^„wd"»Teidge. °,aA»'°h«beft.de Een wervelstorm op de Gevaarlijk spel. Spoorwegongeluk bij Glasgow. r van een uitgezeten. De Raad van den Volkenbond. Twee inbraken te Gemert Een Russische spionne Botsing tusschen twee auto's. Auto-ongeluk Door een auto overreden en gedood. Door een auto overreden Vrachtwagen te water gereden. Wat doen Argentin.ë en Polen? Middelen tegen werkloos- Een laffe streek met ernstige gevolgen. Overval op bejaard echtpaar. Brutale bankberooving in de Ver. Staten. De Russische stratosfeer ballon ontploft. ïjmegen Bloedige echtelijke twist Overstrooming in Polen HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 SEPTEMBER <934. Hoewel hij er zooveel kracht achter gezet Pt-.il ir\r\ünc>n heeft, dat het mes middendoor gebroken is. I I111IJJJJ1JI1C.1I. der Eist overgezwommen zyn oin te wat zich aan den overkant bevindt kwamen voor een tweede meer dat eveneens doorzwommen, waarnaar V verbijsterende grot met stalaktietsn stalagmieten binnentraden. 11 eo VALSCH GELD IN OMLOOP Twee arrestatie De correspondent van de Nw. n Crt. te Brussel meldt ons. dat in So° mige groote steden valsche stukken van 20 francs in omloop zijn. In de 0m streken van Hoei, waar talrijke hande' laars door de valsche munters werden beet genomen, heeft de gendarmerie twee personen, een man en diens 18-jarige vriendin gearresteerd. In hunne woning heeft men nog een groot aantal nage. maakte geldstukken gevonden. Nog meer aanhoudingen worden verwacht. .VALKttiBURO I f VËRTRA 'H karpetten waren reeds in het huis ge bracht. Toen na ongeveer drie kwartier het dak met donderend geraas instortte en het brandende riet bij massa s in de kamers viel. was er geen houden meer aan. De plafonds stortten in en alle ver trekken brandden volkomen uit. Alleen de buitenmuren waren intact gebleven. In hoeverre de schade door verzekering wordt gedekt, was nog niet vast te stel len. Vier jongens gewond. Naar Reuter uit Marseille meldt. Is het Noordelijke deel van het eiland Lu- zon door een wervelstorm geteisterd, die twee dagen heeft geduurd. De lichte huizen uit bamboe van de inlandsche be volking zijn bij honderdtallen vernield; maar ook gebouwen van Europeeschen bouwtrant zijn zwaar beschadigd. Dui zenden inwoners zijn dakloos. Of er ook menschen zijn omgekomen is nog onzeker. - LEEUWARDEN Prijs verlaagd tot 70 cl. per fl»"" Gistermiddag vermaakten vier jongens zich in de Assumburgstraat te Beverwijk met het ontsteken van kruit. Op een ge geven oogenblik deden zij een zoodanige hoeveelheid ontbranden, dat een geduchte ontploffing volgde. De vier jongens ver kregen daarbij ernstige brandwonden in het gelaat en aan handen en beenen. Op advies van de doktoren v. d. Ree en Duterloo zijn de jongens per ziekenauto naar het Roode Kruisziekenhuis vervoerd en daar opgenomen. Vermoedelijk heb ben de jongens het kruit gevonden op de Meerkade, waar den avond te voren een vuurwerk was ontstoken. Twee dooden en veertig gewonden Bij Glasgow is een spoorwegongeluk gebeurd. Twee passagierstreinen reden op elkaar in. De eene locomotief was over de andere geschoven. Drie wagens werden ineengedrukt. Een machinist en een stoker zijn omgekomen; er zijn veer tig gewonden. Het ernstigste ongeluk sinds vele jaren. Het spoorwegongeluk te Glasgow is het ernstigste sinds vele jaren in Engeland voorgekomen. Het gebeurde Donderdag avond even voor zessen. Een trein vol passagiers naar Kilmarnock kwam bij het verlaten van het station in botsing met een trein uit Paisley. De machinist van een van de treinen en een passagier af komstig uit Paisley waren op slag dood. Veertig anderen werden gewond. De loco motief van den trein uit Paisley trof den anderen trein ter hoogte van het bagage- rijtuig, dientengevolge liepen beide loco motieven uit het spoor, evenals vijf rij tuigen. Het ongeluk geschiedde bij de halte Cumberlandstreet, ongeveer 2Vi km van het station St. Enoch. De drie rijtui gen achter de locomotief van den trein uit Paisley werden totaal vernield, evenals de twee eerste van den trein naar Kil marnock. De eerste trein telde weinig rei zigers. De gedoode reiziger bevond zich met zijn vader in het eerste rijtuig van dezen trein. Verschillende passagiers moesten uit den wrakhoop worden ge zaagd. Een meisje van omstreeks 20 jaar dat men na 15 minuten hard werken be vrijdde, glimlachte dapper en zei alleen tegen de vijf mannen die haar hielpen: „Pas op mijn been". De passagier die het laatste bevrijd was, heeft anderhalf uur beklemd gelegen onder de as van een der rijtuigen, welke op zijn nek lag. Hoewei zijn beide beenen ernstig gewond waren heeft hii geen oogenblik het bewustzijn verloren en rustig gewacht tot hii bevrijd werd. Het aantal dooden tot vijf gestegen. In den loop van den nacht zijn van de gewonden nog twee vrouwen en de stoker van een der beide treinen overleden, zoo dat het totaal aantal dooden Vrijdagoch tend vijf bedroeg. Dit was het eerste spoorwegongeluk van dit jaar in Enge land, waarbij passagiers gedeerd zijn. Persoonsverwisseling, De opening van de 8 lste zitting, Benesj voorzitter. De Amsterdamsche politie stelt, naar „De Telegraaf" verneemt, in samenwer king met de Haagsche politie, een onder zoek in naar een opzettelijke persoons verwisseling van een gedetineerde in de gevangenis te' 's-Gravenhage. Gebleken is namelijk, dat een in Am sterdam aangehouden rijwieldief, die in dertijd tot gevangenisstraf was veroor deeld, een kennis van hem tegen betaling van een geldelijke vergoeding 75) zijn straf heeft laten uitzitten. Een merkwaar dige samenloop van omstandigheden heeft tot de ontdekking van dit feit geleid. Maandagochtend werd te Amsterdam, op aanwijzing van een gedupeerd rijwiel handelaar een man aangehouden, die in de laatste helft van Augustus bij een drie tal rijwielhandelaren fietsen had gehuurd, die hij evenwel nimmer terugbracht. Daar men verduistering vermoedde, volgde aangifte aan het bureau Marnixstraat. Bii zijn verhoor bekende de man, de rij wielen te hebben gehuurd en verkocht, doch beweerde, dat dit niet in Augustus, doch in Juli was geschied, daar hij vol gens zijn verklaring van begin Augustus tot begin September in de gevangenis in Den Haag had vertoefd om een vonnis te ondergaan. De rijwielhandelaren bleven evenwel bij hun verklaring, dat de verhuring der fiet sen wel degelijk in de maand Augustus had plaats gehad. Zij herkenden in den* gearresteerde pertinent den man, die de rijwielen had gehuurd. Naar aanleiding van deze afwijkende verklaringen werd door de politie van het bureau Raampoort te Amsterdam geïn formeerd, waarbij bleek, dat de man wer kelijk de maand Augustus in de gevan genis in Den Haag had doorgebracht. Er rees nu vermoeden, dat een ander dan de aangehoudene diens straf had ondergaan en bij herhaalde ondervraging bekende hij tenslotte, dat een van zijn kennissen tegen betaling zich onder vertoon van zün trouwboekje bii de justitie had vervoegd en onder den naam van den veroordeelde zijn straf had uitgezeten. De werkelijk veroordeelde zal nu zijn straf alsnog moeten ondergaan. Tegen den remplacant wordt een onderzoek in gesteld naar de redenen van zijn vrijwillig ondergane vrijheidsbeneming. De Raad van den Volkenbond heeft gisteren onder voorzitterschap van Benesj zijn 81ste zitting geopend. Onder de aan wezigen bevonden zich Barthou, Eden, Aloisi, Beek en de Madariaga. Overeenkomstig de gewoonte begon de Raad met een bespreking achter gesloton deuren over de agenda van deze Raads zitting. De oorlog tusschen Bolivië en Paraguay. Het eenige onderwerp van bespreking, dat althans een matige belangstellii g trok, betrof den oorlog tusschen Bolivië en Paraguay Bij de toelichting op het verzoek van Bolivië heeft de gedelegeerde van dit land nogmaals betwist, dat het gerechtigd zou zijn onder dekking van het Volkenbonds verdrag tot een embargo op den wapen- uitvoer naar de beide strijdende landen over te gaan, tenzij bij wijze van sanctie- maatregelen, op grond van artikel 16, welk artikel echter in dit geval nog niet toepasselijk is. De gedelegeerde van Paraguay heeft zijnerzijds het voorbehoud zijner regee ring herhaald tegen de rechtmatigheid van het verzoek van Bolivië om tot toe passing van artikel 15 van het Volken bondsverdrag over te gaan. De regeering van Paraguay blijft op het standpunt staan, dat dit artikel niet meer kan worden toegepast, aangezien reeds officieel de oorlog tusschen Bolivië en Paraguay is verklaard. In den nacht van Woensdag op Donder dag is op het Binderseind te Gemert op twee plaatsen ingebroken. Omstreeks 1 uur werd de caféhoudster mej. A. de Vries aldaar door gestommel uit haar slaap gewekt. Zij bemerk te dat eenige mannen haar woning waren bin nengedrongen. Toen de inbrekers zich ont dekt zagen, namen zij ijlings de vlucht, zon der iets mede te kunnen nemen. Mej. de Vries liep eveneens naar buiten en maakte alarm. Omwonenden waarschuwden de politie, die weldra ter plaatse een onderzoek instelde. De inbrekers hadden zich toegang tot het per ceel verschaft door openschuiving van een raam. Bij het politieonderzoek kwam verder aan het licht, dat in de naast gelegen drukkerij der firma Gebr. Ermers, eveneens was inge broken. Daar hadden de dieven zich toegang verschaft door verbreking van een ruit. Het daar aanwezige geld ten bedrage van 20, was ontvreemd. De firma Ermers had echter den vorigen dag een bedrag van ongeveer 600 ten kantore gehad. Aanvankelijk had men het geld daar 's nachts willen laten lig gen, doch later waren de firmanten van pian veranderd en hadden het elders geborgen. Daaruit maakt de politie op dat hier geen onbekenden aan het werk zijn geweest. Een opvallend mooi meisje, zoo meldt Reuter uit Boekarest, behoorde tot een viertal Sowjet-Russische spionnen, twee mannen en twee vrouwen, die Donderdag bij hun aankomst in de haven van Oons- tanza gearresteerd werden. Toen de Roe- meensche detectives tot de arrestatie overgingen, gebeurde er iets zonderlings. Het meisje trachtte een stuk papier in te slikken, dat instructies in codeschrift bevatte, doch na een worsteling was zij genoodzaakt het uit te spuwen. De Roemeensche geheime dienst is erin geslaagd het bericht te ontcijferen, als mede de andere documenten, die de ge arresteerden in hun bezit hadden. Hier uit bleek, dat het gearresteerde meisje belast was met een belangrijke missie te Parijs, Brussel en Warschau, en van de Sowjet-autoriteiten de beste aanbevelin gen medegekregen had. Dp den Utrechtschen straatweg ter hoogte van Vollenhoven is een taxi, waarin de heer en mevrouw ds. Griet huizen uit Brussel zaten, tegen een stil- staanden vrachtauto gebotst. De taxi reed in de richting Zeist. Mevrouw Griet huizen werd uit den auto geslingerd en kreeg een beenbreuk en een hoofdwonde. Ds. Griethuizen werd door den schrik versuft en de bestuurder werd door de politie bewusteloos achter het stuur aan getroffen. De gemeente-arts dr. Lette verleende geneeskundige hulp, waarna de personeu naar het stedelijk en aca demisch ziekenhuis te Utrecht zjjn over gebracht. Een inwoner uit Gouda gewond Vier dooden, drie gewonden Dezer dagen was een inwoner uit Gouda des nachts in de buurtschap de Lange Linschoten aan het stekken ophalen. Plotseling werd een schot hagel gelost, dat hem in de beenen en het onder lichaam trof. De man sleepte zich voort naar Oudewater, waar hij door een inge zetene voorloopig werd verbonden. De verwondingen, bleken evenwel van dien aard te zijn dat hij in het van Iterson- ziekenhuis te Gouda moest worden opge nomen, waar operatief ingrijpen nood zakelijk was. Van den gevaarlijken schutter is tot heden nog niets bekend. Donderdagavond is op den Oosterhout- schen weg onder de gemeente Teterin- gen de gep. chef-veldwachter van Raams- donkveer de Jong, thans wonend te Breda, toen hij per rijwiel plotseling den weg overstak door een auto bestuurd door den heer H. uit Doorn aangereden. Zwaar gewond bleef hij liggen. Met een gecom pliceerde beenbreuk en zware hersen schudding is hij naar het ziekenhuis te Breda vervoerd waar hjj zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, is overleden. Warschau niet toeschietelijk De vraag, of Sowjet-Rusland deze maand lid van den Volkenbond zal worden, blijft voorloopig het voornaamste onderwerp van gesprek in de volkenbondskringen. Ook al zou het Zwitsersche „neen" bij de stemming, over de toelating van Sowjet-Rus land tot den Volkenbond versterkt worden door het „neen" van eenige andere staten, zoo wordt toch aan het verkrijgen van de voor de toelating vereischte tweederde meer derheid van stemmen niet getwijfeld. Het is echter nog steeds mogelijk, dat het niet tot een stemming over de toelating zal komen, omdat de Sowjet-Regeering geen toe lating verzoeken zal, indien zij niet vooraf de zekerheid verkregen heeft, dat Rusland na de toelating tot den Volkenbond tevens een per manenten radszetel zal verkrijgen. Dit laatste is echter slechts mogelijk bij eenstemmig door den Volkenbondsraad genomen besluit en het is nog steeds onzeker of deze eenstemmigheid in den Raad zal kunnen worden bereikt. De houding van Argentinië en Polen geeft den grootsten voorvechters van Ruslands toetre ding, den Franschen, nog steeds aanleiding tot bezorgdheid. (H,bld.). VERDRONKEN, Gisterenmorgen vonden de gebroeders Kapteyn in een sloot bij de Wetering te Lekkerkerk het nieuwe schouwtje van den 75-jarigen J. de Jager drijven. Na onderzoek bleek de man verdronken. Gevolg van een galante daad Twee personen verdronken Vier accrobaten van groote hoogte gevallen. Een 38-jarige man te Amsterdam is Woensdagavond als gevolg van een galante daad een ernstig ongeluk overkomen. Om ongeveer tien uur stapte in de Utrechtschestraat ter hoogte van de Kei zersgracht een juffrouw uit een tramwa gen van lijn 11. Toen de tram zich weer in beweging liad gezet bemerkte zij dat zij haar taschje in den wagen had laten liggen. De man die juist per fiets passeerde en vernam wat er gebeurd was, is daarop de tram in de richting van het Frederiksplein achterna gegaan. De conducteur reikte hem het taschje over, waarna de fletser achter de tram omdraaide, om de juf frouw het eigendom ter hand te stellen. Nauwelijks had hij deze manoeuvre uit gevoerd of hij werd gegrepen door een van de richting Frederiksplein komenden auto. De man werd tegen den grond ge slingerd. De onfortuinlijke wielrijder is naar het Binnengasthuis vervoerd. Hij had een zware hersenschudding opge- ioopen. \jisterennacht omstreeks half vier, is midden in de gemeente Assen, nabij de Markt een groote vrachtwagen met zes wielen uit Hoogezand. geladen met papier, te water gereden. Onmiddellijk werden maatregelen ge nomen om hulp te verleenen. De hulp middelen, waarover men te Assen beschikt, waren echter niet van dien aard, dat men den grooten wagen kon lichten. Met heel veel moeite gelukte het het voorste ge deelte van den wagen omhoog te trekken. In de cabine vond men toen de lijken van twee personen' Dit waren de 38-jarige chauffeur Roelof Wayer uit Hoogezand en de 40-jarige kapper Gerrit Lokken uit Foxhol (gemeente Hoogezand). Beiden waren gehuwd; zij laten gezinnen met resp. 2 en 4 kinderen achter. Dat van steun leefden. Buitenland Bij een circus-voorstelling in het dorp Tornalja aan de grens van Tsjechoslo- wakije zijn 4 acrobaten uit den nok van de tent omlaag gestort. Drie hunner waren buiten bewustzijn; de vierde stierf onder het vervoer naar het ziekenhuis. Uit het politieonderzoek bleek, dat iemand de paal had losgemaakt, waar aan de touwen voor de acrobaten be vestigd waren. Men vermoedt dat men met een aan slag van vijanden van de acrobaten te doen heeft. Een groot aantal toeschou wers moest zich onder medische behan deling stellen, daar na het ongeluk in de tent een paniek was ontstaan. Een buit van 100.000 dollars, De politie van Noord- en Zuid-Oarolina is op zoek naar drie vrij jeugdige ban dieten, die Woensdag meer dan 100.000 dollars hebben gestolen van de Palmeto Bank, nadat zij de woning van den pre sident waren binnengedrongen en den president en diens vrouw, zoomede den kassier hadden ontvoerd. Tijdens het ontbijt van den heer Car ter, den president der bank, dwongen indringers hem mede te gaan. De beide kinderen van den bankpresident werden aan hun bed vastgebonden, terwijl Car ter en diens vrouw werden meegenomen Carter werd gedwongen de kluizen van de bank te openen. En passant werd ook de kassier genoodzaakt mede te gaan. Nadat zij hun slag hadden geslagen reden de roovers weg met hun gijzelaars Na korten tijd werd Mevrouw Carter los gelaten en op 30 mijlen buiten de stad werden de president en de kassier in vrijheid gesteld. De roovers lieten hier hun auto achter. Zij namen een anderen auto mede, waarna zij zich uit de voeten maakten. Pas voltooid landhuis een prooi der vlammen. Door tot nu toe onbekende oorzaak is Donderdagmiddag omstreeks kwart voor één een zware brand ontstaan in een landhuis, toebehoorende aan den heer Miel Hamers, staande aan den Sophia- weg 83 te Nijmegen. Het vuur is ont staan in het met z.g. brandvrij riet be dekte dak en greep onmiddellijk met groote snelheid om zich heen. Er ont stond een kolossale rookontwikkeling, waardoor de brand, die op het hoogste deel van Nijmegen woedde, over een groot deel van de stad zichtbaar was. Het lot van het fraaie landhuis was spoedig beslist. Aan alle kanten sloegen groote vlammen naar buiten. Ook de aan het huis aangebouwde garage werd in een vuurzee herschapen. De heer Miel Hamers was dezer dagen in het huwelijk getreden en bevond zich met zijn echtge- noote op de huwelijksreis. In het perceel waren Donderdagmor gen behangers, stoffeerders en loodgie ters werkzaam geweest. In de kamers Waren de zeilen reeds gelegd; ook de Brutale overval. Zes met machinegeweren gewapende bandieten hebben gisteren een overval gepleegd op de North Bergen Trust Compagny, waar zij een buit maakten van ongeveer 20 duizend dollar. Zij slaagden erin per auto te ontkomen. In drift zijn vrouw gestoken. AUTO TEGEN EEN BOOM GERENDEN. Naar V.D. uit Warschau meldt, is de Weichsel in het district Pinczow weer buiten zijn oevers getreden, waardoor ze ven dorpen onder water zijn gezet. Bij Sandomiens is de toestand ernstig. In de Karpathen houdt de regenval

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 14