wusrnop 1aX wiU 11 Ivtcnl MALININE gen wonder van rijkdom. John. D. Rockefeller. HELDERSCHE rnilRANT VAN ZATERDAG 8 SEPTEMBER! 934. BUITENLAND Het monument voor den rabbijn Bloch onthuld. Het congres van N.S.D.AP. de DE BEKENDE REGENJAS SCHO.EMAKER BINNENLAND Extra hulp aan werkloozen voor 1935. De terugkeer van de Koningin. Dat Slijm moet van Uw SofSt Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma Oost-Indië. De Marinebegrooting den Volksraad. in 9 6 5 gaan m GEMENGD NIEUWS Meisje dood gevonden. TWFFDE BLAD De rij s man op aarde. Als ik honderd jaar ben, zullen we wel verder zienl Een onderhoud met mevrouw Edle Johnson gezelschapsdame van J. D. Rockefeller Kopenhagen, Augustus 1934. Er zijn twee steden in Europa, die men nimmer van de landzijde, doch steeds van den zeekant het eerst moet trachten te berei ken: Venetië en Kopenhagen. Vroeger be hoorde ook Amsterdam daartoe, dat zich vol- qens Vondel zoo heerlijk open doet aan d'Amster en ,,'t IJ", maar sedert het Cen traal Station verrezen is, heeft Amsterdam zichzelf uitgeschakeld en bleven slechts Ve netië en Kopenhagen over. Toen ik in haar appartement in Hotel d'Angleterre te Kopenhagen mevrouw Edle Johnson, de gezelschapsdame van John D. Rockefeller, het eerst ontmoette, nadat zij zoo juist met de „Bremen" in de Deensche hoofdstad was aangekomen, bleek zij dezelf de meening toegedaan, die ik hiervoor over Venetië en Kopenhagen heb geformuleerd. Dat gaf al dadelijk een prettig aanknoopings- punt en brak het ijs van het eerste oogen- blik. JOHN D. ROCKEFELLER. Geen kent den rijksten man ter wereld, John D. Rockefeller, beter dan mevrouw Edle Johnson, die nu al vele jaren van dichtbij aan den persoon van dezen grijsaard is ver bonden. Zij begeleidt den petroleum-koning op al zijn reizen, verzorgt den ouden heer op voortreffelijke wijze en waarschijnlijk is zij ook den eenige voor wien „John D."- zoo als de Amerikanen hem noemen geen ge heimen heeft. De heer John D Rockefeller is nu pas 95 jaar geworden, maar nog uiterst kras voor zijn leeftijd, Dat blijkt het best, wanneer hij golf speelt, zijn lievelingsspel, waarbij hij den bal slaat en plaatst, dat het een wonder mag heeten voor zoo'n bejaarden man". „Natuurlijk stem ik toe, dat zijn foto's hem niet flatteeren, maar men kan bij een man van 95 jaar ook niet meer het uiterlijk ver wachten van iemand tusschen de 20 en 30 jaar, Hij heeft nochtans bijna al zijn tanden over en zijn gelaatskleur, zijn wangen, zijn frisscher dan men zou verwachten. Toen on langs één van zijn tanden ernstig was aange tast, wilde zijn tandarts den tand uittrekken, maar de heer Rockefeller vond het beter den tand te laten plombeeren. Want hij is nog zóó ijdel, dat hij al zijn tanden zooveel moge lijk wil bewaren tot zijn lOOen verjaardag „Daarna zullen wij wel verder zien!" heeft hij dikwijls tegen mij gezegd. „Geheel zijn leven heeft hij zéér sober ge leefd, Nooit heeft hij gerookt; nooit heeft hij bier, of alcoholica gedronken. In zijn woning zal men in de kelders tevergeefs naar wijn, whisky, of bier zoeken. Zelfs op de groote, officieele diners, die hij af en toe wel eens geven moet, laat hij ijswater met citroen ser veeren. Dat Amerika niet droog meer is, heeft hij derhalve ten zeerste afgekeurd. Zijn leven is geheel naar de klok geregeld. Om negen uur gaat hij des avonds naar bed, slaapt tien uur lang, tot des morgens zeven uur, maar overdag dut hij dan ook nooit eventjes in. Na zijn ontblijt gaat hij de dagbladen lezen. Om tien uur ontvangt hij zijn twee secreta rissen, die de ontvangen post met hem behan delen. Zelf leest hij de brieven door en dic teert de antwoorden. Na de lunch om pre cies twaalf uur, speelt hij golf, of gaat hij een eind wandelen. Des avonds leest hij qereqeld in den Bijbel". ■Hoe groot zijn vermogen is, weet niemand precies te zeggen. In 1909 is het geschat op W.000.000 dollar, dat is 1000.000.000 gulden. Maar nu is de grootte daarvan onbekend, al is het natuurlijk best mogelijk, dat ook de heer Rockefeller sedert 1929, toen de crisis eigenlijk al begonnen is, verliezen heeft ge leden". ..Sedert vijftien jaar ben ik nu bij hem als gezelschapsdame, zoodat ik hem ook steeds ®P zijn reizen vergezel, want van réizen houdt 'i vee' In Amerika -edient hij zich van een e>gen trein, waarvoor de menigte steeds een groote belangstelling aan den dag legt. Waar 2!'n trein ook komt, steeds stormen de ver- n9gevers op hem los, evenals de fotogra- en met wie hij best kan opschieten, Om hen tl pl€2'eren' trekt hij alle mogelijke vreemde Gedingstukken aan. Dan hebben de fotogra- Van ™m5rs weer een geheel nieuw portret "Eem, heeft hij aan een man van een foto- voor9esteld, mij in zijn plaats te een'' 6eren' want de lezers zouden liever beeld°"^er" vrouw dan een ouden man afge- zomeCS w'n^rs verblijft hij in Florida, des Waar\S °P..29n buitenplaats in New-Yersey, hebbpn" len de golf-links een oppervlakte Maat |V< n acres> Jut is ongeveer 21 ha. hno! Ae moois'e zijner bezittingen is Pocan- met epn 'l. Cen "werkelijk grootsch gebouw £le da- etterend uitzicht op de Hudson. roinstèri°i39estaPelde kunstschatten moeten hebbenWaarde van 100.000.000 dollar tal van ^°/den dan ook dag en nacht door Het _aj J°cd"bewapende opzichters bewaakt. s is omringd door een groot park. waarin verscheidene villa's gebouwd zijn, waarin zijn kleinkinderen met hun gezinnen wonen „Er is geen denken aan, dat hij zich ooit r?U> v?rve. b^aar zorgt de radio wel voor. 1 "eeft hij veel belangstelling voor het eukendepartement. Zijn liefste schotel is een soort Amerikaansch gebak, rijkelijk met een zoete vla overgoten. Dat was ook de schotel, die zijn moeder het liefst at, hij heeft dien smaak van vroeger behouden, toen hij nog jong en arm was. Want nooit zal hij na laten dien tijd te herdenken. Over zijn vroe gere armoede schaamt hij zich allerminst; in tegendeel, hij spreekt er graag met anderen over „Dat doet hij ook over de nagedachtenis van zijn ouders, aan wien hij zeker zijn on geschokte gezondheid te danken heeft, want beiden zijn ouder dan honderd jaar gewor den. Over 5 jaar zal de heer Rockefeller dat ook zijn geworden. Hij rekent daar dan ook vast en zeker op!" Daarmede eindigde het onderhoud, omdat mevrouw Edle Johnson weer haar verderen tijd aan den bekenden multi-millionair moest wijden, den man, dien men den rijksten man ter wereld noemt, den 95-jarigen John D. Rockefeller. Een voorbeeld van verdraagzaamheid en broederlijkheid. De minister van pensioenen, Rivollet, heeft een granieten obelisk onthuld te Saint Dié in de Vogezen, als huldeblijk aan den rabbijn Abraham Bloch, die tijdens den oorlog Joodsch aalmoezenier was. Tijdens een hevig gevecht, dat op 29 Aug. 1914 plaats had, om het bezit van den Ano- zel-pas, was het aantal stervenden zoo groot, dat de katholieke aalmozenier niet aan allen geestelijken bijstand kon verleenen. Toen de rabbijn vernam dat een katholiek soldaat op Niemandsland stervende was en er geen katholieke geestelijke was om hem voor te bereiden op den dood, ging hij naar den stervende toe, plaatste een crucifix in zijn hand en sprak woorden van troost. Ter wijl hij dit deed, werd de rabbijn zelf door een vijandelijken kogel getroffen en gedood. Bij de onthulling van het gedenkteeken wees de minister in ontroerende woorden op dit schitterende voorbeeld van verdraagzaam heid en broederlijkheid. Goebtoels over propaganda. Op het congres der N.S.D.A.P. heeft rijksminister dr. Goebbels Donderdagmid dag het woord gevoerd over „Propaganda en voorlichting als voorwaarde voor prac- tiseh werk op talrijke gebieden". De mi nister zei j o. a.: „Gelijk wij in den wereldoorlog oecono- misch en militair onvoldoende voorbereid waren, waren wij het ook propagandis tisch. In de geheele wereld begint men in te zien, dat een moderne staat, of hij auto ritair of democratisch wordt geregeerd, zonder propaganda op den duur niet op gewassen is tegen de onderaardsch wer kende krachten van anarchie en chaos. De politieke propaganda is een actief en revolutionair element. Zü wendt zich naar zin en doel tot de groote massa. Propaganda moet strijdbaar ziin. Zij is geen zaak der bureaucratie, maar een aangelegenheid van productieve fantasie. Zonder te overdrijven kan men zeggen, dat Duitschland op het oogenblik op het gebied der propaganda de geheele wereld ten voorbeeld is. Wij hebben het in de kunst der massabeheersching tot een hoogte gebracht, waarbij vergeleken soortgelijke pogingen in andere landen een waarlijk stumperachtigen indruk maken. Men zie eens buiten de grenzen en glim- lache over de pogingen van parlementair- democratische partijen, die alle hierop neerkomen: Hoe zeg ik het mijn kind? De angst voor het volk is het grootste ken merk der liberale staatsopvatting. Staatslieden moeten den moed hebben, op zekere oogenblikken ook onpopulaire dingen te doen. Rede van Walter Darré. Het congres is gisterenmorgen voort gezet met een rapport van dr. Todt, den inspecteur-generaal van den wegenaan leg, die onder luiden bijval verklaarde, dat de wegen en straten van Hitier een duurzaam meesterstuk van de Duitsche techniek zullen blijven". Hitier dankte Todt met een handdruk voor deze woorden. Voorzitter Hess gaf daarna het woord aan den rijksboerenlei der Walter Darré, die een groote rede hield over Landbouwpolitiek In het nieuwe Hjk. Na een overzicht van het boerenerf- recht en de andere nieuw ingevoerde maatregelen, zeide spreker, dat de bevei liging van de nationale onafhankelijkheid van het Duitsche volk in oeconomisch op zicht nog geen vólkomen afsluiting van de autarkische politiek beteekende. Het zwaartepunt van de land'Kjüwpolitiek moest intusschen van de wereldmarkt naar de binnenlandsehc markt verlegd worden, omdat het buitenland, om welke redenen dan ook, geweigerd heeft ons zyn oeconomische krachten ter beschikking l°De landbouwpolitiek wordt nietbepaald door beroepsbelangen, maar bluft uit sluitend gericht op het welzijn van den geheelen staat, volgens het woord van den leider: „dat de gezondmaking van den boerenstand de eerste voorwaarde is vooi den opbloei van de industrie -4?'v -il? v ^gegarandeerd regendicht, zonder gummi en. poreus Jeveren. wij reeds vanaf f 25." :óVk rtaar. maaL Elegante modellen; voor - Dames en Heeren. Wij bezoeken U. gaarne £#'rib.t"a'anvraae en aeheef. vrijblijvend met 406 Heerengracht, Amsterdam Eersteklas kleeding naarmaat. Matige prijzen Aankomst van Hitlerjeugd ei» Partijorganisaties. Er heerschte gisteren weer een groote drukte op de stations te Neurenberg. De- arbeidsdienst, die Donderdag zijn beurt' gehad had, vertrok en de Hitlerjeugd, die thans aan de beurt is, kwam aan. Van vier uur afkwamen achtereenvolgens 30 extra-treinen met jongens en meisjes in de stad aan. Voorts zijn 200 extra-treinen uit alle deelen des lands aangekomen met de: politieke leiders van de partij-organisatie (kortweg P.O.); in totaal brachten zij) 180.000 man aan, die met hun duizenden, vaandels zijn opgerukt naar de Zeppelm- wiese, waar zij door den Leider zijn ge schouwd, die een toespraak hield om hun de richtsnoeren voor het komende jaar te geven. Verhooging van de rijksbijdrage aan het Nat. Crisis-comité met f 100.000. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Naar men weet, kent het Nationaal Crisis-comité, behalve den algemeenen steun, waarvoor het Nederlandsche volk op allerlei wijzen de gelden bijeen brengt, nog een speciale steunactie voor werk loozen, om in zeer noodzakelijke gezins behoeften te voorzien. De gelden daar voor worden gevonden uit een post vah f 750.000 op de begrooting van het depar tement van sociale zaken, ten behoeve van het Nationaal Crisis-comité uitge trokken, terwijl de deelnemende gemeen ten elk voor haar deel een gelijk bedrag beschikbaar stellen als van het comité wordt ontvangen. Het N. C. C. heeft zich onlangs tot den minister gewend met de vraag, of de uit getrokken som voor 1935 niet zou kunnen worden verhoogd. Door den langen duur; der crisis immers wordt de behoefte aan; voorziening in dezen extra-nood steeds; grooter. Het comité achtte het daarom; fewenscht, dat voor de berekening van' e bijdragen per gemeente weder van den maatstaf van f 2.50 per werklooze zou worden uitgegaan en niet van f2.10, zooals in 1934. Bovendien is het aantal werkloozen stijgende. Door het een en ander zou, naar het N. C. C. vaststelt, met de aangegeven som voor 1935 moeilijk kunnen worden volstaan. Wij vernemen thans, dat de minister van sociale zaken aan het Nat. Crisis- comité heeft bericht, dat overeenkomstig d n uitgedrukten wensch, de rijksbijdrage yeur 1935 met f 100.000 zal worden ver hoogd. Donderdag is het motorschip „Tabin- ta" van de Stoomvaart Mij. „Nederland" in zee gestoken met bestemming naar Oslo, teneinde de Koningin en de Prin ses af te halen en naar ons land over te brengen. H. Af. DE KONINGIN. Niets aan het uiterlijk van het zoowel voor passagiers- als vrachtvervoer inge- jïlchte mooie schip verried, dat het geen gewone vrachtreis doch een speciaal doel betrof. Alleen aan de vlag in den top van het fokkemast, welke volgens zee- mansgebruik die van het land van be stemming behoort te zijn en in dit geval dus de Noorsche was, konden degenen die er mede op de hoogte zijn bemerken, dat deze uitreis het schip niet langs de gebruikelijke route zou voeren. Maandag wordt het schip in den voor- middag te Amsterdam terug verwacht. PRINSES JUL1ANA. Donderdag 10 September. Naar wij vernemen is door eenige dames en heeren een reeks kerkconcerten georganiseerd, waarvan het eerste zal plaats vinden op 13 Sept. a.s. in de Nieuwe Kerk, die daar voor welwillend is afgestaan. Deze con certen hebben ten doel den militairen op hunne vrije dagen eene aangename afwis seling te geven. Behalve voor militairen; zijn deze concerten ook toegankelijk voor familie van militairen en voor elkeen, die er belang in stelt. De toegang is vrij! Veel toezeggingen voor medewerking van zangkoren en solisten zijn reeds ontvan gen, zoodat ons veel mooie Zondagmidda gen te wachten staan. De programma's zullen steeds Zaterdags vóór de uitvoering in ons blad worden bekend gemaakt. Tweede bericht in dit nummer: Hier ter plaatse is opgericht een Comité tot het verleenen van steun aan de Belgische vluchtelingen. Waai- dit reeds in meerdere plaatsen geschiedde, mocht ook Den Hel der niet achterblijven. Ook hier zullen dus Uw gaven voor het zoo zwaar bezochte Belgische volk gevraagd worden. Men zegge nu niet „alweer", want hier is hulp vluchtelingen, en het zal wel het grootste dringend noodig. Vele van deze arqae deel zijn, bezitten niets of bijna niets meer, en moeten leven van wat het gast vrije Nederland hen doet toekomen. Niet alleen voedsel is echter noodig, doch ook kleeren, zoowel voor de mannen en vrou wen als voor de kinderen. Ziet dus allen eens na, of gij ook iets te missen hebt, en zoo niet, geeft dan Uw finantieelen steun. Het kleinste bedrag, hoe weinig ook, zal dankbaar worden aanvaard. Laat Den Helder, evenals met het plaatselijk steun comité, ook hiermede een goeden indruk maken. Voor verdere bizonderheden aan gaande het comité verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie in dit blad. Verslag van een vergadering van het Steuncomité, welke gehouden werd in „Tivoli", en die werd bijgewoond door den Stellingcommandant, vice-admiraal Nau- din ten G'ate, en den loco-burgemeester, den heer W. J. van Neek. De heer G. de Ven presideerde, de algemeene secretaris, Den Helder vóór twintig jaren. - Bloem-' lezing uit oude Helder- sche Couranten. ds. Buiskool, bracht verslag uit omtrent de verrichtingen tot dusver. Voor gezin nen waarvan de kostwinner in militairen dienst is of werkloos was geworden, werd uitgetrokken 6.per week plus twee derden der huishuur, vermeerderd met een bedrag van 1.voor 1 kind, 1.75 voor 2 kinderen, 2.50 voor 3 kinderen, f 3.voor 4 kinderen, 3.25 voor 5 kin deren en 3.50 voor 6 of meer kinderen. Van deze uitkeering werd afgetrokken de rijksvergoeding en verder alle inkom sten, die het gezin uit anderen hoofde mocht hebben. Een afzonderlijke regeling werd echter toegepast op die gezinnen, die wegens gemis aan geregelde inkom sten en door andere omstandigheden niet tot de z.g. geregelde gezinnen gerekend worden. Uitgekeerd werd de eerste week 141.50, 2e week 162.55, 3e week 197.25, 4e week 173.samen in 4 .weken 699.25 (laatste week 62 gezin nen). Het subcomité voor werkgevers en werkzoekenden (de Arbeidsbeurs kenden ;wü toen nog niet) had een zeer uitgebreid arbeidsveld. Ingeschreven werden 93 werkzoekenden, waaronder 3 vrouwelijke. Het comité wendde zich tot verschillende autoriteiten om werkloozen geplaatst te krijgen en slaagde daarin vriiwel. Het plaatste 7 gehuwden, 30 ongehuwden en 3 weduwen. Ook op andere wijze werd aan enkelen werk verschaft. Dit comité con stateerde tenslotte dat het aantal werkzoe kenden steeg en het aantal werkgevers verminderde. Het subcomité voor hulp verleening in de huishouding assumeerde zich eenige dames en kon, waar hulp in de huishouding gevraagd werd, daaraan geregeld voldoen. Dit subcomité kreeg ook de beschikking over het overgeble ven eten, dat geregeld uitgedeeld werd in de Vijzelstraat (lokaal Breet) en de Frö belschool. Aan 169 gezinnen, tezamen tel lend 774 personen, werd geregeld eten verschaft. Gewoonlijk was er ruim vol doende voorraad. Tenslotte constateerde de secretaris dat alle krachten waren in gespannen om het Steuncomité Helder 1914 aan zijn doel te doen beantwoorden. (Vervolg a.s. Dinsdag). verwijderd worden. Zeker is het dot Gij vannacht minder benauwd zult zijii, indien Gij vandaag Akker's Abdijsiroop neemt. Uw ademhalings organen worden don bevrijd van de slijm die daar vastzit. Zonder moeite, zonder pijn wordt Gij dan Uw be nauwdheid of beklemming de baas. In ongelooflijk korten tijd werkt Ab dijsiroop zuiverend, verzachtend en genezend. Morgen kunt Gij U reeds een ander mensch gevoelen. Door hoar bijzondere somenstelling hèt geneesmiddel bij aandoeningen als: Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag voor Omzet-belasting DE HOOGE VELUWE. De openstelling voor het publiek van het uitgestrekte labdgoed „de Hooge Veluwe" is andermaal verlengd, nu tot en met Zondag 16 September a.s., op de zelfde voorwaarden als die tot dusver golden. De laatste twee dagen (dus 15 en 16 September) geldt de openstelling ook voor auto's. Deze volgen een gewijzigde route, loopende van het Dienstgebouw bij St. Hubertus, langs het „Steenen Hert", de Prins Hendriklaan, den ouden weg Hoen- derlo-Otterlo, door de oude kweekerq naar het standbeeld van Chr. de Wet en ver volgens naar den uitgang bij de dienst gebouwen. Deze regeling is getroffen op verzoek van vele automobilisten, om ook in de gelegenheid te worden gesteld per auto het standbeeld van De Wet te mogen bezichtigen. Een „geruischloos" afsterven van de vloot. In den regel stemmen de ultra-radicale groepen in den Volksraad tegen de defen sie-begrootingen. Zij hebben ditmaal ge zelschap van een ultra-rechts lid, den heer Feuilletau de Bruyn. Zes nationa listen plus dit lid van de Vaderlandsche Club hebben tegen de marinebegrooting gestemd. De kolonel motiveerde dit uiteraard op geheel andere wijze dan zijn medetegen stemmers. Hij protesteerde blijkens het voorloopig stenografisch verslag tegen de te ver gaande bezuiniging en wenschte dit kracht bij te zetten door zijn stem tegen. Hij zeide: »Mijnheer de Voorzitter! Ik kan mijn stem niet geven aan deze marinebegroo ting om de volgende redenen. De begrooting voor de oorlogsmarine bedraagt f 17.7 millioen, waarvan f 3.4 millioen voor nieuwen aanbouw, die het vorige jaar f 1.8 millioen beliep. Normaal is, volgens het rapport der commissie- Idenburg, het bedrag, noodig voor de begrooting eener vloot zooals wij die thans onderhouden, f 3.7 millioen, waar van f 8J millioen voor nieuwen aanbouw. Dit beteekent, waar dit proces reeds ge durende 3 jaren gaande is, een geruisch- loos afsterven van de vloot. In de twèede plaats is op deze marine begrooting voor 1000 man minder aan sterkte opgebracht. Het antwoord der Regeering op dit punt is evenmin bevre digend, men zal nu de sterkte in de toe komst aanvullen. Hiermede gaat dus tevens gepaard een geruischlooze vermin dering van de bemanning der vloot. Zoolang in Nederland nog tientallen millioenen beschikbaar zijn voor boeren- steun, werkloozensteun, armenzorg, enz., en niet het noodige bedrag voor de ma rine wordt beschikbaar gesteld, kan ik de verantwoordelijkheid voor deze be grooting niet dragen. De beslissing valt in Nederland, met mijn stem tegen de begrooting bedoel ik dus niet in het nffnst eenige afkeuring uit te spreken, noch tegenover de Indi sche Regeering, noch over het marine- beleid. De heer Soeroso zeide nog dat hij. zoo lang een herziening der kostenverdeeling niet tot stand komt, niet voor de begroo ting zal stemmen. Tenslotte maakte de heer Monod de Froideville nog de op merking, dat hij wel is waar met de re geering wilde samenwerken en zou voor stemmen, doch dat ook naar zijn meening de bezuiniging te ver gaat. Denkt u eraan, dat stilstaande auto's tegenwoordig weder verlicht moeten zijn? Buitenlandsch Overzicht feuilleton Radio-programma Brand in het zwembad van Die- men Opening van de feestelijkheden te Purmerend, ter gelegenheid van het 450-jarig bestaan der markt, door minister Oud Groote ellende in de Tsjekiang en Hoepei (China) tengevolge van de droogte Laffe overval op bejaard echtpaar te Bornerbroek, die van steun leefden De pachtcontracten in den Wie- ringermeer Woensdagmiddag is op den trein, die van Amsterdam in de richting Alkmaar reed, geschoten Adres van vier r.-k. organisaties tegen loonarbeid na wettelijke dagtaak in overheidsdienst en particulier bedrijf De groote textielstaking in de Ver. Staten wint veld Een tweetal brutale bankberoo- vingen in de Ver. Staten Gisteren is de 81ste zitting van den Volkenbondraad geopend Extra hulp aan werkloozen in 1935 Het congres der N.S.D.A.P. te Neurenberg. Meisje dood gevonden bij een binnenbrand te Haarlem De beëediging van de nieuw-be- noemde officieren Treinbotsing bij Glasgow. Vijf dooden en veertig gewonden De behandeling van de Marine begrooting in den Volksraad Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws pag. 1 1 2 1 6 10 2 2 1 6 6 5 5 5 11 12 12 12 Wij verzoeken de medewerking van de besturen van vereenigingen en corpora ties om ons zooveel mogelijk opgave voor deze rubriek te verstrekken. Het is in het belang zoowel van de vereenigingen als van de lezers, dat wij haar zoo volledig mogelijk kunnen opnemen. Gaarne tijdige opgave aan ons bureau; zoo beknopt mo gelijk datum, zaal, soort van uitvoering en uur van aanvang. Op de envelop of de copie s.v.p. te vermelden, dat het voor deze rubriek is. Het is natuurlijk de be doeling alleen opgave van „openbare" vermakelijkheden. Tivoli bioscoop7 uur, Witte bioscoop, 7y2 uur, Zaterdag 8 en Zondag 9 September. Jazz-show and dance-evening Rijf Steinroth in Misis Sacrum. Zondag 9 September. Feestavond Bakkersgezellenbond, Casino, 8.00 uur. Soireé Café „Prins Hendrik Juliana- dorp, 8 uur. Binnenland Bij een binnenbrand te Haarlem. In de woning van den heer T. L. W„ die in de Anégang 13 te Haarlem een kap perswinkel heeft, is Donderdagavond brand uitgebroken. Het brandje was van weinig beteekenis, doch in een kamer van de bovenverdieping, welke vol rook stond, werd de 18-jarige dochter van den heer W. bewustelooos op een divan gevonden. Nadat men twee uur lang met kunstma tige ademhaling, waarbij gebruik werd gemaakt van een zuurstoftoestel, getracht had de levensgeesten op te wekken, bleek het meisje overleden te zijn. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch behoefde niet op te treden. Diefstal van geld. Eerst meende men te doen te hebben gehad met een brandje, weliswaar met een tragisch gevolg, maar dat foch geen aan leiding gaf tot een verder onderzoek. Toen echter de ouders van liet meisje thuis kwamen, ontdekten zij, dat uit een kast, waarin de brand was ontstaan een geld kistje met ongeveer 100 gulden en enkele spaarbankboekjes waren verdwenen. Uit de winkelkassa was een bedrag van 3.20 verdwenen. Een verdachte omstandigheid

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 13