pOOR ROTSEN EN MOERASSEN DE BROEDERS. PQPÜj^RjjjyOEGSEL VAN DE HELDFRSCHE COURANT ZATERDAG 25 AUGUSTUS (AUTEURSPr De verbinding tusschen twee wereldzeeën 20 JAAR NA DE OPENING VAN HET PANAMA-KANAAL Duizenden menschenlevens kostte dit werk Populaire Rubriek door: CHARLES DELAMBRES. door Ir. A. L. WENNELOO. Augustug 1914 is het Panama-Ka naal geopend, maar Europa had an dere en zwaardere zorgen aan het jjQofd dan dat dit werelddeel zich kon bemoeien met de eindelijk-gelukte kanaalverbinding tusschen twee we reldzeeën. De landengte Colon-Panama Tva3 overwonnen; een daad van groot ste techniek was met succes vol bracht. Thans, nu ieder de waarde van het panama-kanaal kent en de groote be- teekenis daarvan voor de wereld- scheepvaart, zoomede als het belang rijkste militaire steunpunt in die wa teren, heeft Europa meer tijd en daardoor ook meer waardeering ge kregen voor het reusachtige werk, dat de Vereenigde Staten van Noord- Amerika hebben weten te volbrengen. Frankrijk s plannen. aanvankelijke Men kan het scheppen van het Pa nama-kanaal nog des te meer waar- deeren, zoo men zich herinnert, dat aanvankelijk Frankrijk de eerste plannen voor het graven van dit ka naal gemaakt 'heeft, doch daarin niet is geslaagd, ondanks groote offers aan geld en menschenlevens. in het jaar 1879 werd opgericht de „Compagnie universelle du Canal interocéanique", met aan het hoofd den toen reeds 74-jarigen Ferdinand de Lessep3, de geniale bouwer van het Suez-kanual. Tien jaar nadat het Suez- kanaal was ingewijd, begon hij aan zijn grootste en moeilijkste werk, waarvan hij de voltooiing niet zou beleven. Schepen van den Atlantischen Oceaan naar den Pacific, of in omgekeerde richting, moesten vroeger geheel Zuid-Amerika omvaren en langs Kaap Hoorn de andere wereldzee bereiken. Die zeereis diende bekort door het doorsteken van het smalste gedeelte van Midden-Amerika. Moeilijkheden. De moeilijkheden aan het doorsteken van de landengte verbonden, zijn door Ferdinand de Lesseps en zijn staf van medewerkers onderschat. Door oer woud, moerassen en bergketens ging de voor het kanaal geprojecteerde weg, liefst 78 kilometer lang. Daarbü kwam het moordend klimaat op de landengte, waaraan duizenden zijn ton offer ge vallen. Maar Ferdinand de Lesseps, die het Suez-kanaaï had gewrocht, deinsde ook voor al deze moeilijkheden niet terug; zij zouden tenslotte hem overwinnen! De financieele zijde van het vraag stuk werd in handen gegeven van de Panama-maatschappij, die de geldmag naten van Europa voor het plan trachtte te interesseeren. De maat schappij begint met een propaganda campagne, die miliioenen verslindt. In Frankrijk werden alle kleine spaar ders bewogen hun geld in aandeelen van deze maatschappij te steken. Nu zal men beginnen, het Kanaal te graven! De beprooting klopt niet. Zeven jaar lang heerschte op de landengte van Panama een koortsach tige drukte. Men begint bij Colon het Kanaal te graven. De rust in het oer woud wordt verstoord door het helsche lawaai van den arbeid van duizenden. Bergen worden afgegraven, moeras sen gedempt, de muskieten zaaien dood en verderf onder de arbeiders. Duizenden gaan aan malaria ten gronde; duizenden worden slachtof fers van de gele koorts. Daartegen stond de toenmalige wetenschap mach teloos. Nieuwe duizenden moeten de gestorvenen vervangen, maar ook zü sterven. Dit alles verslindt miliioenen en mil iioenen. Meer dan men in het alleron gunstigste geval op de begrooting voor het Kanaal in rekening had ge bracht. De bouw van hét Kanaal gaat ook vèel langzamer dan indertijd bij het Suez-kanaal. Toen moest men slechts zand verplaatsen; hier zijn rotsen, bergen, moerassen! De débacle. Men wilde een Kanaal zonder slui zen bouwen, later komt men tot een andere conclusie. Maar toen men tot dat gewijzigde (en betere) inzicht was gekomen, was het reeds te laat. De maatschappij kon niet meer aan haar financieele verplichtingen voldoen. De arbeiders worden langzamerhand wan trouwend gestemd tegenover de leiders en de ingenieurs. Men klopt bii de re geering te Parijs om financieele hulp aan. Frankrijks aanzien in de wereld staat op het spel! Alle ministers tracht men te ver murwen, alle leden van het Huis van Afgevaardigden, alle leden van den Senaat. Men geeft valsche voorstellin gen over den toestand op de landengte van Panama. Later tracht men mi nisters, kamerleden en senatoren met groote sommen gelds om te koopen. De spaarduitjes van de Fransche boe ren en renteniers vloeien in de zak ken van invloedrijke personen te Pa rijs. Als eindelijk de Panama-maat schappij tcch in elkaar zakt en volko men ten gronde is gegaan, breekt het groote schandaal los. Het proces De Fransche spaarders gevoelen zich bedrogen, het Fransche volk roept om wraak. Maar wat kan de Fransche regeering doen, die zelf in het schandaal betrokken is? Corruptie heerscht overal! Bovendien moet de Fransche republiek tegen een anderen belager van de Derde Republiek vech- ent: generaal Boulanger, die een om wenteling in Frankrijk voorbereidt. Pas heel lang nè de ineenstorting van de Panama-maatschappii begint het groote proces. De op dat oogenblik 88- jarige Ferdinand de Lesseps, die zich zoozeer vergist heeft met zün kanaal- plannen, wordt wegens zün leeftijd en zijn vroegere verdiensten met het Suez-kan-.al buiten de strafrechtelijke vervolging gehouden. Maar zijn zoon, Charles de Lesseps, de beheerder van het kapitaal der Panama-maatschappij wordt met gevangenisstraf gestraft. Amerika pakt het werk aan. De aangevangen bouw van het Pa nama-kanaal wordt overwoekerd door het oerwoud, dat zijn oude rechten on gestraft kan hernemen. Men wil de ge geven concessie echter behouden en een paar groepjes arbeiders voeren, zij het in schijn, eenige onbelangrijke werkzaamheden uit. Maar Frankrijk wilde niets liever dan heelemaal be vrijd te zijn van den bouw van het Panama-kanaal. Frankrijk biedt dus alles aan de Vereenigde Staten van Noord-Ame rika ter overname van den faillieten boedel aan: concessie, bouwplannen, machines. De koop komt to stand voor veertig millioen dollars. Dan begint in 1904 opnieuw de koortsachtige drukte op de landen, tusschen Colon en Panama. Maar t Amerikanen beginnen geheel anders dan de Franschen hebben gedaan. Na lang wegen en wikken, besluiten zü tot het aanleggen van een kanaal, met een uitgebreid systeem van sluizen. Vervolgens gaan zü geen kanaal graven, maar vangen eerst den strijd aan tegen malaria en gele koorts. Met alle middelen van de moderne medische wetenschap gaan ze de muskieten ver delgen en zijn in 1906 reeds zoover, dat er na dat jaar geen geval van malaria of gele koorts tusschen Colon en Pa nama is voorgekomen. Dan bouwen en graven de Ameri kanen het eigenlijke kanaal. Begonnen in 1904 is het in 1914 gereed om te worden ingewijd. Tien jaar heeft het werk in beslag genomen. De techniek zegeviert., Sluis volgt op sluis, alles in beweging gebracht door een geniaal gevonden pompinstaiiatie. De schepen, die uit den Atlantischen Oceaan komen, wor den geleidelijk door de reeks sluizen omhoog gebracht op het niveau van het hoog-geiegen binnenland, dat zij be varen op reeds daar bestaande meren of door later aangelegen verbindings kanalen tusschen die meren. Hebben de schepen, het hoogste punt bereikt, dan laat een ander siuizen-systeem de vaartuigen geleidelijk dalen naar den Pacific. Augustus 1914, als in Europa de we- „Kan je kleine broertje al praten?" „O, dat heb-ie heelemaal niet noodig. Hij krijgt alles wat hü wil zonder dat hij praat." Julie, weet je wie terug is? j vr°uw stortte zich opgewonden in Bartv^161' Van ^aar dochter. Baston En in wat voor een toestand! Arm een kerkrat; en ziek ook nog. m 'igt in een volkslogementje, hii l 2a' er we^ worden uitgezet, want hrlw ,^et niel betalen. Zoo zie je, „De komt om zün loontje. Dat op want tV?.s nu "iet tactvol, vond ze zelf een destijds toch bepaald het u i eehad voor Gaston, zü had a^wnwkt, al was Julie nog zoo Gaston ij1 i'aar hart gunde zü het toe ,,J' hü er nu zoo slecht aan as- Die had het verdiend. ry er ve«8njai'e" was het geleden, dat hii broer -or met het geld van zijn firma' aUeils compagnon hii was in de badder, ze van hun vader geërfd 0 Van de beide broers was het Mau- rice, eenige jaren ouder dan Gaston, die het werk deed. Gaston hield van een vroolük leven tje. Eenige jaren ging dit zoo door, doch toen verdween Gaston met eén groote som gelds. Maurice nam alle verplichtingen op zich, betaalde alle menschen, die door Gaston benadeeld waren, doch het kostte hem zes jaren van verbitterd en onafgebroken werken, het kostte hem ook zijn meisje, de mooie Marie, die haar verloving verbrak, op aan dringen van haar ouders, omdat er nu geen kans, of tenminste voorloopig géén kans was op een huwelijk. Sindsdien sprak Maurice den naam van zün broer niet meer uit'en nie mand noemde hem ooit in zijne nabij heid. Doch allen, die wisten, hoe de zaken stonden, hadden zich aan den kant van Maurice gesteld, alhoewel Maurice, lang niet zoo populair was dan zün broer Gaston. Korten tijd nadat zü het bericht van haar moeder gekregen had, ontmoette Julie: Maurice. Het was aan huis bii bekenden, toen ze samen even ongestoord konden spreken, vroeg Julie hem ronduit, of hii wist, dat zijn broer in de stad was en in wélke omstandigheden. Maurice keek haar donker aan. Ja, zei hii alleen maar Ze waren altü'd vriendschappelijk omgegaan met elkander. Julie en hü, ach, ze kenden elkaar al van de kinderjaren af. Eens speelden ze met hun drieën, twee jongens en één meisje. Julie keek hem eernstig aan en zei; Ik vind, dat je hem te hulp moest komen, Maurice, hü is immers je broer. Hij kneep de lippen op elkander en zü dacht: Hii kan het hem niet ver geven, niet om het geld, doch om Marie Jaar op jaar, had zij Maurice, vriendelijk als hü vroeger was, stil ler, stugger en geslotener zien wor den. Sinds dit korte gesprek leek het haar, of het met den dag erger werd. Een lijn vol bitterheid was gegroefd om zijn mond en hii leek haar te ont- wü'ken. Doch op een dag hoorde Julie, dat Maurice, zijn broer in het hospitaal had laten opnemen op zü'ne kosten. Stralend van vreugde snelde ze op hem toe. Er kwam een lachje om zijn mond, en ze dacht: Hii doet het om de publieke opinie of uit plichtsbesef. maar hii is nog altijd even verbitterd. Er vergingen zoo een paar maanden. Gaston was uit het ziekenhuis ont slagen en had een baantje gekregen. Hij was erg veranderd, stil en schuw was hij geworden. Hii werd een hard werker. Eens zei Julie: Maurice, hii is een ander mensch ge worden. Hii heeft veel ellende gekend en berouwhii heeft duur betaald. Maurice keek haar strak aan. Niet zoo duur als ik, zuchtte hü'. Ik weet het.... maar toch.... Maurice, zou je het willen probee- ren, wat zachter over hem te oordee- len? Hü zweeg geruimen tijd, eindelijk bracht hij moeizaam uit: Zou je dat veel plezier doen? Het zou me erg gelukkig maken, zei ze zachtjes. Ik zal het probeeren, zei hij en ging weg. Eenigen tijd later verspreidde zich het bericht, dat de broeders zich ver zoend hadden. De eerstvolgende maal, dat Maurice, Julie ontmoette, zei hii: Wel, ik.hoop, dat je nu gelukkig bent. Ja, zei ze en keek hem met zulke stralende oogen aan, dat hij zijn' blik afwendde. Maurice, zei ze, ik heb altijd gewe ten, wat een groot karakter je had. Het is prachtig van je, dat je hem ver geven hebt.... ik weet wel, het.was niet om dat geld, om de schande en al de ellende daarvan.... maar om je levensgeluk Ja, zei hij zachtjes, het heeft me mü'n levensgeluk gekost. Ik weet het, zei Julie zachtjes, maar tracht het te vergeten, Marie Ach wat, Marie, barstte hü los, dacht je dat ik aan haar dacht? Ze staarde hem aan. Aan wie dan? Aan jou, zei hü.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 15