Stadsnieuws De Koninklijke Marine voor oefening en vlagvertoon naar de Oostzee Uit bewogen dagen tweede blad heldersche courant van dinsdag 21 augustus 1934. 5 helders fanfare corps. aanbesteding. gebouw v.,/vijzelstraat. nederlandsche reisverèèn. agentschap van den k.n.a.c. Gemeenteraad Uit het politie-rapport. De branding in het Bosch. GEMENGD NIEUWS ÜJ Locomotief bij Amsterdam ontspoord. Steekpartij te 's-Gravenhage. Schietpartij in het Stads park te Maastricht Vuurwapens te Oss in beslag genomen. Motorrijder en duopassagier gewond. "Wat wilt lezend 2 2 6 6 5 3 3 Botsing van motorfiets, auto en trein. i v. i De uit een raam gevallen kinderen. Twee jongetjes verdronken. Een nieuwe rooverstruc. Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 21 Aug. Woensdag 22 20.42 20.40 uur. (Directeur Th. c. Lugtenburg.) Boyiengahpemde vereeniging zal haar reeks.' zowerconcerten besluiten .met on derstaand pfogramma en op Vrydag 24 Augustus, des avonds van 8.30 uur tot 10 uur, in het Julianapark. Uitgevoerd zal worden: I Marche Lorraine Louis Ganne stradela. Ouverture. Flotow arr. J Bouchel j. Suite Oriëntale - Fratlcis Popy I. les Bajadères. 2 Au hord du Gangcs. 3. Les Almées. 4. Patrouille- Orphee'aux Enters. Ouv. van Jao. Offenbach. arr. L. E. Burgers 5 Nachtsbhwarmer. Wals C. M. Ziehrer 6 Freisctiütz; Frantaisie sur l'opéra de C. M. v. Weber. arr. M. H. Kessels 1 San Loretizo. Marsch Da Silva Uitslag van de openbare aanbesteding in het Kegelhuis: voor rekening van den heer grimijser te bouwen 7 middén- standswonïngen aan de Javastraat, al hier: a. Massa. a. v, d. Wal 24.1ö0.— Boiites en Rijnders 25.850.p. Tuin f 26.500.—; j. Drijver, Texel 26.500.—; t. Apma, Enkhuizen 26.645.--;. j, Kingtna 26.800. b Metsel-, timmer- en ijzerwerk: a. de Kloe 22.224.27; p. Tuin 22.900.—; j. Bruin 24.600.p. Bruin 26.470. Bruin en Zoon 21.377.j. Bruin en Venema, Texel 22.870.—; Gebrs. Tim mer, Texel f: 20.770.t. Apma, Enkhui zen 22,280.—; m. Blom, Texel 24.200.-; j„ Ruitenberg, Harlingen 24.400.—; s. s. de Roer, Drachten 23.790.j. Drij ver, Texel 22.290; Bontes en.Rijnders 22.400.—t. Doorn, St. Maartensbrug 22.975.:j. n. p. Schuit, Alkmaar 23.500.—; a. v. d. Wal 21.350.—; w. Labout 21.950. a. plus d. (metselwerk, enz. plus lood- gieterswerk): a. de Kloe 23.990. Midder en Kuperus 24.650.— c. Glas-, schilder- en behangwerk: Kaspers en Groenediik 1748.j. Leen 2072.—; g. Spijkerman 2240.—; Kos ter en Bontes 2195. d. Loodpieterswerk w. Lameree 1294.—; a. Tielemans 1880.a. Fey 1400.—; h. Willemse 1465.—; k. j. Zomer 1540.—; c. Buis f 1540.—; w. j. Antiyas 1600.Fa. Schefiinger 1705.—. De aanbesteding geschiedde door den ftrchitqcli'der 'n.lvw&„ den heer l. Sok. Men verzoekt ,ons te verwijzen naar een. ad vertentie in dit nummer betreffende een bid stond voor een opwekking, in bovengenoemd gebouw op morgenavond. Men zie de betreffende advertentie, Naar men ons bericht beeft de n.r.v., afd. Den Helder, in voorbereiding een grooten autotocht naar Groningen op Zon dag 9 September. Gereden wordt via Bolsward, Sneek naar Heèrenveen. Een omgeving van af wisselend natuurschoon en in de nabij heid van Oranjewoud met zijn fraaie bosschen en buitenplaatsen waar 'n poosje vertoefd wordt om te genieten van het mooie panorama. Verder gaat de tocht over Beetsterzwaag te midden van de bos schen en Olterterp eveneens liefelijk ge degen in een prachtige omgeving, naar Groningen. Door deze mooie academie stad wordt een rondtoer gemaakt ter bezichtiging van de voornaamste beziens waardigheden. Waar de deelnemers worden ontvangen on rondgeleid te Heerenveen door het bestuur van v.v.v. en te Groningen door het bestuur der afd. Groningen der n.r.v. en niets te veel zal zijn om het de gasten aangenaam te maken, twijfelen we niet, of voor dezen schitterenden tocht ?al groote belangstelling bestaan temeer, waar luxe auto's zich kunnen aansluiten an introducé's gaarne welkom zijn. In ons verslag betreffende de opening van het nieuwe Verkeershuis, werd mede gedeeld dat het nieuwe verkeershuis, ®en agentschap van de k.n.a.c. zou zijn. tt secretaris-penningmeester van de k.n.a.c. deelt ons echter mede dat dit onjuist is, wel is de leider van het ver- TOv'a'1"'8 'n oo^act getreden met de jlh.a.c., teneinde de mogelijkheid van en vertegenwoordiging in Den Helder 0 bespreken, doch tot een relatie met het ei'keershuis heeft dit nog niet geleid. ?.en W. schrijven aan den Raad: w besluit van 10 Juli j.1, tot wijziging van de wnkelsluitingsverordening, geeft den -*r van Economische Zaken aanleiding u.. let maken van verschillende opmerkingen, 'tik n|'een':' dat een afwijking van de wette re bepalingen, zooals voor het dorp Huis de ,wer<I vastgesteld, indien die ook voor du k ZOU worden toegestaan, tot conse- enties zou leiden ten aanzien van andere Min^nten' we'ke n'et te aanvaarden zijn. De en nocm' in dit verband 's-Gravenhage (,ecj eveningen, waar dezelfde omstandig- U> u 'n c'eze gemeente aanwezig zijn. aiste' j00ide van een en ander heeft de Mi- Kro*^ aar bovenvermeld besluit aan de r 0n ,.e* goedkeuring voor te dragen, besl j. anc* hiermede stellen wij U voor, dit aaiw ln te trekken. Wi| voegen hier nog a s ue dat tengevolge van de 15 October wink"l .,Wcrking tredende wijziging van de Mode. S "ltm9swet de plaatselijke winkelsiui- etordeningen voor 15 April 1935 moe ten worden herzien.Bij die herziening zal dus gelegenheid bestaan opnieuw te overwegen in hoeverre hier ter stede afwijking van de wet telijke bepalingen noodig wordt geacht. DE NIEUWE VERKEERSREGELS. Aan ons kantoor zijn gratis verkrijg baar „De nieuwe verkeersregels", die ieder weggebruiker behoort te kennen. Het handige, boekje is een uitgave van de A.N.W.B., toeristenbond voor Neder land. j Ouders waarschuwt uw kinderen. Alan hét Hoofdbureau van Politie zijn als verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met jeugdige kinderen een tweetal manspersonen in bewaring gesteld. Beiden 'worden naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. Mishandeling. Door een bewoner van de Nieuwstraat is aangifte gedaan dat hij door een mede-inwo ner dezer gemeente is mishandeld. Jeugdige zwerver. Een alhier wonende minderjarige, die te Den Haag zwervende werd aangetroffen en wiens opsporing door de ouders was ver zocht, is door de politie naar hier overge bracht en aan zijn ouders afgegeven. Ter ontnuchtering. Een persoon, die zich in kenlijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevond, is ter ontnuchtering in bewaring gesteld, M Weer een rijwiel. Dóór een inwoner dezer gemeente werd gisteren aangifte gedaan van vermissing van zijn rijwiel, dat eenigen tijd onbe heerd op de Loodsgracht alhier verbleef. De recherche stelt een onderzoek in. Geknipt Op last van den heer Officier van Justitie te Alkmaar werd hedenmorgen door de politie alhier een persoon aan gehouden en naar Alkmaar overgebracht voor het ondergaan van de hem opge legde straf. Er is maar één Marsdiep. Kunstmatige „meneeren met wit voor" midden in d© bosschen! J Interessant voor iederen Jutter. Een novum in Nederland! Wdt zwememn betreft, is er in Nederland maar één Dep Helder' Uitj den. treure kun je iederen dag dit ge zegde: in de zwempaleizen van „H.Z.V," 'en' „Friss'che Morgen" op den dijk hoorén ver kondigen; en iedere vreemdeling, iedere va- cantieganger beaamt dit even enthousiast, Nergens zoon' goed watertje en nergens zwem -je zoo prettig, en voor zoo'n futje als in Jutterstad! Welkom, vreemdeling, roept Den Helder iedere vacantieganger toe. Welkom ben je, als je in het Marsdiep wilt kruipen, 's mor gens, 's middags en 's avonds. Voor 1.50 in de maand, dat is nog geen 5 cent per dag als de amand 31 dagen heeft, wordt je behandels als een inboorling. In andere plaatsen daar zijn ze zoo gul en gastvrij niet. Maet je in Arnhem komen! Zwemgelegenheden genoeg, daar heb je Thi- alf en het Sportfondsenbad, heele mooie, mo derne badinrichtingen, waar ook nogal eens nationale en internationale zwemwedstrijden worden gehouden. Maar wanneer je hier als een rechtgeaarde Heldersche waterrot wil zwemmen, moet je dik betalen. En als je dan in zoo'n zoetwaterbassin, al is het nog zoo mooi, gekropen bent, dan denk je met wee moed aan de groote waterplas, bij den voet je als een goudvisch in een zoetwaterkom. van dén Helderschen zeedijk en dan voel je Rimpelloos en glad als in een waschteil, ligt het water, en als je het bij ongeluk in je mond krijgt, is het heusch geen lekkere en hartige beet, maar smaakt het laf en flauw. Niks voor een Jutter! Een Jutter moet de golven, de branding te gemoet zwemmen. Die badinrichtingen, hoe modern ook, kunnen de fijnproevers van Nieuwediep niet bevredigen. Vandaag vlak bij kasteel Doorwerth heb ik iets gezien, dat niet alleen een novum was voro mij, een novum moet zijn voor iederen Heldersche, maar ook voor iedere Nederlan der! Midden in de bosschen tusschen de dennen is een heel groot strand, waar een natuurbad is aangelegd, ver van de bewoonde wereld. Een natuurbad, op zichzelve, is iets doodge woons! Bij vele Nederlandsche steden heeft men een dergelijke zweminrichting aangelegd. Maar dit natuurbad is geheel anders dan de andere! Het is tot nu toe nog eenig in Neder land, want hier wordt door middel van groo te machines kunstmatig een sterke branding in het water opgewekt. Een wonderlijke aan blik te midden van het eeuwenoude, ongerepte natuurschoon. In den tijd van eenige maanden hebben energieke menschen op waarlijk Ame- rikaansche wijze deze badplaats uit den grond gestampt! Op een groot breed strand wande len tallooze menschen in badpak en strand- pyama. In de heete stralen van de zon liggen jonge 'en oude dames bruin te bakken. Breede uitgestrekte watervlakten, overklaterd door stralend zonlicht, strekken zich tusschen groene bosschen uit. Gezellig onder strand- parasols zitten moeders met hun kroost. Een modern restaurant met een strijkje, groote rijen kleedkamers, douches, kortom alles wat een modern strand kan bieden vind je hier vereenigd. Maar tóch, ik ben teleurgesteld, want de groote watervlakte ligt rimpelloos en glad. Er is geen golfje te bekennen. Iaat staan, dat ik iets van een branding bespeur. Er zwemmen vele menschenVVaar is de branding? Donderdag 20 Augustus 1914. Dit num- mer verscheen, zooals reeds was medegedeeld, op de halve grootte, n.1. met slechts twee pa gina s. Nog geen twee kolom hiervan besloe gen de advertenties. De alg. secretaris van het Steuncomité, ds. H. Buiskool, geeft een uitvoerige uiteenzet ting over de werkwijze van het Steuncomité Tot dien dag was ingekomen aangiften uit de burgerij circa J600, terwijl aan wekelijksche bijdragen ruim 350 en aan maandelijksche bijna 100 was geteekend. Treffend is Wel, zoo [schrijft ds. Buiskool, dat vooral de min der gegoeden naar de mate hunner krachten hebben gegeven, terwijl enkele onzer beslist gegoede burgers wederom het bewijs hebben gegeven, dat zij óf zéér moeilijk van een klein deeltje van hun bezit, afstand kunnen doen of weinig gevoelen voor hun medemenschen. Bij het Subcomité voor uitkeering waren reeds 60 aanvragen om ondersteuning ingekomen. Hier van werden, na nauwkeurig onderzoek aan 50 gezinnen hulp verleend door verstrekking van geld of bons voor levensmiddelen. Ds. Buis kool wees evenwel op de noodzakelijkheid om de uiterste zuinigheid te betrachten. Wij vree zen ook. dat wanneer de mobilisatie eenigen tijd aanhoudt, er heel wat werkeloosheid en gebrek zal komen, zoo lezen wij verder. Niemand van de nu levenden, die al deze dingen aan den lijve hebben meegemaakt, kon ook maar bij benadering de gevolgen van den oorlog vermoeden en niemand had er toen eenig vermoeden van, dat de mobilisatie vier jaren zou kunnen duren! groote wonder. Even trilt en rimpelt de wa tervlakte, die rimpels worden deining, dan komen golven, hooge, zware golven aanrol len, over de geheele watervlakte, en dan, dan komt de branding, de branding die beukt, die de menschen terugwerpt, bfanding, zoo geweldig, dat er niet vólt tegenop te zwem men. Het zijn werkelijk de zware golven, die wij kennen, uit de helsche stormnachten waarin de „Eugenia", de „Golsbro" op den dijk werden geworpen en de „Renown" werd stukgeslagen. De zwemmers, tenminste velen van hen, grijpen de oVërdwars gespannen tou wen. Bij het aan- en afrollen van de bran ding werden ze heen en \Veer geslingerd. Als kogels worden de baders door elkaar gesme ten, als ze niet gauw een touw weten te grijpen. Gevaar is er echter niet bij. Dat be wijst het vroolijk gelach van de baders. Verderop, waarop het water 3x/2 meter diep is, probeeren geoefende zwemmers tegen de branding in te komen, maar het is een heele torn Dit bad, het z.g.n. gölfslagbad ,,De bran ding" kan zelfs een Jutter bevredigen. Ach ter het water, waar gezwommen wordt, is een groote vijver, waarin velen spelevaren met kano's. Natuurlijk is een bad met branding en golf slag niet volmaakt, als er geen Jutter bij werk zaam is. Zoo wij reeds meer dpmerkten, kun je in de wereld geen stap doen, of je valt over een Jutter, ook de man die de baas is van de kano's is een oud-Heldersch onderofficier van de marine, majoor Schreuder. Het is hier voor een Jutter best uit te houden, zegt hij. en vol trots strekt hij zijn arm in de richting van het groote strand en breede water. Een kwartier lang ligt het water stil en rustig, zegt hij, maar het volgend kwar tier kan hier best een reddingboot uitvaren, al komt er ook geen badgast in nood! Inderdaad, zoo lijkt het, De Heldersche Blauwe Zeeridders zouden, wanneer ze deze golven zagen, gerust van „meneeren met wit voot' kunnen spreken, met welke uitdruk king ze de branding bedoelen, Men moet werkelijk, respect hebben, voor; hetgeen hier in dit afgelegen bosch tot stand is gebracht. Een, electromotor wordt in werking gesteld, 2 breede zware stalen deuren, diep onder in het water, worden met kracht heen en weer bewogen. Hierdoor wordt het water zoo krachtig opgejaagd.'E,r zijn vele autobezitters in Den Helder. Als zij eens naar den kant van Doorwerth komen, dan kunnen ze daar in een echt Heldersche branding zwemmen en die geen auto hebben, maar eens een dagje met de pleziertrein gaan, zullen hun dag niet be klagen... maar toch voor te zwemmen behoe ven ze eigenlijk niet heen te gaan, want er is maar één Den Helder en één Marsdiep, maar interessant is het! Zeker voor een Helder sche waterrot! Binnenland BIJ HET BADEN VERDRONKEN. De 21-jarige G. T., uit Rotterdam, was Zondagmorgen te Kijkduin, buiten het bad aan het baden. Hij heeft zich daarbij te ver in zee gewaagd, waardoor hij door den stroom werd meegesleurd. Zijn lijk is nog niet aan gespoeld. DOOR EEN TRAM AANGEREDEN. Op den Bezuidenhoutscheweg tegenover de Rijnstraat in Den Haag is de 42-jarige M. B„ uit Ede, dié nog vóór een rijdende tram van de N.Z.H.T. de trambaan over wilde steken, door die tram gegrepen, waardoor hem de rechtervoet werd afgereden. De G. D. heeft hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. DE INBRAAK IN DE GOUDSBLOEM- EAAN TE 'S-GRAVENHAGE. De politie heeft dezer dagen zes personen aangehouden in verband met de inbraak op 11 Juli j.1. aan de Goudsbloemlaan te 's-Gra- venhage, waarbij voor ongeveer 4000 aan goud en juweelen werd gestolen. Twee van de aangehoudenen worden verdacht, de in braak te hebben gepleegd, terwijl de andere vier zich aan heling of medeheling zouden hebben schuldig gemaakt. i 1 Plots weerkinkt het geloei van de sirene. Een badmeester blaast op een hoorn. Het heele strand, alles stroomt naar den oever. Iedereen, die een bajpak aan heeft, haast zich te water. Wij ook en dan gebéurt het In de longroom is het dezen Woensdag een vroolijke stemming; een der officie ren viert zijn verjaardag en bovendien is het de traditioneel© „gaatjesdag". Een maal per week, n.1. hier aan boord Woens dag, spannen gamellechef, hofmeester en kok tezamen en trachten ons, te goed doorvoede menschen, te verleiden nog meer dan gewoonlijk te verorberen, welk „alle gaatjes vullen" in de benaming „gaatjésdag" is verwerkt. Na tafel is het verzamelen op de cam pagne, en terwijl de groene golven langs boord spoelen, terwijl de schroeven mét hun bijna zeventig omwentelingen de „Hendrik" met achtmijlsvaart door het water doen ploegen, klinkt gramofoon- muziek op, rooken we rustig een sigaar, kijken; naar de beboschte heuvels, waar op deri top van één hunner de vuurtoren van Scholpin zijn stralen begint uit te zenden. Langzamerhand zoeken degenen, die nachtwachten meeloopen, hun hut op, de vrijenachtsgasten zetten zich aan de brid getafel, de staf begeeft zich naar de brug om op mogelijke onderzeebootaanvallen voorbereid te zijn, en tegen tienen ligt de campagne weer verltena, loopt de uitkijk boei klaar om op het eerste geroep van „man over boord" de aan het hek hangen de reddinggordel met licht in zee te wer pen, op de loopmat af en aan. Donderdag 19 Juli varen we vrij en frank midden in vijandelijk terrein rond. Onze opdracht gelijkt op de vorige, wü moeten weer trachten mijnversperringen te leggen en worden daarbij nu geholpen door de „Evertsen" en de „Z 5", die, ten afweer voor de K-booten, aan stuurboord en bakboord van ons, zigzaggend meestoo- men. De eerste Versperring is in den nacht ongestoord gelegd en met een zekere voldoening over de halfgelukte onderne ming, stoomen we om de West op Kaap Arkona' aan, waar we in den middag het tweede Jdeel van onze taak hopen af te werken Als de Zuidoost van Kaap Arkona ge legen landhoek Ranzow begint door te schemeren, zien we opeens achter ons een der K-booten zijn toren, opbouw en romp boven water steken en kunnen we ons gelukwenschen aan dit gevaar ontloopen te zijn. Om een of andere reden is de boot niet ten aanval kunnen komen en we den ken zoo, dal de zigzaggende jager hiertoe het zijne zal hebben bijgedragen. De K-boot volgt ons na, richt zijn ste ven om de West en wordt gerekend niet meer. in den strijd te zijn. Hoek Ranzow is nu vlakbij, we zien in het groen kleed, dat de steiloprijzende 50 meter hooge kalkrots dekt, een toren, een kasteel en enkele huisjes staan. Een jachtje met Duitsche vlag in top passeert, een paar mijl zee in zien we de witte veerboot Tralleborg -Sassnitz stoomen, van onzen top waaien de vlaggen, welke de tweede K-boot ten aanval uitnoodigen en den koopvaarder waarschuwen, dat er onder zeeërs in onze nabijheid zijn. Het heeft er den schijn van, dat we er ditmaal zon der kleerscheuren zulen afkomen en in derdaad, na langs de Tromper Wiek naar Kaap Arkona te hebben gekoersd, wordt kort voor het bereiken van dezen overbe- kenden noordoostelijken landhoek van het eiland Rügen, de ons gestelde grens be reikt en heeft nu de mijnenlegger het eens van de U-booten gewonnen. Alle sei nen gaan neer, we varen als gewoon oor logsschip verder en verzamelen het smal deel weer om ons heen. De koerslijn wijst naar de Faxe-bugt, de baai waarin we het eerste week-end van de reis ru|?t z> jhten, een eind zuidelijk van Kopenhagen in SeelanJ uitbochtend. De wind neemt toe en alswe tegen achten den landhoek „Stevnis Klint" aanloopen, is de lucht heiig en voorspelt dé roödondergaande zon en dalende barometer ons niet veel goeds voor den volgenden dag. In den schemer vinden we onzen weg den baai in en klok slag negea ankert het smaldeel en ligt beschut voor den stevig uit den zuidwest hoek waaienden wind. De heiigheid waait met den avond weg, wallichten komen te zien, voor ons uit zien we twee luchtvaart- lichten hun stralen omhoog zenden, een nachtdienstvliegtuig ronkt over ons heen en de bewolkte lucht doet ons voor het eerst sinds langen tijd een donkeren nacht beleven. Tot een uur of elf knipperen de topsein- Iantaarns der schepen, dan is ook die be- drijvighedi afgeloopen en blijft alleen de wacht op post. Na oorlogsbeslommeringen der laatste dagen geniet het smaldeel weer van een goede nachtrust. Vrijdag 20 en Zaterdag 21 Juli besteedt het srtialdeel aan schoon schip en alge meen zeilen en roeien voor personeel van hoog tot laag. Zondag is weer rustdag en kerk eri in den avond verstoomen we naar een baai wat dichterbij de Deensche hoofdstiad, welke ons Maandag tusschen negen en tien in zijn gastvrije haven zal ontvangen. Dan is de laatste haven voor terugkeer naar het moederland bereikt, dan wórdt het laatste deel van de taak „vlagvertoon" vervuld. Nog eenmaal zal dit smaldeel Holland vertegenwoordigen en op goede wijze Hollands naam hoog houden.. En onwillekeurig denken we verder: „Holland en Marine één! Geen Holland zonder Marine, en geen Koninklijke Ma rine zonder ons geliefd Holland. Beiden rine zonder ons geliefd Holland, Beide aan elkaar verplicht, maar beide ook aan elkaar gehecht. Wat storm en strubbeling ook over het Land moge gaan, bebide zul len voor elkaar erkenning en waardeering hebben, opdat daaruit voor Land en Volk vooruitgang groeie, gegrondvest op de fundamenten van gansch ons bestaan in deze wereld; gegrond op den voorzich- tigen durf .van den zeeman naast Hol lands oude koopmansgeest!" Dat dit ten volle waar moge worden! UIT EEN SCHOMMEL GEVALLEN. Zondag is het 5-jarig dochtertje van den heer P. te Oss. dat in den tuin van de ouder lijke woning aan het schommelen was, uit den schommel gevallen. Het kind werd in ernsti- gen toestand naar het Groot-ziekengasthuis te s-Hertogenbosch vervoerd. Zondagmorgen tegen twaalf uur is op eeni verbindingslijn bij hét Weesperpoort- station in de nabijheid van de Ruijsch- straat een ongeluk gebeurd dat zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Een rangeerende locomotief liep, waar schijnlijk door ontijdige wisselbediening uit de rails. Daardoor ontstond stagnatie in het spoorwegverkeer tusschen het Cen traal station en het Weesperpoortstation De treinen moesten over ander spoor en wissels naar de plaats van bestemming worden gedirigeerd. Met man en macht is men bezig de machine weer op de rails te brengen. Een werk, dat gerui- men tijd in beslag nam. Het ongeluk is geschied op een tijdstip waarop Zondag de minste treinen rijden. Om 9 u. gister middag was de treinloop weer normaal. Zaterdag omstreeks middernacht is, in de Van Limburg Stiriimstraat te 's Gra- venhage een ernstige vechtpartij geschied, waarbij de 28-jarige mej. H. v. M., wonende in die straat, door een messteek zoodanig aan het onderlijf werd gewond, dat haar opneming in het ziekenhuis tot het onder gaan van een onmiddellijke opératie nood zakelijk bleek. In dén loop van den nacht van Zater dag op Zondag heeft de politie in ver band met deze steekpartij de gebroeders P. B. en A. B., wonende Poeldijksche- straat, aangehouden, van wie zij vermoedt, dat ©en van beiden den steek heeft toe gebracht. De 15-jarige A. B. heeft bekend, den steek met een broodmes te hebben toe gebracht. Men heeft hier te doen met een geval van wraakneming, waarvan evenwel het slachtoffer een ander is dan degene, op wie de wraak was bedoeld. Een zuster van de gebroeders B. had kennis gemaakt met een Italiaan, doch nadat zij zich met dezen had verloofd, bleek, dat de Italiaan nog met een andere vrouw liefdesbetrekkingen onderhield. Het meisje B. heeft toen de verloving verbroken en de Italiaan is gaan samen- woneh met de vrouw, met wie hij reeds liefdesbetrekkingen had. Zaterdagavond kwam het meisje B. thuis met de mededeeling, dat de vrouw, die met .den Italiaan samenwoonde, haar ernstig Ipiad (jeléedigd. In het gezin B. werddaarop hel besluit, genomen, die vrouiy gezamenlijk eenbestraffing toe te dienen. De familie B., ten getale van:zes, trok met de moeder aan het hoofd naar de woning van Me vrouw van den Italiaan en dè 15-jarige A. B. nam naar hij zeide: voor eyentueele zelfverdediging een broodmes mee. De Italiaan zelf bleek niet thuis te zijn. Een vrouw, die door de gebroeders werd aangezien voor degene, die met den Italiaan samenleefde en die hun zuster beleedigde, werd daar door in den twist betrokken, met het ge volg, dat zij de 28-jarige mej. H. van M. een steek met het broodmes opliep, waarbij o.a. de lever werd geraakt. Naar omstandigheden is de toestand van mej. van M. thans redelijk wel. In afwachting van de beslissing van den officier van justitie is de jongeman, die veel herhuw toonde over het gebéurde, door de politie in bewaring gehouden. Twee zwaar gewpnden. Gistermiddag zat zekere H. J. G. met eenige kennissen op een bank in het Stadspark te Maastricht te praten. Daarbij zou G. het woord „gek" gebruikt hebben. De aldaar passeerende 45-jarige M. uit Maastricht meende dat dit tot hem gericht was en vroeg of het soms tegen hem was. G. stond toen op en zeide: „Loop door, we hebben niks tegen jou." Dreigend herhaalde M. zijn vraag, waarop G. hem een klap gaf. Woedend trok M. zijn revolver en schoot G. in den buik, die na eenige passen ineenzonk. M. meende een moord begaan te hebben en loste twee schoten op zichzelf in de hartstreek. In zeer ernstigen toestand werden beiden naar het ziekenhuis gebracht. De marechaussee te Oss heeft een actie Op touw gezet, om de hezitters.van vuur wapens e.d.i op te. sporen. .Te dien einde is bij teen groot aantal personen ter plaatse huiszoeking verricht. Bij deze huiszoekingen kwam aan het licht, dat nog op ruime schaal de vuur- wapenwet wordt overtreden. Een groot aantal revolvers, jachtgeweren, buksen, messen van zwaar kaliber, benevens een partij munitie, werd in beslag genomen. Tegen de overtreders is proces verbaal opgemaakt. Te Amsterdam is Zondag een aantal verkeersongelukken gebeurd. Op het v. Limburg Stirumplein is de 22-jarige S. uit Velzet), wiens meisje op de duo van zijn motorfiets zat, tegeneen auto gébotst, Beiden kwamen te vallen Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma Noch spot. noch zot Een doeltreffend middel tegen kinderverlamming zou zijn gevon den De Wieringermeerpolder en wel licht alle Zuiderzeepolders zouden kans hebben ernstige malaria haarden te worden pag. I t 2 2 Ernstig verkeersongeluk te Am sterdam. Automobilist rijdt vier menschen aan Verwarring op onderwijsgebied door de nieuwe spelling Vonnissen tegen deelnemers aan den Nazi-opstand, De voornaam ste beklaagden ter dood veroor deeld De noodtoestand in de garnalen- visscherij. Maatregelen in over weging Heden wordt de Commissaris van de Koningin, jhr. Roël; 70 jaar Ernstige steekpartij te 's-Graven hage. Vrouw ernstig gewond Een geslaagde stratosfeertocht van ir. Cosijns Schietpartij te Maastricht. Twee zwaar gewonden Diefstal van ruim f 17.000.fe Amsterdam Motorbootje te Overschie in brand. Vijf gewonden Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws 5 3 3 6 6 6 en hebben een hersenschudding alsmede verschillende kwetsuren van minder ern stigen aard opgeloopen. Ze zijn in het Wilhelmina Gasthuis ter verpleging op genomen. Een dame, die in den auto zat, heeft snijwonden door het breken van een ruit opgeloopen. VROUW OVERREDEN. Op de Nassaukade is een 34-jarige vrouw hij het oversteken door een auto omvergereden. Met een hersenschudding en een wonde aan de heup is zij naar een der gasthuizen overgebracht. De gekwesten door trein verbrijzeld, Acht dooden. Nabij Lyon is Zondag op een spoorweg- overweg een auto met een motorfiets in botsing gekomen. Acht menschen werden ernstig gekwetst. Op hetzelfde oogenblik kwam een trein aan, die alle gekwetsten heeft vermorzeld. Den bewaker van den overweg moet de schuld van dit ongeluk treffen. Het tweede kind overleden. Van de drie kleine kinderen, die ver leden week in een onbewaakt oogenblik uit de tweede verdieping van een huis aan die Wittemkade te Amsterdam ge vallen zijn, is ook het tweede kind, een jongetje, in het ziekenhuis aan de opge loopen verwondingen bezweken. Zondagavond is het 2ï-jarig zoontje van den heer Douwe IJntema, veehouder te Workum, in een onbewaakt oogenblik in het water de Diepe Dolte geraakt en verdronken. Maandagmorgen is het tienjarig zoontje van den heer A. Sinnema uit Leeuwar den, dat bij den heer Zwager in Workum logeerde, eveneens in hetzelfde water bij het kanovaren te water geraakt en ver dronken. Buitenland De bankroovers in Canada passén thans naar Reuter uit Montreal meldt, een nieuw middel toe om achtervolging te voor komen. Het bankpersoneel wordt nu niet alleen gedwongen om het geld der bank over te geven, doch de bedienden zelf moeten ook hun broeken uittrekken en afgeven. Deze taktiek werd ook toegepast door drie jeugdige bandieten die een juweliers winkel binnendrongen en voor 2500 dollar aan edelsteenen stalen. Toen zij de buit veilig hadden opgeborgen, eischten zij onder bedreiging met revolvers ook do broeken van de bedienden en toen zij deze ontvangen hadden, maakten de ban dieten zich uit de voeten. Voor roovers is deze truc misschien nieuw, voor ge vangenen in den oorloig was zij echter al vaak toegepast,

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5