Op en om het Binnenhof. 'n STEEK VAN EEN WESP IN DE LIP KLOOSTERBALSEN *Wot wilt 11 Wat wij in de studio beleefden BINNENLAND tweede blad heldersche courant van zaterdag 25 augustus 1934. De Koningin moet rust houden. De rijksweg AlkmaarDen Helder. Crisismaatregelen voor de visscherij. DOET ZIJN LIP OPZWELLEN Dank zij den KLOOSTERBALSEN verdwijnt de zwelling direct Gesaneerde gemeenten in Drente. Weekkroniek Naar het einde van de rustl - Een sluitende begrooting? Teeken van opleving? Dr. Colijn en zijn Indische reis. De zaak der Zeven Provinciën - Wat opheldering ver eischt. - De intellectueele werkloozen. Den Haag, 23 Augustus '34. v0g een goede week en de wèlverze- irprde vaeantierust op het Binnenhof zal wederom tot het verleden behooren! Want v als men weet komen de Senatoren be- ■n september dus vóór de offcieele sluiting nog meer-langdurig bijeen voor het afdoen o.a. van het zeer belang rijke Verkeersfonds-ontwerp. Daar zullen natuurlijk wel eenige dagen mee gemoeid z;in, hoezeer onze Hoogerhuizers ook spoed betrachten. Dat het ontwerp er komt, staat wel muurvast, hoewel men in geïnteresseerde kringen groepen vindt, welke nog hoop koesteren op verwerping, getuige b.v. het adres van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland. Doch nogmaals: het zal een ijdele hoop blijken te zijn! Be Riiksbegrooting voor het komende iaar zal nu stellig al in groote lijnen zijn vastgesteld, althans het „Handelsblad" wist"reeds te melden, dat zü sluitend ge maakt kon worden. Welk bericht zeer ze ker reden geeft tot verheugenis! De doorsnee-Staatsburger heeft vaak geen duidelijk denkbeeld van de noodza kelijkheid eener sluitende begrooting. Wie echter in staatszaken eenigszins „thuis" js moet onmiddellijk de groote waarde van een kloppend budget erkennen, vooral in ongewisse tijden. Dat Nederland er op nieuw in geslaagd is, zonder het te baat nemen van kunstmiddeltjes (als inflatie b.v.) de financiën in evenwicht te bren gén is een der weinige thans opduikende gunstige verschijnselen. Eén der weini gen, want er zijn gelukkig nog meer! Gebleken is immers, dat de Rijksmidde len over Juli van dit jaarméér heb ben opgebracht dan men heeft geraamd! Dit betreft namelijk alleen de „overige middelen", zooals dat heet, dus niet de directe heffingen. Het ligt voor de hand, dat velen in dit eveneens verheugende verschijnsel 'n zeker opleving in handel en industrie meenen te moeten zien. Doch men mag niet uit het oog verliezen, dat de hoogere opbrengst ten opzichte van de raming een gevolg kan zijn van een toevalliger) loop van zaken. Want in derdaad: één zwalmv maakt nog geen zomerEchter is opmerkelijk, dat de opbrengst van beurszegels zoozeer op liep, hetgeen toch beteekent, dat op de goederen- en effectenbeurzen meer dan anders is omgegaan. En dat „speaks volumes". Intussclien staat dr. Colün (die weder om zijn werkzaamheden ten departemente heeft hervat na een welverdiende rust kuur) nog eigenlijk voor het begin van het groote saneeringswerk ten onzent. Zeker, allerlei noodige en nuttige voor bereidende maatregelen, om te komen tot een meer evenwichtige toestand, zijn ge nomen of worden voorbereid. Daar is o.a. de kwestie aangaande de gemeente lijke salarissen. Minister De Wilde is doende de gemeentelijke salarisnormen meer te doen aanpassen bij die van het Rijk. In de belanghebbende kringen wordt daar niet weinig over gemopperd en niemand zal in ernst kunnen ontken nen, dat de getroffen overheidsdienaren opnieuw door een zuren appel heen moe ten bijten. Hier in Den Haag b.v. zullen de salarissen van bedrijfs- en diensthoof den met 1500 per jaar dienen te worden verlaagd, en de loonen van arbeiders met ongeveer 3.per maand. Dat zulke „aderlatingen" zeer ernstige nadeelen niet het minst voor den middenstand met zich brengen, wie vermag dat niet in te zien? Maar de nood dringt en alom in den lande wordt armoede geleden! Het r.k. dagblad „De Tijd" zegt over deze dingen o.m. het volgende: „Het is een bekend feit, dat herziening der loonregelingen bii het Rijk, vooral Voor de talrijke groepen afstuit op het feit, dat die der gemeenten Amsterdam, Hen Haag en Rotterdam thans aanmer kelijk hoogere bedragen voor gelijksoor tige werkers aanwijzen. Vanzelf spreekt het, dat een ieder lie ver zou zien, dat meerdere gelijkheid kon worden bereikt door verhooging van de T'iksloonen. Maar waar dit practisch is Uitgesloten, is vermindering der pemeen- tellike loonen eisch. Hit te bevorderen is een der meest elementaire plichten der Regeering. En zulks niet alleen tegenover de Landsdie naren de eigen dienaren dus van nezelfde en hoogere posities, maar ook ter verlichting van den looden last die op alle belastingbetalers drukt, het nd totaliter verarmt en op den duur ab- öluul onhoudbaar is. fk heb er het rapport-Schouten nog ns °b nageslagen en ik kan niet anders las?en' dan dat de minister van Binnen- né o C^e Zaken een zeer juist en hoogst „„Pdzakelijk gebruik van dat wat vaag raoport maakt. Men zou zn/i .knnnen opmerken, dat deze brief l0Si'Sch en vanzelfsprekend is, dat hij ponder dat rapport niet achterwege K°n blijven. ft..,- dat het hoofdbestuur van het |p„.10na'(? Verbond van Geemeente-amb- af«fr8n 'n zpn brochure van 31 Mei 1.1. sah *end staat tegen vergelijking der ten pSSe]' van gemeente- en rijksbeamb- Verhn aarvan alleen nadeelen voor de zichzelf611 vcrwacllten spreekt voor lijUp"' gaat het Kabinet langs het moei- ver,®n lange pad'eter aanpassing bij de heil' ,i i e en verslechterde omstandig- lioeJ k>e komende Troonrede en Mil- 't imn rllota zuden ten deze nog wel hoort1Re hebben te zeggen. Over Indië veel „lnea in den laatsten tijd niet zoo toestanner ®preken: 't schijnt, alsof de ren 17' ar niet veel zorg meer ba- spot aaó wordt in Indië 'n tikje den z°i'gen yc.n met de moederlandsche de r.' setuige een perscommentaar in da 'prema de" over het gerucht, als zou ber e t ,ler voornemens zijn, in Septem- lasten vrI I10R zpn in 't voorjaar afge- Laatstge---8tocht naar de Oost te maken. "oeind blad merkt op: „Wij gaan zeker niet zoo ver als „Na tionaal Herstel" dat van het vroegere plan sprak als van een voornemen „tot een onstaatsrechtelijk bezoek" aan Indië, al ware het slechts omdat men onder be paalde omstandigheden over zekere vor men moet heenstappen. En allerlei besprekingen kunnen in derdaad van nut zijn, hoewel men zich daarvan geen overdreven voorstellingen moet maken. Intusschen ware het van minister Colijn te veel gevergd, indien men hem, door een reis naar Indië, aftrok van het groote werk dat in Holland nog altijd moet wor den verricht, saneering van den volks geest, versterking van het Gezag der centrale overheid, en radicale vebetering der situatie. Men verwacht dit werk van Colijn en hii heeft door vele uitlatingen vroeger, zoomede door zijn persoonlijkheid, aan leiding gegeven dit van hem te verwach ten. Het ging totdusver nog niet zoo erg vlot, en er gebeuren zelfs dingen, welke lijnrecht indruischen tegen saneerings werk door een .sterken man". Twijfelaars klagen reeds en zeggen: dat alles bii het oude blijft en dat Colijn zoo teleurstelt. Zij wijzen naar hetgeen nog steeds, naar aanleiding van Amsterdam.... niet ge schiedt. Zij die gelooven, en dus niet haasten, zeggen: hebt geduld; wacht nog een wei nig Het komt wel, als eerst maar dit ach ter den rug is of dat. In elk geval ware het van Indië uiterst zelfzuchtig indien het hoopte dat minister Colijn het grootste reinigingswerk in Holland zou opgeven om zich te occupee- ren met de zaken van Indiëwaaraan men ginds, zoowel politiek, economisch, als financieel, een voorbeeld kan nemen. Neen, wij moeten hem, vooral nu, Hol land laten. Wellicht kon men de bordjes verhan gen en eenige figuren uit Indië naar Holland zenden om daar bij het groote werk te assisteeren.. De professors van Gelderen, en Schep per, de heeren van Mook en Fruin bijv., allen zeer bekwame mannen. Z ii waren dan wat eerder in een mi lieu waarin hun gaven beter tot haar recht komen en wij waren hen dan wat eerder kwijt. Dan was immers iedereen tevreden??" Heel waarschijnlijk lijkt het intusschen niet, dat de premier zoo dicht nabij de algemeene debatten in ons Lagerhuis den vliegtocht zou maken. Zelfs zou hii dan de opening der Kamers niet bij kunnen wonen! Neen, dr. Colijn zal voorloopig „wel wijzer" zijn! In deze dagen is de zaak der „Zeven Provinciën" opnieuw in alle kleuren en geuren ter sprake gekomen, ook door het verschijnen van het „Witboek", maar meer nog door het antwoord van minister Deckers op vragen van ir. Albarda, waaruit bleek, dat mede bii het onder drukken van de muiterij de marinelei ding niet volmaakt-juist is opgetreden. Een vlieger-officier, die niet voldoende omtrent de besluiten der autoriteiten op de hoogte was gebracht, kreeg (döor ver schillende, ook al weer incidenteele oor zaken) onverwachts de leiding der „straf expeditie" ojdl wierp de bom als „treffer", terwijl van hooger hand besloten was, eerst nog een „waarschuwingsbom" te gooien. Deze toedracht der zaak vindt weinig bewondernig in de pers. Natuur lijk valt men over de gebrekkige wijze, waarop bedoelde officier werd geïn strueerd. Maar ook over de weinig krach tige manier, waarop men met de muiters wenschte om te gaan. Het lib. „Vader land" acht het optreden van den officier vlieger goed, want bekend was gemaakt, dat de oproerige boot als vijand moest worden behandeld. Ook bladen als de „Tijd" en „Standaard" schreven in dien geest. Maar geheel opgehelderd dient toch te worden, waarom de juiste waarheid om trent deze dingen anderhalf jaar op zich moest laten wachten. Men heeft van uit Indië minister Deckers onjuist ingelicht, want anders had hij oorspronkelijk niet kunnen volhouden, dat de bom eigenlijk bedoeld was als een waarschuwing. Niet onmogelijk mag men 't achten, dat nog vóór de groote algemeene be schouwingen over de Riiksbegrooting voor '35 in de Tweede Kamer over de bom-kwestie en alles wat daar bii hoort geïnterpelleerd wordt. Doch meer waar schijnlijk is, dat de zaak bii de Indische begrooting ter sprake zal worden ge bracht. Of bii „Defensie". Al dit „napleiten" zal ten slotte niet veel kunnen veranderen aan de dingen die gebeurd zijn. Voor de groote massa is thans van heel wat meer belang, hoe de Regeering de bestrijding der ramp zalige werkloosheid verder denkt voort te zetten. De moeilijkheden met het Werkfonds" en de wel wat trage ma nier, waarop met een en ander voortgang wordt gemaakt doet hier en daar het ge duld verliezen. De 60 millioen voor de werkverruiming noemde dr. Colijn im mers „een inleidende aanval" op de werkloosheid. Men zal dus spoedig moe ten komen met andere en verdere maat regelen. Er wordt rijkhalzend naar uit gezien en wel speciaal door de intellec tueele werkloozen. Zii zijn gekomen tot de oprichting van een bond, om hun be langen beter te kunnen verdedigen. In deze kringen wordt vaak de bitterste lende geleden, omdat hier vaak geen steun" gegeven wordt door allerlei oor zaken en zoo ja, het bedragje voor men sehen,' gewend te leven in een intellec tueele sfeer, geheel onvoldoende is. De n"od onder de intellectueele werkers is eroot er het betreurenswaardige is, dat de uitgetrokken 60 millioen voor hen weinig beteekent. Een doctor in de wis kunde kan men bii het graven van kana- l"mS-Sïtodi'- wie wee. raad?. Naar de N.R.Ct. meldt, heeft de Koningin zich de laatste dagen in Noorwegen zeer vermoeid gevoeld en zal H.M. deswege voorloopig volkomen rust houden. Verbetering uitzichtshoeken. Naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. heeft de hoofdingenieur van den Rijkswater- staaat meegedeeld, dat verbetering van de uitzichtshoeken bij de kruispunten van den rijksweg Alkmaar—-Den Helder met den Dam- weg te Schoorldam, en den Koogerdijk bij Koedijk, in voorbereiding is. Aangezien het echter nog wel eenigen tijd zal duren voordat tot de uitvoering van het werk kan worden overgegaan, zullen in over leg met de beheerders der zijwegen verkeers- strepen worden aangebracht. Naar men aan de „Nw. Rott. Crt." mee deelt, zijn o.m. de volgende nieuwe maatrege len met betrekking tot de visscherij op grond van de Landbouw-Crisiswet 1933 in voorbe reiding. Versche zeevisch. De toestand in de zeevisscherij is van dien aard, dat maatregelen genomen zullen moeten worden om hierin verbetering te brengen. Hoewel de verminderde export een voor name rol speelt bij de slechte bedrijfsresulta ten, zijn daarnaast verschillende zeer belang rijke oorzaken aan te wijzen, waardoor het bedrijf in den huidigen toestand is geraakt. Getracht zal worden, door het nemen van verschillende maatregelen onder de Land bouwcrisis wet 1933 het bedrijf op een loonen- der basis te brengen. Deze maatregelen zijn te onderscheiden in die, welke onmiddellijk zullen worden over wogen, b.v. maatregelen ten opzichte van den uitvoer van fijne visch naar Frankrijk, en die, welke slechts geleidelijk ten uitvoer zullen kunnen worden gebracht, onder meer een meer regelmatige aanvoer, verruiming van den afzet en vermindering van de productiekosten, door samenwerking en verbetering op be drijfsorganisatorisch gebied. Het ligt in de bedoeling als eerste stap over te gaan tot het organiseeren van de belang hebbenden, ten einde ter bereiking van het hierboven gestelde doel verschillende maatre gelen te kunnen voorbereiden en uit te voeren. Steun aan de haringvisscherij. Zooals reeds eenigen tijd geleden werd me degedeeld, zal een crediet van 750.000 ter beschikking worden gesteld voor den opslag van haring, teneinde te voorkomen, dat de door de Nederlandsche haringdrijfnetvisschers aangevoerde haring door tijdelijke te groote aanvoeren ongewenscht in prijs zal dalen. Omtrent de uitvoering van deze credietver- leening is een regeling in voorbereiding. Steun aan de consumptie-gar- nalenvlsscherij. Teneinde verbetering te brengen in den slechten toestand van de consumptie-garna- lenvisscherij, zullen de volgende maatregelen worden genomen: De exporteurs van gepelde en ongepelde garnalen en de pellerijen zullen zich als ge- organiseerden moeten aansluiten bij een door den minister aan te wijzen crisisorganisatie. De uitvoer van gepelde en ongepelde gar nalen wordt gebonden aan een vergunning. Een dergelijke vergunning wordt uitsluitend uitgereikt aan georganiseerden, wanneer deze ten genoege van die crisisorganisatie aantoo- nen, dat de garnalen worden geleverd tegen prijzen, welke gelijk zijn aan of hooger dan door den minister vast te stellen minimumprij zen; bovendien zal deze vergunning niet wor den afgegeven dan nadat de georganiseerde ten genoege van de crisisorganisatie heeft aan getoond, dat aan de garnalenvisschers een prijs is betaald, gelijk aan of hooger dan een door den minister te bepalen minimumprijs. Alleen georganiseerde pellerijen zullen ge pelde garnalen voor de binnenlandsche con sumptie mogen afleveren; een vergunning daartoe wordt slechts afgegeven, indien zij ten genoege van de crisisorganisatie hebben aan getoond, dat de gepelde garnalen worden ge leverd tegen een prijs gelijk aan of hooger dan een vastgestelden minimumprijs. Overwogen zal worden, in hoeverre een uit breiding van deze maatregelen noodzakelijk is. VERKEERSAAN GELEGENHEDEN. Verlichting stilstaande motor rijtuigen In de bebouwde kom men. Bij Kon. besluit van 24 Maart is het Motor en Rijwielreglement o.a. in dien zin gewijzigd, dat, ingevolge art. 22 stilstaande motorrijtui gen tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang van de voor geschreven verlichting moeten zijn voorzien. NEDERLANDSCHE REISWEEK. De laatste gelegenheid om te profiteeren. Wij vestigen de aandacht van onze le zers op het feit, dat Maandag 27 Augus tus a s. de laatste dag van de eerste Ne derlandsche Reisweck is. Op Maandag 27 Augustus kan men dus nog een 8-daagsch abonnement koopen op de Nederlandsche Spoorwegen tegen den extra gereduceerden Reisweekprijs van 11.50 3e klasse en daarop reizen t.m. 3 September 1934. Wie op 27 Augustus nog een vacantie- kaart voor de heenreis koopt, kan in het tijdvak van 28 Augustus t.m. 3 September op vertoon van zijn op 27 Augustus afge stempelde Reisweeklegitimatie nog een vacantiekaart voor de terugreis koopen met 50 reductie. De terugreis be hoeft niet van dezelfde plaats te beginnen als waarheen op de heenreis is gereisd. Houders van legitimatiebewijzen, die op 27 Augustus a.s, nog in een aangesloten hotel of pension aankomen, hebben nog recht op de Reisweek-reductie gedurende „IVa 'n prettige fietstocht bestelde ik ergens een glas limonade. Onder 't drinken stak een wesp, die in mijn glas gevlogen was, mij in de lip, welke dadelijk onrustbarend opzette. Nu heb ik altijd in mijn zadeltaschje Klooster balsem, tegen het doorzitten. Onmid dellijk kon ik dan ook Kloosterbalsem op mijn lip doen. Daardoor kwam de zwelling dadelijk tot staan, de pijn verminderde en binnen een kwartiertje was de geheel» gebeurtenis vergeten." J. v. d. KL te H. ORIGINEEL TER INZAG! door Yvel Dlawnurg. In de controlekamer. - De omroeper weet de Jutters goed zoet te houden. De bescheiden Janus - Wasplatenopnamen. - De roode lamp. Vlak tegenover het station in Hilversum, in een heele nette pottenwinkel, zat Janus Kuiper al op me te wachten. Neem er nog eentje, Janus, zegt een oude Jutter, die vroeger in Den Helder woon de, maar de laatste jaren in Hilversum zijn tent heeft opgeslagen. Maar Janus slaat het aanbod beslist af: Niks hoor, als ik op karwei uitga, moet ik een helder hoofd hebben. Janus staat van zijn stoel op en weldra wan delen wij beiden door Hilversums straten, op zoek naar de studio van de Phohi. Heb je geen plankenkoorts, Janus, vraag ik. Voor de heele Oost en de West, zoo n beetje voor de heele wereld, staan we direct op de planken! Ik ben geen jongejuffer, ik heb wel eres voor andere karweitjes gestaan, zegt Janus. Waarom zou ik me druk maken? Eigenlijk heb je gelijk, zeg ik. Als we het niet naar den zin van de Indiërs doen, dan gooien ze ons straks uit Batavia op het schellinkie maar een paar rotte bananen naar ons hoofd, of een partij borden met nasi go- reng. Bij de studio van de Phohi komt een heel vriendelijke mijnheer ons toegemoet. Het is Van der Meulen, de waarnemende omroeper van de Phohi, die den populalren omroeper, den heer Startz, die zich momenteel in Indië bevindt, vervangt. Het is uw tijd nog niet, zegt de heer Van der Meulen, maar als u met me mee wilt gaan, kunt u ons in de controlekamer gezel- chap houden, en kunt u tevens de uitzen ding beluisteren. De controlekamer van de studio is zeer zeker een beschrijving waard. Tal van toe stellen, het een al vreemdsoortiger, dan het ander, rijen zich hier aan elkaar. O'p een lang werpige tafel staat een draaischijf, waarop een gramofoonplaat ligt. Nóg is Indië weg, vèr, héél ver van het moederland verwijderd. Een duizelingwekkende afstand scheidt het van NederlandLangzaam cirkelen de wij zers van de Phohi-klokIn Nederland is het nu middag, schijnt de zon over de vel denmaar in Indië is de avond reeds lang gevallen. Daar zitten menschen om een radio toestel te wachten, op lieve klanken uit het vaderland. In de rimboe is de eenzame, de ver latene, ver van alle beschaving, den heelen dag heeft hij vreemde klanken om zich heen gehoord. Nu zit hij te wachten, om de be kende klanken van de Nederlandsche taal op te vangen, voor hem is het alsof het vader land naderbij is gekomen De technicus, de heer Gawehen, draalt aan een knop. Statig en plechtig klinkt door de controlekamer het „WilhelmusOost en West zijn nu verbonden door „den geheimzinnigen zender aan de de Zuiderzee". Want wat is geschied? Van de controlekamer en de studio worden de geluiden per telefoon overgebracht naar Huizen. Daar staat de Indië-zender aan de Zuiderzee. Deze zender is speciaal zoo ingericht, dat de energie uit sluitend uitstraalt in de richting van Oost- en West-Indië. De golven, die aldus van Huizen uitgezonden worden, blijven zich dus in die speciale richtingen voortplanten, welke van uit den zender, aan den voet van de Zuiderzee oorspronkelijk is aangegeven. Als het „Wilhlemus" uit is, zet Janus zich op een stoel, kijkt vergenoegd rond en zegt, dat hij het hier heel gezellig vindt. In de controlekamer, kun je, in tegenstelling met de studio gewoon over alles en nog wat praten, zonder dat de Indische luistervinken het hooren. Daarentegen moet je in de studio muisstil zijn, daar hier ieder geluid hoorbaar is. De heer Van der Meulen, de waarnemen de omroeper begint nu met een heel prettige stem aan de Indiërs te vertellen, dat de Phohi is doorgekomen, en zegt wat de Phohi- keuken vandaag op zal dienen. We hebben hier ook op het oogenblik, aldus vervolgt hij, twee bekende geraffineerde Jutters uit Den Helder. Niet alleen de marine in Soerabaja, en de zeelieden in Indië, maar ook tal van andere Nederlanders hebben hun naam gehoord. De een is een bekende oud-schipper van de red dingboot, de ander Levy Grunwald, oud-vice- voorzitter van het „Dorus Rijkersfonds". Janus Kuiper heeft veel menschen gered Nou, het is mooi, moppert Janus, zach tjes, als ze maar weten in Indië, ik hou niet van koue drukkie. Simon Diedenhoven en Jan Bijl en Tabbie en de Gorrel en al me andere maats hebben het ook net zoo goed gedaan, als ik, maar hij zeit het aardig, en we krijgen ook nog eerst, voor we zelf optreden, een brokkie muziek. Vergenoegd, zonder de minste plankenfie- ber zit Janus rond te kijken, terwijl in mij de journalist wakker wordt, en ik de controle kamer begin te controleeren! Wat zijn dat toch voor rare toestellen, zeg ik, op een paar vreemde instrumenten wij zend. Dat zijn machines voor wasplatenopna men, zegt de omroeper. Deze worden vooral gebruikt wanneer belangrijke gebeurtenissen in Nederland en Europa plaats vinden op tij den dat Indië slaapt, en er dus geen gelegen heid is, om naar Holland te luisteren, De uit- AKircp'c „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrjjfmiddel bij Rbeumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. Bovengenoemde prys wordt verhoogd met bijslag voor Omzet-belasting. een tijdvak van ten hoogste 7 dagen. Alle andere reisweek-reducties eindigen op 27 Augustus. Wie dus in de week van 27 Augustus t.m 3 September nog van enkele belang rijke reducties profiteeren wil, haaste zich. Uit den put. Men schrijft aan de Nw. Rott. Ct. Het wetsontwerp tot wijziging van de financieele betrekking tusschen het rijk en de gemeenten opent voor drie gesa neerde gemeenten in het Zuid-Oosten van Drente perspectief dat zij binnen niet te langen tijd weer op eigen beenen kun nen loopen. Een der oudste gesaneerde gemeenten is Emmen. De verbetering van 1931 deed het tekort wel verminderen, omdat de rijksuitkeering door de gewijzigde wet be langrijk hooger werd, de gemeente hield echter een tekort. Nu echter zal de uit- keering gedurende een tijdvak van 10 jaar elk jaar met f 58.400 vermeerderen. Over tien jaar is de uitkeering dus f 584.000 hooger dan thans. De kans dat de ge meente Emmen zich dan normaal kan redden is weer aanwezig, terwijl dan ook de abnormaal zware belastingdruk niet zal behoeven blijven bestaan. Schoonebeek verkeert in vrijwel gelijke positie, met dit verschil dat die gemeente zending wordt dan op wasplaten opgenomen en op geschikte uren, dat wil zeggen, tijden die zich eigenen voor Oost- en West-Indië, uitgezonden. Dit geschiedde door de Phohi met de uitvaart van de Koninginmoeder en die van Prins Hendrik in de controlekamer is ook een meter, om de sterkte van het geluid te controleeren, het op te voeren of het zwak ker te maken. Straks, als we in de studio zijn, worden we door lichtseinen gewaarschuwd, als het tijd is om te eindigen. Ik vraag even uw aandacht voor een Ou verture, roept de omroeper in Hilversum. En een seconde later hooren ze in de „Gordel van Smaragd" Lou Cohen, de bekwame dirigent van het Phohi-orkest een schitterende ouver ture spelen, Gaat u maar eens bij de heeren musici kijken, zegt de omroeper, die alles doet om de twee Jutters den tijd aangenaam te korten. U hebt toch nog even tijd voor u moet optreden. Dan kunt u indrukken opdoen. Daar ben ik als de kippen bij. Wij loopen een trap op. De heer Van der Meulen opent geruischloos een deur, en on hoorbaar, op onze teenen, schuiven wij binnen. Alles is hier zooveel mogelijk inge richt om het geluid zoo zuiver mogelijk te houden. In een groote zaal waarvan de wanden met dikke stoffen bedekt zijn, zoodat van het ge luid niets verloren gaat, zit een groep men schen. De nieuwsgierige verslaggever van de „Hel- dersche Courant" is de eenige toeschouwer. Oogenschijnlijk spelen ze voor een leege zaal, voor stoelen en banken. En tóch spelen zij met vuur, met begeestering, met virtuositeit, alsof ze op het podium in het Concertgebouw voor een uitverkochte zaal spelen. Boven het hoofd van die mannen brandt een groote roode lamp. Dit is het teeken, dat ze niet voor stoelen en banken spelen. In Oost en West hebben ze een uitverkochte zaal, een dankbaar enthousiast gehoor, en dat verdienen ze ook, want hun spel is subliem. Geen ap plaus zal hen straks tegemoet klateren, want het vreemde is, het publiek kan hen wel hoo ren, doch kan hun geen blijk van waardee ring geven. De heeren musici kunnen het zich hier in de studio zeer gemakkelijk maken. Chique ge kleed, als hun confraters in het Concertge bouw b.v., behoeven ze niet te zijn. Dat is ook veel te warm in de studio, waar de ramen pot dicht gesloten zijn. Lou Cohen en zijn wakker troepje hebben hun colbertje uitgedaan. Dat hangt achteloos op hun stoel. Op het jasje komt het ook niet aan. Toeschouwers zijn er niet. Wel toehoorders, en die geven er niets om, of de dirigent en zijn mannen in de Phohi- studio witte dassen en zwarte zwaluwen- staartjasjes aan hebben. Zoo ooit, dan is hier op zijn plaats het woord dat de oude voor vaderen van Lou Cohen geschreven hebben: Zie niet op de kruik, maar wat er in is, want de kruiken in de Phohi-studio leveren, on danks hun eenvoudig aanzien iets, dat hun toehoorders verkwikt, (Wordt vervolgd). Buitenlandsch Overzicht pag. I feuilletonI' Radio-programmaM 2 Noch spot, noch zot 2 Mussolini over den oorlog. Er kan ieder oogenblik een oorlog litbreken6 Dienstweigering op een Engelsch oorlogsschip in Australië 6 Een scherp Russisch protest aan Japan. Verontwaardiging in de Japansche pers6 Verschillende crisismaatregelen voor de visscherij5 De Koningin, die oververmoeid is, is in Noorwegen volkomen rust voorgeschreven5 Gisteren is een Chineesche plaat singsagent, te Rotterdam, door een landgenoot doodgeschoten 6 Treinongeluk in Japan. 21 dooden en 53 gewonden 6 Gratie voor den Nederlander Spansier aan Hitier gevraagd 2 Sabotage bij het Duitsche arbeids front. Drie functionarissen ont- slagen1 Leerlooierij te Dongen in de asch ffekgd2 De begrooting van Marine is door den Volksraad aangenomen 7, Overval met berooving op ouden man te Moergestel 1 Bizonderheden over het ernstige autobusongeval bij Emmen 6 Omtrek-nieuws 7 Marktberichten 7 Marineberichten 7 Sportnieuws10 in normale tijden ook zonder bijdrage, zij het met eenige inspanning, rond kon komen. Nu haar uitkeering zal stijgen met f 25.000 wordt dit ondei normale omstandigheden een gemeente met schap pelijke belastingen. Deze gemeente zou zich zelf thans kunnen redden, als haar uitkeering f 25.000 hooger was. Ook Sleen heeft kans dat de saneerings- toestand ophoudt. Immers ook zij zal f 73-°00 meer ontvangen. In eenigszins normale jaren zal Sleen zonder rijksbij drage haar begrooting wel kloppend kun nen krijgen, wanneer zij Hoofdstuk II aan de creditzijde met f 73,000 kan ver- hoogen. Minder gunstig is het vooruitzicht voor Coevorden en Assen. Coevordefi zal f 50.000 minder krijgen. Deze gemeente kon zich bij de bestaande uitkeering be hoorlijk redden. Thans is zij gesaneerd, hoewel haar tekort thans na het uitge- stooten bedrag, slechts gering is. Voor de toekomst zal zij echter geregeld op rijkshulp aangewezen zijn, aangezien ook bij handhaving van de heffing van alle belastingen tot het maximum en 200 op centen op de personeele belasting de be grooting niet sluitend te maken zal zijn als die f 50.000 verdwenen is. Voor Assen beteekent de vermindering nog meer, zij zal f 152.000 minder ont vangen. Ook daar zal het een zware dobber zijn om rond te komen. Tot nu toe is men er echter in geslaagd het daar te redden zonder een bedrag uit te stooten. Misschien zal het de Drentsche hoofd stad met zware belastingen gelukken rond te komen zonder rijksbijdrage. Lukt dat niet dan is niet alleen Drente als pro vincie op rijkshulp aangewezen (thans ont vangt de provincie 2 ton per jaar) maar ook de hoofdstad van die provincie. Erg rooskleurig ziet het er voor hen die aan de Asser Brink hun bestuurstaak uitvoe ren, hetzij zij gemeenteraad of Gedepu teerde Staten heeten, niet uit. BEGIN VAN UITVOERING DER WERKEN VALLENDE ONDER HET 60 MILLIOEN PLAN. De eerste bestekken voor de uitvoering van werken, welke uit het 60 millioen plan zullen worden gefinancierd, zullen binnenkort door het Ministerie van Wa terstaat worden aanbesteed. Het betreft hier bestek I (werkverrui ming) hetwelk 11 September e.k. wordt aanbesteed en omvat den aanleg van de aardebaan van een gedeelte van weg No. 7 (Amsterdam Wieringen) van het Rijkswegenplan 1932 met bijkomende werken, in de gemeenten Amsterdam en Landsmeer, in de jaren 1934 en 1935, waarvoor de raming f 290.000 bedraagt. Vervolgens wordt 14 September a.s. aan besteed bestek II (werkverruimingi, om vattende het verbeteren van den Rijks weg No. 2, Amsterdam—Utrecht, gedeelte DuivendrechtschebrugAbcoude, onder de gemeente Weesperkarspel, met bij komende werken, waarvoor de raming f 116.000 bedraagt. VERBOUWVERBOD BRAVO- AARDAPPEL. Voor den oogst 1935. De minister van binnenlandsche zaken heeft in een circulaire aan de burge meesters verzocht in hun gemeente de volgende bekendmaking te doen In verband met de gevaren voor den uitvoer van door den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst goedgekeurde pootaardappelen, welke verbonden zijn aan de teelt van voor de wratziekte vat bare rassen, ligt het in de bedoeling, een algemeen verbouwverbod van den Bravo- aardappel voo* den oogst 1935 uit ta vaardigen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5