Oost-Indië. De Duitsche actie voor de stemming in het Saargebied. BUITENLAND Het veertigjarig bestaan van de S D.A P. De voorgestelde wijziging in de onderwijzers opleiding. Het conflict bij de blik- fabrieken te Krommenie verscherpt. Vertrekt niet op goed geluk naar Frankrijk. Het autobusongeluk bij Emmen. Koolhoven-vliegtuigen N.V. opgericht. GEMENGD NIEUWS Tram veroorzaakt bijna een ernstig ongeluk. Bij het baden verdronken Duitsche journalist verdronken in het IJsselmeer. Aanval op een geldtransport. Doodelijk ongeluk bij een vliegfeest te Brasov. De stakingen in de Ver. Staten De Chineesche Ooster spoorweg. De kwestie der Japansche vloot. Vierhonderdduizend betoogers. ïefuLTbXki.' S'biC" zoo zeide hij, zich „iet te8e„ oMkcéreS Herdenkingsbijeenkomst te Amsterdam. «- In een groote openbare feestvergadering in het Concertgebouw te Amsterdam heeft de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij Zondag haar 40-jarig bestaan herdacht. Vele vooraanstaande figuren in de partij en in de moderne vakbeweging hebben deze bijeenkomst, die zeer druk bezocht iwas, bijgewoond. De heer Koos Vorrink, partij-voorzitter, heeft deze geopend met een rede, waarin hij zeide, dat de beteekenis der sociaal- democratie verre uitgaat boven haar orga nisatorische sterkte. De veertigjarige ge schiedenis der S.D.A.P. getuigt ervan, al dus spr„ welke cultuurgoederen ons zijn toevertrouwd. Spr. deed voorlezing van een ingekomen telegram van dr. F. M Wibaut, waarin deze aan den wensch uiting gaf, dat spoedig maatregelen zullen worden genomen ter voorbereiding van de socialisatie, waarvoor hij den tijd thans lijp acht. De heer W. Vliegen heeft een her denkingsrede uitgesproken. Hij herinnerde eraan, dat de Sociaal-Democratische Bond Van Domela Nieuwenhuis aan de S.D.A.P. vooraf is gegaan en bracht hulde aan de leiders dier eerste beweging. Toen deze ontspoord was door het besluit om niet aan verkiezingen deel te nemen, heeft de S.D.A.P. den trein van het socialisme weer op de rails gebracht. Zij heeft bewezen, de eenige partij te zijn, die in staat is de arbeiders te maken tot een eenswillende massa, al is dit nog niet gelukt. Voor de Verwezenlijking van het socialisme deed hij een beroep op de jeugd. Ir. J. W. Albarda, de leider der Kamer fractie, heeft vervolgens een rede gehou den. Hij teekende de partij op haar veer tigste jaar als een krachtige gestalte, die temidden van puinhoopen en afbraak een schoone taak voor de arbeidersklasse te verrichten heeft. De S.D.A.P. is de stu wende kracht geweest voor de verandering van de levensomstandigheden der arbei ders, waardoor zij een groot beschavings werk tot stand heeft kunnen brengen en een machtige beschavingsfactor in het Ne- derlandsche volk is geworden. Zij staat op de bres om kostbare verkregen bescha vingsgoederen te verdedigen, ook en voor al tegenover het fascisme, door daartegen over te stellen het democratisch socialisme. De S.D.A.P. is groot en machtig genoeg om haar doel: een samenleving van ge rechtigheid en vrede, te bereiken. De heer v. d. Walle, voorzitter van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, bracht den dank over van de vakbeweging aan de partij, waarin zij ontstaan is, door welker steun ze groot is geworden en met welke zij samen wil opmarcheeren naar het socialisme. De heer Friedri<;h Adler heeft gespro ken namens de Socialistische Arbeiders Internationale en de buitenlandsche gas ten. Uit naam van de Belgische Werk liedenpartij heeft hij aan het partijbestuur een borstbeeld van Emile v, d. Velde aan geboden. De heer Klaas Toornstra heeft de ge- lukwenschen van alle neven-organisaties en -instellingen der moderne vakbeweging aangeboden. Tusschen de redevoeringen was er de clamatie, zang en orgelspel. Na een slotwoord van den partij-voor zitter, den heer Vorrink, is de bijeenkomst onder het zingen der Internationale uiteen- gegaan. Zal in geen geval met 1 September kunnen ingaan. Zooals bekend beeft minister Marcbant in April j.1. bij de Tweede Kamer een wetsontwerp aanhangig gemaakt waarbij voorgesteld wordt een wijziging te bren gen in de onderwijzersopleiding. De bedoeling zat daarbij voor deze wijziging te doen ingaan met het begin van het schooljaar 1934—35. Op dat tijd stip zou dan een aantal kweekscholen worden opgeheven, terwyl tevens de vier jarige kweekscholen driejarige zouden worden. Aangezien evenwel de gedachten wisse ling tusschen Kamer en de regeering over dit wetsontwerp nog niet is aange vangen, zal naar wij vernemen, in Sep tember geen enkele van de door de regee ring in vèrband met dit wetsontwerp voorgenomen maatregelen in zake de on derwijzersopleiding worden doorgevoerd, zoodat van opheffing van kweekscholen met dien datum nog geen sprake zal zijn. Allen, die vandaag het werk niet hervatten, ontslagen. In een gistermiddag tc Krommenie gehouden zeer druk bezochte vergadering van het sta kende personeel der Vereenig'de Blikfabrieken •weid met 414 van de 514 uitgebrachte geldige r.temmcn besloten de loonvoorstellen der di rectie af te wijzen en de staking voort te zet ten De directie heeft per 8 September ont slag aangezegd aan een 60-tal drukkers en hthografen. die niet bij het conflict zijn be trokken, doch die tengevolge van de staking tot werkloosheid zijn gedoemd, en voorts me- gedceld dat allen die het verk niet hervatten, zich als ontslagen kunnen beschouwen. LEGAAT VOOR DE N.- EN Z.-HOLL. REDDINGMAATSCHAPPIJ. Mej. H. van den Thoorn, gewoond heb bende te Oosterbeek en aldaar overleden den 7 Aug. 1.1., heeft o.m. gelegateerd vrij van successierechten, aan de N.Z Holl. Reddingmaatschappij f 10.000. Ook daar heerscht werkloosheid. De minister van oeconomische zaken brengt het navolgende ter kennis van belanghebben den: Het is gebleken, dat zich bij de Nederland- sche consulaire ambtenaren in Frankrijk bijna dagelijks werkzoekende Nederlanders aanmel den, met verzoek, op rijkskosten naar Neder land te worden gezonden. Gezien de groote werkloosheid in Frankrijk en het feit, dat, mede als gevolg daarvan, de wettelijke voor schriften op het werkzaam zijn van vreemde arbeidskrachten daar te lande zeer streng wor den toegepast, wordt ernstig gewaarschuwd tegen vertrek naar Frankrijk met het doel er arbeid in loondienst te verkrijgen, zonder vooraf dienaangaande overleg te hebben ge pleegd met het plaatselijk orgaan der open bare arbeidsbemiddeling. Met nadruk wordt er op gewezen, dat werk zoekenden, die zich op goed geluk naar Frankrijk begeven, er niet op kunnen reke nen, door de Nederlandsche consulaire amb tenaren te worden ondersteund of op rijks kosten naar Nederland gezonden. Teraardebestelling van twee slachtoffers. Gisteren zijn te Klazienaveen ter aarde besteld de beide bij het autobusongeluk, dat de vorige week Woensdag te Emmen op den onbewaakten overweg is geschied, om het leven gekomen arbeiders H. Funcke en R Nijenhuis. Het stoffelijk overschot van Funcke werd bijgezet op de R.-K. begraafplaats, nadat pastoor B. Jongerius in de Parochi- kerk de uitvaart-mis had gecelebreerd. Ongeveer 1500 menschen volgden den lijkwagen. De meesten van hen waren werkloozen, die daartoe verlof hadden gekregen. De Bond van Autobushouders in de gemeente Emmen had voor het vervoer dezer arbeiders naar Klazinaveen 25 auto bussen gratis ter beschikking gesteld. Des namiddags is op de Algemeene Begraafplaats ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van Nijenhuis. Het aantal belangstellenden was toen tot over de 2000 gestegen. Aan de groeve werd een lijk- predikatie gehouden door Ds. J. A. Steen bakker, Nederlandsch-bervormd predikant te Erica. Bij de „St.Crt." no, 164 is gevoegd de acte van oprichting der Koolhoven-Vliegtuigen N.V. te Rotterdam. Het doel der vennootschap is het fabricee- ren en herstellen van vliegtuigen en onderdee- len, de handel daarin, het verwerven en ver- leenen van octrooien- en licenties op het ge bied van den vliegtuigenbouw, de deelneming in andere ondernemingen met gelijk of gelijk soortig doel en alles wat met een en ander in den ruimsten zin verband houdt. In verband met eenige opdrachten die de fabriek den laatsten tijd heeft gekregen zal tot uitbreiding worden overgegaan. Binnenland TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gistermiddag is het vierjarig zoontje van schipper Heida, die met een kolen boot in de Visschershaven te IJmuiden lag, te water geraakt en verdronken. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, bleven vruchteloos. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is te IJsselmonde op het kruispunt Koninginneweg— Rqksweg de 52-jarige G. v. d. Berg uit Rotterdam door een uit de richting Dordrecht komen den personenauto gedood. De heer B. kwam den Koninginneweg uitrqden, wei felde bij het oversteken en is toen tegen den auto opgereden, met dit noodlottige gevolg. Het lijk is naar de begraafplaats overgebracht. Zondag is te Egmond aan den Hoef bijna een ernstig ongeluk gebeurd met de tram Alk maar—Egmond aan Zee. Deze passeert te Eg- mohd aan den Hoef een onbewaakten over weg en daar het ter plaatse zeer druk en ge vaarlijk is, omdat er weinig uitzicht is, is voorgeschreven, dat de tram voor den over weg moest stoppen ar de conducteur daarna voor de tram uit moet loopen. De tram reed echter door tot groote consternatie van de voorbijgangers. Twee motorrijders wisten nog juist vóór de tram om den overweg te passee- ren, terwijl een auto op nog geen handbreedte afstand van de tram tot stilstand kon worden gebracht. Wonder boven wonder liep dit in cident 'dus nog goed af. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 28 AUGUSfUS 1934 Hevige duinbrand. Tusschen Zandvoort en Noordwijk, juist op het grensgebied, heeft Zondagmiddag een hevige duinbrand gewoed. De Noord- wijksche en ZandvoortsChe brandweer rukten uit en konden eerst na langdurige blusschingspogingen het vuur bemeeste- ren. Ruim 2 H.A. duinbeplantingen zijn volkomen vernield. Zondagmiddag om twee uur is op het vrije strand te Bergen aan Zee de 21- jarige L. Grootes uit Bergen verdronken. De man, die niet voldoende kon zwem men, was vermoedelijk in een mui terecht gekomen. Nadat het lichaam was aange spoeld, heeft men nog geruimen tijd ge tracht de levensgeesten op te wpkken, doch tevergeefs. Het lijk is naar de ouderlijke woning overgebracht. Gisteren is te Edam een lijk aange bracht. Naar de Tel. meldt is dit het lijk van een Duitscher, die volgens op hem gevonden papieren Hans Becker heette, geboren 23 Mei 1900 in een plaatsje in Würtemberg, van beroep journalist, woon achtig te München. Hij heeft van 20 op op 21 Augustus te Enkhuizeu gekam peerd en is vandaar op 21 Augustus, terwijl er een stevige bries woei, met een opvouwbare kano, voorzien van een zeiltje, naar Kampen vertrokken. Deze tocht werd hem zeer afgeraden, daar het kleine vaartuigje absoluut ongeschikt was om het IJsselmeer te bevaren. Den dag daar op is het bootje reeds drijvende gevonden in het groote vaarwater tusschen Enk huizen en Amsterdam en te Bunschoten binnengebracht. Het drama moet zich dicht onder de kust hebben voltrokken. Buitenland 550.000 dollar geroofd. Uit Butler, in den staat Pennsylvania, wordt gemeld, dat een viertal bandieten een vrachtauto, die met een voor uitbe taling van loonen bestemd geldtransport van 550.000 dollar onderweg was naar Lyndora, overvielen en beroofden. De bandieten gingen er vandoor in twee auto's. Tijdens den aanval vloog een vliegtuig, dat klaarblijkelijk verbinding onderhield met de bandieten, boven de plaats van de berooving, zoodat men aan neemt, dat de buit naderhand door het vliegtugi is overgenomen en naar een veilige plaats overgebracht. AANVAL OP HET WERELDRECORD VOOR LANGDURIG VLIEGEN VOOR VROUWEN. Twee Amerikaansche vliegsters uit Texas, Jean Larence en Mary O wen, doen een poging om het wereldrecord vliegen voor vrouwen met brandstofaan vulling in de lucht op hun naam te brengen. Woendag j.1. stegen zij op, doch moesten na 5 uur weer dalen, aangezien de aanvulling met brandstof in de lucht mislukte. Donderdag stegen zij opnieuw op en Vrijdagavond laat vlogen zij nog steeds boven Chicago en omstreken. MUITERIJ EN BRANDSTICHTING IN EEN GEVANGENIS. In de strafgevangenis te Collegeville in Pennsylvanië is Zaterdag een muiterij uitgebroken, nadat op verschillende plaat sen brand was gesticht. Een klein gebouw werd door brand vernield. Uit alle plaat sen in West-Pennsylvanië werden haastig politieversterkingen ontboden. Een nader bericht meldt, dat de muiterij spoedig onderdrukt was. Er zijn eenige gewonden gevallen. De schade welke door den brand veroorzaakt is, wordt op eenige duizenden dollars geschat. VERIJDELDE SPOORWEGAANSLAG IN ZUID-IERLAND. Een stuk uit de rails genomen. Tengevolge van een nieuwe daad van sabotage van regeeringsvijandige elemen ten, was het Vrijdagavond in Zuid-Ierland bijna tot een spoorwegongeluk gekomen. Even voordat een sneltrein, geheel bezet met Engelsche vacantiegangers, het kruis punt Currols Cross bij Waterford zou passeeren, werd ontdekt, dat een stuk uit de rails genomen was. Het gelukte den trein nog op het laatste moment tot stil- stand te brengen. De daders hadden de telegraaflijnen doorgesneden en de tele graafpalen afgezaagd. Eerst na twee en een half uur waren de rails zoover her steld, dat de trein zijn reis kon voort zetten. DE NOOD TE NEW YORK. Te New-York is een op de vier inwoners ingeschreven in de registers voor hulpver leening. Dagelijks wordt er hiertoe 550.000 dollar uitgegeven. Men vreest, dat het aantal ondersteunde gezinnen voor het eind van het jaar het half millioen zal bereiken. EEN TREINONGELUK IN KOREA Werk van terroristen? Bij Gensan, in het noord-oosten van Korea, is een trein gederailleerd, waarbij drie men-' schpri gedood en 42 gewond zijn. De wagons sloegen om en vielen in de rivier de Kyoejo-'1 koesen. Men meent met het werk van terro risten te dden te hebben. Zöndag werd bij Brasov een groote lucht- Vaartdemonstratic gehouden, waarbij tal van jRoemeensche vliegers hun vaardigheid demon streerden. Een ernstig ongeluk met doodelijken hfloop maakte een einde aan het feest. Een toestel, bestuurd door een vlieger Jubis, gleed op een hoogte van slechts veertig meter plot seling af en kwam, geheel vernield, op den grond terecht. Een der eersten, die ter plaatse was om hulp te verleenen, was Aartshertog Anton van Hohenzollern, die met zijn echtgenOote Prin ses Ileana, de jongste zuster van Koning Karei, en hun kinderen de demonstratie bij woonde. Hij kon echter slechts helpen, het yerminkte lijk van den vlieger uit de resten van het toestel te trekken. De demonstratie werd onmiddellijk afgelast. DE OUDSTE VROUW VAN DUITSCHLAND OVERLEDEN. Uit Lenzkirch (Baden) wordt gemeld, dat Zaterdag in den ouderdom van 106 laar vrouw Maria Schoepperle, de oudste Vrouw van Duitschland, is overleden. Zij jvas 6 Juni 1828 geboren. Van haar kinderen leven er nog drie, die 77, 74 en 72 jaar oud zijn. f DE VERDUISTERING DOOR EEN OFFICIER. Uit een Aneta-telegram, waarin alsnog de eisch (14 jaar) tegen den officier vlieger 2e kl. H. H. v. L. wordt gemeld, blijkt, dat de Vrijdag geseinde straf van 6 maanden met ontslag zonder ontzeg ging van het recht om bij de gewapende macht te dienen, het vonnis van het hof is geweest en niet, zooals het telegram meldde, de eisch. PEST IN DE RESIDENTIE PEK A LONG A. Tegal. In de residentie Pekalonga fleemt het aantal pestgevallen bedenke lijk toe. Er heerscht thans een exploisie van longpest in de dessa Padjen in het onderdistrict Lebaksioe kwamen 8 sterf gevallen in één familie voor. De groote katoenstaking vastgesteld voor 4 September. Naar de „Associated Press" Bevestigt, zul len op 4 September allereerst een half mil joen katoenarbeiders in staking gaan. Het is piet onmogelijk, dat 300.000 arbeiders uit de, zijde- en wolindustrie zich bij hen zullen aan sluiten. Uit Washington wordt nader gemeld, dat het bestuur van den vakbond der textiel-arbei- ders geheime instructies heeft rondgestuurd aén de afdeelingsbesturen waarin de datum voor het uitbreken van de staking is bepaald op 4 September. Het Tass-Agentschap meldt: De vice-pre- sident van den Chineeschen Oosterspoorweg, Kóeznetsof, heeft bij den Mantsjoerijschen re geringsvertegenwoordiger van den spoorweg opnieuw geprotesteerd tegen de onvoldoende bewaking van de lijnen. Hij acht het niet voldoende dat de treinen door troepen geëscorteerd worden en ver klaart, dat ook de spoorlijnen moeten worden bewaakt, terwijl de goederentreinen eveneens tegen overval moeten worden beschermd. Koeznetsof verzoekt de noodige stappen te j doen bij de bevoegde Mantsjoerijsche au toriteiten, teneinde verbetering van den toe stand te krijgen, ook wat betreft dé ongegron de; beschuldigingen, die tegen de Sowjet-be- anjbten worden ingebracht. GEEN NADERE BESPREKING TUSSCHEN MUSSOLINI EN HITLER? Terwijl ten tijde van het bezoek van Hitier aan Mussolini te Venetië met vrij gf.oote stelligheid verluidde, dat Mussolini in het najaar dat bezoek zou beantwoor den met een tegenbezoek aan Hitier op diens landgoed bij Munchen, wordt thans in; regeeringskringen verklaard, dat de Duce zijn besluit inzake een tweede be spreking onder vier oogen met Hitier heeft opgegeven. Welingelichte kringen beschouwen dit als een uiting van onte vredenheid, welke verband houdt met den m()ord op Dollfuss. Uit Tokio wordt gemeld, dat minister president Okada en de ministers van marine en buitenlandsche zaken, Osoemi en Hirota, overeengekomen zijn, dat Japan bereid is 230.000 ton van de vloot „op te offeren", indien de mogendheden er in toestemmen, dat iedere natie in principe 500.000 ton als maximum zal vaststellen. Jn de totale bewapening der mogend heden zal dan 1.100.000 ton vermindering wcjrden gebracht. Verwacht kan worden, dat het voorstel te Londen ter sprake zal worden gebracht. I GjENERAAL JOHNSON OVERWINT. fraar Reuter uit Washington meldt, he'pft generaal Johnson, naar algemeen erkend wordt, tactisch een volkomen .wdnning behaald op zijn tegenstanders frïtici. Hij kan nu als de onbeperkte ($i<|tatOï van deN.R.A. beschouwd worden. Hitier tc Keulen en op fchren- breltsteln. Naar schatting ongeveer vierhon derdduizend menschen hebben Zon dag deelgenomen aan de betoog me voor den terugkeer van hét Saarge bied bli Duitschland, welke op Ehren- breitstein gehouden is. Onafgebroken waren gedurende den nacht extra-treinen uit het Saargebied en de overige deelen van Duitschland aange komen. Op 't station te Koblcnz heerschte fpn oiicckojidc drukte. Door middel van groote luidsprekers werden verkeer gaanwqzingen gegeven, zoodat nfmarcheeren van de menigte vlo van stapel liep. Hitier te Keulen. Hitier is Zaterdagavond per vliegtuig te Keulen aangekomen, waar hij op het vliegveld dooi een juichende menigte is ontvangen. Zijn bezoek gold de tentoon- stelling de „Deutsche Saar", welke op feestelijke wijze zou worden geopend. Na Pirro besteeg Goebbels, de propa- ganda-minister, de redenaarstribune. Hi.i wees er op, dat het Rijnland, dat veel te lijden heeft gehad, zich bizonder verheugt in de komst van den l eider. Sprekende over het Saargebied, ver klaarde de minister, dat het Duitsche volk met smart en verontwaardiging de actie had vernomen van volksvreemde emigranten tegen de nationaal-socialisti- sche beweging en dat men hierbij zelfs den eerbiedwaardigen generaal-veldmaar- schalk betrokken had. Het schaamrood stijgt den Duitschers naar de kaken als zij bedenken, dat dit ongehinderd mogelijk is in een land, dat hun toebehoort en slechts door een vre desverdrag van hen gescheiden is. De geheele wereld zal in Januari weten, dat het Saargebied tot Duitschland be hoort. Er bestaat hieromtrent niet de minste twijfel. Duitschland wil slechts zijn recht. Het wil niets meer dan dit, doch het laat zich er ook niet van af brengen. Van nu af aan zal slechts één kreet weerklniken: „Deutsch die Saar immer war!" Naar Ehrenbreitstein. Omstreeks twaalf uur begaf Hitier zich van de Saartentooristelling naar den Rijn om per boot den tocht naar de vesting Ehrenbreitstein te maken. Meer dan twee uren duurde deze tocht. Toen Hitier in Ehrenbreitstein was aangekomen, kon men de verzamelde me nigte veilig op 400.000 man schatten, waar onder 200,000 uit het Saargebied. Bij de bctooging. Het was daar boven erg warm. De menschen zongen en schertsten om den tijd te dooden. Af en toe speelde een muziekkorps een marscb, en hoorden wij èen redevoering. Eindelijk wordt door de luidsprekers meegedeeld, dat de leider aan den voet van den berg is aangekomen. De weg is echter lang en het duurt nog heel wat voor en aleer Ilitler boven is aangeland. Na eenigen tijd ziet men aan den horizont geweldige stofwolken dwarrelen en dan langzaam nadert der orkaan de toejuichin gen. Het wordt steeds geweldiger en eindelijk zien wij Hitier te voet en bloots hoofd door de eerehagen van S.A., S.S. en vrijwilligen arbeidsdienst, aangestapt komen. Hij komt slechts langzaam voor waarts. De geestdrift is meer dan uit bundig. Wij hebben de Duitschers hun leider vaak zien en hooren toejuichen, maar zoo luidruchtig als heden op den Ehrenbreitstein nog nimmer. Eerst na een kwartier verstomde het gejuich. In- tusschen speelde het muziekkorps van den vrijwilligen arbeidsdienst onafgebro ken denzelfden marsch en het deed dit nog toen Hitier reeds aan den voet van het spreekgestoelte stond en ontelbare handen drukte. Hitlers toespraak. Hitier begon zjjn toespraak met de geschiedenis van de Saarkwestie op te halen en te schetsen, hoezeer het Saar- land met Duitschlands geschiedenis en het Duitsche volk vergroeid is. Daarvan was ook de betooging op Ehrenbreitstein een duidelijk teeken naar buiten. De dood van den eerwaarden Rijkspresident heeft het Duitsche volk gelegenheid gegeven te toonen hoezeer het eensgezind is Toen men het Duitsche volk niet de zelfde rechten wilde toekennen als andere volken, heeft het in een reeks betoogin gen de wereld getoond, dat het voortaan één wil zyn één in geest, wil en daad. Hierin toont het volk het met zijn regee ring eens te zijn. Dat kan niet genoeg herhaald worden, K Op het gebied der buitenlandsche po litiek verlangt Duitschland, dat de vrede gehandhaafd zal blijven, doch tevens, dat zqn gelqke rechten zullen worden ge waarborgd. Deze programma-punten zijn nntrnJP?" e"k,?le. wSjzig'"g vatbaar. De nationaal-sociahstische bewegiwg, en dat icitaT"1"""' "lM Op het gebied der binnenlandsche po- van din kn l^dfn voor het bestaan van n boer, den arbeider den ïolk Daarom W 8''hede Du^che held InH ffw9 (le werkloos- bewustzUn. In wewVl^w omdat wq de belangen van het n,. volk te slecht, doch omdat wii ,i Sche goed hebben behartigd Wq kein,p e pers, die medelqden heeft met 0nJez« omdat liet een dergelijk regime h! «olit> dragen. Ik zeg tot u: vijftien jaar hfcï zij gewacht, in dien tijd konden zij tnn en watzq vermochten, voldoende uitdrukt-en> geven aan hun medegevoel niet h*ïri'ng sche volk. Men heeft echter in di-TPuit- Duitschland vernederd. Thai s i,Piarei1 men, dat Duitschland zijn i w™erlt' gaan en dat het dit medelijden niet dig heeft. 1)0y' Sarcastisch hekelde Hitier ook wat buitenlandsche bladen naar aanleid' van de jongste volksstemniin<r hJ"Dg geschreven. Dat alles, zoo zeide hij k er niets aan veranderen, dat het Duin*?'1 volk zijn wil heeft geuit. ctle Er zijn er, die zeggen: «Zij hebhPn moeilijkheden». Daarop antwoorden wc »wq hebben moeilijkheden, omdat ons volt nog moeilijkheden heeft. Wij bewijzen aan onze critici, dat wij het lot van ons volt tot het onze maken». Onder davérend applaus riep Hitier uit dat men niet moet gelooven met woorden indruk op Duitschland te maken.Ons zoo verklaarde hij met nadruk, zal iiieinand omlaag drukken. Onder geen omstandig, heden zuilen wij capituleeren. Hoe grooter de nood is, hoe harder wij werken en des te vastberadener wij zqn. Wij weten, dat er nog zorgen bestaan, doch tevens,' dat wij die zorgen ton slotte zulten óver- winnen. Als zekére internationale cliques geloo ven, zoo ging Hitier voort, ons murw te kunnen maken door oeconomische ter reurmaatregelen enz., dan kennen zij ons slecht. Als men ons dwingen wil, dan zul len wij oeconomisch op eigen beencn staan en dan zal men spoedig inzien, hoe weinig resultaten dergelijke pogingen hebben. Op economisch gebied hebben wij anderhalf jaar gewerkt; ware dit niet zoo, dan zouden de schoorsteenen onzer fa brieken niet rooken. En ook op cultureel gebied hebben wij in auderhalf jaar getoond, wat wij ver mogen. In dit opzicht heeft men ons even eens verwijten gedaan. Men heeft gezegd: „Gü verwijdert u van het Christendom". Neen, wq niet, doch onze voorgangers hebben zich daarvan verwijderd. Wij heb ben slechts een duidelijke scheidingslij getrokken tusschen de politiek, die zich met aard,sche dingen bezighoudt, en den godsdienst, die zich met de kerk moet bezighouden. Op de vrijheid van confes sies is nooit inbreuk gemaakt en dat zal ook nooit geschieden. Er zal een tijd ko men, dat men ook in confessioneele krin gen zal inzien, wat wij in dit opzicht ge daan hebben voor Duitschland en de ge heele Wereld. De weg tot de 38 millioen aanhangers is moeilijker geweest, dan die tot de 42 millioen, die wij nog hebben af te leggen. (Bravo! Geweldige toejuichingen). Wq willen alles doen, wat naar onzen besten wil kan worden gedaan voor ons Duitsch rijk en het volk. De wereld zal dat erkennen, wanneer op 13 Januari de bevolking van het Saargebied haar stem voor Duitschland afgeeft en het zal zijn stem voor Duitschland afgeven. Nog steeds is het Saai-probleem ons grootste probleem. Wii zijn bereid met d? wereld tot een oprechten vrede te komen. De Saarkwestie is het eenige territoriale vraagstuk, dat ons Duitschers nog van Frankrijk scheidt. Als zij opgelost is, i8 er geen verstandig motief te bedenken, waarom twee groote volken eeuwig en al- tijij als vijanden tegenover elkaar zouden moeten staan. (Zeer waar). Misschien zal mettertijd bii onze voor malige tegenstanders steeds meer het be sef ontwaken, dat de problemen, waar voor wij allen gesteld zijn, zoo groot ziin, dat wq deze gemeenschappelijk moeten oplossen, inplaats van elkaar te beoor logen. De problemen, welke de toekomst opwerpt, zijn te groot, dan dat wii ze al leen zouden kunnen oplossen. Daflron) moet dit gemeenschappelijk geschieden. (Geestdriftige instemming). Al trachten ook zekere internationale onruststokers, die wij kennen, steeds weer opnieuw vijandschap tusschen deze beide volken te zaaien, zoo heb ik toen vertrouwen in het gezonde verstand- 1* hoop, dat het verstand zal zegevieren en dat na de kwestie en na den I3den Jam» den dag der stemming, een verzoening kan en zal volgen. ft Wat de binnenlandsche politiek betie zei Hitier o a. nog: «Waarom hebben zu, die ons zijn voorgegaan, niet evenals WB 4^2 millioen werkloozen van de stra gehaald Ons aller grootste geluk zou zijn» op 14 Januari de klokken in Duitsclfla' niet alleen den terugkeer van het v loren gebied zouden inluiden, doch o de komst van den vrede in het algenice Toejuichingen, die minutenlang hielden, volgden op Hitler's rede. i» hei Een tegenbetooging largebled. Te cui.zbach, bij Saarbrücken, is g'®1® ren een groote betooging gehouden tck die van Ehrenbreitstein, d. w.z. te8enj verwijlden terugkeer van het Saarge bjj Duitschland en voor handhaving den thans bestaanden toestand. Lteze tooging is, naar de Times meldt,bn' door 66.000 menschen, leden van he Nazifront, voor het meerendeel we den, die belmoren tot het gemeensu - i TlftliilfA front vota c./v/vi n I 1 of Gil Bil CO'U pelijke front van socialisten en nisten, maar er waren ook kleine boeren en kooplieden onder, leden van. (!e .fmeo nomie-party, en verder vele du'Z Roomschen, die thans meer dan 0 «ie. boefte gevoelen aan vrije °rgan ^ja- Sprekers waren een communist, deijeic. list Max Braun en een Roomsch-ko ,on)> Toen Braun het spreekgestoelte 1 p0 wierp een jonge Nazi een stinkbo jongen werd dadelqk gearresteerd.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2