„Ons Weekblad" Stadsnieuws Wat wij in de studio beleefden *Wdt uiilt lmn% 5SS5. 25 cent per maand, 31 Augustus De Vlaggen uit tv/eede blad heldersche courant van donderdag 30 augustus 1934. De overdracht van het Marine-commando. (slot) Onze magazijnen zijn Vrijdag 31 Aygsistüs na 1 uur GESLOTEN Zitting van het Kanton- gerecht te Den Helder Het abonnementsgeld van Orgaan van de Held. Radio- Centrale Onderneming, is met ingang van 2 September a sj gesteld op bij vooruitbetaling. Licht op voor alle voertuigen. ponderdag Vrijdag 30 Aug. 31 20.22 uur 20.20 uur DE VIERING VAN DEN KONINGINNEDAG. In verband met de viering van den ver jaardag van H. M. de Koningin, vestigen wij nog even de aandacht op het programma, waarvan de indeeiing ongeveer als volgt luidt: Des morgens en des middags zullen de ge bruikelijke saluutschoten aan boord van de „Hertog Hendrik" afgevuurd worden. Vóór den aanvang der parade, welke even als vorig jaar op het Westpiein staat opge steld, vindt een autotocht voor ouden van dagen plaats, ditmaal voor hen, die niet in een der tehuizen worden verpleegd. Des middags is het verzamelen op de Rijks werf voor de deelnemers aan den Middenweg. Voor bijzonderheden, zooals de uit te voeren liederen en de toegangsprijzen verwijzen wij naar het bekende programma. Des avonds concerteert het Stedelijk Mu ziekcorps onder leiding van den heer Joh. F. Pala in de muziektent (Julianapark) met een zeer aantrekkelijk programma. Er zullen na melijk een 3-tal nummers uitgevoerd worden, welke de vereeniging a.s. Zondag óók op het concours te Halfweg zal spelen. Als waardige afsluiting van den Oranje-dag wordt des avonds een vuurwerk afgestoken. Voor plaats en tijd zie men weer het pro gramma, dat verkrijgbaar is bij den boekhan del, de bekende adressen, en aan onze loket ten, voor den prijs van 0.10. Bloemenzakeri 's middags ge sloten. Blijkens een advertentie van de Ver. Bloemenwinkeliers zullen alle bloemen- gaken morgen, na 1 uur, gesloten zijn. De politieafzetting foSj liet vuurwerk. De Commissaris van Politie te Den Helder verzoekt ons mede te deelen, dat in verband met het in den avond van 31 Augustus e.k. in het Timorpark af te steken vuurwerk, de Javastraat. tusschen de Soembastraat en het Timorpark, de Timorlaan en de z.g Oude Alkmaarder- weg (tusschen de Timorlaan en den Mid denweg) op dien dag van des namiddags 9 uur af voor alle rijverkeer gesloten zullen zijn tot na afloop van het vuurwerk. Voorts wordt aan het publiek mede gedeeld, dat het aan de hand medevoeren van rijwielen op het door de Politie af gezette terrein in verband met de veilig heid niet wordt toegelaten. P.T.T.-DIENST OP KONINGINNEDAG. Ter aanvulling van het eerste bericht deelt de directeur van het P.T.T.-kantoor mede, dat de tweede briefpostbestelling op 31 Augustus niet op den gewonen tijd om twaalf uur uitgaat, doch in de mid daguren, na aankomst van den posttrein van 15.47. Dagorder van den aftredenden vlootvoogd. De vice-admiraal C. E, Brutel de Ia Rivière heeft Dinsdag bij zijn aftreden nog de volgende dagorder uitgevaardigd: Officieren, onderofficieren en man schappen. Bij Koninklijk Besluit van 25 Juli 1934, no. 88 heeft het Hare Majesteit de Ko ningin behaagd, mij met ingang van he den eervol te ontheffen van de betrekking van Commandant der Marine te Willems oord, tevens Commandant van de Stelling van Den Helder en mij met ingang van 1 September a.s. op mijn verzoek te pen-* sionneeren. Het Commando is door mij overgegeven aan mijn opvolger, den Schout-bij-Nacht T, L. Kruys. Op dit oogenblilj, waarop mijn marine- carrière na 35 jaren dienst een einde neemt, een blik terugwerpende, komen mij de woorden in gedachten tot de Marine gesproken bij het aanvaarden van het be vel en waarbij ik de verwachting uitsprak, dat een ieder zich door groote toewijding, plichtsbetrachting en ijver zou inspannen mede om het aanzien van de Marine te verhoogen en hare paraatheid zoo hoog mogelijk op te voeren. Zonder uitvoerig terug te treden in hetgeen in de laatste twee jaren zich heeft afgespeeld en nog zelfs kort geleden op een van Hare Ma- jesteits schepen geschiedde, constateer ik met diep leedwezen, dat die verwachting verre van in vervulling is gegaan en allen die het voorrecht hebben het Vaderland ter zee te dienen, zullen zich tot het uiter ste moeten inspannen om het volle ver trouwen der natie te herwinnen. En de Marine kan dit slechts wanneer een ieder, van hoog tot laag, elk uur van den dag duidelijk voor oogen houdt, de hooge beteekenis van het woord „dienen der halve niet bij herhaling eigen belang op den voorgrond stelt, maar weet te offeren, verstaat te geven, zoo van zijn tijd als van 2'jn persoon. Men moet beseffen, dat het dienen is een zich met opgewektheid geven, hoeveel dit ook van ons zal vragen en daarbij moet wel in de allereerste plaats een iegenlijk klaar voor oogen staan, dat hij is militair, óiet naar het uiterlijk slechts, maar naar het innerlijke. Die hooge plicht, ik schroom met het hier uit te spreken, voel ik niet, "at het geheele personeel steeds duidelijk voor oogen staat. De bijzondere tijdsomstandigheden heb- oen mede op veel hun stempel gedrukt en lebben gemaakt, ook door het beperkte en steeds ouder wordende materieel, dat e taak van een ieder er niet gemakkelij ker op is geworden. Met groote dankbaarheid gedenk ik de velen, die mij gesteund hebben, hoe be scheiden hun post wellicht ook moge zijn geweest, zij hebben mij mijn veelomvat tende taak zeer verlicht. Het is mijn ernstig streven geweest om staande op het hoogste punt in de marine carrière U allen goed voor te gaan. opdat de Marine kon opzien tegen zijn Chef en naar buiten steeds een waardige indruk werd gemaakt en ik heb dit des te sterker gepoogd, omdat ik zoo levendig gevoelde, dat de Marine veel had goed te maken. Moge het u allen gelukken door den weg in den aanvang u gewezen en dien we gezamenlijk reeds geruimen tijd weer heb ben ingeslagen, de Marine eendrachtig te verheffen tot dat hooge standpunt, waar op ze behoort te staan, haar oude traditie getrouw, dan zal het U en de Uwen wel gaan, hetgeen ik U van harte toewensch. Moge onder alle omstandigheden U slechts de eer en het heil van het Vader land voor oogen staan. Leve de Koningin. Willemsoord, 27 Aug. 1934, C, J. E. Brutel de la Rivière. Dagorder van den nieuwen Vlootvoogd, Door den mm wen Marine-commandant, schout-bij-nacht f, L, Kruys, is Dinsdag de volgende dagorder uitgevaardigd: Officieren, onderofficieren en manschappen. Het heeft H. M. de Koningin behaagd mij met ingang vati heden te benoemen tot Com mandant der Marine te Willemsoord, tevens Commandant van de Stelling Den Helder. Ik aanvaard deze functies op een tijdstip, dat de Koninklijke Marine nog bezig is zich te herstellen van de ernstige slagen, die zij zichzelf heeft toegebracht. Meer dan ooit wordt van een ieder geëischt, dat hij zich met buitengewone toewijding, plichtsbetrach ting en ijver zal inspannen om de op de Marine geworpen blaam uit te wisschen en het vertrouwen van het Nedèrlandsche volk te herwinnen. Zonder dit vertrouwen is een weermacht onbestaanbaar! Ik verwacht dat Gij allen dit zult inzien en door onderling vertrouwen van hoog tot laag gesteund, er met Uwe beste krachten toe zult bijdragen om door samenwerking te bereiken, dat de Marine steeds in alle op zichten aan haar doel zal kunnen beantwoor den en zich in alle onderdeelen de hooge leiding van onze geëerbiedigde Koningin waardig betoont. LEVE DE KONINGIN 1 Willemsoord, 27 Augustus 1934. MIDDELBARE HANDELS AVONDSCHOOL. Blijlc6iis een in dit nummer voorko mende adv. zal de inschrijving van leer lingen voor den nieuwen cursus geschie den op: Maandag 3 September 's avonds van 1 8.30 uur, aan het schoolgebouw, Hoofdgracht 14. SPEELTUIN AFD, CENTRUM, Wegens de ongunstige weersomstandig heden is het Tuinfeest van de afd. verzet op Zaterdagmiddag a.s. De kinderen worden dan bij goed weer verwacht bij het Clubhuis, Hoogstraat, om half twee. Vaders en moeders kunnen gaarne mee komen. MARINE-SANATORIUMFONDS, Op Zaterdag 8 September e.k. zal er te Den Helder ten bate van het Marine- Sanatoriumfonds een vlaggetjesdag wor den gehouden. Dames boven de 16 jaar, die zich be schikbaar zouden willen stellen voor het verkoopen van vlaggetjes, kunnen zich hiervoor opgeven Koningsplein 5, alhier. HARDDBAVEBIJVEREBNIGING „DRAVERSLUST" Naar men ons mededeelt, is de Ver eeniging „Draverslust", aangemoedigd door het succes van de door de Ver eeniging gehouden draverij, van plan nieuwe leden te werven. In de Maandagavond gehouden bestuurs- vergaderig is het bestuur met eenige leden uitgebreid. Het ligt nu in de be doeling om binnenkort een openbare ver gadering te houden, waar verschillende zaken besproken zullen worden. Daar de contributie slechts 1 gulden per jaar be draagt en deze tak van sport ook een Heldersch belang is, door het bezoek van tal van menschen van buiten de gemeente, meent het bestuur wel leden te kunnen werven, temeer omdat het lidmaatschap recht geeft tot toegang tot het terrein van de Vereeniging. LEESBIBLIOTHEEK GEBOUW „IRENE", HOOGSTRAAT 89, Van deze Bibilotheek, die nu onge veer 13 jaar geleden, op bescheiden voet werd opgericht, verschijnt a.s. Zaterdag, 1 September, het jaarlijlrsehe supplement op den catalogus. Dit getuigt van ge- stadigen groei en van toenemende belang stelling van de zijde der lezers. Het bevat n.1. de titels van bijkans 200 nieuw aangeschafte werken, waardoor deze Bibliotheek thans een 1250 banden om vat, waarvan ongeveer 350 voor de jeugd bestemd zijn. Bijna allG boöken bohooron tot net genre ontspanningslectuur en dragen een positief Christelijk karakter. W ie zich interesseert voor (hr. lectuur en litteratuur, ook de nieuwere, kan hier dus terecht. Van de groeiende belangstelling m deze Bibliotheek getuigt ook het feit, dat voortaan tweemaal (vroeger eens) ner week gelegenheid bestaat tot het ruilen van boeken, n.1. op Zaterdag van vijf uur tot half zeven en op Woensdag van half acht tot half negen Voor ver dere bijzonderheden zie men de adver tentie in dit nummer. GROOT NATIONAAL MUZIEK CONCOURS TE HALFWEG. Het Harmoniecorps „Eensgezindheid" te Halfweg, heeft naar aanleiding van zijn 25-jarig bestaan een Nationaal Con cours uitgeschreven, dat werkelijk op den naam van „groot" aanspraak kan maken, daar niet minder dan 50 muziekvereni gingen hebben ingeschreven. Inderdaad, voor het organiseerende corps een groot succes. Zondag j.l. hebben de wedstrijden een aanvang genomen, worden Zaterdag en Zondag a.s. vervolgd en eindigen den Oen September. Onder de deelnemers be hoort ook ons „Stedelijk Muziekcorps", hetwelk voor de Eere-Afdeeling Harmonie heeft ingeschreven en Zondag a.s. moet spelen in gezelschap van „Excelsior", Noord-Scharwoude en „St. Caecilia", Nieu- wendam. („Forzando", Amsterdam, speelt in dezelfde afdeeling, maar moet 9 Sept. spelen). JHet Heldersche corps heeft als verplicht nummer te spelen Beethoven's beroemde treurspel-ouverture „Egmont", een werk, dat geen commentaar behoeft, .een der mooist geschreven in zijn soort, gedacht als openingsstuk bij het Treurspel van dien naam (van Goethe). Een ouverture met een traditie, waaraan niet te tornen valt. Het eigen gekozen nummer is een, noviteit, maar een meesterstuk van com positie, n.1. de Ouverture „Harald" van den Franschen opera-componist Xavier Leroux (overl. 1919), in een zeer geslaagde bewerking voor Harmonie-orkest van Ga- briel Parès. Deze ouverture wordt weinig gehoord en is bij ons weten op concoursen in ons land nog nooit vertolkt. Misschien vanwege de groote technische moeilijkhe den, welke dit opus biedt. Maar zijn dezé overwonnen, dan zal de uitvoering zeer zeker indruk maken. Het feit echter, dat de heer Pala met zijn corps deze ouverture gekozen heeft en haar, met inbegrip van de „Egmonf-ouverture, straks voor de heeren juryleden zal vertolken, is het ge-i volg van een lange en vruchtbare studie, waaraan alle executanten hun deel heb ben, die hun directeur in zijn moeilijke opdracht, door getrouw repetitiebezoek, van grooten steun zijn geweest. Hopen we nu maar, dat de groote toewijding en extra-inspanning, welke voor een en an der noodig waren, aanstonds met een succes daaraan evenredig, beloond zal worden. Morgenavond zal het corps in de tent in het Plantsoen beide werken uitvoeren en de aandachtige toehoorder zal dan zelf kunnen oordeelen. De jury wordt gevormd door 3 bekwame musici, n.1. onzen oud-tadgenoot, den heer A. L. Hazebroek, en de heeren M. C. van de Rovaart en B. D. Peters. Het „Stedelijk Muziekcorps" vertrekt Zondagmorgen met den sneltrein naar Amsterdam en vandaar per efectrischê tram naar Halfweg. Er wordt ook aan den Marschwedstrijd deelgenomen. Vermelden wij tenslotte nog de voor naamste uitslagen van den eersten dag van dit Concours. Aan den Marschwed- strijd namen 9 corpsen deel, die allen een len prijs verwierven: laagste 54 p., hoog ste 57 'A p. Voor de Concert wedstrijden waren 14 vèreenigingen, waarvan er 6 een 2en en 8 een len prijs toegekend kre gen. Het minimum voor een len prijs ïs 800 en het maximum 360 punten. De 1e prijswinnaars verwierven resp. 300, 303, 303, 308, 309, 310, 321 en 339 punten. „Kunst na Arbeid", Primerend' (afdeel. Uitm. Fanfare) verwierf het hoogst aantal punten; daarop volgt „Kunst na Arbeid". IJmuiden (afd. Lhtm. Harmonie). „Kunst kring", Spaarndam, uitkomende in de Su perieure Afdeeling Fanfare, welk corps dit jaar voor de derde maal op een concours uitkomt (daarvoor te Heem stede eu Leiden), kwam precies aan het minimum toe. ERNSTIGE AANRIJDING GP DEN ZEEDIJK. Autobestuurder onder drank- invloed. Gisteravond te ongeveer half negen reed de heer v. d. B. alhier met zijn luxe auto op den Zeedijk, en, naar men ons meedeelt, van iinks naar rechts over den weg slingerend. Verscheidene wandelaars konden zich ternauwernood in veiligheid brengen, doch de heer G. K. was niet zoo fortuinlijk. De auto reed hem aan, en het slacht offer werd opgenomen met een gebroken been en een ernstige hoofdwonde. Wij vernemen dat de heer v, d. B. onder invloed van sterken drank verkeerde. De heer K. is naar het hospitaal over gebracht, terwijl de zaak in handen der politie is. MELKWAGEN OP DEN LOOP. De uitdrukking is voor rekening van onzen berichtgever, die ons kwam ver tellen dat de melkwagen van den slijter B., gistermorgen op den Singel „op den loop" was gegaan. B. had zijn driewieler verzuimd op de rem te zetten, terwijl hij een klant ging bedienen. Van deze schoone gelegenheid maakte de wind gretig ge bruik, duwde tegen het vehikel aan, dat gewillig aan den rol ging en tegen het trottoir strandde. De inhoud, een aantal flesschen melk en een paar dozijn eieren vielen aan duizend gruzels en de wind schaterde, maar de melkboer TOONEEL VOORSTELLING IN CASINO. Op Donderdag 6 Sept. zal, zooals wij reeds meldden, in Casino alhier gespeeld worden „Rubber", een spel uit Deli in 6 tafereelen, door Mevr. M. H. Székely- Lulofs. Mevr. Székely-Lulofs schreef als inleiding tot haar stuk o.m. het volgende: Wat de roman „Rubber" wilde zijn, dat wil ook het tooneelstuk „Rubber" zijn: een beeld uit een zeker deel der Neder landsen-Indische samenleving. Ee'n beeld uit een speciaal deel van de Nederland- sche Kolonieën: uit de cultuurwereld, be grensder gezegd, uit de Rubberwereld van Sumatra's Oostkust, van Deli. Een beeld, een reeks beelden liever, waarin aange toond wil zijn, wat eigenlijk dat woord „Rubber" beteekende in het leven van hen, daar ver in de tropen, op veraf ge legen ondernemingen, in die jaren, dat het product „Rubber" door een ontzettende prijsstijging het primitieve leven op een ontginning allengs veranderde in het on- gebonden, onuitgebalanceerde „Society- I leven" van de Tropen, NEDERLANDSCH-ÏNDISCHE CONVERSIË-LEENING. Zooals in onze advertentiekolommen reeds is bekend gemaakt, zal worden over gegaan tot de uitgifte van een 4 pet., door het Rijk gegarandeerde Ned. Ind. Conversieleening ten bedrage van nomi- door Yvel Dlawnurg. Als de wereld luistert. - Met een snelheid van drie-honderd miliioen meter per seconde vliegen onze stemmen door de lucht. Microfoon-fieber. - Janus krijgt een complimentje. Door de breede ramen van, de groote Phohistudio kijk ik naar buiten. Heel hoog in de lucht pieken de zware masten van de Nederlandsche Seintoestellenfa- briek. De ééne, de hoogste, is de kortegoif- zender van Nederland; deze kan alleen in Nederland worden gehoord. De andere masten zijn eigenlijk niet meer in ge bruik, doch worden hoofdzakelijk gebe zigd voor proefnemingen van de Neder landsche Seintoestellenfabriek. Voor een onzichtbaar gehoor, op onme telijke afstanden, duizenden kilometers van de studio verwijderd, speelt Lou Cohen met zijn mannenDe roode lamp brandt nog steeds als teeken, dat andere werelddeelen verbonden zijn met de studio. Buiten, onder de hooge masten, loopen nijvere werklieden, doch z ii kunnen niets hooren van wat er in de studio gebeurt, hoewel de afstand belachelijk klein, eeni ge meters is, maar aan het andere eind der aarde zit een man in de vergeten rimboe en hü hoort alles. In Batavia en Soerabaja zitten men schen in hun Indische huizen of op de soos en zij luisteren. Op Ouraoab,Suri name, op schepen in den indischen Oceaan, daar trillen op hetzelfde oogen- blik electromagnetische golven. Met de snelheid van het licht hebben zij zich voortbewogen en bijna op hetzelfde oogen- blik, waarop de musici hun tonen voort brengen, is dit geluid hooger in de stra tosfeer gestegen, dan ooit een mensch zal bereiken.... In een ondeelbaar oogenblik dringt het door, tot de luisterenden in Indië, Azië eu Amerika. Een vreemde ontroering komt over mij; zoo straks zal ik zelf zitten in een klei nere studio, beneden. Naast raii Janus Kuiper. Onze stemmen zullen dan hoog, heel hoog flitsen door een gebied, dat nog nooit een sterveling heeft bereikt. Mis schien nooit zal bereikenen ik kijk door het raam. De schoorsteen van de N.S.F. braakt zwarte roetwolken, die opstijgen, langzaam, o zoo langzaam naai' den hemel. Op den straatweg loopen menschen, een paard zeult voor een kar met groen ten, een haringventer heeft blijkbaar een klant onder de werklieden gevonden. Ik zie hoe hü, beneden mij, broodnuchter, een zouten haring uit elkaar trekt, Vlak over de Phohi zie ik een raam, waarop staat: Gelukskantoor. De wereld gaat gewoon zijn gang en tochvlak achter het venster gebeuren wonderlijk vreemde dingen. Met de snelheid van het licht, ijlen geluiden van menscheliike stemmen door de stratosfeer om de wereld. O machtig menscheliik kunnen! Een vliegmachine ronkt in de hoogte, mis schien duizend, tweeduizend meter hoog. Ik kan het hier, door het raam niet schat ten, maar wat is duizend, wat tienduizend meter? Wat is hoogte, wat snelheid? Alle afstanden zinken in het niet bii het tempo waarmede in deze studio gewerkt wordt. Want gelijk het licht door de eeuwige ruimte vliegt met een snelheid van 300.000.000, zegge driehonderdmillioen meter per seconde, zoo vliegen de gelui den uit deze studio voort. O, machtig menscheliik kunnen! Waar om is de wereld zoo'n hel? De snelheden heeft den mensch met record geslagen, en toch.... het ware geluk, de ware liefde, de vrede, de broederschap kan de mensch- heid maar niet bereiken. Hij jaagt vruch teloos achter deze aan, maar ze schijnen hem te ontvlieden. Ze lijken zoo ver, zoo oneindig ver. Waarom zijn deze onbereik baar, waarom is de wereld ondanks het machtig menschel ijk kunnen, een hel ge bleven? De roode lamp is uit. Lou Cohen en zijn mannen rusten een oogenblik uit. Indië is weer een oogenblik ver weg, en daardoor ben ik even fft de gelegenheid, met den wakkeren dirigent te praten, maar slechts heel even, want de omroeper komt waarschuwen, dat het mijn tijd is. Ik daal een trap af en praai Janus in de controlekamer. Dan gaan we gedrieën haar de kleine studio. Het is een heel een- ZUSVER WOLLEN VLAG met wit gelakien stok en practischen houder geheel compleet üse naai 485.000.000 tegen een koers van uitgifte van 100 pet. Aan houders van niet uitgelote, per 1 October 1934 aflosbaar gestelde schuld bewijzen der Ned. Ind. leeningen 1915, 1916, 1917. 1923 A. 1926 A-B, 1929 en 1932, wordt recht van voorkeur verleend. Van dit bedrag ad 485.000.000 is reeds geplaatst 172.123.200, terwijl door openbare instelling een bedrag van ten hoogst 67.834.000 vast is toegezegd. De inschrijving op het resteerende be drag ad 312.876.800 ad 100 pet. kan geschieden tot op Vrijdag 14 September 1934, tot des nam. 4 uur, te Amsterdam bij de Ned. Bank N.V. (Kantoor Heeren gracht 461/63; te Rotterdam bij de bijkan toren van de Ned. Bank N.V., Boompjes 72a en voorts bij hare Agentschappen in de advertentie vermeld. De betaling zal moeten geschieden op 1 October 1934, tegen in ontvangstneming van recepissen met coupon, vervallende 1 April 1935. Zitting van Dinsdag 28 Augustus 1934. De idealist. Het eerste slachtoffer, dat op dezen zwoelen zomerdag voor de balie ver scheen, was de in Leeuwarden geboren J. F., alhier het bedrijf van schilder uit oefenende, en er van verdacht „Thalman- speldjes" en couranten van zekere poli tieke groep aan den man gebracht te heb ben, zulks echter zonder toestemming der autoriteiten, en bovendien ter eigen ver rijking. De schilder, die het niet zoo erg scheen te vinden nebenbei een kleine verdienste te hebben, hoewel hij dit niet volmondig toegaf, had een exemplaar der speldjes aan een rechercheur hier ter stede ver kookt, evenwel wetende, dat hü dit deed aan een der dienaren van Justitie. Na tuurlijk komen dergelijke zaken in een goed-geordenden Staat niet te pas en oor deelt het Openbaar Ministerie een straf van 15 boete subs. 15 dagen op te moe ten leggen. Na een kort samenspraak met den Kan tonrechter, waarbij beklaagde belooft zich nooit en te nimmer meer aan dergeliike uitspattingen over te geven, valt het von nis: 3 of 2 dagen. Waarmede verdachte haastigliik genoe gen neemt! voudige kamer. De omroeper, de heer Van der Meilen, draagt 2 stoelen aan. Misschien een fractie van een seconde voel ik mij, alsof ik in de doodencel van de Sing-Sing op 'n electrischen stoel moet zitten. Als een klein duiveltje grü'nst de microfoon ons tegen. Maar dan ben ik weer geheel de oude. Ik kijk Janus aan. Hij is doodkalm. Hou je taai, Janus, zeg ik. De omroeper komt binnen, zegt, dat ie de verbinding tót stand zal brengen, en beduidt, dat wij moeten zwijgen. Hü trekt aan een knopje, de verbinding is tot stand gebracht, en dan vertelt ie aan de Aziaten, Amerikanen en Australiërs, dat Janus Kuiper, de bekende menschenredder, en Yvel Dlawnurg van de Heldersche Cou rant, een speech zullen houden. En hij twijfelt niet, of deze gehaaide bekende Jutters, enz. enz. Dan, als hij ons in het zonnetje gezet heeft, trekt ie zich beschei den terug, en gaan Janus en ik, net als Jaap en Thijs vroeger, aan een tafeltje tegenover elkaar zitten. En dan gaan we gezellfg zitten boomen met de dames en heeren aan den evenaar. Janus doet het best! Hii is een artist eerste klas, dat moet gezegd. Ik heb geen erg, dat mijn stem hemelafstanden aflegt. Het is hier in de studio zoo nuchter, zoo kantoor achtig gewoon. Maar aan het slot dringt het weer fel tot mij door. Het is in Hilver sum 3 uur namiddag, klaarlichte dag, en toch zeg ik: „Goeden avond, dames, hee ren en Jutters in de Oost, en direct daar op: Goeden morgen in de West. Ook genavend, zegt Janus, ook gemorgen.... Wij hebben met de wereld gesproken. Was ie effe goed, zegt Janus enthou siast.... Maar de omroeper komt snel aonloopen, drukt haastig op den knop en de wereld kan ons nu niet meer hooren. Alleen het spontane: „Was ie effe goed" van Janus, heeft Indië, Amerika en Azië nog gehoord, en, hoewel dat niet bii het programma behoorde, klonk het echt na tuurlijk. 't Is goed en duidelijk geweest, zegt de omroeper, de heer Van der Meilen, prij zend tot Janus. Janus knikt. Daar ben ik bly om, zegt hij, als je wat doet, moet je het goed doen! Daar komt zoowaar een juffrouw van den technischen dienst in de studio. Een reuze vriendelijke juffrouw, die heeft het ook gecontroleerd. Behalve een compli ment, zegt ze, dat Janus een reuze mar kanten kop heeft. „Ja", zegt onze popu laire menschenredder, „ik heb nog een goeie kop met haar! Maar ik loop ook pas tegen de tachtig!" Dan nemen we afscheid van al die vriendelijke menschen. Tot weerziens, zeggen ze eu dat vinden wü erg liartelük. Buitenlandsch Overzicht pag. t FeuilletonI Radio-programma2 Een Heimwehrkazerne in eert voorstad van Weenen door politie bezet7 Boschbranden te Ermelo. Kwaad willigheid in het spel1 De nieuwe spelling is thans in het programma van de eindexa mens opgenomen7 Kind vermoord te Amsterdam. Vermoedelijke dader aangehouden 7 Het eerste uitstapje van de Konin gin in Noorwegen, na dagen van rust7. Demonstratief congres van het N.V.V. inzake de werkloozen- zorg7 Ernstige auto-ongelukken in Ita lië. Acht dooden en 36 gewonden8 De sportvlieger, dr. f. v. d. Leeuw is bij een vliegongeluk om het leven gekomen8 Een Amerikaansch vlieger op weg om een tocht rond de wereld te maken 3 De vierde zoon van den Engel- schen koning. Prins George, heeft zich verloofd met prinsis Marina van Griekenland7 Harlingen viert zijn 700-jarig be staan 7 Omtrelc-nieuws 6 Marktberichten8 Marineberichten8 Sportnieuws8 3 Het flobbelverbond. De volgende kwestie betreft een drietal jongelieden, die 't onzedelyke van hasard en baccarat niet inzien, en getracht had den een kleine bijverdienste door dobbe len te verkrijgen. Alles in eer en deugd onder elkaar. Edoch: een agent had de lucht er van gekregen, en proces-verbaal opgemaakt, hoewel hii er niet in geslaagd was de dobbelenden op heeterdaad te be trappen. Wat hem natuurlijk hoogelijk speet. Ondanks de bekentenis van een der heeren kon de Kantonrechter, in verband met het ontbreken van bewys, geen ter men aanwezig achten tot een veroordee ling over te gaan, ofschoon hem dit zeer aan het hart ging.... Het dobbelverbond kwam er zood" nöe zonder kleerscheuren af! Andere lucht Hierna volgt de mededeeling, dat een van onze meest suprème straatfiguren, de bekende B. M. naar een inrichting gezon den zal worden, waar men zal trachten van hem weer een behoorlijke wereld burger te fahriceeren. De onsportieve. G. P. uit Grouw had op Wieringen de 3-wielige bakfiets van J. de W., welke op den Gemeenelandsweg stilstond, volgens het proces-verbaal roekeloos aangereden» en stond heden voor dit vergrijp terecht. Verdachte begrijpt nog niet hoe het mo gelijk was dat hij er niet langs kon: hij had vast en zeker gedacht, dat het ging! De eigenaar van de bakfiets vertelt met een nog droevig gezicht,, dat de man hem eerst aanreed, en er daarna vandoor ging, precies of er zoo maar heelemaal niets gebeurd was. Gelukkig had hü het num mer opgenomen van den ruwaard, en was er zoodoende in geslaagd zijn belager uit te visschen. De ingewikkelde kwestie van de schuldregeling werd thans op het tapijt gebracht. Deze zat vreemd in elkaar, en zag er rijkelijk boog uit. De verdachte merkt dan ook op, dat hii er niets voor voelt zich te laten „snije", wat niemand hem kwalijk kan nemen. Het O. M. acht het bewjjs geleverd, en vordert een boete van 30 subs. 30 dagen, met verwerping der civiele vordering. Vonnis: 30 of 10 dagen. „VrooRjke keuken". De 29-jarige J. P. uit Den Helder had op 10 Juni herrie geschopt.in het café van den heer W. in de Koningstraat. Bor den, glazen en aschbakken vlogen door de taveerne heen, dat het een lieve lust was. De eigenaar zag er evenwel den hu mor niet van in, en stond thans zijn zaak te verdedigen. De Kantonrechter vond het vreemd, dat men personen, om hun ruwheid en balddaigheid bekend staand» zooals verdachte, in zyn zaak toelaat. Hiertegen kwam de heer W. op met da verklaring dat J. zoo nuchter als een hoen was. De eisch tot schadevergoeding werd afgewezen, en het O.M., dit optre den van verdachte niet te pas vindend, eischte 15. of 15 dagen. Vonnis: 15.of 15 dagen. De huppelende vischkneeht. J. B. M. te Den Helder, volgens het proces-verbaal het beroep vischloiechfc

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5