NOCH ZO? De nieuwe inbeslag^ neming van der Stürmer. GEMENGD NIEUWS Overval met roof aan den Rijswijkscheweg in Den Haag. Vrouw op straat gestoken. Een roekelooze automobilist De veenbrand in de Peel. De diefstal van f 17.000 te Amsterdam. Groote brand te Amsterdam Groote boschbrand in Marokko. Radio-programma Noodweer in Algerië. Groote boschbrand in Idaho. Man overboord, dertig passagiers gewond. Weer een brutale rooverstreek. Overstrooming in Zuid-Mantsjoerije. hSbSrSC1 V°°r -'vent IMIOCBtI §P@T HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 23 AUGUSTUS !934 Men meldde Maandagavond uit Berlijn: Het zooeven verschenen nummer 32 van het anti-semietische weekblad „Der Stürmer uit- aeqeven door den partijleider Julius Streicher uit Neurenberg, is te Breslau in beslag 9en°- men. Het nummer bevatte een artikel gewijd aan een afschuwelijke misdaad welke in deze stad in 1926 is gepeelgd. Twee kinderen van 8 en 12 jaar. broertje en zusje, werden op beestachtige wijze vermoord. De misdaad is tot heden onopgehelderd gebleven. „Uer Stürmer" bevatte thans een zeer uitvoerigen bief van de moeder van de vermoorde kin deren. Boven dezen brief plaatste de redactie het opschrift „De ritueele moord te Breslau Het artikel zinspeelt op min of meer ge heimzinnige wijze op bepaalde personen uit Breslau. die medeplichtig aan deze misdaad zouden zijn. Reqeeringsraad von Kulitz, chef va moordcommissie bij het hoofdcommissariaat van politie te Breslau, heeft nu aan COT' respondent van het „Berliner Tageblatt al daar uitdrukkelijk verklaard, dat de bewerin gen van „Der Stürmer' 'onzinnig zijn en dat niet de minste termen aanwezig zijn om een dergelijk relaas van de misdaad te geven. De moord op de beide kinderen is door ernstige criminalisten en mannen der wetenschap steeds als een sexueele misdaad beschouwd. Binnenland 0 Tegen beide verdachten 12 jaar gevangenisstraf geëischt. Dinsdagochtend diende voor de vacantie- karner van de Haagsche rechtbank de zaak tegen de beide verdachten van den overval met roof, welke op Zaterdagmiddag 12 Mei J.I., des middags om ongeveer half zes, is ge pleegd op den 53-jarigen koopman en gros sier Emanuel Blanche in diens kantoor aan den Rijswijksche weg no. 329. De feiten. Zooals men zich herinneren zal, kwam in den ochtend van dien dag iemand bij den heer B. op bezoek, voorgevende, de leeg staande tweede étage van het pand te willen huren. Deze man zou daarop tegen zes uur met Zijn zwager terugkomen. Inderdaad kwamen tegen half zes twee mannen opdagen, van wie er één een rijwiel bij zich had, die door den heer B. in diens kantoor werden ontvangen. Kort nadien hoorden de bewoners van de le verdieping gestommel en geraas in het be neden gelegen kantoor en even later hoorden zij geschreeuw. Na de deur te hebben afge sloten, verzocht één hunner, de heer Loof, een juist voorbijgaanden jongen om de po litie te waarschuwen. Spoedig was deze ter plaatse en na het kantoor te zijn binnenge- drongen, troffen zij aldaar den zwaar ge wonden heer Blanche aan, die bewusteloos op den vloer lag. In een aangrenzend vertrek hield zich een man op, die onmiddellijk door de politie werd gearresteerd en die later bleek te zijn de 30- jarige monteur G. H. De tweede man, die in middels de vlucht had genomen, werd twee dagen later te Hoek van Holland gearres teerd. Het bleek te zijn de 27-jarige electri- cien j. A. O., die in zijn omgeving als „De Bolle" bekend stond. Uit het gehouden onderzoek is komen vast te staan, dat roof de drijfveer tot deze mis daad is geweest. Relaas van verdachte H. President: „Nu, verdachte H., vertel eens precies hoe alles gebeurd is." Verdachte H. deed daarop een verhaal, hoe hij ter gelegenheid van de begrafenis van de Koningin-Moeder tegenover het huis van B. stond. Hij ving toen uit het publiek op, dat daar een rijke, gierige Jood woonde. H. leende aan O., die zonder werk was. Toen korten tijd daarop H. zelf ook zonder werk kwam, beraamde men een plan om te gaan stelen. Het viel H. toen in, dat het bovenstaande omtrent B. verteld was. In den ochtend van 12 Mei ging O. eens poolshoogte nemen. Hij kwam terug met de mededeeling, dat er een oude man woonde en dat er wel geld moest zitten, want B. sloot de deuren zorgvuldig af. Volgens afspraak kwamen zij te 4 uur weer bij elkaar. Men sprak af, dat men, zoo dra men binnen was, B. een tik zou geven, zóó, dat hij zich niet meer zou kunnen ver zetten. H. belde aan. Samen gingen zij binnen, na dat B. zelf had opengedaan, meenende, dat de menschen kwamen om de étage te hurea B. deed toen de deur van het magazijn open. Niet zoodra waren ze binnen, of O. gaf een teeken. waarop H. den heer B. bij de keel greep. Nog voor er iets gebeurde, vielen er mandjes naar beneden. O. sloeg, nadat het teeken gegeven was, met een looden pijp op het hoofd van B. Deze riep om hulp en schreeuwde uit alle macht. H. hield toen de hand op den mond van het slachtoffer, dat b.eef schreeuwen, waarop O. zijn jas uittrok en die over het hoofd van B. wierp. Daarna werd O. verhoord, die deze ver klaringen bevestigde en zeide. dat hij, nadat li. bewusteloos geslagen was, dezen van zijn portefeuille en zijn geld heeft beroofd. Op een vraag van mr. v. d. Boom, hoe de looden pijp krom was getrokken, antwoordde H„ dat dit door het slaan was gekomen. Requisitoir. Mr. Hoekstra, requisitoir nemende, schil derde den afschuw, die dit misdrijf alom heeft teweeg gebracht. Spr. meende, dat uit de behandeling van deze zaak is komen vast te staan dat de beide verdachten zich hebben schuldig ge maakt aan overtreding van art. 312 W. v. S„ diefstal met voorafgegane geweldpleginq, qe- pleegd in vereeniging. De officier wees daarbij ook op de hou ding, door de beide verdachten aangenomen. H. zegt, berouw te hebben en te hebben ge handeld in een toestand, waarin hij niet wist, wat hij deed, maar spr. stelde daar tegen over dat het misdrijf na kalm beraad en vooraf gepleegd overleg is geschied. Boven dien is gebleken (en H. geeft dat toe), dat ook hij heeft geslagen, toen het slachtoffer reeds op den grond lag en bewusteloos was. Toen hij bloed zag, is hij geschrokken. Spr. concludeerde, dat beiden even schul dig zijn. Het is een wonder, dat B. het leven er niet bij heeft gelaten. Voor een dergelijk afschuwelijk misdrijf is een strenge straf noodzakelijk. De veiligheid van de burgerij gebiedt zulks. Spr. eindigde met tegen eiken verdachten 12 jaar gevangenisstraf te eischen. Na de pleidooien werd de uitspraak be paald over 14 dagen. Dader nam de vlucht. Dinsdagnamiddag te ongeveer zes uur is te Amsterdam een vrouw die gescheiden van haar man leeft, door dezen met een mes gestoken. De vrouw is werkzaam als werkster op de kantoren van de Gemeente Waterlei dingen. De man trachtte haar te spreken te krijgen, doch dit gelukte hem niet. Het schijnt dat hij zich toen voor het gebouw, dat aan de Nieuwe Heerengracht gelegen is, geposteerd heeft. Wat er daarna pre cies gebeurd is, kan niemand behalve dt vrouw verklaren. Plotseling hoorden voorbijgangers gegil van de vrouw en zagen een man wegloopen. Het bleek dat de vrouw een messteek in de borststreek had. De G. G. D. ver voerde haar naar het Binnengasthuis. De wond was niet van ernstigen aard. AUTO-BOTSING. Een doode. Op den hoek van de Calandstraat en de Waldorpstraat in Den Haag zijn Dinsdag ochtend vroeg twee vrachtauto's met elkaar in botsing geraakt. De slag was zoo hevig, dat beide auto's omvielen en de bestuurder van een dezer beide auto's van den slager Mussert, de 27-jarige F. Jongebreur, uit de Hobbemastraat 74, vrijwel onmiddellijk werd gedood. De bestuurder van den anderen wagen, de 45-jarige F. S. uit de Calandstraat, bleef ongedeerd. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Het onderzoek naar de schuld vraag is nog gaande. Een dokter rijdt met zijn auto een 5-jarig jongetje dood en rijdt onmiddellijk verder. Maandagmiddag heeft te Nieuwveen een op hoogst roekelooze wijze rijdende automo bilist een serie aanrijdingen veroorzaakt, waar van een 5-jarig jongetje uit Leiden het slacht offer is geworden. Dr. P. U. uit Langeraad reed van Nieuwveen af in snelle vaart in de richting Kattenbrug. Nabij de maalderij over reed hij een hond, doch hij stoof met dezelfde snelheid voort, met het gevolg, dat hij den 5-jarigen H. v. Bruggen, die met zijn moeder en twee zusjes bij familie te Nieuwveen op bezoek was geweest en die per fiets naar Leiden terugkeerden, omverreed. Het jongetje, dat geheel rechts van den weg reed, werd van zijn kinderrijwiel ge slingerd. De fiets kwam totaal vernield aan den eenen kant van den weg terecht, het ventje geheel verminkt aan den ande ren kant. Het kind moet op slag dood zijn geweest. Ook na deze aanrijding, waarvan vele voor bijgangers getuigen waren, snelde de auto nog voort. Een brug van den heer Hiemstra werd aan stukken gereden, doch eindelijk kwam de auto in den graskant terecht en daarmee was de dolle rit ten einde. Van de inzittenden, de dokter en drie kin deren, waarbij een zoontje, werd slechts laatstgenoemde licht door glasscherven aan het gelaat gewond. Velen, die getuigen waren geweest van den dollen rit, toonden zich hevig verontwaar digd. Men drong van alle zijden op den dokter toe. doch gelukkig was er spoedig politie aan wezig, die de menschen op een afstand hield. Ten einde molestatie te vermijden, zag men zich echter genoodzaakt den dokter per auto naar de gemeentesecretarie te Nieuwveen over te brengen, waar de rijkveldwachter proces verbaal heeft opgemaakt. Langs een omweg is hij daarna met een anderen auto naar zijn woonplaats teruggekeerd. Omtrent den brand in het Limbursch- Noord Brabantsche Peelland wordt nog gemeld, dat deze naar mate de wind sterker wordt, in hevigheid toeneemt en uitgestrekte heide- en veenvelden aantast. Tientallen hectaren heideveld, welke thans in bloei staan, zijn reeds door het vuur vernield, enkele turfhoopen en op de aangrenzende landerijen staande ko- renmijten worden eveneens door het vuur aangetast. Nederlandsche en Duitsche ijmkers, die hun bijen in de heide heb ben gelaten, hebben uit voorzorgsmaat regelen de korven naar de overzijde van het Helenaveensche kanaal gebracht. Dank zij de gunstige windrichting bestaat er voor de uitgestrekte bosschen, welke hier en daar aan het Peelland grenzen, geen gevaar. Z *-:lra ae wind straffer wordt jagen zware verstikkende rookwolken over het Peelland en de na burige dorpen. Het vuur plant zich voort over de heide en het gras, waarmee de velden in de Peel op tal van plaatsen bedekt zijn. De schade is tot dusver gering. Zij zal, indien de windrichting gunstig blijft, geen grooten omvang aannemen. Nadere bijzonderheden. De politie te Amsterdam tast nog vol komen in het duister ten aanzien van den diefstal van 17.000 uit de brandkast in het kantoor van het Reisbureau Lissone in de Leidschestraat. Duidelijk is dat de dief niet alleen in het bezit van een sleu tel van de brandkast, maar ook van een sleutel van het winkelhuis is geweest, waarin het reisbureau gevestigd is. Zaterdagavond te half acht heeft de kassier als laatste van het personeel na de brandkast als altijd gesloten te heb ben, het kantoor verlaten en ook de voor deur gesloten. Maandagmorgen te 8 uur kwam de werkster, die de deur van de brandkast op een kier openvond, en het eerst daarop het kantoorpersoneel, dat te 9 uur kwam, daarop opmerkzaam maakte. De dief moet dus tusschen Zaterdag avond half acht en Maandagmorgen vroeg zijn slag geslagen hebben. De politie van het bureau Singel zou er prys op stellen te vrenemen, of een voorbijganger of voorbijgangers in dit tijdsverloop iemand de deur van het Reisbureau Lissone in de Leidsciiestraat hebben zien openen en er binnengaan, dan wel het perceel hebben zien verlaten. Is dit het geval, dan kan het niet anders dan een onbevoegde zijn geweest. Nog niet achter het spoor van de(n) dader(s). Eenige houvast heeft het onderzoek van de recherche van het bureau Singel in samenwerking met de mobile brigade met betrekking tot de inbraak bij het reisbureau Lissone in de Leidschestraat te Amsterdam, nog niet gegeven. De gangen worden nagespeurd van bepaalde personen, om er achter te komen hoe zij den Zaterdagavond en den Zondag heb ben doorgebracht. Gespeurd wordt of ook door dezen of genen vreemd geld wordt uitgegeven of gewisseld. Het verdwenen bedrag van 17,000 bestond toch uit allerlei gangbare munt, zoowel papier als specie. Tot nu toe heeft dat speuren niet geleid tot eenig resultaat. vuur nergens meer gelegenheid door te breken of belangrijk nieuw voedsel te vinden. Even snel als het uitgebarsten was, even snel nam het in hevigheid af. De vatenfabriek van Rietdijk is ge heel verbrand, eveneens de kanowerf van Schaap, de bleekpoederfabriek Ozon en de vliegenvangerfabriek, alle betrek kelijk kleine gebouwen en bedrijven, doch die tezamen een vrii aanzienlijke oppervlakte beslaan. De timmerfabriek kreeg zware brandschade: de kolenop- slagplaats, waar kolen begonnen te bran den, kreeg lichte schade. Ditzelfde on dervonden nog eenige bedrijven in het complex. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. In de Hoogewaard onder de gemeente Koudekerk is Maandagmiddag het 3-jarige dochtertje van den fabrieksarbeider W. v. Diggele door een vrachtauto uit Pijnacker aangereden en onmiddellijk gedood. KINDERVERLAMMING. i In het gezin van den heer B. te IJmuiden is een geval van kinderverlamming voorge komen bij een 6-jarig zoontje. Het kind is in het R.K. ziekenhuis opgenomen. Buitenland in Een aantal werk latsen Amsterdam-Nor d verwoest. Een zware uitslaande brand is Dinsdagnamiddag om zes uur uitge broken in een complex van werk plaatsen en kleine bedrijven gelegen aan den Korten Papaverweg en langs den Papaverweg aan de overzijde van het IJ. Er is een vrij groote verwoes ting aangericht: de rookwolken wa ren zóó zwaar, dat honderden naar deze afgelegen wijk uitliepen. In totaal werd met zestien a zeventien stralen en het kanon water gegeven. Was om half zeven het vuur nog sterk toene mend, om ruim zeven uur was het be vaar voor uitbreiding geweken en had het Reeds 1600 H.A. verwoest. Naar Reuter uit Rabat meldt, is het bosch van Zaers het tooneel van een grooten brand, welke door toedoen van de overheid met kracht bestreden wordt. Reeds zouden 1600 ha bosch verwoest zijn. DE ARTIGLIO. Het Italiaansche bergingsvaartuig Artiglio zal Maandag voor het eerst in dit jaar te Plymouth binnenloopen met een lading goud aan boord van het stoomschip Egypt, dat in 1922 ter hoogte van Ouessant is gezonken. Het schip had in totaal een millioen pond sterling baargoud aan boord. De laatste twee jaaf heeft de Artiglio 800.000 pond sterling aan goud geborgen. Het werk wordt nu ech ter moeilijker, daar het wrak geleidelijk uit elkaar slaat. EEN ITALIAANSCH ZEILSCHIP NA 4 EEN BOTSING GEZONKEN. Nabij het eiland Elba is het Amerikaansche stoomschip „Eochorda" Maandagochtend in de vroegte tengevolge van den dichten dich ten .mist met het Italiaansche zeilschip „Efisia Sera" in botsing gekomen. Het zeilschip be liep zoo'n averij, dat het weldra zonk. De berr anning van acht koppen is door een sloep van het Amerikaansche stoomschip gered en in c e haven van Livorno gebracht. BRANDSTICHTING DOOR EEN MEISJE. In het dorp Wieden in Stiermarken waren den laatsten tijd vier hofsteden door brand stichting in vlammen opgegaan. De politie heeft thans een meisje van 16 jaar aange houden, een voogdijkind, dat bekend heeft de bralden te hebben gesticht. VRIJDAG 24 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 AVRO en VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie A. Bouwmeester. 10.30 Orgelspel C. Steyn. 11.00 Vervolg Declamatie. 11.15 Gramofoonpl. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Kovacs Lajos. 2.30 Declamatie Marie Neunier Nagtcgaal. 3.00 Gramofoonpl. 4.00 Zenderverwisseling. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Klein VAR A-ensemble o.l.v. F. Bakels. 5.30 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 6.00 Orgelspel J. Jong. 6.20 Gramofoon-d. 6.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 7-3° „De 16 September betooging" (Gr.pl. en causerie door K. Vorrink). 7.57 Herh. SOS-ber. 8.00 Causerie Ds. A. Noorman. 8.30 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Resi dentieorkest o.l.v. C. Schuricht. 10.15 Vaz Dias en Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.50 Declamatie A. v. Dalsum. 11.0012.00 Gramofoonpl. Huizen, 301 M. programma, verzorgd door den Algemeen KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.151-45 Orkestconcert. 2.00 Orgelconcert m.m.v. sopraan. 3.15 Gramofoonpl. 3.30 Solistenconcert. 4.45 Gramofoonpl. 5.00 Causerie. 5-3°7-00 Schlagermuziek. 7.15 Causerie en gramofoonpl. 7.45 Schlagermuziek. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Gramofoonpl. 8.45 Orkestconcert en gramofoonpl 10.30 Vaz Dias. 10.3512.00 Gramofoonpl. ZATERDAG 25 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 8 00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. io.ij Voor Arb. in de Continubedr.: „Amster- damsche Kleuren", op gramofoonpl. en gra- mofoonmuziek. 12.0Ö Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 2.00 Boekenhalfuur F. Koenen. 2.30' Vervolg orkestconcert. 3.001 Gramofoonpl. 4.00 Pianorecital K. v. d. Griend. 4.30 i Gramofooni>l. 5.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groc 5.40 Literaire causerie A. M. de Jon 6.00 Vervolg orkestconcert. 6.30: Gramofoonpl. 6.501 Vervolg orkestconcert. 7.15', Gramofoonpl. 7.30 Vervolg orkestconcert. 7.50 A. de Vries: Het komende weekprogramma. 7.55 Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. 8.05 j Gramofoonpl. 8.15 Concert m.m.v. Kovacs Lajos en zijn orkest, Pijerre Palla (orgel), B. Lensky (viool), Alex de: Haas (zang) en Topy Glerum (zang). io.ï$ Gramofoonpl. n.00 Vaz Dias. 11.id—12.00 Uit „Hamdorff" te Laren: „The Oj-iginal Ramblers" o.l.v. Th. Uden Masman Huizen, 301 M. KRO-programma. 8.00-5-9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.301 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. 12.3a Schlagermuziek. I.l5-j~i:45 Gramofoonpl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Kinderuur. 4.00 Örkestconcert, gramofoonpl, en berichten. 6.20 Weekoverzicht. 6.45—7.00 Gramofoonpl. 7.15 Lezing en gramofoonpl. 8.00 Schlagermuziek. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Radiotooneel. 9.20 Gramofoonpl. 9.30 Schlagermuziek. Gramofoonpl. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Schlagermuziek. II.0012.00 Gramofoonmuziek. 10 slachtoffers. Uit Algiers wordt gemeld, dat door ge weldige regenbuien overstroomingen zijn veroorzaakt, die het halve dorp SidiAmsa hebben overstroomd en verwoest. Hen inboorlingen zijn om het leven gekomen Het vee is verdronken. De schade woiat geraamd op een millioen frank. Uit Boise in Idaho wordt gemeld, dat in de omgeving een reusachtige bosch brand woedt, die reeds 10.000 hectaien bosch en veie huizen heeft vernield. Men vreest tengevolge van den krachtigen wind en de groote hitte uitbreiding van den brand. Vele dorpen zijn reeds ont ruimd en er bestaat vrees, dat ook inoii- schenlevens te betreuren zijn. OOK EEN RECORD. In den tijd van record jachten. Een kantoorbediende te Cartaxo heeft 24 uur zonder ophouden op de schrijf machine gewerkt en hij meent hiermede het weredrecord op zijn naam te heb ben gebracht. De gemeenteraad van Car taxo zal hem, naar Reuter meldt, als be looning voor zijn prestaties een zilveren beker aanbieden! TWEE SPOORWEGEMPLOYEES DOOR TREIN GEDOOD. Maandagmiddag zijn nabij Bochum een inspecteur en een opzichter der wegwer ken van de rijksspoorwegen, toen zij tijdens hun werk voor een naderenden trein wilden uitwijken, door een uit tegenovergestelde richting komenden trein gegrepen en gedood. Door noodweer. Dinsdagmorgen is te Glasgow het uit New-York komende stoomschip Camero- nia binnengeloopen. Onderweg was het schip overvallen door een zwaren storm tijdens welken een zeeman over boord is geslagen en dertig passagiers gewond werden. Gedurende twee uren is vruchte loos naar den over boord gevallen man gezocht. De dertig passagiers hadden hun verwondingen bekomen door een plotselinge hooge zee, waardoor zij van hun stoelen werden geslingerd, terwijl meubilair en glas brak. Te Brooklyn hebben vijftien roovers, die met machinegeweren gewapend wa ren, een gepantserden auto omsingeld van de U.S. trucking co., waarmee geld vervoerd werd. Zij maakten zich van een bedrag van 427.000 dollar meester. De gebeurtenis speelde zich af in drie minu ten tijds voor een fabriek van consump tie-ijs. Het talrijke personeel van deze fabriek was van dezen brutalen diefstal getuige. Twee mannen, verkleed als werklieden, hadden zich verscholen achter een vrachtauto van de ijsfabriek en richtten een machinegeweer op de bewakers van den gepantserden auto, die voor de fa briek stilstond. Zü riepen: „Geen woord of het zal losbartsen." Meteen kwamen twee auto's aangereden, waaruit nog meer roovers sapten, die eveneens een machinegeweer op den auto richt ten, de zakken geld er uit haalden en met groote snelheid wegreden. Alle auto*3 van de politie,- die van draadlooze telefonie zijn voorzien, zijn onmiddellijk naar de plaats van.de ge beurtenissen gezonden. Alle uitgangen van Brooklyn worden door de politie be waakt, die bevel heeft gekregen dadelijk op de roovers te schieten met het doel hen te dooden. 122 dooden. De directie van den Zuid-Mantsjoerijschen Spoorweg deelt mee, dat wegens overstroo ming de spoorwegverbinding tusschen An- toeng en Moekden is verbroken. Volgens de cijfers van de politie zijn tot nu toe 132 men schen omgekomen, waarvan 42, die op een veerboot in de golven omkwamen. De auto riteiten hebben alle noodige maatregelen ge nomen. Staat van beleg. V.D. meldt uit Dairen: De staat van beleg is afgekondigd en hulp- en°nnnn Z',n °P9e^ePen in Antoeng, waar 6U.Ü00 personen dakloos zijn geworden en van levensmiddelen zijn verstoken tengevolge van wolkbreuken en overstroomingen, waarbij 200 personen om het leven zijn gekomen en vijf bruggen van de Yalu rivier zijn weggespoeld. WOLVENPLAAG IN DE APENNIJNEN. In de hooge Apennijnen van Toscane en Emiha waren van kudden schapen, die in de bergen weidden meer dan honderd dieren verdwenen, wier kadavers men later in stuk ken gescheurd in dicht sturikgewas vond. Eenige herders hebben thans een verklarinq hiervoor gegeven. Zij hebben n.1. in de laat- zen MCn \frs.cheidene groepen wolven ge zien Men herinnert zich niet in dit qeHed T 2 3 Augustus. In een van onz® bladen heb ik een heel merkwaardig ver haal gevonden over een hond, die met een prachtige bariton zong. Honden met baritonstemmen ontmoet men niet zoo vaak als katjes met een sopraan, en ik heb dan ook hemel en aarde bewogen om van dit merkwaardiqe geval meer te weten te komen. Mijn moeite werd dubbel en dwars be loond. Ziehier het resultaat van mijn onderzoek: Eenige jaren geleden kwam een lieve oude dame te Blaricum tot de ontdekking, dat vele honden een nutteloos, on-artistiek bestaan leidden. Ze koos daarom een dertigtal honden met goede stemmen uit en richtte de Gooische Honden Orato- rium-Vereeniging op. Het leidde helaas tot niets, want bij de eerste opvoering van Wagner's „Fliegende Hollander" had er bij het zingen van den tekst Steuermann, lass die Wacht Steuecmann, kehr' zu uns Hó-o, hé-é, hó-o, hé een pijnlijk incident plaats. De leidende bas werd plotseling dol, nam een grooten sprong over den dirigent heen, rende bassend de zaal in en beet links en rechts het publiek in de kuiten. Met groote moeite gelukte het, de orde te herstellen, nadat zeven personen zich onder genees kundige behandeling hadden gesteld en de leidende bas in een hok was opge sloten. Maar toen kwam de passage: Hussah sahé, Klipp' und Sturm dcauss' Jollolohé, lachen wie aus Hussa sahé, Segel ein. Anker [est, Klipp' und Sturm Lachen wir ausl En dit was het signaal tot een wilden opstand. De dieren kwamen door de op- zweepende melodie in zulk een extase, dat ze een dolzinnig geblaf aanhieven, hun partituur in den bek namen en verscheur den en kriskras door de zaal holden. Het publiek zocht een goed heenkomen door de nooduitgangen en de vriendelijke oude dame uit Blaricum kreeg de hikziekte, die haar aan den rand van het graf bracht. De rest van het verhaal is gauw ver teld: De arme dieren, in welke te onzaliger ure de artistieke vonk was ontstoken, zwierven maandenlang door de wereld, op zoek naar een engagement. Doch de droeve gebeurtenissen bij de opvoeringen van de „Fliegende Hollander" waren aan alle impressario's bekend en niemand wou meer iets met ze te maken hebben. Ten slotte belandde het gezelschap in Mexico. Hier ondervond het zulk een tegenwerking van de bekende zangver eniging „De Mexicaansche Hond", dat de dieren al na een halven dag over de grens werden gezet. Hun stemmen waren intusschen vol komen afgetakeld. Ze kwamen in ons land terug en probeerden weer in de gratie te komen bij de dame in Blaricum. Deze had ontzettend medelijden met hen, maar ze zag heel goed in, dat niemand er geld voor over zou hebben om honden te hoo- ren blaffen, want dat was het eenige wat ze nog konden. Het laatste wat men van de troep ge hoord heeft, is dat een dame in Ommen zich er over heeft ontfermd en den honden nu leert batikken, natuurlijk zonder het minste succes. MEDISCH CONSULT PER RADIO IN DEN INDISCHEN OCEAAN. Bij aankomst van het stoomschip „Victoria" te Napels is, naar Reuter meldt, een merk- waardig staaltje aan het licht gekomen van de onderlinge hulpvaardigheid, welke er tusschen de zeelieden bestaat. Op 4 Augustus ontving de kapitein van het Italiaansche stoomschip „Victoria" in den In- dischen Oceaan een radiogram, afkomstig van het Engelsche stoomschip „City of York", w®arin verzocht werd radiografisch mede te willen deelen hoe de scheepsdokter, die ten gevolge van de hitte symptomen van krank zinnigheid gaf, behandeld moest worden. De scheepsdokter van het Italiaansche stoomschip ga oogenblikkelijk den verlangden raad. Den volgenden dag dankte het Engelsche stoom schip en voegde er in het telegram tevens aan toe. dat de zieke zich al wat beter gevoelde. Soortgelijke hulp heeft 't Italiaansche schip verder nog verleend aan de Engelsche stoom schepen „Princess", „Endeavour" en „Glau- co Ue „Victoria was dus op haar jongste reis een soort medische vraagbaak en heeft me succes de noodige inlichtingen verstrekt. VOOR ORDE, NET- EN SCHOONHEID IN SOFIA. De gemeentelijke autoriteiten hebben, naar Reuter meldt, een reeks bepalingen afgekon- ig om van Sofia de netste stad van Europa te maken. Aan de bevolking wordt verboden des avonds na 10 uur op straat te zingen of te schreeuwen. Op welk uur van den dag ook op straat kleeden te kloppen, waschgoed te drogen hangen, zoodat dit van de straat af zichtbaar is. In het openbaar ruwe grappen maken of deze op muren schrijven, papier op s raat werpen, op straat te spuwen, in aan geschoten toestand van de tram gebruik te maken, loopers uit te zenden met een dwaze reclame. Bovendien heeft het gemeentebe stuur maatregelen afgekondigd' over het krachtiger toepassen van de veiligheids bepa- ngen voor den bouw van huizen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2