De Boer" De nachtelijke stilte te Londen. GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG I SEPTEMBER 19)4 met hetzelfde stempel. Het hangt er vanaf, welke zorg U er aan besteedt. Binnenland Hoogachtand, ge„ c. de boer jü. tver- A olane 'chtig srkt [richt waarna vvi j[J volgaarne 'aullen bezoeken. Met beleefde groeten De moord te Amsterdam Met Drukwerk is 't hetzelfde. Behalve van materiaal en vak kennis hangt het af van de zorg die er aan besteed wordt. De reconstructie van het drama. Bestel het daarom bij i't liefst tijdig I De gevolgen van de droogte in de Ver. Staten. Aanslag op een trein in Mantsjoerije 13 Japansche reizigers gedood. Stoomschip op de Noorderpier te IJmuiden geloopen. in de Chaco Nieuwe vredespogingen Meisjes weggelokt bij fir^ ma's in Lonaens West End Slachtoffers van handelaren in blanke slavinnen. Daarover in een volgend De ramp te Campana Nog steeds gevaar voor verdere uitbreiding. Een dreigbrief aan mevrouw Roosevelt Maatregelen tegen de Joden. De schrijver gepakt Een 40-jarige leerling van de H B S. Verbod van Joodsche kampen Een toren van 2000 meter Meisje verdronken Aanval door een octopus op een visschersboot. Drie duizend jaar oude gouden sieraden gevonden. op straat N.V. DRUKKERIJ a uitgeverij e uitqkvéRU -Z Ui Het departement van de schatkist heeft beslist, dat hooi en stroo, noodig voor de veevoeding in de door droogte ge teisterde staten, in de Ver. Staten mogen worden ingevoerd uit elk land en zonder dat er invoerrecht op behoeft te worden betaald. De minister Morgenthau heeft verklaard, dat nog andere artikelen voor veevoeding later op de lijst zullen kunnen worden gebracht. In regeeritigskringen te Washington is men zeer pessimistisch gestemd over hetgeen er dezen herfst en winter te wachten staat aan de boeren in ver scheiden staten van het Midden-Westen, Midden-Noorden en Zuidwesten. 30 schoten op het monster loste dat hier voor echter ongevoelig scheen te zijn. Het bleef de boot vasthouden tot dat eenige leden der bemannng den griiparm met bijlen afhakten, waarna de octopus in zee verdween. verbod, liet een veehandelaar vee, waar onder ook verscheidene stieren waren, doorde straten naar het slachthuis drijven. Door het lawaai en het verkeer op straat werden de dieren schuw. Zij stoven op de voetgangers af en brachten verschei dene hunner, meest vrouwen, kwetsuren toe. Eén stier stiet met zijn horens een groote etalageruit in, een andere sprong tegen een vrachtauto op. Voor de gendar merie bleef niets anders over dan de ge vaarlijkste dieren ter plaatse dood te schieten. Men meldde Donderdagavond uit IJmuiden: Het Nederlandsche stoomschip „Linge- stroom" op weg van Amsterdam naar Bristol, heeft hij het uitvaren een defect aan het roer gekregen, en is tengevolge daarvan met volle kracht op de Noorderpier geloopen. Sleep- bootassistentie is derwaarts vertrokken. Het voorruim maakt veel wa ter. De reis Is voorloöpig niet voortgezet. Men meldt uit IJmuiden: De sleepbooten, die waren uitgevaren om het tegen middernacht op den kop van de Noorderpier te IJmuiden geloopen stoomschip „Lingestroom" assistentie te verleenen, zijn er Donderdagnacht te ruim twee uur in geslaagd, het schip vlot te trekken. Het voorruim maak te zooveel water, dat het niet mogelijk was de reis naar Bristol voort te zetten. De om vang van de aangerichte schade kon nog niet Worden vastgesteld. De oorzaaak. Nader meldt men ons: Het vastloopen van de automatische stuur inrichting is de oorzaak geweest van de stran ding. Het ongeluk was niet meer te voorko men, ondanks het feit, dat de gezagvoerder bij de ontdekking van het defect aan de stuur inrichting onmiddellijk de machine volle kracht achteruit deed slaan. Het schip heeft onder de waterlijn ter hoogte van ruim 1 een groot gat als gevolg waarvan gemeld ruim veel water heeft gemaakt. Daar de andere ruimen geen water maakten, had de rijkshavenmeester geen bezwaar, dat de „Lingestroom" naar Amster dam zou opvaren, hetgeen gisterenmorgen te kwart voor negen is geschied. Besloten werd, dat de lading niet gelost zou worden, aangezien in dat geval nog meer water zou binnendringen. Onder het gat zijn z.g.n. presennings aangebracht. Het schip Wordt gerepareerd bij de Nederl. Dok-Mij. Na het herstel zal de lading worden gelost. Nader meldt men uit Amsterdam: In het dok is gebleken, dat de Linge stroom bodemschade heeft opgeloopen. Op verschillende plaatsen zijn de huidplaten ingedeukt, door het stooten op de bazalt- blokken van de pier. Het schip zal nu eerst voorloopig gedicht worden en daarna aan de Handelskade worden gebracht, om de lading te lossen. Vervolgens begint eerst de definitieve reparatie. VERDRONKEN. Donderdagmiddag is uit een sloot nabij de ouderlijke woning te Mijdrecht het lijk opge haald van een 12-jarig zoontje van den scheep maker J. C. Veerhuis. Het kind, dat aan een zoodanige ziekte leed, dat het altijd thuis moest blijven en zelfs de school nimmer had bezocht, was een oogenblik aan de aandacht van de ouders ontsnapt. MAN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Donderdagmiddag is tijdens een onweer boven den Frieschen Bildthoek de 30-jarige gardenier L. Bil, die met zijn vader voor een hagelbui beschutting zocht onder schoven stroo, door den bliksem getroffen en gedood. Er worden nieuwe vredespogingen ge daan ten aanzien van den strijd van Pa raguay en Bolivië om de Chaco. De mo gendheden hebben vredesvoorstellen ge daan. welke een onmiddellijke staking van de vijandelijkheden inhouden en een bijeenkomst van gevolmachtigde onder handelaars, waarschijnlijk te Buenos Aires, teneinde de voorwaarden te be spreken. Intusschen meldt een telegram uit Asuncion, dat de Paraguanen zich mees ter hebben gemaakt van het fort Florida. Uit Harbin komt het bericht, dat ban dieten den passagiers-trein naar Sinking hebben laten ontsporen, en daarna de rei zigers met vuurwapenen overvallen. Dertien reizigers van Japansche natio naliteit werden gedood, en talrijke ande ren gewond. Zes Japansche reizigers zijn gevankelijk weggevoerd, en naar men meent, ook nog twee Amerikanen en een Deen. Gedurende twee uren hielden de Japansche treinbewakers den strijd tegen de bandieten vol, maar konden ten slotte niet verhinderen, dat zij zich van twee den de bandieten drie employés van de film wagons meester maakten. Volgens te Harbin ontvangen berichten zou- maatschappij Metro Goldwyn Mayer hebben ontvoerd. Deze employé's heeten resp. E. F. Johansen, J. J. Russell en R. Lury. Reuter meldt nader uit Harbin: Bevestigd wordt, dat de bandieten een Deen en een Amerikaan ontvoerd hebben. Onder de dooden bevinden zich 9 Japanners, 65 Chi- neezen. Er zijn 21 menschen gewond. TWEE VROUWEN DUELLEREN MET MESSEN. Scotland Yard is er na een langdurig onderzoek in geslaagd een bende han delaren in blanke slavinnen te ontdekken, welke gedurende verscheidene jaren in London heeft gewerkt en welke tot nog toe steeds aan de ijverige nasporingen van de politie wist te ontkomen. Een agent van de bende, die zijn hoofd kwartier had opgeslagen in Marylebone, is thans gearresteerd; hij maakte er zijn werk van meisjes uit hotels en andere etablissementen in het West End weg te lokken. De ontdekking is vooral te dan ken aan een Londensche firma, die had vastgesteld, dat haar personeel ontslag nam, na aanlokkelijke aanbiedingen, die steeds van denzelfden man afkomstig waren. Later is vastgesteld, dat de meisjes het slachtoffer waren geworden van een bende handelaren in blanke slavinnen. Enkelen dezer meisjes zijn nu opge spoord en zij hebben Scotland Yard belangrijke inlichtingen verschaft, het geen aanleiding heeft gegeven tot het instellen van een onderzoek te Londen en in het buitenland. De gearresteerde agent heeft reeds medegedeeld, dat het hoofdkwartier van de bende te Parijs is gevestigd. Van talrijke leden van de bende is be kend, dat zij regelmatig reizen naar Lon den ondernamen, waar zij zich vervoegden bij de agenten, die relaties met de meisjes hadden aangeknoppt. Er worden binnen kort interessante onthullingen verwacht. De Telegraaf. In een der hoofdstraten van Warschau. Twee goedgekleede jonge vrouwen heb ben in een der hoofdstraten van Warschau met messen een duel uitgevochten. Zij werden tenslotte gescheiden en naar het politiebureau overgebracht. Een der beide strijdlustige dames moest naar een zieken huis worden overgebracht, daar zij zeer ernstige verwondingen had opgeloopen. Het duel werd gadegeslagen door een groot aantal menschen. EEN NIEUW VALSCHERM, De man die de wolken meet, de regen ver zamelt, de natuur gadeslaat. Waarom hij en anderen in zelfs de meest afgelegen streken van Europa dit doen. Q Ingenieur Dufour heeft, naar Reuter uit Marseille meldt, een valscherm uit gevonden, waarvan de voordeelen zouden zijn dat het ook op geringe hoogte met succes kan worden gebruikt, dat het automatisch werkt en altijd open gaat. Fransche luchtvaartdeskundigen hebben den uitvinder uitgenoodigd een officieele demonstratie met zijn valscherm te geven te Marignane, het vliegveld van Marseille. De Russen krijgen de schuld weer. Reuter meldt uit Moekden: De Mantsjoerijsche politie verklaart, dat de aanstichters tot den aanslag op den spoorweg ten Zuiden van Harbin te zoeken zijn onder de ambtenaren van den Oost Chineeschen spoor weg. De Mantsjoerijsche bladen, die in con tact staan met de Japansche militaire autori teiten, eischen krachtig optreden en arrestatie van een aantal leidende Sowjet-ambtenaren. Deze worden ervan beschuldigd de aanslagen op aanwijzing van het Russische legercom- mando voor het Verre Oosten geënsceneerd te hebben. geheel Europa, tot ver over den Atlanti- schen Oceaan, van de milde kust der Mid- dellandsche Zee, tot in 't hooge Noorden, in de koude ijsgebieden van de bijna on bewoonbare Poolvlakte, zoowel als in on herbergzame streken van Groenland en IJsland worden precies op denzelfd^n tijd, om Greenwichtijd 7 u. 20 door alle observators waarnemingen verricht, en draadloos uitgezonden. Om 7 u. 20 min. Geenwichtijd op de 8< conde af, zjjn duizenden kilometers van elkaar, menschen bezig, precies hetzelfde werk te doen, schrijven zij allen op de; zelfde minuut een bladzijde in het weer kundig boek, dat telegrafisch door de lucht wordt gesmeten, of overgekabeld. Al deze weerberichten, die bliksem snel door het luchtruim flitsen, komen bij elkaar en 's avonds lqest een Eskimo of een huisvader op IJsland in zijn krant precies wat voor weer het in Nederland was, en een krantenlezer in Koegras, kan precies vertellen, of de reizigers, van een eventueelen Franschen Gortertrein, op weg naar Marseille, mooi weer hebben getroffen, of dat het gestraald heeft van den regen, zoodat de regenverzekering- maatschappij hun in 't water gevallen reiskosten vergoedde. Het gebeurt zoo vaak, ook in Holland, dat plezierreizigers zich laten verzekeren tegen regen, zoodat, als ze op reis gaan en 't loopt mis, ze hun geld terug krijgen- Zoo'n regenverzekering heeft heel veel met 't Observatorium te maken en werkt in Nederland als volgt: Is er b.v. een pleziertrein naar Den Helder gekomen, dan zendt de verzeke ringsmaatschappij een briefje aan den ob servator van het K. N. Meteorologisch in stituut te Den Helder en vraagt, hoeveel de regenval bedroeg in Den Helder op dien datum. De heer van Dok heeft dien dag, even als altijd, den regenval gemeten, ?0<! middel van een z.g.n. regenmeter. Dit een ronde zinken bak, waarvan de °PPer" vlakte precies berekend is op 4 vierkan decimeter. ]t Is er nu regen gevallen, dan verzanje deze zich onder in den bak. Verdamp' s 's niet mogelijk door een bijzondere cm structie. Deze regenmeter is n.l, pp paaltje gemonteerd; 't bovenvlak is P C'es VA meter van den grond. De 's wit, omdat wit zonnewarmte keert, meter bestaat uit twee deelen, eep trP, f ter en een vergaarbak. Aan den trecn |s een zeer dun koperen pijpje, t v).e tr dat verdampt, slaat door condenratie - neer, zoodat een juiste opgave van regenval wordt verkregen. De ref. wordt 's morgens 8 uur. daarna om 14 en dan om 19 uur opgenomen, en e ten in een speciaal maatglas- tjai4er Is er een pleziertrein naar Den H geloopen, dan wordt nog een» ext •neten, hoeveel de regenva' tuss' én 17 uur bedraagt. Wordt de te£p je{>( tut de wolken valt, op derg'jdke tfl zoo wij zien praetiseh gemeten, de fcelf worden gemeten, om de windrP' windsnelheid In hoogere luchtlagen te palen. EEN STAD IN DUISTER DOOR SPRINKHAANZWERM. Volgens te Lissabon ontvangen berich ten heeft een zwerm sprinkhanen de stad Lorenqo Marqués in Portugeesch Oost- Afrika gedurende 16 minuten in volledige duisternis gehuld. De zwerm was ruim 10 kilometer lang en de inwoners vreesden dat de insecten zich op de huizen zouden neerzetten. Geruimen tijd voordat de zwerm boven de stad was, was hij reeds hoorbaar. Men is er thans vrijwel in geslaagd den brand te Campana te beperken. In middels is echter gevaar ontstaan voor in brand vliegen van een nieuwe tank, die tien millioen liter benzine bevat Men schat de waarde van de tot dus verre verbrande benzine en petroleum op 18 millioen pesos. De verdere schade wordt berekend op ruim 60 millioen pesos. In den loop van den dag zijn gisteren ruim 200 personen, die verwondingen van lichteren aard hadden bekomen, verbonden. De nationale democraten hebben in de Kamer een voorstel ingediend om 200.000 pesos uit to trekken voor het brengen van onmiddellijke hulp aan de gezinnen der slachtoffers van den brand. Ambtenaren van de geheime politie hebben een brief aan mevrouw Roosevelt onderschept, waarin zij met het stelen van haar kleinkinderen werd bedreigd, wanneer zij niet een som van 100.000 dollar betaalde. De briefschrijver is reeds ontdekt en zou zich gisteren voor de rechtbank te verantwoorden hebben. De man die den dreigbrief aan mevr. Roosevelt had geschreven is zekere Ben jamin Varn uit Charleston inZuid-Caro- lina. Hij behoort tot een vermogende familie, maar volgens zijn familieleden is hij krankzinnig sedert 1921, toen hij door een schroefblad van een vliegtuig aan het hoofd werd getroffen. Hij werd toen gepensioneerd. Dezer dagen zijn een tweetal door Joden georganiseerde kampen doorde Duitsche autoriteiten opgeheven, op grond van het feit, dat de deelnemers Joodsche liederen zongen en dit bij een aantal menschen ergernis had opgewekt. De politie-autoriteiten van het district Arnsberg in Westfalen hebben een ver ordening uitgevaardigd, waarin alle kam pen, georganiseerd door Joodsche jeugd organisaties in dat land, onwettig wor den verklaard. Slechts de beoefening van sport binnenshuis en particuliere wandel groepen zijn toegestaan. Meer dan 1000 georganiseerde jeugdige Joodsche per sonen worden door deze verordening ge troffen. Gistermorgen is het driejarig meisje J. L. van het H. te Haarlem met eenige vriendinnetjes gaan spelen. Een der meisjes vertelde later aan haar moeder, dat het meisje van een grasberm in de Delft was gevallen. De moeder begaf zich er heen, doch zij vond niets. De politie werd gewaarschuwd, die eenige uren ge dregd heeft, evenwel zonder succes. Later heeft een familielid van het kind in een roeiboot met een hark gevischt en kort daarop haalde hfj het lijkje op. Het is naar het St. Elisabeth-gasthuis gebracht. Buitenland Bij het graven van zand op een bouw land ontdekte de landbouwer Wilhelm Theobald te Speyerhof in de Pfalz, dat uit de zeef, waardoor men het zand had gegooid, eenige glanzende metalen voor werpen rolden. Bij nader onderzoek bleken het zuiver gouden sieraden te zijn. Vlak naast de plaats waar dit gevonden werd, vond men nog in een urn, die men niet geheel kon uitgraven, een ander zuiver gouden sieraad en een barnsteenen kraal. De directeur van het museum te Speyer werd van de vondst op de hoogte gesteld en constateerde, dat de nog geheel onbe schadigde voorwerpen ongeveer drie dui zend jaar oud zijn. De barnsteenen kraal is de tweede, die men tot nog toe in Zuid-Duitachland heeft gevonden. Men vermoedt, dat op de plaats van de op graving nog meer kralen verborgen zijn en zal binnenkort een nader onderzoek instellen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6