Radi aöiO'programma -«Iraïa ri' c,; MOCH NOCH inbraken. Gepantserde smokkelauto verongelukt. Zeven inbrekers gearresteerd- Veertien kinderen gewond Merkwaardig indirect gevolg van een moord. De diefstal te Brooklyn. De diefstal te Brooklyn. Het ondergeschoven renpaard. Doodelijk ongeluk bij onderzoekingen naar! naar giftgas De Jamamo Maroè vergaan. Menschen door den I bliksem gedood. j j De overstroomingen in Bengalen. Ongeluk met een Nederlandschen auto. Over de straat van Gibraltar gezwommen. Vrijlating van 15000 gevangenen in Duitschland Gruwelijke vondst. Een auteur maakt reclam China door rampen geteisterd. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG_j8_AUGUSTUS_J_93^i Jijk had hij den ander gevraagd hem zijn geld terug te geven oi hem spoedig aan •werk te helpen. Deze weigerde echter steeds het geld terug te geven. Vrijdag ochtend had Teng Ohin nu zelf recht willen zoeken. VERGIFTIGING. Door het eten van bramen. Aan het Oostopgaande te Holland- scheveld is bijna het geheele gezin van K. Dekker, vermoedelijk door het eten van bramen, ongesteld geworden. Woens dagmorgen is een jongetje van ongeveer 11 jaar overleden. De vrouw en vier kin deren zijn" nog onder geneeskundige be handeling. STEEKPARTIJ TE AMSTERDAM. Zaterdagnacht heeft in den Goudbloem- straat te Amsterdam een vechtpartij plaats gehad tusschen een echtpaar, dat sinds eenigen tijd gescheiden leeft. De man kwam de vrouw in haar woning opzoeken. Het kwam daarbij tot woorden en tenslotte tot daden. De man nam een zakmes en stak er de vrouw mee in de borst. Zij werd naar het gasthuis gebracht en kon na verbonden te zijn huiswaarts keeren. De man werd voorloopig door de politie meegenomen. In den loop van Zondag is hij op vrije voeten gesteld. VERDRONKEN. De 7-jarige C. van Adrighem uit de Rosestraat is Zondagmiddag bij het spelen aan den Kreek weg alhier in de Nieuwe Maas gevallen en verdronken. Het lijkje is opgehaald en naar Crooswijk vervoerd. VAN EEN HOLLEND PAARD GEVALLEN. Landbouwer doodehjfe gewend. Zaterdagavond is de landbouwer M. Zien uit Weurt in de Biezenstraat te Nijmegen van een hollend paard gevallen. Hij kreeg een zware hersenschuddingen is in het Canisius-ziekenhuis opgenomen. Daar is hij Zondag aan de gevolgen overleden. l'e Bïarlcum. Na een langdurige afwezigheid van de bewoners van de buitenplaats Jachtlust te Blaricum, gelegen aan den Eemnesser- weg, is men eerst thans tot de ontdek king gekomen, dat inbrekers een bezoek hebben gebracht. Er worden een tweetal koffers vermist. In één der koffers was o.m. een bontmantel en een arabisch statiecostuum geborgen, de tweede koffer bevatte een uitgebreide collectie tafel linnen. Verdere sporen van inbraak heeft men niet kunnen ontdekken. Men ver moedt dat de inbrekers met behulp van een valschen sleutel de villa zijn binnen gekomen. Te Moordrecht. Zondagavond is ingebroken bij een landbouwer te Moordrecht, toen het ge heele gezin naar de kerk was. Alle laden en kasten heeft men geopend en dén inhoud ervan over den grond verspreid. De politie heeft in den loop van den nacht in samenwerking met den rijks veldwachter te Capelle aan den IJssel als verdacht van deze inbraak aldaar aangehouden den 21-jarigen zwerver L. H. K., uit Montfoort, die een week ge leden in arrest is geweest wegens dief stal van kippen, en den 30-jarigen werk- loozen arbeider O. de B. te Capelle aan den IJssel. Na langdurig verhoor hebben zij bekend de inbraak te hebben gepleegd. Zij zijn naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. De chauffeur gedood, Zondagmorgen om vijf uur is te Maastricht uit het Belgische grens- plaatsje Canne een gepantserde auto, be stuurd door den chauffeur B. uit Maas tricht, over de Nederlandsche grens ge komen. De auto vervoérde 400 kg mar garine. De ambtenaren trachtten den auto door spijkerplanken te laten stoppen. De vier banden van den auto werden stuk ge reden, terwijl de chaufleur de macht over zijn stuur verloor. De auto kwam, na tegen eenige boomen te zijn gebotst, in een langs den weg gelegen sloot terecht. De chauffeur bleef achter het stuur dood zitten. Twee andere inzittenden, waarvan één gewond is, wisten te ont komen. Na eenigen tijd is de gewende vluch teling achterhaald. Het bleek te zijn de reeds lang gezochte smokkelaar v. d. Boorn uit Maastricht. Het lijk van den chauffeur is naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht, evenals de ge wonde vluchteling. Zoowel de chauffeur al$ de gewonde en de nog voortvluchtige zijn Neder landers. Nog een verongelukte smok kelauto. Onder Maalbroek bij Maasniel hebben de grensambtenaren een goede vangst gedaan. Gisteravond tegen elf uur naderde van den Elmpterberg met groote vaart een auto. De ambtenaren sommeerden tot stoppen, maar de auto reed door. Vlug werd daarop een spykerplank uit gelegd. Het gevolg was drie lekke banden. Even later vond men den auto tusschen Maalbroek en Maasniel tegen een boom gereden. De bestuurders zijn vermoedelijk onder het rijden er uit gesprongen. De auto bleek eenige duizenden paren zijden dameskousen te bevatten en behoort toe •au zekeren P. uit Roermond, Een groote organisatie van Inbrekers en helers. Reeds geruimen tijd werd, zoowel in De Bilt als te Bilthoven in diverse wo ningen ingebroken, waarhij een groote hoeveelheid aan.goud, zilver, papieren van waarde, terwijl eveneens een foto toestel van f 250 werd ontvreemd. Ook in andere gemeenten, voornamelijk in het Gooi, werden onbewoonde villa's bezocht. In Hilversum hadden dertien inbraken plaats in twee maanden tijds. De Biltsche politie stelde zich, met te Bilthoven achtergelaten sporen, in Ver binding met de politie in het Gooi en te Amsterdam. Al spoedig bleek, dat de dieven in Hilversum moesten worden gezocht. Daarna volgde de arrestatie van een zevental inbrekers, terwijl te Amsterdam een tweetal helers werden aangehouden. De ontvreemde zilveren en gouden voor werpen waren reeds gesmolten. Het kost bare fototoestel is in een bank van lee ning te Amsterdam in beslag genomen. Daar voor alle inbraken niet het bewijs is geleverd en Zaterdag jl. te Hilversum wederom is ingebroken, blijft de politie paraat en worden de extra-nacht-patrouil les voortgezet. Buitenland Op het kinderfeest, dat georganiseerd werd door den Duitschlandzender op het terrein van den Terrasséngartente Berlijn, is tengevolge van onnadenkendheid van iemand een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Twee meisjes liepen daar met ballonnen in de handen en uit de grap hield de man zijn sigaar tegen een ballon om ze te laten ontploffen. Plotseling echter exploideerden alle ballons, ongeveer 12 stuks, die de meisjes droegen, waardoor een felle vlam ontstond, die in totaal 14 kinderen verwondde. Vier moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. Zaterdagavond is bij Krumpendorf aan het Wörthermeer een veekoopman, die met een ander op een zakenreis was per auto, vermoord en beroofd, vermoedelijk door zijn metgezel. Men vond zijn lijk althans in den auto, die langs den weg stond. Het onderzoek werd geleid door den commandant van den gendarmerie- post te Krumpendorf. Toen deze 's nachts niet thuis kwam kreeg zijn vrouw een aanval van jaloezie, waarin zij naar den kelder liep, zich overgoot met petroleum én benzine en zich in brand stak. Haar man vond bij zijn thuiskomst het ver koolde lijk van zijn vrouw in den kelder. Tengevolge van een uitlating van een van moord verdachten gangster, Samuel Davis, die op het oogenblik gedetineerd is in de ge vangenis te Westchester, gelooft men een be langrijke aanwijzing te hebben verkregen om trent de identiteit van de daders van den dief stal te Brooklyn, waarbij eenige dagen ge leden 427.000 dollar werd buitgemaakt. Davis liet zich n.1. ontvallen, dat de „purperen bende" uit Detroit zich in de omgeving van New-York moest ophouden. Inderdaad zou men in drie van de medeplichtigen aan den roof te Brooklyn drie leden van de beruchte „Purple Gang" uit Detroit herkend hebben. 52.000 dollar belooning. Een belooning van 52.000 is uitgeloofd voor aanwijzingen, welke zullen leiden tot de opsporing van de bende, welke onlangs te Brook!yn 427.000 had gestolen. WONDERBAARLIJKE REDDING. Gidsen zijn er in geslaagd op de Nan- tillions-gletscher een alpinist te redden, die acht dagen in een gletscherspleet, 18 meter onder den gletscher, had doorge bracht. De man heeft zich in het leven gehouden met chocolade, een kaars en wat druiven. Hij had de brigades, die tot zijn redding waren uitgezonden, boven zijn hoofd over den gletscher hooren loopen. Wonder boven wonder is er van den alpinist slechts één voet bevroren. Drieste overvallen. Te Butler in Pennsylvanië hebben drie ge wapende bandieten een postwagen aangehou den. Zij wisten met 50.000 dollar te ont vluchten. Pc Cleveland in Ohio hebben 4 roovers den chauffeur van een vrachtauto aangeval len, waarin goederen ter waarde van 8000 dollars werden vervoerd. De roovers gingen er met den vrachtauto van door en deze is sindsdien niet teruggezien. En een vreemde jockey. De zaak van het ondergeschoven paard Hallencourt, waarvan door ons melding is ge maakt, schijnt nu opgehelderd te zijn. Twee medeplichtigen bij het bedrog, met den draver gepleegd, zitten achter slot. Zij zullen spoedig voor den rechter rekenschap dienen af te leggen. Oplichters uit Zuid- rrankrijk hebben het bedrog, niet slechts met het paard, ook met den jockey, opgezet, Mary, een rijkeluis-zoontje, moet voor Jrs, 15 000 een paard gekocht hebben, dat Hal lencourt zou heeten, waarna hij zijn papieren van eigenaar in orde bracht en zich [.een jockeybuis aanschafte. Toen dit paard uitkwam op het renveld, trok het de aandacht, dat het bijzonder op Ecureuil V leek. Mary liet een ander rijden, maar holde gedurende den ren in dè box rond om buiten adem te lijken, gelijk dit past bij een jockey, die een zware proef te dóór staan had. Achteraf is gebleken, dat de hand langers een heele comedie op touw hadden geztjLom met h.et wedden onregelmatige Min sten op te strijken, dat Ecureuil V, de vfare winaar van den Palais-Bourbonprijs, verdjwe- nen is, niemand weet waarheen en dat| de, echte Hallencourt Antibes niet verlaten hééft, waar hij thans nog is. j Mary en een zekere Hecht zijn na een ver hoor van twee 'uur op grond van oplichterij gevangen gezet. Aan de azuren kust zujlert anderen voor deze zonderlinge praktijjkeri boeten. f 1- •J j I Het Fransche ministerie van oorlog heeft de resultaten gepubliceerd van het onderzoek, dat is ingesteld naar den dood van den ge leerde Gaillard, die verleden week tijdens proefnemingen met gifgas is gestorven. Gaillard was bezig om met assistentie van leger-scheikundigen phosgeen-gas over te heven, toen een straaltje vloeibaar phosgeen op zijn kleeding viel. Achteruitstappende, trok Gaillard te spoe dig zijn masker af en zonk ineen. Elf uur later is hij in het hospitaal over leden. i Schip met 59 opvarenden gezonken. Uit Mowei wordt gemeld, dat het Japan-, sche stoomschip Jamamo Maroe, met: 59 man bemanning aan boord, in een gtojnn is gezonken. VERDRONKEN. Naar V. D. uit Londen meldt, is ^en der opvarende van het motorschip Oost zee II, zekere Boomsma, uit Gronjingen afkomstig, overboord gevallen in de Theems en verdronken. j I VIER BOEREN TER DOOD VEROORDEELD. 5 Naar uit Möskou wordt gemeld zijn, te Ljasma vier boeren wegens het in brand steken van een collectief landbouwbe drijf ter dood veroordeeld. Zij zullen doodgeschoten worden. ji Portugal wordt, naar Reuter uit Lis sabon meldt, de laatste dagen geteisterd door stormen van ongekende hevigheid. Na dagen van abnormale hitte, zijn on^e- ders, wolkbreuken en hagelstormen los gebarsten, waardoor de veldgewassen en wijngaarden grootendeels zijn vernield. Talrijke boeren zyn geruïneerd. Te Al- vocoes de Corgo zijn de rivieren huiten haar oevers getreden en de bewoners van de in de omgeving staande huizen moeten per boot gered worden. In het district Anadia werden drie personen door den bliksem getroffen en gedood. Zooals reeds werd gemeld, is de pro vincie Bihar in Bengalen, waar in liet voorjaar 2500 personen bij een aardbe ving om het leven zijn gekomen, thans door een grooté overstrooming geteisterd. Het geheele gebied zou, naar Reuter uit Calcutta verneemt, reeds volkomen onder water staan. De groote spoorweg verbindingen zijn gestremd. Bij Bhita staan ongeveer 50 dorpen geheel onder water. Twee schepen, uitgezonden door de Indische regeering, alsmede een aan tal kleine vaartuigen, verleenen de ge- teitsterde bevolking zooveel mogelijk hulp. Reuter meldt uit Keulen: Op den straatweg van Pilsen naar Schon- gau heeft een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Een Nederlandsche auto reed op dezen weg, terwijl van de andere zijde een motorfiets naderde. Een auto uit München, die den Nederlandschen wagen wilde voor bijrijden, zag den motorrijder eerst, toen hij al naast den Nederlandschen auto reed. Om een botsing te vermijden, drong hij den Ne derlandschen wagen van den weg, met het gevolg, dat deze tegen een boom reed. De botsing was zeer hevig. Drie inzittenden van den Nederlandschen auto, n.1. mevrouw Gabrielle Offers en mevr. Opperts, uit Batavia, liepen min of meer ern stige verwondingen op. Ook de chauffeur van hun wagen werd gewond. De motorrijder, die de macht over zijn stuur had verloren, kreeg eveneens ernstige verwondingen, terwijl zijn vrouw, die als duo-passagiere meereed, een schedel- en schouderfractuur opliep. De Nederlandsche auto werd geheel ver nield. Door een Engelschen marine' onderofficier. Reuter meldde Zaterdagavond uit Gibral tar, dat de onderofficier van de Engelsche marine, William Brewer, er in geslaagd is de Straat van Gibraltar over te zwemmen. Hij heeft over het 9 km lange traject van Gibral tar naar Algericas 2 uur en 4 minuten ge daan. Dit is een buitengewone sportieve prestatie. Velen hebben reeds geprobeerd de Straat van Gibraltar te overwinnen, maar tengevolge van den ;stroom, die ter plaatse buitengewoon sterk is, wat dit tot nu toe niemand gelukt. DRIE MIJNWERKERS BEDOLVEN. ïn de Solvay-mijn in het Dombrowabek- ken zijn bij een ontploffing groote massa's WOENSDAG 29 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. I VAR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9-3° P- J. Kers Jr.Onze keuken. i 10.00 Morgenwijding VPRO. j 'I 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: Kljein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels, A. Bouw meester (declamatie) en J. Stoovelaar (cau serie). 12.00 Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels gramofoonmuziek. I.001-45 De Notenkrakers o.l v. D. Wins. 2.00 Voor de vrouw. 2.20 Vervolg De Notenkrakers. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst, m.m.v A. de Booy (zang). 6.20 Berichten over den VARA-KnipctirsuS. 6.25 Gramofoonpl. 6.40 Orgelspel C. Steyn. 6.50 Sportuitzending. 7.10 Vervolg orgelspel. 7.30 Lezing W. v. d. Sluis. 7.50 Gramofoonpl. 7.57 Herh. SOS-berichten. 8.00 Voordracht Ed. Polak. 8.20 VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot. 9.00 Koos Vorrink. 9.20 Vervolg orkesteoncert. 10.00 Vaz Dias. VARA-Varia. 10.15 VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot. II.0012.00 Gramofonmuziek. i Huizen, 301 M. I NCRV-uitzending. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. G. Laarman. 11.00 Orgelconcert G. Snijders. 12.15 Leger des Heils-kwartiertje. 12.30 Concert door het Ensemble v. d. Httrk- v. d. Horst. 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Dames- en Kinderkoor „Excelsior", o.l.v. mej. F. C. Boer. 3.45 Zenderverz. 400 A. de Swarte (cello) en Mar. de Swarte-de Leeuwc (piano). 5 00 Kindcruurtje. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Afgestaan. 7.00 Politieber., Ned. Chr. Persbureau. 715 Gramofoonpl. 8.00 Orgelconcert J. Zwart. 9.00 Lezing door Prof. Dr. A. v. Vcldhuiizen. 9-30 Concert door Hétènc Ludoiph (zang), Car. Lankhout (piano), P. Lenz (cello) en J. v. Heil (klarinet). In de pauze om 10 uur Vaz Dias. 11.0011.30 Gramofoonpl. DONDERDAG 30 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 AVRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie F. Nienhuys. 10.35 Orgelspel J. Jong. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Gramofoonpl. 12.00 Orkest van de Nat. Revne o.l.v, J. Susan. 2.00 Declamatie J. de Gruyter. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Uit het KürhauSj Scheveningen: Kintfer- matinée o.l.v. H. Nolles. 4.00 Zenderoverschakeling. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 5.45 Declamatie Janny van Oogen. 6.00 Vervolg orkestconcert. 6.40 Lezing J. F. Ankersmit. 7.30 Lezing Jan Oudegecst. 7.50 Gramofoonpl. 7.57 Herh. SOS-beriichten. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gevar. rogramma m.m.v. Kovacs Lajos en en zijn orkest, radiotoonecl, C. Ruys (voor dracht), E Helfriciht (zang), B. Lenski (viool) en het Cabaret van Sally Wegloop). 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 301 M. 8.00—9.15 KRO, ip.00 NCRV. 11.00 KRO 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. P. J. de Bruin. 10.45 Gramomfoonpl. 11.00 Reportage. 12.15 Orkestconcert. 2.00 Vioolduetten, door G. Bcths en L de Graaff. 3.45 Zenderverzorging. 4.00 Bijbellezing door Ds. J. M. Weening, m.m.v. J. H. cn H. Smit Duyzentkunst (ba riton en orgel). 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel F. Kloek. 6.15 Zang door L. Houtstra-van Dam (sopraan) 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Weekoverzicht. 8.00 Arnhemsche Orkestvereen. o.l.v. H. J Manks. 9.00 Lezing Ds. G. W. C. Vunderink. 9-30 Vervolg concert. Om 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonmuziek. „„„looi n», bonrf.» J 1? KOELKAST ONTPLOFT. Twee vrouwen ernstig gewond. Te Berlijn-Dalhem is Zaterdagmiddag, op T„f"ouwe„ d* d« k'"kt" »"wc2'9 waren, werden ernstig gewond. De correspondent van de ..Times' te Ber lijn meldt, dat een invloedrijk hd van de nationaal-socialistische partij en een Me beambte van het ministerie hebben verklaard, dat 15.000 politieke gevangenen in vrijheid zullen worden gesteld. Totdat een officieele verklaring is ver schenen en het bewijs van de invrijheidsstel- linqen is geleverd, eJdus de Times is u echter onmogelijk de waarde van deze ver klaring te beoordeelen, daar het laatste woord schijnbaar alleen kan worden gespro ken door den onzichtbaren derde de ge heime politie. In de woning te New-York van den bekenden advocaat-generaal Stotesbury, die tijdens den oorlog een aantal belang rijke militaire en civiele functies heeft bekleed, is in een koffer het )yk van een blanken man gevonden, die reeds gerui men tijd dood moest zijn. De beide beenen waren van den romp gescheiden. De huis bewaarder van Stotesbury deed de af schuwelijke ontdekking. Zijn meester was vanwege het zomerseizoen reeds geruimen tijd afwezig. Nader wordt uit New-York gemeld, dat het lijk in den koffer niet in de woning van den advocaat is gevonden, maar bij den ingang, waar men den koffer blijk baar gedurende den nacht heeft achter gelaten. Men heeft het stoffelijk over schot inmiddels ook geïdentificeerd. Het bleek te zijn een zekeren Mc Mahon, een misdadiger, die in de laatste twintig jaar zes keer heeft gezeten. Poging tot bevrijding van gevangenen Er zullen thans weinig boekwinkels in Denemarken zijn, waar het kort geleden verschenen werk „I Jern" van den vroe- geren strafgevangene Car] I. Poulsen niet in de étalage ligt, want de poging van den auteur om in de gevangenis te Hjor- sens in te klimmen teneinde zich óf mate riaal voor een nieuw boek te verschaffen óf een groot aantal kameraden te be vrijden heeft in Denemarken groot op zien gewekt, temeer nu de politie er na dagen-lange naspeuringen nog niet, in geslaagd is den inbreker-auteur, die zich vermoedelijk nog op het terrein der ge vangenis bevindt, op te sporen. Poulsen is geen gevaarlijk misdadiger, maar een op avontuur beluste machine- zetter, die eenmaal wegens inbraak in de gevangenis gekomen is, sedertdien tel kens gedaan kreeg wanneer men te weten kwam, dat bij eens gestraft was, en zoo weer er toe kwam in te breken. Na eenigen tijd is hij toen aangehouden, maar hij wist te ontvluchten door net zoo lang aan de tralies van zijn celraam te wrikken, dat hij ze los kreeg. Vervolgens werd hij in de buurt van Odense gepakt en opgesloten, maar hoewel men voort durend zijn eelraam nakeek, slaagde hij er toch in opnieuw uit te breken door met een schaar en een naald in drie weken tijds een gat in den ipuur van zijn cel te maken, waardoor hij ten slotte verdween. Dat was in Oetober 1928. Eenjgen tijd later werd hij van een ge strand scheepje gered en opnieuw aan gehouden, waarna hij vijf jaar tucht huisstraf kreeg, die hij in de gevangenis te Horsens uit moest zitten. Poulsen kreeg daar werk op de zetterij en hij slaagde er in ongemerkt zijn boek te schrijven en te zetten, proefdrukje3 te maken en die mee naar buiten te smok kelen, toen hij dit voorjaar vrijgelaten werd. Te Horsens en verscheidene andere plaatsen las hjj fragmenten uit zijn nogal gekleurde beschrijving van de toestanden in de gevangenis voor en ten slotte vond hy ook een uitgever, die het boek wilde uitgeven. De meeningen van de recen senten liepen nogal uiteen, sommigen vergeleken het werk met Fallada's „Wie eenmaal uit het schaftje eeten een enkele vond Poulsen's „I Jcm" belang- ïyker, omdat dit laatste geschreven was door een man die door een elfjarig ver- y J" de cel de toestanden door en door moest kennen. Een der gevangenen te Horsens kreeg den laatsten tyd herhaaldelijk brieven over een familieaangelegenheid. Vorige week viel liet den directeur, die bij ont stentenis van den predikant de brieven voor de gevangenen doorlas, op, dat de ruimte tusschen de regels vrij groot was en by chemisch onderzoek te Kopenhagen bleek hier in onzichtbaar schrift de mede- ee mg te staan dat men zich aan de afspraak moest houden en dat de afzender op een bepaald tijdstip op de afgesproken plaats 'het toestel» zou afhalen. Bij een onderzoek op het terrein van de gevan genis vond men een fototoestel met acht films en „iet minder dan zestig ciniers 28 Augustus. - In SoWen t centrum van de Duitsche staalina 'T meldt Reuter, heersclit P'oote waardiging over het leit, dat een nu koop Japansch scheermesje op ,]e is gebracht, waarop staat: Solingen". Mpn zal hiertegen wel kunnen doen, daar de Japanschet'k* kanten het dorp, waar, dit produet maakt wordt..., den naam Solingpn 1,^ ben gegeven. "eb- Men moet Oosterling zijn, om 0n ,1 brutaal-g.enialen inval te komen De Russen de Aziaten van Europ uitgehaald. De rijperen onder a - lezers (het is 'n jaar of tachtig gel^ gebeurd) herinneren zich misschien 1 een. cacaofabrikantje uit St. Petera nanr Hnllnnrl t.nnc p.n hior 4«r.x. Mlhi hebben dergelijke grappen ook \Pi er een* gel li en naar Holland toog 'en hierl'wêe^n»^ engageerde, van wie de een toevalliJvn Houten cn de anderAmsterdam w te. Hij maakte ze pro fornia tot compagnons en voorzag zyn cacao vf den firmanaam: Van Houten. AmatP dam. r" Dergelijke gevallen zijn legio. Maar dat men een gemeente éxnre* selijk een beroemden naam geeft zich de goodwill van dien naam toe f eigenen, dat is toch zeker het. sunimnü van.... wel, laat ons beleefd blijven zeggen vindingrijkheid. n Hebben wij wellicht te maken met een nieuw economisch stelsel? Er zjjn aj z0n veel economische systemen gestrand on de klippen van de wereldontredderiJ dat men geen enkel nieuw stelsel bij voor baat moet verwerpen! Het lijkt ons zelfs, dat de vinding van onze gele broeders vele kansen op succes biedt. Japan heeft zulk een enorme over. bevolking, dat het een peulesehil moet zijn, een honderdtal nieuwe gemeenten met voordeelige, veelbelovende namen uit den grond te stampen. Het nieuwe stad'e Ford zal voor tweehonderd gulden de be. faamde Ford-auto's leveren. Het stadje Gillette, gedoopt naar den beroemden Amerikaanschen scheermessen-magnaat zal voor 'n prikkie, en zeker ook voor eenige sneetjes, de wereldberoemde Gil. lette-mesjes op de markt gooien. Het eiland Edam, ten O. van Tokio, zal kaas produceeren, de nederzetting Schiedam (bij Kohe) zal zich op likeuren en jenever werpen. Er zal zeker ook een dorp ont staan met den typisch Japanschen naam „Sakson" en het zal poreelein fabriceeren, waar de wereld van daveren zal. Port Arthur is gemakkelijk te herdoopen in de productie van glaswerk en kant Ja, Venetië en leent zich dan hij uitstek voor de slimmeriks zullen er niet voor terug deinzen, wat dieper in de geschiedenis af te dalen en de Engelsehen te eeren door één hunner steden, waar toevallig siga renfabrieken zijn gevestigd, naar Rare! I te noemen én voor het eerst zal de leuze „Er is maar één Karei I" door de feiten zijn achterhaald. Hoe meer men er over denkt, hoe meer er in het nieuwe stelsel blijkt te zitten. Als men zich over bepaalde moreele be zwaren heen kan zetten en wie houdt er tegenwoordig nog van zulke lastige remmen op na! moet men zich afvra gen: zijn de Japanners ons niet voor de zooveelste maal voor geweest? Helaas, het daghet in het Oosten..., De directie nam haar maatregelen, da bewaking werd verscherpt en toen op het aangegeven tydstip iemand tegen den muur op klom stonden eenige gewapende bewakers gereed om hem in te rekenen. Iemand, die op de landerijen rond de gevangenis woont en die niet ingewijd was, sloeg echter alarm, waardoor Poulsen gewaarschuwd werd. Hij verdween in de tuinen by de beambtenwoningen en hoe wel onmiddellijk 200 man ryks- en ge meentepolitie met behulp van zoeklichten en politiehonden deze door een zes nieter hooge afrastering omgeven terreinen be gonnen af te zoeken is men er niet in geslaagd Poulsen te vinden. Men acht het uitgesloten, dat hij kans gezien heeft nog over deze afrastering te klimmen, zoodat hij nog op het terrein zou moeten zijn. Intusschen is hij door deze geschie denis de meest-besproken persoon Denemarken en heeft hij er een enorme reclame voor zijn hoek mee gemaakt, a is dat misschien niet direct zyn bedoe ling geweest. (N. Kt. Ct.)« De schade, die ten deele door de ve schi ikkelykeoverstroomingen en tendee door de droogte in het Jangtse-dal 0 staan is, bedraagt naar uit Nalik' gemeld wordt - ruim 100 millioen doium 0111 nog niet te spreken van het 011 Jh gelijk groot aantal menschenleyens, 1 daarbij is verloren gegaan. Volgem> door de regeering gepubliceerde is bijna twee derde gedeelte van r0- aggelijke gebied getroffen. Veertien r 'incies zyn door de droogte ge.teis'n (0 dertien hebben van overstroorning®® lijden géhad. In acht provincies wu een sprinkhanenplaag en in de overige provincies hebben tenslotte1 hagelbuien groote schade aangcric EEN BRUG GESTOLEN. eiüE In het dorpje Canizzano, heho tot de gemeente Treviso Ven 's nachts een niet-allcdaagsche jj. gepleegd. Onbekend gebleven daoer» p0 ben de brug over de Silo ëG L va" brug, die dadelijk na den °°Ir',1^(j,'fl Amerikaansch larikshout is niileï®' 25 111 lang en rustte op drie houtei v

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6