De begrafenis van Hindenburg HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1934. De stoet door den nacht en de lijkdienst op het T annenbergmonument. t\A/EEDE BLAD 51 Het afscheid van Ncudeck. ullr: Een kort commando; soldaten fisentèeren het geweer en de muziek eelt de taptoe van de infanterie. Op het halcon der eerste verdieping verschijnen ,i aantal dames in rouw. Men hoort tromgeroffel;. dan weerklinkt in de verte taptoe der artillerie. De sterren zijn mtusschen aan den flonkeren hemel zichtbaar geworden. bevrijding te danken heeft gehad. Voort durend trokken troepen dagjesmenschen voorbij, gevolgd door vereenigingen, oud gedienden, S.A., S.S., Hitlerjeugd en wat al niet meer. Ruim anderhalf uur voor het begin van de plechtigheid zitten wij op onze uitste kende persplaatsen in den geweldigen achthoek van het Tannenbergmonument. Op de torens branden vuren en bij elk Om 2 uur heeft de rouwstoet Reiche- nau bereikt en even later, als het al licht begint te worden en een stralende zomer ochtend uit de schemering opstijgt, pas seert men den veldheersheuvel van Froe- genau, vanwaar Paul von Hindenburg den slag van Tannenberg heeft geleid. Langzaam worden de omtrekken van den gedenksteen zichtbaar. Dan houdt de j stoet stil. Tusschen Hohenstein en Paulsgart ne- j men afdeeüngen gemotoriseerde troepen j de begeleiding van den stoet over. Tegen den ochtend wordt het koud. Intusschen hebben zich langs den weg vele menschen j uit den omtrek geschaald. Na een praclj- i tigen zonsopgang nadert men het doel van den tocht. Reeds sinds vijf uur hoorde men bij hef gedenkteeken de treurmuziek van den naderenden stoet. Dit was het teelten voor De plechtige bijzetting van wijlen president von Hindenburg te Tannenberg. De stoet arriveert voor het monument „Helm af voor het gebed", luidt het be tel. De geestelijke neemt het woord. „Wij nemen afscheid", zegt hij, „van den va der en den heer van dit huis. Wij willen het Onze Vader bidden." In den heerlijken zomernacht klinkt de stem van den geestelijke duidelijk tot de vele militairen en weinige andere getui gen dezer plechtigheid. Onmiddellijk daarop wordt de lijkstoet gevormd. Achter de eerecompagnie stap pen de vaandeldragers; daarna komen zeven officieren met op fluweelen kussens de vele onderscheidingen van Hinden burg. De lijkkist wordt op het affuit ge plaatst. Zij is gedekt met de oorlogsvlag. Daarop liggen helm en degen. Langzaam béweégt. dè stoet zich naar den uitgang van hét park. Buiten, op den weg naar De.utsch Eilau, Hohenstein, Thalbèrg, staan zoover hét Oog reikt fakkeldragers in lange haag. Zij geven iets spookachtigs, iets zeldzaam indruk wekkends aan dit schouwspel. Twee kilo meter verder wordt de lijkkist op een af fuit geplaatst. Wij zien den stoet lang zaam in den nacht verdwijnen.... Op weg naar Tannenberg. Een der correspondenten telefoneerde Dinsdagochtend van het Tannenbergmo nument het volgende: Het deel van Pruisen aan de rechter zijde van den Poolschen corridor is dezen nacht niet tot rust gekomen. Van heinde en verre waren Dinsdagavond mannen, vrouwen en kinderen naar den ongeveer honderd kilometer langen weg naar Ho henstein en Tannenberg gestroomd om den rouwstoet van den gröoten veldmaar schalk voorbij te zien trekken. Laat iii den nacht keerde zij huiswaarts, te voet, per fiets, per autobus en met alle moge lijke en onmogelijke vehikels. Zii ont moetten dan op hun weg de dichte drom men, die naar het monument van Tannen berg trokken en die gewoonlijk heel wat flinker ter been zijn en frisschpr waren dan de huiswaarts keerenden. Alleen uit Berlijn werden twaalf trei nen met genoodigden verwacht. Daar het 1 annenbergmonument vrij ver van de stad is gelegen, had men een uitsteken den autobusdienst georganiseerd. Alle aankomende gasten werden terstond in autobussen geladen en naar Tannenberg gebracht. Voor de gelegenheid had men groote Berlijnsche autobussen gehuurd. Al hadden de lange reis over land ge maakt. Elke etalage herinnerde te Hohenstein aan Hindenburg, aan wien het stadje zijn dezer vuren staan brandweermannen op post. Lange omfloerste guirlandes hangen van de trans der torens tot den grond. De middentoren is geheel zwart gedra peerd. In het midden van dezen somberen achtergrond hangt een enorm ijzeren kruis. In het midden van het monument ver heft zich een geweldig bronzen kruis. Aan zijn zijde liggen vele prachtige kran sen. Voor het kruis staat een verhooging, waarop straks de alsnog in den maar- het ontsteken van de geweldige offer vuren van de platte daken van de acht hooge torens van het gedenkteeken. Zwarte rookpluimen stegen omhoog naar den wolkenloozen hemel. Hier werd de kist van het affuit genomen en door twaalf officieren van leger en vloot den veldheerstoren binnengedragen. De rijksregeering komt. Om 10 uur komt de rijksregeering aan. schalkstoren geborgen lijkkist zal worden geplaatst. Af en toe waait er een frisch windje. Achter het monument is een groot gras veld gereserveerd, voor de twee honderd duizend belangstellenden, die verwacht worden. Op den veldheersheuvel. Aan het verslag van het Duitsche nieuwsbureau is nog het volgende ont leend: De familie van den overleden Duitschen Rijkspresident von Hinden burg bij aankomst te Tannenberg voor de plechtige b.jzett.ng Alle oogen zijn op de toegangspoort ge richt. Nadat de diplomaten hun plaatsen hadden ingenomen verschenen ten laatste de familieleden van den veldmaarschalk. Ook de kleinkinderen van den rükspresi- dent zijn in wit gekleed veschenen. Om 11 uur verschijnt door den hoofd ingang Adolf Hitier. De duizenden, die de plechtigheid bijwonen, staan zwijgend op en groeten met uitgestoken hand den lei der van volk en rijk. Hitier begeeft zich direct naar de familie von Hindenburg. Daarna groet hij, de hand in de richting van den veldheertoren uitgestoken, de sar- kophaag, waar Hindenburg sedert eenige uren is opgebaard. De plechtigheid. De plechtigheid bij het gedenkteeken' van Tannenberg is begonnen met het spe len van den treurmarsch uit Beethoven's[ Eroica door de muziekkapellenvan de regimenten, die onder Hindenburgs recht-" streeksch bevel hebben gestaan. Daarop hield Oberkirchenrat dr. Stöckel de kerkelijke gedenkrede. De rouw preek van Dr. Dohrmann.j Dr. Dohrmann, de evangelische veldbis-j schop van het leger hield een rouwpreek; over het woord des Bijbels, dat naar den; laatsten wil van den overledene dit uur; moest kenmerken: Wees getrouw tot inj den dood, dan zal ik U de kroon des le-j vens geven. (Openb. Johannes 11 v. 10).j Vervolgens las de veldbisschop de vol-j gende pasasages uit de schrift: Psalm: 145 v. 8: Genadig en barmhartig is dei Heere, lankmoedig en groot van goeder tierenheid. Psalm 27 v. 1, Psalm 77 v. 6 en 14, I Kronieken 28 v. 20, 2 Timotheus I, 1; 1 Korinthe 13, 13. Hierop zeide de bisschop o. a.: De algemeene geschiedenis omvat de doodkist, waaromheen wij hier treuren. Wü zijn hier bijeen voor een plechtig oogenblik, dat de gansche wereld beroert. Uit alle Duitsche harten volgt hem de geloften en de erkentenis: „de liefde vergaat nimmermeer". De plaats, waarop wij hier zijn saamgekomen, herin nert ons aan hen, die trouw bleven tot in den dood, die hun leven lieten voor den Duitschen grond. Uitdrukkelijk heeft onze generaal veldmaarschalk bepaald, dat bij zijn rouwplechtigheid de gesneuvelden met bijzondere dankbaarheid gedacht moeten worden. En nog iets heeft hij ge- wenscht, geen lofrede. Beveel mij aan in Gods genade. In een samenvattend woord heeft de overledene eens van zich en zijn leven ge zegd: „Ik heb niets anders gedaan dan de gaven toepassen, die God mij gegeven had. Te roemen en te prijzen is slechts de genade Gods". Hij stond onder Gods bevel: Wees ge trouw; op hem rustte de gelofte van de eeuwige genade: Ik zal U de kroon des levens geven. Uit den overvloed van afzonderlijke in drukken treedt lichtend naar voren de trouw aan gezin en geboortegrond, aan Keizer en Rijk, aan volk en vaderland, de trouw tot in den dood in het zeel van den arbeid in offeren en dienen. Ik ver trouw tot in den dood op den levenden God. God beveelt de trouw en onze zaak is te gehoorzamen. Dat sprak voor hem, die hier rust, vanzelf. Doch God schenkt ons ook zijn trouw. De gave Gods is het eeuwige leven in Christus Jezus, onzen Heer. Dat wist en dat geloofde onze generaal-veldmaar- schalk. Hij, die den schrik van het slag veld kende, die bevelen moest geven, welke offers eischten, en steeds met bij zondere innigheid de kameraden gedacht die vooraan tegenover den vijand ston den, laat niet af van geloof en trouw. De veldbisschop las aan het einde het Onze Vader en sprak den zegen uit. Na het gebed zong de gemeente het lied „Eine feste Burcht is unser Gott" met begeleiding van bazuingeschal. Red© van rijkskanselier Hitier. Hierna hield rijkskanselier Hitier een rede, waaraan wij het volgende ontleenen: Kolonel von Hindenburg, gene- ralen, officieren en soldaten van het Duitsche leger! Tweemaal in zijn leven wordt de soldaat in het bijzonder geëerd. Na een overwin ning en bü zijn dood. Toen de naam van onzen rijkspresident voor de eerste maal door het Duitsche volk vernomen werd, lag reeds een geheel leven van kracht en arbeid achter hem. Als 17-jarig cadet had hij de wijding van de eerste soldatenwonde op het slagveld van Ko- ninggratz verkregen, en 4 jaar later stond hij in de spiegelzaal te Versailles en luisterde naar de proclamatie, die het Duitsche keizerrijk weer in eere herstel de. In de jaren van bloei en krachtsont wikkeling die nu volgden, heeft Hinden burg meegewerkt aan de vorming van het rijk en de ontwikkeling van het leger en toen hü op 18 Maart 1911 gepension- neerd werd, mocht hü met voldoening terugzien op de eervol afgesloten loop baan van een Pruisisch generaal. Het Duitsche volk heeft het in de eerst komende honderd jaar niet noodig zijn wapeneer te rehabiliteeren. In vertrou wen op God als hoogste plichtsvervul ling, heeft Hindenburg legercorpsen, divisies en regimenten van de eene over winning tot de andere gevoerd, tot de schuldigen in het vaderland zelf den laat sten weerstand hebben gebroken. Hü leidde de legers op den smartelijken terugtocht. Maar toen hü nu weer in het ambteloos leven terugkeerde, was zijn naam onuitwischbaar in het boek der Ge schiedenis gegrift. Als laatste triomf van den geest van het oude leger bleek, dat het Duitsche volk in 1928 geen waardiger en beter opvolger wist voor het hoogste ambt in het rijk dan deze oprechte en ge trouwe soldaat van den wereldoorlog. En nu is zijn aardsche loopbaan einde lijk afgesloten en zal hij rust vinden op dezelfde plek, die zijn grootste triomf ge kend heeft. Hier zal zijn naam de onster felijkheid vinden, zelfs als het laatste restje van zijn lük in stof zal veranderd zijn. Doode veldheer, rust in vrede en ga binnen in de poorten van het eeuwig Walhalla! De muziek speelde een couplet van het lied „Ich hatte einen Kameraden" en daarna het Deutschland lied. Hitier maakt een diepe buiging en treedt terug. De familieleden vertoeven nog eenige oogenblikken aan de baar in gezelschap van generaal von Mackensen, De lijkbaar van president von Hindenburg wordt den veldheerstoren van het monument te Tannenberg binnengedragen, gevolgd door den Rijkskanselier Adolf Hitier en gene raal von Mackensen die kaarsrechtop staat, maar dien men de ontroering van het gelaat kan lezen. Dan wordt de baar langzaam naar voren geschoven. De kanonnen vuren, fanfares schetteren, een kort militair commando en de kist verdwijnt uit het gezicht. De terugtocht van de duizenden. De terugtocht van de duizenden, die aan de rouwplechtigheid voor von Hin denburg te Tannenberg hebben deelge- de autobussen zonder gevaar onafgebro ken in snelle vaart van Tannenberg naar het station te Hohenstein konden rijden, waar kort na elkaar de speciale treinen vertrokken. Enkele uren na het einde van de plechtigheid waren reeds eenige duizenden afgereisd.. Ook met het trans port van de bonden en de voor den orde dienst samengetrokken rijksweer-, politie- en S.S.-detachementen, werd dadelijk een aanvang gemaakt. Staande voor het stoffelijk overschot houdt de Duitsche Rijkskanselier Adolf Hitier zijn rede bij de plechtige bijzetting van wijlen president von Hindenburg nomen, aldus meldde het D.N.B. Dinsdag avond, zou vele uren duren en nauwelijks voor het einde van den nacht geëindigd zün. De S.S. had de afzetting nog ver sterkt. Met behulp van de schouderriemen vormde men een krachtige keten, zoodat Een rouwdienst te New Yorft Aan een gisteren in de Madison Square Garden gehouden rouwbyeenkomst vaq de vrienden van het nieuwe Duitscliland hebben 20.000 menschen deelgenomen en een delegatie van de American Legion Adolf Hitier, de Duitsche Rijkskanselier, te Tannenberg bij gelegenheid van plechtige bijzetting van wijlen president von Hindenburg de

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5