VAN WILLIGEN Briefpapier? f Stadsnieuws NAAR TEXEL INMAAKGLAZEN O®***0** wilt 11 kzwxl tweede blad heldersche courant van d/nsdag 7 augustus 1934. De sabotage a. b. Hr. Ms. Nautilus. Huisduiner Derby. De Texelsche kampeer- tochten. met Salonboot Dr. Wagemaker morgen goedkoope retourbiijetten Den Helder-Texel Uit het politie-rapport. „hobhand" Liter met ring en deksel 18 ct. Liter H 21 ct. 2 Liter Drukkerij de Boer$ Langs de Straat. Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 7 Aug21.11 uur. Woensdag 821.09 Te Utrecht slaagde voor de akte Fransch L.O., de heer B. P. Abbema, onderwijzer aan de M.U.L.O. school alhier Maandag slaagde te Haarlem voor de Hoofdacte onze stadgenoote mejuffrouw A. Bunck. CONCERT HARMONIEKAPEL „WINNUBST". Op Woensdag 8 Augustus geeft de Harmoniekapel „Winnubst" des avonds van 8u30 tot 10 uur een zomer-concert, onder leiding van den heer H. B. Schen kels, in het Julianapark. Programma: t. M.irche de 1'Avenir. Fr. Rousseau 2. Ouverture zu „Dichter und Bautr" von Fr. v. Suppé „Wiener Burger" Walzer C. M. Zichrer 4. Fantasie sur 1'Opéra „Czar und Zimmermann" A. L-ortzing 5. Spanish Ballet L. C. Desorme 6 Fantasie sur 1'Opéra „Gitana" Ballv 7, Marche „Le Retour d'Ath'' L. Langloü BRIEVENBUSSEN. De brievenbus, tot nu toe staande aan het einde van de Keizerstraat hoek West gracht, wordt deze week verplaatst naai de Molenstraat hoek Keizerstraat. LANDBOUW CRISIS-ORGANISATIE De aardappelenregeUng. Voor de aardappelenregeling zijn aan gewezen voor district 3 als kantoor houders J. de Bunje, Den Helder W. de Jong, Anna Paulowna, en als plombeerders: J. Dekker, Den Helder; A. Koopman, Anna Paulowna; A. Raven, Anna Paulowna. Sabotage! Welke gedachten wekt dit woord niet op 1 Wie heeft niet, tegenover de gevolgen van zulk een misdrijf gesteld wordende, zich afgevraagd:, „Wat gebeurt hier rondom mij, welke duistere machten werken hier om de orde te ver storen? Wie is de vijand, die, lafhartig verscholen, onzichtbaar en geniepig dit sinister werk heeft volvoerd Wie van de menschen heeft dit gedaan? Wien kan ik thans vertrouwen en wien niet"? Deze en meerdere vragen rijden op in het brein van hen, die de belwijzen van sabotage, op liet aan zijn verantwoording toever trouwde bedrijf gepleegd, onder de oogen krijgt. Wat ook moet iemand, die er niets van weet en, met betrekking tot boven genoemd geval, van de marine niéts andéri weet dan wat hij er zoo nu en dan over te hooren of te lezen krijgt, wat in 't algemeen moet het publiek hiervan denken? En dat iti deze tijdsomstandig heden! Te verwonderen is het niet, als velen, die het wel meenen met onze weer macht ter zee, zich in arren moede af vragen „Wat nu weer? Waar moet dat met onze marine heen?" Intusschen weet men reeds lang, dat deze daad geheel op zichzelf staat en een uitvloeisel is van wrevel van een uit zijn geestelijk even wicht geraakten enkeling. Doch de on gunstige indruk naar buiten blijft. Inder daadSabotage in de maatschappij en dan nog wel bij een onderdeel, dat nota bene tot bescherming dient, is een van de ergste dingen, welke zich kunnen voor doen en die op de aanwezigheid van een zeer ongewenschte geestesgesteldheid wijzen. Doch nu wil het geval, dat door het gebeurde aan boord van de „Nautilus" zich ook nog een andere geestesgesteld heid heeft geopenbaard. Het zal. onge twijfeld goed zijn ook deze even te be lichten. Van het oogenblik af, waarop de sabotage werd ontdekt tot bet uur waarop de dader bekende, heeft ieder lid van bet machinekamer-personeel persoonlijk ge leden door den smaad, hun door het mis drijf aangedaan en door de verdenking, waaronder velen door den anoniemen dader waren gebracht. Allen echter zonder uitzondering, van den oudsten onderofficier-machinist tot den jongsten stoker hebben al het moge lijke gedaan om zich van die blaam te zuiveren. Onvermoeid en met groote toe wijding hebben zij dag en nacht gearbeid om de schade aan de machine her stellen, hierbij de vastgestelde werktijden op eigen verzoek verre overschrijdende. Eerst het kwaad herstellen en dan rusten. Binnen 3'/3 etmaal was de ma chine weder bedrijfsgereed. Wat dit zeg gen wil, kan een ter zake kundige bfe- oordeelen, indien hij weet, dat de dader TT behoudens de kleine, minder belang rijke onderdeden, geen enkel draaipunt had vergeten. Toen de menschen vernamen, dat de dader schuld had bekend, juichten zij van vreugde en velen kregen tranen in de oogen. Een groote last was van hen af gewenteld. Het werk, met verbeten,grim migheid over den aangedanén smaad be gonnen, werd met opgewektheid en ver dubbelde energie tot een goed einde ge bracht, Dit is voorwaar een andere geest 1 Zoolang die nog in de marine heerscht, de hoop nog geenszins verloren. Een insider. EEN HOOFDPRIJS-WINNER. DIE ZIJN PRIJS NIET AFHAALT: Dat is de eigenaar van het lot 1539! van de „.Jutter", de Wandelsportvereeniging. Op no. 1539 is de hoofdprijs gevallen en de rechthebbende daarvoor meldt zich maar niet aan. Thans tracht men door een advertentie dien rechthebbende nog op te diepen. Tot en met Zaterdag kan hij zich aanmelden. We gaan met onzen tijd mee! Daar stond me zoowaar Betty Worthy, kittig en coquet, en trapte ongeduldig met de hoeven in het zand, alsof ze vragen wilde: gaan we nou nooit beginnen? En de piqueurs hadden op het laatste oogen blik nog gauw een cigaretje aangestoken, dat net nog even kon worden genoten Of wel ze smulden van de lekkere soep, die Dennenheuvelopdiende. Ja, dat «Dennenheuvel». Elders in dit nummer, onder de rubriek sport, kunt u lezen, dat het in «Dennenheuvel» des middags om twaalf uur, bij de loting, precies een tabaksveiling in Frascati was. De karakteristiek is zeer juist, er heerschte heel dezen Zondagmorgen, een gezellige drukte. Piqueurs liepen af en aan, boertjes van buiten smulden van lekkere koffie en keken zich de oogen uit het lioofd, en de kelners kwamen handen tekort, Hier in «Dennenheuvel» was alles ge concentreerd: hier was het bureau, hier werden de lijsten gedistribueerd, straks zouden er de prijzen worden uitgereikt kortom, men verdrong er zich elkaar. In het dorp heerschte eveneens een gezellige drukte; een groot aantal auto's stond er geparkeerd en telkens kwamen nog andere aangereden. Van af de start tot de finish was de baan, het wegge deelte langs de woning van den heer Terra, met turfmolm bestrooid, en met de auto van de Gemeentereiniging werd 't vochtig gehouden. De finish was bij den zijweg die naar de waterleiding leidj, en het wandelende en rijdende publiek moest bij de kerk den weg inslaan langs de villa's in de duinen, om dan bij de woning van den heer Niessink weer op den straat weg te komen. Heel den duur van de rennen, dus van des middags 2 tot onge veer half zeven, stond aan alle hoeken politie om het verkeer te regelen, De regeling was overigens puik in orde. Op het terrein van de woningbouw- vereeniging was publiek toegelaten luid sprekers zorgden er voor, dat het mede gedeelde voor allen verstaanbaar werd gemaakt. Hier stond ook een band, terwijl voorts »Winnubst« zorgde voor de mu zikale begeleiding. Aan allen kant stonden, lagen of zaten de menschen, die aldus van deze gelegenheid, die dank zij het fraaie zomerweer zoo goed slaagde, pro fiteerden. Overal waar maar een plaatsje was tusSchen de duinhellingen van de vaila- tjes, in de tuinen en voor de ramen der. woningen, zag men de njenschen zitten en heel den middag was er langs dezen weg een druk gerij van auto's, af en toe- afgewisseld door een knecht met een paard, dat afgevallen was en nu terug gebracht werd naar zijn stal. Het was een levendig en -voor Huisduinen onge kend schouwspelvroolijk wapperden tallooze vlaggen van allerlei aard op het terrein en vroolijk ook was de muziek van «Winnubst" die opklonk. Pessimisten beweerden, dat de baan wat smal was. Ja, dat was ook zoo, maar de heer Kreuger, met een benijdens waardig optimisme, had al tegen een der piqueurs gezegd ,,'t volgend jaar krijgen jelui een baan, die tweemaal zoo breed is". Inderdaad, hét volgend jaar is er alle kans, dat de sloot gedempt en de wo ningen lans den,weg zijn afgebouwd en dan kan men zeker hier een breeder baan aanleggen. En natuurlijk zal dan rekening worden gehouden met ervaringen, die bij een eersten wedstrijd als deze zijn opgedaan. Trouwens, de heer de Jong, de leider, en als wij ons niét sterk vergissen, ook de geestelijke vader van deze wedstrijden, deed in zijn openings woord een beroep op ieders welwillend heid in deze. De; wedstrijnen zijn geor ganiseerd in liet belang der badplaats, zoo zeide hij, en natuurlijk ook in het belang van den Helder zelf en wij hopen, dat zij aanleiding mogen zijn tot meerder vreemdelingenbezoek. Voor het overige verwijzen wij den lezer naar de rubriek »Sport«, waar een uitvoerig verslag is opgenomen. ZEEHOND GEVANGEN. Naar wij vernemen is Zaterdagmorgen door eenige visschers op den zeedijk nabij Kaaphoofd een levende jonge zeehond gevangen. Het diertje is aan het zoölo gisch Station ten geschenke gegeven. ,,'t Was wat een aardig beestje", zeide onze zegsman, hetgeen evenwel niet weg neemt, dat het een paar scherpe tanden heeft gezet in de handen van zijn over winnaars, en daarmee, een flinken beet gaf. BOTSING OP DEN RIJKS STRAATWEG. Zondagmorgen omstreeks 11 uur reed tusschen vliegkamp De Kooy en Westein de een auto aan den rechterkant van den weg. Een fietser reed links en toen er nu een tegenligger kwfctn, die door de riets gedwongen werd uit te wijken, reed deze tegenligger de van Den Helder komende auto tegen den bumper. En de fietser viel in het gras...... en het is verder goed afgeloopen schrijft ons de jeugdige ooggetuige, zoodat we een blij eindend slot krijgen, voor dit ver haal» De eerste groep kinderen met stralende zon vertrokken. Om 10 uur gisterenmorgen is de eerste groep kinderen, die een gratis kampeer- tocht van vier dagen naar Texel maken, vertrokken. Het was stralend zonneweer en er waren stralende gezichten, want „Zoo'n boottocht' is een heerlijkheid", zooals het kamplied zegt. Het was een gezellige bootreis, die onder vroolljkèn kout verliep. Het ijs was direct gebroken dank zij ook de tact en vriendelijkheid van de leidsters, en voordat Texel be reikt was waren de kinderen met elkan der vertrouwd of ze elkander al jaren kenden. Dedi en Annie en Nellie én Nanie en Gretha, Oatrientje, Marie en Tony, Lientje, Dina, Geertje en Sientje, ze kwebbelden en snaterden als de eentjes op de Tesselsche boerderijen. Eén ding was jammer, dat ter elfder ure een van de meisjes, Tiny Dol, die een lichte bloedvergiftiging had op- geloopen, thuis moest blijven. En wij hoopten allen van harte dat Tiny den volgenden dag present zou zijn. De dok ter had daarop goede hoop gegeven. Een tocht door de boot, van voornaar achter, van boven naar beneden, ontlokte tal van kreten van bewondering voor de luxueuse inrichting van de „Dokter Wa- gemaker" en voordat we er eigenlijk erg in hadden waren we de haven van Oude- schild binnengevaren. Toen zaten de moeders en zusjes en broertjes en neef jes en nichtjes, die ons uitgeleide had den gedaan aan de Heldersche haven, alweer lang thuis aan de koffie. De Texelsche vriendinnetjes stonden bij de boot en brachten ons naar Den Burg, naar de blatende schapen, de knorrende varkens met hun krulstaarten en de loeiende koeien. Dina kreeg van een grappenmaker van een boer een lik rooie verf op haar wang. „Ziezoo", zei ie, „nou ben je ook gemerkt en ken je naar de markt te Purmerend". Het was een gei zellige drukte daar op het marktplein én ons vroolijk groepje trok met de wappe rende fietsvlaggetjes en hun armbanden de belangstelling van het Tesselsche publiek, die door de krant al op de hoogte waren van de kampeertoclit van de Hel dersche Courant. „O, dat binne nou de kinders van de Heldersche krant", hoorden we meerma len opmerken. En toen we in de Waal kwamen, toen bemerkten we eerst reeht hoe liet plan ingang gevonden had, niet alleen bij de kinderen, maar ook bij de bewoners van onze overzeesche bezitting. Want stond daar niet een heerlijk maal te wachten bij Nelly Boot thuis, waar we hartelijk door haar vader en moeder werden ontvangen, 't Was alles fijn voor elkaar en het heerlijk bereide maal liet zich best smaken. De mondjes babbeldon niet meer, maar knabbelden slechts. Hé, hé, wat ging dat er fijn in. Er was zórg aan besteed. En toen gingen we de schuur opztre- ken, 'een paar honderd meter buiten de Waal. Van verre zagen we al dé vader-r, laqdsche driekleur feestelijk wapperen en meneer Bruin, de timmerman van .dn Waal, had voor een verrassing gezorgd." Boven den ingang had hij een groot hórd. aangebracht en daar stond met sierlijke 1'etteïs „Welkom" en op zij, aan de deur waren twee vazen met bloemen. En of we welkom waren, want toen de deuren waren ontsloten, nadat we met meneer hadden kennis gemaakt en een daverend „hoera" op hem hadden uitgebracht, zagen we hoe uitstekend voor alles gezorgd was. Een flink pak stroo en heerlijk hooi en alles schoon en helder. In de groote schuur was een lange tafel, keurig met wit gedekt en feestelijk met bloemen ver sierd. Guirlandes slingerden vroolijk door de schuur. De kinderen waren er ver rukt over en de leidsters niet weinig ver rast. Hulde aan meneer Roeper, die geen kosten gespaard had om alles zoo goed mogelijk te verzorgen, 't Was af. De middag in de Koog was ook zoo om. Hier toonden de twee leidsters, nrej. C. Speyer en C. Dietrich dat ze een keur van geestige spelletjes kenden, die niet alleen de volle belangstelling van de kinderen maar ook van de strandbezoekers hadden. Te gauw was voor den Kindervriend het nur van vertrek aangebroken, maar de boot wachtte niet en dus liet hij de kinderen bij het aardige dorp de Waal achter met de stellige verzekering dat het „reuze dagen" zouden worden. Tot Donderdag MOEDIGE REDDING VAN EEN DRENKELING. Vrijdagmiddag omstreeks 3 uur was de 15-jarige Jati Veenkamp, afkomstig van Delfzijl, aan het strand nabij de Donkere Duinen in zee. Hij kon evenwel niet zwemmen, maar deed met behulp van een reddingboei wel pogingen dit te leeren. Op een gegeven oogenblik geraakte hij nabij de pier den vasten grond kwijt en kwam hij daardoor in verdrinkingsgevaar. Op zijn hulpgeroep schoten de 19-jarige Jac. Boon, Schagenstraat 109 alhier, en de 20- jarige Janny Schenk, uit Rotterdam, ter hulp en slaagden deze beiden erin den drenkeling te redden. Ook anderen had den zich daartoe nog te water begeven, VERSCHILLENDE DRENKELINGEN. Door de ruwe zee, die Zondag aan het strand alhier stond, tengevolge van den sterken wind, valt melding te maken van een zestal gevallen van zwemmers, die in ernstig gevaar hebben verkeerd. Doordat zij zich te dicht bij een pier en te ver in zee hadden begeven. Evenals het hier boven vermelde geval van Vrijdag speel den ook deze zich alle in de nabijheid van de Donkere Duinen af, Eén zwemmer is waarschijnlijk onwel geworden in het water, zoodat hij' door anderen aan den wal moest worden gebracht. Mej. B. kreeg een wonde aan haar hoofd, doordat zij door den sterken stroom tegen een pier sloeg. Erger was het ongeval, dat een in woner van Sneek, W. B. overkwam. Hij was met drie anderen te water gegaan. Zelf kon hij niet zwemmen; ook hij ge raakte in diep water, en werd door den heerschenden stroom meegesleurd. Naar men ons mededeelde, werd hij geheel rondom de pier gedreven; eerst daarna konden twee personen, die ter hulp waren gesneld, hem aan wal brengen. De man had veel water binnengekregen, en eerst na een half uur ingespannen arbeid ge lukte het den drenkeling weer tot bewust zijn te brengen. Bij allen moest eerste hulp bij ongeluk ken worden verleend. Nog meerdere gevallen Van dezen aard hebben zich voorgedaan, waaromtrent ons de bizonderhëden ontbreken, Het is drin gend noodig, en naar wij vernemen, wor den daartoe reeds stappen gedaan bij de plaatselijke autoriteiten, dat hier waar schuwingsborden komen te staan om niet in de nabijheid -van de pieren te komen wegens het verdrinkingsgevaar. AANRIJDING OP DEN DIJK. Zondagavond omstreeks half tien liep de heer v. D. met zijn vrouw op den dijk te wandelen. Beiden hielden den linker kant van den weg, toen zij door een mo torrijder werden aangereden, bij welke gebeurtenis de heer v. D. tamelijk ernstig werd gewond. Ook de motorrijder, een luitenant, werd gewond in gezicht en handen. Een aantal doktoren was direct ter plaatse, zoodat den gewonden de noo- dige hulp vlug kon worden verstrekt. Ie klasse 9Q cent 2e klasse ©O cent iDirecteur T.E.S.O. GESNEUVELDE LANTAARN. Maandagmorgen botste een korrie- wagen geladen met ledige biervaten, door dat het lemoen brak. tegen een lantaarn paal voor het huis Kerkgracht 25. De lan taarn scheurde bij den grond af en moet worden vernieuwd. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER, 31 Juli—7 Aug. 1934. Nieuwe zaken: Den Helder. Werner Crone v.h. Chef Kreuger, Ko ningstraat 29. Fotographiehandel. J. Bruinsma, Reigerstraat 1—5. Brood- en banketbakkerij. Wierineen. A, H. van Wijck, Slootdorp, Nieuwe Huizerweg. Schoenmakerij en -winkel. Wijzigingen: Den Helder, N.V. Zeebad Huisduinen,Koningstr. 112. Bestuurs- en Statutenwijziging. N.V. Witte Bioscoop, Koningstraat 101. Bestuurswijziging. (Voor zoover niet reeds elders vermeld.) Door een aannemer werd Zondag bij de politie aangifte gedaan, dat door een aantal jongens een hoeveelheid hout, liggende bij de in aanbouw zijnde huizen aan den Ruijghweg, is vernield. Een onderzoek wordt ingesteld. Zondagmiddag te omstreeks 5 uur had op den zeedijk nabij Kaaphoofd een aan rijding plaats tusschen een vierwielig motorrijtuig en een motorfiets, tengevolge waarvan de motorrijder kwam te vallen en zijn voertuig werd beschadigd. Proces verbaal wordt hiervan opgemaakt. WAARSCHUWING, De Hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam ontraadt het in relatie te treden met de Nationale Beige, gevestigd H. de Kosterlaan 16 te Zeilick (B). Deze onderneming zendt den oplossers van een door haar in Nederlandsche dagbladen geplaatst prijsraadsel circulaires, waarin toezending van een vergroot portret en 2 loten van de loterij der Algemeene Wereldtentoonstelling te Brussel in 1935 worden beloofd, als het te vergrooten portret en 2 postzegels van 6 cent worden overgemaakt. Zij die dit deden, ontvingen daarna noch vergrooting, noch loten, doch de eene circulaire na de andere, waarin aangespoord werd om geld te zenden voor een lijst, waarin de vergrooting zou kun nen worden gevat. Buitenlandsch Overzicht feuilleton Radio-programma Noch spot, noch zot Een ernstig geval van brandstich ting in een café te Amsterdam, tijdens een N.S.B. vergadering Meer dan 3500 menschenlevens zijn te betreuren door de cholera n Britsch-lndië Het stoffelijk overschot van von Hindenburg zal in den „Feldhe- rrnturm" van het gedenlcteeken van Tannenberg worden begra ven De contingenteering van aarde werk in Indië. Geen invoer meer uit Japan Hitier gedenkt Hindenburg in den Rijksdag Een gecompliceerde autobotsing bij Muiden. Negen auto's op elkaar gereden Een aanslag op Roosevclt Engeland ziet een nieuwe mari nebasis te krijgen aan de kust van Pembrokeshire Een belangrijk interview met HitierEen betoog voor vrede en vriendschap Ernstige treinbotsing bij het Weesperpoortstation te Amster damTwaalf gewonden, o.m. onze oud-stadgenootds. C. Riemers, van Bussum Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws pag. 1 1 2 2 3 8 2 1 3 1 7 7 8 8 (garantiemerk) 23 ct. 91 99 91 99 99 25 ct. DE JEUGDTRGEPEN VAN AALTJE GEERVLIET OP T OORLOGSPAD. Waschtobbe met ïjsies! De kleine achtericamer van de woning bij moeder Geervliet leek wel een bele gerde vesting. Zeven vrouwen uit de buurt zwaaiden, als Indianen opperhoofden, ze- vèn blanke messen. Hunne aangezichten waren rood van vei door de emotie en hunne armen, die 's morgens nog ijverig in kokend zeepsop geplast hadden, om de wasch van de wigwam en de krijgsover sten op tijd klaar te krijgen, waren schar laken als een pas gekookte kreeft. Dies zagen ze er krijgshaftig uit, deze Roode Indianen-vrouwen. Den Helder vóór twintig jaren. Bloem' lezing uit oude Helder sche Couranten. Donderdag 6 Augustus 1914. Stelling van Den Helder. Staat van Oorlog. De Stelling-commandant brengt ter alge meene kennis dat vanaf heden den 5den' Augustus 1914, des namiddags 12 uurj de Stelling van Den Helder, omvattende i de gemeenten Helder, Koegras in Staat v.ui Oorlog wordt verklaard, ter voldoening aan het Kon. Besluit van heden Nó» 1.. Waarschuwt de bevolking, dat zij, die komen langs andere dan de gewone pU voorgeschreven wegen, poorten, bruggen. of barrières, op de plaatsen, die büj: <le politieverordening zijn verboden, en :zy, die het aanroepen van schildwachten; of patrouilles onbeantwoord laten, zich fian lijfsgevaar blootstellen. Verbiedt het be kend maken door middel van de drukpas of op andere wijze van berichten en [op merkingen betreffende militaire maat regelen. Willemsoord, 5 Augustus l!fl4. De Schout bij Nacht, Stelling-commandant, w.g. ten Cate, (Aanfceekening van de redactie), i Hij staat van oorlog oefent het militair ge zag in overleg met het burgerlijke ver schillende functiën uit, die in gewone tij den aan het burgerlijk gezag toekomen-. Bij staat van oorlog legt de wet aan de besturen van en de. ambtenaren in dienst bij provinciën, gemeenten, waterschappen, veenschappen en veenpolders de verplich ting op aan het militair gezag de inlich tingen te verschaffen, welke van Hem verlangd worden en tot het verstrekken waarvan zij in staat zijn. Het militair jge- zag kan nieuwe politieverordeningen'en waterschapskeuren vaststellen en bestaan de wijzigen of schorsen: regelen vaststel len nopens-de hulp, die de bevolking in de militaire werkzaamheden zal hebben te verleenen; wegen, wateren, terreinen-en gebouwen in gébruik nemen, wauneec dit voor de uitoefening van den militairen dienst noodzakelijk is; den dienst der politie en der brandweer regelen of wijzi gen en een geheime politie instellen om de handelingen van verdachte personen na te gaan de pogingen tot verstand houding met den vijand of het vormen van samenspanningen tijdig op te sporen en tegen te gaan. Onder den titel „Wereldbrand" schre ven wij: „Deze tijd is zwaar eq zwoel van tra gedie, zwanger van onheil, van onaf wendbaar, vreeselijk noodlot.Wij allen voelen het komen; onze harten zijn be klemd, onze keel is toegeschroefd van benauwenis; onze hoofden zwaar, onze oogen angstig. „Wachter, wat is er van den nacht?" willen onze lippen vragen, maar de angst schroeit de keel dicht, en wij zwijgen en laten het noodlot over ons komen.... Ziedaar,'dat is het resultaat van onze beschaving, van onze prediking, twintig lange eeuwen lang. van het „Vrede op aarde, in de menschen een welbeha gen!"-dat wij thans staan aan den voor avond van het vreeselijkste drama, dat ooit de wereldgeschiedenis aanschouw de". En aan het slot schreven wij: „Die na ons komen zullen de beteekenis van dezen wereldoorlog in al haar om vang weten te schatten; wij, die thans de historie maken, kunnen sléchts' toezien in bange vreeze".... In de raadsvergadering van dezen dag (4 Aug. 1914) werd door den wd. burge meester, den heer W, J. van Neck, gewe zen op de onverantwoordelijke runs der laatste dagen op spaar- en andere ban ken, welke aanleiding waren, dat het be schikbare zilver plotseling uit de circu latie onttrokken werd. Doordat het Rijk niet spoedig geuoeg kan aatununten, ont staat een stagnatie. De Voorzitter drong er bij de raadsleden op aan, dat zij, zoo veel in hun vermogen is, medewerken de ongemotiveerde vrees voor de soliditeit van bankpapier tegen te gaan. Verder deelde de wethouder mede, dat zilverbons worden aangemaakt om in de behoefte aan zilvergeld te voorzien. Onder de Ingezonden stukken een op roep voor het Hoefïjzerverbond van het Roode Kruis en een schrijven van den heer A. G. A. Verstegen tegen de be schuldigingen, uitgebracht jegens een kruidenier, welke, bij de run op de levens middelen, volgens het publiek van de ge legenheid gebruik zou hebben gemaakt om zijn prijzen te verhoogen. Van deze beschuldiging was geen woord waar. Uit de advertentie-rubriek. Van de Militaire Gezondheidscommissie een Waarschuwing inzake het opvolgen van verschillende, met name genoemde maat regelen ter voorkoming van ziekten. Van de Marinewerf: De verkoop van het afgevoerde pantserschip „Piet Hein", be paald op 18 Augustus a.s. is voorloopig uitgesteld. Van de Alg. Held. Winkeliersvereeni- ging de waarschuwing om zooveel moge lijk contant te betalen en openstaande rekeningen te voldoen, zulks met het oog op het feit, dat de leveranciers zelf niet anders dan tegen rembours of contante betaling meer leverden. Roode Kruis. —Dames, die oud linnen, liefst lakens, te missen hebben, worden verzocht die toe te zenden aan mevrouw Tissot van Patot, Binnenhaven, of aan mevrouw Naudin ten Cate, Buitenhaven 4. De Brandstoffenhandeiaren deelden mede, dat zij, zoolang de voorraad strekt, de tegenwoordige prijzen zouden hand haven. Regelingen, welke de Militaire Gezond heidscommissie met het oog op h.et gevaar van den verkoop van ondeugdelijke melk, nevens de reeds bestaande plaatselijke bepalingen, Had genomen (Deze en andere maatregelen waren het. rechtstreeksche gevolg van den staat van oorlog, die was afgekondigd). Oproeping van de Schiet- en Weerbaar heids ver eeni ging „Het Noorden" voor het lidmaatschap. Mijn bleeke broeder niet bang hoeft te zyn, sprak het dappere Hoofd.der vrou welijke Indianen, Aaltje Geervliet, toen de „jLangs de Straat"-schriiver, bleek van schrik, met een salto mortale bij het zien van deze messen, achteruit deinsde. Mijn bleeke broeder niet bang hoeft te zijn van blanke Tomhawks dezer dappere bende- hoofden, die. onder mijn hevelen staan. Bleeke broeder hier even veilig is als in zijn eigen wigwam. 'Ze staan alleen vol ongeduld te wachten op Kees, voegde zo er verklarend hij. Kees is ter nog niet.. Morgen gaan wij en onze bendehoofden met een heele „bende" jonge sti'iiders op 't krijgspad.de zon zal ze rood stoven. De groote „Kadettensnijdster", die daar met 't heele groote broodmes zat» zal met één slag de kadetten scalpeeren en de overige squaws zullen deze verder berei den, beleggen met worst en kaas en koek. Maar Kees is d'r nog niet! mijn bleeke broeder Kees met zijn vele en vele kadet ten, waar blijft die boilebakker? Een doordringende krijgskreet weer klinkt! Daristie.daristie! Wattissielaat! 't Was Kees, de bleeke boilebakker. En tóén begonnen ze te smeren en te beleg gen en ze zongen hun krijgsliederen en Het Jan in 't Veltstraatsche volkslied van dat Aaltje Geervliet nooit verloren ging, falderalderère, falderolderie, Maar wat is d'r nu eigenlijk loos? zegt de „Langs de Straat"-man; waarom hebben jullie zooveel mondvoorraad hier in huis? Komt er hongersnood? Gaan jullie hamsteren? Daar is voor zes jaar minstens eten hier! - Morgenavond is alles foetsie, zegt Aaltje Geervliet. Morgen komen er hon derden kinderen hier, dan gaan we met groote auto's onzen jaarlijksc.hcn tocht maken. Alle kinderen van de stam zullen ko men! Geen één zal op de krijgskreet van Aaltje Geervliet en de Groote, Roode vrouwelijke Hoofden ontbreken. Een „reisie" hè. naar 't Gooi, naar de „Gooische Boer" en naar Schoorl naar de sieenen tafelen en dan aldoor maar eten, niks anders als eten en kijken en weer eten. ijsies en bananen en worst en grin- nediue eu sausies en koekies..

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5