De viering van den Koninginnedag Uit bewogen dagen Bloemenmagazijn „De Lelie" D. J. Bansema, Koningstr. 93 nFREDE blad heldersche courant van zaterdag i september 1934. Licht op voor alle voertuigen. Het avondonderwijs. Uit het politierapport. Geen Oranjezon - wel Oranjestemming. PREDIKBEURTEN Moderne Bloemwerken Qp. cn ondergang van Zon tijd van hoog water en Sept. 7. 2 M 3 P 4 W 5 P 6 V 7 Z 8 Maan "TïT: ond.: 23.50 16.55 1.55 17.33 1.00 18-01 2.05 18.21 3.17 18.37 4.20 18.51 5.41 10 02 en Maan (Texel) Hoogwater sm. nam, Zaterdag 1 Zondag 2 Maandag 3 Sept. 20.18 20.16 20.13 Als gevolg van de heerschende crisis, doet zich ook hier ter stede het verschijn sel voor, dat het aantal leerlingen, met name voor het avondonderwijs, dalende is. Stellig is het aantal jongelieden, dat tegen betaling arbeid vindt in bedrijven en op kantoren, in deze dagen van malaise klei ner geworden en is daarmee de mogelijk heid verminderd, eenige kosten te maken voor voortgezet onderwijs, misschien ook is de lust tot de studie niet verhoogd, nu meerdere kennis niet meer alle waarborg geven kan tot behoud of verbetering van positie. Hoe dit ook zij, het verschijnsel is zeer te betreuren, want meer nog dan voorheen zal onze jeugd groote kennis en vaardig heid moeten bezitten, om zijn weg door het leven te vinden; meer nog dan vroeger is daarom nu velerlei onderwijs noodig, op dat onze jongelieden zich deze kennis of deze vaardigheid eigen kunnen maken. In dit en misschien nog in enkele vol gende artikelen willen wij daarom iets over het avondonderwijs in Den Helder vertel len. Misschien kan het voor enkelen, ho pen wij voor velen, van nut zijn. De leerplichtwet dwingt reeds tal van jaren ieder kind, dat den voorgeschreven leeftijd bereikte, de lagere school te bezoe ken, waarop het blijven moet, tot kan wor den aangenomen, dat een bepaalde graad van ontwikkeling is bereikt en een zekere dosis kennis kan zijn opgenomen. Voor een belangrijk percentage onzer jeugd is dit onderwijs, voorloopig althans, tevens eind-onderwijs. Een kleiner deel verkeert in gelukkiger omstandigheden en betreedt de school voot uitgebreid lager onderwijs, waar het nog een of meer jaren verblijft, om daarna ergens plaatsing te zoeken, ten einde iets te verdienen en zoo mogelijk een weg te vinden tot een zoodanige positie, dat hare verdiensten een bestaan waarbor gen. Deze leerlingen der lagere of der uitge breid lagere school vinden dus soms een meer of minder goed betaalde dagtaak en kunnen daardoor van de dagscholen voor voortgezet onderwijs niet meer genieten. Toch is voor deze jongelieden, die in aan leg veelal niet behoeven onder te doen voor de scholleren van de H.B.S., de Han delsschool of het Gymnasium, voortgezet onderwijs een allereerste behoefte, eens deels om de verworven algemeene ontwik keling te behouden en haar uit te breiden, anderdeels om, in welke richting dan ook, een bepaalde vakopleiding te ontvangen, die de kennis en vaardigheid zal moeten aanbrengen, noodig om een bepaalde func tie in onze samenleving te kunnen ver krijgen en daarin later een redelijk bestaan te vinden. Zoodanig avondonderwijs wordt in onze stad allereerst gegeven in de Handels avondschool, die gehouden wordt in het groote schoolgebouw aan de Hoofdgracht, even voorbij de Weststraat. Deze Handelsavondschool geeft haar lessen op de eerste vier avonden der week, telkens van half 7 tot 9 uur, en wel gedu rende 8 maanden, aanvangende midden October. Deze avondschool beoogt allereerst het aanbrengen eener grootere en breedere al-, gemeene ontwikkeling, voor ieder, die in onze dagen zijn voorwaarden om een re delijke positie te veroveren, wil vergroo- ten, allereerst noodig. Hiervoor wordt aan deze school les gegeven in Nederlandsch, Duitsch en Engelsch, Naast de eigen taal dus twee vreemde, ook aan onze volkskinderen, wier ouders veelal geen H.B.S, of Handelsdag school voor hun kroost kunnen bekostigen, 'n de avonduren de gelegenheid te geven, eon zoodanige talenkennis op te doen, dat z'j niet alleen zullen kunnen opnemen, wat tn die vreemde talen aan goeds en moois en Wetenswaardigs is neergeschreven, maar mede ook, om hun te leeren, hun gedach ten m die vreemde talen aan anderen ken- aar te maken, vooral ook voor den han del. Naast dit meer algemeen ontwikkelend ouderwijs geeft deze avondschool ook meer epaalde vakkennis en gebruikt daarvoor j"eer speciaal de vakken Rekenen, Boek- °uden, Schrijven en Machineschrijven. Net is echter geen verplichting al deze jakken te volgen. In overleg met den ""ecteur der school, den heer Bouma, kan Cen ^euze worden gedaan, waardoor ook voor leerlingen van minder goeden aanleg, uiet minder vrijen tijd, hier vrucht- ragend onderwijs kan worden ontvangen. j In ^en loop der jaren heeft deze Han- savondschool reeds honderden leerlin- en'b ^'e vee'al °P kantoren in en U'^n onze sta<l een betrekking vonden 2 °P den duur een behoorlijk be- Wii n verzekerden, mede door het onder- aa'» deze Avondschool ontvangen. velen ostcn behoeven daarbij voor zeer 9een onoverkomelijk bezwaar te zijn. Het schoolgeld toch bedraagt in de acht 1 maanden, die deze cursus duurt, ongeveer J voor den armere iets minder, voor ,?,n j'ikere 'ets meer. Gemiddeld dus een rijksdaalder per maand, een bedrag, dat voor meerderen te betalen is, en een sterke klassebezetting niet in den weg behoeft te staan. Nu het vorige jaar gebleken is, dat de toeloop van leerlingen, voor deze zoo bui tengewoon nuttige school, achteruitgaan de is, vreezen wij. dat deze instelling bij meerdere ouders, onbekend bleef. Wij hebben daarom gemeend, het bovenstaan de eens onder aller ernstige aandacht te moeten brengen, en wij hopen zoo van harte, dat meerdere ouders er aanleiding in mogen vinden, na 3 September a.s. eens naar de Handelsschool aan de Hoofd gracht te gaan, öf om den Directeur, den heer Bouma, om nadere inlichtingen te vragen, öf, beter nog, om hun kind als leerling voor deze Handelsavondschool aan te geven. Vooral in dezen tijd van malaise toch is het zoo bitter noodig, veel en veel meer dan in dagen van hoogconjunctuur, dat onze jeugd wordt toegerust met velerlei kennis en vaardigheid, want deze kunnen ook nu waarborg zijn voor het verkrijgen van arbeid en brood. Wie knap wordt en flink, arbeidzaam en vaardig, hij verhoogt hierdoor ook in dezen tijd zijn kans van slagen in het leven. Deze school wil hierdoor het hare doen. Ouders, ziet eens uit naar de adver tentie dezer inrichting in dit of een vol gend nummer. W. DE BOER, Weth, van Onderwijs. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag, morgen is alleen geopend de apolheek van de firma Smeets—Snel Weststraat. Van Maandag 3 tot 10 September wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door A. P. Koolmans, Spoorstraat. JEUGDHUIS TUINDORP. De Evangelisatie Palmstraat heeft als nieu we tak van arbeid op het Tuindorp, in Crocusstraat 60, een Jeugdhuis gesticht. De bedoeling van genoemde vereeniging is, daar Jeugdclubs van allerlei aard te houden. Reeds Zondag a.s, zal begonnen worden met een kindersamenkomst. Deze vangt aan om half één. Ieder kind van 5—12 jaar is hartelijk wel kom. De toegang is geheel vrij. NEDERL. REIS VEREEN IGING. Zondag 9 September gaat de afdeeling Den Helder naar Groningen. Op dien dag zal een schitterenden tocht per touringcar en luxe auto's worden gemaakt door het mooiste gedeelte van Friesland en Groningen. Waar in Heerenveen en Oranjewoud het gezelschap zal worden rondgeleid door het bestuur van V.V.V. en te Groningen door leden van het bestuur der V.V.V. aldaar en ook een bezoek gebracht wordt aan het paviljoen op het meer te te Paterswolde twijfelen we niet of voor dezen tocht zal groote belangstelling be staan. De legpenning gemaakt ter gele genheid van de eerste reis over de af sluitdijk wordt aan die leden uitgereikt die nog niet in het bezit hiervan zijn. Zie verder de advertentie. PROTESTSCHRIJVEN VAN HET RAADSLID SCHOEFFELENBERGER. Door den heer Schoeffelenberger werd het volgende schrijven aan den burge meester gericht: Geachte Heer Burgemeester. 't Spijt mij zeer, met geen aangename opmerking tot U te moeten komen. De wijze waarop U in de gehouden raads vergadering van j 1. Dinsdag 28 dezer, bij de rondvraag, op een onwaardige wijze die vragen negeerde, is zeker niet in het belang voor een goede ver standhouding tusschen U en den Raad. Ik meende, staande de vergadering, daartegen te protesteeren, doch U was mij te vlug af, door het sluiten der ver gadering. Ik erken, dat er vragen worden gericht, welke geen vragen meer zijn, doch veel meer op een interpellatie gaan lijken, 't geen niet wegneemt, dat zij een antwoord waard zijn. Hoogachtend, J. J. SCHOEFFELENBERGER. ONTPLOFFING VAN EEN KOFFERTJE MET VUURWERK. Op de Steengracht vielen, voordat de pret nog beginnen moest, door het afsteken van een Bengaalsche lucifer, eenige von ken in een koffertje met vuurwerk, dat met een daverenden siag uit elkaar barstte. De kinderen, die er rondom stonden, bleven ongedeerd. EEN MOOI STUK WERK, De heer P. Bakker Dzn., horloge maker, Keizerstraat 72, heeft een mooi stuk werk geleverd. Een jaar lang heeft hü gearbeid op 't werkatelier van zijn vader, om een electrische klok van bij zondere constructie te vervaardigen. Zoo als de heer Bakker ons mededeelde, is zijn klok tot dusver het eenige electrische uur werk, dat door wisselstroom gedreven wordt. De heer Bakker zond z«n werkstuk in op de tentoonstelling bü den Horloge- makersbond en was uitermate verrast, toen hun den tweeden pr-js voor Neder land werd toegekend, terwijl de commis sie, die de jury vormde, er b« vermeldde: op vernuftige wijze wist do heer Bakker liet verplichte werkstuk met elec- trisch uurwerk te combineeren en zóó een precies loopende klok samen te stellen St Vermelden wij nog. dat het werkstuk met uitspraak der jury in de étalage is tentoongesteld. GEZELSCHAP SAALBORN. „Rubber". Maandag a.s.begint de plaatsbespreking voor het openingstooneelstuk «Rubber* in Casino. De voorstelling welke in de groote steden binnen een kort tijdsbestek reeds 75 opvoeringen beleefde, zal in Casino voor de 100ste keer opgevoerd worden. Het puikje van onze Nederlandsche acteurs vertolken de hoofdrollen, n.1. Louis Saalborn, Jan van Ees enCarlade, Raet. Verder worden alle déóors (6 in totaal) medegebracht. Rubber* is een buitengewone voor stelling, men leze slechts de kritieken der groote bladen De Telegraaf»Er is in deze opvoering' de triomf van het spel en de triomf van de persoonlijke prestatie I «Nieuwe Rotterd. Courant»: Dit stuk is stellig een groote verrijking van ons natio naal repertoire. Een werk dat diepen in druk maakt op het publiek! Voortreffelijke décors. •Nieuwe Courant*: Dit stuk heeft het voordeel, dat geen filmcopieën, maar werkelijk tooneel wordt gebracht. Ieder tafreel is 'n climax. De Groene Amsterdammer*: Zóó har monisch, dat men misschien voor de eerste maal als Hollander iets begrijpt van wat de Rimboe op Sumatra is! IETS BIZONDERS IN MUSIS SACRUM Onze plaatsgenooten de heeren O. 'Rijf en B. Steinroth, beiden bekende musici, hebben zich den laatsten tijd toegelégd op de vertolking van „Jazz op twee vleu gels" in navolging van „Beukers eri de Nüs". Hun reeds eerder geopperde plan om in Den Helder op te treden zal, nu de heer Iiijf in Den Helder is, worden uit gevoerd en uel op 8 en 9 September a.s. Wij twijfelen niet of zeer velen zullen deze bizondere prestatie willen bijwonen. Wij verwijzen belangstellenden naar de •adv. in dit blad. Diefstal rijwielbelastingmerk, Van een rijwiel dat eenigen lijd op de Bassingracht onbeheerd stond, werd het belastingmerk ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. Autobotsing. Donderdagmiddag had op den hoek Spoorgracht— Jonkerstraat een aanrijding plaats tusschen een personenauto en een vrachtauto, waardoor beide auto's werden beschadigd. Een onderzoek wordt inge steld en proces-verbaal opgemaakt. Een kladder aangehouden. Donderdagnacht werd door de politie een persoon aangehouden en aan het Hoofdbureau van Politie in bewaring gesteld, die bezig was de op het West plein aangebrachte schutting te bekladden. Het „traditioneele oranje-zonnetje" ont brak dezen Koninginnedag bijna geheel en het heeft menig verslaggever hoofd breken gekost, hoe hij zijn „Oranje-ver- slag" dezen keer moest aanvangen. Niet waar, wat is een koninginnedag zonder zon, hij is als een bloem zonder geur, als een vrouw zonder liefde. En toch,was er wel stemming op dezen dag, dat kwam misschien ook al door de vele vlaggfeh, die uitgestoken waren. Er was bijna geen straat zonder vlaggen. Het viel ons gis teren op dat er veel meer gevlagd werd dan vorige jaren en dat gaf aan de stad een meer feestelijk aanzien, al ontbrak dan ook de overglanzing van het geheel door een stralende zori. Den Helder heeft den Koninginnedag gevierd, naar den wil van de jarige,'in een blijde, niet uitbundige stemming. De herdenking van den 54sten verjaardag van onze vorstin werd Donderdag met een feestavond van de Chr. Oranjever- eeniging ingezet. Hieronder geven wij een overzicht van de geheele feestviering. Herdenking van den verjaar dag van Hare Majesteit doorde Chr. Oranjevereeniging. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling deze herdenking op den verjaardag van Hare Majesteit zelf te houden, doch in overleg met het Oranjecomité ter plaatse werd ze op een avond te voren vastgesteld. De openbare vergadering, welke was be legd door de Chr. Oranjevereeniging, had plaats in het Evangelisatiegebouw in de Palmstraat. Er bestond vrij groote be langstelling, gelijkvloers was de kerk ge heel gevuld, terwijl bovendien velen op de balustrades nog een plaatsje vonden. On der de aanwezigen behoorde de nieuw benoemde marinecommandant, schout-bij- nacht T. L. Kruys en zijn adjudant, luit. ter zee 1ste klasse I. W. Reynierse. De bijeenkomst werd geopend door den Voorzitter der Chr. Oranjevereeniging, den heer J. de Jong, welke gezamenlijk het eerste vers van psalm 103 deed zingen en vervolgens voorging in gebed. Na deze gebruikelijke opening riep de heer de Jong den aanwezigen het welkom toe, speciaal den marine-commandant en den spreker van dezen avond, Ds. B. E, Bik uit Enkhuizen. In het kort toonde spr. aan, hoe bij groote gebeurtenissen, die het Vor stenhuis aangaan, de liefde van het volk eerst recht tot uiting komt, zooals bij 'de herdenking van het 35-jarig regeerings- jubileum van de Koningin en vooral bij het overlijden van de Koningin-Moeder en Prins Hendrik. Direct hierop was de beurt aan het Luthersche zangkoor „Een vaste Burg dat dezen avond onder leiding van zijn dirigent-directeur, K. Abbenes welwillen de medewerking verleende. Gezongen werd het Oude Wilhelmus van Marnix van St. Aldegonde in de bewerking van Harm. F. Pylman en „Du Hirte Israëls' van Dimitri Bortnianski. Het Wilhelmus werd staande aangehoord, het altijd im- poneerende volkslied deed het ook nu bij zonder goed. Vol lof zijn we over het tweede nummer, dat zuiver en vrijwel gaaf ten gehoore werd gebracht. Prachtig klon ken de alten der dames, sonoor sloten zich de meerdere goede mannenstemmen daar bij aan. Bijzondere aandacht moet anders aan de uitspraak geschonken worden, die was niet geheel in orde! Verheugend is voorts, dat het ensemble een mannen- materiaal heeft, dat vooral quantitatief een exceptie in Den Helder is. De kansel werd nu betreden door Ds. Bik, die zijn herdenkingsrede: „De Konin gin in revolutietijdgenoemd had. Ds. Bik is een spreker, die zich op zeer for- sche wijze weet te uiten, waardoor elk woord indruk maakt op den toehoorder. Spr. begon met als zijn meening te ken nen te geven, dat de wereld naar hare laatste dagen snelt, wat hij meent te moe ten afleiden uit den toestand op den hui- digen dag. Overal crisis en nog eens crisis, volgens spr. het oordeel Gods, dat der menschheid treft wegens de steeds toene mende onverschilligheid jegens Hem. Spr. schetst, onder welke moeilijke omstandig heden de Koningin thans regeert, we le ven op een vulkaan, elk oogenblik kan de revolutie uitbreken. Hij wijst hierbij op de gebeurtenissen, die zich onlangs in ons eigen land afgespeeld hebben (de Jor- daan-relletjes), maar vooral op de toe standen in de overige Europeesche staten als Duitschland, Rusland, Oostenrijk, Spanje en Frankrijk. Met een enkel gru welijk voorbeeld uit het rijk der Sovjets 'grijpt het woord van den dominee de toe hoorders ten zeerste aan. Overgaande op ons land komt spr. tot de vergelijking, waarbij Nederland wel eens het „Israël van het Westen" genoemd wordt. En in derdaad is er in de geschiedenis van bei den veel, waarvan de overeenkomst tref fend is, evenals de geschiedenis van den Vader des Vaderlands, Willem den Zwij ger en Mozes. Uitvoerig schetst Ds. Bik, dat Nederland altijd met een Oranje in zee heeft durven gaan, en dat ons land, dank zij de leiding van een telg van het nageslacht van den eersten Prins v. Oranje steeds voor rampen is gespaard gebleven. Een vergelijking tusschen ons land en Spanje b.v„ dat toch vroeger onder Phi lips II zoo veel machtiger was, valt nu on getwijfeld zeer te onzen gunste uit. Ds. Bik heeft het dan over de Debora, die thans de kroon draagt, de „Richteres van het Israël van het Westen Hoe Zij ge troffen door zware slagen in het ge- zinsgeleven en door de onaangename gebeurtenissen rondom Haar, toch de trouwe Vorstin blijft. Zij is de verpersoon lijking van het Ware Gezag, zooals de Christelijke gemeente het zich voorstelt. Een gezag, waarbij de Koningin werkelijk no. 1 is, waarbij geen vonnis zonder recht spraak mogelijk is, een gezag ontleend aan het Goddelijk gezag. Zooals onze Konin gin te regeeren weet, maar zich leiden laat door God. Met een gloedvolle peroratie om H. M. de Koningin trouw te blijven, tot in lengte van dagen, besloot Ds. Bik zijn met krachtig applaus beloonde rede. De rest van het programma vermeldde nog gemeenschappelijk gezang van drie coupletten van het Bondslied, en twee nummers van het genoemde zangkoor, waarvan het bekende „Bede voor het Va derland" van Valerius weer heel goed ver tolkt werd. Besloten werd met het eerste vers van psalm 96 en gebed, waarin Ds, Bik voor ging. Om ongeveer half tien behoorde deze herdenking tot het verleden,. De jaarlijksche parade. Gala uniformen en regen. Eigenlijk zouden we gerust, met verande ring van eenige namen, kunnen verwijzen naar de '„Heldersche Courant" van vorig jaar, waarin het verslag voorkwam van de parade op het Westplein. Want alles was, zooals het altijd geweest is, althans de laatste jaren. We derom de geweldige drukte op en rond het Westplein, waar het militair festijn plaats vond; wederom de correcte afzetting door po litie en militairen; wederom de sterk officieele tint, die zijn stempel op het geheel drukt. Maar laten we, der gewoonte getrouw, chronolo gisch te werk gaan. In afwijking met de route in het Oranje programma vermeld, marcheerden de marine troepen, die deelnamen aan de parade, van het sportterrein op de Werf via Spoorstraat, Koningstraat en Kerkgracht, naar het West plein, De compagnie van het regiment kust- artillerie kwam van het Fort Erfprins naar de bestemde plaats. Daar stonden de troepen weer als vanouds, in carré opgesteld, rond het „gazon" van het Westplein. Zooals men weet. namen de volgende onderdeden aan de parade deel: een compagnie van Hr. Ms. „Hertog Hen drik"; een compagnie van Hr. Ms. „Schor pioen"; een compagnie gevormd door secties van Hr. Ms. „Douwe Aukes" en „Medusa" (te zamen een sectie), Hr. Ms. „Piet Hein", groep „Z"-booten en „Gruno"; een compag nie gevormd door 2 secties van Hr. Ms. Wachtschip „Willemsoord" en 2 secties van Hr. Ms. „Van Speyck"; een compagnie ge vormd door 2 secties van de kazerne voor den Onderzeedienst en 2 secties van Hr. Ms. vliegkamp „De Kooy"; een compagnie van het regiment kust-artillerie. Te ongeveer 11 uur verscheen de nieuwe commandant der marine, schout-bij-nacht T. L. Kruys, op het paradeterrein, vergezeld van de bij zijn staf behoorende officieren. Allen waren in groot tenue. De Staf deed zich hoo- ren in de eerste strofen van het „Wilhel mus", de compagnieën stonden stram en kaarsrecht, het was doodstil Onmiddellijk hierop begaf de schout-bij nacht zich naar de burger- en militaire autori teiten ter begroeting en noodigde den garni zoenscommandant, overste Ridder van Rap- pard, uit, de inspectie mede te maken. In aan sluiting hierop ving de inspectie aan, welke weer den gebruikelijken gang beteekende langs de opgestelde marine- en landmachttroepen. De genoodigde dames en heeren werden door den marine-commandant begroet, die zich, be nevens alle niet ingedeelde officieren, vervol gens voor het Stadhuis opstelde om de defi- leerende troepen voorbij zich te laten trekken. Voorafgegaan door de Staf muziek, welke den „Defileermarsch" speelde, trokken de troepen voorbij; in de nabijheid van den commandant werd „hoofd rechts" gecommandeerd. Oorspronkelijk was het prachtig weer, een echt Oranje-zonnetje deea zich gelden, dames waren in zomertoiletjes verschenen, enfin, het was een vroolijk geheel. Maar van langen duur zou dat niet zijn! De lucht betroken nog vóór het défilé plaats had, viel de regen in lange pijpestelen neer. Arme toiletjes, arme uniformenEn zoodra was de defileerende troep, onder commando van overste Lagaay, voorbij of men spoedde zich naar huis De parade der ouden. Er zijn in den Den Helder velen, die, wanneer de avond van het leven zijn schadu wen werpt, een liefderijke verpleging vinden in een der vele filantrophische inrichtingen, hier ter stede. Daar komen zij rustig hun dagen doorbrengen te midden van anderen. Gezellig en knusjes zie je ze bij elkaar zitten, ze heb ben aanspraak aan elkaar. Maar er zijn ook velen in Den Helder, die, wanneer de oude dag gekomen is, alleen en verlaten voortleven. Eenzaam zitten zij in hun propere kleine voorkamer achter de horretjes. Eens, vele jaren geleden, toen ze nog in den De eene dag sleurt zich voort als de andere, zomer van het leven waren, rumoerde om hen, luid en vroolijk gejuich van blijde kinderstem men, en schaterde de lach van de jeugd; toen twinkelde in hun oog nog blijde levensdurf, Maar dat is lang geleden. De kinderen wer den groot, vlogen weg van het nest, ver van vader en moeder, om zelf een nest te bouwen, en dan bleven de oudjes eenzaam achter, al leen, met het verleden. Alleen met het verleden zitten in kleine ka mertjes de oude menschen, Een oude man of vrouw, in zwarte sombere kleeren. Om hen heen doodsche stilte... Zelden of nooit komt iemand hen bezoeken. Ze hebben hun „aan spraak" verloren. Alleen zijn ze met hun ge dachten. Hun bleef slechts de herinnering aan de kind-vogeltjes, die wegvlogen, of stierven. De herinnering aan de metgezel van hun leven, die weggenomen werd, hen achterliet. Voor die ouden van dagen is de verjaardag van de Landsvrouwe een vreugdedag gewor den, De Heldersche autobezitters hebben hun een dag uit hun eenzaamheid weggehaald. Op het Stationsplein was verzamelen gebla zen. Er waren vele vroolijke, jeugdige oudjes van dagen, die dé levenslust nog in de oogen twinkelde. Dat waren de bevoorrechten, Jie nog niet zoo door het leven geknauwd waren. Maar er waren ook stok-ouden, wier gang moeilijk en zwaar en in wier oogen iets oneindig droefs was. Maar dan wisten de chauffeurs door een vroolijk opgewekt woord spoedig een blijde lach op de gerimpelde oude gezichten te tooveren. In één auto zaten vier oudjes. Samen telden zij meer dan 320 jaar. Het teeken voor de afrit werd gegeven en onder enorme belang stelling van het Heldersche publiek begon de parade der ouden. Overal wuifden vroolijke menschen tegen de oudjes, en in de dicht be- vlagde Spoorstraat, kwamen de menschen voor de huizen en riepen: „Ha, fijn, kijk eens, hoe eenig, de oudjes!" Langs de barricaden van de Weststraat vervolgden wij onzen tocht. Den Helder wordt wel voorzien van wegwij zers. Deze zijn zeer zeker het teeken, dat onze stad uit zijn isolement is verlost. Op de oor logsschepen waaiden vroolijk vele vlaggen, en een schipper op een gepavoiseerd jacht, in de jachthaven zwaaide met zijn armen een vroo lijk saluut. In onzen auto zaten twee oude dames. Een is reeds lang de 80 gepasseerd. „Of ik het fijn vindt", zegt de jongste, „of ik het fijn vind zoo'n tocht! Och mensch, je beleeft weer eens wat! Je komt er weer eens uit! Thuis heb je niets anders dan de poes, dat is je aanspraak. En als je niet eres de kraan laat loopen, hoor je niemand anders, dan je eigen loopen". Een oogenblik zwijgt de juffrouw. Dan zegt ze: „Weet je waar ik tegenop zie? Tegen den win ter. Zulke lange avonden, dat is lang niet alles. Maar zoo'n autotocht is toch maar fijn, reuze eenig fijn! Je ziet nog eens wat anders. Moet u eens kijken, juffrouw. Daar ligt warempel tusschen het gras een ouwe vergane schuit. Dit is allemaal zee geweest, en nou is het allemaal land, met koeien en höoi, en boer derijen. Is dat niet kassueel? En dat hooi, ruikt dat effc fijn? Och mensch, je leeft heelemaal op, Als m'n jongen in Indië dat wist, dat zijn moeder zoo fijn uit is, nou, dan had ie zelf ook plezier. Ik heb een jongen in Indië, moet je weten. In 10 jaar heb ik hem nou al niet gezien, maar hij schrijft me iedere maand, en zoo lollig, 't Is net of je met hem spreekt! Dat is heel wat. zoo'n brief voor me. Ik lees hem wel vijfmaal over. „Kijk, die wegwerkers zeggen ons ook goei- endag", zegt de oude juffrouw, en ze wuiven beide hartelijk terug. Vriendelijke menschen zijn het hier. De stemming in den auto wordt opgewekt. We tracteeren elkaar op „flik- kies". En de dames besproeien de hoofden van chauffeur en verslaggever met eau-de- cologne. Onder vroolijk gekout bereiken we Slootdorp en wordt in het groote café rust geblazen. Gezellig om lange tafels schuiven de oudjes aan. Hier hebben ze aanspraak genoeg. Heel wat kommetjes leut met room en Jode- koeken, de laatste welwillend afgestaan door de firma Pronk, worden gebruikt. En dan gaan ze ansichtkaarten koopen, die ze verstu- Alle-dag-kerk. Van Dinsdag t'm. Vrijdag in de Westerkerk, 'sav. van 7—8 uur. Ncd. Herv. Gein. (Nw. Kerk. Weststraat) 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W. J.v.d. Poel. Ned. Herv. Gein. (Westerkerk. Westplein) 's Morgens 10 u., Ds. J. H. Vaandrager Doopsbediening. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen Voorbereiding H. Avondmaal, 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis. Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Middags 5.30 u., Ds. Joh. Mejjnen Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat). 's Mórgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Berst. Evang. Luth. Gcm. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 u., Ds. H. Ledeboer van Amsterdam Doopsgez. Gein. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, in de Westerkerk, Ds. J. H. Vaandrager. Bed. H. Doop Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Past. Th. Moleman. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein. Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Gebouw C. J. M. V., Vijzelstraat, 's Morgens 9.30 uur, bidstond, 's Morgens 10.30 uur, samenkomst, verschillende sprekers. Leger-dcs Hells. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomsfc 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 9.30 u., de Eerw. Heer G. Moen, Theo!. Cand. Enorme keuze in Tin, Glas en Italiaansch Aardewerk Dinsdag 1 September 1914. Uit Julianadorp een klacht over de slechte postbestelling; uit Texel bericht, dat de oogst is binnengehaald en dat alles, mede dank zij de hulp der visscliers, prachtig is verloopen. Twee redactioneele mededeelingen: de eene betreffende ontevredenheid, dat op den dag van uitgifte der courant de nog ingekomen oorlogsberichten niet worden aangeplakt, doch uitsluitend in het blad zelf worden opgenomen. Gewezen wordt op andere plaatsen, waar de bulletins a 5 cents verkocht worden, terwijl hier slechts 2 cent voor een krant behoeft to worden betaald. Het tweede bericht be treft een verzoek om overmaking van do abonnementsgeiden vóór het einde van de maand. In dit verzoek wordt gezegd: „In deze dagen, waarin gewichtige wereld schokkende gebeurtenissen elkaar opvol gen, wordt aan de nieuwsbladen hoogo eischen gesteld. Niet alleen, dat door een dagelijkschen telegraafdienst de exploi tatiekosten aanzienlijk worden verhoogd, maar de inkomsten worden, tengevolge van den stilstand in handel en nijverheid, en als gevolg daarvan het niet meer adverteeren, minder en minder, welko vermindering zelfs niet door een vermeer derden omzet kan worden gedekt. Al ziju dus de kosten van uitgave veel hooger dan in gewone tijdsomstandigheden, toch wenschen wij geenszins deze kosten op onze lezers te verhalen. Ingezonden stuk van J. van Leijen over een Wereldpetitionnement tegen den oor log. Daarin wordt gezegd: «Het zal heel wat organisatorische krachten eischen, doch een Internationaal petitionnement tegen den oorlog als hier bedoeld zal m. i. geestdriftig door millioenen mannen en vrouwen, weduwen en weezen, ouders, die hun zonen verloren, worden onder teekend. Het is de plicht van ieder, hier aan mede te werken. Oorlog aan den oorlog!" Ach ja, als we met petitionnementen dien oorlog hadden kunnen stopzettent.. ren naar kennissen in Den Helder, maar ook' zie ik op v.ele adressen Oost-Indië. Het is reuze-gezellig. Nadat allen nog bananen ge kregen hebben, die de firma Wittebrood dis ponibel heeft gesteld, betreedt de heer Coltof het podium, en bedankt in welgekozen woor den de chauffeurs voor hun welwillendheid, de heeren Pronk en Wittebrood voor hun lek kernijen, en dan verzoekt hij allen, een „Hoe zee" aan te heffen voor de jarige Lands vrouwe. Spontaan en luide wordt hieraan door allen gevolg gegeven. Dan gaan de oudjes weet naar de auto's toe, en via Wieringerwaard, Oudesluis, 't Zand en Julianadorp worden zij naar Den Helder gebracht. Zeer zeker ver dienen de organisatoren van dezen autotocht een hartelijk woord van dank. en de chauf feurs hebben menig oudje, dat zij vandaag uifc hun isolement verlosten, eenige heerlijke uren bezorgd-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9