dat deze gift op prijs wordt ce- steld, laat zich denken, want dezer dagen zyn de burgemeesters der betrokken ee K?ePs £PnLie"w '^«gekomen en daar- -y is gebleken, dat men voor steunver lening aan de getroffen tuinders geheel op den weldadigheidszin der Nederland sclie bevolking zai zijn aangewezen. Daar ook de gemeentebesturen niet in SlT'Tr de. gehee' tot armoede vei vallen tuinders te zorgen voor Uir iwu per week eischen, hetgeen dan tot volgend jaar Mei zou moeten worden uit betaald is men, zooals gezegd, voor- loopig geheel op den steun van particu lieren aangewezen. Naar de burgemeester van Leimuiden meedeelde, staat het echter thans wel vast, dat de toestand, waarin de getroffen tuinders verkeeren, allertreurigst moet worden genoemd, zoodat spoedige hulp dringend gewenscht is. NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT 1934, Vastgesteld op 24 en 25 Augustus. Door de zorgen van de Commissie voor Luchttoerisme van de Koninklijke Neder landsche Vereeniging voor Luchtvaart, zal ook dit jaar een Nederlandsche Rond vlucht georganiseerd worden. Bij deze rondvlucht zullen voor het eerst alle elementen van de Nederland sche Luchtvaart vertegenwoordigd zijn. Bovendien hebben zich dit jaar ook nog een aantal buitenlandsche sportvlie gers voor den tocht opgegeven, zoodat deze voor het eerst een internationaal karakter zal dragen. In groote trekken is de route, welke de deelnemende vliegtuigen zullen nemen, als volgt vastgesteld. Van Waalhaven en Schiphol naar het verzamelpunt Soesterberg. Vervolgens van Soesterberg via Amersfoort, langs de Zuiderzee via Zwolle naar het vlieg veld Twenthe. Na aldaar het noenmaal te hebben gebruikt gaat de tocht verder over Zutphen, langs den IJssel, over Arnhem, Nijmegen, Venlo naar het vlieg veld Eindhoven, het eindpunt van den eersten dag. Den volgenden morgen van Eindhoven over 's-Hertogenbosch, Tilburg, Bergen op Zoom, Zeeuwsch-Vlaanderen naar Vlissingen, waar genoenmaald wordt. Van daar over Goes en Breda naar het vlieg veld Gilze/Rijen en ten slotte terug naar de uitgangspunten Waalhaven en Schip hol. Do K.L.M. zal, evenals de vorige jaren, de gelegenheid openen om tegen betaling van gereduceerd tarief als passagier van haar vliegtuigen de rondvlucht mede to maken. DE ALMITENTO. Een radiorede van den heef Verheek over „De Daad van den Middenstand". Teneinde ook het groote publiek nader te informeeren over de Almitento, de AJ- gcnieene Middenstandstentoonstelling, die van 30 Augustus tot 9 September gehou- («en wordt in het gebouw der R.A.I- Amsterdam, zal de heer C. F. J. Verbeek, voorzitter van het Uitvoerend Comité der tentoonstelling, 0p Dinsdag 7 August"» van c tot 6.15 uur voor de K.R.O.-micr®' joon het woord voeren over „De Almiten to de daad van den Middenstand".

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2