ijlf UW KANS NIET VOORBIJGAAN 't Zand. Texel. ONZE KLOKKEN- Callantsoog. Anna Paulowna. Wieringen. Motorrijder bij Breda verongelukt. Diefstal van ruim f 17,000 te Amsterdam. De veenbrand in de Peel. Motorbootje in brand. LUCHTVAART Sabelli en Pond uit Rome vertrokken. De Postvluchten van en naar Indië. Een vliegongeluk in Italië. De derde Belgische ballontocht naar de stratosfeer. De volksstemming in Duitschland. Proclamaties van Hitier. Ti,>n onschuldige kwartjes kunnen U de -Tnn O00 bezorgen. Maandag 29 October a.s. ?2kLotisico weer op één dag de 100.000- rAonn-S0.000-25.000-15.000-10.000, kortom li' Diijzen der Nederlandsche Staats ie Prii Omdat zij haar eigen trekkingen aniseert, zulks ingevolge hare in 1932 ettig goedgekeurde statuten, is Lotisico winder risico, blijft Lotisico zonder risico, nmdat men steeds van de uitkeeringen verzekerd is. U kunt aan deze trekking deelnemen indien U slechts tienmaal een kwartje betaalt op een knipkaart. Verkrijgbaar bij: Firma H.WORMHOUDT Sigarenmagazijn Spoorstraat 12 Tel. 380, F. NYPELS, Makelaar-Assuradeur, Plantsoenstraat 3, Tel. 300 Bii deze adressen kunnen zich tevens solide agenten melden. TER DOOD VEROORDEELD EN TERECHTGESTELD. Wegens het in bezit hebben van ontplofbare stoffen. Het standgerecht te Weenen heeft gis teren twee nat-socialisten ter dood ver oordeeld wegens het in bezit hebben van ontplofbare stoffen. Nader wordt gemeld, dat de beide man nen gisteravond zijn terechtgesteld, na dat een verzoek om gratie was afgewezen. Binnenland Zondag te omstreeks 6 uur is een vracht wagen met tractor, rijdende in de richting Terheyden, op den Nieuwe Weg onder Breda, in botsing gekomen met een motor rijwiel, bestuurd door den heer B. uit den Haag. B., die uit de tegenovergestelde richting kwam, reed met een zoodanige snelheid, dat een botsing onvermijdelijk was. De man, wiens hoofd werd verpletterd, was bijna op slag dood. Uit een brandkast. In den nacht van Zondag op Maandag zijn dieven binnengedrongen in het Reis bureau Lissone aan de Leidschestraat te Amsterdam. Het kantoorpersoneel bemerkte gister morgen bij aankomst, dat de groote brand kast op een kier openstond. Spoedig bleek, dat een bedrag van ruim f 17.000.— aan contanten gestolen was Er waren aan de brandkast geen sporen van braak; zij was geheel intact. Van den diefstal is onmiddellijk aan gifte gedaan aan het bureau Singel; de politie heeft nog geen spoor gevonden. De eenige verklaring, hoe zij de brand kast open hebben gekregen, is, dat zij in het bezit van zeer goed nagemaakte sleutels zijn geweest. 50 H A. in vlammen. Uit Meijel (Limburg): Maandagmorgen is in de Peel, nabij Schepersberg onder deze gemeente een veenbrand ontstaan, welke door den feilen Zuidwestelijken wind werd aangewakkerd en zich tegen den avond uitstrekte over een gebied van 50 H.A. Groote hoeveelheden voor vervoer ge reed staande turf werden een prooi der vlammen. Ook is het vuur overgeslagen naar eenige in de nabijheid van het bran dende terrein staande korenmijten. Met het oog op de droogte en den hevigen wind, valt aan blusschen niet te denken. De verbrande turf is niet verzekerd. Van de zes opvarenden, van wie er twee overboord sprongen, werden er vijf gewond. Een motorjacht, waarin 6 personen een pleiziertochtje waren gaan doen is Zondag- norgen in de Schiedamsche Schie onder Overschio in brand geraakt. Van de op varenden sprongen er twee te water, die zich zwemmende wisten te redden. De anderen werden door een langs komend bootje gered. Vijf liepen brandwonden op, van wie twee op ernstige wijze wer den gewond. Het ongeluk gebeurde 0111 half elf. De Motorboot behoorden toe aan den heer Naumen, wonende te Schiedam, die n'et zijn echtgenoote, zoon en nog drie gasten een pleziertochtje was gaan maken. De gewonden. H0 gewonden waren de heer J. Naumen, 06 jaar, uit Schiedam, die ernstige brand wonden aan handen en armen en aan het gezicht had opgeloopen; zijn echt genoote, de 54-jarige S. Naumen—Mont- loort, die ernstige brandwonden aan de beide beenen had gekregen en wier hoofd haar was geschroeid. De 43-jarige procu ratiehouder H. Kleyn uit Schiedam, wiens hoofdhaar werd geschroeid, sprong toen 0 explosie geschiedde uit de boot en zwom naar. den 'kant. Zijn echtgenoote, de ''-jarige E. A. M Kleyn-Hischmöller, die 'h boord was gebleven tot zij door de dende koot was afgehaald, had ernstige bran'dwonden aan beide beenen gekregen; ook van haar was het hoofdhaar ge schroeid. De 20-jarige zoon van den heer Naumen, J. G. Naumen, kreeg brand wonden aan het gelaat. De 20-jarige R. S. Steens, seliilder, wonende te Schiedam, die met den heer lüeyn over boord was gesprongen, had geen wonden opgeloopen. Nog een ontploffing en brand op een motorboot. Zondagmiddag wilde men aan boord van het motorjacht «Favoriet» uit Rotterdam, dat op de Rotemeren voer, een spiritus- toestel aansteken. De wind joeg de vlam plotseling in de richting vaneen benzine bus, welke ontplofte, waardoor aan boord brand uitbrak. De beide opvarenden, een heer en een dame, trachtten het vuur te dooven, maai de brand greep te snel om zich heen. De heer heeft daarop Izjjn reisgenoote pardoes over boord gegooid en hij is haar dadelijk nagesprongen.Zwemmende wisten zij den wal te bereiken. De motor boot is totaal uitgebrand. DE BRANDSTICHTING AAN DE CEINTUURBAAN TE AMSTERDAM. Verdachten op vrije voeten. De caféhoudster van het café Kulmbach aan de Ceintuurbaan te Amsterdam, die op verdenking van brandstichting op de verdie pingen boven dit café aangehouden was, is bij- beschikking van de rechtbank, genomen in raadkamer, uit de voorloopige hechtenis ont slagen. De vliegers Sabelli en Pond, die na hun Oceaantocht doorgevlogen zijn naar Rome én daar eenigen tijd hebben ver toefd, zijn Zaterdagochtend 7 uur van het vliegveld Montecelio opgestegen, om eerst naar Ierland en dan naar Amerika te vliegen. Valle, onderstaatssecretaris van het mi nisterie van luchtvaart en andere auto riteiten van het Italiaansehe vliegwezen waren bij het vertrek aanwezig. De „Snip" si 20 Aug. van Jodhpoer ver trokken en is denzelfden dag te Cólcutta aangekomen. j I Vier dioden. Volgens een bericht van Reuter uit Rome, is thans bekend geworden, dat den 26en Juli een bombardementsvliegtuig, dat vier men- schen vervoerde, bij de landing in brand is geraakt. Vier menschen kwamen om het leven NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT 1934. 178 deelnemers. Nu van buitenlandsche zijde zooveel be langstelling voor de Nederlandsche Rond vlucht bestaat, is het vrijwel zeker, dat er op 24 en 25 Augustus a.s. 60 tot 65 vliegtuigen aan den tocht zullen deelnemen. Aan boord zullen zich dan 178 deelnemers bevinden. Cosijns behouden geland in Joego-Slavië. De Beligsche ballonvaarders Max Cosijns en Nerée van der Eist, omtrent wier lot het geheel Europa Zaterdagavond in angstige on zekerheid heeft verkeerd, blijken Zaterdag avond om half negen behouden te zijn geland op een akker nabij het Joegoslavische dorp Zenovje. Dit dorp is gelegen in de noordpunt van Joegoslavië (op het z.g. Mur-eiland) niet ver van de grenzen van Oostenrijk en Honga rije, op korten afstand van Murska Sobota. Het blijkt, dat de luchtvaarders slechts één uur langer in de lucht zijn gebleven dan zij van plan waren. De ballon heeft een hoogte bereikt van 16.000 meter, zoodat het bestaande record niet is verbeterd; de wetenschappelijke resul taten zijn echter naar ir. Cosijns heeft ver klaard, van zeer groote waarde. Dat de wereld zoo lang onkundig is geble ven van de behouden landing der beide koene stratosfeer-onderzoekers, zoo schrijft „De Te legraaf" en derhalve Zaterdagavond reeds ge ruchten de ronde deden, dat zij in hun gon del wellicht om het leven waren gekomen, is een gevolg van het feit, dat de ballon door den sterken wind ver is afgedreven en ten slotte daalde in een dorpje, dat geenerlei con tact met de buitenwereld onderhoudt. De in woners van Zenovje wisten in het geheel niet, dat er een stratosfeervlucht ondernomen werd en waren dan ook hoogelijk verbaasd, toen zij omstreeks de schemering het glanzende ge vaarte op een akker zagen neerstrijken. De nieuwsgierigheid won het echter spoe dig van de verbazing; het geheelé dorp liep uit en toen de ballonvaarders den boeren be duidden, dat zij de uitgeworpen touwen moes ten grijpen, hielpen de boeren onmiddellijk den ballon veilig naar beneden brengen en vast maken. Vlette landing. Ofschoon er een krachtige wind stond, ver liep de landing vlot. De eerste vraag, die ir. Cocijns, naar hij later in een interview met „United Press" verklaarde, tot de boeren richtte, was of iemand Fransch kende. Nie mand gaf antwoord. Daarop vroeg Cocijns of f 2 =y=L 'lZIJJ- j-. er iemand Duitsch sprak. Het bleek, dat een der boeren èen weinig Duitsch verstond en toen konden de ballonvaarders eindelijk ver téllen, wie ^ij waren en wat zij wenschtcn. Wat zij wenschten was: telefonisch of te legrafisch dé wereld op de hoogte brengen van hun Veilige landing. Maar Zenovje heeft geen telfeonische of telegrafische verbindingen en zoo werd besloten een bode te zenden naar het naburige Murska Sobota, ten einde daar een telegram te verzenden. De eenige daar aanwezige bediende wilde echter het te legram niet verzenden; de Belgen hadden al leen Belgisch geld bij zich en dat wilde de telegrafist niet aannemen. Zoo bleef het tele gram, dat de wereld uit de spanning zou ver lossen, den geheelen nacht op het telegraaf- kantoortje liggenEn te Brussel, in Bel gië, in tal van andere landen, vreesde men, dat de Belgen hun stouten tocht met den dood hadden moeten bekoopen. Eerst Zondagmorgen werd het telegram verzonden; toen vond de telegrafist een me- dedeeling uit Belgrado, die hem gelastte alle berichten over den stratosfeertocht door te zenden Een vertegenwoordiger van „United Press heeft een telefonisch onderhoud gehad met ir. Cosijns, die, verheugd over het goede verloop van zijn tocht, het volgende verklaarde: „Ik ben over het resultaat van onze vlucht zeer tevreden. Ik heb niet alleen nieuwe belangrijke wetenschappelijke ont dekkingen gedaan, maar we zijn ook in staat geweest de resultaten, die bij vorige tochten zijn behaald, te onderzoeken, het geen voor de wetenschap van het grootste belang is. Het is thans niet het oogenblik zoo ging Cosijns verder bijzonder heden mede te deelen over de weten schappelijke resultaten van onzen tocht; binnenkort zal ik daarover een uitvoerig rapport opstellen". Het dorp Zenovje heeft thans niet alleen voor het eerst een luchtballon gezien, maar ook een groot aantal auto's; het eene smalle weggetje naar het dorp heeft nog nimmer zoo'n drukte gezien als Zondag. Uit verren omtrek waren nieuwsgierigen gekomen om den ballon en de gondel te bekijken, die men uit de verte al kan zien liggen. EN 4,294,654 kiezers zeiden ,,neen". Bij de volksstemming, die Zondag in Duitschland is gehouden (zie ons vorig nummer) £ijn 43.529.710 stemmen uitge bracht. Daarvan waren 38.362.760 stemmen voor en 4.294.654 stemmen tegen Hitier. 872.296 kiezers hebben ongeldige stemmen uitgebracht. 8&9 pet. der uitgebrachte stemmen was tén gunste van Hitier. Het aantal stemgerechtigden bedr. 45.673.623, zoodat 95.7 pet. van de kiezers opge komen is. Ter vergelijking diene, dat bij h^t refe rendum van 12 November 1933, ter goed keuring van het uittreden van Duitsch land uit den Volkenbond, uitgebracht zijn 4é452.613 stemmen, waarvan 40.601.577 stemmen voor en 2.100.765 stemmen tegen het besluit. Toen was 93.5 pet. der stem men ten gunste van het standpunt der regeering uitgebracht Het aandeel van de in Nederland woonachtige Duitschers. Een drijvend stemlokaal op zee. Zooals men weet is Zondag in Duitsch land de volksstemming gehouden, waarbij het volk zijn goedkeuring moest hechten aan de verheffing van Hitier tot Hoofd van den Staat, onder den titel Führer. Ook vele van de in ons land verblijvende Duitschers hebben hun steentje bijge dragen om tot dit respectabele cijfer te komen. Voor hen die in het Oosten des iands wonen was het natuurlijk makkelijk om hun vaderland te bereiken, om ook de Duitschers uit onze Westelijke pro vincies, en zij vormen wel het meerendeel, in de gelegenheid te stellen hun stem uit te brengen, had de Duitsche regeering een vernuftige regeling getroffen. Dat deze voor velen tevens een aangename Zondag beteekende, is misschien mede aanleiding geweest voor de groote belang stelling er waren 2000 kiezers aan den dag is gelegd. Het was den vaderlandslievenden dan ook aangenaam gemaakt. Inplaats van een gang naar een prozaïsch stem lokaal, een tochtje met een riant stoom schip op zee. De meeste varende stemmers kwamen uit Rotterdam, zoodat hun transport per extra trein, vertrek 12.06 van het station D.P., naar den Hoek van Holland al heel gemakkelijk was. Daar ging men aan boord van het mailschip Cordilleras van de Hapag, dat om half 3 uit Hamburg aankwam. Behalve per trein kwamen nog vele stemmers per auto of autobus ter plaatse. De stemming aan boord was, mede door de aanwezigheid van eenige muziek korpsen, zeer vroolijk en er werd lustig gezongen. Toen het stemmen was afge- loopen, werden het Horst Wessellied en het Duitsche volkslied gezongen. Hoewel er zich aan boord van de Cor dilleras ongeveer 200 passagiers voor Zuid Amerika bevonden, waren alle klas sen voor de deelnemers aan de stemming opengesteld. De Cordilleras vertrok gisterenavond laat weer uit den Hoek om de reis naar Zuid Amerika voort te zetten. Italiaansehe persstemmen. Naar Reuter meldt, maken de Italiaan sehe bladèn uitvoerig gewag van de stemming. De Stampa spreekt van een Fa. J. F. BEEM STER BOER 15 KEIZERSTRAAT 15 wordt nog S dagen voortgezet, wegens de buitengewone belangstelling. U koopt NU voor weinig geld VEEL! Moderne Bim-Bam schoorsteenklokken voor f 9.50. In iedere moderne woning een moderne klok Van tot 40% korting op alle uurwerken, alle met volle garantie groot succes, de Gazetta del Popola zegt, dat de getallen toonen, dat Hitier ge toond heeft, dat zijn regime vasten voet heeft gekregen. Messagero en Popola dTtalia twijfelen aan de juistheid der cijfers. Fransch commentaar. De door de volksstemming in Duitsch land gewekte belangstelling is te Parijs ontzaggeiyk geweest. Nog laat in den nacht had zich overal voor de verlichte borden, waarop het verloop der stemming en de eerste resultaten werden aange geven, een dichte menigte verzameld. Ook volgde men de radio-uitzending. De ochtendbladen interpreteeren over het algemeen liet eindresultaat als een betrekkelijk échec voor Hitier, dat de wispelturigheid der massa in Duitschland aantoont. De »Ere Nouvelle» doet op merken dat wanneer Hitier in 1932 tien millioen vroegere socialistische stemmen won, hij er heden V4 heeft verloren en een volgenden keer nog meer zal winnen of verliezen. Hij zal zijn prestige op andere wijze moeten schragen. De »Figaro« en het »Journal« vreezen dat Hitier daarom zal meenen dat hij den oorlog moet voorbereiden, waardoor de in »Mein Kampf« geuite bedreigingen zouden worden verwezenlijkt. De sEcho de Paris» constateert dat het échec van Hitier nog wel omvangrijker zal zijn en gemaskeerd wordt door een vervalsching der verkiezingen. Het blad schrijft dat het universeele geweten met een gevoel van opluchting een dergelijke veroordeeling van den Reichsführer zal begroeten. Hitier zou wel revanche willen zoeken in een buitenlandsch con flict, maar hij zal dit bij den huidigen Europeeschen toestand niet durveu. De »Matin« zegt dat Hitier in den volksgeest is getroffen, maar dat zijn kracht nog intact is. Britsche persstemmen. Alle Engelsche bladen geven commen taar op de groote vermeerdering van de cijfers der tegenstemmers bij het Duit sche plebisciet. De Berlijnsche correspon dent van de »Times« zegt, dat niet het bestaan van vijandelijke gevoelens tegen het Hitler-regime verwondering wekt, maar wel dat zooveel kiezers er uitdruk king aan hebben gegeven. Hij analyseert de cijfers van Berlijn, waar in verschei den districten 20-30°/0 neen-stemmers waren, niet alleen in de arbeiderswijken, maar ook zelfs in CharlottenbuTg en Schönebei g. Ook de cijfers van Hamburg met 25°/0 tegenstemmers zijn treffend volgens hem, en hij zegt dat ongeldige stembiljetten als stemmen tegen moeten worden beschouwd. Hij zegt dat de reclameveldtocht voor Hitier met groote handigheid was gevoerd, daar het als noodzakelijk was voorgesteld de onver beterlijk vijandige wereld te overtuigen van Duitschlands onverwoestbare eenheid onder den Führer. De Berlijnsche correspondent van de »Morning Post« acht het veelbeteekenend, dat een gisteren te Berlijn verschenen blad,het»Kathol s hesKirchenblat «,ge.in melding maakt van het plebisciet. De strijd om de macht is geëindigd. De Nat. Soz. Korrespondenz publiceert de volgende proclamaties van Hitier tot het Duit sche volk en de N.S.D.A.P.: Duitsche volksgenooten, nat.-socialisten! De 15-jarige strijd van onze beweging om de macht in Duitschland is gisteren afgeslo ten. Van de opperste leiding in het rijk af, over het heele bestuur, tot aan de leijding in de kleinste plaatsen bevindt zich het Duitsche rijk op het oogenblik in handen van de nat. soc. partij. Dit is het loon voor onmetelijken arbeid, voor tallooze offers. Ik dank allen, die gisteren door hun stem hebben bijgedragen om de eenheid van staat en beweging te docu menteeren voor de heele wereld. Mijn en ons aller taak zal het zijn, deze eenheid te verdie pen en in evenzeer genialen als vastberaden strijd ook de laatste rest van ons volk voor de nat. soc. idee en leer te winnen. Nog heden avond zijn de besluiten voor uitvoering van deze actie genomen; zij zal met nat. soc. snel heid en grondigheid geschieden. De strijd om de staatsmacht is met den dag van heden ge ëindigd. De strijd om ons dierbaar volk duurt echter voort. Het doel staat onwrikbaar vast: De dag moet en zal komen, waarop ook de laatste Duitscher het symbool van het rijk als bekentenis in zijn hart zal dragen. Berlijn, 20 Augustus, (w.g.) Adolf Hitier. Partijgenooten! De heerlijke overwinning van gisteren van onze nat. soc. partij is in de eerste plaats aan uw trouw, uw offervaardigheid en uw ijver te danken. Gij hebt als politieke strijders der beweging, als S.-A. lieden, als leden van onze arbeiders-, jeugd- en vrouwenorganisaties iets ongekends gepresteerd. Vervuld van ein deloos vertrouwen in u, ben ik besloten, den strijd om de ziel en voor de eenheid van het Duitsche volk voort te zetten. Gij zult in dezen nieuwen strijd om ons volk naast mij staan, evenals in de 15 jaren die achter ons liggen en zooals het ons mogelijk was om 90 pet. van het Duitsche volk te winnen, zoo zal het ons ook mogelijk zijn, de laatste 10 pet, te winnen. Dat zal de bekroning van onze over winning zijn. Berlijn, 20 Augustus, (w.g.) Adolf Hitier. Aan den rijksweer-minister, kol.-gen. von Blomberg. Mijnheer de kolonel-generaal! Na de bevestiging van de wet van 3 Aug. door het Duitsche volk wil ik u en door u de weermacht dank zeqcien voor den door u aan mij als uw Leider en opperbevelhebber ge zworen eed. Evenals de officieren en soldaten der weermacht zich aan mij verplicht hebben, zal ik het als soldaat als mijn hoogsten plicht beschouwen voor de onaantastbaarheid der weermacht op te komen ter vervulling van het testament van wijlen den generaal-veldmaar- schalk en getrouw aan mijn eigen eed wil ik het leger als eenig wapendrager in de natie vastleggen. (w.g.) Adolf Hitier, Leider en rijkskanselier. FRANKRIJK GEREED OM EEN INDRINGER TE WEERSTAAN. Ter gelegenheid van den twintigsten jaardag van de tijdens den oorlog in Lotharingen gevoerde gevechten heeft president Lebrun te Charmes het woord gevoerd. Maarschalk Pétain, de minister van oorlog, verklaarde, dat Frankrijks' Oostgrens thans gereed is eiken indringer het hoofd te bieden. BLIJF NIET TE LANG IN HET WATER! Zondagmiddag heeft het baden alhier weer bijna een slachtoffer geeischt. Het betrof thans mej. E. uit Schagen, die zich ongeveer 2 uur te water zou hebben bevonden. Op een gegeven moment passeerden haar eenige meisjes, die aanvankelijk dachten dat mej. E. al drijvende uitrustte. Plotseling bemerkten zij echter, dat de dame bewusteloos moest zijn, en terstond werd óm hulp geroepen. Door eenige zwemmers werd zij zeer spoedig op het strand gebracht, waar een toevallig aan wezig zijnde dokter de eerste hulp ver richtte, en na eenigen tijd zijn pogingen met succes beloond zag. Per auto is mej. E later naar Schagen vervoerd. Voor zwemmers en zwemsters weer een waarschuwing DRAVERIJ. J.l. Zondagmiddag hield de harddröverij- vereeniging »De Toekomst« haar jaar- lijksche draverij. De uitslag wasle prijs f 40, ge\Vonnen door »Ne!ly S.« van J. Strooper, jalhier, berijder W. Strooper'; 2e prijs f 20, door »Letha« van P. Burger te Burgerbrug, ber. P. Burger Jr.3e prijs f 10, door »Quick B.» van J. Rampen te Burger- brug, ber. jongeheer Koning. HOLL. MIJ. v. LANDBOUW. Verbod koolzaadteelt. In de afdeelingsvergadering van de H. M. v. L. deelde de voorzitter o.a. mede, dat de gemee 'teraad, tot afwen ding van 't gevaar van kruisbestuiving bij het telen van koolzaad, een verordening heeft gemaakt, waarbij de teelt, van kool zaad verboden is. B. en W. kunnen van dat verbod ontheffing verleenen, nadat zij advies hebben ingewonnen van een deskundigen commissie. De heer G. Geer- ligs is aangewezen om voor de afdeeling zitting te nemen in deze commissie. Het aardappelteeltverbcd. Volgens plaatselijke verordening is de teelt van eenige soorten aardappels, o.a. Bintj ene Dc Wet, verboden terwijl po ters daarvan juist nogal door het bui tenland gevraagd worden. Als de Plan- tenziekkundige dienst geen overwewgen- de bezwaren heeft zal daarvan wijziging van de verordening gevraagd worden. Algemeene vergadering. Daar de besprekingen ter algemeene vergadering voornamelijk zullen loopen over het veehoudersbedrfif werden als af gevaardigden aangewezen de heeren Lin- denbergh en Stammes. Een werkgeversorganisatie? De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat de werkgevers, die georganiseerd zijn bij een provinciale landbouw-crisisorganisatie, verplicht zijn le. de arbeidersorganisaties te erkennen; 2e. daarmee overleg te plegen over de ar beidsvoorwaarden; 3e. de gesloten over eenkomsten getrouwelijk na te komen; 4e. bfi geschillen arbitrage te aanvaarden. Men is van meening dat, indien boven genoemde werkgevers geen lid van een werkgeversorganisatie zijn, zij toch indi vidueel dezelfde verplichtingen hebben, dat die verplichtingen alleen gelden tegenover georganiseerde arbeiders en dat, wanneer één werkgever of een kleine groep van werkgevers een col lectieve arbeidersovereenkomst zou af sluiten met een georganiseerden landar beider, dit voor de andere werkgevers ter plaatse de verplichting meebrengt om ook een dergelijke overeenkomst aan te gaan met hun georganiseerde arbeiders. De afdeeling heeft altyd de algemeene landbouwbelangen willen behartigen en wenschte nooit als een vereeniging van werkgevers te worder aangemerkt. Men meende dat bij het bestaan van een werk geversvereniging de financieele toestand voor de arbeiders over 't geheel niet zou verbeteren, maar de verhoudingen tus- schen werkgever en werknemer wel zou den verscherpen. Met bet oog op bovenstaande ministe- rieele beschikking moest men nu echter noodgedwongen uitspreken, dat het wen- schelijk is een werkgeversorganisatie te vormen. Bouwgerst. De heer P. Kooiman deelde bij de rondvraag een en ander mede wai, van belang kon zijn voor de brouwgersttelers. De brouwerijen hebben voorkeur voor Princessegerst, Spratt Archer en Min. Ruys. Goudgerst komt niet in aanmer king, maar Zegegerst, Mansholt en Kenia zeer waarschijnlijk wel. De laatste soort heeft de donkere kleur en het trage kiemen tegen. Spr verwacht een groot aanbod en daardoor vrij hoog gestelde eischen, maar meent, dat op een bevre digend prijsverschil met den marktprijs gerekend mag worden. De eerste mon sterkeuring wordt 3 October gehouden. Belangrijke mededeeling. Vóór de sluiting deelde de voorzitter nog mede, dat wat geldt voor de gerst, met het oog op eventueelen steun, ook vereischte is voor alle veldboonen: drie dagen voor het dorschen moet daarvan kennis gegeven worden aan de organi satie. Commissie van voorbereiding. Na afloop der vergadering is een com missie gevormd, die 11a onderzoek even tueel het stichten van een werkgevers- vereeniging kan voorbereiden en de landbouwers daarvoor bijeen roepen. VERLOTING. Ter dekking van de onkosten van den autotocht voor de ouden van dagen wordt een verloting gehouden. De trekking zal plaats hebben op 4 September. EEN GUNNING. Naar wij vernemen is de bomv van een woon- en winkelhuis aan de Pomp- steeg, te Hippolytushoef, voor den heer van der Kreke alhier, gegund aan de laagste inschrijfster, de firma Lont en Dekker, alhier. Men deelt ons mede dat Ds, J. C. Fischer, Ned. Herv. predikant té Sloot- dorp, is benoemd tot voorganger van de Stichting »Neder-Veluwe«, te Ede. De Stichting »Neder-Veluwe« omvat vijf af- deelingen van de Ned. Prot. bond en wel Ede, Lunteren, Renkum, Rhenen en Veenendaal. NIEUWBOUW. De aannemer, de heer J. O. Klein, te Hippelytushoef, zal aan de Hoofdstraat te Hippolytushoef, voor de combinatie Kraan Go. een nieuw woon-en winkel huis bouwen. VERKEERSONGEVALLEN. Op den verkeersweg te Westerland, kwam een autobus met een luxe auto in botsing, waarbij tevens een ruiter te paard in gedrangkwam. De auto bekw«n? veel schade, de autobus had weinig averij en de ruiter en het paard die beide tegei den grond weiden gesmakt kwamen mej den schrik vrij. Op den verkeersweg bij de O. L. School in de Elft sprong van een luxe auto, uit Rotterdam, een band, waardoor de auto de bocht niet kon nemen en door het hek 't land in reed. Ook deze auto had vrij wat schade, doch de drie inzit tenden kwamen met den schrik vrij. De defecte auto's werden naar garage Velt- man gesleept en gerepareerd, zoodat men later de reis weer kon voortzetten. WERKVERSCHAFFING. Vervoer van arbeiders. Het vervoer per autobus van arbeiders uit deze gemeente, die op meer dan 20 km van hun woning werkzaam zijn in de werkverschaffing in den Wieringermeer- polder, is opgedragen aan C. S. de Haan, alhier. ROODVONK. Alhier is een geval van roodvonk ge constateerd bij het 9-jarig dochtertje van den heer A. v. d. Veen, aan den Varkens grasweg. BENOEMING. Ter vervanging van mej. E. F. de Wit, aan wie ziekteverlof is verleend, is tot tij delijk onderwijzeres aan de O. L. school te Den Oever benoemd mej. A. Diep- grond te Breezand. OVERWERKVERGUNNING. Door den hoofdinspecteur van den Ar beid is aan de Fa. D. Verstoep van 20 Aug. tot 1 Sept. 1934 voor de uitvoering van werkzaamheden voor de Genie te Den Oever (zijnde aardwerken en riolee- ringen) overwerkvergunning verleend. MARKTOVERZICHT. Voornamelijk doordat er nu zoo weinig veehandelaren ter markt komen, verliep de wolveehandel ook thans weder stug. De lam meren deden een middenprijs van ongeveer 7.50; er werden dieren verkocht voor lager prijzen dan men er reeds op de boerderijen voor had geboden. Ook de oude schapen doen niet meer de prijzen van een paar weken te rug; de besten gingen voor 14.—, midden- prijs ongeveer 12.50. De runderaanvoer was deze week vrij groot. De handel verliep niet vlug, doch de prijzen waren vrij goed. Er werden enkele vette koeien verhandeld voor bijna 200. Voor melkkoeien bood men gemiddeld 160. Pinken gingen voor gemiddeld 140 per stuk. Verder werden enkele vette kalveren aange voerd, waarvan de prijs circa 25 per stuk bedroeg. De duurste gingen voor ruim 30. Vette kalveren gemiddeld 6 per stuk. Var-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 3