esona De Koninklijke Marine voor oefening en vlagvertoon naar de Oostzee HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG lt> AUGUSTUS 1934 Dagelijks v. Binnenhaven 715 uur. Retour Amsterdam f 1 40f 1.00 Alkmaar f 0.80 f 0 60 Schoorl f 0.70—f 0.50 Uit het politierapport. den grondslag biljarten, te verminderen met 50 en dus van 20.— op 10.— per biljart te brengen. Hare minderheid adviseert echter de koffiehuizen, ten aan zien van de Personeele belasting gelijk te stellen met gemeubileerde kamers, waar door het café-gedeelte dus voor slechts 2,3 zal worden belast. Naar aanleiding van een en ander dee- len B. en W. mede, dat zij zich vereemgen kunnen met de vermindering der belasting wegens biljarten, voor zoover betreft de biljarten, die gehouden worden in koffie huizen enz. Voor wat betreft de verzoeken om de koffiehuizen geliik te stellen met winkels en logementen resp. gemeubileerd ver huurde kamers, kunnen B. en W. geen vry- heid vinden om een voorstel te doen, aai tot gevolg heeft, dat de gemeente ook een dezer bedragen nog zal moeten derven. 't Is B. en W. bekend, dat tengevolge van het onlangs ingediende wetsontwerp tot wiiziging van de wet tot regeling van de financieele verhouding tusschen Ruk en Gemeenten, de gemeente een belangryk lagere uitkeering zal ontvangen- Wanneer daarnaast in aanmerking wordt genomen de stijging der uitgaven, die ten laste van de gemeente komen ten gevolge van de werkloosheid, dan moeten aldus B en W., met aandrang ontraden maatregelen te treffen,, die leiden tot ver mindering "van de inkomsteD der ge- K Voorgesteld wordt alleen een vermin dering van 50 voor biljarts. Rloleering in Julianadorp. B en W. schrijven aan den Raad: Bii de stichting in 1909 van Julianadorp is verzuimd aandacht te schenken aan re behoefte eener hoofdrioleering. Het ge volg daarvan is, dat alle woningen nog op de oude primitieve wijze wijze van huiswater en faecalien ontlast worden, Daardoor ontstaan bodemverontreini ging vervuiling van slooten, erven enz. metalle nadeelen en ongerieven daar aan verbonden. In de laatste jaren is dit euvel nog be langrijk grooter geworden door de uit breiding van het dorp. Het bestuur van de Vereeniging „Julianadorp Vooruit" heeft daarin aanleiding gevonden zich 25 September 1933 tot den Raad te wen den met verzoek zoo spoedig mogelijk de rioleering van Julianadorp ter hand te nemen. Dit schrijven heeft er toe geleid dat door den Directeur van gemeente werken een plan voor zoodanige riolee ring is ontworpen, waavan de kosten op 14000.worden geraamd. De Commis sie van bijstand voor Publ. Werken heeft aanvankelijk medegedeeld, dat zij gaarne zou zien, dat de aanleg dezer rioleering, met het oog op den financieelen toestand der gemeente nog enkele jaren werd uit gesteld. Mocht uitstel inderdaad niet mo gelijk blijken, dan zou, aldus genoemde Commissie, zij de uitvoering van het werk gaarne bij wijze van werkverruiming zien doen geschieden. De Commissie van bij stand voor de Financiën is in meerder heid bereid aan de uitvoering van het plan mede te werken, als object voor werkverruiming. Een der leden van laatstgenoemde Commissie achtte uitvoe ring er van met het oog op den financiee- flen toestand der gemeente momenteel niet verantwoord. Daar de uitvoering van dit plan hun noodzakelijk voorkomt ter verbetering van den tegenwoordigen toestand, hebben B. en W. zich tot het bestuur van den Polder het Koegras gewend, met het ver zoek toestemming voor zijn uitvoering te verleenen. Volgens het project, zou het riool n.1. worden gelegd in wegen van dien polder, terwijl bovendien het water geloosd zal worden in polderwater. Van die zijde werd er echter ernstig bezwaar tegen gemaakt om het riool in de wegen te leggen, daar deze van een ge sloten wegdek zijn of zullen worden voor zien. Daarom werd in overweging gege ven de riolen zooveel mogelijk te leggen op particulier terrein, achter de aan te sluiten huizen, enz. Voor het maken van de benoodigde uitmondingen van de rioleering wordt toestemming gegeven. De kosten van deze wijze van aanleg zullen naar raming 12500.bedragen. Met dit plan kan de Commissie van bij stand zich vereenigen. De bij de uitvoe ring betrokken eigenaren (op één na) heb ben verklaard alle mogelijke medewer king te verleenen. Voorgesteld wordt tot uitvoering in eigen beheer over te gaan. Assistente Verpleeghuis. Door het Burgerlijk Armbestuur is met Ingang van 1 Januari 1932, als inwonend verpleegster (hulp in de huishouding) in tijdelijken dienst aangesteld mejuffrouw J. A. G. Akkerhuis, op een jaarwedde van f 600.— met vrije kost, inwoning, geneeskundige behandeling, etc. Betrokkene was dus op 1 Januari 1934 2 jareD onafgebroken in tijdelijken dienst en zou, op grond van de Pensioenwet 1922, onder de bepalingen dier wet komen te vallen. B. en W. vinden het daarom wensche- lijk hieromtrent tot een definitieve rege ling te komen. Gezien haar leeftyd (54 jaar) en met het oog op het feit, dat het nimmer in de bedoeling van het voormalig Burgelijk Armbestuur heeft gelegen om deze per soon in vast dienstverband werkzaam te doen zijn, zijn zy van meening, dat in dit geval betrokkene op arbeidsovereenkomst moet worden te werk gesteld op een sa laris van f 50.— per maand, met vrije kost, inwoning en geneeskundige behan deling. Deze overeenkomst dient dan ge acht te zijn ingegaan op 1 Januari 1934. Hiervoor moet een nieuwe functie in de verordening worden opgenomen. Gem. Cursus oude talen. Ingevolge art. 18 der Verordening tot regeling van den van gemeentewege te geven cursus in oude talen, dient telken jare. zoolang niet tot definitieve instand houding is besloten, door den Raad om trent het voortbestaan van dien cursus een beslissing te worde ngenomen. Uit een van den Directeur van den cur sus ontvangen schrijven blijkt, dat de cur sus met ingang van 1 September a.s. door 11 leerlingen zal worden bezocht. De mogelijkheid is echter niet uitgeslo ten, dat dit aantal nog toeneemt, indien 00 de thans te houden Staatsexamens eandidaten eventueel worden afgewezen, die den cursus nog een jaar wenschen te V°Ofschoon het aantal leerlingen kleiner is dan het vorige jaar, geven B. en W in overweging den cursus ook voor het cur- susjaar 1934/35 te handhaven en de heeren A. E. Loen en H. J. H. feteen- meijer opnieuw voor een jaar, ingaande 1 September 1934, respectievelyk tot directeur en leeraar aan dien cursus te benoemen. Organisatie Onderwijs. B. en W. hebben een uitvoerig prae- advies aan den Raad gericht omtrent de vorming van een eerste leerjaar aan de O.L. scholen alhier. In dit prae-advies wordt gezegd: In ons voorstel omtrent het met vor men vai een eerste leerjaar aan de scho len 3 en 9, alsmede in zake het oneder- brengen van de leerlingen, bestemd voor het zevende leerjaar, spraken wij als ons vermoeden uit, dat, nu in 1934 weder op een normale aangifte voor de eerste klasse zou vallen te rekenen, dit jaar aan alle scholen wedre een eerste leerjaar zou kunnen worden gevormd. Volgens van de Hoofden der scholen ontvangen opgaven is het aantal leerlin gen voor de eerste klasse (de zittendbly- vers inbegrepen) totaal 377. Zou aan alle scholen een eerste leerjaar worden gevormd, dan zou voor de eerste klasse dus een gemiddeld aantal leerlin gen van 37 worden verkregen. Ofschoon een zoodanig aantal, aldus B. en W, met het oog op het te geven onderwijs, naar ons oordeel eigenlijk niet grooter zou moeten zijn, meenen wij toch, dat het, na de wettelijke plaats gehad hebbende op voering van het aantal leerlingen ter be koming van de rijksvergoeding in de on- derwijzersjaarwedden, voor de financiën der gemeente niet verantwoord is, aan 10 scholen een eerste leerjaar te vormen. Immers zou dan, rekening houdende met het feit, dat het aantal leerlingen eener school in den loop van het schooljaar steeds terugloopt, vermoedelijk de jaar wedde van eenige leerkrachten meer voor rekening der gemeente komen, hetgeen niet zou zijn in overeenstemming met de door den Minister gestelde voorwaarden voor de insteling van het centraal 7e leer jaar. Daarom meenen wij, dat dit jaar 9 eerste klassen gevormd moeten worden, waardoor in deze klassen gemideld 42 leerlingen per school zullen worden ge plaatst. De verdeeling van de leerlingen eerste klasse is evenwel niet zoo eenvoudig. B. en W. geven een tweetal oplossingen aan, die nader worden bezien in het prae- advies. De eerste oplossing zou zijn om aan de scholen 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, Tundorp en 14 (dus aan alle stadsscholen behalve school 3) een eerste leerjaar te vormen. In dat geval is het echter onmogelijk om aan school no. 9 in dat leerjaar meer dan 30 leerlingen te plaatsen, wil men er niet toe overgaan om ook leerlingen, aangegeven voor school Tuindorp, aan de school aan de Yischmarkt onder te brengen. De vor ming van een eerste leerjaar aan school 9 met 30 leerlingen zal echter ook nog tot niet geringe moeilijkheden aanleding geven. De tweede oplossing is te vinden door aan school 9 ook thans weder geen eerste leerjaar te vormen e naan school no. 8 aan de Herzogstraat, aan welke school daarvoor voldoende plaats beschikbaar is, twee zoodanige klassen in te,stellen. In het belang van het openbaar onder- onderwijs meenen B. en W. aan de tweede oplossing de voorkeur te moeten geven. Voor het treffen van een oplossing als wordt voorgesteld, zal het Rijk evenwel medewerking moeten verleenen door de rijksvergoeding voor één onderwijzer bo ven het normale aantal toe te kennen. B. en W. wenschen er nog uitdrukke lijk aan toe te voegen, dat het geenszins in de bedoeling ligt, school no. 9 geheel te laten uitsterven. Het niet vormen van een eerste leerjaar aan die school moet als een zeer tijdelijken maatregelen wor den beschouwd. De commissie van Bijstand, de Inspec teur en de Commissie van Toezicht On derwijs kunnen zich met deze oplossing ten volle vereenigen. Anders is dit met de ambtelijke personeelsvergadering. Zij meent, dat de eerste oplossing n„J. ook aan school 9 een eerste leerjaar te vormen verre de voorkeur verdient. Naar het oordeel van B. en W., zijn de motieven der vergadering niet zeer steehoudend, hetgeen nader wordt aange toond. Onder de oogen is verder nog gezien de vraag, of school no. 3 met twee klassen moet blijven voortbestaan, dan wel of de leerlingen van het 5e en 6e leerjaar aan andere scholen moeten worden onderge bracht, waardoor school no. 3 zou kunnen worden opgeheven. Ofschoon er voor de gemeente, uit een financieel oogpunt bezien, voor opheffing van genoemde school geen overwegende redenen zijn, meenen B. en W. hiertoe toch, onder bepaalde voorwaarden, het voorstel te moeten doen, omdat thans wel vaststaat, dat aan die school geen eerste leerjaar meer zal worden verbonden, als mede omdat een tweeklassige school geen voldoende reden van bestaan meer heeft. Opheffing van de school is alleen mo gelijk, indien de klassen 5 en 6 in haar geheel naar een andere school overge bracht kunnen worden. Bij het volgen van den door B. en W. aangegeven weg, is ook ten aanzien van het aan school no. 3 verbonden onderwij zend personeel een goede oplossing te verkrijgen. De onderwijzer tevens plaatsvervangend hoofd C. J. Mol kan, met de leerlingen der 6e klas, worden overgeplaatst naar school Tuindorp, ter wijl de onderwijzer F. van der Meij de leerlingen der 5e klasse kan volgen, door hem over te plaatsen naar school no. 6. Voorts kan de onderwijzeres mevr. B. M. v. d. HaagenFrederiks worden overge plaatst naar school no. 8, aan welke school, tengevolge van het aan Mej. Dito verleende eervol ontslag, sinds 1 Mei 1934 een vacature bestaat, terwijl ten slotte ook de onderwijzeres Mej. A. H. C. de Wit, thans geplaatst aan school 9, kan worden overgeplaatst naar school no. 8. B. en W. zijn er bij het vorenstaande van uitgegaan, dat de medewerking van den Minister van O., K. en W. wordt ver kregen. Zou dit niet het geval zijn, dan zou hunne oplossing voor de gemeente financieel een belangrijk nadeel beteeke- nen, omdat dan wellicht de jaarwedden van 3 leerkrachten meer voor rekening der gemeente zouden komen. Dit is voor de gemeente niet te aanvaarden en daar om moeten, indien toepassing van art. 56, 2e lid, niet wordt verkregen, de boven- ontwikkelde plannen gedeeltelijk wijzi ging ondergaan. In dat geval toch zou o.i. school no. 3 moeten blijven bestaan en zou ook aan school 9 een eerste leerjaar moeten wor den gevormd ,zoo mogelijk met opvoering van het aantal leerlingen tot een zoodanig getal, dat de jaarwedden van 4 leerkrach ten voor rekening van het Rijk zouden kunnen worden gebracht. Waar de beslissing van den Minister van O., K. en W. wellicht op den dag der eerstvolgende vergadering nog niet zal zijn ontvangen, zal het noodig zijn, wil de klassenformatie met 1 September a.s. ge reed zijn, dat de Raad B. en W. machti ging verleent een der twee hierboven aangegeven wegen te vqlgen. Adj. commies bij de gem. verificatie. B. en W. stellen voor op grond van uitbreiding van dezen dienst, in de be staande verordening den rang van adj.- commies bij de verificatie der gemeente- financiën op te nemen. Medewerking aankoop leermiddelen, enz. en vergoeding. Voorgesteld wordt medewerking over eenkomstig de wet te verleenen aan de stichting „Het R. K. Onderwijs" voor de aanschaffing van leermiddelen voor de lichamelijke oefening aan de jongens school Polderweg; aan de vereeniging H. Catharina van Senen voor de verbetering der centrale verwarming van de school Javastraat; vergoeding voor een boventallige onder wijzeres over 1933 voor de school Kolen- steeg (ver. „Laat de kinderkens tot mij komen"); voor een boventallige leerkracht school Keizersgracht. Afzonderlijke voorstellen in dezen geest voor de Heldersche Schoolvereeniging en de R. K. Jongensschool Polderweg zullen later worden ingediend, aangezien op het oogenblik de rijksvergoeding voor deze instellingen nog niet is vastgesteld. Urinoir Julianadorp. B. en W. stellen voor over te gaan tot de plaatsing van een urinoir op een ter rein ter westzijde van de kerk te Juliana dorp. De kosten worden begroot op f 650—, Voorstel tot het voeren van een rechtsgeding. B. en W. stellen voor over te gaan tot het voeren van een rechtsgeding tegen A. Bakkenes te Arnhem op grond van het feit, dat hij geweigerd heeft eenige noodzakelijke verbeteriegen aan te bren gen aan zijn perceel, Kanaalweg 53. Deze verbeteringen zijn thans op zijn kosten door B. en W. aangebracht; betrokkene heeft evenwel geweigerd de verschul digde kosten ad f 106.20 te restitueeren. Deswege zal thans een rechtsgeding tegen hem worden gevoerd, waarvoor B. en W. machtiging van den Raad vragen. Geneesmiddelen voor rekening der gemeente. Een nieuwe regeling wordt voorgesteld betreffende de berekening van genees middelen enz. ten behoeve van de genees kundige armverzorging. In groote lijnen komt zij hierop neer, dat het in rekening te brengen honorarium met ongeveer 20% wordt verlaagd, terwijl als grond slag wordt genomen de inkoopsprijs, ver hoogd met 25%, in plaats van, zooals bij het bestaande contract, met 50%. Geraamd wordt een jaarlijksche bezuiniging van f 700.— a f 800.—. Crediet N.V. Zeebad Huisduinen. In den gemeenteraad van 20 Febr. j.1. werd besloten om onder hypothecair ver band van alle aan de N. V. behoorende vaste goederen aan haar ter leen te ver strekken een bedrag van 25.000.ten behoeve van den bouw van een nieuw badpaviljoen. Naar aanleiding van geop perde bezwaren door Ged. Staten, hebben commissarissen thans geadviseerd de be staande twee leeningen, pro resto op 1 Januari 1934 nog 75.375 tezamen bedra gende, samen te voegen tot één nieuwe leening en deze alsdan aan te vullen tot 100.000.—, waarvan dan de rente ware te bepalen op 4 en de aflossing op 2000.'sjaars. De Commissie voor de Financiën advi seerde het bedrag van f 100.000.— om te zetten in een annuïteitsleening met een rentepercentage van 41 en een looptijd van 40 jaren, met welk advies B. en W. zich kunnen vereenigen. Zij prefereeren dit boven het voorstel van de Commissa rissen, omdat hierdoor evengoed voldaan wordt aan de algemeen gevoelde nood zakelijkheid in de eerstkomende jaren de N.V. eenigermate te ontlasten van den druk van rente en aflossing. Verder mer ken B. en W. op, dat een rentevoet van 41 ongeveer gelijke opbrengst voor de gemeente zal geven. Voorgesteld wordt thans het raads besluit van 20 Febr. in te trekken en een nieuw te nemen, in den geest als in de Bylage no. 92 uitvoeriger is uiteengezet. School Buitengewoon Lager Onderwijs. Een uitvoerig schrijven omtrent den bouw eener school voor B.L.O. is door B. en W. aan den Raad gericht. B. en W. drukken daarin spijt uit, dat de indiening der plannen langer op zich heeft doen wachten dan aanvankelijk in het voorne men lag. Aanvankelijk lag het in de be doeling de school onder te brengen in het schoolgebouw aan de Hoofdgracht of in het gebouw der voormalige Normaal school aan de Kolensteeg. Doordat deze gebouwen destijds in gebruik waren, werd, zooals men weet, de school voor- loopig gevestigd in het oude raadhuis aan de Dijkstraat. Reeds sedert geruimen tijd is de toe stand hier echter onhoudbaar, hetgeen me de is toe te schrijven aan het feit, dat de school ook tengevolge van inschrijving van leerlingen uit enkele omliggende ge meenten door meer leerlingen wordt bezocht, dan waarop aanvankelijk werd gerekend. Wel zijn sedert September 1931 twee klassen ondergebracht in de voor malige school no. 11 aan de le Vroon- srtaat, doch de onhoudbare toestanden zijn daarmede niet opgeheven. Voldoende berging voor leermiddelen is in de thans in gebruik zijnde school aan de Dijkstraat niet aanwezig, terwy'1 ook de lokalen zelf, tengevolge van de ondoelmatige indeeling van het gebouw (een doelmatige indeeling was zonder groote kosten niet te verkrij gen) zelfs aan zeer matige eischen niet kunnen voldoen. Sommige leerlingen moe ten noodgedwongen zoo worden geplaatst, dat zy het schoolbord vanaf hun zitplaats nauwelijks kunnen zien, terwijl weder an dere leerlingen onmiddellijk tegen de schoolborden moeten zitten. Een ieder, die een kijkje in het gebouw aan de Dijk straat neemt, zal van het onhoudbare van den toestand volkomen doordrongen zijn, terwijl ook het onderbrengen van de leer lingen in twee, op eenigen afstand van elkander gelegen gebouwen, het onder wijs zeker niet ten goede komt. Het grootere aantal leerlingen dan waarop aanvankelijk was gerekend, maakte het reeds lang onmogelijk om uit voering te geven aan het oorspronkelijke plan om de school voor B.L.O. te huisves ten in het gebouw aan de Kolensteeg, ter wijl intusschen, door de oprichting van de kweekschool voor onderwiizers(essen), het gebouw aan de Hoofdgracht reeds een andere bestemming heeft gekregen. In verband met een en ander en ook op grond van de Commissie van Bijstand voor het Onderwijs ontvangen verzoek, gaven B. en W. den Directeur v. Gemeen tewerken d.d. 1 Augustus 1930, opdracht om, in overleg met het Hoofd der betrok ken school, de noodige plannen daarvoor te ontwerpen. Uitvoerig wordt het verloop dezer aan gelegenheid in dit schrijven uiteengezet. Ged. Staten bleven weigerachtig de ge vraagde medewerking te verleenen, ook na herhaalde wijzigingen van het bouw plan, ook het Rijk weigerde hiervoor een bijdrage, zoodat thans voorgesteld wordt de school geheel voor gemeenterekening te bouwen. De kosten worden begroot op 100.000. Hierbij is inbegrepen de over dracht van het terrein aan de H. A. Lo- rentzstraat hoek Hector Treubstraat. Een eventueel raadsbesluit zal nog 's mi nisters goedkeuring noodig hebben. WAAROM DE POST GISTERAVOND ZOO LAAT BESTELD WERD. Een paar gederailleerde goe derenwagons de oorzaak. De trein welke hier om 17.51 aankomt had gisteravond aanzienlijke vertraging, waardoor om. de postbestelling stagnatie ondervond. De vertraging bleek een ge volg te zijn van een paar goederenwagons, die nabij Noord-Scharwoude ontspoord waren, toen zij van een zijspoor op het groote verkeersspoor gebracht werden. Bij deze ontsporing kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. De wagons waren geheel leeg. Van den eenen kant naderde de trein uit Alkmaar, van den anderen kant die uit Den Helder, welke om 16.45 hier van daan vertrekt. Zij naderden elkaar zoo dicht mogelijk, waarna de passagiers over stapten en de post en andere goederen overgeladen werden. Dit vorderde natuur lijk nogal wat tyd. De treinen reden ver volgens terug naar hun stations van ver trek; die voor Den Helder arriveerde hier om precies 19.15, d.i. ruim 5 kwartier over tijd. Ook de trein van half zeven had ver traging, hy kwam hier om 20.15 uur aan. De volgende trein had reeds veel minder vertraging, hij moet om 20.49 hier zyn en was er om 21.07. Intusschen werden nog denzelfden avond de hinderlijke wagons van den spoorweg verwijderd en thans ondervindt het verkeer geen stagnatie meer. Diefstal. Aangifte gedaan door een inwoner van Anna Paulowna, dat uit een perceel aan de Breewaterstraat alhier, waarvan hij een gedeelte in huur heeft, een benzine-sol- deerlamp van hem is ontvreemd. Weer een rijwiel gestolen. Ten nadeele van een bewoonster van de Zuidstraat is op li dezer een rijwiel, dat zij voor hare woning had laten staan, ontvreemd. Diefstal. Door een bewoner van deze gemeente werd aangifte gedaan dat uit een in de achterkamer van zijne woning hangend boekenkastje een bedrag van ruim f4.50 is ontvreemd. Aanrijding. Dinsdagmiddag te omstreeks 4 uur had op den hoek Vischmarkt-Spoorgracht een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een personen-auto, waarvan een der spatborden licht werd beschadigd. Een onderzoek wordt ingesteld. ZONDAG NAAR ALKMAAR. Op verzoek van velen zal „Esona a.s. Zondag 19 Augustus een extra reis naar Alkmaar maken tegen extra lage tarieven. De boot vertrekt 's morgens 8 uur van de Binnen haven en 's avonds 6 uur van Alkmaar. De retourprijs naar Schoorldam of Alkmaar is voor deze speciale reis 0.60 le kajuit en 0.40 2e kajuit. Voor hen, die in de week dit aardige uit stapje niet kunnen maken, is dit een mooie en goedkoope gelegenheid. HOE STAAT HET MET HET SPORTPARK? Nadere bijzonderheden van de vereeni ging tot exploitatie van het „Sportpark Den Helder". Zooals bekend, werd eenigen tijd ge leden uw aandacht gevraagd door een Actie-Comité ter verkrijging van een ijsbaan. Na vele onderhandelingen is dat Comité er in geslaagd de noodige finan ciën bijeen te brengen voor dit doel. Zijn taak was hiermede geëindigd en er werd opgericht de bovenstaande vereeniging, waarvan de Statuten inmiddels Konin klijk goedgekeurd zijn bij besluit van 17 April 1934, Stbl. No. 47. Het bestaande Actie-Comité werd veranderd in een controle-commissie. De vereeniging heeft de beschikking gekregen over grond, gelegen aan de Langevliet, zijnde de verbindingsweg van den Brakkeveldweg naar de Doggers vaart door Fort Dirks Admiraal. Het ter rein heeft een grootte van 6 ha en is van hier links van den weg gelegen, tusschen weg en spoorbaan in. De grootte van het terrein, bestemd voor ijsbaan, is ruim 40.000 m2 of bijna 5 maal het ijsopper- vlak, dat des winters beschikbaar is tus schen de Postbrug en het Westplein. Dit terrein wordt ongeveer 20 cm onder water gezet. Bij vorst heeft men dan de be schikking over een baan voor gewone rijders, lang IJ/2 km bij een breedte van 10 m, een baan voor schoonrijders, groot 175 bij 56 m, een aparte wedstrijd- baan groot 400 m bij 10 m en een kinder- baan, groot 85 bij 40 m. Het rijden is hierdoor voor ieder een genoegen en de kans op ongelukken of verdrinken is ge heel uitgesloten. Voorts nog 4 tennisbanen, die des win ters besproeid worden, zoodat bij 1 dag vorst van 2 a 3 graden reeds een opper vlak van 85X40 m beschikbaar is. Voor den zomer hebben wij dan het geheele terrein beschikbaar voor voetbal, athletiek, e.d., en maken tevens daarbij een sintelbaan, manége voor paardensport en hebben 4 tennisbanen beschikbaar. Wat deze opzet betreft, is het finan- tieel gedeelte zoo goed als beschikbaar, terwijl de werkzaamheden hiervan 23 Juli j.1. zijn aangevangen. Bij voortgang van deze werkzaamheden, zal de ijsbaan in ieder geval voor den winter gereed zijn. Nu deze eerste opzet geslaagd is, wil len wij er een volledig sportpark van maken en kunnen daarom de beschikking krijgen over nog 10 ha van naastliggen- den grond. Hierop zou gemaakt moeten worden een athletiekveld, permanente voetbalvelden, korfbalvelden, een motor- racebaan en baan voor paardendraverijen, met daarbij de noodige tribunes, kleed lokalen, consumptiegelegenheden, etc. Teneinde ook dit plan te verwezen lijken, is het noodig onze nog niet geheel geplaatste obligatieleening volgestort te krijgen. Zoo wij er in mochten slagen nog ruim 15000 bijeen te brengen, kan ook dit plan worden uitgevoerd. Dan zou ook Den Helder een Sport* park verkrijgen, dat in Alkmaar reeds bestaat en wat voor een plaats als Den Helder toch zeker ook noodig is. U kunt dit helpen verwezenlijken door een obligatie te koopen in onze obligatie* leening, groot 20.000. Deze obligaties geven een jaarlijksche rente van 5 met dit beding, dat bij het maken van winst dit percentage tot 10 naar verhouding wordt opgevoerd. Bij deelname van f 100 krijgt men tevens een bewijs, waardoor men te allen tijde recht van toegang op het Sportpark heeft. Bij het heffen van entrée betaalt men als houder van een obligatie van 100 slechts de halve entrée. Het deelnemen in deze leening is ge* makkelijk gemaakt, doordat de obligaties 100 en 10 groot zijn gemaakt. Wij wekken u dus op, steunt ons stre* ven en maakt het mogelijk, dat ook Den Helder eindelijk zijn plaats zal gaan in* nemen in de sportwereld, waar zij allang recht op heeft. Zoo u eenige inlichting verlangt, wendt u dan tot den secretaris, den heer W. P. Langerak, Javastraat 56. üli 1111 lllllllBUi llülill iiiiiiiüJ VIII. Riga ligt weer achter ons. De oude stad heeft vijf dagen lang ons onder haar gas ten kunnen tellen Hoe de stad is beval len? Men zal er de bemanning na terug komst in Holland verschillend over kun nen hooren spreken. Hoe het ook zij, de ligging van deze oud-Russische stad met haar mooie torens aan fce breede, wijde Daugava of Dina, is iets aparts, schenkt zoowel bij dag als de zon haar gulden stra len over Letlands hoofdstad giet, als 's avonds, wanneer de torens en hooge gebouwen als donkere silhouetten prach tig tegen de lichte avondlucht afsteken, een aanblik, die ieder zal boeien. Donderdag 12 Juli, 's morgens tegen zeven uur steekt Dunamunde's of zooals thans de officieele Lettische naam is, Daugagriva's lichttoren zijn witte kop boven de kim. Het smaldeel, weer in kiel- linie achter elkaar varend, neemt buiten de monding om acht uur de loodsen aan boord, salueert even binnen de hoofden voor Letland's Republiek en ontvangt al daar ook den officier van piket. Halve kracht wordt vervolgens naar Riga opge- stoomd, langs de voorstadjes Vee- en Jaunmilgravis ter linker, Bolderaja ter rechterzijde van den oever, langs Riga's vliegveld, tusschetistation der lijn Ko ningsbergenMoskou, langs houtzage rijen en graansilo's, en tegen tienen wordt Riga zelf bereikt. Als we de. kade dicht genoeg genaderd zijn, vliegen dan ten 10 uur precies weer de eerste keesjes naar den wal, halen Lettische handen deze en de trossen in en meeren de vijf schepen van het smaldeel tegen den Oostoever der rivier, langs de Daugavakrats, de Duna- kade. Weer worden tal van bezoeken over en weer gewisseld, en weer voert de boots- mansfluit den dag van aankomst den boventoon, weer wordt alles nog eens ter dege opgeknapt en schoongemaakt en als het dan vijf uur 's middags is geweest, stroomt het smaldeel leeg en ziet men weldra de Hollandsche jantjes in de Kalku lela (Kalkstraat), op de Brivibas (Vrij heids) boulevard en waar ook maar, in bun frissclre nette uniformen de stad en wat der stad is, verkennen. Riga, de hoofdstad van Letland, met ongeveer 380.000 inwoners, beroemt zich er op in 1201 gesticht te zijn. Na onder wisselende heerschappij gestaan te heb ben, werd 18 November 1918 te Riga de Letlandsche Republiek uitgeroep n, met Riga als hoofdstad. Sindsdien is Let land's vrije periode aangevangen. Begrijpelijkerwijs bevat Riga dan ook tal van officieele gebouwen, en biedt het daarin met de andere bezienswaardig heden en de omstreken den vreemdeling, zooals de velen van ons die niet in '27 reeds deze stad bezochten, toch waren voor enkele dagen genoeg om zich bezig te houden. Een wandeling door de oude stad tusschen het stadskanaal en de ri vier gelegen, geeft ons een indruk van de engte en de primitieve woongelegen heid van Oud-Riga, de 500 jaar oude St. Petrikerk steekt hier haar 17e eeuwsche houten spits 137 meter hoog in de blauwe lucht, bij den Kruittoren vinden we een rest van de oude wallen. Het Soharzhaup- terhaus, nu nog de verzamelplaats van Riga's uitverkoren jongelingschap, toont ons met zijn Hollandschen gevel, dat ook hier de Hollander niet achterbleef en ver bindt aan zijn naam de historie van den Moor-Christen, die in vroeger eeuwen zich in Riga een positie schiep. Het Slot, waar onze schepen vlak tegenover liggen, dateert van 1300 en is thans wo ning van den President der Letlandsche Republiek, wiens standaard we van den Heiligengeesttoren zien waaien. Het aan zien waard is voor ons zeker ook de ty pisch Russische kerk aan de Brivibas- boulevard, waarin de Paaschdienst een buitengewonen indruk moet maken. Deze kerk is in het nieuwe Riga gelegen en ruim doen ons de breede straten aan, die hier zijn aangelegd. In dit gedeelte, zoo ver het aan den boulevard en Valdemar- iela is gelegen, bevinden zich de nacht clubs, die hier hun naam met eere dra gen. Men heeft er n.1. voor tweeën geen vertier te zoeken, maar kan dan ook van af dat uur tot vroeg in den morgen door feesten. In Oostelijke richting ligt buiten de stad het Bruderfriedhof, hetwelk door den eemroud en rust welke uit de poort, de toegangsallee en het groote beeld dat het geheel beheerscht, spreken, niet na laat indruk te maken. Iets verderop is het centrum van Riga's watersport gelegen, 's winters het centrum van ijsvermaak het met de Daugave en de zee in open verbinding staande Kissenmeer. Een tocht naar Majori, Rig's zeestrand, West van de Daugavamonding gelegen, was zeer de moeite ^aard en velen van het smaldeel hebben dan ook een of meer dere keeren Riga's badplaats bezocht. Met het weekend voeren treinen en autobus sen duizenden en nog eens duizenden naar het ettelijke kilometers lange, overal byna 100 meter breede, strand Vele „Ri- genzer" huren hier voor de zomermaan den een landhuisje, dat in het boscb, vlak aan de zee en de daaraan evenwijdig stroomende rivier Lielupe gelegen, ge legenheid geeft tot beoefenen van alle sport, welke men zich kan wenschen. Hier staan ook van Bulduri tot Kemeri, het Kurort van Letland met zwavel- en modderbaden, de villa's der vermogende Letten, vindt men in de centra als Majori, Edinburgia, enz., aan het strand en in het dorp restaurants, dancings en dergelijke. Tegen den middpg begint in deze plaat sen een grootsche pantoffelparade langs het strand, welke zich kort na zonsonder gang verplaatst naar het dorp; langs het strand loopt bijna ieder in bad- of strand- kieeding, langs den straatweg is men weer in gewone kleeding en maakt men zich op voor een bezoek aan een der ge legenheden van vermaak. De duizenden, die hier voor het bad komen, vinden de heele kuststrook tot hunne beschikking. De zucht naar het vrije, doet de Let in het algemeen niet om zien naar kleedhokjes, de aan het strand grenzende boschjes, heuvels en dalen zijn goed genoeg om een ieder gelegenheid te geven, zich min of meer verscholen ge reed te maken voor het bad. Gelukkig voor ons Hollanders, zijn bovendien om aan de wenschen van andersdenkende Letten tegemoet te komen, hier en daar kleedhokcentrale's gebouwd. Gelijk bij ons tegenwoordig ook vrijwel gewoonte is, begeven de zich in de badplaatsen wo-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6