Rad ïO'programma de natuui, BINNENLAND baldadige soldaten. Auto door trein gegrepen Het ongeluk in de Fransche kalimijn. De terechtstelling van de vier politieagenten te Weenen. Vijf inlanders ter dood veroordeeld. Dorpsbrand. Het betalingsverkeer met Duitschland. De maatregelen van de regeering en de begrootingspositie der gemeenten in 1935. De zwaluw Delftschestraat tegenover de Poortstraat ligt Daar het hem bekend was dat per soneel, bestaande uit vijf expeditieknechts, te half zes het werk hadden beëindigd en het gebouw hadden verlaten, kwam hem dit verdacht voor. Hij waarschuwde de brandweer. Toen men beginnen wilde te spuiten, bleek de benedenverdieping onder elec- trischen stroom te staan. Men kon dus niet dan met levensgevaar water geven. Pas toen een werkman van het Gr. E. B. den stroom had uitgeschakeld kon men beoinnen de straatverdieping te blusschen. Na twee uur branden had het vuurde zolderverdieping bereikt en nog steeds had men van buitenaf vrijwel geen vlammen kunnen waarnemen. Pas na half acht lekten de eerste roode tongen door het dak. De leien begonnen te gloeien, zoo nu en dan sprong er een met een knal ver weg. Toen werd ook van om liggende huizen af van boven water gefe T15 uur had men het vuur onder de knie. Het pakhuis stond toen nog geheel overeind. Echter was er van binnen niet veel heel gebleven. Van de aangrenzende perceelen is niets beschadigd. De politie te Amersfoort heeft Maan dagavond in een danszaal in de Kromme- straat twee militairen aangehouden, K. en N. uit Beverwijk, die voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn. Zij hadden ruiten vernield bij enkele omwo nenden, hadden de dienstbode mishandeld en op allerlei wijze de orde verstoord. Zij zijn op het politiebureau ingesloten. DE PAPEGAAIENZIEKTE. Verschillende wenken. In verband met het feit, dat in den laatsten tqd wederom ernstige gevallen van besmetting van den mensch door zieke of gestorven parkieten of aan verwante papegaaiachtige vogels (de z.g. Psittacosis) zijn voorgekomen, verzoekt de voorzitter van den gezondheidsraad het volgende mede te deelen: Zij, die behoefte gevoelen papegaaien of parkieten thuis te verzorgen, niettegen staande daar gevaar aan verbonden kan zijn, worden er op attent gemaakt, dat zij daarbij de uiterste voorzichtigheid en ook groote zindelijkheid dienen in acht te nemen. Men rake bijv. de vogels zoo min mogelijk aan, vermijde elk onnoodig contact en houde ze nooit in een slaap vertrek. In ieder geval van twijfel over het ziek zijn van een vogel, of als deze gestorven is over de oorzaak van den dood, in één woord bij ieder verdacht verschijnsel, raadplege men een dierenarts. In af wachting bedenke men, dat ook de afval producten van ieder ziek of gestorven dier, zelfs uitgevallen veeren, de be smetting kunnen overbrengen. Men regele zich verder omtrent het geen te doen valt geheel naar de voor schriften van den dierenarts, die de noodige voorlichting zal geven. Twee ernstige gewonden. Dinsdagmiddag omstreeks 4.15 is op het baanvak Assen-Beilen bij den onbe- waakten overweg aan het Oranjekanaal, een luxe auto uit Friesland door den trein gegrepen. De auto had gestopt om een sneltrein uit de richting Assen te laten passeeren. Blijkbaar hebben de bestuur der, de 19-jarige manufacturenhandelaar R. Nienhuis, en diens 48-jarige vader, bei den uit Makkinga, den direct daarop uit zuidelijke richting komenden motortrein niet opgemerkt. De luxe auto reed pardoes tegen den motortrein op en werd ver splinterd Beide inzittenden werden met een schedelfractuur en zware inwendige kneuzingen naar het Wilhelminaziekenhuis te Assen overgebracht. Vooral de toestand van den bestuurder is zorgwekkend. Buitenland Negen dooden. Bij het ongeluk in de kalimjjn bij Ensisheim in den Elzas, zijn, volgens de laatste berichten, negen menschen om het leven gekomen. Reuter meldt nader, dat er nog drie zwaargewonde mijnwerkers in het zieken huis van Mühlhous8 liggen en men twij felt of zij er het leven zullen afbrengen. De vier politie-agenten die wegens de overrompeling van de bondskanselarij op 25 Juli ter dood veroordeeld zijn, zijn Maandagnacht terechtgesteld. Naar Reuter meldt, is deze terechtstelling een luguber schouwspel geweest Daar de binnenhof, waarop de terechtstelling voltrokken werd. niet voorzien is van electrisch licht, wer den de opstandelingen bij het licht van fakkels gehangen. Door deze slechte verlichting duurde de terechtstelling extra I mg. De aanwezigen waren diep onder den indruk. Bij de hoofddeur van den hof waren de familieleden en vrienden van de veroordeelden te hoop geloopen om te trachten nog tot hen door te dringen, wat natuurlijk niet gelukt is. Onder deze menschen, die voor het meerendeel weenden, heerschte een op gewonden stemming. De eenigen die kalm bleven, waren de jeugdige veroordeelden zelf, die den dood tegemoet gingen zonder eenig blijk van ontroering of vrees. ONDERAARDSCH SMOKKELGEWELF ONTDEKT. Het douane-bureau te Aken is er, naar Vaz Dias meldt, in geslaagd een groote smokkelaffaire op het spoor te komen. Reeds geruimen tijd had men waargeno men, dat geregeld een auto uit Nederland naar een bepaalde garage reed, waar de wagen klaarblijkelijk werd uitgeladen. In de garage werden echter nooit smokkel waren gevonden. Bij een nauwkeurige huiszoeking in de garage ontdekte men echter een gang, die op een diepte van 20 k 25, M. onder den grond doorliep en uitkwam in een gewelf onder een huis, dat ongeveer 50 M. van de garage ver wijderd was. Bij nader onderzoek vond men verscheidene onderaardsche gangen, die afkomstig zijn van middeleeuwsche vestingwerken. De smokkelaars gebruikten deze gangen om hun smokkelwaren op te slaan. Men vond er o. a. 2100 kg. koffie en 200 pond thee. De smokkelaar en zijn medeplichtigen werden gearresteerd. BRAND IN EEN BIOSCOOP. Een paniek onder de bezoekers. Bij een filmvoorstelling in hotel Naturns in de Val Venosta (Vintschgau) is, naar uit Merano wordt gemeld, de film in brand geraakt. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit, zoodat de geheele zaal weldra in vlammen stond. Onder de talrijke toeschouwers ontstond een paniek, waarbij een aantal menschen min of meer ernstig zijn gekwetst. De meesten moesten zich door het raam in veiligheid brengen. De schade bedraagt ruim 50.000 lire. KERKDIEVEN DRUKKEN OP DEN VERKEERDEN KNOP. Maandagnacht gebeurde er te Lorient iets, waardoor een geheele wijk in op schudding werd gebracht. Kerkdieven hadden zich toegang tot de kerk gefor ceerd en na eenig zoeken een electrischen schakelaar gevonden, waarmee zij dachten licht te kunnen maken. Nauwelijks hadden zij echter op den knop gedrukt of alle kerkklokken begonnen te luiden, want de schakelaar bediende het electrisch ge dreven klokkenspel. De gealarmeerde bewoners haastten zich naar de kerk en zagen nog juist de ontstelde inbrekers, die haastig de beenen hadden genomen en in het duister konden ontkomen. Te Stanleyville, in Belgisch Kongo, stonden voor de rechtbank 20 leden van de secte der Anioto's terecht, die van 40 moorden beschuldigd werden. De leden van deze secte, die een religieus karakter draagt, zijn inlanders, die, gehuld in huiden van luipaarden waarom de an dere inlanders hen dan ook metb\jgeloo- vige vrees „luipaard-menschen" noemen moorden begaan, die een zeker ritueel karakter zouden dragen. Vijf hunner werden ter dood veroordeeld en vijftien tot gevangenisstraffen en dwangarbeid, varieerend van 20 jaar tot levenslang. Het plaatsje Nokre nabjj Lodz is door een geweldigen brand geteisterd, waarbij 118 perceelen zijn verwoest. 160 inwoners zqn hierdoor dakloos geworden. Hoewel 17 verschillende brandweeren aan het be strijden van de brand deelnamen, ging een groot gedeelte van den veestapel ver loren. EEN ONTVOERING IN CANADA. Om een losgeld van 150.00(1 dollar. Naai- Reuter uit London in Ontario meldt, is de rijke zestigjarige brouwer John Labatt ontvoerd toen hij zich per auto van London naar Sarnia begaf. Zijn familie kreeg een telefoontje, dat zij zijn auto leeg zou vinden. Inderdaad vond men den auto onbeheerd in den omtrek van London staan met een briefje, waarin een losgeld van 150.000 dollar werd ge- eischt, met de bedreiging, dat Labatt leed zou geschieden als het bericht van de ontvoering publiek zou worden ge maakt. London ligt in de Zuidpunt van Ontario, d.w.z. dicht bij de Ver. Staten, waar dergelijke ontvoeringen, zooals men weet, een bekend verschijnsel zijn. STEUNTREKKER BLIJKT EIGENAAR VAN BOERDERIJ EN RENPAARDEN. Dezer dagen, zoo meldt Vaz Dias, heeft de politie te New York een man gearresteerd, die reeds geruimen tijd van den dienst voor maatschappelijken steun een steun-uitkeering voor hem en zijn negen kinderen ontving en in totaal reeds bijna IOOO dollar aan steun had ontvangen. De gedragingen van den man wekten echter argwaan op en de politie onder zocht of de man misschien nog andere bronnen van inkomsten had. Daarbij kwam men tot de verrassende ontdekking, dat hij eigenaar was van een boerderij in New Jersey met 50 acre bouwland, dat hij bezitter was van verscheidene tractors, twee auto's en zeven race paarden. Op de boerderij vond men een tomatenkweekerij, waar 25.000 bloeiende tomatenplanten een rijken oogstbeloofden. MFI DFRSCHE COURANT VAN DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1931 1034 b de (vermoedelijke) aangewezen als goederen, die in guldens over het jaar u i bij de Nederlandsche Bank moeten worden De man met een van zijn zoons konden door de autoriteiten van New York ge arresteerd worden. LEVEND VERBRAND. Drie mannen van het corps voor bosch bescherming, die meewerkten aan de bestrijding van een boschbrand in den omtrek van Spokane, in den staat Wash ington, zijn door het vuur ingesloten en levend verbrand. De Nederlandsch-Duitsche deviezen' regeling van 31 Dec. 1932 opgezegd. Overgangsmaatregel van 15 31 Augustus. Dinsdagmiddag heeft te Berlijn plaats gevonden een notawisseling tusschen de Nederlandsche en Duitsche regeering met betrekking tot het betalingsverkeer. Als gevolg van deze nota-wisseling wordt van Duitsche zijde per 1 September 1934 opgezegd de Nederlandsch-Duitsche deviezenregeling van 31 December 1932, zooals deze op 5 Juni 1934 is gewijzigd. Overeengekomen werd, dat van 15 Aug. tot 31 Aug. krachtens een door de Neder landsche en Duitsche regeering getroffen overgangsmaatregel op de ingevolge be doelde deviezenregeling geopende bijzon dere rekening (Sonderkonto) van de Nederlandsche Bank bij de Rijksbank in totaal nog 15 millioen mark kan worden gestort. De bedragen, die tot 31 Augustus op het genoemde Sonderkonto zijn, of alsnog zullen worden gestort, worden door de Nederlandsche Bank voor zoover mogelijk op de gebruikelijke wijze gerealiseerd in de volgorde, waarin de betreffende credit- opgaven van de Rijksbank bij haar bin nengekomen zijn, of binnenkomen. Het netto-provenu van de tot 31 Aug. gestorte of nog te storten bedragen zal door de Nederlandsche Bank aan de Nederland sche importeurs in guldens worden uit gekeerd op dezelfde wijze als zulks tot dusver is geschied. Dinsdagavond is mede in verband met het bovenstaande in de Staatscourant een Koninklijk besluit verschenen, waarbij met ingang van 15 dezer het Duitsche Rijk zal worden aangewezen als land, in den zin van Artikel 1 van het besluit van den 5den Juli 1933 tot vaststelling van een Algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in Artikel 2 van de z.g.n. Clearingwet, terwijl alle uit Duitschland in Nederland ingevoerde goederen bij hetzelfde Koninklijk besluit zullen worden betaald. Zooals uit dit Koninklijk besluit blijkt, geldt deze bepaling alleen voor de goe deren, welke van 15 Augustus 1934 af uit Duitschland worden ingevoerd. Deze regeling werd getroffen in het bijzonder om een spoedige liquidatie van het Sonderkonto hierboven bedoeld te vergemak kelijken. Dinsdagmiddag heeft te Berlijn plaats gevonden een nota-wisseling tusschen de Nederlandsche en Duitsche regeering met betrekking tot het betalingsverkeer. Als gevolg van deze nota-wisseling wordt van Duitsche zijde per 1 Septem ber 1934 opgezegd de Nederlandsch- Duitsche deviezenregeling van 31 Decem ber 1932, zooals deze op 5 Juni 1934 is gewijzigd. Overeengekomen werd, dat van 15 Augustus tot 31 Augustus krach tens een door de Nederlandsche en Duit sche regeering getroffen overgangsmaat regel op de ingevolge bedolde deviezen regeling geopende bijzondere rekening (Sonderkonto) van de Nederlandsche Bank bij de Rijksbank in totaal nog 15 millioen mark kan worden gestort. De bedragen, die tot 31 Augustus op het genoemde Sonderkonto zijn, of alsnog zullen worden gestort, worden door de Nederlandsche Bank voor zoover moge- ijk op de gebruikelijke wijze gerealiseerd in de volgorde, waarin de betreffende credit-opgaven van de Rijksbank bij haar binnengekomen zijn, of binnenkomen. Het netto-provenu van de tot 31 Augustus ge storte of nog te storten bedragen zal door de Nederlandsche Bank aan de Neder landsche importeurs in guldens uitgekeerd worden op dezelfde wijze, als zulks tot dusver is geschied. Enquête van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Naar aanleiding van het bij Koninklijke boodschap van 13 Juli 1934 ingediende ontwerp van wet tot wijziging van de wet betreffende de financieele betrekking tusschen Rijk en gemeenten van 15 Juli 1929 (Staatsblad no. 388) en den aan de gemeentebesturen gezonden omzendbrief van den minister van binnenlandsche zaken mede namens zijn ambtgenooten van sociale zaken en van financiën be treffende de bij de regeering in overwe ging zijnde voorziening ter zake van de gèmeentelijke kosten van werkverschaf fing en steunverleening aan werkloozen voor het jaar 1935, heeft de vereeniging van Nederlandsche gemeenteneen enquête ingesteld. Deze enquête omvat: a. de lasten der gemeentelijke werkloozenzorg VRIJDAG 17 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. 8.00 VRAA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO en AVRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr. „Langs de Kust van Schiermonnikoog tot Zeeuwsch- Vlaanderen", reportage door N. Boer en gra mofoonpl. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Ensemble Rentmeester en gramofoonpl. 2.30 Voordracht door W. Hunsche. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Zenderverzorging. 4.1s Gramofoonpl. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Klein VAR A-ensemble o.l.v. F. Bakels. 6.00 Gramofoonpl. 6.15 De Notenkrakers o.l.v. D. Win3. 7.00 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 7.30 „De 16de September Betooging", gramo foonpl. en toespraak door C. v. d. Lende. 7.57 Herh. SOS. 8.00 Causerie door Ds. A. Noorman. 830 Uit het Kurhaus te Scheven! ngeit: Resi dentie-orkest o.l.v. Carl Schuricht. In de pauze om ca. 9.15 Causerie door D. Coster (VPRO). 10.15 Vaz Dias. Vrijz. Godsd. 10.50 Declamatie M. Emeis v. 11.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8 159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. P. F. van Noort. li 00 Ensemble v. d. Horst en gramofoonpl. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Vervolg Ensemble v. d. Horst 130 Zang door M. Fallak (alt), aan den vleu gel: H. v. Dalen. 2.30 Chr. lectuur. 3.003.45 Gramofoonpl. 4.00 The Columbia Three en gramofoonpl, 5 30 Gramofoonpl. 5 45 Orgelconcert door MacCrafford. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7-15 Gramofoonpl. 7-30 Letterkundige causerie seeuw. 8.00 Gramofoonpl. 830 Stafmuziek 5de R.I., o.l.v. J. R. v. d, Glas. 900 Otto Schultz: De Nederlandsche Tuin kunst. 9 30 Vervolg concert. 10.00 Vaz Dias. 10.10 Gramofoonpl. Persbureau. Buuren. door P. J. Ris- ic.30 Vervolg concert. fi.0011.30 Gramofoonpl. ZATERDAG 18 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: Langs de Kust van Schiermonnikoog tot Zeeuwsch- Vlaanderen, reportage door N. Boer, en gramofoonpl. 12.00 Eddy Walis en zijn ensemble en gramo foonpl. I.45 Pauze. 2.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 3.00 Mej. Arriëns: Het internationale con gres tegen alcoholisme. 3.20 Vervolg orkestconcert. 3.45 Zenderverwisseling. 4.00 Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels. 5 00 Declamatie F. Nienhuys. 5-iS Orgelspel C. Steyn. 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 7.30 Uit „Musis Sacrum", Arnhem: „De Rood borstjes" en „De Krekeltjes" o.l.v. L. Hul- scher, m.m.v. J. Kickhefer (piano), W. Amende (cello) en C. Steyn (piano). 8.15 Gramofoonpl. 8.30 „Twintig millioen aanbidsters", radio spel met muziek. M.m.v. W. v. Cappellen en gramofoonpl. 930 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. II.00 Gramofoonpl. Huizen, 301 M. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. £2.15£-45 Gramofoonpl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonpl. 4.15 Lezing. 4.30 Orkestconcert en gramofoonpl. 4.30 Orkestconcert en gramofoonpl. en lezing 7.00 Gramofoonpl. 7.15 Causerie. 7 35 Gramofoonpl. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Schlagermuziek. 9.00 Kwartetconcert. 9.15 Voordracht. 9.30 Schlagermuziek. 10.00 Kwartetconcert. 10.15 Schlagermuziek. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Schlagermuziek. 110012.00 Gramofoonmuziek. over het jaar 1934; wericloozenzorg lasten der gemeenteUjk^ brengst van over het jaar 1^5» geheven ten de plaatselyke middele gbsjd.efondg. bate van het werkloosheeentefonds d. de uitkeenngudtlurtg over de jaren 19^ bijzondere dere dekkingsmiddelen en uitgaven over de jaien wijze De vereeniging .hoopt op dezewij inzicht te krijgen m definaMW" die de in overweging een gevolgen, zijnde mag&ö%® voor de begrootingspositie van de g meenten in het jaar 1935 heeft. DE KONINGIN IN NOORWEGEN. De Koningin is Maandag per boot van Ulvik vertrokken naar den Ei J Vandaar heeft H.M. zich per auto bege kosten van ven naar Haugastoel, waarna zij per trein van Haugastoel is doorgtireisd naar Geilo, om zich vervolgens pei auto Fagernes te begeven, waar de Koningin heeft overnacht. r; 11 Pi- Dinsdag is H.M. per auto naar Lille hammer vertrokken. DE BESCHERMING VAN HET ZUIDEN In de jaarlijksche vergadering der R.K. Werkgeversvereniging in het diocees Den Bosch, is op voorstel van den heer H. van der Putt, lid van de Tweede Kamer fractie der R.K. Staatspartij, besloten, adhaesie te betuigen aan de actie van de Zuidelijke burgemeesters, om tot een betere militaire bescherming van het Zuiden en daardoor van het geheele land te geraken. Naar wij vernemen heeft thans ook de heer Charles Stulemeyer, als voorzitter van de R.K. Werkgeversvereniging in het diocees Breda, namens het bestuur dezer vereniging adhaesie betuigd aan bovengenoemde actie. (Dgbl. v. N.-Br.). DE NOODTOESTAND IN DE GARNALENVISSCHERIJ TE STELLENDAM. Het lid der Tweede Kamer de heer Van Dis heeft aan den minister van Oeconomische Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister hekend, dat door den sterk verminderden afzet naar het buitenland, de noodtoestand in de gar nalen visscherij, bepaaldelijk te Stellendam, hoogst précair is geworden? 2. Is de minister bereid te bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk een regeling voor de consumptiegarnalen wordt ge troffen, waardoor aan de moordende con currentie een einde komt en waarbij met de belangen der visschers wordt rekening gehouden, opdat dezen voortzetting van het bedrijf mogelijk wordt gemaakt? Boven de sloot op het prikkeldraad zitten ze dicht opeengedrongen, een 5-tal jonge zwaluwen. Wel zijn de kleuren van het vee- renpakje nog wat flets en de vorkstaartjes wat kort, maar toch lijken ze al heel veel op de ouden, die om hen heen scheren. In de ijle lucht wagen ze zich nog niet, ze voelen hun vlerkjes niet krachtig genoeg hen voortdurend te dragen. De ruimte in het nest was hun wel te eng geworden, en daarom hadden ze de luchtsprong gewaagd en waren op de draadversperring neergestreken. Hoe glanst in het felle zonlicht het staal blauw van kop, rug en staart, hoe fijn tee kent zich hierbij af het roestrood van voor hoofd en keel. Vooral die roode bef is het kenmerk voor deze zwaluwsoort, die wel het meest in onze omgeving voorkomt n.L de boerenzwaluw. Telkens wordt de rust verstoord, als één der ouden komt aanvliegen: een gesjirp stijgt op uit 5 keeltjes, de vlerkjes trillen, maar slechts bij één der jongen wordt een vliegje in den geopenden snavel gestoken. De ande ren moeten hun beurt afwachten. Tegen den avond keeren ze terug naar het nestje in de schuur bij gindsche boerderij. Het houdt dan wat eer alle in de veel te nauwe nestkom een plaatsje naar hun zin ver overd hebben. Maar reeds den volgenden dag zullen ze ook rondzwieren, drijvend op hun spitse vleugels en jagend op de voorbijgon- zende insecten. Alle begin is moeilijk en als de ouden hen niet wat bijvoerden, zouden ze vast honger lijden. Eiken keer ziet men dan ook oude zwaluwen op behendige wijze hun jongen in de lucht de buitgemaakte insecten overreiken. Hierbij toonen onze zwaluwen een vaardigheid in het vliegen, die verbazing wekt: suizend zweven ze aan, schurend bijna over den grond of scherend langs het water, bliksemsnel zwenken ze zijwaarts, omhoog en omlaag, waarbij hun vroolijk wiet-wiet-wie- de-wiet-riii niet van de lucht is. Rijdt men langs één der vlieten buiten Den Helder, dan is het of ze ons vergezellen- ze snellen .vooruit, zwenken en keeren terug maar halen weer in. a In het land zien we ze rond den boer zwer men, als hij zijn machine door het koren Hnü?' Cn Sjhooven nct)es gebonden in lange rijen worden neergelegd, wachtend op de knechts, die ze aan hokken zullen zetten De zwaluwen vangen de opgejaagde insec ten, zooals m het voorjaar de meeuwen ach ter de ploeg uit de opgewoelde aarde de wor- uien en larven wegpikken» In stille zomeravonden, wanneer de warme uchtstroom, die van de aarde opstijgt, vele insecten heeft meegevoerd, stijgen ook de zwaluwen en cirkelen rond onder druk ge- mensch staat, beschermd en Als is z n hedje niet zoo welluidend, bijna geen vogel, zoo in de gunst van den Steeds heeft men de zwaluw f gepoogd hem in huis of stal nestgelegenheid te geven. De boer zorqt er wel voor, dat zijn zwaluwtjes gastvrij wor den ontvangen: een dakpan wordt opqescho ven. een ruitje uitgesneden, boven in de stat deur een vierkant uitgezaagd, altijd is er een opening, waardoor de vluqae zwin,, k u dig naar binnen weet te süp JT Ia zeffT de stad zijn er zolders PP< ,a' 2elfs in etrekt. De uitgang mag echter nestje weer nooit gesloten zijn. 16 Aug. Er is in de gemeente Kn. tenhoef iets tamelijk penibels gebeurd Een tragedie van gekrenkte ijdelheid drama van plattelands-etiquette. Een TT" die felle landelijke conflicten, een van s: primitieve botsingen van temperament!,» die hun weg vinden naar de bladen Z groote stad, welke de droeve taak hebben deze drama's te nagelen aan de schan.i paal hunne? rubriek „Gemengde Berirh ten" en ze te kleeden in het doodshemd hunner wereldwijze ironie'u Vijf ledén van den Gemeenteraad van Kortenhoef u hebt 't verhaal vMuCk} gelezen mitsgaders de burgemeester en secretaris, zaten Vrijdagavond in h» xaadszaal 0111 de tafel geschaard, gereed om een 73-jarig mederaadslid te huldigen dat een kwarteeuw in de vroedschap zit ting had, toen men de pijnlijke mededeel ling kreeg dat de jubilaris niet «nschte te verschijnen. De secretaris en een raadg lid spoedden zich met de eerste de beste beschikbare auto naar de tol waarvan de jubilaris de beheerder is maar moes- ten zonder hem terugkeeren. De klok kenmaker, die hem het cadeau van de ge. meente kwam brengen, kreeg de klok weer mee terug. Geweigerd Wat was van dit alles de reden? De jubilaris had van de manier, waarop men de zilveren bruiloft tusschen een raadslid en de vroedschap behoort te vieren, een andere opvatting dan het gemeentebe stuur. Hij had gewenscht: le. dat men hem in een échte auto had afgehaald; niet in een slagers-djta die toevallig voorbijrijdt, maar in een auto die daarvoor speciaal was bestemd; 2e- dat de raadsvergadering speciaal voor de huldiging was bestemd geworden en dat er geen andere punten op de agenda waren geplaatst; 3e. dat het geschenk niet „op zoo'n ma nier" werd aangeboden. Men ziet uit het gebeurde h>e noodig Let is, dat er voor het vieren van raads- jubileum bindende voorschriften worden opgenomen in de gemeente-verordening. Deze zouden als volgt kunnen luiden: „Is iemand 25 jaar raadslid, dan wordt hij van zijn huis afgehaald met een luxe auto, die minder dan twee jaar oud en speciaal gehuurd is en minstens 2000 heeft gekost. Het portierraam moet ver sierd zijn met de lievelingsbloemen van den jubilaris; heeft hij geen lievelings bloem, dan die van zijn echtgenoote, dochter of naastaanwezige bloedverwante. Kosten 5.—. In de auto nemen plaats de burgemeester en de gemeepte-secretaris, beiden in rok, welke niet groen mag zijn. De auto rijdt met een snelheid van vier kilometer, ó/dat het plaatselijk fanfare corps haar kan volgen. Dit speelt onder weg tenminste drie verschillende melo dieën. De raadsvergadering wordt uit- sluitend aan het jubileum gewijd en duurt drie dagen. Er worden vijf ver schillende dranken geschonken, vast te stellen door een raadscommissie, waarin alle politieke partijen vertegenwoordigd moeten zijn. Het cadeau, kostende 50 wordt den jubilaris op den derden dag ter hand gesteld, door den burgemeester in gekleede jas. De Raad zingt hierbij het Bruidslied uit Lohengrin. Het cadeau wordt vervolgens geplaatst op het affuit van een kanon en bij den jubilaris thuis bezorgd door een Commissie van drie honderd ingezetenen." Men zou hieraan kunnen toevo'egen: „Is iemand 12H jaar Raadslid, dan wordt hij afgehaald per slagersauto, bij 10 jaar per/motorfiets met zijspan, bij 5 jaar per tandem, bij 2Yi jaar per krui wagen," enzoovoort. De hoofdzaak is, dat vooral niets meer aan het toeval worde overgelaten, opdat een pijnlijk incident als nu heeft plaats gehad voortaan tot de onmogelijkheden zal behooren. Merkwaardig is hun nestbouw. Als in April de zwaluwen uit het verre zui den terugkeeren, vinden de ouden meestal hun nestje van het vorige jaar nog terug: schoonmaken en opknappen is dan het eenig- ste werk. De jongen, die zich nog een plaatsje moe ten veroveren, komen er minder gemakke lijk af, die moeten aan het metselen. Vooral in de morgenuren zijn ze druk in de weer: af en aan vliegen ze naar een plekje aan den waterkant, verzamelen brokjes klei en plak ken het vettige slip in een halve cirkel tegen een muur of balk. De kleirand wordt steeds breeder, totdat een halfkomvormig nestje is opgebouwd. De binnenbekleeding is natuur lijk zacht: veertjes, wol, paardenhaar. Hierin worden een 5-tal eitjes gelegd, wit met bruiu- roode vlekjes en stippen. In Juni vliegen de eerste jonge zwaluwen uit. Hebben ze de ouden niet meer noodig, dan verzame'en ze zich tot groote zwermen, die op telefoondra den of in het rietland de nachten doorbren gen. De ouden knappen hun nestje wat op en beginnen opnieuw. Hebben ze zich ten volle van hun taak gekweten, dan sluiten zich alle zwaluwen aaneen en aanvaarden de groote reis naar het zoele zuiden, 't Is dan ook ai September. De opmerkzame wanedalar is het wel op gevallen, dat sommige zwaluwen achter de staart een helderwitte vlek hebben, ook de onderzijde is geheel wit tot den snavel toe. Dit zijn huiszwaluwen. Ze komen in levens wijze veel met de vorige soort overeen. i*un nesten bouwen ze echter niet in, maar bui ten aan de huizen, 't Is geheel gesloten me een kleine opening aan den zijkant, dus hal - bolvormig. Het moet wel stevig zijn, want a s de jongen grooter worden, is 't n dringen cn geruzie om een plaatsje, vooral als tegen de avond de ouden er ook nog bij willen. Som denk je wel eens: aanstonds komt alles naa omlaag. Maar zoo'n vaart loopt het niet. Een teleurstelling wacht onze huiszwa u wen, als zij hun woning hebben opgebouw en in een onbewaakt oogenblik een musrn beslag op legt. Hoe ze dan fladderen, sjirpf" en kwetteren, het geeft hun niets. Het slot 1». dat ze maar weer opnieuw beginnen. Uit het eerste nestje stijgt weldra het 9 sjilp van hongerige jonge musschen. Rond den koepel van het oude fort zVJ. men zwaluwen. Ze breken de stilte mei opgewekt wit-wiet-wiet. Je Even gaan we zitten aan den rand va" droge gracht. Spoedig komen ze dichter h

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2