Op en om het Binnenhof. Radio-programma Oost-Indië. GEMENGD NIEUWS Kü r Verbod detailverkoop van losse suiker? Wijziging Crisis-haring^ beschikking 1934 I. Door het poetsen Uwer tanden met Yltrfrr/aridschz 1öndfia$ia> merkbaar minder tandbederf De militaire pensioenen. Door een trein overreden en gedood. Over boord geslagen en verdronken. Echtelijke twist te Oss. De moord te Amsterdam Onweer, Het aannemen van fooien in Rijksdienst. Inbraak te Oss. Doodslag om vijf Amerikaansche centen. Drie kinderen omgekomen bij het oplaten van een vlieger. Krankzinnige zoon laat zijn vader in een krank zinnigengesticht opsluiten. HFI DERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1934 De storingen. In Augustus zijn onverwachts verschei dene motorstoringen opgetreden, welke zonder meer niet te verklaren waren en welke ook bj de, in het buitenland loo- pende motoren van denzelfden bouw, niet waren opgetreden. Bn het direct ingestelde nauwkeurige onderzoek is gebleken, dat de Dieselmo toren van de Ned. Spoorwegen onder on gunstige omstandigheden hebben dienst gedaan, in hoofdzaak als gevolg van on gunstige belasting der motoren bij de lage lijstanden (geringe snelheden), waardoor abnormaal hooge krachten optraden, voorts afwijkingen in den brandstoltoe voer en in de motorsmering. Door deze ongunstige omstandigheden ziin de opge treden beschadigingen te verklaren. Thans genomen maatregelen. Daar de in dienst zijnde motoren nage noeg alle, langeren of korteren tijd onder deze ongunstige omstandigheden hebben dienst gedaan, is te verwachten, dat ook deze reeds begin van inwendige bescha digingen zullen hebben en werd op Don derdag 23 Augustus besloten, alle moto ren aan een revisie te onderwerpen en op getreden gebreken te herstellen. Om ver dere beschadigingen aan de motoren zoo veel mogelijk te voorkomen, werd voorts besloten den Diesel-electrischen dienst in te krimpen en 't aantal stoomtreinen weer overeenkomstig uit te breiden, hoewel voor den bestaanden Diesel-electrischen dienst voldoende treinstellen aanwezig waren. Ter bestrijding van den smokkelhandel. Naar het Nederlandsch Weekblad voor kruidenierswaren verneemt, maakt het bij de regeering, op aandrang van de belastinginspec ties in de Zuidelijke provinciën een ernstig punt van overweging uit, om in de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg allen de tailverkoop van losse suiker te verbieden en in winkels alleen den verkoop van verpakte suiker toe te staan. Door dezen maatregel hoopt men een afdoende bestrijding van den smokkelhandel te bereiken, daar na de uit vaardiging van de verbodsbepaling alle onver pakte suiker in winkels als smokkelwaar zal worden beschouwd. De invoering van dezen maatregel wordt tegen 1 October of 1 No vember a.s. verwacht. In de crisis-haringbeschikking 1934 I zijn de volgende wijzigingen aangebracht Van 3 September af zullen de dryfnet- visschersvaartuigen, welke ter haring- visscherij uitvaren, een vlet mogen mee nemen, waarvan de bovenspeerreepsl engte in natten toestand gemeten niet meer be draagt dan bij deze beschikking wordt vastgesteld. Voor de toepassing van deze beschikking worden de haringdrijfnet- visschersvaartuigen onderscheiden in 3 groepen en wel: groep A: de vaartuigen met een bruto inhoud van minder dan 350 M3.groep B: de vaartuigen meteen bruto inhoud van 350 399 M3.; groep O: de vaartuigen met een bruto inhoud van 400 M3. en meer. De maximum-boven- speerreepslengte bedraagt voor de vaar tuigen van groep A: voor een Schotsche vleet 2520 M. en voor een Hollandsche of standaardvleet 3040 M.; voor groep B resp. 2772 en 3344 M.; voor groep O resp. 3049 en 3678 M. De vergunning tot uitvaren wordt niet uitgereikt dan nadat de georganiseerde reeder en de schipper van het vaartuig, waarvoor het certificaat is bestemd, aan het dagelijksch bestuur van de stichting voor de Nederlandsche haringvisschery schriftelijk hebben verklaard, dat de vleet, waarmee het vaartuig zal uitvaren, geen grootere bovenspeerreepslengte heeft dan is voorgeschreven. In aansluiting op bovenstaand bericht zij nog vermeld, dat de ministre van Oeco- nomische Zaken heeft bepaald, dat het aantal drijfnetvisschersvaartuigen, dat na 3 September 1934 ter haringvangst mag uitvaren, 280 bedraagt. Dit aantal wordt over de bij de stichting voor de Neder landsche haringvisscherii aangeslotenen door deze stichting zoodanig verdeeld, dat alle aan de aangeslotenen in eigendom toebehoorende of te hunner beschikking staande schepen na 3 September mogen uitvaren, voorzooover daarmede het aan tal van 280 niet wordt overschreden. ONZE UITVOER VAN BLOEMBOLLEN Als gevolg van de saneeringsmaatrege- len ten behoeve van het bloembollenbe- drijf is de uitvoer voor bloembollen, voor wat het gewicht betreft, in het afgeloopen jaar 5.000.000 kg minder dan in het daar aan voorafgaande. De steeds stijgende uit voer gedurende de laatste 15 jaren is daardoor tot staan gekomen en ongetwij feld zal die vermindering zich dit jaar door de nu weer getroffen maatregelen voortzetten. Intusschen bleef de waarde ongeveer gelijk. Weekkroniek Ei wacht weer volop werkl - Bij den terugkeer van H.M. de Koningin. - Hoe zal de Troonrede er uitzien Bestaat er kans op groote koerswijzigingen? - In Mei sprak dr. Colijn nog van afwachten! - De economische ordening. Den Haag, Aug. '34. Als deze regelen onder de oogen van mijn le zers verschijnen, ligt .Koninginnedag weer achter ons en zijn we Herfstmaand ingetreden! De va- cantieperiode heeft afgedaan, alom luiden de „klokjes" van gehoorzaamheid" Ook in de parlementaire sfeer worden de noo- dige voorbereidingen getroffen, voor de komende drukke werkzaamheden. In den Ministerraad zal het opstellen der Troonrede door H.M. op 18 September a.s. in de Ridderzaal bij de opening der beide Kamers uit te spreken reeds het noodige overleg vorderen. Naar bekend werd komt H. M. de Koningin op 8 September in ons land terug en dan, zooals wij gelukkig mogen verwachten, geheel hersteld van de vermoeidheid, welke H. M. in den laatstcn tijd schijnt te hebben geplaagd. De berichten over dat minder wei-zijn van de hooge Vrouwe verwekte hier en daar in ons land zenuw achtige ongerustheid, wijl men immers weet, dat men alarmeerende berichten over den gezondheids toestand tot het uiterste zou trachten tegen te houden. Maar nu is alles, Goddank, goed gebleken en kon men van harte deelen in de opgewekte stemming, welke een Koninginnedag nu eenmaal vordert. Bij Haar terugkeer, in het Vaderland, zal een der eerste zorgen van H.M. zijn: het overleg, met den premier, omtrent genoemde Troonrede. Indien thans reeds een „concept" in gereedheid gebracht is. wat zouden zeer velen een lief ding over hebben voor het recht, even inzage te mogen ne men van den inhoud! De groote vraag in verband met deze dingen is natuurlijk: Zal het Kabinet- Colijn voor den dag komen met vastere richtlijnen betreffende saneering onzer volkshuishouding? In Mei van dit jaar, toen in de Tweede Kamer de begrooting van het Landbouwcrisis fonds aan de orde was, heeft dr. Colijn als minister van Eco nomische Zaken a.i. nog gewezen op de onmo gelijkheid iets positiefs vast te stellen omtrent den loop van zaken in het economische leven. Hij noemde in dit vraagstuk de onzekerheid aangaande onzen uitvoer „de groote onbekende". „Eerst sta biliteit zij in deze het parool!", aldus riep de pre mier uit Er is sedert Mei j.1. weer 't een en ander ge beurd. ook op economisch terrein! Maar stabiliteit werd nog niet verkregen, verre van dat. De onbe rekenbare factor, genaamd „Amerika", doet natuur lijk heel veel kwaad aan de mogelijkheid op sta bielere toestanden. Zoolang men daar nog niet (economisch gesproken) „op glad ijs" heeft weten te komen, vinden de crisisbestrijders een onover- komcnlijk struikelblok op hun uiterst moeilijk pad. Hce lang zal een ongetwijfeld voorzichtig en omzichtig man als dr. Colijn nog moeten wachten eer de „nevel" eindelijk eenigermate optrekt, waar door het mogelijk wordt, perspectivistische regee- nngsmaatregelen te nemen? Men zal hebben gele zen omtrent de plannen der „goudlanden" tot sa menwerking. Schuilt in deze eenige aanleiding tot hoop: Naar aanleiding van wat geschied is met de z.g. ..Oslo-staten" kan een zekere mate van pessimisme gewettigd worden genoemd. Doch wan hopen mag men nooit! In Mei j.1. verklaarde dr. Colijn o.a. nog. dat de Regeering den profetischen blik mist om in de toe komst te kunnen zien. Zoo was zij dus gedwongen, vooralsnog behoudend, streng-,.conserveerend' te arbeiden. Vechtend dus voor handhaving van wat er nog van onze oude welvaart te redden viel. °it ,er enkc,e teekenen te onderkennen zijn, welke wijzen op eenige opleving in het bedrijfs leven uit Ro,terdam b v kwamen gunst.ge bc chten aangaande de scheepvaart is de toe stand in ons land werkelijk zorgelijk. „Onhoud baar!" wordt hier en daar geroepen. In hoeverre men overdrijft kan niet zoo dadelijk worden vast gesteld, doch 't is een feit, dat vooral de kleinere zakenmenschen en boeren om nu over de werk- loozen maar te zwijgen een donkere toekomst vóór zich zien. De middenstanders geven on danks alles! blijk van bizondere energie door het organiseeren van de dezer dagen geopende ten toonstelling te Amsterdam, de „Almitento". En dat ook de plattelandbewoners geen „kamp" wenschen te geven bewees ongetwijfeld de groote bloemen-, fruit- en Industrietentoonstelling in het Westland, waar de taaie Westlanders nogmaals hun beroem de producten aan den stedeling lieten zien. Zoo zijn er gelukkig meer voorbeelden, die laten mer ken hoe de echte Hollander ook in dagen van zorg en tegenspoed „braef stant" weet te houden. Dat geeft den burger steeds weer moed! Maar hoe dan ook, Nederland kan niet onder alle omstandigheden blijven wachten tot tijd en wijle het buitenland blijken van beterschap gaat vertoonen. Onderwijl kon een deel des volks wel eens ten gronde zijn gegaan! Doch de enorme moeilijkheid blijft steeds: wie zal het juiste mo ment kunnen aanwijzen, waarop ons land een nieuwen koers moet inslaan? De vraag nog even ter zijde latend, welke richting de best zal zijn. Nu vindt men er, die in de komende Troonrede cenig nader „houvast" verwachten omtrent den te varen koers van het Schip van Staat. De kans is m.i. niet heel groot, dat reeds enkele maan den na de overduidelijke woorden van den prémier in ons Lagerhuis genoemd scheepke nu plotse ling een scherpe wending zal gaan nemen. Voor- Ioopig zal men zich wel moeten vergenoegen met de bevordering der zeer belangrijke bedrijfsorde- ning, welke voor de saneering van ons bedrijfs leven uiterst-belangrijk wordt geacht. In dit ver band mag het aanhangige wetsontwerp nopens ver bindend verklaren van ondernemersovereenkomsten zeker wel genoemd worden. Ook op het gebied van den middenstand breekt het besef al-meer door, dat de ongebreidelde vrijheid groote ongelukken dreigt te veroorzaken. In deze kringen wordt reeds ernstig van gedachten gewisseld over een zekere reglementeering van het winkelwezen, waardoor niet Jan en alleman zich van vandaag op morgen tot „winkelier" kan bombardeeren, met de funeste economische gevolgen van dien. Van liberale zijde worden vaak waarschuwende stemmen gehoord, welke opkomen tegen een te ver doorgevoerde ordeningsgedachte, waardoor het energieke initiatief van den enkeling gedood zou worden. Dit gevaar is stellig niet geheel denk beeldig, doch wie in de wereld rond pleegt te kij ken zal ongetwijfeld hebben bemerkt, dat de rol van den enkeling in het bedrijfsleven niet meer is wat zij was. uitzonderingen daargelaten. Man nen als Anthonie Fokker en Plesman om mij nu slechts tot onze bekende „luchtpioniers" te be perken zijn zeker pracht-voorbeelden om de stelling te kunnen verdedigen, dat de ondernemer in schier-volkomen vrijheid zijn vleugels moet kun nen uitslaan. Doch de groote ondernemingen en bedrijven, waardoor de volkeren in 't leven worden gehouden, zijn reeds lang gefundeerd en hebben een allesdurvend initiatief niet meer zoo van noode. Dat men hier regelend en ordenend en dus saneerend tracht op te treden mag waardeering ondervinden. Onze Regeering heeft blijk gegeven van sympathie voor genoemd streven en zal gelijk ik reeds opmerkte op dit terrein verdere stappen doen. als een der voorioopig! be langrijkste duurzame pogingen tot verbetering van den binnenlandschen toestand. Of zal de Troonrede geheel-nieuwe gezichts punten openen? Laten we het antwoord op deze vraag maar uitstellen tot18 September a.s.. De herziening. Zeer spoedig na de herziening van het pensioenreglement voor burgerlijke amb tenaren zullen ook de regelen voor de mi litaire pensioenen gewijzigd worden. Hoewel deze herziening zeker per 1 Oc tober de datum waarop de wijziging van het B.P.R. in werking treedt niet gereed kan zijn, ligt het, naar het Bat, Nbl. verneemt, nochtans in de bedoeling, de nieuwe bepalingen ook voor de mili taire landdienaren op dien datum te doenj ingaan. In de wijzigingsordonnantie zal dus worden opgenomen een bepaling, die terugwerkende kracht aan de wijzigingen verleent tot 1 October. Voorts zal het rangpensioen voor de officieren worden afgeschaft, zoodat de zen na 1 October nog slechts een leeftiids- pensioen zullen kunnen krijgen. Voor de mindere militairen en de on derofficieren blijft het rangpensioen nog bestaan. Naar alle waarschijnlijkheid zal de pen- sioenrijpe leeftijd voor de militairen niet op vijftig jaar worden gesteld, daar dit met het oog op de eischen van het beroep te hoog geacht wordt. Vermoedelijk zal hier de grens vjjf jaar worden gesteld, De herziening is thans bij Oorlog in voorbereiding en zal via het departement van financiën naar de regeering gaan. Binnenland I KIND DOOR AUTO GEGREPEN. In wijk Hoorn bij Alfen a. d. Rijn is helj 6-jarige zoontje van den heer Van L. dooi} een auto aangereden. Het jongetje kwam plotseling achter een wagen vandaan; juist op het oogenblik, dat van den ande ren kant een auto naderde, waardoor hij werd gegrepen en tegen den grond werd geslingerd. Met een schedelbreuk is het kind naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht. ERNSTIG ONGELUK TE GORINCHEM Donderdagmiddag is te Gorinchem op het terrein buiten de Waterpoort, een betreurens waardig ongeluk gebeurd tijdens het opstellen van een toestel voor de op 31 Augustus te houden kinderspelen. Daarbij werd gebruik gemaakt van een bok. Deze schoot uit »a de 40-jarige werkman U. A. de Zeeuw werd door het vallende gevaarte zoodanig op hoofd en schouder getroffen, dat hij terstond is over leden. De man laat een vrouw en drie kinde ren achter. i Ongeluk op een onbewaakten overweg. Woensdagnacht is op den onbewaak ten overweg bij Soestduinen een onbe kende wielrijder, vermoedelijk afkomstig uit Utrecht, door den trein gegrepen en gedood. Het totaal verminkte lijk is Don derdagochtend door een lijnwerker ge vonden. JUit een nader ingesteld politieonderzoek is gebleken, dat de wielrijder, de 27-jarige onge huwde bakkersknecht, A. A. S„ uit Utrecht is. De stoomtreiler „Zwarte Zee IJM. 27" is gisteren te IJmuiden van de visscherij terug gekeerd, omdat de 45-jarige gehuwde matroos J. Krab, uit Egmond aan Zee, door een stort zee overboord geslagen en verdronken was. De „Zwarte Zee" was geruimen tijd opge legd geweest en pas eenige dagen tevoren weer ter visscherij uitgevaren. Zoo'n vrouw is duizend mannen te erg. In den nacht van Woensdag op Donderdag keerde een patrouille marechaussees te Oss, die op de kermis te Berghem surveillance- dienst had verricht, naar de marechausseeka- zerne terug. Op den Berghemscheweg te Oss hoorden zij in de woning van den vrachtrijder B. een hevig spektakel. De politiemannen drongen het huis binnen waar de bewoner en zijn echtgenoote in een hoogloopenden twist waren gewikkeld. De vrouw hield een geladen pistool in de hand en maakte aanstalten dit in de richtinq van naar echtgenoote af te vuren. Na veel moeite gelukte het de marechaussee de vrouw die als een dolle tekeer ging. het wapen afhandig te maken. Zij werd weqens poging tot doodslag gearresteerd en in de marechausseekazerne te Oss opgesloten. De twist bleek te zijn ontstaan doordat de vrouw pas tegen middernacht van de kermis te Bera- hem huiswaarts was gekeerd. Zij had toen M Ult hTr kleeren te voorschijn ge ren Ht 21 °P jaar echtgenoot wilde afvi- ren. Het pistool, dat met scherp was geladen is door de politie in beslag genomen. De bekentenis. 0 Nader meldt men uit Amsterdam om trent de bekentenis van P.: Na gedurende twee dagen alle schuia aan den moord op het 8-jarige meisje te hebben ontkend, heeft de 21-jarige knecht van de firma, in wier pakhuis het lijkje gevonden is, bekend, haar van het leven te hebben beroofd. Tot Donderdagochtend had hij in zijn houding volhard; toen is hem opnieuw een uiterst scherp verhoor door hoofd inspecteur P. A. Kater afgenomen, waar bij P. reeds terstond op een nadere wijze op de hem gestelde vragen reageerde. Een wijze, die deed vermoeden, dat een be kentenis niet lang meer op zich zou doen wachten. De politie neeft den man het vuur na aan de schenen kunnen leggen, doordat het feitenmateriaal tegen hem zich steeds had opgestapeld. Zoo had hij vrijwel precies opgegeven, wat hij den bewusten dag tot kwart voor twee en na twee uur had gedaan. Voor den tijd daartusschen kon hij geen overtuigende verklaringen geven. In dat kwartier moet het misdrijf dan ook zijn gepleegd. Het is gebleken, dat met het kind geen onzedelijke handelingen ziin gepleegd. Het meisje was door de houding van den jongeman beangst geworden en schijnt zich hevig te hebben verzet, waarbij zij ook getracht moet hebben te schreeuwen, om zoodoende de aandacht van anderen te trekken. Daarop is een worsteling ont staan, waarbij de man, uit vrees ontdekt te worden met de gevolgen daarvan het meisje bü de keel gegrepen heeft en geworgd. Hij heeft tijdens het verhoor van Don derdagochtend, dat ruim een uur heeft geduurd en aan het eind waarvan hij eerst een bekentenis aflegde, verklaard, dat een en ander zich heeft afgespeeld op de eerste étage van het pakhuis. Toen het meisje op straat voor de ba- nanenloods op haar vriendinnetje stond te wachten, heeft P. haar gewenkt en verzocht binnen te komen. Hij heeft tegenover de politie verklaard, haar niets aangeboden of beloofd te hebben, doch dat het meisje aan zijn uitnoodiging om binnen te komen heeft voldaan. Na den moord is hii, volgens zijn zeg gen, naar beneden gegaan, om eenige werkzaamheden voor zijn patroon te ver richten. 's Middags heeft hij het lijkje naar de vliering gedragen en in een kist met afval verstopt, waar de politie het heeft aangetroffen. Boerderij afgebrand. Tijdens een hevig onweer, dat gistermorgen boven de gemeente Opmeer woedde, is de ka pitale boerderij van den heer N. Laan, wet houder van die gemeente, door den bliksem getroffen en tot den grond toe afgebrand. Dit is voor de derde maal, dat de boerderij van den heer Laan in vlammen opgaat, waarvan tweemaal tengevolge van het inslaan van den bliksem. Door hofmeesters van de Marine. Het hoog militair gerechtshof behandelde wederom twee zaken van beklaagden, die de Zeekrijgsraad te Willemsoord heeft veroor deeld ter zake van het aannemen van fooien van leveranciers te Den Helder, die bestellin gen voor de marine uitvoerden. De sergeant-hofmeester Th. S„ die ter zake is veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, gaf toe, dat hij gedurende een zeker tijdsver loop een bedrag van f 29.27 aan fooien had ontvangen, doch voerde te zijner verdediging aan, dat hij dit geld wederom besteed had voor diverse aankoopen ten behoeve van de gamel- Ie, zooals b.v„ het aanschaffen van pudding vormen, kookboeken etc. Deze uitgaven wer den echter door hem niet verantwoord. De president wees den beklaagde op een bezwarende verklaring van een leverancier, waaruit bleek, dat de beklaagde zou gedreigd hebben elders inkoopen te doen indien hem de gebruikelijke fooi niet werd toegekend. De advocaat-fiscaal rekening houdend met het dezen morgen in gelijke zaken door het Hof gewezen arrest, vroeg bevestiging van het vonnis voor zoover de kwalificatie betrof, doch met het oog op de omstandigheden waar onder de onregelmatigheden plaats vonden, meende Z.E.A. ook hier een voorwaardelijke straf te kunnen requireeren. De verdediger, luit. ter zee le klasse H. C. W. Moorman, bestreed de beweringen van den hierboven genoemden leverancier, en ver- eenigde zich overigens in hoofdzaak met het genomen requisitoir. De hofmeester G. J. S„ werkzaam bij het vliegveld „De Kooy", heeft de Zeekrijgsraad voor eenzelfde feit veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf. Ook in deze zaak concludeerde de advo caat-fiscaal tot oplegging van een voorwaar delijke straf. Mr. de Groot, uit Alkmaar, wees er o.m. in zijn pleidooi op, dat de verdachte zelf er zijn superieuren op gewezen had, dat bepaalde le- veranciën niet aan de gestelde eischen vol deden, hetgeen tengevolge had. dat daarna betere kwaliteiten werden geleverd. Voor het overige kon pleiter zich met het genomen re quisitoir vereenigen. Het Hof zal later uitspraak doen. In den nacht van Woensdag op Donder dag zijn onbekend gebleven personen door verbreking van een ruit de boerderij binnen gedrongen van den landbouwer L. in de Us- senschestraat te Oss. De vrouw des huizes werd omstreeks middernacht door gerucht wakker. Zij ontdekte, dat een man haar slaap kamer was binnengedrongen, die de linnen kast doorzocht. Toen de inbreker zich ont dekt zag, nam hij ijlings de vlucht, gevolgd door een tweeden persoon, die zich eveneens in de woning bevond. De mannen hebben geen kans gezien iets mee te nemen. De politie heeft de zaak in onderzoek. ZorJ.j I SEPTEMBER. Hilversum, 187S M. ,00 VARA. 10.00 VAR.O, 12» AVR.O.. 5.00 V.A.R.A., 8.00 A.V.R.O. 9.00 Gramofoonplaten. 9.04 Postduivennieuws. 9.06 Tuinbouwpraatje S. S. La 9-30 Orgelspel Mon<>' e„ MaatSchappl|. 9.45 A. Pleysler: Van Staa (e Zwolle. 10.00 Kerkdienst u. r Hierna gramo- Voorganger: Ds. J. F. Kruyr. foonplaten. 12.00 Filmpraatje L. J. Jordaa 12.30 Omroeporkest o.l.v. N. P_ 2.00 Boekbespreking Dr. P. H. 2.30 Pianorecital Daisy Guth. Residentie- 3.00 Uit het Kurhaus te S£hev"^ Koster orkest o.l.v. I. Neumark m.m.v. (sopraan) en J. Stotijn (hobo). 4.30 Gramofoonplaten. 5.00 Idem. 5.30 Orgelspel C. Steijn. 6.00 Sportpraatje. 6.20 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot' 7.00 J. W. Matthijsen spreekt over Lui 7.20 Vervolg orkestconcert. 815 Uithef Kurhaus te Scheveningen: Reslden"e' orkest o.l.v. I. Neumark. m.m.v. Jo Vincent (sop 9.00 Radio-journaal. 9.15 W. Vogt: het getij is gunstig. 9 30 Optreden van Grete Keiler. 9.40 E. Claes: Hoe ik leerde vertellen. 10.00 Grete Keiler. 10.10 Kovacs Lajos, en gramofoonplaten. H.1512.00 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz. Huizen, 301 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonplaten. 9.50 Kerkdienst uit de Zuiderkerk (Ned. Herv.) te Den Haag. Voorg.: Ds. J. Poort. Org.: W. H. v. d. Kaay Jr. Hierna tot 12.15 Zuiderkerkkoor met afd. Meisjeskoor o.l.v. W. H. v. d. Kaay Jr. 12.15 Schlagermuziek. I.00 Lezing. I.20 Militair concert, en gramofoonplaten. 2.10 Causerie. Vervolg concert. 3.00 Gramofoonplaten. 3.15 Orkestconcert. 4.00 Voor de zieken. 5.00 Orgelconcert V?. Knopers, m.m.v. een dames- ensemble o.l.v. J. Meyer. 5.50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Ned.-Herv.) Parkkerk te Amsterdam. Voorg.: Ds. J. J. Bus- kes. Hierna tot 7.45 orgelconcert. W. Knopers. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 Militair concert. 9.00 Vaz Dias. Causerie. 9.25 Vervolg militair concert. 10.15 Vaz Dias. 10.20 Gramofoonplaten. 10.40—11.00 Epiloog. MAANDAG 3 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. Algemeen Programma verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie G. Rijken. 10.30 „De Notenkrakers" o.l.v. D, Wlns. II.00 Vervolg declamatie. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20. Vervolg concert. 12.00 Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels, 1.45 Zenderverzorging. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Gramofoonplaten. 3.45 Zenderwisseling. 4.00 Gramofoonplaten. Voor de kinderen. 5.00 „De Flierefluiters" o.l.v. J. v. d. Horst, 5.45 Declamatie R. Numan, 6.00 Vervolg concert. 6.30 W. Hutschenruyter: Herinneringen uit het Ned. Muziekleven. 7.00 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins. 74.0 Causerie M. Beversluis, 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 A. de Booy (zang) en J. Jong (orgel). 8.20 Vaz Dias. INBRAAK TE AMSTERDAM, Donderdagavond is ingebroken in een magazijn in damesgoederen in de Jan Evert- Y**™* te Amsterdam. Er is voor ongeveer zduu.-— aan goederen gestolen. Buitenland rJSd^8 W*1?* heeft een zekere John - g, een bediende in een restaurant den 30-jangen secretaris van de beroemde decZZ\Tt aSy' V00r bloezen van de1 Christelyke Jongemannen Vereeniging ^erseboten gedood. De sec- pbüantroop! WaS ee" Caig had in het asvl onderdak gekre gen en had Sumner met een dollar betaald k™eerde da" 5 cent te wefnig terug bekend gekreSen' De dader beert JMluoldon. werden door'den elf chineezen terechtgesteld d:^oSSrlfer»°^»P mrid. burgers tereelgges 0W een aanslag 0p generaal TaV, J had(1™ voorbereid Zii ha.ia TsJa»-Sin Koe-ii seieaL hdddeajiea bekeutenia af- g 30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 9 00 Dr. L. Heyermans: Diphterie en haar h g 9 15 Vervolg orkestconcert. 10.00 Vaz Dias. 10.15 ..De Flierefluiters", o.l.v. J. v. d u m.m.v. A. de Booy (zang). M»rst, 11.00 Klein VARA-ensemblc o.l.v. F. Bakel. [13012.00 Gramofoonmuziek. *58 Huizen, 301 M. NCRV-programma. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. W. J, Vi [_0, 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 en 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelspel Jan Zwart. 2.00 Voor de scholen. 2,35 Causerie A. J. Herwig. 3.15 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. Ds. K. van Anken m.m.v. me. r de Jager (zang) en M. F. Jurjaanz (orgel) 5.00 Concert (piano-alt-cello) en gramofoonplaten. 6.30 Vragenhalfuur. 7.00 Politieberichten. Ned. Chr. Persbureau. 7.10 Gramofoonplaten. 7.30 Vragenhalfuur. 8.00 Arnhemsche Orkestvereniging o.l.v. H I Manks, m.m.v. Julie Mank—Heetveld (sopraan) 9.00 Mr. J. Kunst: Indonesische Muziek". 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vaz Dias. 10.30 Taptoe Tamboers en Pijpers. Gramofoon. platenreportage. Hierna tot 12.00 Gram.rauziek DINSDAG 4 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Kook- en Bakpraatje mevr. R. Lotgering-, Hillebrand. 11.00 Uit het R.A.I.-gebouw, te Amsterdam: Con gres van den Kon. Ned. Middenstandsbond, 11.30 Pianorecital E. Veen. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 2.00 H. Nieland (orgel) en Sophie Haase—Piene. man (sopraan). 3.00 Gramofoonplaten. 4.00 Zenderwisseling. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor kleinere kinderen. 5.30 VPRO: Ds. B. J. Aris: Adam en Eva. 6.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 RVU., G. v. Veen: Wat deugt er niet la ons onderwijs? 7.00 Vervolg Kovacs. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonplaten. 8.15 Westminster-koor o.l.v. Dr. J. Finley. 9.00 Mr. A. W. Kamp: Eet meer melkbrood. 9.15 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte, m. m. v« Ruth Posselt (viool). 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Vervolg orkestconcert. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonplaten. Huizen, 301 M. RKO-uitzending. 8.00 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Schlagermuziek en gramofoonplaten. 1.45 Zenderverzorging. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gramofoonplaten. 4.00 Solistenconcert en Gramofoonplaten. 6.00 Lezing. 6.15 Gramofoonplaten, en reportage. 7.15 Lezing. Gramofoonplaten. Causerie. 8.00 Orkestconcert. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Pianorecital.. 8.50 Orkestconcert. 9.15 Lezing. 9.30 Orkestconcert 10.15 Pianorecital. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gramofoonplaten. 10.45 Schlagermuziek. 11 -3012.00 Gramofoonplaten. Een jongeman, die aan verstandsver bijstering leed, is er desondanks in ge- slaagd zijn volkomen normalen vader in een krankzinnigengesticht te doen op sluiten, waar de man vele uren heeft doorgebracht, alvorens men bemerkte va' er aan de handwas. De jongen, Ladisla* Dokoupil, had een feilen wrok tegen zijn vader opgevat, omdat deze een onderzoek naar zijn geestvermogens had doen in stellen, waarbij inderdaad gebleken wrs» dat hij niet geheel normaal was- In h® gesticht te Ólomouc in Moravië, waar nu verpleegd werd, gedroeg hij zich echte heel goed en wist met groote sluwhei alles te vermijden wat zijn afwijking*' zou hebben kunnen verraden. Naeenig® tijd zagen de doktoren er dan ook g®( gevaar in hem een paar dagen naar hui te laten gaan. De jongeman maakte dan' van gebruik om naar een dokter in zv geboorteplaats te gaan en hem te vrag® Ie willen zorgen, dat zijn vader in e®' gesticht werd opgenomen. Daarbij leg hij het document, waarin zijn eigen krans zinnigheid op schrift gesteld was en [Hl uit het gesticht te Olomouc gest<iv iad, over. Daar zijn vader en hij deze voornamen hebben, behoefde hij slechts enkele kleine wijzigingen in het docum aan brengen met betrekking tot leef t u"z-.D® politie verleende de behulpza" 'and bij het overbrengen van den vfl ie zich inderdaad als een waanzin'1 verweerr O f„1„;n<r. I 89 :r-eerd® tegen zijn overbrenging- t eenige uren, nadat hij in het ge8t^all ba.8 opgenomen, kwam het bedrog ',a net licht. SNEEUW IN DE ALPEN. In den nacht van Woensdag op I'!'1 j derdag is in de Oostelijke Alpen voor eerst in liet najaar sneeuw gevallen* -- -A

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2