KERMIS TE ALKMAAR. ZONDAG Breezand Anna Paulowna. per ESONA 10 HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1934. extra reis naar Alkmaar (Schoorl) Watertochtjes op het Marsdiep f 0.25 Langs de Straat. De zeezwaluw. Er is gewoon Krentenbrood en I er is Krentenbrood van Krigée' GEMBERBROOD 25 CT Van Galenstraat 71, telef. 399 Koninginnefeest. De spelen op het Sportterrein. Regen han ons niet deren! Neen, we hebben ons het genoegen nu eens niet laten vergallen door den regen, niks hoor, leiders en kinderen trokken lich er niets van aan! Met een heerlijk optimisme en een warm enthousiasme, dat ondanks het minder prettige weer heerlijk aandeed, hebben de dames en heeren organisato ren de feesten voor de jeugd ter hand genomen en ten uitvoer gebracht. Om twee uur precies, gelijk het programma meldde, werd vanaf de Werf poort door de stad naar het terrein van de voetbal- vereeniging «Helder* gemarcheerd Voor op de Oranje Harmoniekapel, dan de deelnemers aan den wedstrijd voor ver sierde fietsen, op hun beurt gevolgd door de schare kleintjes, die aan de di verse andere spelen zouden deelnemen. Maar daarmee was de stoet nog niet ge ëindigd, want zooals het nu eenmaal hoort, geschiedde ook thans: een massa ouderen en niet deelnemende kinderen volgden de Oranje Harmoniekapel als wijlen den Rattenvanger van Hameien, echter ging het niet naar het verderf, maar naar het pleizier, het feeet, door de Oranjeminnenden voor hen georgani seerd. Eenmaal op het terrein aangeko men leek het, of de massa den velen leiders boven het hoofd zou groeien, zoo krioelde het van dat grut. De versierde fietsen werden tegen het hek van de tribune geëtaleerd, zoodat de jury zich een juist beeld van het materiaal kon vormen. De bedoeling was, dat de kin deren eerst eenige liederen zouden zin gen, maar voordat een ieder dat aan het verstand gebracht was, o goedheid, daar lijn wat woorden, soms wel eens harde, voor noodig geweest. Gelukkig was de zaak net gezond, toen de Oranje Har moniekapel het Volkslied ten gehoore bracht. De marinecommandant en Mevr. Kruijs vereerden de kinderspelen met een be zoek. Toen deze het terrein betraden, werd Mevr. Kruijs namens het comité bloemen aangeboden. Natuurlijk verrees men van de zetels toen de Volkshymne weerklonk, dan had 'n korte begroeting plaats tusschen de auto riteiten de burgemeester en Overste Ridder van Rappard waren reeds aan wezig. Onder de aanwezigen behoorden voorts vele notabelen van de stad en natuurlijk was vrijwel het geheele comité, dat zoo schitterend voor de ensceneering en financiering van dit jeugdfestijn had zorg gedragen, present. Begonnen werd met een aantal liederen, die gezongen werden door de kinderen; voor de muzikale begeleiding zorgde de Oranje Harmoniekapel, het geheel stond onder leiding van den heer Joh. F. Asma. Deze kinderzang werd hoogelijk gewaar deerd, getuige het hartelijk applaus van de tribunebewoners. De kinderen waren dan ook uitstekend voorbereid, dat was goed te merken. „Vreeselijk aardig" hoorden we een dame in onze nabijheid zeggen, en al is haar uitdrukking dan niet geschikt voor een bloemlezing, toch geeft het u een beeld dat het werkelijk aardig was 1 De heer Asma had na afloop een compliment in ontvangsi te nemen van den burgemeester, betgeen welverdiend was. De kinderen popelden intusschen, wan neer zouden ze nu eens hun kunnen toon en Epn levendig contact werd onderhouden met de ouders in tribune of rond het veld, dan wel ijverig geïnformeerd bij de met oranjestrikjes getooide commissie leden. „Mebeer, waar moete we zakloope?" „Waar is het loope met een bal op een plankie en meer van die dringende informaties. Hun geduld werd echter niet lang op de proef gesteld, want dra vingen de wedstrijden aan. Bij de estafetterace kre gen de jongens de gelegenheid hun bee- nen te rekken, zij snelden als jonge veulens langs het witte lijntje, terwijl af en toe een wegens de gladheid vallende Nurmi voor de komische noot zorgde. Het mooiste moment in deze races vonden we, toen Jantje het vlaggetje aan Pietje moest overgeven. Pietje was echter wat vroeg van start gegaan en liep bo vendien zooveel harder dan zijn maatje, dat deze hem onmogelijk kon inhalen 1 Tot groote hilariteit van de toeschouwers werd het nu een verwoede strijd om het vlaggetje over te geven, welke strijd eindigde toen beiden ten slotte tegelijker tijd bij het vierde wisselpunt aankwamen. De jury was echter zeer gemoedelijk en nam deze „reglementsovertreding" op den koop toe Meer van die spelletjes waren er, de dames en heeren hadden de nummers met zorg gekozen, zoodat er tevens een climax in het programma zat. Zoo ging het b.v. eveneens heet toe bii het aardappelrapen (voor jongens en meisjes), en zenuwachtig bii de race voor meisjes, genaamd „Bal op een plank dragen". Het ouderwetsche nummer, dat altijd nieuw blijft, in casu het zakloopen, waarin onze overgrootva ders al matadoren waren, slaagde er ook dezen middag in terdege op de lachspie ren te werken, evenals het koekhappen voor de meiskens. Dank zij genoemde climax kregen we de beste nummers echter op het laatst: de estafetteloop met kinderwagens en het kuipsteken voor jongens. Vooral 't laatst genoemde nummer had een reuze succes. De jongens werden daarbij op een kar retje gezet, dat van een helling afgeduwd werd. Onderweg moesten zü met een stok probeeren door een gat te steken; mis lukte dit, dan werd de kuip, die er boven zat en die gevuld was met gemeentepils, omvergeworpen met het noodwendige ge volg, dat de ietwat vochtige inhoud over des deelnemers rug uitgegoten werd. Wat is om dit nummer gelachen, neen, gegierd soms! Daar zat Klaas boven op z'n wagen met een gezicht of hii een walrus ging harpoeneeren. Langzaam gaat het voer tuig naar beneden. Klaas tuurt en mikt., mis, drijfnat! Wie echter meent, dat door de opeenvolgende mislukte pogingen en derhalve diverse natte pakken de animo ïakte, kent den waren Jutter-jongen niet. Integendeel, ze smeekten erom of ze ook eens mochten, al waren er velen onder l»en, die geen risico namen en.... in bad pak op de koets plaats namen.... Drie piquadors gelukte het den stok door de opening te spietsen, tusschen hen had de Dnale plaats, waarbij het er echter geen een lukte, wat hem te voren een koud kunstje leek. De jury besliste, dat hij, die het natste was, den eersten prijs gewon nen had.... Arend Koning won met één natte kous voorsprong op Paul Helder Het was echter niet genoeg, want één der comitéleden liet zich overhalen voor een extra-voorstelling. Een wara tumult ontstond toen het publiek in de gaten kreeg, wat er ging gebeuren. Daar besteeg de heer Zwolsman, als wijlen de heer Claudius Civilis het gedaan zou hebben, zijn zegewagen, die helaas geen zegewa gen zou blijken te zijn.... Even de pet recht zetten (de heer Z. wa6 geünifor meerd), even moed verzamelen, een laatste blik op het smettelooze uniform, daar ging ie.... pik., ik heb je niet... kuip kantelt, weg uniform.... Door een juichende menigte kinderen werd de heer Zwdlsman bii aankomst begroet, die ech ter niets geen spijt van zijn natte pak had, misschien had hij zelf wel de grootste schik van zijn komisch intermezzo. Want een poedelprijs, in den vorm van een mooi boek, werd hem deelachtig. Een serieuze poging om onzen Directeur van Gemeen tewerken een zelfde lot te doen ondergaan, leed schipbreuk Alsof gewacht was op dit sein, sloeg de stemming, die den heelen middag al meer dan prettig geweest was, heelemaal naar jool over, want niet lang daarna zagen we den megafonist, den heer Uithol, hef- tgi met armen en beenen annex megafoon slaan, al gevouwen liggend in een ouder- wetschen kinderwagen. Hii taxiede over het terrein, waarbij twee welwillende da mes ellebogen-stompen leverden.... En zoo ging het maar door, de kinderen speel den, dat het een lieve lust was, maar de ouderen hadden eveneens alle conventie afgelegd en deden lustig mee. Zoo hoort 't op een Koninginneverjaar- dag! Den Helder en zijn bevolking is nooit uitbundig, dat deze» schuchtere poging de aanleiding moge zijn, dat men nooit meer kan spreken van de „Btiive" stad Den Helder. Spoedig, te spoedig behoorde het feest tot het verleden, en toch bleek het tot veler verwondering al half zes te zijn Vlug werd door de kinderen nog een reep chocolade verorberd, welke versna pering trouwens al door een »ijsie« voor afgegaan was. Dan werden de prijzen aan de jeugdige winnaars en winnaressen uit gereikt door het comité. En daarmede was het dan toch afge- loopen, opgewekt en meer dan tevreden ging jong en oud huiswaarts. Pluvius, die zoo smadelijk den aftocht geblazen had, begon weer te dreigen en ditmaal had hij meer succes, en, ook al doordat menig maagje rammelde, was het terrein spoedig leeggestroomd. Vermelden we tenslotte nog eenige bij zonderheden, alvorens over te gaan met het vermelden van de prijswinnaars. Behalve de medewerking van de Oranje Harmoniekapel had het Comité zich ver zekerd van de geluidsinstallatie van de firma van Baaren, middels dewelke leu tige wijsjes en marschen het luchtruim ingezonden werden, die alvorens te ver klinken, den weg vonden naar de vroolijk gestemde zinnen van de aanwezigen, die meedeinden en meeneurieden. Voorts viel ongetwijfeld de aandacht op de twee ge- uniformde Roode Kruis-mannen. Niet doordat ze zoo'n hoop werk hadden te verzetten (integendeel, er was heelemaal „niks loos" geweest, zooals de een ons verzekerde), maar wel door het keurige uniform, dat ze aanhadden en wel bii deze gelegenheid voor het eerst. Overal elders in den lande waren de Roode Kruis-afdee- lingen al geüniformeerd, maar in Den Helder was dat nog niet het geval. De heeren zien er thans bijna net zoo uit als soldaten, ze dragen dezelfde uitmonste ring, alleen is liet laken wat lichter en ze dragen een platte pet. Maar overigens zal menig militair in de verleiding komen voor een „sergeant" van het Roode Kruis te groeten en omgekeerd een groet te eischen, maar dit ter geruststelling en ter voorkoming van misverstanden, het is niet noodig! Dit en nog een speciale vermelding voor het model Reddingsmonument en de „Wegwijzer" bii de versierde fietsen wil den we ng ozeggen; en nu de uitslagen: Estafettenloop jongens. Ie pr. Andries Zwolsman, 2e pr. Adriaan Oudijk, 3e pr. Henk IJzendoorn, 4e pr. Piet van Gageldonk. Aardappelrapen voor jongens. Ie pr. Piet Koster, 2e pr. Ger. Gerrits, 3e pr. Lien Njjsen. Aardappelrapen voor meisjes. Ié pr. Jo Vermeulen, 2e pr. Frankje Zegel, 3e pr. Wijnanda Renden, 4e pr. Heeltje d'Istelle. Bal op een plankjo dragen. Ie pr. Nice Broekhuizen, 2e pr. Bep van der Ende, 3e pr. Lena de Vlieger. Zakloopen voor jongens. Ie pr. Manus de Vos, '2e pr. Paul Helder, 3e pr. Henk Mejje. Koekhappen voor meisjes. Ie pr. Sinie Koning, 2e pr. Annie v. d. Werff, 3e pr. Lena Dekker, 4e pr. Annie Groote. Verspringen voor jongens. Ie pr. Piet van Gageldonk, 2e pr. Jan Weber, 3e pr. Adriaan van Gayeldonk. Kuipsteken voor jongens. 3e pr. Arend Koning, 2e pr, Paul Helder, 3epr.Rein- der Zwolsman. Estafettenloop met kinderwagens. Ie pr. Tin! Leen, 2e pr. Corrie Huber, 3e pr. Manike Bieze. Versierde fietsen. Ie pr. Corrie van der Veen, 2e pr. Jelle de Haan, 3e pr. Jeanne D. Spits. Concert Stedelijk Muziekcorps. Dat deze uitvoering, als vóórlaatste nummer van het feestprogramma, te lijden zou hebben, èn van de in uitge laten vrooljjkheid rondzwierende jonge dames en dito jongeheeren, èn van het vuurwerk, dat op de meest onverwachte plaatsen knetterde, het was te verwach ten. Maar dat ook Pluvius zich de on vermurwbare zou toonen, neen, dat deed de maat overloopenl Het was aldus een concert, begeleid door een andante van donderslagen en een allegro-regenbui. En daar is zelfs een ouverture «Egmond* niet tegen be stand I De oude garde stond pal, en luisterde, maar «het* publiek, dat ondanks al de narigheid bleef, scheen zich kostelijk te amuseeren met andere genoegens, welke niets te maken hadden met muzikale. \.*as J?or dirigerit en muzikanten onprettig zóó te moeten concerteeren Vertrek Binnenhaven 8 uur Retour Ie kajuit f 0.60, 2e kajuit f 0.40 Vertrek 10.30, 2, 3.30 en 5 uur juist, nu het programma zoo uiterst aan trekkelijk was gemaakt met een aantal populaire en klassieke nummers, door vaardige hand geselecteerd. Doch ondanks dit trieste gebeuren is er dapper door gespeeld, en wel dus danig, dat wij voor a.s. Zondag het beste durven hopen. Wat dan dit verregende concert ruim schoots zal vergoeden! De vuurwerk-apothéose. Een merkwaardig einde van een merkwaardlgen Koninginne dag. De Koninginne-dag 1934 is een ^nerk- waardige geweest en wel om twee reuenen- De eerste is merkwaardig, bezien van na tionaal standpunt, de tweede is zuiver plaatselijk, al is het mogelijk, dat ook in andere steden de voering onder identfeke omstandigheden plaats had. Reden no. 1 dan is het feit, dat de Jarige zelf buitens lands vertoefde, een omstandigheid, die zeker zeldzaam is. Het is begrijpelijk, dat het buitenlandsch verblijf ten nauwste in verband staat met den gezondheidstoe stand van de Landsvrouwe, Plaatselijk be zien, was deze Koninginnedag-viering zoo merkwaardig, omdat het weer zoo n eigen aardige rol heeft gespeeld. Over het ge heel genomen was het nu niet bepaald van het heerlijkste zomerweer; slechts af en toe vermocht een zwak zonnetje de grauwe lucht wat op te fleuren, al beloofde de be roemde Enkhuizer Almanak ook schitte rend weer (welke voorspelling in de vroege ochtenduren van gisteren bewaar heid scheen te worden!) Maar hoe onaan genaam het weer dooreengenomen ook was, het heeft geen enkel punt van het programma, zoo met zorg samengesteld, kunnen verknoeien. Steeds kwam de regen te laatof te vroeg, dan wel bleef het bij dreigen. Maar op de tijdstippen, dat men den regen het beste kon missen, was Pluvius genadig. Let u maar eens op: 's Morgens tijdens de parade was het droogtot het défilé begon, maar toen was de parade ten minste doorgegaan en kon men genieten van dit telkens weer prachtige schouwspel, 's Middags bij de kinderspelen bleef het vrijwel droog; het enkele stofbuitje kon onmogelijk de feest stemming bederven! Maar des avonds was het weer op z'n merkwaardigst, het goot van de luchttot halftien, een half uur voor den aanvang van het vuurwerk! Van een mistroostigen, allesbedervenden regenavond, werd het een apothéose, die klonk als een klok. Vriendelijk twinkel den duizende sterren aan het firmament, en het kon niet anders of honderden en nog eens honderden werden naar buiten gelokt. Schitterend weer begunstigde dus het plan van het Oranje-comité, het plan om een slot aan dezen Koninginnedag te maken, waardig aan de viering, die van zoo opgewekten aard was geweest. En men is daarin geslaagd, dat durven we te verzekeren! Op het plantsoen, dat men bezig is aan te leggen bij de Timorlaan, is het vuur werk afgestoken; op een plaats, die men zich niet beter kan wenschen, daar men er een uitstekend gezicht op heeft, terwijl duizenden het op hun gemak en goed kun nen volgen. Het is moeilijk schatten, maar als een groot stuk de omgeving in hellen gloed zette en men keek rond zich, dan ontwaarde men een geweldige menschen- zee, die rond het keurig door de politie af gezette gedeelte samengepakt stond. En dan te weten, dat velen natuurlijk nog thuis gebleven waren in hun onzekerheid of het vuurwerk wel door zou gaan.' Op het gereserveerde gedeelte waren vele autoriteiten aanwezig, zoo o.m. Schout-bij-Nacht en mevrouw Kruys, Overste en mevrouw v. Rappard, Burge meester Driessen, de besturen van de beide Oranjevereenigingen, dames en heeren van het Oranje-comité. De gevallen regen heeft het afsteken van het grootsch opgezette vuurwerk na genoeg geen afbreuk gedaan; slechts een aantal kleinere stukken en een enkel groot stuk hadden te lijden gehad en function- neerden gedeeltelijk. Het overgroote deel, waaronder de hoofdgroepen, deed het echter uitstekend. We denken daarbij aan het technisch knappe stuk: De twee man nen aan het hoogrek en aan het slotnum mer: Leve de Koningin. Enthousiast werd er enkele malen geapplaudisseerd, het be wijs dus, dat het gebodene geapprecieerd werd. De meeste stukken waren niettemin oude bekende, het Japansche nummer en de lichtende telegraaf waren, meenen we, de eenige origineele. Het uit 21 deelen bestaande vuurwerk was eerst bij elven geëindigd, waarmede dus tevens de officieele viering voor Den Helder afgeloopen was. O.i. kunnen het Comité en de beide Oranjevereenigingen verheugd zijn over de opeenvolgende successen, waarmede hun werk, ter eere van H. M. de Konin gin en tot genoegen van Den Helders bur gerij, beloond werd. De band tusschen Vorstin en burgerij is weer nauwer aan gehaald. AGENDA GEMEENTERAAD. De agenda van de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Dinsdag 4 September 1934, des avonds g uur, ten Raadhuize, bevat de volgende punten ter behandeling. Verdere behandeling der agenda voor de vergadering van 28 Augustus 3934. Te behandelen zijn nog de punten IX t/m XVII, XXI, XXV t/m XXX, XXXII t/m XXXVI. XXXIX tot slot. Punt XXXI komt nog niet in behande ling. In verband daarmede wordt in de wtjzigingsbegrootingen vermeld onder punt XXXV1 de noodige verandering aan gebracht. Aan de agenda wordt toegevoegd: Watergemaaltje. Voorstel om machtiging te verleenen tot het aanvaarden van een privaatrechte lijke vergunning voor het maken en be houden op militairen landsgrond van wer ken in verband met het stichten van een watergemaaltje ten dienste van de gron den benoorden den Huisduinerweg. DE LAATSTE VAN HET JAAR. Het is uit, onherroepelijk afgeloopen met de vacanties. We kunnen het prettig vinden of niet, de arbeid wacht op ons i en we moeten weer aanpakken. Dezen laatsten Zondag zouden we nog kunnen besteden, om een heerlijken dag in Schoorl of Bergen door te brengen en tot slot even de Alkmaarsche kermis te bezoeken. En dan gaan we per „Esona", want dat is genoegelijk en het kost nagenoeg niets. Raadpleeg de advertentie, geplaatst als ingezonden mededeeling. Ook voorde tochtjes op het Marsdiep. Alle menschen werden Briider, zelfs de Ijscomannen. In de lucht vele flarden van wolken. Som mige dreigend-somber, andere lichtgrijs iets- goediger-van-aspect. De straten zijn glimnat van pasgevallen regenwater de traditioneele oranjezon op den loop, maar toch oranjestem ming In den namiddag hebben velen in Den Hel der van Koninginnedag, een Zondag gemaakt. En toch, op straat is het aspect heel anders I als op den eersten dag der week. Er is veel meer rumoer, en ook meer vroolijkheid. Je ziet veel kinderen, met Oranjesjerpen, en in de Spoorstraat, die dicht bevlagd is, loopen vele jongens en meisjes, die uitbundig gieche len, wat op andere dagen alleen des avonds !het geval is. Hier en daar zie je menschen staan, die naarstig bladeren in het Oranje-feestprogram ma. Dat zijn de securen, die niets willen mis sen van hetgeen vandaag geboden wordt. In de Koningstraat heeft zich een troep harmonicaspelers geposteerd, die voor een Waarom zouden ze ook?! Het kost toch niks. dankbaar gestemd publiek, reuze-schlagers ten gehoore brengen. Sommigen neuriën bekende wijsjes mee. Een draaiorgel, geheel van onder tot boven met bloem'- - in Oranje en nationale kleuren behangen, zeult door de straten, en helpt mee de leut er in te brengen. In de Keizerstraat ook al harmonicaspelers. Overal in de lucht geluiden. De groote luid speakers van de radiowinkels spelen volkslie deren, die de heeren musici, in verre afgelegen studio's, ten beste geven. En in tegenstelling met de harmonica- en orgelbespelers, krijgen die geen hallefie voor het gebodene. Een luid aanhoudend gebel klinkt rumoerig door de Keizerstraat. Dit rumoer overheerscht al het andere. Het lijkt precies of de Amster- damsche brandweer is uitgetrokken. „Wassalda nou weer wese?" zegt een se cure, het programma nakijkend. ,,Er staat niks van in. Ze hebben zeker ver geten dat nummer te drukken". Het is een extra-nummer, dat nu vertoond wordt. Geen van de programma-samenstellers heeft het geweten, maar lollig was het toch! 't Is de brandweer niet. 't Is een optocht van Izoowat alle ijsco-karretjes van Den Helder. Vriend en vijand hebben zich verbroederd! Laan Zn., Jongepier en Boon, Hansen en Bijl, v. d. Wal en Hemi, houden optocht! Ze Zijn met wagens vol materiaal uitgerukt. I Alle ijsco-jongens trappen op hun fietskar ren als bezetenen achter elkaar aan. Inder daad is het getingel van de vele bellen op de karren oorverdoovend. In één lange linie vliegt jleze brigade wielrijders door de straten. Op andere dagen trachten zij, elk voor zich, hun boncurrent voor te zijn, pikken ze elkaar de klanten weg, met kreten zooals: „Fijn ijsie, lekker ijs!" en „Ijs-chocolade!" Maar vandaag willen ze demonstreeren: „Alle menschen wer den Brüder! Vandaag, op den verjaardag van de Lands vrouwe toonen de ijsco-jongens allemaal leden van het Nederlandsch gezin te zijn, en inplaats Van elkaar Heldersche vliegen af te vangen, zullen ze broederschap demonstreeren. En de demonstratie gaat er dan ook wel in. Lachend oogen boeren, burgers, militairen en buitenlui de vliegende Hollanders met witte pet en witte jas, na. Wie kan zich Den Helder voorstellen zonder meeuwen? Waar men zich bevindt overal treft men de witte, meest met blauw-griis afgeteekende zeevogels aan. Aan de haven, een der interessantste gedeélten van onze stad, waar altijd wel iets is, dat de aandacht in beslag neemt. De schitterend aangelegde tuinen te eener zijde bekoren ons door hun bloem rijke perken en borders overschaduwd door de breede kronen van kerngezonde boomen. En dan de afwisseling langs den zeekant. Oorlogsbodems varen in en uit. Visschersschuiten komen aanpuffen met hun moeizaam verkregen vangst of varen uit „op hoop van zegen". De Texelsclie boot brengt eenige keeren per dag drukte en bedrijvigheid. Overal ziet men jongens op de steigers en vlotten druk visschend met lijntjes naar schol of schar, 't is al leen jammer, dat krabben en knorhanen den meesten eetlust schijnen te bezitten. Op en bij de gemeerd liggende marine schepen is altijd wel het een of ander, dat onze be,an^Yelk^nsewordfons oog ook zich er nooit. le'kJ'"8 n,achtige, forsche weer getrokken tot de meerpalcn meeuwen, die zoo rustg an al dat gewoel Inngs z.oh he^ laW of rustig nf krl schcnd de thuis- ons voorbfigUldcn of 3 d hoop komende botte*buiten boord „at .an de b» toortjmy Eemacbtinen. geworpen visch te ki ajieen wordt Langs den zeedflk: met e^ootsche ons oog daar gebomd door ne» k zich van liet watervlak, *a"acJieerekent; door meer of minder sche P t ich. het geweldige van de zee, ffle no« d zelf gelijk bltlft, nu '„„ent- tegen de glooiing klotst, dan we bruisend de steenen beukt, zee behooren de meeuwen. '1 vreemd ziin, wanneer ze ontbraken. Op het strand, waar vooral bi eD uc koppen der pieren dmhthezet^ 0^^ zelfs midden w de stad lang- t (j op van ons Heldersch Kanaal of rustend ot het water worden ze zelden gem:''r Toch zal een opmerkzaam waarneme spoedig verschil zien, niet zoo zeer in kening als wel in pootte. Nu in Augustus is het de mooiste Ui eens nauwkeuriger onze zeevoge s P "Maakt men een tochtje in de omgeving van onze stad, bevindt men zich aan ha ven, dijk of strand, bijna overal treft men de slanke witte meeuwtjes, die om hun gevorkten staart (waarbii de staartpennen aanmerkelijk iL dan de binnenste) zeezwaluwen worden genoemd. Sterntjes heeten ze ookwe. Bijna altijd vliegen ze boven het water, want hieruit moeten ze hun voedsel be machtigen. Geen visch.ie, waterkevertje of ander insect kan zich te dicht aan de oppervlakte wagen, of het l<)pP^ kans door het gevaar, dat uit de lucht dreigt, verrast te worden. Wat zijn de sterntjes schitterende, ele gante vogeltjes. Alles in deze slanke, witte vogels beantwoordt aan het doei, waartoe ze geschapen ziin. Nemen we de gewone stern, t viscn- diefje. De spitse, lange vleugels, de groote ge vorkte staart, 't slanke lichaam, doen ons direct al zien, dat we een uitstekenden vlieger voor ons hebben. Het zwarte kapje over schedel, achterhoofd en nek valt al van verre op, afstekend tegen het zuiver wit van hals en romp. 't Blauwgrijs van de vleugels en de helderroode snavel met zwarte punt teekenen hier zoo fijn tegen af. De roode pootjes komen niet vaak te zien, want zelden zetten ze zich ergens neer en in de vlucht zijn ze ingetrokken. Onder een langgerekt „pierra" of „snirrit" Kunt ge ze herhaaldelijk vlak langs den wal zien vliegen. Den kop om laag, zoodat de snavel inplaats van hori zontaal, verticaal wijst, turen ze 't water vlak beneden zich af. Hun oog is vast heel scherp. Plotseling houdt een z'n vaart in, staat een oogenblik, als een biddende valk boven zijn prooi, stil in de lucht, sluit de vleugels tegen 't lichaam en stort zich om laag in 't opspattende water, om het vol gend oogenblik weer op te stijgen: een blinkend vischje meevoerend. Even een wringbewegnig om den buit op de goede wijze beet te pakken en in zijn geheel gaat het naar binnen. In Juni en Juli ziet men ze wel met een vischje in den bek zich landwaarts spoe den. Ze zijn dan op weg naar de jongen, die hier of daar op het land de komst der ouden wachten. Meestal broeden de sterns in kolonies, soms wel van honderden paren, bijeen. Op zoo'n broedplaats is het altijd een ge weldige drukte van vogels, die af. en aan vliegen, van buren, die verschil van mee ning schijnen te hebben en dat gaat alle maal lang niet stilzwijgend. Komen er echter meeuwen of kraaien langs, die zich o zoo graag eens te goed zouden willen doen aan de eieren, don keeren ze geza menlijk zich tegen de indringers en weten ze te verjagen. Zoo'n nestje is maar een ondiep kuiltje, met wat plantenvezeltjes en grassprietjes tot onderlaag, waarop een drietal eieren gelegd worden, ter grootte van een dui venei, zandkleurig of groenaohtig-grijs met donkerbruine vlekken. Nauwelijks zijn de jongen uitgebroed of ze verlaten het nest om zich bii gevaar achter allerlei oneffenheden van den bo dem te verschuilen. Leuke donsballetjes zijn het, die echter heel snel hun veeren- pakje krijgen. Met een dag of 14 vliegen ze al. Ze zijn dan echter nog lang niet in staat voor zichzelf te zorgen, 't Voedsel ligt niet voor het oppikken en het vangen van den vluggen visch en 't haastige wa terinsect is niet gemakkelijk. Zelfs op den trek, wat we in deze maand herhaaldelijk kunnen waarnemen, volgen ze nog de ouden, terwij! ze sjierpend vragen om een deel van de vangst. De sterns zijn n.1. echte zomergasten: in April komen ze, in Augustus of Sep tember verlaten ze ons weer. Kort geleden zaten, dicht opeengedron gen, een tweetal jonge vischdiefjes op het strand. Weinigen letten op de witte vo gels met hun zwarte mutsje. Langs de kust jaagden de ouden, die vooral in een diepe geul langs de pier nogal succes had den; elk oogenblik plompten ze neer en dan zwaaiden ze af naar het strand. On der gekrqsch en gepiep werd het voedsel m ontvangst genomen en weg vlog-n ze 3' V'aren deze ■io,1con al uitste kende vliegers, ze misten echter nog de van^en^buit' "°0difi: tot het verschalken Een veel voorkomende zeezwaluw is de stern. Komt in vele gevallen met mlL pm 'ie overeen» is echter aan merkelijk grooter, heeft een zwarte snavel ze telken* La,1KS de kust ziet go "Ikfs neerplonzen, niet zooals de ge- zii vLoÜlcf.",ko;) h.als «Kier, SüST'ffifePSfhMl d« »l>P«r: v akte. Het heldere: „starliet, starliet" lucht. °n0P deUik vro<>Hik door de De lieftalligste van onze sterns is wel de dwergstern, een vogeltje, niet grooter dan een musch, maar in )j(,h v«e] bouw, vliegkust en behendigheid ms" kend z'n grootere neven. Onder een mantig, vinnig: „rètsj, rètsj" Wee °ar- dit visschertjn zijn vangst binnen te i°0l{ gen. Op brakwatergronden, 0p iiPt KrM- krabt het zijn nestholte, bekleed die d plantendeelen en versiert het nestie met schelpbrokjes. Wel heeft 't een kaoie. het voorhoofd blijft echter art niet öuut'iyinnu neen t 66n v kapje, het voorhoofd blijft echter wit 1 -ok het geval is bii de jongen der re soorten. Vroeger werden de sterns bij duizend geschoten; ze vielen ten offer aan s - -n offer aanT mode; het veerenpakje werd voor 0L ring gebruikt, ja zelfs opgevulde d\VP1!!' sterns prijkten op de dameshoeden Voor de jagers, die er een aardig a» geld mee verdienden, is hei jammer voor de sterntjes is het gelukkig, datT regeering aan de uitmoording van de* mooie en interessante kustbewoners en perk gesteld beeft door de zeezw»],, wen onder de bescherming der wet t stellen. A. S. Eenigst adres voor VERGEDERING COÖPERATIEVE AANKOOPVEREENIGING. Na opening en vaststelling der notulen werden jaaroverzicht en balans, opge maakt door een accountant van het con- tróle-bureau van de Holl. Mij. van Land bouw voor coöp. vereenigingen, uitvoerig toegelicht door den heer Keuris. Het afgeloopen jaar is voor de vereeni- ging een goed jaar geweest. De aanschaf- fingskosten van een machinale voeder- mengketel zijn geboekt onder den post onderhoudskosten van machines, waar door dus eigenlijk aanschaffing en ge heele afschrijving in hetzelfde jaar plaats vond en bovendien is door overgang naar een andere verzekering in dit eene jaar tweemaal premie betaald. Maar nog is, terwijl bii de coöperatie niet in de eerste plaats het maken van winst voor zit, het winstsaldo 1642.53. De omzet was grooter dan verleden jaar en bedroeg in totaal 877907 kg, waar onder waren 446082 kg voederartikelen en 422245 kg kunstmest. De post presentiegelden voor bestuurs leden en commissarissen van toezicht stelde de vergadering vast op 350. De heer Keuris, die als deskundige veel con- trólewerk alleen verricht, ontvangt daar voor 100, de rest wordt naar verhou ding van het aantal bijgewoonde ver gaderingen verdeeld. Nadat het bestuur nog vrij mandaat had gekreg 'n om óf den auto grondig te doen herstellen, óf te vervangen door een ander, sloot de voorzitter onder het uiten van zijn tevredenheid over den goeden gang van zaken en over de toewijding van het personeel der coöperatie de vergade ring. PREDIKBEURTEN. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.j s Morgens 10 uur en n.m. 3.30 uur, de heer P. Boon. O Bijna alle kinderen van alle scholen in de gemeente, zooals de voorzitter van het Oranje-Comité, de heer C. v. d. Linde, in een korte toespraak tot den burgemeester zei, waren des morgens voor het burge meestershuis voor een aubade vereenigd. Vanaf het balcon sprak burgemeester Lovink hen toe, na de leden van het eere comité te hebben begroet en Oranje comité en onderwijzend personeel te heb ben bedankt voor hun medewerking. Spreker herdacht het overlijden van Ko ningin Emma en Prins Hendrik om dan de vraag, of er toch reden is feest te vieren, met ja te beantwoorden. Want wel is er veel verloren, maar de Koningin en de Prinses bleven voor het land gespaard. Na herinnerd te hebben aan het roepen om een Oranje, telkens wanneer het ons land slecht ging en men eerst gedacht had het wel zonder te kunnen doen, eindigde spre ker met: Het is Oranje en 't blijft Oranje, en een Leve de Koningin! Begeleid door de muziek van „Concor- dia" werd het volkslied aangeheven, dat gevolgd werd door nog eenige andere va- derlandsche liederen. De kinderen, die intusschen getracteerd waren, trokken hierop naar verschillende terreinen, waar kinderspelen werden ge houden. Op de terreinen van den heer Slikker speelden de kinderen van de O.L. Scholen I en III. De uitslagen waren; Meisjes 67 jaar; 1. T. Dekker, 2. R- Hemmes, 3. J. Boerman, 4. D. Willig. 5. M. Gijsbertse, 6. T. de Vries. Meisjes 89 jaar: 1. Z. Loer, 2. N* Crum, 3. K. Rampen, 4. A. v. Keppel. Meisjes 10—11 jaar: 1. L. N. Zinke.z. M. Klap, 3. A. Groet, 4. A. Verver, 5. A- Dekker, 6. G. Kuiper. Jongens 6—7 jaar: 1. R. de Vries, 2. A- Loer, 3, J. van 't Oever. 4. K. Gecrligs- Jongens 89 jaar: 1. K. Kos, 2. Leer, 3. E. Groet, 4. K. Thijsen, 5. m- Pennekamp. Jongens 10—11 jaar: 1. M. Block,2.W- Schuiling, 3. 4. J. Waag. Meisjes en jongens 1213 jaar: L Rezel en J. ter Burg, 2. J. de Graaf cn de Graaf, 3. T. van Duin en J. 4. S. Gouma en S. Kooy, 5. A. L^nlS. en P. Kossen; 4. S. Elzinga en E. Totti. Versierde hoepels enz,: 1. A. Visser. ••boot (4 deelnemers), 3. S. Kooy, Y- Balen, 5. H. en A. Pennekamp, b Dekker, 7. J. Heijstek, A. Verver, 9. Kuiper. 10 A. Rezel.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10