Waarheen 9 kunnen wij gaan.' De Uit bewogen dagen Twee Jutters voor de Phohi. Breezand Nu Wieringen. Texel. Groote Opmarsch van luxedo's. Wieringerwaard. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1934. met Uw ïogé's» per ESONA kost retour tste kaj. f 0.70; 2de kaj. f 0.50. Uit het politierapport. T'E's'a 3. Politierechter Alkmaar Een dag naar SCHOORL aanschaffing motorrijwiel politie; maken urinoir Julianadorp; leggen rioleering Julianadorp: aanleg van stratencomplex Sportlaan enz. en Ambonstraat enz.; bouw 12 woningen Smidstraat; bouw van 4 woningen aan de Wacht- straat voor ontoelaatbare gezinnen; verleenen van een voorschot aan de Ver. tot exploitatie van het sportpark „Den Helder". Dit voorstel ligt bii de stukken; het zal worden afgedrukt en rondgezonden na vaststelling door den Raad). Gemeenterekenlng. Aanbieding der gemeente-rekening 1933 en benoeming van leden van de com missie voor het nazien dier rekening. (Vorig jaar werden in de commissie benoemd de heeren D. v. d. Mast, J. B. F. Meyer en C. Ran). Voorstel tot het benoemen van G. J. Sonnenbërg tot tijdelijk leeraar in radio- telegrafie aan de Zeevaartschool voor het cursusjaar 1934/1935. Voorstel tat het benoemen van R. Teensma tot tijdelijk leeraar in de prac- tisch3 vakken aan de Zeevaartschool voor bet tijdvak 4 Juni tot en met 31 Augus tus 1934. Benoeming. Voorstel lot het benoemen van een lid van het bestuur van het Gemeentelijk Bureau vaor Maatschappelijk Hulpbetoon in de vacature mevr. M. J. Paap-Lavooii. Aanbevolen worden: 1. Mej. Jansje Stoffer. 2. Mevr. K. Hingst-Geleiinse. Voorstel tot het benoemen van leden der commissies van bijstand. Tegenwoor dige leden zijn: Commissie voor de Gemeente-reini ging: C. Bot, W. Kraak, A. Speur en Th. A. A. Terra. Commissie voor de Publieke Werken en Plantsoenen: G. J. Eijlders, J. B. F. Meeijer, G. A. Minnes en J. J. Schoeffe- lenberger. Commissie voor het Grondbedrijf: W. Biersteker, W. Kraak, Th. A. A. Terra en P. van der Veer. Commissie voor de Water- en Lichtbe- drijven: R. Boogaard, L. F. van Loo, J. Tiessen en J. van Zwijndrecht. Commissie voor het Onderwijs: G. J. Eijlders, Dr. P. Feenstra Kuiper, L. F. van Loo en J. H. de Nijs. Commissie voor de Financiën: W. Biersteker, D. van der Mast, J. B. F. Meiier en C. Ran. Ter inzage. Ter inzage liggen de volgende stukken: Overzicht van verkochte en in erfpacht uitgegeven gronden van het grondbedrijf gedurende het 2e kwartaal 1934. Een staat, waarop zijn aangegeven de resultaten van de in den afgeloopen win ter uitgevoerde werken voor het ophoo- gen van bouwterreinen van het straten- complex nabij den Ruyghweg. Opgave van de namen enz. der patiën ten voor rekening der gemeente geduren de het 2e kwartaal 1934 verpleegd in de R. K. Ziekenverpleging St. Lidwina. Het antwoord op een vraag van den heer J. B. F. Meeijr inzake de toepassing van de precarioverordening. Het antwoord op een vraag van den heer Th. A. A. Terra inzake het loopen met de fiets aan de hand door de Don kere Duinen. Het antwoord op een vraag van den heer W. Biersteker over het ter inzage verstrekken van het ontwerp-uitbrei- dingsplan. Het antwoord op een vraag van den heer D. v. d. Mast om opdracht te geven aan de politie, dat er op wordt toegezien, dat tengevolge van de wijziging der win kelsluitingsverordening, het winkelwerk- tijdenbesluit niet wordt overschreden. Verordening op het beheer der gemeentebedrijven, B. W. schrijven aan den Raad. In Uwe vergadering van 10 Juli j.1., waarin onze voordracht no. 93 (1934) werd behandeld, besloot U artikel 3, alinea 2, van bovengenoemde verordening, waar omtrent Gedeputeerde Staten een opmei-- king hadden gemaakt, ongewijzigd te handhaven, doch tevens machtigde U ons, indien Gedeputeerde Staten mochten per- sisteeren bij hun wensch dat bij schorsing van den directeur deze geheel wordt uit geschakeld bij de aanwijzing van den plaatsvervanger, het artikel zoodanig te wijzigen, dat aan dien wensch wordt vol daan. In verband hiermede stellen wij U voor de redactie van art. 3, alinea 2, van ge noemde verordening te doen luiden als volgt „Elke Directeur wordt bij ongesteld heid, afwezigheid of ontstentenis ver hangen, door een door hem onder goed- „keuring van Burgemeester en Wethou- „houders aan te wijzen persoon. Bij schor- «sing of bij gebreke van zoodanige aan- «wijzing wordt bij vervangen door iemand „door Burgemeester en Wethouders aan «te wijzen." en de verordening in haar geheel, aldus gewijzigd, opnieuw vast te stellen. EXTRA REIS ESONA NAAR ALKMAAR. Voor de goedkoope reis op Zondag a.s. Jiaar Schoorl en Alkmaar, benevens voor de watertochtjes op het Marsdiep ver wijzen wij naar^de heden geplaatste in- 1 gezonden medeaeeling (advertentie). t Diefstal. Bii de politie werd gisteren aangifte gedaan dat tijdens de afwezigheid van de bewoners uit hun woning aan de Diaco niestraat eenige lijfgoederen zijn ont vreemd. Recherche stelt een onderzoek Dronken achter het stnur. Door de motorpolitie werd gisteren middag op de Zuidstraat een autobesluur der aangehouden die zoodanig onder den invloed van aicoholhoudenden drank ver keerde dat hij niet in staat kon worden geacht het motorrijtuig naar behooren te besturen. Hij is ter ontnuchtering in be waring gesteld, terwijl de auto in beslag genomen werd. Proees-verbaal wordt op gemaakt. Dronkenschap. Gisterenavond omstreeks 7 uur wer< door de politie een persoon die zich in kenlijken staat van dronkenschap op dep openbaren weg bevond, aangehouden en ter ontnuchtering in bewaring gesteld. Gisterenavond te omstreeks 10 uur werd op den Rijksweg een persoon aan gehouden en naar het Hoofdbureau van Politie overgebracht die op genoemden weg in kenlijken staat van dronkenschap verkeerde. Zaterdag 22 Augustus 1914. Dit nummer verschijnt op de normale grootte, d.w.z. van een blad van 4 pagina's. On der het plaatselijk nieuws een uitvoerig bericht betreffende Heldersche visschers, die 14 dagen de krijgsgevangenen waren van de Engelschen. Deze plaatsgenooten waren aan boord van een Duitsche log ger, die door de Engelschen werd ver beurd verklaard. De opvarenden van dezen logger wisten niet, dat er oorlog bestond tusschen Duitschland en Enge land en begrepen niets van het gesein en gemanoeuvreer. De logger ging op sleep en de mannen werden in Inverness opge sloten in een cel, later te Perth. Daar was het eten slecht, gortsoep was het menu grootendeels; iederen dag werd een uur gelucht. Na eenige dagen gingen zij naar Edinburg, waar het iets beter was, in een kazerne aldaar. Zij werden vervolgens ondergebracht in tenten, met zijn achten bij elkaar, scherp bewaakt. Tenslotte heb ben een paar Hollandsche koopvaardij kapiteins, die daar kolen kwamen in nemen, hen vrij weten te krijgen. In IJmuiden aangekomen de Duitsche boot was door de Engelschen in den grond geboord heeft de politie dezen 10 inwoners van Den Helder eten en onderdak verschaft en ze op den trein ge zet. Deze mannen, allen uit den Ouden Helder afkomstig, waren: Cornelis Gilt- jes, Coenraad Koster, Gerrit Koster Maarten van der Hert, Jan Meijer, Jacob Pronk, Martinus Waardenburg, Pieter Rensmaag, Willem Stijnhouwer en An- ton Kramer. Natuurlijk waren hun naaste bloedverwanten, die van dit 'avontuur niets afwisten, hevig ongerust geworden. Verder wordt in dit nummer medege deeld, dat voor het bezoeken van in staat van oorlog verklaarde gebieden geen pas sen meer vereischt waren. Nogmaals wordt een oproep gedaan voor boeken en tijdschriften voor militairen, Uit Texel: Aldaar vergaderde de Schippers- en Visschersbond ter bespre king der visscherijbelangen in de tegen woordige moeilijke tijden. Mededeeling werd gedaan van de door mijnen en ver sperringen onveilige wateren; het veiligst was nog in en nabij de territoriale wateren te visschen. Het sub-comité voor Onderzoek en Uit- keering van het Steuncomité doet een be roep op de burgerij om visch te eten in plaats van vleesch, dat reeds zeer duur was geworden. Uit de advertentierubriek: Bekend making van den Chef van den Genees kundigen Dienst der Zeemacht, dat de gezinnen van de personen der zeemacht, die daarop recht hadden, wederom ge neeskundige behandeling zouden ontvan gen. Men ziet dus, dat het openbare leven zich meer en meer aan den veranderden toestand ging aanpassen. Ook de heer Maalsteed deelt mede, dat hij wederom op maandrekening of op langer termijn zal leveren. De Marine hield wederom aanbestedingen. Helaas moest onze Drukkerij het vol gende verzoek richten tot het publiek en het is voor onzen tijd weder actueel geworden niet alleen, maar het kan thans doorloopend in elk nummer van de Held. Crt. worden opgenomen; Wegens snelle vermindering van orders, kunnen wij ons personeel met groote moeite bezig houden. Ter voorkoming van geheel of gedeeltelijk ontslag van dat personeel, doen wij het beleefd verzoek ons zooveel mogelijk te willen steunen door het drukwerk, ofschoon over eenigen tijd noodig, nu reeds te bestellen. De leveringen geschieden op de oude, gebrui kelijke conditiën. Onder beleefde aanbe veling, C. de Boer Jr. Dus, lezers van thans, bedenkt, dat het bovenstaande ook voor onze dagen geldt; ook wij hebben op het oogenblik groote moeite ons personeel aan het werk te houden, en zullen niet dan in uiterste noodzaak tot ontslag overgaan. Maar dan moet het Heldersche publiek ons steunen met zijn orders. Hedenmiddag 14.20 u. zal onze mede werker, de heer Levy Grunwald met den bekenden oud-schipper van de redding boot, Janus Kuiper, voor de Phohi (de Holland-Indië-omroep) spreken. Indië, onze Indische familie en onze talrijke Indische lezers, zullen dus straks door hun radio, in de gloeihitte van hun tro pische woningen, twee rasechte Jutters hooren. 't Zal hun zeker goed doen,zoo als wy het initiatief, dat de Phohi neemt toejuichen. Hieronder laten we de samenspraak Grunwald—Kuiper volgen: Grunwald: Nou Janus, je zit hier toch net zoo op je gemak als op den Hel- dersehen zeedijk in het Baleis der Rid ders, hè. Het verschil is, dat je hier geen golfje ziet en op den dijk wel, maar „golvig" is het hier genoeg hoor. We zit ten, of je het gelooft of niet, hier midden in de golven, man op het oogenblik heeft een ultra-korte golf ons te grazen, en via die korte golf kunnen ze ons nu in Indië hooren praten. Janus: Ik heb geen snars verstand van ultra-korte golven, as je 't nou pre cies wilt weten, ik heb altijd te doen ge had met de golleven van 't Marsdiep, daar kan 't spoken man, spoken; ze magge me kielhalen als ik een leugen spreek, maar die gollefies ken ik door en door, bijna 75 jaar heb ik ze in de gaten gehouden. Grunwald: Janus, toen je mij ver telde, dat je voor de microfoon van den Phohi over die ontzettende schipbreuk van de „Renown" wilde verhalen, toen heb ik eerst eens gesnuffeld in de oude, vergeelde bladen van de Heldersche Cou rant, van 't Vliegend Blaadje, zooals die toen genoemd werd, ouwe zeerot, je hebt gelijk, die schipbreuk was iets om nooit te vergeten. Janus: Het was een stormnacht.... Met angst hoorden de Jutters de zware windvlagen maar toch konden we niet denken zoo'n groote elleifcje te zullen meemaken, 't Was verschrikkelijk weer. De zee was vol meneeren met wit, 't Was op een Vrijdag we stane op den dyk in eene schreewt er een: „een schip op de Pannekoek". Dat was die Renown. Een paar uur nadat 't schip stootte, zonk het in de diepte weg. Zeeën man, zeeën meneeren met wit voor sloegen erover, huizenhoog. Pakken water sloegen den boel tot gorrelmorrie. Begin jij nou maar es wat tegen die meneeren met wit voor. Grunwald: In Indië weten ze niet wat meneeren met wit voor zijn. Janus, wij op den Helderschen dijk snappen dat direct, maar in Indië denken ze, dat meneeren in witte Indiscïie pakken over dat schip rolden. Janus: Nou, zoo suffig zullen ze in Indië ook niet wezen. Die meneeren met wit van de Jutters zijn heel wat an ders, dat zijn golven, huizenhooge, met zware, witte koppen. Als je zoo'n gollefie tegen je vlet kreeg, sloeg je vaak tot gorrelemerrie, man, dan sloeg je kapot. 25 menschen zaten fn doodsbenauwd heid op die kapotgeslagen schuit. Nou, wij d'r toch op uit met de reddingboot aldoor maar dieper zonk 't schip weg. Je kon d'r haast niet bijkomen zulke tegenrollers als dat warenEnkele menschen kropen van 't dek af, dat heele- maal onder water sting en kropen met ver kleumde handen in den bezaansmast. Je mot ook niet vergeten: 't was een ijskoude storm in December en Den Helder is geen Indië, waar je dan zit te zweeten en te puffen. Na veel moeite, iederen keer kregen we een klap water die ons terugsloeg, pikten we er elf van 't dek, die half verdronken waren maar we hadden geen plaats meer die veertien man in den bezaansmast moesten wachten.Ze schreeuwden het uit van angst, de achterblijvers ze hin gen aan dien mast. We konden zelf wel grienen, dat we die arreme menschen moesten achterlaten. Ik zie nog hoe ze ons nakeken, maar wij moesten terug, naar de sleepboot om de elf menschen over te geven. Daarna wer den we weer bij thet schip gesleept, onder zeeën door, drijfnat worstelden we tegen water en storm. Grunwald: 't Moet verschrikkelijk geweest zijn voor jullie om die menschen te moeten achterlaten, toen de stormwind over de zee raasde en vloekte. Hongerig en verkleumd hingen ze daar, zonder eenigen steun, in den mast, boven een ko kenden heksenketel, een dooiende bran ding, die onder hen siste, een zee, die als een wreed monster den muil opensperde om deze veertien menschen te vernieti gen. De dappere Blauwe Zeeridders had den slechts elf van hun kameraden kun nen redden. Doodsangst greep de schip breukelingen aan. Het einde, de ver schrikkelijke dood in het schuimende, zie dende water, was onafwendbaar. Met het leven hadden ze afgerekend. Janus: Of ze in doodsangst zaten, t Was verschrikkelijk, want de zee speelt er niet mee; even nadat we wegvoeren, knapten beide voorste masten af, met een verschrikkelijk gekraak, 't Was Gods be stiering, dat ze juist den achtermast had den uitgekozen. In het holst van den nacht waren we uitgegaan, en het was alweer donker toen we in Nieuwediep kwamen. Den heclen dag waren we zonder eten en drinken. Je moet niet vragen hoe we ons voelden, doodop, verkleumd, —en toch probeerden we weer ook de anderen te redden. Grunwald: Den volgenden dag zijn jullie dus weer heengegaan? Janus: We hebben den dag niet afge wacht, opnieuw zyn we er in 't holst van den nacht ingetjumpt. Toen we op zee waren, met onzen notedop, dachten we niet, dat we nog één mannetje op die schuit zouden terugvinden. Maar ze hadden zich met touwen vastgesjord aan den mast, en zoo hingen ze daar als menschen, die ter dood veroordeeld waren. Grunwald: Jullie zijn er toch bij ge komen, Janus, dat weten we allemaal in Den Helder en Nederland. Honderden malen werden jullie teruggeslagen, hon derden malen gierde de dood boven jullie, werden jullie door die meneeren met wit voor teruggekeild. Janus; We hadden met het leven af gerekend, das waar, maar je kan die arre me donders, toch ook menschen als wij, niet aan der lot overlaten. Dat kan niet, daarvoor ben je zeeman, eindelijk waren we der weer by; 't was een reuze gevaar lijke situwasie; we konden er 7 met veel spel en moeite meenemen maar toen moesten we weer terug 't was te ge vaarlijk en ook onmogelijk allen mee te nemen. Zeven man bleven voor den twee den nacht in de touwen in den mast han gen. We moesten terug, maar 't zat ons in de strot in de keel, man, dat gejammer van die achterblijvers. Grunwald; De nacht viel weer, hè Janus, de storm bleef doorbulderen, en die menschen op de zwarte razende zee, in die zwarte duisternis gebonden aan den mast. Janus: Och man, schei uit, 't was ver schrikkelijk. Een kon zich niet langer in de touwen vasthouden en viel uit den masl dood, in zee.... Toen we den volgenden dag, na weer iederen keer, teruggeslagen te zijn, opnieuw bij het schip kwamen, konden we maar vijf levenden aan wal brengen. Een stierf onderweg door uit putting. 't Was zoo'n geweldige storm als nog nooit geweest was. Met vlag en wimpel kwamen we de haven binnen en alle Jut ters stingen aan de haven van Nieuwe diep en op de oorlogsschepen stonden de officieren en de Jantjes en die joelden en juichten ons toe en dat deed ons goed. Grunwald: Het kwam jullie toe, Ja nus, jullie hadden je plicht gedaan, zonder jullie waren die menschen reddeloos ver loren geweest. Janus: Die Renown was de eenige biet, waar ik in storm naar toe gevaren ;ben. Ik heb 't nog eres meegemaakt bij Callantsoog met de Strate Moore. Ouwe Kenninek, ook een mannetjesputter, en ik, gingen toen over 't strand naar Callants- oo<* loopen, tegen gierenden storm in. Een groote boot zat er; de redding boot van Callantsoog was er al heen ge- iweest, maar kon er niet bij; die ging toen terug. Toen zegt de burgemeester van Callantsoog tegen ons: willen jullie ook probeeren? Kenninek en ik gaan erheen een torn tegen den storm, geweldig, maar we kwamen er. We namen 15 man in'de boot. Maar dat was te veel, dat werd brokken, want toen we midden in de stort- •zeeën waren, sloeg de boot om 8 men schen verdronken direct. We klommen Imet veel spel en moeite met 16 man op de ;kiel van de omgeslagen boot en dreven zoo op Gods genade over de golven. i__ Grunwald: Ik weet 't, Janus, ik weet 't TT- toen heb je je als een held gedragen. Kenninek lag in de golven, hij probeerde te zwemmen. Hij probeerde het, maar wie kan tegen meneeren met wit op. Hij roept tegen je: Kameraad, zeg mijn vrouw en kinderen goeien dag, want ik zal ze nooit hiedr terugzien en jij dappere oude ridder, jij denkt geen oogenblik aan jezelf jij roept: „Niks hoor, niks geen goeien dag zeggen, om de dooie dood niet ik laat geen kameraad van den zeedijk in nood. Hou je goje, roep je tegen je maat, hij keek je aan, hè, en dat vond je zoo zieligj dat je er beroerd van werd. Toen heb jij hem uit 't water gehaald dat deed jij, oude Jutter jij hebt oude Kenninek op gepikt en toen raakte hij buiten kennis en zijn lichaam werd zwaar en dreigde van de omgeslagen boot te vallen, maar jij i'et je kameraad niet los, jij hebt om hem 0n jezelf een touw gebonden, zoodat, toen hij buiten westen lag, hij niet van die kiel af zou vallen. Zoo zijn jullie met dien storm aan wal gedreven. het hun der zee joegen hun geen schrik aan.Als het moest gingen ze ten stryde, vaard, onder den kreet: Hoera, hoera, my boys. Dan tompten ze in de vlet, om te stry den in hun ridderstrijdperk. Zoo was he vroeger, zoo is het nu ook ï}?g- Op den Helderschen zeedyk staan vrouwen, de haren warrig om het hooifl in den stormwind. Dappere edelvrouwen, die hun ridders nastaren, als zij. gaan m het tournooiveld, waar een duizendvou dige dood dreigt. Het is tijd, om te eindigen. Goeden avond, dames, heeren en Jut ters in Oost-Indië en goeden morgen m de West. Janus: Ook goeden avond. Janus: Nou schep niet zoo op, ik maak er geen kouwe drokte over een maat laat je niet verdrinken in Den Helder zeggen ze: samen uit, samen thuis. Die ouwe Kenninek heb 't lillijk te pakken gehad, das waar, maar van die avery is ie best opgeknapt. Grunwald: Zoo zijn onze dappere Blauwe Zeeridders. Van geslacht op ge slacht, in elke generatie stonden ze op den dijk, waakzaam. De meneeren met wit vreesden zij niet, en de afgronden want nu wij "Akkertje" bij ons hebben zullen wij zeker géén last hebben van hoofdpijn, spierpijn, kiespijn, of der gelijke kwaaltjes aie zoo dikwijls een prettig uitstapje kunnen bederven 1 "AKKER'TJES kosten slechts 52 ct. per 12 stuks. Metalen zakdoosje met 3 Stuks 20 Cl. (omzetbelasting inbegrepen). BOND VAN KLEINE KWEEKERS. De afd. Breezand van den Bond van kleine bloembollenkweekers, hield onder voorzitterschap van den heer B. Moole- naar een vergadering betreffende sanee- ringsaangelegenheden. Door 10 personen werd in 1933 gere clameerd tegen inlevering wegens mis gewas. Nu dezen thans het volle kwan tum van 1933 moeten inleveren, wordt hun bedrijf totaal vernietigd. Het bestuur zal, na onderzoek, deze zaak nogmaals bij de Centrale bekend maken, en pro beeren ontheffing voor deze leden te krijgen. Burgemeester Lovink heeft zich bereid verklaard zijn volle medewerking daaraan te verleenen. Klachten werden geuit over abuizen, die door de Centrale gemaakt zijn; het heffen van f 4.per are tulpen- en narcissenland, werd aangemerkt als een middel om de kleine kweekers te ver nietigen. Nadat de voorzitter had mee gedeeld, dat het hoofdbestuur hier zijn volle aandacht aan zou schenken, om zoo mogelijk hierin verandering te brengen en nog vele andere klachten waren be sproken, volgde sluiting. BLOEMBOLLEN VEILING. Uitslag van de gehouden bloembollenvei ling op Dinsdag 21 Augustus. Enkele vroege tulpen: Cullinan z 12 op 1.50; Lady Moore z 10 1.—; Witte Zwaan z 11 1.30; Coulem Car dinal; z 11 1.30; Proserpine z 12 1.50, z 11 12 1.30; Ibis z 12 op 1.50; Pr. v. Oostenrijk z 11 12 1.30; Crom, Brillant z 11-12 1.30; Diana z 10-11 1.-; Bril jant Star z 12 1.50, z 11 1.30, z 10 1.—. Dubbele vroege tulpen: Theeroos z 11 1.30. Enkele late tulpen: Inglesc. Yellow z 12 1.20, z 11 0.90 0.95, z 10 0.75-0.80; Picotee zll-12 ƒ0.90, zlO-ll ƒ0.70. Darwin tulpen: Bartigon z 11-12 0.90, z 10-11 0.75; King Harold z 12 op 1.30; Will. Pitt z 11 12 0.90, z. 10-11 0.75; Prof. Rauwen- hoff z 12 op 1.201.30; Le Nótre z 12 op 1.20; Rev, Ewbank z, 12 op 1.20, z 11 12 1, z 10-11 0.80; Will Copland z 11 0.90, z 10-11 0.70; Allard Pierson z 10- 11 1.10; Massachusets z 12 op 1.20; Clara But z 12 op 1.20, z 10—11 0.75. H. I. Wedgewood z 8 op 0:46; H. I. Imperator z 8 op 0.25, z 7—8 0.10, z 6—7 0.05. E. N. King Alfred 1.20. Crocus blauw z 7—8 0.30; Blauwe Driuf- jes z 7-8 0.22, z 6-7 0.15, z 5-6 0.09. POLITIE. Gevonden: Een heeren-armband- horloge, een taschje met foto's en een zakmes. Verloren: Een dames-armbandhor loge. Inlichtingen bij den gemeentebode. Hippolytushoef. LANDVERPACHTING. Naar wij vernemen zal binnenkort aan gevangen worden met de uitgifte der landerijen in den Wieringermeerpolder. Een aantal weiden zal in tijd-pacht worden verhuurd, doch in verband met de ongunstige tijdsomstandigheden wordt het toegestaan, een gedeelte van het land te „scheuren". Eerst later zullen de akker- bouw-bedrijven aan de beurt komen. Voor deze verpachting blykt veel animo te bestaan. NED. BIJBELGENOOTSCHAP. De penningmeester van de afd. Texel van het Ned. Bijbelgenootschap deelt ons mede, dat bij gelegenheid der Nat. Inzame ling op Texel ontvangen werd uit den V0^' Uit Eierla,1(1 en Cocksdorp I 38.60 uit de Koog f 15.35 en uit den Burg f 43.60'/2; alsmede werd uit den Burg nog toegezegd een bedrag van f 7.75 Byzonder wordt dank gebracht aan gevers en collectanten. GYMNASTIEKDEMONSTRATIE IN HET PARK. As. Zaterdagavond zal in Het Park te den Burg een demonstratie gegeven worden door de leden van de Gymnastiek vereniging „Texel", 't Tex. Fanfarecorps zal hierbij medewerking verleenen. DRUK BEZOEK AAN TEXEL. Ondanks 't, minder gunstige weer houdt de strooui van bezoekers aan het eiland nog steeds aan. De meeste pensions "fr! VabV De Koog> zi-in flink bezet.' Ongetwijfeld zal ook dit jaar 't passagiers- z'jn Binnen enkele dagen zijn ze hier en er alsdan meer Titxedo's in Nederland dan ooit tevoren in heel Europa en Xzgi PR1JSDRAVERIJ. Voor de draverij, welke a.s. Zondag aj. hier wordt gehouden, zijn de volgende Faa den ingeschreven: „Anna Bradford Guy eig. C. v. d. Veen Haarlem; „Sara band", eig. J. Strooper' 't Zand; „Meleese", eig. C. Vergaay, Aml sterdam; „Clara Bascom", eig. Stal Alcnia" ria, Alkmaar; „Minni M.", eig. J. A, Bakker" Wieringerwaard; „Noma B."f eig. N. y/ Kaan, Wieringerwaard; „Uniform", eig. Th' Schermer. Castricum; „Gretchen H", ejJ N. Silver, Oudesluis; „Roulette", eig. q[ Vos, Midwoud; „Uitlooper V.", eig. G. Hart] Westerblokker. Strafzitting van Maandag 20 Augustus. Gezamenlijk den beer op. De in Oosterland op Wieringen wonende 23-jarige los-werfeman Jacob H. wenschte niet langer zijn ouders tot last te zijn en had een verbond gesloten met den dorps-accordeonist A. de W. om gezamen lijk den boer op te gaan. Maestro de W. zou het muzikale programma verzorgen, terwijl Jacob voorde inning van het hono rarium zorgde. De reis zou aanvangen op Oosterland, doch de weinige weerstand, die H. scheen te kunnen bieden aan de verzoeking, was de oorzaak, dat de kunstreis al spoedig zou eindigen in het huis van bewaring te Alkmaar. Hij zwichtte namelijk voor de verleiding uit een keukenkast der familie V. een portemonnaie met plus minus f 5.te ontvreemden, en deze in zyn eigen zak weg te moffelen. Bovendien had hij nog de brutaliteit, den hem door mej. V. over handigden cent beleefd dankend te aan vaarden Evenwel, de juffrouw be merkte het vergrijp, met het gevolg, dat de reis een ontijdig einde nam. Na een voorloopige hechtenis van onge veer 1 maand, stond heden de collectant terecht, en maakte door zijn openhartig en beleefd optreden geen al te onsympa- thieken indruk. Hij erkende niet alleen zijn diefstal, doch deelde bovendien mede, dat hij reeds in 1928 was veroordeeld wegens diefstal tot een verblijf in het Rijksopvoedingsgesticht te Nijmegen, iets wat Officier en Politierechter onbekend was. Mr. Hijmans noemde het feit een ellen- digen diefstal en een ergerlijk misbruik van vertrouwen; hij requireerde 1 maand gevangenisstraf. Mr. N. van Leeuwen die als verdediger optrad, brak een lans voor den schuldige, en wees op de keurige wijze waarop ver dachte zich gedroeg, en de ruiterlyke bekentenis. Hij verzocht tenslotte een ver oordeeling van 1 maand, met aftrek van de maand prefentief, of een lichte geld boete, die de ouders gaarne voor hem zouden trachten te betalen. Het verzoek vond echter geen instem ming, en Jacob werd tot de gevorderde maand veroordeeld. EEN KELLNER, DIE AAN KLEPTOMANIE LABOREERDE. In de tweede helft van Juli vervoegde zich ten huize van den heer G. S. in de Keizerstraat te Den Helder, een gebrild jongmensch, met het doel een slaapkamer te willen huren. De pensionhoudster maakte natuurlijk geen bezwaar hem logies te verstrekken. Het bleek echter al spoedig, dat deze dame een adder aan haar borst had ge koesterd. Zij moest namelijk op 18 Juli op reis, en van deze schoone gelegenheid maakte de geachte commensaal, een 20- jarige kellner uit Amsterdam, genaamd A„ gebruik een inspectietocht door het gcheele huis te ondernemen, in het bijzon der wat betreft de kasten. Het resultaat van dezen tocht ontdekte de logieshoudster eerst bij haar thuis komst. Allereerst vond zij een kostelijken afscheidsbrief, met dankbetuiging voor de goede behandeling, en zag daarna pas, dat er uit de linnenkast een bedrag van 40 aan bankpapier was verdwenen. Boven dien was een splinternieuwe naaimachine, van 75 inkoopsprijs, foetsie, die nader hand aan een opkooper in Den Helder voor de somma van 9 verkocht bleek te zijn. Tenslotte had het heerschap nog en passant een koffer van een aldaar in den kost zijnden korporaal der marine in de wacht gesleept. Edoch... in Amsterdam wist de politic de hand op dezen schelm te leggen, die in het geheel geen onbekende van Justitia was. Op zijn naam staan tenminste reeds een veroordeeling te Brussel van 9 maan den cachotstraf, en te Amsterdam twee stuks, respectievelijk 3 en 6 maanden. Door de psychiaters werd verdachte dan ook gerangschikt onder de erfeltfk belaste psychopaten. Heden stond hij tc" recht en bekende de naaimachine ont- vreemd te hebben. Evenwel niet den die'" stal van het bankpapier. Hij beweerde voorts thans in dienst als kellner te kun nen komen, in Amsterdam, tegen een weekloon van 30, welke berichten even wel zeer sceptisch werden aangehoord.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6