20 voor 25 Ct, Ingezonden NORTH STATE Marineberichten. Marktberichten. BINNENLAND Jhr. mr. A. Röell. Marinedag te Scheveningen. Urkers en vischverbod. Autobus SchagenDen Oever. De noodtoestand in de garnalenvisscherij. NORTH STATE SIGARET TEN worden gekozen» omdat de betere en kostbaarder tabakken waaryan zij worden gemaakt» ze in een aparte klasse plaatsen. North State Sigaretten adver- .teeren zichzelf en zij hebben een ihaatstaf gevestigd» waarnaar de kieskeurige rooker vele zwaar geadverteerde, maar verder nooit-van-gehoorde-sigaretten- merken veroordeelt, die onbe kende fabrikanten hem bijna dagelijks - en dikwijls met bluf- argumenten- probeeren aan te praten. ROOKT adelborsten. "466e STAATSLOTERIJ texel, 20 Aug. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 21 AUGUSTUS 19 34_ OPROER IN EEN GEVANGENIS. In de gevangenis te Pontiac van den staat Michigan zijn 2000 jeugdige gevangenen in opstand gekomen. Zij staken de drukkerij in brand en dwongen de cipiers zich terug te trekken. Drie cipiers werden ernstig mishandeld, .voordat men erin slaagde de gevangenen naar hun cellen terug te drijven. Heden 70 jaar. Jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris der Ko ingin in Noord-Holland, wordt heden 70 jaar. Jr. Röell kon.t uit een geslacht, dat talrijke zeer bekwame mannen heeft voortgebracht. Hij zelf heeft zijn krachten gegeven voor vele goede en hoogstaande doeleinden. Sedert 1915 is jhr. Roell commissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland. Veel is onder zijn bestuur tot stand gekomen, o. a. het provinciaal electrisch bedrijf. Verder is de naam van jhr. Röell onafscheidelijk verbonden aan het Con certgebouw-Orkest, waarvan hij voorzitter is geweest, en aan de Hollandsche Maat schappij voor Wetenschappen, waarvan hij reeds vele jaren de voorzittersfunctie vervult. Hjj is een man van groote scherp zinnigheid, veelzijdige kennis en enorme -werkkracht. Als redenaar en voorjzitter van vergaderingen heeft hij zich een groote reputatie verworven. De vergade ringen van Gedep. Staten en van Prov. Staten leidt hij met merk waardigen tact. Sedert 1926 is jhr. Röell presiderit van de Koninklijke Vereeniging Kolonidal In stituut en van 1930 af lid van het col lege van curatoren der Universiteit van Amsterdam. (Nw. Rott. Crt.). D. H. DOEKSEN. t Zaterdag is te Leeuwarden, 67 jaar oud, In het Diaconessenhuis overleden de heer D. H. Doeksen, oud-burgemeester van Terschel ling. De teraardebestelling zal a.s. Woensdag te Terschelling plaats vinden. Op 3 September. Het programma van den op Maandag 3 September door de afdeeling Den Haag van het Nationaal Jongeren Verboind ge- organiseerden Marinedag te Scheveningen staat thans als volgt vast: Des namiddags të vier uur wordt een bijeenkomst gehouden in de grootp Kur- zaal, welke geopend wordt door dr. L N. Deckers, minister van Defensie. Verder zullen het woord voeren prof. jhr. B. C. de Savornin Lohman, lid van de Eerste Kamer, kapitein-luitenant ter zee J. Th. Fürstner, directeur van de Hoogere Ma rine-Krijgsschool en de heer Th. R. Bautz, voorzitter van de afdeeling Den Haag van het N. J. V. Te zes uur wordt een gemeenschappe lijke maaltijd gegeven in de groote eet zaal van het Grand Hotel, waar de burge meester der Residentie, mr. S. J. R. de Monchy, een tafelrede zal houden. Van 7.15 tot 9 uur zullen er demon straties van oorlogsschepen en watervlieg tuigen voor de kust zijn. Gedurende eeni- gen tijd na het invallen der duisternis werken de oorlogsschepen met zoeklichten en worden er lichtseinoefeningen gehou den. Om half tien houdt de afdeeling Den Haag van het N. J. V. een fakkeloptocht, welke eindigt bij het Kurhausterrag, waar te half elf de tamboers en pijpers van het Korps Mariniers een taptoe zullen houden. 1 Kaarten voor de bijeenkomst in de Groote Kurzaal kunnen schriftelijk wor den aangevraagd aan hetafdeelingsbureau van de Haagsche afdeeling, Lange Hout straat 7. REISWEEK-ZONDAG. leder Nederlander een dag van honk! We hebben onzen „Bollenzondag" in het voorjaar, ais de bloemenvelden in hun kleurenpracht Nederlander en buiten lander tot zich trekken. Zoo zullen we dit jaar voor het eerst onzen »Reisweek-Zondag« leeren kennen. De Zondag, waarop iedereen, vacantie of geen vacantie, kan profiteeren van de inderdaad groote voordeelen, welke de Reisweek biedt. Iedere Nederlander drage op dien dag zijn steentje bij ter bevordering van liet nationale toerisme en make zich "Reis week Zondag* tot een bron van genoegen voor »haast-geen-geld«. Men kan ook op dien dag alleraardigste tochtjes maken, waarvan de kosten door de belangrijke reductie uitermate gering zijn. Aardige ideën voor zulke tochtjes kan men zelf ontwerpen aan de hand van de in de ïReisweek-Courant'* opge geven reducties. (Zooals men weet, wordt deze Reisv\ eek-Gourant" gratis toege zonden tegelijk met het legitimatiebewijs). Zij, die gaarne eens enkele ideeën voor zulke tochtjes klaar voor zich willen zien, vragen deze even aan bij deNederlandsclie Reisweek-Organisatie, Laan van Meerder- voort 53-D., 's-Gravenhage. Tegen in zending van een 6 cents postzegel zendt deze organisatie omgaand de lijst „Een dag van Honk", waarin men allerlei ont werpen van weekend-tochtjes kan vinden. Men make dus thans reeds plannen *oor a.s.^ Zondag, den Reisweek Zondag, waarop ieder Nederlander eens uittrekt In het eigen mooie land. Motoren met kleinere schroeven. Verscheiden Urker vaartuigen met motoren sterker dan 30 pk, die sedeit 1 Juli wegens 't verbod van de regeering niet meer binnen den afsluitdijk hebben gevisebt, nemen thans weer aan het be drijf (aal-, paling- en botvisscherij met het kornet) deel. Sommige botters worden nog wel door denzelfden motor voortbe wogen, maar de vin of schroef is dan vervangen door een kleinere met minder capaciteit. Bij andere vaartuigen, wier motor voor deze wijziging niet geschikt was, heeft men een ander soort pomp aangebracht. De visschers beweren, dat ze thans binnen de bepalingen der P.K. vallen. Of de scheepvaart- en visscherij-in- spectie hiermede accoord gaan, zal de tijd leeren. (Hbl.) O Nog geen concessie verleend. De Nederlandsche Spoorwegen hebben tot voor eenigen tijd een stoomtramdienst onderhouden van Schagen naar Van Ewijcksluis. Toen de afsluitdijk voltooid was, kreeg de heer Geel vergunning van Ged. Staten tot het onderhouden van een autobusdienst van Schagen naar Den Oever. Maar de Nederlandsche Spoor wegen maakten daar bezwaar tegen, om dat die dienst hun te veel concurrentie aandeed. De Kroon heeft toen de ver gunning aan den heer Geel niet verleend. Nu echter de tramlijn door de Spoor wegen met 1 Januari is opgeheven, heeft de »Habo« te Alkmaar daarvan gebruik gemaakt om vergunning te vragen voor een busdienst Schagen—Den Oever. Daartegen heeft de heer Geel, de eerste aanvrager, bezwaren ingebracht. Deze bezwaren zijn gisterenmiddag voor een commissie uit Ged. Staten te Haarlem toegelicht. Door de ziekte van den heer Van Nuland, die voor de belangen van den heer Geel opkwam, is de aanvraag, die de heer Geel eveneens heeft ingediend, later ingekomen dan die van sHabo*. De voorzitter, mr Bomans, meende, dat het daarom beter was, de behandeling dezer zaak uit te stellen, totdat ook de aanvrage Geel behandeld kan worden. Hetgeen geschiedde. n Maatregelen in overweging. Op vragen van het Tweede Kamerlid van Dis, betreffende den noodtoestand in de gar nalenvisscherij, heeft de minister van óecono- Wiische zaken geantwoord: De uitvoer van garnalen naar Beigië en Frankrijk is zeer verminderd, doordat de in voer in beide landen gecontingeerd is, terwijl ook de uitvoer naar Engeland sterk is achter- uitgeloopen door de waardedaling van het pond en de heffing van een invoerrecht daar te lande. De sterk verminderde afzet naar het bui tenland heeft in vele visschersplaatsen en in het bijzonder in die, waar men zich in hoofd zaak toelegt op de vangst .van consumptiegar nalen voor export, geleid tot een zoodanige inkrimping van de visscherij, dat een grooter of kleiner aantal van de visschersvaartuigen tot stilliggen is gedwongen, terwijl de overige het bedrijf nog slechts op beperkte schaal kunnen uitoefenen. Deze inkrimping van het bedrijf heeft tot gevolg, dat de inkomsten van de visschers in die plaatsen onvoldoende zijn en hun toestand zeer moeilijk is geworden. De verminderde afzet heeft voorts een scherpe concurrentie in het leven geroepen tusschen de handelaren, die, om hun afzet nog eenigszins op peil te kunnen houden, het pro duct aan hun eigen afnemers en aan die van hun concurrent, zoowel in het binnen- als in het buitenland, aanbieden tegen steeds lagere prijzen, wat op zijn beurt tot gevolg heeft, dat ook de prijzen, welke de handel aan de visschers betaalt voor de door hen aange voerde garnalen, steeds sterker worden ge drukt. Het maakt een punt van ernstige overwe ging uit op grond van de Landbouw-Crisiswet maatregelen te treffen, welke er toe kunnen leiden, dat aan de moordende concurrentie een einde komt en de visschers in de gelegen heid gesteld worden hun bedrijf voort te zet ten, voor zooveel zulks in verband met den beperkten afzet mogelijk zal blijken. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactia Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) 100.000 UIT DE GEMEENTEKAS TEN BEHOEVE VAN EEN SCHOOL VOOR ACHTERLIJKE KINDEREN. (Voorstel B. en W.) Durft B. en W. een dergelijk bedrag als last op de ingezetenen leggen in onzen tijd van doorgaande verarming? Moet soms de meterhuur en deelectri- citeitsprjjs, ook voor de armsten, dan maar weer wat verhoogd worden? Is het niet de plicht van het dagelyksch bestuur der gemeente om het, zoo eenigs zins mogelijk, aan te sturen op verlichting der reeds veel te zware lasten en ver laging der kosten van het levensonder houd Conflicten tusschen het gemeentebestuur en Ged. btaten boezemen de inwoners geen belang in. Wél dat er met de zeer verminderde draagkracht rekening ge houden wordt. Voorzoover na te gaan zijn hier geen gemeentelijke partijbelangen in 't spel. Het zal dus voor den raad niet moeilijk zijn om als één man dit dure onverant woordelijke plan te verwerpen. De maatschappij zal er niet anders van worden als een aantal achterlijke kinderen wat beter op het bord kan zien.* (Misschien zijn of komen er in een of andere school nog wel eenige knappe lokalen beschikbaar). Moge de raad er naar streven de be- lastingschroef even minder aan te behoeven te draaien. De kiezers zullen dat waardeeren. Inwoner. VOETBAL. OEFENMATCHES ZIJN IN VOLLEN GANG. We schreven het Zaterdag reeds: de compe titie nadert snel. Ook de clubs hebben dit wacht woord begrepen en zoo zijn Zondag op vele terreinen weer wedstrijden gespeeld, die als een inleiding genoemd kunnen worden van bet nieuwe seizoen. Ook de twee Heldersche K.N. V.B.-crs oefenden; HRC speelde thuis tegen de Enkhuizer kennissen West-Frisia en speelde met deze tweede klassers gelijk, 44. Helder trok het IJselmeer over en speelde eveneens gelijk, 22, tegen de tweede klasser de Kooy. Van de elders gespeelde friendly-games notee- ren wij nog deze: DWSPEC 31; Blauw-witExcelsiori6; VitesseSparta 22; F. C. Malinois-DHC 1—3; C. S. VerviersWillem II 42; PSV Preusen/Krefeld 44. H.R.C.—WEST-FRISIA 4—4. Met een ploeg, waarin de oefenmeeste^ weef eenige wijzigingen gebracht had, is HRC er in geslaagd tegen W.-F., den ouden tegenstander uit de 2e klasse, een gelijk spel te bewerkstel ligen, na aanvankelijk een 3voorsprong te hebben gehad. Het spel der Racers heeft stel lig niet teleurgesteld; er is doortastend gespeeld, het tempo was soms uitermate snel en tech nisch viel er eveneens veel te loven. Uitgezon derd de laatste 20 minuten heeft HRC steeds een meerderheid gehad, althans het beste van het spel. Er zit ongetwijfeld veel goeds in het vertoonde en dit doet voor de toekomst veel be loven. In elk geval was wel te zien, dat een geroutineerde trainer de leiding heeft. De tegenpartij was qua spel beslist niet beter dan HRC, inzake samenspel en tactiek was o.i. geen verschil. Alleen vonden wij, dat de Enk- huizenaren over meer uithoudingsvermogen be schikten; zij hielden het liooge tempotot de laatste minuut vol. Voor rust had HRC den wind tot voordeel en was dadelijk in den aanval. De beide vleugel spelers zetten steeds onberispelijk voor; maar de W.-F.verdediging wist zich, soms rhet ge luk, staande te houden. Totdat na 13 minuten de linksbuiten snel naar binnen liep op een center van rechts en' van dichtbij scoorde. De geel- roode voorhoede zette nog wel eens doof, maar kon moeilijk voorbij Siërsma komen, djë weer in goeden vorm. was. HRC bleef het initiatief houden eri na eeiiigé vergeefsche pogingen was hét Kuiper, die friet een magnifiéken kopbal den stand op 2-0 gebracht. Niet lang daarna kwamen de Racers met 3o voor door een schuiver van den rechtsbuiten. West-Frisia vond dti UÜkbaar te bar én wist na eenigen tijd het spel te verplaatsen, 'waardo< we een meer over en weergaanden strijd zagen. De rechtsbuiten der gasten kon heel handig met den bal overweg, maar het was alleen te laken, dat hij steeds veel te laat afgaf. Toen deze speler eenmaal in het strafschopgebied gehaakt werd, ontstond (10 min. voor de rust) uit de penalty een tegenpunt, gevolgd in de laatste minuut met nog een goal, in flagrante off-side positie ge scoord. Alzoo trad de rust in met 32 voor HRC. Na rust zagen we een meer verdeeld spel, waarin beide voorhoeden herhaaldelijk gelegen heid kregen hun activiteit te ontplooiën. De keepers hadden het allerminst gemakkelijk. De wedstrijd kreeg nu tal van spannende situaties en was pittiger dan voor de rust. Toen Kuiper na resoluut inloopen onklaar raakte en onmid dellijk daarop nog een sepler dit overkwam, werd H. gecompleteerd door 2 reserves, wat aan de kracht van het elftal wel eenigszins afbreuk deed. Er was nog geen kwartier gespeeld, toen de geelrooden met een goed schot de partijen op gelijken voet brachten. Maar 3 minuten later, na goed spel van den linksbuiten, werd de lei ding weer heroverd. Dit was echter van korten duur, want na 23 minuten spelen scoprde de W.-Fr.-linksbinnen met een zeldzaam mooi schot van flinken afstand gelost. Van toen af zetten de gasten alles op alles. Een krachtig offensief was daarvan het gevolg, HRC werd teruggedrongen en zat langen tijd in de verde diging. Sehot op schot wedr gelost vooral de linksbinnen was een puik schutter r maar Siersma en van Es deden het onmogelijke die in talrijke en moeilijke oogenblikken door hun zeker en secuur werken hun club voor een nederlaag behoed hebben. In de laatste minuten nog eenige uitvallen van de roodjes en dan is het einde daar, brengende een 44 stand. J.V.C.-nieuws. Julianadorp. Zondag werden op het JVC-terrein de finales gespeeld van de Serie-wedstrijden van JVC 3. Eerst kwamen de verliezers van den vorigen Zondag in het veld n.1. JVC 3 en Watervogels 2. De uitslag was 4—1 in het voordeel vaii Water vogels 2. Daarna kregen we Petten 2 en Helder sche Boys 2 óm den eersten en tweèdbn prijs. Dit was een spannende wedstrijd, waarin 0c Held- Boys door hun beter samenspel uitblonken, maar waarin Petten 2 door stoer verdedigen en vol houden wist en bewerkte, dat de nederlaag niet grooter dan 2—1 werd. Na afloop, werden dc prijzen door den heer Tigchelaar in het Club lokaal van den heer A. Kossen uitgereikt. Texel-nieuws Texel Dc^ Voetbalclub „Atlas" uit Den Helder, die Hier Zondag met twee elftallen tegen Texel 2 en Texel 3 uitkwam, maakte hier een zeer goeden indruk, vooral Atlas I bestond uit verscheidene goede spelers. Dc eerste wedstrijd Texel 3— Atlas 2, had plaats om twee uur; deze match ein digde in een gelijk spel (1—1). Daarna kwam Atlas 1 tegen Texel 2 in 't veld, hoewel de Texelaars vrij sterk uitkwamen, bleek Atlas ster ker, vooral de verdediging bij de gasten was in orde. Texel 2 verloor met 2 DE POSITIEF BETERE SIGARET •BROWN WILLIAMSO.N TOBACCO CORP, (EXP.) LTD. LOUISVILLE - VKENTUCKY - U.S.A, Succes-nieuws. Wieringen. J.l, Zondag bracht Succes 4 een bezoek aan Flevo 2, in Middenmeer. Van beide zijden werd slecht gespeeld: geen van beide wist het doel te vinden en zoo kwam het einde dus met gelijken stand (00). Succes 2 was op bezoek bij Flevo 1. In dezen wedstrijd waren de doelpunten niet zoo duur. In den aanvang wist Flevo aardig stand te houden, en wist, geholpen door den wind soms goed door te breken. De S.-ers werden steeds gevaarlijker. Uit een vrije schop wist S. de leiding te nemen, waarna de stand tot 40 werd opgevoerd. Na de pauze had S. het wind-voordeel en was dan ook bijna voortdurend in den aanval. Nog zes maal moest de F.-keeper visschen, zoodat het einde kwam met een 10O-overwinning voor Succes 2. F. moet nog veel leeren. Het terrein is lang niet ideaal. ATHLETIEK. DE NEDERLANDSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Twee records verbeterd. Zaterdag en Zondag werden dc Nederlandsche athletlekkampioenschappen verwerkt, welke over het algemeen zeer goed? sport te zien hebben ge geven. Dank zij degurtètige weersgesteldheid op Zaterdag waren tdeil tvlee recordverbeteringen mogelijk, n.1. op kogelstooten door de Bruyn, oud record 14,165 Meter, nieuvy record: 14.305 Meter. Hij toonde hiermede reeds geleerd te hebben van Torrance, maar vooral Van de techniek van Ly- man. Gezien het korte tijdsverloop na het optreden der Amerikanen, liggen nieuwe verbèteringen van het record in het verschiet. Ook de snelwandelaar Engelman verbeterde een record en wel dat van zijn grooten leermeester Cor Gubbels. De 3 Engel- sche mijlen staan nu op zijn haam met een tijd van 23 min. 32.5 sec. Hier volgen de namen der kapioenen met hun beste prestatie: 400 M. horden: J. E. Wolzak, Volewijckers, 58.5 sec. Kogelslingeren: H. Kamerbeek, P.S.V., 41.76 M. 110 M. horden: W. Kaan, Haarlem 15.1 sec. 400 M. Van Rijn, A. V. „1923", 50.2. 100 M.: Chr. Berger, A. V. „1923", 10.7 sec. Discuswerpen: A. J, G. de Bruyn, Olympia, 44.15 M. 1500 M. snelwandelen: 1. P. Engelman, Pro Pa- tria, 6 min. 23 sec. 800 M.: S. Bouman, A. A. C., 2 min. 0.5 sec. 200 M.: Chr. Berger, A. V. „1923", 21.5 sec. Verspringen: A. v. Welsenes, Haarlem, 6.82 M. 5000 M.: S. Petit, Oranje Nassau, 16 min. 1.5 sec. 4 X 1ÖÓ.M. estafette: A. V. „1923", 43.8 sec. Speerwerpen: P. van Meyl, P. S. V., 56.44 M. 4 X 400 M.: A. A, C„ 3 min. 36 sec. Polsstokhoogspringen: A. v, de Zee, Haarlem, 3.80 M. (na overspringen); 2. H. Hoven, Actief, 3.80 M. 1500 M.: 1, S. Petit, Oranje. Nassau,* 4 min. 10.4 sec. Kogelstooten: A. de Bruyn, Öiympia 14.30) M. (Nieuw Nederl. record). Hoogspringen: J. Brasser, A.A.C. 1.85) M. 500 M. snelwandelen: P. Engelman, Pro Patria, 23 min. 19.5 sec. Hink-stap-sprong: 1. W. Peters, P.E.C., 14.59 M„ 2. K. Schenk, K.N.A.U., 13.45 M. HOLLAND EN DE EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Op deze kampioenschappen, die te Turijn ver werkt zullen worden, zal Holland met een kleine, doch selecte ploeg vertegenwoordigd zijn. Het zijn de volgende athleten, die de oranjekleuren zullen dragen: ,j 100 en 200 Meter: Berger, en Osendarp. 110 Meter horden: W. Kaan. 4 X 100 Meter estafette; Berger, Osendarp, Jansen en Boersma. Res. W. Peters (eventueel Benz). Het is nog mogelijk, dat de .Bruyn op de .num mers kogelstooten en discuswerpen zal meedingen, evenals Petit op de 5 K>M. ZWEMMEN. HOLLAND WINT DEN BREDIUS- BEKER. Dank zij den 400 meter vrijen slag Dc Europeesche zwemkantpioenschappen zijn ten einde én zij hebben nieuwen luister bijgezet aan Hollands naam van zwem-fahige natie. Niet zoo zeer bij de hceren, want zoowel bij het snelzwemmen, als bij het schoonspringen -#n waterpolo moesten wij onze meerderen in de buitenlanders erkennen. Hoe geheel anders was het bij dc dames, waar de Hollandschen een der mate superioriteit toonden, dat tenslotte na vin- nigen tegenstand van Duits^hland dc Bredius- beker met flinken puntenvoorsprong gewonnen werd. Dat is het trophee voor het land, dat bij deze kamipoenschappen dc beste pre tutu totaal weet te behalen. Waarmee dus aange 'toond is, dat de Hollandsche metsjes dc ware Europeesche kampioenen zijn! Op de 4 X 100 meter vr"e g W derlandsche ploeg gemakkelijk no. t en a. mee stond vrijwel vast dat de beker naar Hol land zou gaan. De 400 meier vrije slag bracht echter dienaangaande de beslissing, Mastenbroek en Willy den Ouden startten voor ons land en.... brachten ons de beide eerste plaatsen. Het was een zeer spannende race tus schen beide. d w z. op de laatste 10 meter. Den gehcelen afstand had Willy aan den koop gelegen, haar model-armslag denionstrqereni op korten afstand gevolgd door Rif Masten broek, wier beenenwerk aller bewondering a - dwong. Reeds 'was de wereldrecordhoudster als de winnares bestempeld, toen Mastenbroek 1 1 - seling:haar beroemde eindspurt inzette en. er m slaagde Willy ópzij te komen, echter niet voorbij te streven. Waarschijnlijk'heeft zij hier haa( spurf te laat ingezet. De jury besliste, dat er over gezwommen moest worden, maar dat wik e Willy niet, dié gaarne den titel aan haar vrien din afstond. Zoo veroverde Holland de zeer eervolle eer ste plaats in dit zoo sterk bezet tournooi. WIELRENNEN. HOLLAND HEEFT ZIJN WERELD KAMPIOEN! Schitterende race van Pelle- naars. Gcede prestaties van de prefs. De in Lcipzig gehouden wielerwedstrijden era het wereldkampioenschap zijn ten einde en zij hebben ons kleine landje nog een wereldkam pioen opgeleverd. Het is Pellenaars, de jonge amateur-wegrenner, die de eer der oranjetruien hoog hield en er in slaagde, na een door hem zeldzaam fraai en zeer tactisch gereden race beslag te leggen op den hoogsten titel, die er op dit ondermaansche voor een wielrenner te behalen is. Afgelegd moesten worden 12 ron den van 9.4 km, d.i. 112.8 km. Op ioo; meter voor de finish lag de Hollander nog no. 4, toen nam hij echter zijn spurt, (die anders niet zoo geweldig is), hij wist allen te passeeren en ging als eerste over de streep. Satyrlscn merkte de Telegraaf daarbij op: „Pellenaars heeft ge- wonnen. Pellenaars, ge weet wel, die jongen uit het land, waar de wegwedstrijden verboden zijn". Is dat niet de mooiste hulde, die den we reldkampioen gebracht kan worden? Ook de profs Valentijn, v. Oers en v. d. Ruit hielden zich buitengewoon. Wat van hen wel verwacht had mogen worden, is, dat zij meer strategie in deze belangrijke race gelegd had den. Nu vergenoegden zij zich er mee het hoofd- peleton te volgen, ja, zelfs zeer dikwijls den kop te nemen, maar een uitlooppoging bleef achterwege. Terwijl zij wisten, dat zij het niet op den eindspurt moesten laten aankomen, daar zij zeker waren, het te moeten afleggen tegen de andere cracks als daar waren: Guerra, Kaers, Mane.... De laatste vertrouwde ook niet erg óp zijn sprintcapaeiteiten en wat de Hollanders nalieten, deed hij: na enkele ronden vopr het einde ontsnapte hij en kon na groote inspanning door de anderen ingehaald worden. Bijna had de tactische Franschman de zege behaald! Inder daad bleken de sprintcapaciteiten der onzen niet groot genoeg om den titel te winnen; de Belg Kaers won; v. d. Ruit werd vijfde, Oers achtste en Valentijn elfde. Eigenlijk een té slechte Massificatie voor de uitstekende capaciteiten van onze wègretizen. Het stayerskampioenschap werd behaald door den Duitscher Metze na een weinig sportleven strijd. Het was hem en zijn landgenoot Krewer er om te doen den wereldkampioen Lacquéhayc te verhinderen een normale race van kracht tegen kracht, van man tegen man terijden, want terecht vreesden zij, dat de Franschman de sterkste zou blijken te zijn. Waarmede we weer niets willen afdingen van de kwaliteiten van den huidigen wereldkampioen, die toch over uitstekende kwaliteiten beschikt. Steeds als Lacquehaye Krewer wilde passeeren ging laatst genoemde hoog door den bocht, zoodat de Franschman niet kon passeeren. En Intusschen zat Metze den Franschman in den rug. Tegen deze overmacht was het slecht vechten, zoodat de Franschman ten slotte maar besloot af te stappen. De revanche zal eerst leeren, wie de sterkste is! Bij Kon. besluit van 11 Augustus is aan den offi cier van administratie der 2de klasse M. van der Vliet, met ingang van 1 October, eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Bij Kon. besluit van 11 Augustus: I. zijn, met den datum van dit besluit, bevor derd: a. tot kapitein-luitenant ter zee bij de Koninklijke marine-reserve de luitenant ter zee der 1ste klasse bij die reserve P. H. van Couten Piccardt Wie- ringa; b. tot luit. ter zee der 1ste kl. bij de Konink lijke marine-reserve de luitenants ter zee der 2de klasse bij die reserve A. C. H. Kuyk, P F M van de Lint, P. A. Rueck, W. A. Deterts, E Buiskool en J. F. Goedhart; c. tot luitenant ter zee der 2de klasse bij dc Koninklijke marine-reserve de luitenant ter zee 3de klasse bij die reserve J. Busschers; II. is met 16 September: a. de titulaire rang van hoofdofficier van ad ministratie der 2de klasse verleend aan den officier van administratie der 1ste klasse B. van Erp Taal man Kip; b. bevorderd tot hoofdofficier van administratie der 2de klasse de officier van administratie der Iste klasse H. P. Verschuur. De hierna genoemde candidaten komen in aan merking voor plaatsing als adelborst bij het Ko ninklijk instituut voor de marine te Willemsoord en wel: bij de driejarige opleiding voor den zeedienst: J. v d. Bosch, J. G. van Couten Piccardt Wie-r nnga, L. W C Gerlach, n. J. H. Gregory, L. J. van Hasselt, R. J. Hordijk, H. P. Jansen, H G Jurnaans, A. G. v. d. Land, E. H. Lar.ve W L Lhnd™ Th T LoOZC' D' van E W H Ml °r' MaCkaV' L' Cluwen, r, T Nieuwcnhuisen, C. D. Pleines, G. A k- i jr' Siliacus, J. Suermondt; dienst wTT °Tdin9 VO°r de "vaart- enst, W. F Blom (voorwaardelijk), R. A. Dek- H Tv Dodewecrd' G- Hommes, A. M. Idc- ma' M TS5,n' J- W A- Langcnberg, W M van Moppes, 1. C. Rietdijk, B. P. A. Wamclink bq de tweejarige opleiding voor administratie- C B dl G'F' w- J HM, (Niet officieel) 3e Klasse Ie lijst Trekking van Maandag 20 Augustus 10341 Hocge prijzen t 1600.— 21471 f 1000— 19446 19496 19859 21365 23863 f 400— 21782 23176 f 200 2343 12582 15340 f 100 1721 3587 5982 9199 17680 18036 23655 23883 0103 Prijzen van f 45 49 86 91 110 113 123 171 ]7. 374 397 434 438 464 572 639 654 674 693 695 735 736 745 784 786 798 834 884 899 1053 lnv! 1163 1212 1217 1227 1268 1298 1307 1344 1483 1492 1561 3614 1623 1703 174, 1808 1.831 1860 1911 1913 1976 1992 2014 2076 2114 2185 2210 2225 2229 2242 2292 2365 2869 2390 24-09 2442 2469 2481 2482 2504 2510 2581 2595 2666 2677 2732 2844 2875 2901 2925 2964 2975 3015 3021 3047 3102 3136 3140' 3178 3194 3198 3228 331Q 3352 3353 3372 3413 3433 3475 3501 3508 3509 3514 3539 3583 3692 3694 3735 376|j 3836 3871 3873 3911 3961 3991 4072 4159 4161 4167 4196 4271 4366 4380 4408 4432 4448 4459 4491 4519 4579 4594 4593 4623 4631 4669 4686 4742 4765 4782 4816 4821 4830 4843 4860 4869 4892 4921 4937 4957 4994 5022 5079 5091 5117 5129 5142 5179 5177 5290 5303 5316 5317 5339 5344 5368 5441 5511 5520 5533 5541 5562 5570 5588 5665 5666 5667 5783 5856 5912 5954 5956 5989 6002 6011 6031 6058 6104 6174 6189 6236 6257 6272 6388 6521 6525 6533 6584 6585 6614 6721 6725 6814 6851 6920 6964 7015 7047 7112 7125 7134 7233 7296 7302 7345 7372 7390 7464 7479 7497 7548 7577 7587 7608 7612 7643 7654 7673 7715 7745 7755 7797 7809 7817 7859 7886 7913 7949 7965 7970 7980 8056 8087 8115 8175 8185 8188 8215 8219 8229 8265 8268 8336 8360 8444 8469 8504 8522 8600 8613 8645 8665 8670 8813 8814 8864 8884 8886 8975 8988 9088 9158 9159 9207 9222 9228 9253 9276 9317 9322 9377 9401 9421 9440 9447 9506 9544 9567 9573 9645 9726 9744 9786 9788 9831 9858 9873 9954 9998 10107 10120 10122 10146 10161 10168 10309 10319 10334 10360 10378 10381 10396 10433 10455 10458 10505 10528 10538 10576 10588 10612 10692 10768 10818 10831 10841 10846 10852 10933 10935 10997 11008 11027 11087 11174 11224 11225 11310 11345 11350 11382 11420 11506 11519 11579 11637 11651 11667 11748 11754 11873 11896 11911 11962 12009 12070 12103 12156 12201 12254 12263 12315 12321 12444 12447 12475 12481 12485 12493 12577 12624 12642 12696 12804 12888 12890 12897 12917 12953 12957 12961 12987 12981 13013 13109 13180 13218 13263 13315 13360 13400 13425 13497 13512 13548 13549 13567 13580 13583 13642 13650 13657 13695 13714 13720 13832 13835 13845 13870 13923 13938 13946 13958 13959 14031 14055 14064 14119 14133 14153 14160 14232 14250 14252 14270 14402 14424 14428 14452 14461 14465 14530 14540 14549 14558 14570 14630 14709 14754 14824 14852 14882 14912 14927 14944 14959 14969 14996 15028 15063 15085 15129 15192 15199 15202 15263 15270 15283 15297 15336 15339 15411 15417 15418 15455 15479 15486 15538 15553 15579 155S4 15583 15629 15678 15795 15796 15871 15880 15883 15921 15988 15989 16023 16054 16133 16166 16188 16206 16236 16344 16368 16409 16429 16434 16479 16492 16494 16498 16530 16537 16553 16601 16614 16688 16691 16737 16834 16861 16874 16887 16899 16926 16941 16966 17000 17069 17080 17085 17146 17230 17257 17307 17342 17414 17551 17561 17563 17597 16742 17684 17734 17760 17766 17770 17772 17884 17915 17919 17952 17959 17966 17969 18030 18094 18146 18184 18214 18215 18261 18276 18293 18296 18300 18344 18374 18399 18446 18451 18460 18476 18479 18570 18576 18623 18627 18675 18700 18724 18744 18758 18761 18772 18792 18824 18826 18831 18834 18860 18898 18899 18932 18933 19839 18983 19050 19105 19296 19416 19546 19556 19558 19689 19690 19716 19751 19780 19818 19826 19832 19851 19858 .19874 19875 19888 19926 20018 20037 20044 20101 20117 20163 20198 20281 20291 20309 20338 20340 20346 20410 20440 20453 20509 20516 20564 20573 20536 20731 20769 20815 20906 20910 20972 21097 21170 21187 21190 21196 21205 21206 21249 21260 21265 21360 21410 21467 21480 21513 21Ö44 21553 21578 21647 21656 21696 21772 21780 21816 21871 21923 21991 22000 22052 22097 22113 22141 22150 22153 22171 22195 22303 22324 22350 22352 22390 22399 22416 22424 22521 22524 22562 22565 22580.22586 22592 22593 22598 22644 22650 22666 22697 22751 22778 22791 22836 22865 22878 22892 22934 22991 23018 23028 23037 23041 23087 23144 23165 23175 23276 23278 23294 23322 23343 23383 23466 23475 23481 23508 23558 23568 23570 23662 23664 23672 23678 23729 23812 23852 23870 23919 23939 DE VEEMARKT. Alkmaar. 20 Aug. f 934. Aanvoer en prijzen wa ren als volgt: 69 vette koeien f 120-230; 10 grask^lveren f 2038; 14 vette kalveren per kg 6075 cent; 58 nuchtere kalv. (slacht) f 414; 316 vette varkens (p. kg) 2933 ct. Handel redelijk. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 20 Aug. 1934. Aanvoer en prijzen waren als Volgt: 465 vette koeien, le kw. 56—60 cent, 2e kw. 5054 ct., 3e kw. 4450 cent per kg slachtgewicht; 82 Melk- en kalfkoeien f 1701 205; 117 vette kalveren le kw. 46—52 ct., 2e kw. 4044 ct., 3e kw. 3038 ct. per kg levend ge wicht; 89 nuchtere kalveren f 3.506; 92 Schapen f 1320; 554 varkens, vleeschvarkens 90110 kg 3536 ct., zware varkens 3435 ct. en vette varkens 3334 ct. p. kg. slachtgewicht; 12 paar den f 60100. Er waren 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken aangevoerd. Broek op Langendijk, *20 Aug. Aanvoer en prij zen waren heden als volgt: 13000 kg aardappelen: Duc of York f 2.402.70, Eigenheimers f 4.20 4.30, Sch. muizen f 3.704.10, blauwe Eigen heimers f 3.30—4.10; 20.000 kg Roode kool f 1.50 —2.50; 5000 kg Gele kool f 1.60—3.20; H00 kg Uien; gele f 3.50—4.50, gele nep f 2.8O-3.10. gele drielingen f 1.80—2.30; 2400 kg bieten '-30 2; 1200 kg slabooncn f 910.20, a"cS per 100 kg en 2000 stuks bloemkool le s. f 9.90 —14.90 per 100 stuks. TEXEL, 20 Aug. 192 schajien.f 1014; 248 lamineren f 69> 1 paard f 1401806 vette koqien f. 160200, 4 melkkoeien f 150^-180; 5 pinkeji f 130—15°! 3 grasl<alveren f 45—20; 3 vette kalveren f 20— 35, 12 nuchtere kalveren f 57; 8 higgén f 6 9; 100 kippen f 0.60—0.80. Eierenveilingm Aangevoerd' 65,393 eieren50—56 kg f 2-7S-' 3 38—62 kS 1 3-05—3.45, 62—64 kg f 3-30-* 3.60, 64—67 kg f 3.50—4.50, alles per 100 stuks; oude kippen (vorige week) f 0.37)—040 Per 8, jonge hanen (vorige week) f 0.35 per kg. NOORDSCHARWOUDE, 20 Aug. 8300 kg aardappelen: r. duken f 2.60, eigen* "imcrs f 4.40, bl. eigenheimers I 44-3°> 6 aardappelen f 4.40; 11,300 kg uien: uien f 2.90-" 3-70, drielingen f 1.80—2, gele nep f 3—3-'°' "00 kg zilveruien: drielingen f 1.90—2.70, zil' viriup f 88.50; 5100 kg spercicboonen f 7^ 10.40, 50 kg snijbobonen f 2, alles per 100 kg-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6