Buitenlandsch Overzicht. NAAR TEXEL Sally's avontuur. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA GEMENGD NIEUWS Sabotage bij het Duitsche arbeidsfront. De samenwerking der Oostzeelanden. De strijd om de N R.A. Overval met berooving. Valsche rijwielbelasting- plaatjes. Het autobusongeluk bij Emmen. met Salonboot Dr. Wagemaker morgen Q goedkoope retourbiljetten Den Helder-Texel Ongeluk in een garage. Verdronken. No 7477 EERSTE BLAD ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1934 62ste JAARGAIVG LDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden by vooruitbet.: Heldersche Crt. f 1.50, Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65 binnenland f 2.- Ü08t' en West Indië Per zeepost 12.10, dem per mail en overige landen 13.20 Losse nos. 4ct.fr. p.p 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zon dagsblad resp f 0.50 f 0.70, f0.70, f 1.- Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50,f 1.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h O. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niet-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.: 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. De beschermende hand van Italië over Oostenrijk; de liefde is niet geheel onbaatzuchtig. - De vrije(?) stemming in Duitschland. De bescherm pnende hand van Italië, De beschermende hand van Italië over Oostenrijk heeft dit goede gehad, dat Duitschland, na de gebeurtenissen van 25 Juil in zijn schulp is gekropen en al heeft jiet zijn groot-Duitsche aspiraties, ten op zichte van de aaneensluiting Duitsch- ian(jOostenrijk, niet laten varen, voor- loopig hamert het niet teveel op dit aam beeld en tengevolge daarvan is er weer een zekere rust in Europa ingetreden. Europa mag Italië, of zoo men wil, Mus- solini, daarvoor dankbaar zijn. Of de liefde van Mussolini, ten opzichte van Oostenrijk, evenwel zoo onbaatzuchtig is, als zii misschien oppervlakkig lijkt, mag men betwijfelen. Dat er ook wel een tikje eigen-liefde" of „vaderlandsliefde", dat is bij Mussolini hetzelfde, bij is, is wel zeker. Dit is b.v. gebleken tijdens de conferen tie. die Mussolini met den Oostenrük- schen bondskanselier, Schuschnigg heeft gehad en waarover de „Nw. Rott. Crt." o.m. schrijft: Schuschnigg, de Oostenrijksche bonds kanselier, is nu bij Mussolini op bezoek geweest. Dit was het onderhoud, dat Doll- fuss had moeten voeren en dat, naar ge zegd is, alleen door een misverstand niet op 25 Juli, den datum van den moord, heeft plaats gevonden. Veel tijd hebben de mannen niet noodig gehad om hun aangelegenheden te regelen. Tijdens het uitstel, dat de ontmoeting tusschen de leiders van de Oostenrijk sche en van de Italiaansche politiek heeft moeten lijden, zijn er groote din gen geschied, die vele woorden overtol lig maakten. Daden zijn nu eenmaal overtuigender dan verzekeringen en vriendelijkheden. Immers ook Hitier is bii Mussolini ge weest. De ontvangst, die hij vond, was zoo luisterrijk als gewoonlijk slechts vor sten, presidenten van republieken en „leiders" die voor elkaar plegen te be reiden; zij viel ver buiten het normaal- ministerieele. Ook is er bii die gelegen heid zeer veel gepraat. Zooveel zelfs dat, naar wü toen uit uitstekende bron hebben vernomen, de welsprekendheid van Hit- Ier zijn gastheer wat te machtig werd. Mussolini was na het eerste uur doodmoe ervan, vooral ook omdat Hitier tot de menschen hoort, die oii een hartstochte lijk betoog niet kunnen stilzitten. De ge wisselde woorden hebben de stemming niet verbeterd. In ieder geval is, ondanks alle uiterlijke hartelijkheid, het resultaat van de gesprekken volstrekt negatief geweest. Naar het vertoon en ook naar den inhoud van de kunstig ge draaide communiqué's, kan men het resultaat van dergelijke ontmoetin gen dus niet altijd beoordeelen. Maar bij het gesprek in de Villa de Ma- rinis was men het reeds bij voorbaat over Ef ic rui Af fff te vitten' als Uw *5* IBR6I Sokken heerlijk zitten. JAAP SNOR, (hij breit alles best), zooals: alle soorten wollen Kleeding, Truien, Badpakken, Kousen en Sokken, (ook de allerfijnste). Je klas teparatie-inr. Zuidstr. 19. (Let op den gelen winkel). de hoofdzaken eens en wist men onge veer, wat men aan elkandre had. „Er is een effectieve gemeenschappelijkheid van beleid en methoden betreffende de onaf hankelijkheid en de territoriale onschend baarheid van den Oostenrijkschen staat geconstateerd" zoo heette het in het com muniqué. Daarvoor was de ontmoeting waarlijk niet meer noodig geweest. Maar er stond nog meer: Deze overeenstem ming betrof ook „een volkomen binnen- landsche autonomie van Oostenrijk". Was dat niet een merkwaardige toevoe ging aan hetgeen te voren reeds veel ab- soluter gezegd was? Wanneer het Duitsche gevaar voor Oostenrijk tijdelijk bedwongen is, zullen de belanghebbende buren van Oostenrijk weliswaaar een zucht van opluchting sla ken, maar daarom nog niet het hoofd ge rustgesteld nearvlijen. Hun argwaan zal dan Italië gaan be treffen. Zii zullen niet gelooven, dat de belangstelling van Mussolini voor de onafhankelijkheid van Oostenrijk, alleen defensief is. Zij kennen de activiteit. Oostenrijk, vastgeketend aan de Italiaan sche politiek, Hongarije, in vriendschap en samenwerking nauw verbonden met Rome, zouden voor hem de brug kun nen vormen voor den Italiaanschen in vloed naar Donaubekken en Balkan. In de hoofdsteden der kleine En tente wenscht men allerminst een Duitsch-Oostenrijk; maar toch ook geen Italiaansch. De vrije(?) stemming in Duitschland, De niet-nationaal- socialistisch gezinde pers heeft er aan ge twijfeld of de jongste stemming in Duitsch land, wel inderdaad „vrij" en „geheim" zou zijn. Men geloof de, alle pertinente verzekeringen dien aangaande ten spijt, de nazi's niet en die twijfel schijnt niet ongegrond te zijn. De „Nw. Rott. Crt." heeft n.1. dezer dagen een circulaire uit Dusseldorp ontvangen die daar aan de geneeskundigen is toe gezonden. Het is een treffend commen taar, zegt het blad, op den politieken toe stand in Duitschland, dat geen verdere verduidelijking behoeft. Hieronder laten wii de letterlijke vertaling volgen, zooals wii die in het blad vinden: Dusseldorp, 21 Augustus 1934. V ere in der Aerzte Uiisseldorfs e.V. Zeer geachte Heer Collega, Het Dusseldorpsche Marienhospital heeft Zondag 19 Augustus 1934 met meer dan 50 pet. den leider en het nationaal- socialisme van de hand gewezen. Deze uitslag der verkiezing vormt een uitda ging aan den stand, de stad, en nog ver der gaande, aan den staat. De genees kundigen te Dusseldorp zullen trachten deze onvaderlandsche gezindheid door een scherp boycot tegen het hospitaal tot zijn ondergang toe, goed te maken. Ik verorden daarom, dat het aller strengst verboden is, patiënten naar dat hospitaal te verwijzen. De Duitsche ge neeskundigen, die ondanks het verbod toch nog patiënten daarheen verwijzen, maak ik door een rondschriiven bekend. Heil Hitier Verein der Aerzte Düsseldorfs e.V. Dr. Seiler, Eerste voorzitter. Verder commentaar is, dunkt ons, over bodig. Men weet nu wat men met een „vrije" en „geheime" stemming in Duitschland bedoelt, n.1. de dood aan de „neen-stemmers", 't Is fraai! Drie functionarissen ontslagen. De leider van het arbeidsfront, dr. Ley, heeft een verordening gepubliceerd, waarin hij zegt: Ik heb vastgesteld, dat bij den voortgang van den opbouw van het Duitsche arbeidsfront van bepaalde zijde geprobeerd is dezen arbeid te sabo- teeren. Het zijn krachten van de oude werknemers- en werkgevers-organisaties die een laatste poging doen den opbouw te verhinderen. Eenige functionarissen van het arbeids front hebben zich tot ondersteuning van deze pogingen geleend Ik ben daarom genoodzaakt de partijgenooten Brucker, Krueger en Hauenstein uit hun functie bij de N.S.B.O., het Duitsche arbeids front, te ontheffen, daar zij mijn bevelen niet hebben opgevolgd. Een onderzoek heeft hun schuld aan getoond en ik beveel tegen ieder in de partij op te treden die pogingen doet de mij door den. Leider gegeven opdracht te saboteeren. Wie poogt tegen onze macht op te komen, heeft daarvan de gevolgen te dragen. Deze verordening moet aan alle instanties van het Duitsche arbeidsfront bekend gemaakt worden. Woensdag komt te Riga een conferentie bijeen. Woensdag komt te Riga een conferen tie bijeen van vertegenwoordigers van Letland, Estland en Litauen die zullen onderhandelen over de Litausche voor stellen om tot een nauwere samenwer king te komen. Het uiteindelijk doel van de conferentie is om te komen tot een regeling op breedere schaal van de kwes tie der veiligheid in Oost-Europa. Laat Roosevelt generaal Johnson vallen? Reuter meldt uit Washington, dat de besprekingen over de reorganisatie van de N. R. A. geëindigd zouden zijn in een volledige breuk tusschen generaal Johnson en de meerderheid van Roosevelts raad gevers. Ondanks de groote vriendschap die Roosevelt voor Johnson koestert, zou Generaal HUGH JOHNSON, leider van de N.R.A. campagne in de Ver. Staten. hij hem in dit geval niet ondersteund hebben, waardoor Johnson in een moei lijke positie is gekomen, die zijn aftreden ten gevolge kan hebben. MUSSOLINI OVER LANDS VERDEDIGING. Tot Zwitsersche officieren. Aan de Zwitsersche officieren, die de Italiaansche manoeuvres meemaken, heeft Mussolini, naar Reuter meldt, gezegd, dat een staat in onzen tijd niet veilig is, als hij niet den vasten wil heeft zich alleen met eigen middelen te verdedigen een staat moet voor geen enkel offer terugdeinzen ten einde zich de noodige verdedigingsmiddelen te verschaffen. Zwitserland, zoo zeide de duce, zal zijn neutraliteit zelf met eigen middelen kun nen verdedigen en zijn gunstige strate gische en politieke positie in het midden van Europa kunnen behouden, als het zijn leger op de tegenwoordige sterkte houdt en onophoudelijk zijn verdedigings middelen blijft verbeteren, zooals het dat t|ans doet. HET FRANSCHE VREEMDELINGENLEGIOEN. En het Nedcrlandsche aandeel. Twintig jaar geleden defileerden op het binnenplein van het Maison des inva lides duizenden niet-Franschen achter hun nationale vaandels. In het geheel sloten zich volgens de République ongeveer 45.000in het vreemdelingenlegioen aaneen. Er sneuvelden 12 000 en zoowat 20.000 werden verminkt. Voor de Nederlanders, die werden ingelijfd, is twee jaar geleden in dat paleis een gedenkplaat ingewijd. Het vreemdelingenlegioen werd in den oorlog op de gevaarlijkste punten ingezet. Het stond onder commando van kolonel Rollet. Binnenland Een grijsaard ernstig mishandeld. Woensdagnacht hebben twee gewapende mannen een overval gepleegd op den 81- jarigen alleenwonenden v. d. Pol te Moer gestel. De mannen trokken een revolver, sleur den den grijsaard uit zijn bed, bonden hem en duwden hem een prop in den mond, waarop zij alles overhoop haalden en een paar hon derd gulden buitmaakten. Gisterenmorgen vonden buren den ouden man in beklagenswaardigen toestand nog al tijd gebonden in zijn woning. Een bepaalde aanwijzing kon hij niet geven. De rijksveld- wacht stelde een onderzoek In, doch tot nog toe is geen spoor gevonden. Een arrestatie te Amsterdam. De politie van het bureau Raampoort te Amsterdam heeft een man aangehouden, die op de Rozengracht in een automaat stukjes metaal wierp in plaats van geld, om op deze wijze goederen machtig te worden. Hij werd meegenomen naar het bureau en toen hij ge fouilleerd werd, werd een echt rijwielplaatje op hem gevonden benevens stukjes bladlood, waarin afdrukken van een rijwielplaatje waren gemaakt. Verder werden nog andere ingre diënten voor het namaken van rijwielbelas- tingplaatjes gevonden. Een rechercheur van het bureau Raam poort heeft in samenwerking met de Ned. Centrale inzake Falsificaties een huiszoeking gedaan, in de woning van den man in de Fagelstraat, waar deze een consumptie-ijsfa briek je drijft. Daar hebben zij gereedschappen en voorwerpen in beslag genomen, dienende voor vervaardiging van valsche rijwielplaat jes. De man, de 32-jarige L. S., bekende, dat hij enkele plaatjes had nagemaakt, volgens hem slechts bij wijze van experiment. De man is opgesloten en de ingrediënten zijn in beslag genomen. De toedracht van het ernstige ongeluk, Omtrent de toedracht van het ernstige on geluk, valt te vermelden, dat de door den heer Keen bestuurde autobus achter twee andere aanreed, die beide den overweg passeerden zonder eenig teeken te geven. De chauffeur Keen, die als zeer voorzichtig bekend stond en nimmer wegens een overtreding werd ver- baliseerd, reed met de voorgeschreven snelheid van 20 km per uur, doch zag blijkbaar den trein te laat. De betrokken arbeiders werden tot voor enkele dagen geleden door een anderen auto busondernemer vervoerd, wiens bus evenwel werd afgekeurd door den gemeentelijken werkloosheidsdienst en vervangen door een prima bus van den heer Keen, die thans ver ongelukt is. Ie klasse 90 cent 2e klasse 60 cent Directeur T.E.S.O. Aan de hulpverleening werd deelgenomen door alle artsen uit Emmen Clazinaveeri, Nieuw Amsterdam en Emmercompascuum. Ook tien verpleegsters hadden zich beschik* baar gesteld om hulp te verleenen. Naar Donderdagmorgen meegedeeld werd, bestaat met uitzondering van Jeuring voor d$ andere gewonden geen levensgevaar meer. De minister van sociale zakeni betuigt zijn deelneming. De minister van sociale zaken, heeft den burgemeester van Emmen verzocht, zijn deel neming over te brengen aan de nagelaten be trekkingen van de werkloozen, die tengevolge van de autobotsing overleden zijn en hem in te lichten omtrent den toestand der gekwet sten. Man doodelijk gewond. Woensdag wilde de 50-jarige heer W« Verhaar uit Zijdewind in een garage te Nieuwe Niedorp, waar op dat oogenblilc niemand aanwezig was, zelf een wiel van zijn auto afnemen om een band ta repareeren. Toen de garagehouder even later do werkplaats binnenkwam, trof hij den heer V. met een ernstige hoofdwonde aan. Het bleek, dat hij bij het afnemen van den band deze niet eerst had laten leeg- loopen, en daarop is gaan hameren. De ijzeren ring was met groote kracht uit den band gesprongen en had den heer V. het voorhoofd gespleten waarna do ring tegen het drie meter hooge plafond is geslagen, De heer V. is naar het ziekenhuis t® Alkmaar vervoerd waar hij spoedig i$ overleden. Donderdagmiddag is te Assen het 7- jarig zoontje van den heer H. Hoeks, wonende Vaart Z.Z., dicht bij de ouder lijke woning in de Drentsche Hoofdvaart geraakt en verdronken. Het lijkje is op gehaald. Een schipper, wiens schip, de Twee Gebroeders, afkomstig uit Groningen, Woensdagnacht had gelegen indenIJsel tegenover Dieren, heeft Donderdagmor gen bij de politie in de gemeente Rheden aangifte gedaan, dat hij van zijn schip den 67-jarigen J. P., wonende te Gronin gen, vermiste, die met het schip meevoer. Vermoed wordt, dat hij, door de duis ternis misleid, te water geraakt is en verdronken. Feuilleton Uit het Amerikaansch. 15) >Ja, meneer binnen vijf minuten, meneer." P® kellner verdween op een sukkel- ,')e «aar het buffet; de man in het auwe colbertcostuum zette het menu in en kleinen nikkelen houder en keerde 2lch tot gaiiy. "Ëindelyk eindelijk," stootte hij er l cle geijkt-melodramatische manier tus- M zi,!u tanden uit. Maar 't was haar onmogelijk, om op i„ Onverai'twoordelijk-vrome stemming ,j 8'aan. Ze voelde zich gedrukt tot Vp v,er llad haar stoutmoedigheid, of lie- y haar brutaliteit, niets dan mlnach- o0,,'t 1 fjl.dan verkapte minachting, ge- haar was ahsoluut niet bang voor een eV (la';> terwÜl hij een misdadiger, zon j «j "üsdadiger was. Als hij haar Wei Ullde h3 behandelen, wat was zij dan «Jjn oogen? van n gedachten maakten dat het besef op eigen dubbelzinnige positie weer haar°n n'et prettige wijze zich aan dat ,,P r°ng. Het begon er op te lijken, riistn Wa^ 'laast'g geweest was met haar Straf e overtuiging, dat haar alle li,,', yoor haar zonden, hoe uiterst ge- toet 'e o°k mochten zijn, in vergelijking Wa' gewoonlijk zonden genoemd worden, bespaard zou blijven. Het lot had zijn best gedaan, het had haar een bree- den en zeer gemakkelijken weg om te ontsnappen aangetoond 't was haar eigen schuld, haar eigen, domme schuld, dat ze wijzer had willen zijn en den eer sten den besten hoek omgeslagen was. Met de handen stijf ineengeklemd in haar schoot trachtte Sally haar gedach ten af te leiden. „Wat heeft u met ze gedaan?" vroeg ze, zonder eenigen overgang, recht op den man af. Op licht-ironische manier trok hy zyn wenkbrauwen in de hoogte, tot 't twee fijn, gepenseelde zwarte bogen waren. „Met ze?" ja met de juweelen. U heeft ze gesto len dat heb ik zelf gezien door een kier van de schuifdeuren, ik heb al dien tijd in de eetkamer gestaan." „Wel verduiveld!" 'ik heb u eerst 't bureau open zien breken en toen hm ja, al het andere! „Gode beware me daar sta ik paf van caf hii grif toe. „Maar nu mijn vraag, wat heeft u met O met de juweelen?" antwoordde hij op"een eigenaardigen toon. „Ja (iat waar ook - de juweelen! En nu wil u eraag weten, wat ik ermee gedaan heb? g „Graag - graag!" barstte ze gemu teerd uit. „Graag. Ik vraag 't uit beleefd heid, anders niet." „Buitengewoon vriendelyk, >a®hte haar metgezel. „Als belooning zal ik t u zeggen ze staan buiten, m myn tasch. 'Sneeft u dat niet opgelet? Ik heb de tasch mèt mijn hoed afgegeven - Le ver dat, dan herrie maken. Misschien is het heel laf van me, maar ik ben als de dood voor eiken meneer, die bij de gar derobe staat. Ik heb eris eens in mijn le ven een leertje uit een hoed achtergehou den, 't was verleden zomer, als ik me niet vergis, en of u me gelooven wilt of niet, die gewone, doodgewone strooien hoed van een gulden of vijf heeft me dien mid dag twee-en-twintig-vijf tig aan fooien ge kost. Maar ik verveel u toch niet?" „Hoe kan u zoo zijn hoe kan u!" pro testeerde ze met een kleur van veront waardiging. „U behoeft me geen complimentjes te maken in gewone omstandigheden ver veel ik dikwijls mezelf." „Dat bedoel ik niet, en dat weet u heel goed. Hoe kan u daar zoo dood op uw gemak grapjes zitten maken, terwijl u terwijl u juist... „Een karweitje opgeknapt hebt," maak te hij, toen ze aarzelend ophield, den zin voor haar af. „Maar waarom niet! Ik voel me er absoluut niet „down" of droevig gestemd door. 't Is wat Je noemt een eerste klas-karweitje geweest, vindt u ook niet, een goeie vangst en geen aasje gevaar.... dat wil zeggen, dank zij uw goede hulp." Zonder op zyn scherts in te gaan, gaf ze hem antwoord. „Maar ik zou nooit gedurfd hebben, als hij dat zwaar niet had geprobeerd te grijpen." „Ja, wat was dat gemeen, echt Iets van hem," barstte de man in het blauwe col bertcostuum verontwaardigd los „zijn soort getrouw..,, ik bedoel, 't zijn geen boeven meer, 't zijn knoeiers, zonder een zekeren trots in hun beroep, zonder een behoorlijk oordeel, zonder eenig gevoel voor hun medemenschen. Zij begrijpen niet, wat het voor een gezeten huiseige naar is, om in een volkomen leeggesto len huis thuis te komen en daarbij nog een man, den kerel dien ze niet Kennen, dien ze nooit van hnu leven eens gezien hebben, als de baas van 't spul languit op de een of andere divan ta ziien liggen..." „Oschei uitwees asjeblieft ernstig." „Heusch? Goed als u 't zoo graag wilt." De man trok zijn gezicht in een over dreven ernstigen plooi en keek haar met tragische oogen aan. „En. wat heeft u met hem gedaan," probeerde het meisje na ongeveer een halve minuut opnieuw, feitelijk alleen om te ontkomen aan het kleineerende ge voel dat zijn houding haar gaf. „Met onzen lieven vriend, den dikken inbreker? Wat dacht u met dien heb ik niets gedaan!" „Maar u heeft hem toch niet daar in het huis achtergelaten?" „Welnee ik heb hem weggestuurd en hij is gegaan heel gewillig, dat moet ik zeggen, de trap op en door het dakraam het huis uit denzelfden weg waarlangs hij binnengekomen was, te rug. En vlug dat hij was buitengewoon voor een man van zijn leeftijd en gewicht, ik het/ waarachtig moeite om hem bij te houden. Eén keer wou hij niet verder, dat is waar, maar door de vaart die ik had, kreeg hij een por met het beroem de Romeinsche zwaard voor alle ze kerheid had ik 't maar meegenomen niet veel, een halven eentimetter mis schien, meer niet maar toch blijkbaar genoeg, om hem van opinie te doen ver anderen. Als een torpedo ging hij die laatste trap op en toen ik mijn hoofd door het dakraaam stak, was hij verdwe nen absoluut verdwenen geen stukje van zyn formidabel lichaam was meer te zien." „Hij had het dakraam dus opengebro ken, of. „Neen, opengebroken, met behulp van een groot formaat breekijzer." „En toen heeft u 't zoo gelaten! Maar dan komt hij beslist terug!" „Neen, buitengesloten, absoluut onmo gelijk. Ik heb een hamer en wat flinke groote spijkers opgezocht en de zaak so lide vastgetimmemrd. „Maar waarom," vroeg Sally met groote, verwonderde oogen, „waarom heeft u zich zooveel moeite gegeven?" „Beroeps-trots, waarde dame, anders niets. Ik kon 't niet velen, dat die knoeier, als ik weg was, terug te komen om een van mijn netste, van een van mijn recla me-karweitjes een janboel te maken." „Ik begrijp er niets, en niets en niets van," mompelde ze, met een gevoel, of de heele wereld om haar heen draaide. „Van mij, of van mijn verhaal?.... Maar om eerlijk te zijn, snap ik evenmin iets van u! Mijn eenige hoop is, dat u me niet al te lang meer in 't duister zal laten ronddwalen na mijn openhartig heid van zooeven heb ik beter verdiend. Maar stil daar komt die stommeling van een kellner weer aan." Hij had haar niet tot stilte behoeven aan te manen, ze voelde zich op dat oogenblik zoo moe en zoo geslagen, dat zijn raad een weldaad was. Moeilijker was het echter om zich heel gewoon, op haar gemak voor te doen. De stem van haar metgezel klonk vreemd, 't was, of zij van heel ver-af kwam; ze kon onmogelijk meer ordelijk denken, haar gedachten dwarrelden en kolkten haar in 't hoofd, haar zenuwen waren gespannen, als de snaren van een viool: het gezicht van den man in het blauwe colbertcostuum zag ze als een gelig-licht ovaal, met een witte streep erin, wanneer hij lachte; de restauratiezaal was een verwazigde kalei- doskoop vol onbestemde tinten. „Komaan," berispte de man haar fluis* terend, maar met een scherpe, bestraf fende uitdrukking in zijn oogen, „flink zijnzoo gaat het niet. U ziet zoo wit als dit tafellaken hier en daarbij zit u me aan te staren bibberend van angst alsof ik een spookverschijning was of een ka-ïge schoonmoeder. of 't een of ander weerzinwekkend iets!" Werktuigelijk leunde ze iets vooruit en probeerde gehoorzaam te glimlachen, „Let er maar niet op. Ik voel me wat overspannen de hitte van vandaag en alles van vanavond." „Nu niet spreken tot u wat gegeten hebt. Ik zal de conversatie wel aan den gang houden, dat is me wel toevertrouwd. Maar u behoeft niet te antwoorden, u be hoeft niet eens te luisteren, als u daar geen lust in heeft. De onderwerpen, die ik te berde breng, zijn heusch niet inte ressant en u moet niet een niet-bevredi- gen van uw eetlust riskeeren." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1