Reeds 25 jaar VAN WILLIGEN Stadsnieuws Waarheen wilt 11 Imnl Uit bewogen dagen INMAAKGLAZEN tweede blad heldersche courant van donderdag 16 augustus 1934. Licht op voor alle voertuigen. Ernstige aanrijding op den hoek v.Galenstraat-Krugerstraat met Uw logé's per ESONA k°st retour 1ste kaj. f 0.70; 2de kaj. f 0.50. Zeekrijgsraad Willemsoord. Inmaakketel 1.75 Thermometers 35 ct. Receptenboekjes 8 ct. Para rubber ringen 3 ct. Beugels 3 ct. Gemeenteraad Donderdag Vrijdag 16 Aug. 17 20.53 uur 20.51 uur Geslaagd te Haarlem voor het Hoofdacte-examen onze vroegere stadge- noote Mej. A. H. Pootjes, thans wonende te Zwanenburg gem. Haarlemmermeer. KONINGINNEDAG. Men schrijft ons: In aansluiting op de bekende ministerieele circulaire ten aanzien van de herdenking van Hr. Ms. verjaardag op 31 Augustus e.k. zal ook in Den Helderde Koninginne dag niet onopgemerkt voorbijgaan. Behoudens nader overleg met de be- stuurderen, waarvan medewerking nood zakelijk is, zullen 's middags kinderspelen en wedstrijden plaats hebben. Uitgevoerd worden eenige vaderlandsche liederen door een kinderkoor, 's avonds concert in de muziektent. Tenslotte komt er een mooi vuurwerk, niet aan de Buitenhaven doch op een andere geschikte plaats aan de rand van onze gemeente. De beide Oranjevereenigingen zijn druk doende Hr. Ms. verjaardag in overeen stemming met de omstandigheden waar dig te gedenken, daarbij geholpen door het Comité van dames en heeren dat ver leden jaar de beide besturen welwillend heeft bijgestaan, zóó, dat voor deze 31 Augustus niet opnieuw een beroep be hoeft te worden gedaan op de ingezetenen ter bestrijding van kosten. Al moge ons Vorstenhuis dit jaar door smartelijke verliezen zijn getroffen, de herdenking van Hr. Ms. verjaardag zul len wij beschouwen als een uiting, onder alle omstandigheden, van aanhankelijk heid welke niet alleen gaarne door de ouderen, maar vooral ook bij de jongeren levendig gehouden moet worden. In vol medeleven met ons geliefd Vor stenhuis, zullen wij in Den Helder den verjaardag van Hr. Ms. de Koningin ook dit jaar herdenken. In een goed verzorgd programma zal nadere aankondiging geschieden. CKR. ORANJE-VEREENIGING. Men schrijft ons: Door de Chr. Oranjevereeniging zal op Donderdag 23 Augustus een reis naar den Haag en Delft worden georganiseerd voor leden en huisgenooten der vereeni- ging, zooals op de laatste jaarvergadering in uitzicht is gesteld Doel van deze tocht is de historische merkwaardigheden te bezichtigen, hier door onze historiekennis te verrijken en den dag in gezelligheid door te brengen. De heer Hendrik dê Boer, bij de tocht- genooten van de Oranje-Nassaureizen van verleden jaar welbekend, een historieken ner bij uitnemendheid, heeft zich wel willend beschikbaar gesteld om de Oranje- jutters als gids te dienen. De prijs bedraagt f 3.per persoon, waarin begrepen een gemeenschappelijke maaltijd, benevens de toegangsprijs (f 0.50) voor de bezichtiging van het Vredespaleis. In Delft zal de Nieuwe Kerk en het Prinsenhof worden bezocht. Gelegenheid tot aangifte voor deelname bestaat (zie de in dit blad voorkomende advertentie) Maandag20 Augustus tusschen 7 en 8 uur 's avonds in Irene (Hoogstraat). Oranjevrienden, maakt van deze bij zondere goedkoope gelegenheid gebruik. ONZE TEXELSCHE KAMPEERTOCHT De tweede en laatste groep jeugdige kampeerders van de Heldersche Courant komt hedenavond met de laatste boot van Texel. Om ongeveer kwart over zes is de boot, die om half zes van Oude- schild vertrekt, in onze haven. OPGEPAST. Er dreigt gevaar. Eigenlijk dreigt er heelemaal geen ge vaar, tenminste als men zich aan de nieuwe voorschriften voor het verkeer houdt. Doet men dat niet, dan dreigt het gevaar dat de politie, zonder vooraf gaande waarschuwing, een procesverbaal opmaakt en men een flinke aderlating krijgt. Het ligt n.1. in de bedoeling van de Heldersche politie krachtiger en zon der waarschuwing op te treden tegen verkeersovertreders. Wat zijn nu de voornaamste bepalingen? Voor de fietsers, dat zij bij iedere richtingverandering, dit door middel van een armteeken aangeven. Verzuimt men dit, dan is men strafbaar. Een verbod waaraan streng de hand zal worden gehouden is, dat men niet onnoodig van zijn hoorn(auto) en van zijn bel(fiets) gebruik maakt. Alleen wanneer de veiligheid dat eischt mag men signalen geven. Voor de autobezitters is een belang rijke bepaling, waarop bij overtreding een zware boete staat, dat men zijn por tier niet onnoodig open laat staan. Rijwielen met meer dan twee wielen, die ingericht zijn voor het vervoer van goederen, mogen zich niet op rijwiel- Paden begeven en ook niet op wegen, voor rij- en voertuigen afgesloten. Twee niet-ernstig gewonden Een dag naar SCHOORL Dinsdagmiddag te ongeveer 1.30 uur had op den hoek Van Galenstr.Kruger- straat een aanrijding plaats tusschen 2 personenauto's, welke beide ernstig wer den beschadigd. Een inzittende, de han delsreiziger P. B., uit Apeldoorn, werd aan zijn hoofd gewond en op medisch advies in de Lidwina-stichting behandeld. Na behandeld te zijn kon hij huiswaarts keeren, daar de verwondingen niet van ernstigen aard bleken te zijn. In de andere auto zat de heer W. N,, uit Emmen, een badgast, op weg naar zijn woonplaats. Naast hem zat een onge veer tweejarig kind, dat door glasscher ven een lichte hoofdwonde bekwam en ter plaatse werd verbonden. De autos zijn in beslag genomen. Pro cesverbaal wordt opgemaakt. De vermoedelijke oorzaak van het on geluk is het feit, dat de auto waarin de handelsreiziger zat, geen voorrang verleen de aan den heer N. die van rechts kwam. (Reeds opgenomen in het Advertentie blad van gisteren). VERTREK VTCE-ADMIRAAL BRUTEL DE LA RIVTERE. In verband met zijn vertrek, juist na afloop van het zomerverlof, zal de vice- admiraal zich niet naar Amsterdam, Rot terdam of Vlissingen begeven om af scheid te nemen. De overgave van liet bevel zal geschie den op 27 Augustus, ten 10.30 u., aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Wil lemsoord. De voorgeschreven saluten bij de vlag- verwisseling zullen worden afgegeven door Hr. Ms. Hertog Hendrik. Zijne Excellentie heeft het voornemen dien dag met den trein van 11.58 uur Den Helder te verlaten. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Den Helder en zijn bijkantoor over de maand Juni 1934. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbank boekjes ingelegd f 57.440.79 en terug betaald f99.283.84, derhalve minder inge legd dan terugbetaald f 41.843.05. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 27. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staatsschuldboekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f en afgeschreven f 2.550.00 Derhalve minder in- dan afgeschreven f 2.550.00. Het aantal nieuw uitgegeven Staats schuldboekjes bedroeg 0. NUTSSPAARBANK TE DEN HELDER. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand Juli 1934. Op spaarbankboekjes werd in den loop der maand ingelegd f 222.924,10 en terug betaald f221.945,39. Derhalve meer in gelegd dan terugbetaald f978,71. Het aan inleggers verschuldigd kapitaal, bij den aanvang van dit jaar f 2.635.344,65, bedraagt thans f2.663.613,02. Het aantal in den loop van Juli nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 105. Het aantal in omloop zijnde boekjes steeg hiermede tot 8151. Onder de in Juli uitgereikte 105 nieuwe boekjes zijn inbegrepen 10 boekjes voor jonggeborenen (op de boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van f 1, De lediging van spaarbusjes in den loop van Juli leverde een bedrag op van f4566,62 aan kleine besparingen. Het totaal in omloop zijnde spaarbusjes bedraagt thans ruim 1800. HET ZWEMFEESTEN VAN H.Z.V. Grootsch slot. Op waarlijk grootsche wijze zijn de zwemfeesten van de Heldersche Zwem- vereeniging gisterenavond geëindigd. Nieuwediep is groot en waar Alkmaar nog pas aan haar 30.000-ste een enthou siast bericht in de bladen wijdde met en benevens een kiekje van den pasgeborene en zijn moeder, daar beginnen wij al aardig naar de 33.000 te loopen. En nu waren er, het moet gezegd, inderdaad geen 33.000 menschen op den dijk giste renavond, maar zouden wij er ver af zijn als wij toch met duizendtallen gaan rekenen en de kijkers op ettelijke duizenden taxeeren? Heel de dijk, van den oprit Westplein tot aan den oprit nabij het Postkantoor, zag zwart van de menschen; heel do ver in zee uitstekende pier was bezet met een dichte menigte, en heel de dijkglooiingneen, daarvoor moet ik een nieuwe alinea beginnen, dat laat zich niet in twee woorden samenvatten. In het oude Romeinsche Keizerrijk had men groote openlucht-theaters met geweldige amphiteatersgewijs gebouwde zitplaatsen. Dat zal een mooi gezicht geweest zijn als die vol met kijkers zaten. Iets dergelijks bood gisterenavond de glooiing aan van het gedeelte dijk bij H.Z.V. in gebruik. Geen vierkante centi meter er van was onbezet. Natuurlijk hadden de jongens het beste plaatsje; goedmoedig en vriendschappelijk kabbel den de Noordzee-golfjes aan hun voeten. Maar ik weet het niet of niet de vloed ze parten speelde, want zoo'n heelen avond daar onder, pal aan zee, is wel een beetje risquant. Als het nu nog bij de voeten blijft, is een jongen niet gauw te verdrijven, maar als er wat anders nat gaat wordennou, dan weet ik het nog niet. Maar enfln, voorloopig had den ze in ieder geval nog geen nood. Dat was dus de glooiing. Dan stond natuurlijk het platform vol, tjokvol, en aanvankelijk was ook het dak van het gebouw niet bepaald onbezet. Aangezien dit evenwel andere functies had werden de dames en heeren daar tenslotte af gebonjourd. Ook bij .Frissche Morgen" was alles wat ervoor in aanmerking kwam, bezet. Als we dus een Paar cjul" zend toeschouwers taxeeren, is datzeicer niet te weinig. Het was enorm. In het kantoortje van de Held. Zwem ver. was een geweldige drukte. Er stond een bak met lampionnetjes, die allemaal een bestemming hadden en het was er een drukte van belang. Een paar pik zwarte, maar nochtans bekoorlijke, dames waren zoo juist uit het water opgestegen en moesten weer schoon gepoetst worden. Verder zag men de wonderlijkste uit monsteringen, glibberig, nat en koud, zooals een goed zwemmer nu eenmaal behoort te zijn, maar absoluut vroolijk en goed gehumeurd. De zaak was, dat Vrijdag en Zaterdag het weer niet met de zwemmers was, en het bestuur daarom de rest van de wed strijden had uitgesteld, zoodat gisteren avond feitelijk twee programma's in uit voering kwamen. Even goed had mende prijsuitreiking Maandagavond door laten gaan. Een zwemmer kan ook nog wat anders dan zwemmen, want die prijsuit reiking en de aankleve van dien duurde van des avonds 7 tot des nachts ja, ik durf het niet te zeggen en eigenlijk gaat het den lezer niet aan ook. Laten we zeggen »eenige uren«, u kunt er dan net zoo goed of zoo slecht over denken als u zelf wilt. Goed, maar nu dan dat programma, dat niet was uitgevoerd. Ja, Schiller heeft het al gezegd, dat je nu eenmaal tegen het noodlot niet vechten kunt. En toen Vrijdag en ook Zaterdag de regen in stroomen neerviel, werd de zaak uit gesteld tot gisterenavond, zoodat we dus nu twee programma's kregen: gecostu- meerd zwemmen en een polo-wedstrijd (het programma van Vrijdag) en demon straties van reddinggrepen en zwem slagen, met als slot een vuurwerk, voor Zaterdagavond bestemd. Dat gecostumeerd zwemmen was knèl, om het nu maar sportief uit te druk ken; er waren origineele costuums bij, inlanders, sen kinderwagen, ja, wat niet al. En zie hier den uitslag: de origineelste groep was de Kinderwagengroep, de mooiste de inlanders, terwijl van de enke lingen de kermisklant met den prijs ging strijken. En wat den polo-wedstrijd be treft: het waren H.Z.V. 1 en 2, die elkaar bekampten met als uitslag 4—3. Het slot van de feestelijkheden was, zooals we zeiden, een vuurwerk. Dit werd geleverd door den heer Horsten, die uit eigen beweging het programma nog maar wat grooter maakte en het waren de léden Boot en Forrer, die het afstaken op den Toren. Maar vooraf hadden we nog een origineel nummer gehad: een demonstra tie lampion-zwemmen. Ieder deelnemer had op zijn hoofd een brandende lampion bevestigd, waarmede hij of zij te water ging. Dit op zichzelf was al een kunst stuk; het kon niet anders dan ruggelings geschieden, anders zou het lampionnetje nat worden. Op een heel enkele uitzonde ring na bleven alle lampions branden en dit verlichte groepje het was toen natuurlijk al donker geworden gaf een fantastischen aanblik. Tusschen de vuur pijlen en knetterbommen of hoe ze meer heeten (en die natuurlijk telkens een lang gerekt 0-0-0-0! of a-a-a-a! deden ontstaan in de menschenmassa) door, gaveb de heeren Boonen en Christ en nog andere leden fraaie demonstraties springen. Te midden van de sterke Bengaalsche ver lichting leverden deze springprestaties, waarbij zeer sierlijke en elegante, een fantastisch, sprookjesachtig effect op. Op allerlei manieren werden duiksprongen gegeven en gedemonstreerd. Toen tenslotte de prijsuitreiking plaats had, nam de voorzitter, de heer Bandsma, de gelegenheid waar om alle toeschou wers te bedanken voor hun aanwezigheid en ze in overweging te geven donateurs van de H.Z.V. te worden Want, aldus de heer Bandsma, dèn zult u eens wat anders zien, dan komen we het volgend jaar nog met een veel mooier programma. Verder bracht de heer Bandsma dank aan alle medewerkers, vooral ook aan den heer De Zeeuw, die de radio-instal latie verzorgde en den geheelen avond voor muziek zorgde, en aan den heer Horsten, den leverancier van het vuur werk. Vermelden wij volledigheidshalve nog, dat de jury voor deze costuum-zwem- demonstratie bestond uit de dames Koch en JuOg, en de heeren Bandsma, Stam en H. van Willigen. Hiermede behooren deze feestavonden tot het verleden. Het is een prachtige reclame voor de zwemsport geweest en als het zomersche weer nu nog wat aan houd, zullen de plaatselijke clubs onge twijfeld de vruchten hiervan plukken. (Zitting van Woensdag 15 Augustus). Een slippertje ln Aarhuus. De matroos der tweede klasse P. O. N. K. deed in den nacht van 26 op 27 Juni j.1. dienst als onderofficier van de honden wacht aan boord van Hr. Ms. Z. 6, welke bodem toen te Aarhuus lag. Hij had daarbij de opdracht om zich niet van de valreep te verwijderen; maar toen hij het meisje zag, waarmee hij die dagen te Aarhuis kennis gemaakt had, kon hij de verleiding niet weerstaan en verzaakte schromelijk zijn plicht, door met het meergenoemde meisje wat te gaan wan delen. Een ander „keek zoolang voor hem uit"... Edoch, de bootsman kwam tijdens zijn aanwezigheid van circa drie kwartier eens aan dek kijken en miste den dienst- doenden onderofficier van de wacht. Natuurlijk was de delinquent er gloeiend bij. De fiscaal vond het geval ernstig en zeide o.m., dat K. eens moest leeren, dat dienst vóór het meisje gaat! Hij eischte een gevangenisstraf van één maand. Uit spraak: drie weken. Even een brief posten. De matroos der 1ste klasse K. G. diende eveneens op de Z. 6, terwijl deze te Aar huus lag. Hij behoorde in denzelfden nacht, als waarvan hierboven sprake was, tot het scheepsvolk, en evenals zijn col lega, ging hij zonder toestemming van boord, volgens zijn verklaring om even een brief te posten. Hij kon de brieven- 18 ct. 21 ct. 23 ct. 25 ct. onder volle garantie 3U Liter met ring en deksel 1 Liter IV2 Liter 2 Liter met houder en veeren bus echter niet zoo gauw vinden en bleef daardoor ongeveer drie kwartier weg. Lang genoeg om gesnapt te worden door den bootsman, die hem dan ook rappor teerde. De heer Franken, de fiscaal, oordeelde, dat hier door bekl. op ernstige wijze de dienstplicht geschonden was. Bovendien was het heelemaal niet noodig, dat bekl. het schip verliet om een brief te posten, daar er een facteur aan boord was, die de post verzamelde en wel op de tijd stippen, die correspondeerden met de uren van mailverzending. Bekl. verdedigde zich door te zeggen, dat hij den facteur bijna nooit kon vinden. G. hoorde tenslotte 3 weken gevangenisstraf tegen zich eischen; de uitspraak luidde een week minder. Oplichting. Door den schildwacht van het vlieg kamp „de Kooy" werd op 16 Juni j.1. een gouden zegelring met bruinen steen gevonden, dien hij ter hand stelde aan den sergeant, wacht van de provoost. Deze liet de vondst in de eet- en slaap zaal aankondigen, waarna 7 minuten later de matroos der 3e klasse, P. W. S. zich aan kwam melden als de eigenaar. De sergeant vroeg hem, welke herkennings- teekens er aan den ring waren, waarop S. iets zeide van een goudmerk en een voorletter N. Het bevreemde den sergeant wel, dat S. niet wist, wat er nog meer in den ring stond, maar deze vond toch geen termen aanwezig hem den ring te wei geren. Even later kwam echter de wer kelijke eigenaar opzetten, waardoor dus deze oplichting spoedig aan het licht kwam. De heer Franken qualificeert dit geval als oplichting en neemt bij de be paling van de strafmaat in aanmerking, dat bekl. blijkbaar heelemaal geen berouw heeft over zijn daad. Hij eischt dan ook een gevoelige gevangenisstraf, n.1. van een maand; de zeekrijgsraad maakt er 3 weken van. De eerstvolgende zitting is bepaald op 5 September a.s., AANKOMST INDISCHE MAIL. Heden in ons land. De N.V. Stoomvaart Mij. «Nederland» meldt, dat de speciale boottrein met pas sagiers en post in aansluiting op het s.s. «Marnix van St. Aldegonde» Donderdag 16 Augustus te Amsterdam C.S. 10.02 zal arriveeren. REISWEEK. De Nederlandsche Reisweek-organisa- tie verzoekt ons er nog eens nadrukke lijk de aandacht op te vestigen, dat het legimitatiebewysstriktpersoonlijk is,zoo dat b.v. een gezin dat gezamelijk op reis gaat elk lid van dat gezin in het bezit van zulk een legimitatiebewijs moet zijn. Bouwplan 12 woningen nabij de Smidstraat. Indertijd besloot de Raad tot den bouw van een twaalftal der meest eenvoudige huizen nabij de Smidstraat over te gaan. B. en W. hebben den Minister van So ciale Zaken verzocht te bevorderen, dat een voorschot en bijdrage uit 's Rijkskas zou worden verleend. Genoemde bewinds man heeft evenwel medegedeeld, dat hij zich met de overgelegde plannen voor den bouw dier woningen niet geheel kan ver eenigen. Door hem wordt de ontworpen bouw-constructie al te licht geacht, ter wijl anderzijds de vertrekhoogte van 3 M. op 2.70 M. zou dienen te worden terug gebracht. Dit betreft de muren. Indien aan de gemaakte opmerkingen zou wor den tegemoet gekomen, zouden de bouw kosten per woning met 50.stijgen. Dit bedrag is weliswaar niet hoog, docfh zal niettemin veroorzaken, dat de huren, die gelet op de draagkracht der bewoners, waarvoor deze woningen zijn bestemd, toch al aan den hoogen kant zijn, nog moeten worden verhoogd. B. en W. hebben daarom overwogen of het aanbeveling verdient om de wonin gen zonder Rijksvoorschot, dus uit de ge meentelijke middelen, te bouwen. Dit heeft het voordeel, dat men bij de samen stelling van het bouwplan alleen gebon den is aan de gemeentelijke bouwverorde ning. De bouw en exploitatie kunnen dan ge schieden door de Woningstichting, die daarvoor geoutilleerd is, met dien ver stande, da te dtoewiizing van de wonin gen aan de huurders door B. en W. ge schiedt en dat het jaarlijksch exploitatie tekort ten laste van de gemeente komt. In verband hiermede hebben B. en W., in overleg met de Woningstichting, na der gezocht naar een oplossing, teneinde een type woning te verkrijgen, dat vol komen aan de in dezen te stellen eischen beantwoordt, waarbij er naar gestreefd is de bouw- en exploitatiekosten tot een zoodanig minimum terug te brengen, dat de huurprijzen zoo laag mogelijk kun nen worden gesteld. Als gevolg daarvan zijn enkele wijzi gingen in het oorspronkelijke bouwplan aangebracht. Het is echter niet mogelijk gebleken om de bouwkosten te drukken. Voorgesteld wordt thans o.a. tot den bouw dezer woningen te besluiten, en de huurprijzen er van te bepalen op: 3.90 per week voor de woningen aan de Smidstraat, 2.85 per week voor de woningen aan de zijstraat, zonder water levering. Gemeentelijk Pensioenfonds. B. en W. schrijven aan den Raad: Gelijk U zich zal herinneren, werd de gemeentebegrooting voor 1934 vastgesteld zonder dat daarop een of meer uitgaaf posten werden uitgetrokken voor een bijdrage aan het Gemeentelijk Pensioen fonds, zoodat er dan ook op de begrooting van dat fonds evenmin een ontvangstpost deswege werd geplaatst, doch daartegen over wel een ontvangstpost wegens ver koop van effecten ad f 5209.—. Zulks geschiedde omdat vermoed werd, dat het Pensioenfonds zonder bijdrage uit de gemeentekas voldoende sterk is om de pensioenlasten, die er nog uit betaald moeten worden, te kunnen dragen. Bij hun nota van bemerkingen op de begrooting stelden Ged. Staten de vraag welke motieven er toe hadden geleid al dus te handelen. Naar aanleiding hier van, hebben wij, bij gebrek aan zeker heid omtrent de financieele draagkracht van het fonds, Uwen Raad voorgesteld het voornemen tot effectenverkoop te laten varen en alsnog een bijdrage van f 5209.— uit de gemeentekas aan het fonds te verleenen. Gedeputeerde Staten ontvingen hier van bericht. Het kwam ons College echter gewenscht voor, over deze aangelegenheid advies te vragen aan een deskundige, opdat wij in de toekomst met meerdere zekerheid zouden kunnen beoordeelen of het Pen sioenfonds al dan niet sterk genoeg zou zijn, om de pensioenlasten, ook in de toe komst, zelfstandig te kunnen dragen. Bedoelde deskundige deelt thans mede, dat hij uit de hem ter hand gestelde stuk ken geconstateerd heeft, dat het Pensioen fonds dezer gemeente nauwelijks vol doende is, om de loopende pensioenen te betalen. Vervolgens bericht hij ons, dat hij bereid is een balans op te maken, waarin de toekomstige baten en lasten nauwkeurig zijn aangegeven. De kosten dier balans zullen ongeveer f 200.be dragen. Naar aanleiding van een en ander stel len B. en W. den Raad voor, een balans als hier bedoeld te doen opmaken. Geneeskundige dienst. Voorstel tot tijdelijke personeels uitbreiding. De Directeur van den gemeentelijken geneeskundigen- en gezondheidsdienst verzocht in Juni van het vorig jaar aan B. en W. te bevorderen, dat aan zijn dienst wordt toegevoegd een arts, die een deel van zijn stadswerk kan overnemen en hem kan bijstaan bij zijn overigen arbeid. Dit verzoek wordt gedaan, omdat de werkzaamheden van den dienst sedert de oprichting er van in 1920 zoo zeer zijn toegenomen, dat de werkzaamheden voor hem alleen te zwaar zijn geworden. De gemeente-patiënten, waaraan hij zijn zorg heeft te geven, worden, voor zoover zij ziekenhuisverpleging behoeven, nu verpleegd in het Marine-hospitaal en, voorwati'tR.-K. deel ervan betreft, inde R.-K. Ziekenverpleging St- Lidwina. Zoo doende is thans de aanwezigheid van den Directeur op drie plaatsen vereischt, nl. in de polikliniek aan de Kerkgracht en in de beidg genoemde ziekeninrichtingen. Maar afgezien hiervan, is de arbeidstaak van den Directeur steeds omvangrijker geworden, voornamelijk door de uitbrei ding van de armenpractijk. vooral als gevolg van de werkloosheid. Uit een door B. en W. ingesteld onder zoek is gebleken, dat inderdaad op de een of andere wijze assistentie noodig is. Uitvoerig wordt dit nader uiteengezet in het praeadvies van B. en W. aan den Raad. B. en W. achten de eenige oplossing hierin gelegen, dat een arts (vol-ambte- naar) in tijdelijken dienst der gemeente wordt benoemd, die den Directeur kan kan ter zijde staan. De Commissie van bijstand is eveneens tot deze conclusie gekomen. Zij geeft in overweging om voor den tijd van hoog stens één jaar een assistent-dokter bij den dienst aan te stellen tegen een salaris van maximaal f3500, eventueel vermeer derd met een bedrag van f 500 als ver goeding voor het gebruik van een auto, Voorts adviseert zij, om, indien een as sistent wordt aangesteld, de vergoeding, welke de Directeur van den gemeente lijken geneeskundigen- en gezondheids- dieast voor het gebruik van een eigen auto geniet, terug te brengen van f 625 tot f 225 per jaar. B. en W. kunnen zich met dit advies vereenigen en stellen voor in dien geest te besluiten. Personeel© belasting Koffiehuizen etc. By de wet van 28 Juli 1933, is bepaald, dat bij gemeente-verordening perceelen of gedeelten, uitsluitend dienende tot koffie huis, restaurant etc., kunnen worden ge luk gesteld met perceelen vallende onder de wet op de personeele belasting. Deze wetswü'ziging opent de mogelyk- heid voor de gemeentebesturen om de kof fiehuizen enz. in meer of min belangrijke mate te ontlasten. De verlaging van de personeele belas ting heeft reeds enkele malen in den Raad een punt van bespreking uitge maakt. In de vergadering van 9 Augustus 1932 dus vóór de bovengenoemde wets- wyziging tot stand kwam is een ven- zoek van de afdeeling Den Helder van den Nederlandschen Bond van koffiehuis houders enz. behandeld, en van de hand gewezen, en na het tot stand komen van de wetswyziging, heeft deze afdeeling zich andermaal tot den Raad gewend met verzoek in den geest van deze wetswyzi ging te besluiten, opdat met ingang van 1 Januari 1934 een meer drageiyke per soneele belasting voor de koffiehuis- en restaurantbedryven in deze gemeente zal bestaan. De Kamer v. Koophandel en Fa brieken te Alkmaar heeft zich eveneens lot den Raad gericht. B. en W. hebben er aanleiding in gevonden deze materie in nadere studie te nemen. Mede hebben zy het gevoelen omtrent deze aangelegen- Buitenlandsch Overzicht pag. 1 feuilleton1 Radio-programma 2 Noch spot, noch zot2 De Nederlandsch-Duitsche devie- zenregeling van 31 December 1934 opgezegd met ingang van 1 September2 Vader doodt per ongeluk zijn al f jarig zoontje7 De drooglegging van de Pontijn- sche moerassen. De derde ge meente in Italië's 93e provincie 1 De maatregelen van de regeering sn de begrootingspositie der ge meenten in 1935 2 Auto door een trein gegrepen bij Assen. Vader en zoon ernstig gewond2 Japansche vlagofficieren dringen aan op opzegging van het verdrag van Washington1 Besprekingen in den Volksraad over het werpen van de bom op „De Zeven Provinciën" 3 De bekende vliegtuigbouwer Fok ker over een toekomstigen oorlog 3 Drie Amsterdammers sinds Za terdag met een auto vermist 7 De Duitsche minister-president Goering is Dinsdagavond bij een auto-ongeluk gewond7 Verruiming van den verkoop op Zondag. De wijziging treedt 15 October in werking8 Het politieke testament van von Hindenburg is gisterenavond aan Hitier overhandigd 8 De Indische mail komt heden in ons land5 De ëx-kroonprins acht een oorlog met Frankrijk niet mogelijk 8 Omtrek-nieuws 6 Marktberichten 8 Marineberichten 8 Sportnieuws 8 Zaterdag 15 Augustus 1914- Redac tioneel bericht aan het hoofd van het blad: Onze nieuwe groote kaart, formaat 3Vi X 3Yz Meter, aangevende het Bel- gisch-Fransch—Duitsche front van St. Truyen in België, tot Mühlhausen in den Elzas, hebben wy heden voor ons bureau opgehangen. Ter navolging. Naar men ons mede deelt, is van den burgemeester van Texel, namens de burgery, by het Stelling hoofdkwartier ontvangen een belangryke zending lectuur, sigaren en versnaperin gen ter verdeeling onder de te Helder vertoevende militairen. Goed zoo, Texel's burgery, moge uw goede voorbeeld na volging vinden. Daar plotseling vrywel alle pasmunt uit de circulatie verdween, werd in Amster dam en Rotterdam door de gemeente pa pieren noodgeld uitgegeven. Spoedig zorgde de Staat zelf hiervoor en de z.g. „Zilverbons" van 5.2.50 en 1. zijn nog zeer lang in circulatie geweest. Dat hierby ook de humor niet ontbrak, blykt uit het volgende bericht: Parman tig. Men meldt aan de N. Ct., dat, in na volging van Rotterdam en Amsterdam, een Noord-Hollandsch dorpje van 1000 zielen ook begonnen is met de uitgifte van gemeentelijke zilverbons van 1.—. In een ingezonden stuk doet de hee? A. W. Michels, het tegenwoordige Staten lid, toen secretaris van het Sub-co* A van ondersteuning en uitkeering, een be roep op de burgery om wekelyksche vaste bydragen te garandeeren, opdat het Steuncomité zyn werk kan blyven ver richten. Uit de advertentie-rubriek: Bekendma king. De Burgemeester van Helder brengt ter kennis van belanghebbenden dat de Marine-haven alhier tot nader or der niet meer zal worden versperd. Marine. De Schout-by-nacht, Comman dant der Steling van Den Helder, brengt ter lcenins, dat in den loop der volgende week op een of meer dagen een busicruit- keuring zal plaats hebben aan boord van Hr. Ms. Kanonneerboot Sperwer, liggen de aan den Havendam in de Marinehaven, dat mitsdien het geschutvuur van dit vaartuig geen aanleiding behoeft te ge ven tot eenige ongerustheid onder de be volking. Dit Zaterdagsche nummer bevat ia totaal slechts 20 handelsadvertenties. Ter vergelijking deelen wy mede, d"t drie weken tevoren, n.1. op 25 Juli, I aantal handelsadvertenties bedroeg 35, terwyl ook allerlei andere advertenties waren ge plaatst. Dat de toestand dan ook begon te nijpen, zien wy in het volgend nummer nog duidelyker. heid ingewonnen van de Commissie van bystand voor de Financiën, aan welke Commissie zij ook nog ter hand stelden een adres van de R. K. Middenstands-ver- eeniging „De Hanze", afdeeling Den Hel der, in welk stuk wordt aangedrongen op gelijkstelling van de koffiehuisbedryven met winkels en logementen en wel met in gang van het belastingjaar 1935. De meerderheid dezer Commissie geeft in overweging de belasting, geheven van

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5