Stadsnieuws De Koninklijke Marine voor oefening en vlagvertoon naar de Oostzee ZWANENBERG'^ De overdracht van het Marine-commando TPot wilt li letenï tva/FEPE BL AD Licht op voor alle voertuigen. Koninginneverjaardag. chr voetbalver, stormvogels. LEVER- PASTE! Uit het politierapport. GEMENGD NIEUWS Motorfiets tegen een boom gereden. Diefstal van twee gouden horloges te Amsterdam. De moord op den Chinees. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 28 AUGUSTUS 1934. [Dinsdag 28 Aug. Woensdag 29 - - - 20.27 uur. 20.24 Onze oud-stadgenoot, de heer J. C. Penners, slaagde Maandag j.1. te Arnhem yoor het 'examen Hoofdacte. Tót predikant bij de Herst. E,vang. r uthersöhe Gemeente alhier is beroepen Ids J V.. G. van.Bommel, Herst. Evang. Lutb. Predikant té Hoorn. Wat er te doen is. Van heden uf is aan onderstaande adressen het programma verkrijgbaar voor de feestelijkheden op den verjaardag van H. M. de Koningin. Men vindt daarin een gedetailleerde beschrijving van de feestelijkheden op den 31sten Augustus, die aanvangen met een parade op het Westplein en besloten worden met een schitterend vuurwerk in het plantsoen aan de Timorlaan, nabij Huisduinerweg eIi Javastraat. Er zijn voorts kinderfees ten, een autotocht voor ouden van dagen, een' concert van het „Stedelijk Muziek korps" etc. Pe programma s zyu a 10 cent ver krijgbaar bij de Sigarenhandelaren: Mesker, Spoorstraat; v. d. Maden,Ko ningstraat; fa. de Goey, Loodsgracht; Schellinger, Weststraat; Kok, Hoofd gracht en Blom, Dijkstraat; bij de Boek handelaren: fa. Duinker, Spoorstraat; Spruit, Kanaal weg; Egner, Keizerstraat; de Wit, Keizerstraat ;Schreuder, Koningr straatDeijman, Spoorstraatv, d. Haa- gen, Spoorstraat; Bening—Haas, Koning straatBoendermaker, Koningdw.straat; Bergman, v. Galenstraat en Rtihland, Emmastraat. Verder bij de winkeliers: Koning, Corn. Ditóstraat, Kikkert, Zuid straat, de Depóts van de Heldersche Courant en enkele straat-verkoopers. Stedelijk Muziekkorps. 4e Zomer-concert ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, in de Muziektent Julianapark, op Vrijdag 61 Aug., des avonds van 8 u. tot 9.30 u. Programma: Wilhelmus van Nassouwe, bew. Kapt. C. L. Walther—Boer. 2, Célèbre Marche Militaire, F. Schubert. 3 Egrnont, Ouverture L. v. Beethoven, G. Garlier. 4a. Holland is een heerlijk land. b. Wij willen Holland houen. 5 Harald, Ouverture de X. Leroux, G. Parés. O. Sarie Marijs. 7, La Bohémienne, Ouv. del'Opéra de Balfe, arr. J. Briffaux. 8 Ons Vorstenhuis, Fant. over Ned. liederen, L. Leistikovr, Kapelm. Kon. Ned. Marine. 9. Au Retour de 1'Fdeii, Mar'sch, L. Langlois. io. Wien Neerlandsch Bloed, W. Wilms. N.B. De nummers 3 en 5 worden uitge voerd, resp, als verplicht en vrij nummer, op het Nat.Concours voor Muziekgezelschappen te Halfweg, op 2 September. Chr. Oranjevereeniging. De Chr. Oranjevereeniging heeft, hare gewoonte getrouw, ter herdenking van den verjaardag van H. M. de Koningin een wijdingsure belegd op Donderdag 30 Augustus, des avonds 8 uur, in het Evangelisatiegebouw in de Palmstraat. Ais spreker voor deze gelegenheid heeft het bestuur bereid gevonden Ds. B. E. J. Bik, Luthersch predikant te Enkhuizen, Voorzitter van de „Federatie van Oranjevereenigingen in Noord-Hol land boven het IJ". Het Luthersche zangkoor „Een vaste Burcht", Dir. de heer K. Abbenes, heeft zich welwillend bereid verklaard door het zingen van eenige toepasselijke liederen de plechtigheid op te luisteren. Ds. Bik is een gloedvol spreker, bij velen hier in den Helder, inzonderheid bij de radio-luisteraars, geen onbekende, zoodat we mogen verwachten dat het gebouw Palmstraat dien avond geheel gevuld zal zijn met een groote schare belangstellende Oranjevrienden en -vrien dinnen. Waartoe we U allen dan oök vriendelijk opwekken. Men, zie de advertentie in dit blad. De toegang is vrij. P.T.T.-dienst op Koninginnedag. Het hoofdkantoor en de beide post agentschappen Zuidstraat en Tuindorp Z'jn op 31 Augustus a.s. gesloten voor de behandeling van postwissels (met uit zondering van telegrafische) postbewijzen, fiujtantiën, belastingbetalingen, pasmunt, postcheque en girozaken (met uitzondering v«n stortingen met spoedbehandeling en cheques, waarvoor de afzender spoed behandeling heeft verzocht). »oor de behandeling der overige post zaken zijn de kantoren na 13 uur inden BR'idag eveneens gesloten; nadat uur ZlJn zij dus alleen open voorden telegraaf- en telefoondienst en voor het afhalen van Post door de .busrechthouders.. .Be avondbestelling van 18'/2 uur wordt n'et uitgevoerd. Uitslag verloting. Prijsno. Lotno. Prijsno. Lolno. 1 2230 9 2308 2 903 10 1263 3 1267 11 1784 4 1096 12 2444 5 2494 13 830 6 309 14 1955 1438 15 1007 8 83 16 966 ru kunnen worden afgehaald in r. Geh. Onth. Hotel, Spoorgr. 40. DE FILMAUTO DER BAYER- FABRIEKEN. De film. gebruikt als reclame-middel voor een bepaald product, is iets. dat reeds verscheidene jaren met succes toegepast wordt, doch de wijze, waarop de Bayer- fabrieken dit doen. is wel zeer up to date. De fabrikanten van het wereldbekende aspirin en panflavin hebben namelijk een soort rollende bioscoop laten vervaardigen, welke getractord wordt door een gewonen luxe-auto. De „bioscoop", die men het beste vergelijken kan met een groot for maat sponsendoos, draait een tweetal films, beide betrekking hebbende op de fiierböven genoemde preparaten. Op ietter- ijk verbluffend practischè \vijze sluit alles Jiier letterlijk „als een bus;" Projectie-apparaat, gramofooninstallatie, radio-ontvangtoestel, D.K.W.-motor, mi crofoon, loudspeuker, kortom alles, vörmt een uiterst handig geheel. Vanmorgen had men even in Egmond proef gedraaid, en de primeur voor Den Helder bewaard. Het is zeer jammer, dat deze primeur evenwel mislukt is. Het op stellen bij de Bierstraat begon door tegen slag eerst vrij laat, zoodat het publiek al spoedig dunde. Tot overmaat van ramp, werkte het projectie-apparaat niet goed, met als ge volg, dat de beelden over het algemeen zeer onduidelijk bleven. Wij vernamen echter, dat het plan be staat op de rondreis nog eens naar Den Helder terug te komen, en men dan een betere voorstelling hoopt te kunnen geven. INSCHRIJVINGEN HANDELS REGISTER, Nieuwe zaken: Den Helder: O. Ackema. Kanaalweg 37, Tandtech nische inrichting. TOEZICHT BIJ HUISWERK. Onder verwijzing naar een in dit num mer voorkomende advertentie vestigen wij er de aandacht op, dat, evenals vorig jaar, de drie schoolhoofden v. d. Horst, Kramer en Lever, de gelegenheid open gesteld hebben voor het onder hun toe zicht maken van huiswerk en het bij werken van leerlingen. Naar men ons mededeelde is de vorige cursus een groot succes geweest. DOOR EEN MOTORFIETS AANGEREDEN. Gisterenmorgen reed de heer de K. van de Sluisdijkstraat den Ruyghweg op. Hij liet, alvorens den weg over te steken, een auto passeeren en had geen erg in een vlak daarachter komenden motor rijder, die geen kans meer zag bijtijds te stoppen en den reeds bejaarden heer de K. aanreed. Bewusteloos bleef de heer de K. liggen. Spoedig was geneeskundige hulp aanwezig en werd het slachtoffer van deze aanrijding, die een hoofdwonde ep een lichte hersenschudding had opge- pien, naar zijn woning vervoerd. Naar wij vernempn, is zijn toestand bevredigend. VERTREK WATERVLIEGTUIGEN NAAR KOPENHAGEN. Hedenmorgen 6.45 uur is dè groep wa tervliegtuigen, die een bezoek gaat bren gén aan de Luchtvaarttentoonstelling te Kopenhagen, van Hr. Ms. Vliegkamp ,De Mok" vertrokken. Om half tien hedenmorgen zijn de vliegtuigen te Esbjerg aangekomen. Fijn won smook en geur. Eer, I troctotie aan de koffietafel.,' Een zwerver. Een minderjarige, die zwervende en zon-, pier middelen van bestaan in deze ge meente werd aangetroffen, is op transport gesteld naar Emmen, teneinde aan zijn' éoogd te worden afgegeven. Valsche kwartjes in omloop? Bij de politie werd een vermoedelijk valsch kwartje gedeponeerd. Proces-verb. wordt opgemaakt. Mishandeling. Door een persoon werd aangifte ge daan van mishandeling. Een onderzoek zoek wordt ingesteld. Binnenbrand. In een perceel aan de Keizersgracht had Zaterdag een binnenbrandje plaats. De bewoners waren afwezig. Het vuur werd door de buren met eenige emmers water gebluscht. De brand is vermoedelijk ver oorzaakt, doordat een brandend fornuis te dicht bij het behang heeft gestaan, dat daardoor vlam vatte. Aanrijd'ng. Zaterdagavond werden twee voetgan gers, die op de Keizersbrug liepen, door een personenauto aangereden. Deze per sonen kwamen te vallen en bekwamen eenige lichte verwondingen. Een onder zoek wordt ingesteld. De zwijntjesjagerij. Een rijwiel, dat eenigen tijd onbeheerd in de Molenstraat stond, werd vandaar ontvreemd. De recherche stelt een onder zoek in. Door een bewoner van de Hoofdgracht werd gisteren aangifte gedaan, dat hij een transportrijwiel vermist, hetwelk voor zijn woning had gestaan. Diefstal rij vfclnlaatje. Een bewoner van de 2e Vroonstraat deed aangifte, dat van het rijwiel, dat hfi eenige oogenblikken voor zijne woning had geplaatst, het belastingmerk is ont vreemd. Openbare dronkenschap. Een man, die in kenneljjken staat van dronkenschap op den openbaren weg werd aangetroffen, werd ter ontnuchte ring in bewaring gesteld. Het lastige hondje. Tegen een juffrouw wordt proces-ver baal opgemaakt, omdat zij niet heeft zorg gedragen, dat haar hond geen overlast of hinder voor de omgeving kan veroor zaken. Plechtigheid op Hr. Ms. Wachtschip, Groote belangstelling op de Buitenhaven. - Kernachtige afscheidsspeech van den scheidenden vlootvoogd. Vice-Admiraal C. J. E. Brutel de la Rivière heeft zijn commando neergelegd en is naar Den Haag vertrokken om daar van zijn wel verdiende rust te gaan genieten. De overdracht van het commando en het vertrek uit onze ge meente heeft gisteren plaats gehad. Op het Wachtschip. -Toen wij om ongeveer 10 uur op het wacht schip kwamen, stonden officieren, onderoffi cieren en manschappen reeds opgesteld en jiadden de ,,op-de-plaats-rust"-houding aan- lénomen in afwachting van de komst van den che'idenden admiraal. Rechts van de valreep tond de Stafmuziek, onder leiding van den apelmeester Leistikow. Elke marine-instelling had haar deputatie gezonden, teneinde bij het afscheid tegenwoordig te zijn. We kunnen dus zeggen, dat de geheele marine vertegen- 'oordigd was. Het geheele dek van het achtschip was voor de militairen, de enkele urgers, die zich op het schip bevonden, en (Jat waren behalve de pers en persfotografen, ijog enkele technici van de A.V.R.O., die de gebeurtenis middels een microfooninstallatie kwamen opnemen voor haar wekelijksch radio journaal, moesten zich maar zien te behelpen. Z90 kwamen we vlak onder het „dak" te zit ten, waar we overigens een prachtig gezicht hadden op het verloop van de plechtigheid, i Het zal ongeveer half elf geweest zijn, toen het commando: „geeft acht!" werd gegeven, het teeken, dat de admiraal in aankomst was. Even later klonk het hoornsignaal, als sein, dat de admiraal de valreep besteeg; de beman ning aan bakboord maakte rechtsomkeerd. de dommandant van het Wachtschip had zich reeds naar de valreep begeven, daar klonken qrie roffels, die gevolgd werden door de eer ste strofen van het „Wilhelmus". De Vice- Admiraal was nu aan boord; hij was verge zeld van zijn opvolger, schout-bij-nacht J. L. Kruys en verschillende hoofd- en subalterne officieren, deel uitmakende van den Staf. Ën- kjele woorden ter begroeting werden gewis seld met den commandant van het Wacht schip, waarna de Vice-Admiraal een korte inspectie maakte. De Stafmuziek deed zich daarbij met een marsch hooren. „Alle hens vjoor den boeg!" werd gecommandeerd. Snel \jierd dit commando uitgevoerd en daarna sprak Z.Exc. zijn afscheidstoespraak. De afscheidsrede. Het afscheid nemen van een werkkring, Waarin ik 35 jaren heb gearbeid, is minder ge makkelijk dan ik gedacht heb. Maar ik ga hèen met groote dankbaarheid voor wat de marine mij heeft gegeven. Toen ik 20 April 1931 op deze zelfde plaats mijn commando aanvaardde en mijn comman- dovlag werd geheschen, heb ik slechts een k^rt 'woord gesproken en wel de verwachting uitgedrukt, dat een ieder zijn plicht met alge- heelé toewijding zou vervullen. Toewijding, d.w.z. zich geven met zijn geheele persoon, felle uur van den dag. Mannen, dat is geen bpoftering, dat kost ons geen moeite, dat gaat Vanzelf, ómdat wij met hart en ziel ons één vóelen met óns marinebeStaan. Helaas, dat is nóg'verre van algemeen, dat men dit stand- pijnt inneemt, men beseft nog niet algemeen hóe goed men het heeft bij de marine, hoe zéker men staat in het militaire. Wij hebben tej zamen moeilijke tijden doorgemaakt, ik ben menigmaal tegen personen en toestanden op gebotst, maar wie overtuigd was zijn plicht aljnilitair volkomen te hebben vervuld, die: zal zich nooit bedreigd hebben gevoeld. Ja, ik meen zelfs te mogen verwachten, dat een grDot deel van het personeel beneden den rang XIII (Slót). De adelborsten vieren feest. Zij hebben drie maanden gepractiseerd, hun prac- tisch inzicht kunnen ontwikkelen en too- nen; zfi hebben geroeid, gevaren met mo torsloepen, zij hebben sloepen geheschen en gestreken, geobserveerd en gecijferd, wacht leeren ioopen en gelegenheid gehad het personeel der Marine van hoog tot laag te leeren kennen. Ze hebben in zee geploeterd en in de havens gefeest, zij hebben helaas door hun hoofden vol ken nis ons wat van hun joligheid onthouden. Komende dagen gaan zij onder het mes. In Den Helder zal een commissie voor liet afnemen van practisch officiersexa men aan boord stappen en gedurende twee dagen de „jonkers" nauwgezet in doen en laten gadeslaan en peilen wat zij aan boord van het varend schip leerden. En we hopen, dat het loon naar werken zal geven! Onderwijl stoomt de „Hendrik" voort. Af en toe zwiept het. achterschip heen,en weer, somwijlen vaart er een trilling door het geheel en lijkt het wel of we op een met volle inspanning voortstuwende vi- breerende jager varen, instede van op onze goede, oude „Hendrik"! Trouw aan zijn achtmylsvaart snijdt de ramsteven door het nu kalme water, drijven de schroeven een driehonderdtal mensehen. in hun ijzeren woning naar Zuidelijker streken, en de wacht waakt voor een vei lige vaart. In den nacht van Maandag op Dinsdag passeeren we het lichtschip „Horns Rif en op de dagwacht worden we voor het eerst op deze reis door mist gedwongen vaart te verminderen en zelfs te stoppen. Gelukkig duurt deze periode niet lang en houdt het eentonig geklaag van de stoom fluit spoedig op. De telegrafen rinkelen weer op halve kracht en al gauw Ioopen we weer onze gebruikelijke aebt mijlen. De jager, de torpedoboot en onderzee- booten hebben ons den vorigen middag verlaten en ziin in dezen nacht weer ge- metamorfpseerd tot vijandelijke lichte strijdkrachten. De „Hendrik", stijgt ge weldig in waarde, wordt slagkruiser, maar helaas getorpedeerd, met gevolg, dat het schip wel drijvende blijft, maar slechts acht mijlen kan Ioopen. Dit laatste, onze plaats ongeveer en onze koers op de Tha- mesmonding, teneinde aldaar zoo spoedig mogelijk in dok de schade te herstellen, zfin den vijand bekend. De vijand, uit de ons zoo bekende schepen bestaande, ver sterkt met de Z 6 en Z 8, die voor dezen dag weer tot het smaldeel zijn getrokken, heeft tot taak den slagkruiser te verken nen en met de K-booten op de achterhand, ons ditmaal een doodeliiken treffer toe te dienen. Het weer is het gewonde schip nogal gunstig, het zicht is slecht, klaart met vlagen op en de zon blijft schuil achter een licht wolkendek. We hebben een vijandelijk bericht onderschept en lezen er uit, dat om en nabij half vijf het vuur het heetst zal zijn, de verkenningslinie dan gepasseerd moet worden. Omstreeks dat uur loopt de brug vol. .De Minister en smaldeelcommandant zfin met de staf tegenwoordig, verschil lende geen dienst hebbende officieren ko rnet met kijkers gewapend naar boven en ijverig wordt de heiige kim afgespeurd. Een vrachtvaarder, die door het slechte zicht eerst vrfi dicht bij opschemert, ver oorzaakt even spanning. Een oogenblik later doemen een paar visschersscheepjes op. Dan duikt omstreeks vijf uur weer een silhouet op, na enkele minuten ver andert het koers, gaat op ons toeliggen en laat geen twijfel meer, we zfin ondanks de heiigheid ontdektt Prompt werkt de verkenningsdenist van den vijand! Juist anderhalf uur later ondergaan we het gevreesde lot, twee tor pedo's tegelijk trekken hun bellci.baan onder het schip door en triomfantelijk duikt een K-boot naast ons op, de ver meende slagkruiser zou ziin luatste uur hebben beleefd! De oefening is geëindigd. De schepen vëreenigen zich om het vlaggeschip. Aan dó kim duiken de silhouetten der jagers op, 'de Z 8 begroet ons na vijf weken schei ding ais eerste bode van de Nederlandsche oörlogshaven en tegen achten is het smal deel in den vorm waarin het zes weken geleden Nieuwediep verliet, compleet. De K-booten stevenen vast in de richting van hét lichtschip „Terschellingerbank", de „Hendrik" fungeert den laatsten avond nóg als doelschip voor de „Evertsen" en groep Z-booten. Ais de afkomende eerste- wacht acht glazen slaat moeten we echter ondanks de mooie gelegenheid eindigen oifi op tijd ter reede Nieuwediep te komen. |De lichten der Hollandsohe kust slaan tegén de wolken, we zien met het buiten- géwoon heldere zicht, dat de plaats van de ondervonden heiigheid innam, „Ter schellingerbank", de Brandaris en zelfs Ameland flitsen, en, als het ware met eeinig ceremonieel, leggen we op de kaar- tehtafel, waar zoovele dagen de volgetee- kqnde Engelsche Admiralty Charts prijk ten, een duidelijke Hollandsche zeekaart neer. Woensdagmorgen 1 Augustus, 8 uur precies, passeeren we de verkenningston vain het Schulpengat en bevinden ons daarmee weer in Nederiandsch territoir. Ter reede wordt nog éénmaal het in for matie komen beoefend, dan ankeren de vijf ^oorlogsschepen juist zooals zij al die dagen in verband gestoomd hebben, tegen tiein, uur dicht voor de haven. Z. E. de Minister van Marine zal zich hipr ontschepen, en terwijl de bemannin- geji van het smaldeel op gelijke wijze als bij de aankomst van den hoogen gast staan opgesteld, neemt deze afscheid van de officieren en équipage van het vlagge schip, stapt in de commandant-sloep en hoort op eenigen afstand dwars van het schip wegstoomende, met ontbloot hoofd de; 19 schoten aan, die te zijner eere wor den gelost. Ais de sloep de haven heeft bereikt, wórdt het smaldeel ontbonden verklaard. De „Evertsen" en K-booten stoomen naar binnen, de Z 5 wacht den middag af en de „Hendrik" zal Vrijdag volgen. De reis voor vlagvertoon en oefening is hiermede ten einde. Zes weken was niet lang voor oefening. Maar wat er ook op deze reis wel of niet geleerd moge zfin, alweer is gebleken, hoe men bij den aanvang was geoefend, hoe zes weken daarin verandering kunnen brengen, en hoe zeer veel oefenen, varen en reizen, met goede, voor hun doel ge schikte schepen, voor een gezonde, krach tige'Marine van nbode is. yan officier gevoeld heeft, dat ik hen gaarne gesteund heb en heb willen helpen door de moeilijkheden heen te komen; dat ik daarbij hooit gekeken heb naar geloofsovertuiging, naar richting of wat ook. Zij, die het buiten ,de marine, in couranten e.a. anders hebben voorgesteld, zij hebben mij grof onrecht ge daan en ik mag wel zeggen opzettelijk tegen beter weten in, maar ïn mijn hooge positie heb ik mij zeker gevoeld, omdat mijn geweten Zuiver was. Het personeelsvraagstuk, het al- ler-moeilijkste in de marine, maar ook het aller-belangrijkste heb ik naar mijn beste weten getracht vooruit te helpen, maar dit wil ik u toeroepen: „gij zult steeds onbevre digd blijven zoo ge niet leert te verstaan de hooge beteekenis van het woord „dienen", d. w. z. zich weten te geven, zonder voor zich zelf te vragen, weten te offeren". Beseft, dat gij in dit moeilijk tijdsgewricht een zeer be voorrechte plaats inneemt, gij hebt vast werk, gij hebt een goed inkomen, ja, ik herhaal het luide, gij zijt bevoorrecht, want hoevelen die dol-graag werken willen, vinden geen arbeid maar wat velen uwer missen, dat is die groote zedelijke steun, dat er in het leven meer noodig is dan brood alleen. Men voelt niet dat achter de dingen een hooger iets staat, dat ons steunt en schraagt altijd en immer. Deed men dit dan zag men het leven anders, leefde men anders, dan was het vertrouwen grooter. want dat juist zetelt zoo diep; dan zouden uitwassen in de militaire samenleving als georganiseerd overleg, dat ik in den huidigen vorm uit den booze acht, verdwijnen. Wij allen te zamen, beseffen we dat goed, maken de marine en bouwen die verder; zij die na ons komen, bou wen op fundamenten, door ons gelégd. Wij aillen zitten in examencommissies, wij beoor- deelen en op dat alles wordt bevorderd. Wie voor zichzelf zijn zedelijke eischen laag stelt, wie zichzelf niet sterk voelt omdat hij weinig weet, die bouwt mede aan een zwak onderof ficierskorps en dit geldt evenzoo voor de of ficieren. Ik heb getracht u in alles goed voor te gaan. Ik hoop dat die wil tot voorgaan ook duidelijk steeds tot u allen heeft gesproken. Dankbaar ben ik allen die mij in bijna 3Yi jaar hebben gesteund en ik kan gelukkig zeg gen; het zijn er velen geweest. Ik wil hier naar voren brengen het vertrouwen door zoo velen getoond op weinig en niet gecontroleer de posten. Het spreekt wel vanzelf, dat een commandant der marine slechts iets kan be reiken zoo hij zich zeker voelt van den steun zijner ondergeschikten, hun toewijding, hun liefde voor het vak, dat wij allen vrijwillig kozen en zoo blijft bij mij bij het neerleggen van mijn commando en het verlaten van de marine het geloof, het diep gewortelde ver trouwen levendig, dat de hoop op een schoone toekomst voor ae Koninklijke Marine ook in de donkerste oogenblikken, nooit verloren gaat, mits die marine gedragen wordt door ons aller liefde, liefde die weet te dragen, te gfeven, te offeren, liefde die niet in de eerste plaats vraagt voor zichzelf en liefde die is alomvattend eri daarom de meeste. Het ga u allen en uw gezinnen wel. ^Alvorens het commando over te dragen röep ik u op om uiting te geven aan de gevoe lens, die ons ailen in deze oogenblikken be zielen; gevoelens van diep wortelende liefde voor H. M. onze geëerbiedigde Koningin en voor ons dierbaar vaderland. Geven wij daar aan uiting door het uitbrengen van een drie werf: „Hoezee!" „Leve de Koningin!" De overdracht van het commando. Zich wendend tot den schout-bij-nacht J. L, Kruys, sprak Z.Exc. het volgende: „Ik draag U thans het commando der Marine over. Ik hoop, dat Uw werk ge schraagd zal worden door den steun en den trouw van het geheele personeel!" Aanvaarding van het commando. De nieuwe commandant trad vervolgens naar voren om te verklaren, dat hij het com mando aanvaard had, en om zijn taak naar behooren te kunnen vervullen, rekende op de de volle medewerking van allen. Voorts sloot de vlootvoogd zich aan bij de woorden, door zijn voorganger gesproken, er den wensch aan toevoegende, dat hij hoopte, als hij aan het einde van zijn taak stond, te kunnen zeggen, dat de geheele marine weet, wat „dienen" is, Tfer ver wezenlij Icing, daarvan hoopt spr., dat allen daaraan zullen medewerken. Dan klinkt het commando „Sein hijschen!" Direct daarop valt het eerste schot van de vijftien, afgegeven ten afscheid aan den schei denden Vice-Admiraal. Plechtig vallen de schotende man, wien ze gelden, is een pas naar voren getreden en brengt het militair saluut. Stram in de houding staat hij daar, het hoofd opgeheven, de linkerhand aan het ge vestluisterend naar den afscheidsgroet. Vijftien schoten vallende man, die een uiterst lastige periode als commandant der marine heeft meegemaakt, gaat heen Veel is er over hem gesproken, over hem geschrevenwaardeerend en afkeurend, maar, hoe het ook zij, hij is een man van de daad, die de marine naar zijn beste weten heeft gediend. Vijftien schoten zijn gevallenC. J. E. Brutel de la Rivière is commandant-der marine-af Een ander treedt naar voren, jonger in jaren, een graad lager in rangVoor hem worden dertien schoten afgevuurd op Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Ook hij staat stram, salu eert eerbiedigHoe zal het den nieuwen vlootvoogd vergaan? Zal hij het rustiger heb ben of zullen schokkende gebeurtenissen zich ook tijdens zijn leiding afspelen? Dertien schoten zijn gevallen... f. L. Kruys is commandant der marine Op het station. Met den trein van 11.59 u. vertrok de af getreden marine-commandant, vergezeld van mevr. Brutel de la Rivière—Descovich en zoon naar Den Haag. Vele officieren waren met hun dames aanwezig om Z.Exc. een laatst vaarwel toe te roepen. Ook uit de burgerij waren enkele vooraanstaande personen aan wezig. Van het regiment Kust-Artillerie merk ten wij den commandant, overste Ridder van Rappard, op. De admiraal drukte officieren en overige kennissen de hand. De Stafmuziek, die ook hier aanwezig was, speelde den „Defilcermarsch", waarna de ver trekkende admiraal den kapelmeester persoon lijk de hand drukte De portieren ghigen dicht. Buitenlandsch Overzicht pag. II Feuilleton11 Radio-programma 6 Noch spot, noch zot6 Teraardebestelling van de slacht offers van het autobusongeluk bij Emmen 1 en 2 Japansch stoomschip met 59 man vergaan6 De Duitsche actie voor de stem ming in het Saargebied. Vierhon derd duizend betoogers3 Een legaat van f 10.000.- voor de N.- en Z.-Holl. Redding-Mij. 2 Vertrekt niet op goed geluk naar Frankrijk. Ook daar heerscht werkloosheid 2 Te Maastricht is een gepantserde smokkelauto verongelukt, waarbij de chauffeur is gedood 6 De helft van de Dieseltreinen uit den dienst genomen voor revisie. 1 Vrijlating van 15.000 gevangenen in Duitschland?6 Herdenkingsbijeenkomst van het 40-jarig bestaan van de S.D.A.P., te Amsterdam2 De overdracht van het Marine commando. Een kernachtige af scheidsspeech van den scheiden den vlootvoogd5 De voorgestelde wijziging in de onderwijzers-opleiding zal in geen geval met 1 September kunnen in gaan 2 Omtrek-nieuws 3 Marktberichten 3 Marineberichten 3 Sportnieuws 3 nog enkele vriendelijke woorden, dan zette de trein zich in beweging. De Stafmuziek had zich intusschen iets ver der opgesteld en speelde, terwijl de admiraal en zijn gezin, passeerde, het „Wilhelmus", Dit was een ontroerend oogenblik. Stram in de houding staande, zagen de vele marinemen- schen hun commandant vertrekken, de tonen van de Vaderlandsche hymne trilden na in hun zielen Pactir c'est motirir un peu....,. Binnenland De bestuurder gedood. Zondagnacht is voor het raadhuis dec gemeente Blokker, de 26-jarige Kreuger, uit Binnenwijzend, per motorfiets van de kermis te Oosterblokker komende, tegen een boom gereden. De jongeman sloeg daarna tegen het voorliet raadhuis staande hek. Hij werd zwaar gewond. Ongeveer een kwartier later is hij overleden. In den winkel van de firma H. in de Vijzelstraat te Amsterdam vervoegden zich twee dames, die het Dnitsch beter machtig waren dan het Nederiandsch. Zij waren deftig gekleed en voerden met den winkelier en onder elkaar een geanimeerd gesprek over gouden horloges en andere voorwerpen, die aanvankelijk naar haar gading waren. Het slot was, dat de dames niets kochten. Maar toen zij na eenigen tijd de winkel hadden verlaten, bleek, dat zij niet alleen rad van tong, maar ook vingervlug waren geweest. Tweo gouden dameshorloges, samen ter waardo van f 300 waren met haar verdwenen. De politie speurt nu naar deze dames, die vermoedelijk Amsterdam reeds hebben verlaten. Een onderzoek in verschillende hotels heeft althans tot nu toe geen succes gehad. Dader achtte zich benadeeld. De Chineesche stoker TengShi, die een landgenoot te Rotterdam had doodge schoten, heeft Zaterdagmorgen aan do politie de volgende verklaring afgelegd, Eenige maanden geleden was hij afge monsterd en het vooruitzicht, dat Ifit spoedig weer werk zou krijgen, was niet groot. Hij had toen een afspraak gemaakt met den shipping-master Chan YuitChin, dat deze hem zou helpen spoedig weer aangemonsterd te worden. Daarvoor had de shippingmaster een deel van zfejn gago ingehouden, by wijze van belooning. Do shippingmaster hield zich echter niet aai» zijn afspraak en Teng Ghin liep nu al eanigo maauden zonder werk. Herhaalde.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5