Buitenlandsch Overzicht. NAAR TEXEL ally's avontuur. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 Ct. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BINNENLAND No. 7471 EERSTE BLAD De strijd tegen de communisten in de buurt van Foetsjou. De vloot in Japan. De nieuwe hitte in de Ver. Staten. De droogte in de Ver. Staten. met Salonboot Dr. Wagemaker H morgen goedkoope retourbiljetten Den Helder-Texel Het Nederlandsch' Belgische autoverkeer. Het bloemencorso te Bergen. Q u ZAIE^DAG 11 AUGUSTUS 1934 62ste JAARGANG CH COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.— Nederl. Oost- en West Indië per zeepost 1 2.10, idem per mail en overige landen f3.20. Losse ros. 4 et. :fr.p.p 6ct. Zondagsblad resp f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.- Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f1.50, 1 1.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Ja. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niet-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. De Oostenrijksche regeering heeft de benoeming van von Papen als Duitsch gezant aanvaard. <- Zal het Keizerrijk in Oostenrijk hersteld worden? Von Papen's benoeming De benoeming van von Papen als gezant te Weenen, direct na de gebeurtenissen van 25 Juni, heeft heel wat stof doen opwaaien en eigenlijk was men wel een weinig benieuwd of de Oosten rijksehe regeering, zoo zonder eenig pro est, maar in deze benoeming zou berusten al begreep men dat de positie van Oosten rijk in deze ook niet benijdenswaard was. Een niet aanvaarden van de benoeming beleekende immers een slag in het ge zicht van Hitier, een afbreken van de di plomatieke betrekkingen. En dat durfde VON PAPEN, de nieuwe Duitsche gezant te Weenen. men niet aan. Gelukkig! Een toenadering van beide landen is boven alles verkiese lijk. Dus aanvaardde men von Papen, in de hoop dat hij kans zal zien, de politieke lucht wat te zuiveren. De „Nw. Rott. Crt." schreef dezer dagen naar aanleiding van het aanvaarden van deze benoeming o.m.: De Oostenrijksche regeering heeft het agrément voor Von Papen's benoeming tot Duitsch gezant te Weenen verleend. Anders was niet te verwachten. De „cap- ties", die men in en buiten Oostenrijk van verschillende kanten tegen deze daad van Berlijn heeft gemaakt, waren begrijpelijk, maar daarom nog niet gerechtvaardigd. De wijze, waarop de benoeming bekend werd gemaakt, en de vorm, die haar oor spronkelijk wewrd toegekend, waren in derdaad formeel niet in orde. Maar de, wat onhandig uitgevoerde bedoeling was zeker het nu eens extra goed te maken. lijk zooveel Duitsche vertegenwoordigers, als werktuig van een dr. Goehbels laten gebruiken. Hij had, toen hij benoemd werd, nog de gelegenheid, en hij zou zeker ook den moed hebben getoond, om desnoods tegenover verwerpelijke instruc ties van Berljjn, het gezag van Hinden burg in het geweer te brengen. Dat deze mogelijkheid verviel, was een tegenslag achteraf. Von Papen is gedwongen toenade ring teweeg te brengen. Anders is zijn zending en daarmede waar schijnlijk ook voorgoed hij zelf mislukt. Het gaat om zijn politiek hachje. Terwijl men te Weenen nog bezwaar tegen hem maakte, zal men, wetende dit niet te kunnen volhouden, in stilte al nieuwsgierig zijn geweest, wat von Papen in den zak zou hebben om te slagen. Hij moet immers heel erge dingen, die ge beurd zijn, en heel onsympathieke dingen, die nog steeds voortgaan en die Berlijn niet wil of kan stuiten, goedmaken. Zal hij beginnen den tol van 1000 mark voor iederen Duitscher, die niet als revolu tionair doch als toerist de Oostenrijksche grens overtrekt, op te heffen? En zal hij werkelijk willen en kunnen bereiken, dat aan de dubbelzinnigheden, die nog altijd blijven voortbestaan, een einde komt? Hoe het zij, nu zal men weldra weten, wat von Papen van zins is en wat hij kan. In verband met de gebeurtenissen in Oos tenrijk is het vraag stuk van het herstel van het Huis Habs- burg, het herstel van het Keizerrijk dus, weer meer actueel ge worden. Was dit een zuiver Oostenrijk sche kwestie zoo schreef de N. R. Ct. Oostenrijk weer een keizerrijk? Wat was er dan tegen von Papen? Hij had, met ernstig gevaar voor zijn positie, en naar later bleek, zelfs voor zijn hoofd, de methoden der nationaal-socialisten in Duitschland in het openbaar gecritiseerd. In feite stond hij politiek niet ver van de machthebbers te Weenen af. Hij is fas cistisch gezind als zij, hij is goed katho liek, hij heeft ernstige bezwaren tegen allerlei onderdrukkingsmethoden van Hit- Ier en de zijnen. Hij zal zich zeker niet, ge- \&J Dj-oion f f f en repareeren «WIJ drCIGIlÉai alle soorten wollen Kleeding, zooals: Truien, Badpakken, Kousen en Sokken (ook de allerfijnste). JAAP SNOR, Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel). Dr. KURT VON SCHUSCHN1GG, de nieuwe Oostenrijksche bondskanselier. dan zou de oplossing waarschijnlijk niet moeilijk meer zijn. Het tegenwoordig ge zag is trouw Habsburgsch gezind. Het monarchisme in Oostenrijk is in den laat- sten tijd zeer toegenomen, ook in kringen, die jarenlang de republiek hebben aan gehangen. Men ziet in een restauratie de beste beschutting tegen de gevaren van het nationaal-socialisme. Berustte de beslissing over de restau ratie op Weenen, dan zou het kasteel van Ockerzeel zeker weldra leeg staan. Maar heel Europa, en vooral de naaste buurt, spreekt daarbij een krachtig woordje mede. Het staat niet zoo erg vast, dat het te genwoordige Boedapest de Habsburgers geestdriftig zou binnenhalen. Wij weten dan ook niet precies, met welke oogen de grootmacht'gen te Boedapest het streven naar herstel in Oostenrijk bekijken. Maai de opvatting van Praag, Boekarest en Belgrado is des te zekerder te bepalen. Men wil er geen restauratie te Weenen, omdat men vreest, dat de Habsburgei-s, eenmaal zoover gtkomen, vroeg of laat naar het herstel van hun oude maents- gebied zullen gaan streven. De Kleine Entente beslist echter niet alleen. I11 Oostenrijksche aangelegenhe den heeft Mussolini een machtig woord mee te praten. Men nam aan,, dat hij den Habsburgers welgezind was, zooal niet uit liefde, dan toch op grond van de overweging, dat daarmede de bufferstaat tusschen Italië en het Duitsche Rijk veel grooter waar borg van voortbestaan zou verkrijgen. De Habsburgers hebben blijkbaar hun hoop op Italië gesteld. Zij waren zeer roerig geworden in den laatsten tijd, en zij zou den nu in Italië een familieraad houden, stellig om de vooruitzichten te bepraten. Door verandering in de wet in Oosten rijk kon de pretendent in het land terug- keeren. Was hij eerst daar gevestigd, dan zou de rest wel van zelf komen. Thans heeft plotseling, Mussolini ge sproken. Op vaderlijke wijze, zooals hij dat soms doen kan. Hij heeft alle omstan digheden overwogen, niet het Italiaansche gezichtspunt alleen. En het geheel over ziende, kwam hij tot de conclusie, dat die restauratie, wat dan ook de voordeelen ervan mogen zijn, al te veel onrust zou wekken, onrust, waar Italië zeker niet buiten zou kunnen blijven. En hij heeft op grond daarvan gezegd: Aan een restau ratie valt op het oogenblik niet te den ken. 10.000 dooden en gewonden. Reuter meldt uit Nanking: De verbitterde strijd, die tusschen Chineesche regeeringstroepen en communisten in de nabijheid van Foetsjou plaats heeft, heeft in totaal ongeveer 10.000 dooden en gewonden geëischt. De communistische troepen worden door den communistischen agitator Tsjoedi aanagevoerd, die zijn militaire opleiding te Moskou ontvangen heeft en als een der ijverigste aanhangers van Trotski bekend was. Tsjoedi heeft zich later met Stalin ver- Uw hoofd klopt? Benauwdheid door de wormte Staat op 't gezicht te lezen, Doch neemt hij dra een "Akkertje' Hij is weer 'n ander wezen I Neem 'n "AKKERTJE" zoend en is in zijn vaderland terug gekeerd, waar hij een leidende plaats on der de Chineesche communisten wist te bereiken. De staat van beleg te Foetsjou is verlengd. Aan Chineesche zijde zijn versterkin gen gerequireerd om de stad Foetsjou te redden. Chineesche vliegtuigen zouden Donderdag een beslissenden aanval te gen communisten ondernemen. Aanval van Chineesche opstan delingen in dè stad Moekden. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat 500 Chineesche opstandelingen gepoogd heb ben in de stad Moekden binnen te drin gen om hun door de Japanners gearres teerden hoofdman te bevrijden. De op standelingen verzamelden zich in kleine groepen en poogden de gevangenis te be stormen. Zij werden door Japansche in fanterie met machinegeweren en door mijnwerpers uiteengedreven. Aan beide zijden vielen vele dooden en gewonden. Het gelukte den opstandelingen niet hun hoofdman te bevrijden. De autoriteiten hebben te Moekden den kleinen staat van beleg afgekondigd. RADIO-REDEVOERINGEN VAN HITLER EN GOEBBELS Vrijdag 17 Augustus zal de Fuelires over alle Duitsche Zenders tot het Duit sche volk spreken. De rede zal in alle plaatsen op de openbare pleinen worden uitgezonden en er worden maatregelen genomen, dat alle volksgenootèn in staat zullen zijn, dè rede te volgen. Maandag 13 Augustus zal minister Goebbels over den rijkszender Berlijn en den Deutschlandsender spreken. De begrooting van marine voor het komende financieele jaar is bij het de partement ingediend, na door den mi nister van marine Osoemi te zijn goed gekeurd. De begrooting is vastgesteld op 714,720,000 yen, hetgeen zoowat 35 millioen yen meer is dan in het afge- loopen jaar. Het bedrag houdt ook in de kosten van onderhoud der schepen, die kortgeleden voltooid zijn en van nieuwe vliegtuigen-eskaders, alsmede van de reorganisatie van de bestaande oorlogs schepen en de vervanging van de torpedo jagers. De voorbereiding van de begrooting van het leger is nog niet gereed, maar men denkt dat die begrooting 560 millioen yen zal bedragen of 113 millioen meer dan in het afgeloopen jaar. DE GEVOLGEN VAN MORGANATISCHE HUWELIJKEN. De twee vroegere Zweedsche prinsen Lennart en Sigvard Bernadette, die af stand hebben gedaan van hun prinselijke rechten door hun morganatisch huwelijk, zullen al hun ordeteekenen en onder scheidingen, die zij in hun kwaliteit van prins hebben ontvangen, moeten terug zenden. Onder deze orden is ook de Orde van den Serafijn, de hoogste Zweedsche deco ratie. Hooge temperaturen. Tijdens een rede die president Roose- velt te Rochester hield, voor een menigte van 20,000 man, zijn zeer velen dooi de hitte flauw gevallen. De President maakte zijn tocht door de geteisterde streken met een kunstmatig gekoelden trein. Te Columbia (Missouri) is 108.4 gr. F. in de schaduw geregistreerd; te St. Louis 106, te Chicago was de tempera tuur 97 graden; er zijn in deze stad eenige stortbuitjes gevallen. Aan de West-kust en aan den Atlantischen oceaan is de temperatuur betrekkelijk gematigd. Uit het midden-westen van de Ver- eenigde Staten worden record-tempera turen gemeld. Te Otuumwa (Iowa) wees de thermometer 46 gr. C. (bijna 125 gr. F.) aan, te Quincy (Illingis) 43.3 graden. De vliegers hebben uit de lucht het door droogte geteisterde terrein in oogen- schouw genomen van de Missouri-vallei tot aan den staat Texas. Over een lengte van honderden mijlen is het land droog. Tal van meren, rivieren en beken liggen volkomen droog en hun bedding bestaat niet meer uit modder, doch is tot een vaste harde korst gebakken. Zoover het oog reikt, lijkt het land een woestijn. Nergens is een groene halm of een levend beest te zien Niet enkel het vee, maar ook het gevogelte en de kleine huis dieren zijn omgekomen. In Zuid-Dakota, waar de tarwe-oogst mislukt is, is al sinds maanden geen druppel regen ge vallen. De boeren zijn er tot diepe ellende vervallen. Mr. A. TAK. t De procureur-generaal bij den Hoogen Raad plotseling over leden. Donderdagavond is zeer onverwachts te zijnen huize te Voorburg overleden de procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. A. Tak. De heer Tak was Woensdag van een reis terug gekomen en gevoelde zich licht ongesteld. Aanvankelijk dacht men niet, dat de ongesteldheid van eenige beteeke- nis was, doch in den loop van den avond nam de toestand een ernstige wending. Om kwart over acht uur is mr. Tak ont slapen. Mr. Tak bereikte den ouderdom van 70 jaar. Ie klasse 2e klasse cent cent Directeur T.E.S.O. WILDE STAKING TE OLDENZAAL. Op de spinnerij van de firma H. P. Gel derman en Zonen te Oldenzaal zijn Woensdagmiddag ruim honderd arbeid sters m staking gegaan wegens een aan gekondigde loonsverlaging van 10 pet., welke later tot 5 pet. werd teruggebracht. Van deze staking droegen de organisatie- besturen geen kennis Een bevredigende regeling. Ingevolge voorstellen door de Belgische regeering aan de Nederlandsche gedaan is de wenschelijkheid om een nieuw ver drag te sluiten met betrekking tot de fiscale voorschriften ten aanzien van auto mobielen in het verkeer tusschen Neder land en België tijdens een bespreking op 3 Augustus tusschen ambtelijke vertegen woordigers van beide landen aan een grondig onderzoek onderworpen. Deze vertegenwoordigers waren een stemmig van meening, dat men zoo wei nig mogelijk belemmeringen aan het toe ristenverkeer in den weg moet leggen en zij hebben zich derhalve beraden over het sluiten van een verdrag, dat in bei de landen de particuliere toerauto's, die in het andere land zijn ingeschreven, geheel zal vrij stellen van verkeersbelasting zon der dat men een fiscaal carnet noodier heeft. Zij waren voorts vari meening, dat de ze vrijstelling van verkeersbelasting diende te worden uitgebreid tot autobussen die, in een der beide landen ingeschreven, rondreizen maken in het andere land, behoudens de verplichting voor de be stuurders om de passagiers in een spe ciaal boekje te laten aanteekenen. De voorgestelde vrijstelling zou niet verleend kunnen worden in geval autobussen leeg in het andere land komen of er leeg uit vertrekken daar de verplaatsing dan geen duidelijk toeristisch karakter draagt. Het spreekt vanzelf, dat de bepalingen der vrijstelling van toepassing moeten zijn op de geregelde autobuslijnen, die tusschen beide landen loopen. Een stdalemende, warme zomerdag, zooals deze toch zonnige zomer er nog weinige heeft opgeleverd, begunstigde het Woensdag in het van Reenenpark gehou den bloemen-corso georganiseerd door de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdeingenverkeer. De deelneming was niet zoo groot als andere jaren. Feuilleton Uit het Amerikaansch. HOOFDSTUK III. Medeplichtig aan de daad. In de hall, beneden aan de trap, bleef t-a"y een oogenblik aarzelend stilstaan. Kocht voor haar uit bevond zich de voor deiir met haar kleinen rechthoek blank spiegelglas, waartegen de plooien van het «anten gordijntje zich in evenwijdige zwarte strepen afteekenden. Maar na een °ngenblik van nadenken besliste ze, dat aan ontsnappen langs dien weg te veel ge vaar verbonden was; het zou veel min- a;'r gewaagd zijn, om via het sousterrain "eg te gaan allicht, dat een toevallige ^oorbjjganger haar dan voor een dionst- 'de zou aanzien, die het huis na vertrek an haar mevrouw had moeten sluiten en 'e nu eveneens met vacantie ging. Opeens besloten, keerde ze zich om en met haar handen tastend voor zich v j' "én weg te zoeken door de stikdonkere ♦p ?e "wist, waar de trap naar het sous- '!'ain was, achter in de hall, vlak bij de «Pfkamerdeur. Maar ze had nog geen half dozijn schre- ge(laan «f ze bleef op eens stilstaan, B "e^egelijk, verlamd door een plotselin- n, hevigen angst, die haar handen ijs koud deed sidderen en haar het gevoel gaf, of al haar bloed opeens uit haar hoofd wegvloeide. Ofschoon ze onmogelijk had kunnen zeggen, wat haar zoo verschrikt had, was haar angst niet een uitvloeisel van haar fantasie, maar een reactie op een indruk van buiten, dus echt beklemmend echt! En toch had zij niets gezien, had ze niets gehoord, hadden haar handen niets an ders aangeraakt dan de gladde, koele trap leuning. maar niettegenstaande dat 't Was of iets in haar, eer vermogen tot waarnemen, oneindig fijner besnaard dan Laar gezicht-, gehoor*- of tast-organen iets ontdekt had, dat haar deed terugschrik ken voor iets vreemds en verschrikkelijks dat zich ergens in de duistern s om haar heen verborgen had. In werkelijkheid duurde die angst-ge waarwording niet langer dan twintig of vijf-en-twintig tellen, maar haar leek 't lang, heel lang, omdat de greep om haar hart zich ontspande, omdat haar hart be vrijd, weer begon te kloppen snel, on regelmatig omdat ze haar vermogen 0111 te denken weer terugkreeg, zoodat ze, gekalmeerd door de verstandelijke over- v\ eging, dat haar angst zonder ecnigen grond geweest was, weer voortloopen kon. Na een stap of vijf voelde ze dat het «dadde hout onder haar rechterhand zich met een vrij scherpen hoek naar beneden boog- met een zucht van verlichting wil de ze juist voorzichtig de eerste tree zoe ken, toen ze voor de tweede maal ver steend van schrik staan bleef- Maar dezen keer had haar angst een zichtbare reden; nu behoefde ze met lan ger te twijfelen, dat er 111 dit vreemde, verlaten huis iets geheimzinnigs gaande was. 1 - Sally stond met 't gezicht naar de deur van de eetkamer, rechts was de trap naar het sousterrain, links de deur van de bi bliotheek als ze 't zich goed herinnerde, was deze vrij ver van den hoek, bijna vlak naast die van de zitkamer. Nu had ze het loopen door de volslagen duister nis als iets zoo onzekers gevoeld, dat haar oogen voortdurend, instinctmatig, rond gezocht hadden naar een iets lichtere plek een soort van rustpunt in het niets om haar heen. En toen ze op het punt stond de trap af te gaan, had ze in de donkere ïuimte achter de openstaande deur voor haar opeens iets gezien, dat haar met een schok van schrik, had doen stilstaan een gouden streep in het grauwe donker, welke dof over het kleedje, glanzend over den gewreven parketvloer en als een hel gele lijn over het stofkleed van de eetka- mertafel lag. Een paar oogenblikken bleef het meisje, gehypnotiseerd door dien smallen licht straal, onbeweeglijk staan; toen, tegen haar wil, gedwongen door een plotselinge, heftige nieuwsgierigheid, liep ze met in gehouden adem op haar teenen naar de eftkamerdeur toe. Nog vóór den drempel zag ze, wat die fijne lichtstreep veroor zaakt had: een smalle kier in de schuif deuren tusschen eetkamer en bibliotheek. Nu herinnerde Sally zich nog heel goed, dat ze op haar onderzoekingstocht door het huis de schuifdeuren open gevon den en open gelaten had hetgeen even eens het geval geweest was met de deur tusschen hall en bibliotheek, die nu geslo ten was, anders zou 't licht in de biblio theek ook op de hall zichtbaar geweest zjin. De eenige logische gevolgtrekking hieruit was, dat iemand het huis binnen gekomen was gedurende den tijd, dien zij boven in het boudoir van de vrouw des l uizès doorgebracht had en wel met een doel gezien het feit, dat dié iemand zich in de bibliotheek opgesloten had minstens even clandestien als het hare. Waarom zou die hij of zij anders met zooveel zorg het licht gemaskeerd hebben waarom zou hij of zij zich anders zooveel moeite gegeven hebben, 0111 geen leven te maken? Hoe bang ze in haar hart ook was, weg gaan en dit raadsel onopgelost laten kon ze niet, dat lag niet in haar aard. Op haar teenen sloop ze de kamer in gelukkig dempte het dikke kleed voor de schuif deuren het licht gedruisch van haar voet stappen, en keek, eenigszins vooroverge bogen, door de kier, die wijder was dan ze gedacht had, een buitenkansje, waar door het grootste gedeelte van de kamer aan de andere zijde voor haar zichtbaar was. Eerst zag ze niets dan een groote, elec- trisehe kroon waarvan alle lichten aan waren boven een zware, antieke tafel van donker-mahoniehout; toen haar oogen aan het felle licht gewend begonnen te raken kon ze het interieur beter onder scheiden. Tegen den wand, die parallel met de schuifdeuren liep stond aan de ecne zijde een boekenkast, aan den ande ren kant een cylinder-bureau gesloten. En boven de kast èn boven het bureau was een muurversiering van allerlei soorten antieke wapens aangebracht, daartus- schen in hing een groot doek in een In eede vergulde lijst. .-.een portret in olieverf van een buitengewoon mooie, j' nge vrouw. En recht onder dat portret stond een slanke* jonge man, in een hou ding, die we in gepeins verzonken zouden kunnen noemen, naar het bureau te sta ren. Met zijn rug naar Sally toegekeerd, leunde hij tegen de tafel; door zijn strakke staren naar het bureau zag Sally niet al leen een mooi gevormd hoofd met kort geknipt donker haar, maar ook nog de strakke lijn van een magere, gebruinde wang. En ofschoon er van het overige gedeelte van het gezicht niets te zien was, kreeg Sally toch duidelijk den indruk, dal de man bij de tafel zich besluiteloos en buitengewoon geprikkeld gevoelde. Eerlijk gezegd, was ze niet weinig te leurgesteld. Om de een of andere reden had ze gedacht een dief van het geijkte type misdadiger te zullen zien of een ,,gentleman"-inbreker in rok, een slan- k en,lenigen, jongen man, die zich door sluipende panter-achtige bewegingen on derscheiden zou hebben, of een gewonen boef, met ronde waterige oogen en eeo ruwen stoppelbaard, met een rafelige broek en zijn voeten door zijn schoenen. Maar deze man. ...een colbert costuum van donkerblauw cheviot en een gewoon, flink, recht figuur! Stel je voor, dat iemand in een gewoon colbertje een be roemd parelsnoer ging stelen of achter op de buffers van den bagagewagen van een in beweging-zijnden trein klom, 0111 aan de handen van de politie te ontsnappen» Maar dat zijn bedoelingen, ondanks zijn uiterlijk van gewonen, jongen man, posi tief misdadig waren, bewees haar zijn han delwijze van het volgende oogenblik; met de levendigheid van iemand, die plotse ling een ingeving gekregen heeft, richtte bij zich uit zijn indolente houding op, greep een van de stoelen bij de leuning, zette het meubelstuk tegen den wand, klom erop en trachtte, door po zijn teenen te gaan staan, het gevest van een kort Ro- meinsch zwaard te bereiken, dat het „pièce de milieu" van de wandversiering aan den rechterkant uitmaakte. Na eenige vergeefsche pogingen lukte het hem, het gevest los te werken. Met een paar half gemompelde woorden, die van zijn voldoe ning blijk gaven, lichtte hij het wapen van de haken, sprong van den stoel af, boog zich over het bureau heen, stak de punt van het zwaard tusschen cylinder en blad, sloeg het lemmet met een paar slagen van zijn vuist op 't gevest er zoo ver mogelijk in en ging toen met zijn volle gewicht op het handvat van het geïmproviseerde breekijzer hangen. Een gekraak van ver splinterend hout en de cylinder vloog open. Met een uitroep van tevredenheid liet de man het wapen los, dat met een doffen slag op de vacht van 't bureau viel, duw de den cylinder zoo ver mogelijk terug, boog zich over het bureau heen en begon de vakken en laadjes na te kijken. Na een paar oogenblikken zoeken, vond hij blijk baar wat hij zocht; hij trok één van de laadjes geheel uit het vak, zette het op 't blad, haalde er eerst een kleine revolver uit, welke hij nonchalant ter zijde legde en daarna een soort van notitieboekje met bruin leeren kaft, dat hij, op zoek naar de een of andere aanteekening, welke hij voor het bereiken van zijn doei blijkbaar noodig had, haastig en nerveus begon door te bladeren. Na even zoeken vond hij wat hij zocht; hij legde het boekje op den lessenaar, las de aanteekening, of wat het dan ook zijn mocht, eenige malen over, stak 't boekje in zijn zak, en liep de kamer door, naar een plaats voorbij de boekenkast, welke buiten het gezichtsveld van Sally lag. (Wordt vervpjizd)

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1