NOC& j] SI POT NOCH 1 ©T Radio-programma StlUtoxai JMA/wcIMI! GEMENGD NIEUWS Twee jongens verdronken Bij het baden verdronken Verduistering door boekhouder. Straatroof te Amsterdam Vijf jeugdige inbrekers gepakt. Door een auto overreden en gedood. Boerderij afgebrand. De brand op de Ceintuur^ baan te Amsterdam. De overval te Deurne. Veroordeeld wegens beleediging van de katholieke kerk. De Duitsche expeditie op Nanga Parbat. Nieuwe hittegolf in Zuid en Midden-Westen der Ver. Staten. De droogte fn de Ver. Staten. Groote brand te Singapore Noodlottig onweer. De onlusten te Constantine Ernstige brand te Kaïro Spoorwegongeluk in Bulgarije. Een autobus verongelukt. Vrouwen in concentratiekampen? Rattenplaag teT rebizonde HELDERSCHE COURANT VAN, DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1931 Binnenland In de Lek bij Schoonhoven. Dinsdagavond te kwart voor negen zijn nabij Schoonhoven, in de Lek, onder de gemeente Bergambacht, de broers Jilles en Aria Verwaal, uit Bergambacht, bi het baden verdronken, in de nabijheid van de tweede krib, een plaats, waar regelmatig gezwommen wordt. Geen van beiden kon goed zwammen. Toen de 14- jarige Arie zich, omdat het laag water was, buiten den kop van de krib begaf, werd hij plotseling door den stroom mee getrokken. Op zijn hulpgeroep begaf zich de 19-jarige broer eveneens te water, doch spoedig werd ook hem de stroom te machtig. Voordat zij een toegestoken stok konden grijpen, verdwenen beiden in de diepte. Men is onmiddellijk met dreggen be gonnen. Om half elf slaagde men er in, een der slachtoffers boven te brengen. Om een ander te redden. Dinsdagochtend is aan het strand Noord te Scheveningen nabij het z.g. Groene Huisje een ongeveer 24-jarige jongeman bij het baden in zee verdronken. Zijn identiteit heeft de politie nog niet kunnen vaststellen. Het lijk is door den genees kundigen dienst vervoerd naar het zieken huis aan den Zuidwal. Volgens verklaringen van getuigen zou de man een vrouw, die te ver in zee was, te hulp zijn geschoten en daarbij plotse ling in de diepte zijn verdwenen. De vrouw wist echter behouden het strand te bereiken en heeft vermoedelijk ook niet om hulp gevraagd. Dinsdagmiddag is het achtjarig zoontje van de weduwe Wiggeman, uit de Servet- steeg te Rhenen, bij het baden in den Rijn verdronken. Het lijkje is nog niet opgehaald. Maandag is bij het baden op Ameland verdronken de 49-jarige W. Baarsma, lid van de firma Baarsma te Zwaag-West- einde (Fr.). GEVAARLIJK KINDERSPEELGOED. Het 3-jarige meisje L. Marsman, wier kleeren Maandagavond in brand waren geraakt, terwijl het kind in de ouderlijke woning aan de Zomerhofstraat te Rotter dam met lucifers speelde, is Dinsdag morgen in het Ziekenhuis aan den Cool- singel aan de bekomen verwondingen overleden. gesticht was door politieke tegenstanders van de N.S.B., die in een der zalen van het café juist een vergadering hield, toen de brand uitbrak. Bij het politieonderzoek scnijnt echter gebleken te zijn, dat deze allen grond missen. •Een juffrouw werd in de Falckstraat te Amsterdam gisteravond aangesproken door een man. Plotseling greep hij haar handtasch en ging er mee vandoor. De beroofde juffrouw deed aangifte bij de politie. In de tasch zaten behalve vijf guldens ook nog enkele papieren. Do tasch is later ledig gedeponeerd aan het politieposthuis aan de Halvemaan steeg. Zij was op het Rembrandtpleif. gevonden. Te Amersfoort heeft de politie giste rennacht een goeden slag geslagen. Ze kreeg mededeeling van een poging tot diefstal in een pakhuis der Maatschappij De Veluwe in de Koestraat en inderdaad bleken daar vijf personen bezig te zijn een voorraad levensmiddelen in te pak ken om mede te nemen. Nadat de politie met behulp van een ladder zich door een stukgeslagen ruit toegang tot het perceel verschaft had, werden op den voorraad zolder drie der inbrekers gepakt en ge boeid naar het hoofdbureau gebracht. De twee anderen hadden via het dak de vlucht genomen. Daarom werd het geheele blok huizen afgezet en toen kon stelsel matig gezocht worden. Succes bleef niet uit. Eerst liet een der heeren zich van het dak glijden en gaf zich aan de politie over, wat ten slotte ook nummer vijf deed, zij het na dreigement met de revolver door de politie. Alle vijf werden naat het hoofdbureau gebracht en opgesloten Het bleken te zijn de 20-jarige v. d. Z, en een 16-jarige broer, de 18-jarige J. v de 20-jarige A. Br. en de 17-jarige J. H. Y. Zijn geweten begon te spreken. Maandagavond is de 40-jarige boek houder K. Th. A. H. zichzelf bij de politie te 's-Hertogenbosch komen aanmelden. De man verklaarde, dat hij als boekhou der in dienst is geweest bij de firma Jansen, grossiers in vee en vleesch te Stratum bij Eindhoven, waar hij tevens woonachtig was. Hij zeide, dat hij dit jaar ten nadeele van deze firma eenige dui zenden guldens heeft verduisterd en dat hij verschillende posten niet in de boek houding heeft verantwoord. De man is ter beschikking gesteld van de recherche te Eindhoven, die de zaak verder onder- onderzoekt. Dinsdagavond is de boerderij van den landbouwer J. C. Kramers, staande in de buurtschap Ruygoord in den Houtrak- polder bij Halfweg, tot den grond toe af gebrand. Twee groote landbouwschuren, twee stroobergen, alsmede een groote hoeveelheid tarwe, rogge, erwten en kar- wij en een kalf, werden hierbij een prooi der vlammen. Alleen het woonhuis kon bespaard blijven. Bovendien was op het erf van de boer derij een aantal vaten petroleum opge slagen, welke een voor een met een dof fen knal in de lucht vlogen, hetgeen een geweldige massa rook veroorzaakte wel ke het blusschingswerk ten zeerste be moeilijkte. De brand is ontstaan in een van de stroobergen. De schade wordt door verzekering ge dekt. KINDE VERBRAND. Naar het O. L. V. Gasthuis te Amster dam is vervoerd een 1-jarig meisje, dat eed pan kokende andijvie van een aan recht had getrokken, waardoor de inhoud over haar lichaam kwam en zij ernstige brandwonden opliep. Zij is aan de gevol gen overleden. De caféhoudster en haar zoon gearresteerd. De politie van het bureau Pieter Aertsz- straat te Amsterdam, heeft Dinsdag de caféhoudster, de wed. D. en haar zoon, verdacht van brandstichting in hun café' aan de Ceintuurbaan, gearresteerd. Gelijk men zich zal herinneren, zijn er eerst vermoedens gerezen, dat de brand Dinsdagmiddag is op den overweg le Bilthoven, nabij het station, een ongeluk geschied, dat aan het achtjarig jongetje J. V. uit Utrecht, het leven heeft gekost. De jongen hield zich vast aan de afsluit- boomen van den overweg. Op het moment, dat hij daarvan afviel, naderde een vracht auto met aanhangwagen. De jongen ge raakte onder een der wielen en was op slag dood. Dinsdagmiddag half zes is op de brug aan de Nieuwe Haven te Deventer de 45-jarige A. Vukkink, die daar fietste, onder een vrachtauto geraakt en vrijwel op slag gedood. Het lijk is per politier brancard naar het ziekenhuis gebracht. De 28-jarige M. v. d. E. uit Oss, die Maandag gevankelijk naar Deurne was overgebracht, verdacht van medeplichtig heid aan den daar op 4 Juli gepleegden overval met berooving, is in den loop van den dag met het slachtoffer G. geconfronteerd. G. herkende den ver dachte als de persoon, die daags voor den overval zich op verdachte wijze aan zijn huis had vervoegd, onder voorwendsel kippen te willen koopen. Naar aanleiding daarvan is v. d. E Dinsdag naar Roermond getransporteerd en ter beschikking van dan officier van justitie aldaar gesteld. Buitenland De rechtbank te Barcelona veroordeelde Dinsdag den redacteur van het blad El Ates (De Atheïst), Alfonso Carrasco, tot twee maanden gevangenisstraf en een boete van honderd pesetas wegens aan tasting en beleediging van een dogma der Katholieke Kerk. De officier van justitie verklaarde in zjjn requisitoir, dat de Katholieke godsdienst nog altyd het grootste aantal aanhangers in Spanje had en dat beleediging van de leer dezer kerk een beleediging van een Spaansche be volkingsgroep en derhalve in strijd met de beginselen der republiek was. Het vonnis heeft ook in politieke krin- gen opzien gebaard omdat het voor het eerst sedert de vestiging van de repu bliek, die onzjjdig is op het stuk van den goc sdienst, is, dat iemand op religieuze gronden veroordeeld wordt. BRAND IN EEN FABRIEK BIJ ROUAAN. Twee dooden. Maandagmiddag is er een hevige brand uitgebroken in een fabriek van electri- sclie producten te Yainville b(j Rouaan. De schade wordt op eenige millioeneii franken geraamd. Tussehen het puin heeft men de lijken van twee arbeiders vandaan gehaald. Drie dooden. Nader wordt gemeld, dat de brand te i ainville by Rouaan te wijten is aan de ontploffing van een gasmeter. Drie werk lieden zijn op slag gedood. Bovendien zijn er drie leden van het fabriekspersoneel gewond. De kracht van de ontploffing was zoo hevig, dat de venterruiten van alle huizen in Yainville zyn gesprongen. Zoo loom? Het houdt steeds frisch, zoo'n "Akkertje1' Slaat maar gebruikers gadet Een Akkertjedoet meer dan ijs En stroomen Limonade I Neem 'n "AKKERTJE" Door de ongunst van het weer zijn de pogingen van de Duitsche expeditie op Nanga Parbat om de lijken te bergen van de omgekomen leden der expeditie Merkl, Wieland en Welzenbach mislukt. Daarna heeft dienstweigering van de koelies ver dere pogingen tot dat doel onmogelijk ge maakt. De kampementen vier, drie, twee en een zijn in goede orde door de Balti-koelies ontruimd. De expeditie wacht op dragers uit Doian en zou ver moedelijk 3 Augustus de thuisreis aan vaarden. Het plan is, voorloopig:, naar Srinagar te gaan en daar eenigen tijd in woonschepen te verblijven. Het Zuiden- en Midden-Westen van de Ver. Staten schijnt opnieuw geteisterd te zullen worden door droogte en een hitte golf van vernieuwde hevigheid. Van Nieuw-Mexico tot Iowa heerschte gis teren een temperatuur van boven de 100 graden F. Een strakke hemel toonde geen enkele wolk en volgens de weerberichten is binnen afzienbaren tijd geen regen te verwachten. De qieuwe hittegolf in de Ver. Staten strekt zich nu uit van de Rocky Montains tot aan de staten langs de Golf van Mexico. Honderden menschen zijn door de warmte bevangen. Het aantal dooden dat dezen zomer tengevolge van de hitte te betreu- ren is, bedraagt reeds meer dan 1500. De Farm Credit Administration heeft nu ook den heelen staat Oklahoma op genomen in de lijst van noodlijdende ge bieden, die voor steun in aanmerking komen. Het aantal noodlijdende staten bedraagt nu reeds 21. 01 Slachten van vee op groote schaal. Te Chicago zijn een millioen stuks vee, die uitgemergeld waren, op last van de regeering gedood, om een eind aan hun lijden te maken. De regeering heeft op nieuw 800.000 stuks opgekocht om te laten slachten. Men verwacht dat nog 5 millioen j stuks vee opgekocht zullen moeten wor- j den, voordat er een verbetering van den toestand zal zijn ingetreden, In den staat Iowa was het gisteren 114 gr. in de schaduw. Een schade van 5 milliard dollar. De schade, veroorzaakt door de droogte in de Ver. Staten, wordt thans op 5000 millioen dollar geschat. De gevolgen der droogte, die zich in 24 staten van de 48 doen gevoelen, en welke 75 millioen men schen hebben geteisterd, namen de afme tingen van de nationale ramp aan. Het ergst getroffen zijn de staten Montana, Wyoming en de beide Dakota's. Van de Zuidelijke staten verkeeren er twaalf in ernstig gevaar. Een groote brand heeft te Singapore een van de inlandsche wijken voor een groot deel in de asch gelegd en duizenden dakloos gemaakt. Het vuur breidde zich uit over een afstand van drie kilometer en heeft honderden huizen vernield. Dank zij de schier borenmenschelijke inspanning van de brandweer is zij er in geslaagd, de vuurzee aan den rand van de eigen lijke stad tot staan te brengen, waardoor een veel grooter ramp is voorkomen. Zes dooden, vier gewonden. De Matin bericht, dat de ongeregeld heden te Constantine tussehen AMtaeren en Joden aanhouden. Er wordt geschoten, geplunderd en brand gesticht. De hooW straat is het tooneel van aanhoudende ernstige gevechten. Er zouden vlei g gebouwen in brand staan. De toestand vna beleg is in de stad afgekondigd. 25 dooden. De bloedige onlusten te Con®t^lt"ie (Algiers), die door het binnendiingt van een dronken Joodschen In de nabijheid van Neustadt (30 km ten noordwesten van Gdingen in de Corridor) is de bliksem in een huis geslagen, waar tien werklieden tijdens een onweer ston den te schuilen. Zes van hen werden op slag gedood en de vier anderen ernstig gewond. 12 dooden. Toen zich Maandagavond te Kaïro in de kelderverdieping van een huis een ge zin juist aan tafel zette, viel de lamp, die aan den wand aangebracht was, op den grond, waardoor de benzinevoorraad, die daar aanwezig was, ontplofte. Het vertrek brandde volslagen uit en drie mannen, twee vrouwen en zeven kinderen kwamen in de vlammen om. i 5 dooden, 11 gewonden. Tengevolge van verkeerden wisselstand heeft Woensdagmiddag op de lijn Sofia Kuestendil een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een wagen van een snel trein ontspoorde in de buurt van bet station Radomir en viel om. Vijf reizigers werden gedood en elf gewond. Van de gewonden zijn er acht ernstig aan toe De minister van verkeersmiddelen en de directeur van de spoorwegen hebben zich dadelijk naar de plaats van de ramp be geven. VRIJDAG 10 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 00 VPRO. en AVRO. 11.0012.00 VARA, 00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Declamatie J. v. Oogen. ic.30 Gramofoonpl. 1.15 Vervolg Declamatie. 1 30 Gramofoonpl. 12 00 Omroeporkest olv N. Treep en Gramo foonpl. 00 Voordracht R. Geraerds. 30 Omroeporkest olv Treep. 004.00 en 4.15 Gramofoonpl. 30 Voor de kinderen. .00 De Notenkrakers olv D. Wins. 45 Gramofoonpl. 00 Vervolg Notenkrakers. 30 De Flierefluiters olv J. v. d. Horst, en Gramofoonpl. 30 Mr. M. v. d. Goes v. Naters: Het corpo ratieve beginsel en het socialisme. 50 Gramofoonpl. 00 Ds. A. Noorman: Gehoorzaamheid. 30 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Resi dentie-orkest olv C. Schuricht. In de pauze om ca. 9.00 Causerie door D. Coster (VPRO) 10.00 Vaz Dias. Vrijz. Godsd. Persubreau. 10 15 Declamatie J. H. Eekhout. 1.0012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 301 M. programma, verzorgd door. den Algemeen KRO. 009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 1.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.151.45 Orkestconcert en Gramofoonpl. 00 Lezing. 307.00 Gramofoonpl, 15 Causerie. 35 Gramofoonpl. 00 Militair concert. 00 Vaz Dias. Gramofoonpl. 25 Vervolg militair concert. 10.15 Gramofoonp 10.30 Vaz Dias. 10.35 Schlagermuziek. 152.00 Gramofoonmuziek. 1, ZATERDAG m AUGUSTUS. Hilversum, 1-875 M. VARA-uitzending. 00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Conti nubedr.: Declamatie CRijken, de Notenkrakers olv D. Win* j bet VARA-tooneel olv W. Capellen, en," olv J. B. Gramofoonpl. 12.001.45 Eddy Walis en zijn ensemble, en Gramofoonpl. 2.00 Mr. P. J. Mijksenaar: Nieuwe motor- en Rijwielwet. 2 20 Gramofoonpl. 3.00 Filmpraatje M. Sluyser. 3.15 De Flierefluiters olv J. v. d. Horst, en A. de Booy (zang), 4.30 Lezing. 445 De Notenkrakers olv D. Wins. 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.00 De Notenkrakers olv D. Wins, en Gra mofoonpl. 7.15 K. Toornstra: Het Intern. Jeugdfeest te Luik. 7.30 VARA-Mandoline-Ensemble Kok, en Gramofoonpl. 8.00 SOS-berichten. 8.03 Gramofoonpl. 8.30 De Flierefluiters olv J. v. d. Horst, en Gramofoonpl. 10.00 Vaz Dias. VARA-Varia. 10.15'12.00 Gramofoonpl. Huizen, 301 M. fi** 1 KRO-programma. 8.00915 en 10.00 Gramofoonpl, U 30 Godsd. halfuur. 12.15—1.45 Schlagermuziek en Gramofoonpl 12.00 Voor de jeugd. 2-30 Gramofoonpl. 3.00 Kinderuur. 4 00 Concert. 5-30 Causerie. Gramofoonpl. 6.20 Lezing. 6-457-on Gramofoonpl. 7.15 Voordracht. Gramofoonpl. 7 45 Causerie. 800 Gramofoonpl. 8 10 Vaz Dias. 8.15 Orkestconcert. 9.00 Gramofoonpl. 9.15 Zang. 9.30 Schlagermuziek. 10.15 Zang. 1030 Vaz Dias. 10.35 Schlagermuziek. ii-4512.00 Gramofoonpl Bord met r o o d e n rand, rood kruis en blauw veld Waar zoo'n bord staat, mag geen enkel voer tuig stoppen een uwni».!. soldaat in een moskee waren veroorzaakt, hebben 25 dooden geëischt, waaronder 22 ;7°den. 1 e Jodenwijk van Constantine lykt op PlOok eenige Joodsche boerenhoeven in de omgeving van Constantine zyn 001 de Mohammedanen aangevallen, Dvee Joodsche grondeigenaars verloren daarby het leven. De gendarmen en militairen hebben in totaal veertig personen gear resteerd. Alle veiligheidsmaatregelen zyn getroffen om, indien de onlusten even tueel weer mochten oplaaien, terstond te kunnen ingrijpen. Gruwcldade„ De anti-joodsche ongeregeldheden, welke hebben plaats gehad in de Algenjnsche departementale hoofdstad Constantine, blijken veel weg gehad te hebben van een pogrom. Reuter meldt, dat de rust weliswaar uiterlijk is teruggekeerd, maar er trekken nog voortdurend politie- en militaire patrouilles door de straten en de strategisch belangrijke punten zijn door troepen bezet. De plaatselijke pers meldt nog bijzon derheden over de onlusten. In de dooden- kamer van het stedelijke ziekenhuis staan de baren met de slachtoffers van de woede der mohammedanen; er bevinden zich ouden van dagen, meisjes en kinderen onder. Op briefjes staan de verwondingen vermeld. Het meest leest men de mede deeling: afgesneden hand; verder schedel breuk, schoten in het hoofd en messteken. De eigenaar van een drukkerij werd twee uur lang door de mohammedanen in zijn woning belegerd. Vergeefs probeerde hij telefonisch hulp te krijgen. Men had de verbinding doorgesneden. Tenslotte trapten de belegeraars de deur in ze dienden den man een slag toe, waardoor hij bewusteloos neerviel en doodden ver volgens zijn dochter en zijn twee zoontjes van 12 en 13 jaar. VISSCHERS DOOR DOLFIJNEN BEDREIGD. Te Spezia zag een vloot van kleine visschersvaartuigen, die 's ochtends vroeg waren uitgevaren, zich plotseling door een school dolfijnen omringd. Een der booren, die reeds netten had uitgegooid, werd door de dolfijnen aangevallende visschers moesten met messen de dolfijnen op een afstand houden. Na een moeilijken strijd slaagden zij er in, de school te verdrijven, waarbij zij drie groote dolfijnen, elk van 30 kg., doodden. TACHTIG SLACHTOFFERS VAN DEN BLIKSEM IN DE MAAND JULI. In do afgeloopen weken hebben in Bulgarije herhaaldelijk hevige onweders gewoed. De bliksem heeft veel slachtoffers gemaakt. Volgens de offlcieele cijfers werden sedert begin Juni meer dan hon derd menschen door den bliksem gedood, terwijl alleen in de maand Juli 80 men schen door den bliksem om het leven kwamen. 12 dooden. Een autobus van den dienst Warschau Bialystok is in de rivier de Buc gevallen. Twaalf menschen zijn verdronken. CHINA KOOPT MIJNENLEGGERS IN JAPAN. De Chineeschö regeering heeft voor het eerst in tien jaar twee mijnleggers besteld bij Japansche scheepswerven, EEN VIERLING. Een inwoonster van Oran is verblijd met een vierling, drie meisjes en een jongen. De baby's hebben een normaal gewicht en zoowel de moeder als de kinderen maken het goed. EEN GEVANGENIS-COURANT. Een door gevangenen geredl geerd en gedrukt blad. Gisteren is in de Londensche gevange nissen het eerste nummer verschenen van een gevangeniscourant, een geheel door gevangenen geredigeerde en gedrukte courant, die met toestemming van den minister en den directeur van het ge vangeniswezen, de plaats zal innemen van de mededeelingen die een dienstdoende dominee Zondagsmorgens over de ge beurtenissen van de week buiten de ge vangenis placht te geven. Het eerste nummer is gisteren gezet en gedrukt in de gevangenis te Maidstone en de oplaag was zoo groot, dat menig provinciaal blaadje er jaloersch om had kunnen worden. Alleen naar de groote PentonviUe-gevangenis te Londen werden 3000 exemplaren gezonden. Voorloopig blijft de proef beperkt tot de gevange nissen van Groot-Londen, maar als zh slaagt wordt zy uitgebreid tot allo ge vangenissen des ryks. g EEN EIK OP EEN TREIN GEVALLEN. By Le Creusot heeft Dinsdag een bevit» onweer gewoed, waarbij zich een eigen- aaidig ongeluk heeft voorgedaan. De U^mSer twln- juist op het1 oogenbS; dal een by reed. De trein was biyk^a"^^- want hoewel eenige compartimenten veï meld werden, zyn toch slechts twee zjgeis en dan nog licht gewond. rei- 9 Augustus. Temidden van allerlei daverend nieuws een plaatje van een aangrijpende onnoozelheid: „H e t w i 11 e dasje ook in Ja paD een marteling. De nieuwe Japansche minister van Financiën, Foesjii, roept de hulp van zijn vrouw in, voor de laatste hand aan zijn toilet, waarin hij by den keizer op audiëntie moet gaan, 0111 be* eedigd te worden." De foto stelt het huiselijk tooneeltje voor, dat in het onderschrift zoo nauw keurig wordt beschreven: de nieuwe mi* nister in galacostuum, de lieftallige echt- genoote in kimono, worstelend met het witte dasje bovenbedoeld. Je bekijkt het plaatje even en zegt tot je zelf: Wat zijn die persfotografen toch geluksvogels, dat zij net precies op het juiste oogenblik ergens aanwezig zijn om de hoogtepunten des levens op de ge voelige plaat vast te leggen. Want je kan toch niet aannemen, dat de nieuwe Japan sche minister van Financiën een foto persbureau opbelt met de vriendelijke mededeeling: „Als u een aardig snapshot wilt maken, komt u dan direct hier, want mijn vrouw gaat zoo meteen mijn dasje strikken!" Nee, dit kan niet voorbereid zijn. Dit moet toeval wezen. De fotograaf moet zich toevallig nèt in de slaapkamer van den nieuwen minister hebben opge houden, toen mevrouw Foejii haar echt genoot te hulp schoot. En dan kan men slechts herhalen: „Wat 'n geluksvogels zijn die persfotografen toch dikwijls!" Ja en wat 'n alleraardigst onderwerp! We hebben nu al zoo dikwyils ministers van Financiën gezien in de geijkte zake lijke poses: Z.Exc. met de nieuwe begroo ting op weg naar het Parlement (herin nert u zich Churchill niet, met z'n be roemde koffertje?), Z.Exc. onderteekent het nieuwe handelsverdrag met Dinges- land, Z.Exc. installeert de Bezuinigings commissie, enz., dat het hoog tijd werd, van chapiter te veranderen. We gaan met volle zeilen het tijdperk der Nieuwe Onzakelijkheid in. Waar deze mode ons heen zal leiden, zullen wij afwachten. Intusschen onderwerpen te over! „De nieuwe minister van Landbouw is een ingenieus man. Men ziet hem op deze foto bretels aanpassen, die volgens zijn instructies zjjn gemaakt en die den pantalon niet met 6 maar met 8 knoopep vasthouden, nl. twee extra-knoopen van voren welke de broek in het midden op houden, om te verhinderen dat de broek gaat „slobberen" en dat de vouw eruii raakt." „De minister van Oorlog in een nieuw soort pijama. In deze pijama ontbreekt het koord, dat in den slaap soms te strak en soms te los om het middel gaat zitten. Het is hier vervangen door een soepel elastiek. Bravo Excellentie!" „De minister van Onderwijs houdt niet van veiligheidsscheermessen. Hij is te ruggekeerd tot het ouderwetsche mes, en' men ziet hem op deze foto bezig, toilet te maken voor de nieuwe Avondschool te Z., die hy straks officieel zal openen. De dame met den scheerspiegel in de hand is de echtgenoote van Z.Exc., die hem het mes op zyn verjaardag heeft cadeau gegeven", Het valt niet te betwijfelen de bewinds lieden komen door dergelijke intieme af* beeldingen het volk belangrijk nader. Daarom: hulde aan den Japanschen mi* nister, die de teekenen des tijds zoo goed blijkt te verstaan en moge zijn dasje altijd recht zitten! De Zweedsche autoriteiten houden zich thans bezig met een onderzoek van ver klaringen van een Zweedschen matroos, den 27-jarigen Erick Isaksson, die in Augustus van het vorige jaar samen met een broer te Hamburg, waar hij toen woonde, door nationaal-socialisten is aan gehouden en mishandeld en die tot het begin van dit jaar herhaaldelijk in con centratiekampen en gevangenissen heeft vertoefd, waarna hy door bemiddeling van den Zweedschen consul op een Zweed sche vrachtboot kon monsteren. Uit Bar* celona heeft men Isaksson naar Zweden moeten zenden, daar hy door de gevolgen van mishandeling in zijn gevangenschap met in staat was tot behoorlijk werken, lot een verslaggever van Göteborgs Han dels- och Sjöfartstidning heeft hij nu uit* voerige mededeelingen gedaan over zijn avonturen. Hij vertelde 0. a., dat zich iu het concentratiekamp bij Glückstadt on* geveer 2000 menschen bevonden, ook kreupelen en blinden en dat er in een aparte afdeeling vrouwelijke gevangenen wiire.n' journalist wees er op, dat van ofticieele zijde ontkend is, dat vrouwen !n concentratiekampen vertoefd zouden nebben, met uitzondering van het be kend geval van de vrouw van Gerhart këger, maar Isaksson zeide volkomen zeker van zyn zaak te zyn en daarom zijn verklaring te handhaven. 'urksche havenstad Trebizonde, wordt geteisterd door een hevige ratten* Plaag. Het ongedierte is zoo talrijk, «lat net zich overal vertoont en zonder vrees uoor straten en tuinen loopt en zelfs hui* z?nb'nnendringt, waaruit de ratten s eents met behulp van stokken en andere wapens verwijderd kunnen worden. Do atten in de stad zijn bang voor de rat* ten en wagen het niet hen aan te vallen, ntegendeel jagen soms troepen ratten ac iter een kat aan. Het gemeentebestuur! iad aanvankelijk premies uitgeloofd voor net dooden van ratten, doch door de tal- (ikheid van het ongedierte heeft dit wei- n'g el (eet. Thans zal men het probeerorf met speciaal op de rattenvangst getrainde nonden en als ook dat niet helpt, met ver-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2