NedeilaiÉche Middenstandsbank BINNENLAND HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1934. Een andere Groote Wereld- Omwenteling. Uit het politierapport. r" r Voormalige school Oostslootstraat, die voor gewone leerlingen werd afgekeurd. Dit be treft de imbecielen. De 7 leerkrachten, waar van er 5 in het oude raadhuis en 2 in de Oostslootstraat arbeiden, komen voor rijks rekening. Het oude raadhuis is niet geschikt te ma ken; het zou geheel tegen den grond moeten en dan kan het goedkooper en beter op de plaats, die er thans voor gereserveerd is, n.1. Lorentzstraat. Het is te verwachten, dat de school nog meer zal groeien en op deze wijze kan het onderwijs nooit tot zijn recht komen. Het is inderdaad een groot bedrag, dat gevraagd wordt. Met een leening a ^Yl o en een afschrijving van 2Yz komt dit op een jaarlijksch bedrag van 7000. Indien de school in de Lorentzstraat komt, zal de ge meente hoogstwaarschijnlijk de kosten voor vervoer der kinderen kwijtraken; dit is een bedrag van 1634, zoodat er jaarlijks over blijft een som van 5366. Wat heben we daar nu voor? Dit onder wijs is voor de gemeente buitengewoon goedkoop; de geheele salaneering is voor rijksrekening, met deze restrictie, dat de ge meente per leerkracht ingevolge den wette- lijken eisch 300 marge zet. De provincie betaalt niet onaanzienlijk, n.1. 20 per leer ling en 20% in de kosten, behalve die van het personeel. Aan onze o.l. scholen hebben wij in totaal 53 klassen, die voor de helft bezet zijn met meer dan 40 leerlingen. Als daar nu ook nog deze kinderen bijkomen, zal van dit onderwijs heel wat minder terecht komen. Natuurlijk geldt dit ook voor de bij zondere scholen. Onze school voor B L O maakt het dus mogelijk, dat vooral ons volkskind zoo goed mogelijk onderwijs ontvangt en als wij deze kinderen niet meer toelaten op de school, wordt daardoor schade gedaan aan dat on derwijs. Spr. heeft zich, om zich geheel van deze materie op de hoogte te stellen, in ver binding gesteld met onderwijs-autoriteiten te Amsterdam, Haarlem en Arnhem. Gebleken is hem daarbij, dat de leerlingen van de b.l.o. scholen voor het grootste gedeelte in eigen behoefte kunnen voorzien. Dat is een voor deel, dat niet in woorden is te brengen. Van de leerlingen der scholen voor b.l.o. is circa 20% dat niet zelfstandig in eigen onderhoud kan voorzien; 60% ongeveer geheel, 20% voor het grootste gedeelte. De leerlingen der scholen voor b.l.o. zijn de aangewezen indi viduen voor misdaad en prostitutie. Ook dit Is nagegaan; daarbij bleek, dat het grootste percentage van deze psychopathen, prosti tuees, enz., dat niet school heeft gegaan, heel wat grooter is dan dat, hetwelk wel onderwijs ontving. Nu de uitgave voor de nieuwe school. Deze is zoodanig groeiende, dat er niets anders overblijft dan de stichting eener nieuwe. Wat het College vraagt, betreft slechts het allernoodzakelijkste, het is een eenvoudig plan zonder overdaad. Toen wij zagen, dat Haarlem niet genegen was een subsidie te geven, zijn wij zelf begonnen met bezuinigingen aan te brengen. Op de 7 leer krachten van de school hebben wij 8 klas sen. Verder is er een schaftlokaal en een keuken. Deze kunnen niet worden gemist, daar de leerlingen des middags overblijven. Alles is zoo eenvoudig mogelijk gehouden. Voor den dokter is- er een heel eenvoudig Vertrek, verder nog gangen en een vertrek voor handenarbeid. Een gymnastieklokaal is er af gelaten; dit kan misschien later bijge bouwd worden. Er is uitsluitend speelplaats en tuin. Nogmaals herinnert spreker aan het woord van den heer Van der Veer, die ook voor stander was van ruimte voor deze kinderen. Wij hebben daarom een binnenkern noodig, waar de kinderen tuinieren kunnen. De motie-Biersteker. Veel zal spr. hierover niet zeggen; ook de heer Biersteker erkent de noodzakelijkheid van de school. Hij wil evenwel nogmaals bij het Rijk en Ged. Sta ten aankloppen. Spr. wijst op den brief van den Minister van September 1932, waarin deze zegt, dat voor een rijksbijdrage geen wettelijke gronden aanwezig zijn. Die zijn er ook thans niet. We kunnen het nog probee- xen, maar mogen daarvan de totstandkoming niet afhankelijk maken, ook niet als de pro vincie afwijzend staat. Spr. geeft den Raad in overweging, de motie aan te nemen en te Stemmen vóór het voorstel van B. en W. De heer Schoeffelenberger brengt hulde aan den wethouder voor zijn pleidooi. Den naam Van der Veer had spr. in dit ver band liever niet gehoord. De toestand der gemeente is thans anders dan voor 6 jaar. Over de wenschelijkheid van de school zijn wij het eens, maar het gaat hier om een goed kooper object. Spr. meent, dat het oude raadhuis wel degelijk kan worden verbouwd; de onderbouw is zeer soliede en spr. ziet kans er een behoorlijke school van te maken. Door dergelijke dingen te zeggen, overdon dert de wethouder den Raad met zijn betoog. Spr. acht het niet verantwoord, thans een dergelijk bedrag te voteeren. Ónze kapitaal- dienst wordt door allerlei uitgaven veel te groot. De heer Biersteker acht door het uitvoerig betoog van den wethouder te veel eer be wezen aan de anonieme schrijverij in de Held. Crt. Ook spr. acht de plaats aan de Lorentzstraat de meest aangewezen plaats voor deze school. Overigens merk? spr. op, dat het provinciaal bestuur zelf toegaf, dat de school er komen moest; welnu, laat men ons dan helpen met het bedrag. Er zijn hier toch bijzondere omstandigheden, die een sub sidie wettigen? Spr. blijft aandringen op dit subsidie, maar wil in geen geval de totstand koming der school tegenhouden. Het is toch meerm Jen gebeurd, dat de Minister ten slotte gezwicht is voor argumentaties, men denke aan de Zeevaartschool, waartegen ook eerst de Minister afwijzend stond. De aan- houdrr wint; laat de Raad zich in dezen geest uitspreken. De heer Van L o o zet uiteen, welke lijdensgeschiedenis de Comm. voor Onder wijs ter zake van deze school heeft meege maakt. Zonder ophouden zijn voor deze school pogingen gedaan om een subsidie te verkrijgen; telkens en telkens weer vroegen Wij den wethouder er naar en steeds was het antwoord, dat wederom verandering in de plannen was gekomen. Dat het dan ook niet ge is biervoor gelden te krijgen, is waarlijk niet de schuld van B. en W., noch cok van de Commissie voor het Onderwijs. Het is wel goed. da onze wethouder de fei ten eens naar voren heeft gebracht; juist wat hierover in de Held. Crt. heeft gestaan, vindt maar al te gretig gehoor bij het publiek. Spr heeft een bezoek aan de school gebracht en is er een paar dagen beroerd van geweest. Hij staat verbaasd van hetgeen hier wordt gedaan en hoe men van deze stumperds be hoorlijke menschen weet te maken. Het was dan ook goed, dat de wethouder de geschie denis der school eens aanhaalde, ook het qe- acgde van den heer Van der Veer, die zoo voor ruimte pleitte. Ditzelfde was ook de wensch van onzen vorigen burgemeester, die al jaren voor een dergelijke school had ge ijverd. Nu wil de heer Biersteker wederom pogingen doen bij Rijk en Provincie. Uit stekend, maar die zijn gedaan. Er is niets tegen dien wensch nogmaals te uiten, men j make evenwel niet het bouwen der school er afhankelijk van en aanvaarde daarom de bijlage. De heer De Boer repliceert, om nog een en ander recht te zetten Hij protesteert er tegen, dat de heer Schoeffelenberger het hier voorstelt alsof spr. door de woorden van den heer Van der Veer aan te halen, op het gemoed der leden wilde werken. Dat was vol strekt niet spr. bedoeling: hij wilde er even- wel op wijzen, dat in die dagen al iemand, buiten het onderwijs om, het groote belang er van inzag. Overdonderen wil spr. nie mand; hij heeft getallen genoemd, die wijzen op het groeien der school. Op de bestaande plaats kan zij dan ook niet komen. Den heer Biersteker brengt spr. een woord van dank voor zijn houding; spr. zou met dien heer willen afspreken gezamenlijk naar Den Haag te gaan om alsnog te trachten den Minister van het groote belang te overtuigen. Ook bij Ged. Staten kunnen we dan gaan pleiten en alsnog trachten de zaak voor elkaar te krij gen. De heer Biersteker stelt voor in zijn plaats dr. Feenstra Kuiper, die in onderwijs kwesties beter ingewerkt is dan spr., af te vaardigen. Aldus afgesproken zijnde, wordt de voor dracht vervolgens aangenomen. Thans is aan de orde: Winkelslultingsverordening. Vorstel tot intrekking van het besluit van 10 Juli j.1. tot wijziging van de winkelslui tingsverordening. De heer Biersteker merkt op, dat dit punt straks wederom aan de orde komt. In afwachting daarvan kan thans vast een ad vies hieromtrent aan de beide Middenstands- vereenigingen gevraagd worden. De Voorzitter antwoordt, dat hier omtrent een enquete is ingesteld bij de win keliers, waaromtrent juist hedenmorgen rap port is binnengekomen. Balans gemeentelijk penioenfonds. Voorstel om machtiging te verleenen tot het doen opmaken van een balans van het ge meentelijk pensioenfonds. De heer Biersteker vraagt waarvoor deze balans noodig is. De Voorzitter: Om te voorkomen, dat wij meer storten dan noodig is. Ged. Staten eischen nu eenmaal bijstorting. Assistente verpleeghuis Ouden van Dagen. Voorstel tot het instellen van de functie van assistente in het verpleeghuis voor Ouden van Dagen. De heer Van L o o merkt op, dat iemand bij spr. is geweest, aan wie 1600.— salaris was beloofd. Blijkens de bijlage wordt thans Slechts 600.— salaris voorgesteld. De heer E y 1 d e r s begrijpt er niets van. De hier bedoelde assistente is aangenomen met de bedoeling haar in dienst te houden en nu wil men haar langs dezen weg dit pen sioentje ontnemen. Zij had ambtshalve reeds acht maanden geleden een vaste aanstelling moeten hebben. Wethouder Smits zet dit nader uiteen. Bij het voormalig Burgerlijk Armbestuur heeft nooit de bedoeling voorgezeten haar een vas te aanstelling te geven. Het is haar belang als zij thans niet in vasten dienst komt, om dat door een pensioentje zij de ouderdoms rente verliezen zou. Dat er een bepaalde toe zegging gedaan is, berust op een misver stand. Spr. zet nader dert gang van zaken uiteen. De heer E y 1 d e r s betwist, dat de voor gestelde regeling in het belang van betrok kene zou zijn. Spr. heeft de aanstelling voor zich liggen; er blijkt uit, dat zij wel degelijk was aangesteld. Natuurlijk moet zij zich in- koopen, maar zij kan toch voor 25 ct. per week ouderdomsrente verzekeren? De heer Van L o o vindt het vreemd, dat men iemand van elders haalt en haar op der- gelijken leeftijd een vaste aanstelling geeft. Verschillende opmerkingen geven den wet houder aanleiding dieper op de zaak in te gaan, hoewel hij dat liever niet had gedaan. Inderdaad is die aanstelling er, maar 8 dagen vóór het Burgerlijk Armbestuur werd omge zet in Maatschappelijk Hulpbetoon, heeft spr. deze aanstelling te niet gedaan om daar mede te voorkomen, dat de gemeente premie moest betalen voor iemand, die niet in vasten dienst der gemeente werkzaam was. Als zij in vasten dienst wordt aangesteld, moet zij het geheele betaalde bedrag voor pensioen storting in de gemeentekas terugstorten. De aanstelling had geen waarde, omdat zij door onbevoegde personen was gedaan; slechts spr. als wethouder, was verantwoordelijk. Hierover wordt nog tusschen den wethou der en verschillende raadsleden van gedach ten gewisseld; de heer Van der Vaart zet tenslotte uiteen, dat door de opheffing van het Burgerlijk Armbestuur alle verband automatisch was verbroken en de zaak dus als zelfstandige zaak moest worden bezien. Aan de rechten van betrokkene is niets te kort gedaan. Met de stem van den heer Eylders tegen wordt het voorstel aangenomen. Aangenomen worden de volqende voor stellen: 3 Gemcente-flnanciën, Gemeentebedrijven. Tot invoering van den rang van adjunct commies bij de verificatie der gemeente-fi- nanciën tot wijziging en opnieuw vaststelling van de verordening op het beheer der ge meente-bedrijven. Geldlecning Sportpark, Voorstel tot het verstrekken van een geld- leening aan de vereeniging tot exploitatie van het sportpark „Den Helder". De heer Terra vraagt naar de soliditeit van de borgstelling. he5r dr Feenstra Kuiper sluit zich bij deze opmerking aan. Spr. meent, dat inderdaad de hypotheek weinig soliede is. Wat over zou blijven indien de exploitatie zou moeten worden stopgezet, zal de kosten er van waarschijnlijk niet dekken. Spr. ziet de zaak dan ook niet florissant in, en acht de terreinen niet geschikt. ')ccr. a n pessimistisch gestemd, t Lijkt wel of men de gemeente beschouwt als hypotheekbank. We zi]n met dit voorstel "iet op den goeden weg, meent spr. De Voorzitter beantwoordt de vraag KANTOOR DEN HELDER KONINGSTRAAT 7 Handelscredieten - Rekening-Courant van den heer Van der Veer van de vorige week, nl. het bezwaar dat deze maakte tegen het arbeiden op bedoeld sportpark op Zon dag. De Voorzitter zegt, dat op 26 Augus tus door den rijksveldwachter Vroom tegen den stalhouder T. procesverbaal is opgemaakt wegens arbeid op Zondag. De heer v a n d e Veer is in deze tevreden gesteld, maar zegt zich verder te stellen aan de zijde van den heer Terra, n.1. dat er geen overwaarde op de hypotheek is. Ook de heer Schoeffelenberger houdt een dergelijk betoog, doch is op de perstribune onverstaanbaar. De heer Tiessen becijfert een tekort op de exploitatie-rekening, en is van meening, dat van den opstal geen 500.-zou terecht- komen bij liquidatie. Uitvoerig zet spr. zijn bezwaren tegen de bijlage uiteen. De heer Van der Vaart licht namens B, en W. het voorstel nader toe. Hij wijst er op, dat het simpele feit, dat hier een vereeni ging komt, die zelve al 25.000.bijeenge bracht heeft uit vrijwillige bijdragen, en die ook reeds een leening van <5000.voltee- kend heeft, toch wel wat beteekent en dat blijkbaar perspectief in zoon vereeniging wordt gezien. Daarom is voor optimisme hier wel plaats, meent spr. Zeer zeker wordt door. een dergelijk sportpark in een behoefte voor zien, al zijn ook B. en W. niet ten volle van het welslagen overtuigd. Als de Raad de ver eeniging finantieel wil helpen, mag hij er op rekenen, dat absolute waarborgen worden ge geven. Vandaar dat wij gevraagd hebben om persoonlijke borgstellingen aan menschen, die hiervoor in aanmerking kwamen. Die borg stelling is gegeven, voorloopig nog monde ling. De gemeente heeft dus geen enkel risi co. Over de exploitatie-mogelijkheden van dit terrein wenscht spr. niet te discussieeren; de gemeente fungeert slechts als voorschotbank en niemand kan daartegen bezwaar hebben. Met het steunen van dit initiatief is de moge lijkheid geopend voor een intensief vreemde lingenverkeer en de gemeentenaren kunnen daar niet dan voordeel van hebben. De heer Tiessen meent, dat de wethou der wel wat lichtvaardig over die leening van 20.000.— spreekt. Spr. zal tegenstemmen. De heer Biersteker wil haar aanhou den, misschien zijn een volgend maal de namen der borgen wat nader gepreciseerd. De Voorzitter wil dit laatste liever aan de prudentie van B. en W. overlaten, waarmede de heer Biersteker zich vereenigt. Met de stemmen der heeren Tiessen, Ran en Feenstra Kuiper (welke laatste zijn stem nog motiveert) tegen, wordt de voordracht aangenomen. Verschillende voorstellen. Achtereenvolgens worden z.h.s. aangeno men de voorstellen tot: vaststelling van de klasse-indeeling van de gronden in het stratencomplex Sportlaan— Tuindorp; van de vierde, vijfde, zesde en zevende wij- zigingsbegrooting der gemeente, dienst 1934, en de le wijzigingsbegrooting van gasfa briek, elctriciteitsbedrijf, zwembad, reiniging én waterleiding en van de 2e wijzigingsbe grooting van het grondbedrijf. Alsmede: de tweede wijzigingsbegrooting voor Ge meentewerken voor 1934. Hierin worden verwerkt de uitgaven wegens: a. aanschaffing motorrijwiel politie; b. maken urinoir Julianadorp; c. leggen rioleering idem; d. aanleg van stratencomplex Sportlaan, enz. en Ambonstraat enz.; e. bouw 12 woningen Smidstraat; f. bouw van 4 woningen aan de Wacht- straat voor ontoelaatbare gezinnen; g. verleenen van een voorschot aan de Ver. tot exploitatie van het sportpark „Den Helder". Benoemingen. Benoemd wordt tot tijdelijk leeraar in de practische vakken aan de Zeevaartschool voor het tijdvak 4 Juni t.m. 31 Augustus de heer R, Teensma; tot lid van het bestuur van het Gemeentelijk Bureau voor Maatschappe lijk Hulpbetoon in de vacature mevrouw J, Paap—Lavooy mejuffrouw Jansje Stoffer. De tegenwoordige leden van de commissie van bijstand worden bij acclamatie herbenoemd. Ter inzage gelegde stukken. Antwoor den op vragen van raadsleden. Ter inzage liggen de volgende stukken: Overzicht van verkochte en in erfpacht uit gegeven gronden van het grondbedrijf gedu rende het 2e kwartaal 1934. Een staat, waarop zijn aangegeven de re sultaten van de in den afgeloopen winter uit gevoerde werken voor het ophoogen van bouwterreinen van het stratencomplex nabij den Ruijghweg. Opgave van de namen enz. der patiënten voor rekening der gemeente gedurende het 2e kwartaal 1934 verpleegd in de R. K. Zieken verpleging „St, Lidwina". Het antwoord op een vraag van den heer J. B. F. Meyer inzake de toepassing van de precarioverordening. In de raadsvergadering van 10 Juli heeft de heer Meyer bij de Rondvraag de vraag ge steld of het juist is, dat voor het hebben van vlaggen boven de straten precariorechten worden geheven. Door het Hoofd van den Controledienst is hierop het volgende geantwoord: Door mij wordt de verordening op Preca riorechten aldus toegepast en ik meen in dezen te handelen overeenkomstig uw gevoelen, dat geen rechten worden geheven indien bij be paalde gelegenheden wordt gevlagd. Alléén wanneer vlaggenstokken permanent aan de gevels der huizen blijven bevestigd, wordt recht geheven. Het antwoord op een vraag van den heer Th A. A. Terra inzake het loopen met de fiets aan de hand door de Donkere Duinen. Naar aanleiding van de vraag gesteld door den heer Th. Terra inzake het toestaan met een rijwiel aan de hand te wandelen door de Donkere Duinen, adviseert de directeur der Gemeente-Reiniging en Plantsoenen aan dit verzoek niet te voldoen. Op zichzelf zou dit niet zoo n bezwaar zijn en voor velen zelfs een gemak, maar de praktijk heeft geleerd. dat om aan de kosten voor rijwielstalling te ontkomen, men z.g met de fiets aan de hand door het park zal gaan wandelen, maar deze weldra deponeert in de struiken, waardoor ernstige beschadiging hieraan ontstaat. Vol doende contróle is hierop, met één dienst- doenden man, niet te houden Bovendien zijn rijwielen in het park voor het wandelende publiek zeer lastig. Het antwoord op een vraag van den heer W. Biersteker over het ter inzage verstrek ken van het ontwerp-uitbreidingsplan: Naar aanleiding van de door den heer Bier- steker in de raadsvergadering van 10 Juli j.1. h gedane vraag hoe het mogelijk is, dat parti culieren kennis dragen van het nieuwe uit- breidingsplan, dat nog niet ter inzage heeft [gelegen, deelt de Directeur van Gem. Wer ken het volgende mede: Zooals u bekend is, heeft de voorbereiding tot de herziening van het uitbreidingsplan ge- ruimen tijd in beslag genomen, terwijl dit werk juist plaats vond in den tijd, waarin I de bouwbedrijvigheid een groote vlucht nam i en bovendien volgens het oude plan op be zwaren stuitte. Daarom was het noodig, wil- j de men de bouwnijverheid niet lamleggen, vol- gens de voorgenomen herziening te gaan bou wen, hoewel het plan daarvoor nog niet in- gediend, laat staan goedgekeurd was. Het ge heele complex nabij den Ruyghweg is vol gens het herziene, niet goedgekeurde plan, gebouwd. Van dit plan hebben zeer vele particulieren kennis genomen. Met het westelijk gedeelte van het uitbrei dingsplan is dit eveneens het geval. Ook hier [was het noodig, wilde men het bouwen niet geheel beletten, aan belanghebbenden ge gevens te verstrekken en inzage van kaarten te geven om hun bouwplannen te kunnen uit kerken. Aanhangige aanvragen aan de Ti jmoriaan, Celebesstraat en Bankastraat zijn [mede daarvan het resultaat zoowel nabij den iRuyghweg als in het westelijk deel is de grond-exploitatie slechts vortgezet, nadat vrijwel vaststond, dat door Ged. Staten tegen ide betreffende onderdeelen van het plan geen [bezwaren zullen worden gemaakt j De Directeur deelt voorts alsnog mede, jreeds in het begin van het vorig jaar van B. jen W. opdracht te hebben ontvangen een [bouwondernemer inzage te geven van een [bepaald gedeelte van het in wording zijnde [plan. Volgens den heer Visser is dat geschied aan Ran en Schutte voor concept-uitbrei- dingsplan-West, Voorts is aan de fa. Hoo- gérduyn een geheel uitgewerkt gedeelte van het uitbreidingsplan verstrekt ten behoeve van de bouwplannen van dien grondeigenaar. Ook ten behoeve van het Rusthuis en in den laatsten tijd weder met bouwplannen voor den Koningsweg zijn details van het plan in behandeling gekomen en soms aan belangheb benden verstrekt. Zonder bepaalde gegevens is'het onmogelijk plannen voor te bereiden. Met de meeste hier genoemde gevallen, al dus de heer Dokter, is de vraagsteller zonder twijfel bekend en daarom moest het hem geen verwondering baren, dat particulieren van het plan kennis dragen. Dat toch de vraag tot mét doen van een onderzoek is ge steld, wijst er naar de meening van den heer Dokter op, dat wellicht verondersteld wordt, fiat particulieren op ongeoorloofde wijze ken- his van het plan hebben gekregen. En indien dit het geval is en vraagsteller is van mee- hing, dat hierbij het Hoofd of een of meer (lei ambtenaren van zijn dienst zijn betrok ken, ware het mij liever geweest, aldus de 'ieer Dokter, indien de zaken minder vaag ian'de órde waren gesteld. Tenzij het ook lier weer eens „geruchten" betreft, had de fieët Biersteker zijn vraag met namen en fei ten 'behooren toe te lichten. Dan is het ook gemakkelijker voor den persoon of de per- bonten, die men bedoelt, zich te verdedigen tjegen hetgeen hem of hun wordt aangewre- yen. Het antwoord op een vraag van den heer D. v. d. Mast om opdracht te geven aan de politie, dat er op wordt toegezien, dat ten- cevöige van de wijziging der winkelsluitings verordening, het winkelwerktijdenbesluit niet wordt overschreden. De heer Van der Mast vroeg den Bur- c emeester als hoofd der politie, opdracht te ceven aan de politie, dat er op wordt toege ven, dat tengevolge van de wijziging van de Winkelsluitingsverordening, het winkelwerk tijdenbesluit niet wordt overtreden. Uit het antwoord van den wd. Commissaris an Politie citeer en wij: De heer Van der Mast verklaarde desge- raagd, dat hij tijdens de raadsvergadering qp 10 Juli j.1. aan den Burgemeester de hier edóelde vraag had gesteld. Tijdens die raads- ergadering werd een voorstel tot wijziging er winkelsluitingsverordening behandeld, baarbij het in de bedoeling lag om voor het sjtedelijk deel der gemeente eenzelfde win kelsluitingsregeling vast te stellen, als ten alanzien van de badplaats Huisduinen is ge schied, Hij (v, d. Mast) had tegen een en an der geen bezwaar, indien maar gezorgd Werd, dat het winkelpersoneel daarvan niet de dupe zou worden; vandaar zijn vraag aan cfen Burgemeester. Hij verklaarde uitdrukke lijk, dat het niet zijn bedoeling was om te plagen over het politietoezicht. De wd. Commissaris deelt tenslotte mede, it zooveel doenlijk op de richtige naleving r bepaling van de Arbeidswet wordt toe zien en dat z.i. de vraag van den heer v. d. Mast wel ietwat voorbarig was. I De heer Van der Mast stelt zich voor ojp deze aangelegenheid in volgenden raad terug te komen. Aanschaffing banken en boekjes. Alsnog wordt besloten medewerking te Verleenen overeenkomstig art. 72 e. v. der L.O.-wet 1920 voor de aanschaffing van ver schillende boekjes ten behoeve van de R. K. Jongensschool, Polderweg. Watergemaaltje. En machtiging te verleenen tot het aanvaar den van een privaatrechtelijke vergunning voor het maken en behouden op militairen landsgrond van werken in verband met het stichten van een watergemaaltje ten dienste Van de gronden benoorden den Huisduiner- Weg. Daarna is men genaderd tot de Rondvraag. Alvorens de Rondvraag te houden, neemt de Burgemeester het woord en zegt het vol gende: Alvorens over te gaan tot de rondvraag, wil ik den Raad mededeeling doen, dat bij mij is ingekomen een schrijven van den heer Schoeffelenberger, waarin hij opkomt tegen de wijze, waarop door mij de vragen zouden zijn „genegeerd", zooals de heer Schoeffe lenberger dat noemt, die bij de rondvraag aan i het einde uwer vergadering van 28 Aug. j.1. ^nTheer Schoeffelenberger werden gesteld belang va" een acht dat zeker niet hen den Raad en goede verstandhouding^ >idat mij. Hij voegt daaraan vragen er'vragen worden gericht welke meer zijn, dochv niet wegneemt, latie gaan gelijken, hetgeen dat zij een antwc«rd ^d Nu moet ik eerlijk zegge niet be- test van den heer Sc d rondvraag grijp Alle vragen die in de verga- op 28 Augustus 9* Wethouders van dering van BurgemeiÏSt Dezc vragen zijn 31 Augustus j.1. 1behan-del diverse eensdeels gesteld in an te rappor- hoofden van dienst omi iedcn van het teeren en anderdeels he Wethouders die Colleqe van Burgemeester en W vragen ïelf in oSdemoel vragen eal du, me.Krt'ld "ttS,TS'£. Schoefielenberge, daar eigenlijk aanleiding toe jee 9 0rde gende opmerken. In het Reglement v voor uw vergaderingen komt een bepaling voor omtrent het stellen van vra^" d°°n raadsleden. Dit vragenrecht is gerege art 44 Dit is het eigenlijke vragenrecht, zoo als dat geregeld is in verschillende gemeen ten en dat ook opgenomen is in ^reglemen ten van orde voor de beide Kamers ten-Generaal. Het vroegere reglement van orde voor uw verqaderingen bevatte een zoodanige rege mg van het vragenrecht niet; de gewoonte be stond hier, dat aan het einde van de verga dering een rondvraag plaats vond. En om dat die gewoonte hier bestond, hebben wij haar met de invoering van het nieuwe regle ment willen handhaven ten gerieve van de raadsleden. En uitsluitend daarom. Strikt ge nomen is door het houden van een rondvraag naast het vragenrecht zooals art, 44 van het reglement het regelt, geen plaats en in ver schillende reglementen van orde, waarin een regeling 'van het vragenrecht is opgenomen, treft men dan ook de bepaling aan, dat de vergadering zonder hoofdelijke rondvraag wordt gesloten. Uit het vorenstaande vloeit dus vanzelf voort, dat de rondvraag beperkt moet blij ven tot het stellen van eenvoudige vragen. Worden niettemin vragen gesteld, die voor afgaand onderzoek eischen, dan mag niet ver- Wacht worden dat Burgemeester en Wethou ders daar dadelijk antwoord op geven. De heer Schoeffelenberger is over dit antwoord niet tevreden en discus sieert hierover met den Voorzitter. De Voorzitter licht zijn schrijven nog nader toe. Om te voorkomen, dat de raads leden met een kluitje in 't riet worden ge stuurd, is een directe beantwoording van ver schillende vragen niet steeds mogelijk. Soms is ook overleg noodig met het College. Het meerendeel van de bij rondvraag gestelde vragen is niet zonder meer eenvoudig te be antwoorden. De heer Meyer wijst op de nieuwe be paling van de Motor- en Rijwielwet, waarbij stilstaande auto's niet meer verlicht behoe ven te zijn. De bedoeling is den Comm. van Politie te machtigen. j De heer VanderVeer vraagt naar den stand van het onderzoek van den finantiee- len toestand der Veeverloskundige vereeni ging te Koegras ten behoeve van een subsi die aan die vereeniging. De heer Schoeffelenberger in formeert of het contract voor de radiodistri butie al onderteekend is. Nog niet, maar het is wel geheel gereed daarvoor. Daarna sluiting van de openbare vergade ring. HET MUZIEKCONCOURS TE HALFWEG. De prestatie van het „Stedelijk Muziek corps" belicht door den muziekcriticus van het „N.-H. Dablad". Het niet eens met de uitspraak der jury. Een top-prestatie. We hebben reeds gememoreerd in ons verslag van het bovengenoemd concours dat de toekenning van den le prijs aan het »Sted. Muziekcorps* in de lijn der verwachtingen lag, maar dat het punten- Oantal (309) tegenviel. Een meening waar in we lang niet alleen stonden. De uit beelding van de »Egmont«-ouverture, ge toetst aan die van de beide andere corpsen, viel glansrijk ten voordeele van onze plaatsgenooten uit. Het vrije werk waarin de heer Pala een geheel nieuwen weg insloeg, brak met de traditie van maar steeds met »paradepaardjes« te voorschijn te komen, scheen niet de appre ciatie van de meerderheid der jury te hebben en werd even hoog gewaardeerd als een effectnummer zooals de 'Slavi sche Rapsodie* van Friedemann, een half gelukte imitatie van Liszt's 2e Honeaar- sche Rapsodie. Dat er meerderen zijn die het in deze met de jury met eens zijn, bleek zonne klaar in het inderdaad critisch verslag van dat concours, dat voorkomt in het Dinsdagnummer van het R -K. »Noord- Hollandsch Dagblad«. De heer J. S. schrijft n.1. o.m.»0d- vallend was het, dat juist in de lagere afdeelingen, die toch een aanmoediging wel behoeven, zoo weinig eerste prhzen gegeven werden. Opvallend ook - «r z°°. m.0.gelijk nog meer - dat in de Eere- Afdeehng Harmonie het 'Stedelijk Mu ziekcorps*, uit Den Helder, slechts 309 punten verkreeg met de zoo supe ieure vertolking van de »Egmont«-ouverture en de niet minder welgeslaagde, zeer bij zondere, uitvoering van »Harald* hX ferrXr- T1®"' ^tinte numme^ van ït voor Harmonie fraai be werkte transcriptie van G. Parès. Hier had men de gelegenheid gehad om een zoo opmerkelijker! studielast en onder- nemingsgeest te beloonen en het betreden van nieu.e paden in de muziekin verre boven het l,? ze,er demonteerde, in dlroafe"^ 1[[ schrijft d! criticus'"mg het^vol Directeur Pranger Het p0l«ende: Nd -Scharwoude dezeonsterfJH% 10r* uit bedoeld w„,dt .Egmom.j goS^'J Sluit U aan bij het groote Tuxedo fe Wordt een Tuxedoistl Nul Groote wentelingen vonden plaats in vele land"1" maar de wereldomvattende Tuxedo bc^' ging zal grooter zijn dan alle voorgaaïtf" Spreekt met Uw vrienden over deze b' langrijke kwestie. Leve de Tuxedo^] Hoera I Hoera Hoera I riseeren en bereikte mooie effecten0olf in het «Menuet des kollets» van Berli0n Zijn opvatting van Beethoven's werk' deelen we niet in alle opzichten. Die van zijn opvolger, den heer J0h F Pala, dir. van het «Sted. Muz.Corps," Den Helder, mocht naar onzen smaak het zuiverst en muzikaal, zoowel als dra matisch, het best verantwoord heeten Maar zondigde deze heer misschien tegen de opvattingen der jury omtrent de uit voerbaarheid van muziek als die van «Harald» van Leroux, het uiterst moei- jjjke, hooge eischen stellende werk, dat hij nochtans zoo vol toewijding en ernst ten gehoore brengen liet? Met 309 punten waren deze top-pres- taties wel schraal betaald, naar het ons toescheen». Aldus J. S. in het «N.-H. Dagblad». Ons dunkt, we hebben hier geen woord meer aan toe te voegen. Gebleken is tevens welk een goede keus het Bestuur destijds deed door den heer Pala als opvolger van den heer Ter Hall tot Directeur te benoemen. Was het niet de heer Hazebroek, die Zondag, avond den heer Pala toevoegde dat, sinds hij het corps het laatst had gehoord, het piet meer terug herkende? Zegt dat de leden ook niets, die hun leider niet genoeg kunnen schragen in zijn dikwijls zwaar en inspannend werk? DIPLOMA GEOEFEND ZWEMMER. Wij vestigen de aandacht op de adver tentie van de H. Z. V., betreffende ver- brijging van diploma voor geoefend zwemmer op Zaterdagmiddag a s. Diefstal rijwielbelastingmerk. Door een bewoner van de Soembastraat werd aangifte gedaan dat van hem een rijwielbelastingmerk is ontvreemd. Overtreding Arbeidswet. Tegen een schilderspatroon wordt pro* ces-verbaal opgemaakt wegpns overtre ding'van de Arbeidswet. Aanrijding. Dinsdagavond had op den Singel, nabij de Breestraat, een aanrijding plaats tus schen een wielrijder en een personen auto. Het rijwiel werd geheel vernield, terwijl de bestuurder er van, een jongen, een schaafwondje aan den rechterarm opliep, dat aan het hoofdbureau van po litie werd verbonden. Naar de oorzaak van de aanrijding wordt een onderzoek ingesteld. Mishandeling. Door een bewoonster van de Oude Hel der werd aangifte gedaan dat haar 19-jarige dochter door een buurvrouw is mishandeld. Vechtpartij. Den afgeloopen nacht ontstond op de Zuid- straat een vechtpartij tusschen een man en een zich in zijn gezelschap bevindende vrouw, waaraan door een agent een einde werd ge maakt. O. S. P. In de Zaterdag gehouden partijconferentie der Onafhankelijke Soc. Partij (O.S.P.) is na ampele discussie met 168 tegen 14 stem men besloten tot royement van de reeds ge schorste partijbestuurders J. de Kadt (secre taris) en S. Tas en H. de Boer. DE VEREENVOUDIGDE SPELLING. De invoering op de nijverheids scholen. Naar wij vernemen, heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen in verband met de invoering van de ver eenvoudigde spelling een aanschrijving gezonden aan de besturen van de gesub sidieerde scholen en cursussen voor nij verheidsonderwijs en aan de besturen van gemeenten, welke zoodanige scholen en cursussen niet rijkssteun in stand houden. In deze aanschrijving wordt mededee- nng gedaan van de bekende wijzigingen, welke voor een aantal examens op 1 SeP" tember j.1. zijn ingevoerd. »lk zal het zeer op prijs stellen, indien deze vereenvoudigde schrijfwijze in het vervolg op onder uw beheer staande ntl" verheidsscholen zal worden toegepast aldus schrijft de minister. GE S.D.A.P. EN DE SPELLING MARCHANT. In de op 1 dezer gehouden vergadciin0 van het bestuur der S.D.A.P. is volgens ne b aden der s.-d. Arbeiderspers besloten, alle stukken van het partijbestuur uitgaande, de spelling-Marchant te gebruiken. 1Je Partijbestuur sprak daarenboven den wensen f1 dat ook de bladen van de ArbeidersPL jn e sPe^ing-Marchant zullen verschijn0 ten einde te bevorderen, dat de verwarring- die op dit oogenblik in de spelling bestaat, oo spoedig mogelijk tot het verleden za «ooren.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6