SPIERPIJNEN in zijn arm genezen KLOOSTERBALSEM Nette Heldersche menschen in hef A/l b4 G binnenland luchtvaart UVai wilt 11 Ivzenl TWEEDE blad De Koningin. Geruchten over verloving van Prinses Juliana. De Almitento geopend. De onbewaakte over wegen. - Transferregeling met Duitschland tot stand gekomen. De viering van den Koninginnedag. RIJDT PER HILTAX Hoofdgracht 24 - Tel. 565 'DE BEKENDE A MALININE DANK ZIJ KLOOSTERBALSEM 'n Pijn om razend te worden bij 't bewegen van den arm AKKER'S Yvel Dlawnurg henhuis Vliegtuigen voor 1000 passagiers. De luchtmanoeuvres. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1934. Vertrek 8 September uit Noorwegen. Naar de „Nw. Rott. Crt." verneemt, ligt t in het voornemen van de Koningin, üm Zaterdag 8 September uit Noorwegen naar Nederland te vertrekken. Officieel Zweedsch dementi. Stockholm, 30 Aug. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de geruchten omtrent een verloving van Prinses Juliana met Prins Bertil van Zweden van iederen grond ontbloot zijn. (Reuter). De „Telegraaf" teekent bij dit Reuter- bericht aan Deze tegenspraak uit officieele Zweed- sche bron is een antwoord op de vele geruchten, die zoowel in het buitenland als ook bij ons te lande over een ver loving van de Prinses opnieuw de ronde doen. Alle groote buitenlandsche agent schappen maakten zich Donderdag den tolk van deze geruchten en in den loop van den avond werden wij in verband met deze mededeelingen uit verscheidene Europeesche hoofdsteden opgebeld,waarbij ons bleek, dat behalve Prins Bertil ook nog Prins Karei Johan, een neef van den Koning van Zweden, wordt genoemd. Aanleiding tot deze speculaties was waarschijnlijk het feit, dat H. M. de Ko ningin gisteren haar 54en geboortedag vierde. Het behoeft niet nogmaals herhaald te worden, dat officieele Nederlandsche kringen geheel buiten deze geruchten staan en dat zij de mededeelingen van de buitenlandsche pers als een gemis aan tact beschouwen. Door Jlir. mr. dr. A. Röell, commissaris van de Koningin in Noord-Holland. De Daadl van den Miiddenstand. Amsterdam, 30 Aug. Na een langdu rige en intensieve voorbereiding, waarbij talrijke moeilijkheden en een veelheid van problemen op gelukkige wijze werden op gelost, is Donderdag in den vroegen mid dag in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de Algemeene MiddenstandstentoonsteJ- ling, welke onder den goed in het gehoor liggenden naam Almitento reeds burger recht had verkregen, officieel geopend door den Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, Z. Exc. jhr. mr. dr. A. Röell. De plechtigheid van de opening voltrok zich, terwijl buiten vóór 't R.A.I.-gebouw, dat deze tweede Algemeene Middenstands tentoonstelling in zijn uitgestrekte expo sitieruimte onderdak verleent, reeds velen het oogenblik afwachtten, dat de poorten ook voor hen zouden opengaan. Vóór jhr. Röell het woord werd verleend, hield de voorzitter van het Uitvoerend Comité, de heer C. F. J. Verbeek, een inleidende rede, waaraan het volgende is ontleend. Spr. zeide, dat de opzet van het comité om deze tentoonstelling tot een groot na tionaal gebeuren te doen uitgroeien, vol komen is geslaagd. Spr. wees in dit ver band op de spontane deelneming uit alle oorden van Nederland. De Almitento zal demonstreeren, waar toe een goed georganiseerde Middenstand in staat is; wat hij door organisatie tot stand heeft gebracht; welke zedelijke en stoffelijke waarden door gemeenschappe lijk handelen zijn te winnen, niet alleen voor den middenstand zelf, maar ook voor de geheele gemeenschap. Maar ons pogen aldus spr. met deze tentoonstelling heeft nog een tweede doel, dat is: den gezonden ondernemings geest en durf bü den middenstand aan te wakkeren. Juist nu, in dezen tüd van de pressie, nu duizenden zakenmensehen moeten worstelen voor hun bestaan, kan de Almitento een aansporing zijn om vol te houden. De heer Verbeek eindigde met het uit spreken van den wensch, dat de Almi tento zich niet alleen zal mogen verheu gen in groote belangstelling van het pu bliek, maar dat zij tevens een uitgezocht trefpunt zal zijn voor den handel en we derzijds tot goede relaties zal voeren. De heer Verbeek noodigde vervolgens den Commissaris van de Koningin in -Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell uit, de tentoonstelling te openen. Fluitsignalen bij mistig weer. Zooals indertijd is medegedeeld, hebben a ien de K. N. A. C. in een ''es aan den minister van waterstaat erzocht de veiligheid bij de onafgeslo- spoorwegovergangen zooveel moge- pp bevorderen, niet name het in de 8Ti c hlöats daarheen te leiden, dat zoo oedig mogelijk wordt overgegaan tot (°.'P3tische seininstallaties, voorts een Uj^^'Sde verlichting van de trekvoer en h" Van (*en trein te doen Invoeren toon a m's'; ('oor f'uitseinen met lagen a-mi de nadering van den trein te doen «■'"kondigen. nii/h vei'zoek ontvingen die veree- (Vt„uKen dezer dagen bericht dat van 1 deri °F 1934 af, tijdens mist, bij de na- fluitsp* Vai1 n*et afgesloten overwegen de ovi"-en zu"cn worden gegeven en dat lesjes Te In dit adres bedoelde aange bieden nog in onderzoek zijn. Voor rentevorderingen e.d. Van officieele zijde wordt medegedeeld: Gelijk bekend, zijn in Juni én het begin vari Juli onderhandelingen gevoerd tus- schen de Nederlandsche en de Duitsche regeeringen betreffende de vorderingen van Nederlandsche schuldeischers ter zake van rente van hun toebéhoorende Duitsche effecten en andere schuldvor deringen, alsmede van andere opbreng sten van kapitalen, zooals huren en pach ten. De toen gehouden gedachten wisse ling >s gevolgd door nader schriftelijk en mondeling overleg, hetwelk thans geleid heeft, tot de totstandkoming van een in een protocol neergelegde regeling van de genoemde materie. Zij geldt voor alle genoemde kapitaalopbrengsten, ver vallende tusschen 1 Juli 1934 en 30 Juni 1935, en zal van laatstgenoemden datum af van jaar tot jaar van kracht blijven, tenzij opgezegd. Te Amsterdam. Uit Amsterdam meldt men: Een betrekkelijk stille Koninginnedag, ook in de hoofdstad des rijks, omdat men de verjaardag van de landsvorstin, wegens de verliezen, die het Koninklijk Huis in het afgeloopen jaar geleden heeft, niet op de gebruikelijke wijze wenschte te vieren. Wel was de beurs, waren de gemeen telijke bureaux, vele kantoren en winkels, alsmede de scholen gesloten, hingen er wel wat vlaggen, maar hetfeestprogramma was dit jaar heel klein. In overleg met de autoriteiten had de Vereeniging tot veredeling van het volks vermaak besloten geen feestelijkheden te organiseeren. Te 's-Gravenhage. Het weer hielp 's ochtends tenminste niet mee: over de stad hing eerst een tamelijk don kere lucht en wat nevel, die een somberen indruk teweeg brachten. Pas gaandeweg brak de bleeke zon door de wolken en klaarde het op. In de stad was het om een uur of tien nog vrij stil. Alleen in den omtrek van het Malie veld verzamelden zich menschen oor de pa rade. Als gewoonlijk was van vele huizen, vooral in de Dinnenstad de vlag uitgestoken en aan de ministeries de gebruikelijke versiering aangebracht. (Jok de trek van bezoekers van buiten scheen belangrijk minder dan op ande re Koninginnedagen. In de Groote Kerk werd de dag, als altijd, begonnen, met een plechtige godsdienstoefening, dank- en bidstond voor het Koninklijk Huis, dat dit jaar wel bizonder zwaar beproefd is. Alleen was er natuurlijk weder groote be langstelling voor de parade van het garnizoen op het Malieveld. Naar Duinoord 20 ct. p.p. Stadsritten 10 ct p p. Naar Huisduinen 15 ct p.p. Builenritten 5 ct p. km Standplaats JULIANAPARK tegenover „Bellevue". Te Rotterdam. Ondanks de slagen, die in dit jaar ons vor stenhuis hebben getroffen, heeft de Koningin gewild, dat haar jaardag op de gewone wijze zou worden gevierd. Rotterdams Comité ter behartiging van na tionale belangen.dat sedert jaren de viering van den Koninginnedag in goede banen leidt en in zijn pogingen om de heele stad in het feest te betrekken, steeds zoo uitermate slaagt, had dan ook weer zijn gewone programma sa mengesteld, waarvan de aubade van zangers en zangeressenen een kinderkoor voor het stadhuis een zoo glorieus begin is, dat tegelijk wijding geeft aan dezen feestdag. De traditie getrouw had zich in de groote burgerzaal, daartoe uitgenoodigd door den burgemeester, een groote schare van belang stellende dames en heeren verzameld, grooter dan bij vorige gelegenheden. Toen de burgemééstër de burgerzaal binnen trad, nam, bij ontstentenis van den voorzitter van het comité, mr. Abr. v. d. Hoeven, die door familie-omstandigheden verhinderd was, porf. mr. Eigeman het woord, waarna burge meester Droogleever Fortuyn het woord voerde. De vaandélschouw heeft wèer een even aar dig als typisch accent gegeven aan den mor gen van Koninginnedag te Rotterdam. Te Utrecht. In blijde stemming heeft Utrechts burgerij den verjaardag van de Koningin herdacht en gevierd. In den ochtend werd in de Maliebaan door de in het garnizoen aanwezige troe pen een parade gehouden, welk hoewel kort doch steeds aantrekkelijk schouw spel een groote menigte toeschouwers trok. De Domklokken hebben te twaaf uur geluid, waarna het klokkenspel van den Domtoren zich heeft doen hooren. In den namiddag werden in de parken muziekuitvoeringen gegeven, terwijl er in de Domkerk van wege de Christelijke Oranjevereeniging Utrecht orgelconcert was. Verder is des avonds van gemeentewege de Emmalaan op de bekende mooie wijze met lampions verlicht, terwijl er in het aangrenzende Hoogelandschepark muziek was. Met deze verlichting ging gepaard een wedstrijd voor versierde en verlichte vaar tuigen, waaraan 77 booten deelnamen. Er was een talrijk publiek op de been. IN INDIK. Het openbaar gehoor. De Ko ningin als voorbeeld gesteld, hoe men zijn leed moet dragen. Te Batavia heeft vanmorgen het gebruike lijke plechtig openbare gehoor plaats gehad, dat de gouverneur-generaal ten paleize Bata via op den verjaardag van de Koningin pleegt te verleenen. Naar Aneta meldt, heeft de voorzitter van den Volksraad, mr. H. J. Soit, de gelukwen- schen van de burgerij aangeboden. Hij heeft daarbij herdacht de beproevingen welke het Vorstenhuis door dubbelen rouw heeft ge leden; hij bracht verder ook den September namiddag van 1933 in herinnering toen H. M, de Koningin haar zegetocht door 's Lands hoofdstad maakte en sprak als zijn meening uit, dat Oranje en Nederland den grondslag van ons volksbestaan vormen, zoowel nu als in de toekomst. In zijn antwoord heeft de gouverneur-gene raal eveneens herinnerd aan het leed, dat de Koningin getroffen heeft en dat een schaduw werpt op den dag van heden, welke daarom geen plaats biedt voor luidruchtige feestelijk heden maar toch toelaat, ja behoefte doet ge voelen tot samenkomen en tezamen getuigen hoezeer wij in lief en leed met onze Vorstin één zijn. De landvoogd stelde de Koningin ten voor beeld, om ondanks ondervonden leed sterk re zijn. Zij, die van buitenaf komen, komen onder den indruk van de ernstige gevolgen voor In- dië van de wereldcrisis maar tevens van de voortdurende geestkracht, zooals „onze diep- betreurde Wellenstein" bezat. Spr. herinnerde aan de offers, die velen hebben moeten bren gen maar tevens aan wat daardoor bereikt is. Ons economisch verweer is thans georgani seerd en wint geleidelijk in kracht en heteeke- nis, er is geen reden voor ongerustheid in ver band met voedselschaarschte, van de veel om streden rubberrestrictie verloopt de moeilijke beginperiode op zeer oevredigende wijze, voer het eerst sinds ettelijke jaren gaan de lands- middelen thans niet meer achteruit. De gouverneur-generaal wees ten slotte op het groote voorrecht der Indische burgers en eindigde aldus: „Wij hebben onze Koningin en in Haar weten wij ons één; die eenheid staat ons borg, dat, met Haar voorbeeld voor oogen en onder Haar bezielende leiding, onze gemeenschap de kracht zal hebben zich staande te houden en verder te ontwikkelen. Geve God dat het zoo zij", EEN FORTUINLIJKE GEMEENTE. Bij de aanbieding van de Gemeente rekening 1933 aan den raad der gemeente Akkrum is gebleken, dat op den gewonen dienst een voordeelig saldo is behaald van ruim f 9000. NEDERLANDSCH—DUITSCH BETALINGSVERKEER. Op grond van de voorloopige regeling, welke na 31 Augustus zal gelden, volgens welke de door Nederlandsche exporteurs te vorderen bedragen voorloopig bij een »Devisenbank« kunnen worden gestort in afwachting van de overbrenging naar het «Sonderkonto«, is althans eenige redelijke zekerheid van betaling gekregen. Omtrent het tijdsverloop van ontvangst der gelden in guldens blijft echter nog groote onze kerheid bestaan. Aa» REGENJAS gegarandeerd regendicht, zonder gur^mi. -- en poreus.leveren .wij reeds vanaf t 25.- Uook' naar-maat.- Elegante modellen voor, •/Domes en,Heeren. Wij bezoeken U gaarne op xianvrage én geheel vri|blMvend met on'ze' uitgebreide collectie. NEVILLE HART SCHOEMAKER 406 .Heerengracht,; Amsterdam Eerste klas kleeding ncar maat. Matige prijzen „De pijn begon in mijn bovenarm en zette zich zoo voort tot in mijn nek, soms zóó hevig, dat het huilen mij nader stond dan het lachen. Gewone spierpijn, zeide men mij, maar ik kon niets vinden om die gewone pijn te genezen. Ten einde raad ben ih met Kloosterbalsem begonnen. De uitwer king is enorm geweest. Na de eerste behandeling verminderde de pijn al en na voortgezet gebruik ztin al mfjn pijnen verdwenen, dank zg Klooster balsem, den grooten pijndooder." E. vC. te A. ORIGINEEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrfjfmiddel bjj Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag voor Omzet-belasting. NIEUWE SPELLING VOOR GESCHREVEN. De minister van Onderwijs heeft aan de hoofden der openbare gymnasia, hoogere burgerscholen en kweekscholen een aan schrijven doen toekomen, waarin het ge bruik van de nieuwe spelling met ingang van September wordt voorgeschreven. DR. J. J. VAN DER LEEUW, t Het stoffelijk overschot ter aarde besteld. Reuter meldt uit Nairobi, dat het stof felijk overschot van den omgekomen sportvlieger dr. J. J. van der Leeuw op de missiebegraafplaats bti Mpina is ter aarde besteld. Er is een commissie van onderzoek in gesteld naar de oorzaak van het ongeval. Men Is algemeen van moening, dat slech te weersomstandigheden het was een bijzonder koude dag met laaghangende wolken den vlieger parten hebben ge speeld. GRIERSON TE OTTAWA AANGEKOMEN. Grierson is Donderdag uit Eastmain in Quebec te Ottawa aangekomen, waarmee hij den tocht van Engeland naar Canada door de lucht via de Poolroute volbracht heeft. eH, De vreeselijke misdaad van Ted'd®, de Drentenaar. Sen satie. Een sombere wagen. Nota van onkosten. „Waarom brengen ze jou naar de cel?", herhaal ik tegen Ted. Nou, zegt de Drentenaar, in zijn vreemd dialect. Me vader en me moeder en ik, hè, nou, we hebben in Emmercompascum gewoond, maar daar hadden we 't zoo erg arm en toen zijn we naar de buurt van Wieringen verhuisd. Daar is 't den laat- sten tijd al niet veel beter dan in de ve nen. Ik ben al 2 jaar werkeloos ver dien geen cent. Toen hen ik eres op een middag gaan schaatsenrijden bij Wierin gen. Zeker met een Wieringer madje, hè? zeg ik ondeugend. Madjes? Wat zal een jongen uit Drente, die geen cent in zijn portemonnaie heeft, met Wieringer meisjes schaatsenrjje, nee, niks hoor, we waren gewoon met maats een beetje an 't rije. Denk ik, toen ik uitgereje was, me moe der wacht met de middagpot. Als ik over dat landje loop, hoef ik niet zoo'n omweg te maken en ben effe eerder thuis. Ik loop dus over 't landje, komt een polisie-agent naar me toe en die zegt: Je mag hier niet loopen, 't is verboje terrein. Hij maakt proces verbaal op en ik kom voor de rechter, 3 of 4 dagen zit ten in de nor. Ik zou niet weten, vervolgt de jongen peinzend, hoe ik en mijn heele familie dat geld bij elkaar zouden moeten bren- g<Drie gulden, dat is voor ons een heele schat! Wij zijn arme, doodarme men schen. Nou moet ik zitten, omdat ik niet betalen kan. 't Is crisis bij ons thuis, mijn vader zegt: Tedde, zegt ie, al wilde je 't van me rug halen, jongen, ik kan t niet betalen, voor je! We zouden er honger om moeten lijen! Er rijden honderden treinen door Ne derland, In vele dier treinen zitten ge vangenen, nette burgers, burgers uit Den Helder en Koegras, ook burgers uit Lim burg, Drenthe en Brabant, uit alle elf provinciën, en al die treinen rollen naar steden waar gevangenissen en huizen van bewaring zijn. Al die gevangenen worden begeleid door veldwachters. De Nederlandsche sporen kennen geen gevangenen en ook geen veldwachters, bedelaars, venters, jongens als Ted, die de „vreeselijke" misdaad beginnen, over een weilandje te loopen, zonder-luidklin- kende-fietsbel-rijders, verkeerde bocht houders, die allen kent de Ned. Sjoor niet. Ze kent alleen betalende klanten Betaal je niet, of houdt iemand je niet vrij, dan rij je niet mee. De staat kan zich momenteel uitgaven veroorloven. De Staat is schatrijk. Neder land heeft geld in overvloed! De Staat smijt dus met geld! Kan ze doen! Wie het royaal heeft, laat het royaal hangen, en in 't veen zie je niet op een turfje. De Staat, de diep-beleedigde, de dik-gesjochte staat, wenscht, dat werklooze Ted, de verlegen Drentsche jongen, f 3 boete be taalt, en als Ted niet betaalt, nou, dan be taalt de dik-in-de-centen-zittende-Staat voor dien slechten, verdorven over een graslandje loopenden Ted. De electrisehe snort over den weg. He vig geïnteresseerd kijken de reizigers naar die gevangen Heldersche burgers, onder geleide van Ad, de strenge be ambte van den Staat der Nederlanden, met een hart, zoo zacht en teer, als dat van een klein kind, maar.. Ad moet. Denderend loopt de trein de overkap ping van de Holl. Spoor binnen. Wjj stappen uit. De nette Heldersche gevan genen voorop, Ad erachter! Wij dalen de trap af loopen door de ietwat duistere tunnel. In de verte plekt licht, zonnegoud valt veel en fel over het Stationsplein. Is er revolutie in Den Haag losgebar sten? Op het Stationsplein drommen de menschen te zamen. In grooten getale klitten ze op 't voorplem. Snel loop ik naar den uitgang. Ook de reizigers, die uit onze trein komen, loopen nu extra haastig en geïnteresseerd door de controle. Er is wat te zien, iets bijzon ders! Eén groote sensatie. WQTEJU Tegenover een groot ,nó de sombere gevangeniswagen, cud Ted. de schuldige Ted, naar zijn.-. hötel zou voeren. Er is wat te zien! Op het breede Sta tionsplein staan honderden en nogmaals honderden Haagsche burgers en burge ressen. Gespannen turen zij naar den uit gang. Daar zijn ze, zegt een meisje, ge kleed in een Licht trobalco japonnetje. Schuw drukt ze zich tegen een lang jong- mensch. Hu, wat een moordenaarstypen. Wat zouen ze gedaan hebben, vraagt ze ang stig fluisterend. Daar zijn ze, zeggen honderden deftige Hagenaars, en hun oogen pieken naai den uitgang. In hun öogen lees ik felle lust op sensatie, zucht, om iets erg grie zeligs mee te maken. En dan.... begrijp ik. Voor den ingang staat een zwarte, zware celwagen.... omringd door vrije Hagenaars. Huiverend genotvol-grieze lend staan ze daar, en ze beturen de ar restanten van Ad. Vol afschuw wijken ze terug, als Ted langs hen loopt. Je kan wel zien dat 't niet veel soeps is, zegt afkeurend een meneer. 't Zijn die moordenaars, die die oude vrouw om zeep gebracht hebben, zegt een ander deskundig tegen zijn geïnteres seerd luisterende omgeving. Ze moesten die lui opknoopen. Moet de Staat ze nou nog te bikken geven? De vreedzame feuilletonnist van de Hel dersche Courant wordt ook bij het troepje ingedeeld, want hij hoort duidelijk: „Mot je die achterste boef zien, aans smeert ie em. Die veldwachter kijkt niet uit, die lijkt ook wel snert. „De achter ste boef smeert em echter niet. Even voor Ad, de misdadiger Ted en de an dere gevangene in de celwagen verdwij nen, geeft ie ze alle drie een hand. Schrik en afschuw verspreidt zich nu onder de deftige toeschouwers. Handen gaan snel op de broekzakken. Men wijkt terug. Das vast een broer van een van die lui, zegt een kruier. Hij het toch wel een fatsoenlijk gezicht. De gevangenen zijn In de ctelwagen gestapt. Snel worden de deuren gesloten. In liet deftige Hotel Terminus kijkt men aandachtig toe. Ted wordt ook naar zijn hotel gereden. Ted zal eindelijk hét water en brood krij gen van den Staat, waar hij recht op heeft. —Ik hoop, dat de minister van Justitie dit allemaal leest, en minister Oud ook. Ik wed, dat beide zooiets niet wil len. Ik wed ook, dat minister Oud tegen zijn ambtgenoot zal zeggen: Das een dure geschiedenis, want voor die Ted moet ik betalen. Wat dunkt je, waarde ambtgenoot, kunnen we hier niet een beetje op bezuinigen? Ik geloof beslist, dat de minister van Justitie hierop bezuinigen zal, want uit de schatkist wordt betaald: le. De reiskosten van Den Helder naar Alkmaar voor Ted, alsmede voor' zijn geleider, den veldwachter. Alkmaar heeft geen plaats, maar Barbertje moet han gen, dus komen er bij: 2e: De reiskosten van Alkmaar naar Haarlem voor Ted en ook voor Ad. In Haarlem is geen plaatsje in de cel voor Ted, dus reizen ze op kosten van den Staat naar Den Haag. 3e. Het afhalen met een celwagen bij het perron- in Den Haag moet ook be taald worden. 4e. Retourkosten voor Ad naar Alk maar. 5e. Retourkosten voor den Heldersche veldwachter naar Den Helder. 6o. Water en brood, logies en ontbijt, diner, gedurende twee dagen voor den onfatsoenlijken Ted. 7e. De reiskosten van het retour van Ted naar Den Haag—Alkmaar, en dat allemaal omdat iemand 3 niet betalen kan. Buitenlandsch Overzicht pag. 1 Feuilleton1 Radio-programma2 Met Duitschland is een transfer- regeling voor rentevorderingen enz.-tot stand gekomen5 Herziening van de militaire pen sioenen in lndië2 Opklaring van de conferentiesfeer inzake de handelsbesprekingen met Jap&n 1 De Koningin vertrekt 8 September uit Noorwegen5 Geruchten over een verloving van Prinses Juliana officieel in Zwe den gedementeerd5 De Marine-dag van het Natio naal Jongeren Verbond in Den Haag1 De moord te Amsterdam. De be kentenis van den dader 2 Waarom de Diesel-treinen uit den dienst werden genomen. Een com muniqué van de spoorwegen 1 Hofmeesters van de marine, voor het aannemen van fooien, voor het Hoog—Militair gerechtshof. M 2 Spoorwegaanslag in Mantsjoerije. Dertien Japansche reizigers ge dood 6 De viering van den Koninginne- verjaardag in onze stad en elders. 9 Upton Sinclair uit scherpe woor den aan het adres van Hitier l Omtrek-nieuws««„10 Marktberichten 12 Marineberichten 12 Sportnieuws lï DE K. L. M. De 50,000ste passagier van dit Jaar geboekt. De K.L.M. heeft dezer dagen de 50.000ste passagier van dit jaar geboekt. Reuter meldt uit Kopenhagen: Volgens een Deensch ingenieur, die beweert een nieuwe manier te hebben uitgevonden om vliegtuigen in beweging te brengen, zal het weldra mogelijk zijn reusachtige vlieg tuigen te bouwen van 100.000 P.K., die 1000 passagiers kunnen meevoeren. Naar verluidt heeft een Amerikaansche luchtvaart-onderneming vertegenwoordi gers naar Denemarken gezonden, om over de exploitatie van de uitvinding te onder handelen. Twee aanvallen op Parijs gelukt. De luchtmanoeuvres in de buurt van Parijs hebben Donderdag hun hoogte punt bereikt met een aanval van de uit het Oosten komende blauwe partij op de Parijsche luchthaven Le Bourget. On danks alle maatregelen is het de aan vallende partij gelukt de verdedigingslijn te doorbreken, zoodat devlieghaven door 47 vliegtuigen met bommon h»<4rooid kon worden. Tegen den middag heUOen Ue mauwen Donderdag een tweeden aanval gedaan, die eveneens volkomen gelukte. Zonder dat men ze gehoord of gezien had, kwa men de zware bombardementsvliegtuigen plotseling uit de wolken te voorschijn en de kleine blauwe luchtkogels die zo in de lucht loslieten, toonden dat ze hun vernielingswerk systematisch uitvoerden. Volgens het oordeel van de militaire des kundigen zijn beide aanvallen volkomen gelukt. Toen de jachtvliegers der ver dedigers opstegen om zich op de aan vallers te werpen, hadden deze hun ver nielingswerk reeds verricht en den terug tocht aanvaard. De aanvallers hebben getriomfeerd. De luchtmanoeuvres, die gisteren den nacht wegens het slechte weer gestaakt waren, zijn gistermorgen hervat. De blauwe aanvallers wisten opnieuw door de ver dedigingslinie te dringen en zonder veel moeite konden zij Le Bourget met bommen bestrooien. De aanvallers kwamen uit Metz en Toul.Zij hadden echter veel gemak van den dichten mist. Om li uur zijn de manoeuvres geëindigd. Naar de oppervlakkige resultaten te oordéelen, heeft de aanvallende partij, zooals Voorzien was, getriomfeerdmaar, aldus wordt er aan toegevoegd, zij is in hooge mate begunstigd door de atmos ferische omstandigheden. thuis Uitstappen: het einde van den rit. Het portier gaat open voorzichtig Ianders is het uit met de vreugde. Want het roekeloos openen van het por tier kan I 150,— boete kosten!

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5