Kokmeeuwen Julianadorp Breezand Anna Paulowna. Wienngen. uEHS.10 Texel. Wieringerwaard. Schag en. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1934 Uit het politierapport. De pachtcontracten in de Wieringermeer. j Een goed regeeringsvoorbeeld. haar vinkers zwollen op. predikbeurten. 10 Wat is dat nou? Hc dat wist ik niet1" ,,Dat heb ik nog nooii gedaan". Dergelijke uitroepen hoorde men, of kon men alleen van de verschrikte gezichten. Sommigen echter vonden het grappig tn lachten. (Als die bekende boer. die kiespijn heeft?) maar voor allen zal het slot wel zijn, dat ze een duur lesje hebben gehad Een meiske, dat juist een heerlijk frisch bad in zee had genomen en op de fiets huiswaarts keerde, kreeg hier een tweeden „opfrisscher Een werkman, die blij was, dat hij een paar centen had verdiend en zich op zijn fiets naar huis spoedde, kwam hier tot de on aangename ontdekking, dat hij wellicht de helft van zijn loon van dien morgen in 's Rijkskas moest storten. Een verloofde, die met zijn meisje over de brug fietste, gaf wel de richting aan. Zij ech ter moest afstappen en kreeg een bekeuring en hij mocht wachten, tot de Heilige Herman dad ook haar naam bij de vele andere ge voegd had. Anderen, die heelemaal niet van richting veranderden en zagen, wat er ,.loos was, staken, om toch maar vooral uit de handen van de politie te blijven hun arm recht voor zich uit. Dat waren de securen. En natuurlijk waren er ook de straatjon gens, die zeer demonstratief de richting aan gaven. Maar laten ze op hun hoede zijn. Eén ondoordacht oogenblik. op den hoek van een of andere straat, of ze krijgen hun belooning of liever hun straf. Men begrijpt eigenlijk niet, hoe het moge lijk is, dat er nog zoovelen niet bekend zijn met den nieuwen verkeersregel. In alle dag bladen en ook in onze courant heeft men de Dieuwe verkeersregelen aan het publiek be kend gemaakt. Edoch Men zij nogmaals gewaarschuwd!!! EEN VECHTPARTIJ OP DE LAAN. Donderdagavond kreeg een tweetal leden van het mannelijk geslacht een twistpartij, waarbij de een uitgescholden werd voor een bedrieger, tengevolge waar van hij, zooals men dat placht te noemen, op zijn tegenstander losstormde. De vrouw van dezen persoon hielp een handje mee door een fietswiel, dat bij de hand lag, op te nemen en er op los te slaan. Gelukkig kwamen verstandige omstan ders tusschen beiden, zoodat deze tragedie afliep met een opgezet oog en schrammen in gelaat en hals. DE MEXICAANSCHE HOND. Bewoners van de Anjelierstraat klagen over ernstige radio-storing, 's avonds tegen 10 uur. Al eenige weken doet zich dit euvel voor en de storing is zóó hevig, dat men gedwongen is zijn toestel uit te schakelen. Verdacht wordt een hij of zij met een hoogfrequentie-apparaat. Mis schien wil deze stoorder(ster) er rekening mee houden, dat 's avonds om tien uur nog tal van menschen van de uitzendingen genieten en dus zijn experimenten op een ander uur houden. Ter leering! Door de politie zijn een 10-tal personen bekeurd, die als bestuurder van een rijwiel bij het veranderen van richting dit niet door een teeken aangaven. Fietsplaatje gestolen. Van een rijwiel, dat op een erf aan de Vijzelstraat was geplaatst, is het be- lastingmerk ontvreemd. Een Kenau. Aangifte is gedaan door een bewoner van de Jan in 't Veltstraat, dat hij door een onder dran kin vloed verkeerende vrouw is mishandeld, die tevens zijn jas opzet telijk vernielde. Rijwieldiefstal. Door een marineschepeling werd aan gifte gedaan van vermissing van zijn rijwiel, dat hij in een garage had ge plaatst. Opsporing verzocht. Een bewoner van de Oude Helder ver zocht de opsporing van een 19-jarige dochter, die met medeneming van al hare kleeding de ouderlijke woning heeft ver laten. Waarschuwing. De brigade-commandant der Koninklijke Marechaussee te Waalwijk maakt bekend dat Johannes Cornelis van Gelderen. 44 jaar, wonende te Tilburg, zich noemende weer origineel. Want zooals onze gids ver telde (en zijn ernstige gelaat plooide zich tot een milden glimlach): Toen de vroede vaderen van Edinburgh het op een keer niet eens konden worden over de keuze van een nieuwen burgemees ter, stopte de koning, het gekrakeel moede, hen allemaal in dit hok, met de boodschap er bij, dat ze er niet uit mochten, voor zij tot overeenstemming waren gekomen. Een radicaal middel, dat zeker wel zal hebben geholpen. Of door deze methode ein delijk „the right man in the right plece" was gekomen, wist de gids ook niet. Wel hield hij veel van zijn kasteel, dat was aan alles te merken. Zoo rustte hij niet, voor hij ons het verschil in inrichting en doelmatigheid van twee soorten schietgaten voor boog schutters had uitgelegd. Een van die was in een ruimte, welke ook al tot kerker had ge diend. Behalve dat enge schietgat was er nog iets zeer griezeligs. Onze gids had een stallantaarn aangestoken, want het was er natuurlijk aardedonker, daar het nauwe schietgat in de 3^ meter dikke muur een zeer spaarzaam licht doorliet, zette dien lan taarn bij een donker gat neer (hu!) en zei- „Now men. listen." Hierop volgde eerst een uiteenzetting over de constructie van dat schietgat in vergelijking met een, dat we even tevoren ergens anders hadden gezien. We vernamen vee! belangrijks over schootsveld, zicht en dekking. Toen kwam dat huivering- wekkende gat aan de beurt. De stem van den gids werd somber als het kerkergewelf. „Dit gat zien jullie het allemaal? dit gat geeft toegang tot een donkere gang zie maar Meteen liet hij den lantaarn in de put Jan Sikkt-nia, als heer gekleed, de land bouwers bezoekt en zich voordoende als scheikundige op gebied van land- en tuin bouw, dan zegt dat de fruitboomen ziek zijn, b.v. doordat de betreffende grond te arm is aan jjzeroxyde. Van Gelderen vraagt dan de boomen te mogen behandelen tegen betaling van een zeker bedrag per boom. De behan deling bestaat dan uit het ontblooten van een gedeelte van een der trekwortels van eiken boom, waarop dan een zeker vocht door hem wordt gegoten. Voornoemde brigade-commandant geeft ieder in overweging, alvorens zjjn fruit boomen door genoemde persoon te laten behandelen, eerst inlichtingen bij hem in te winnen. Overteding drankwet. Door de Politie wordt tegen eenige tap pers proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Drankwet. Weest op uw hoede! Tegen een 17-tal wielrijders werd gis teren proces-verbaal opgemaakt wegens het niet geven van een teeken bij het ver anderen van richting. „Radio'-diefstal. Proces-verbaal word optgemaakt tegen een bewoner van de Spuistraat wegens het tot stand brengen van een frauduleuze aansluiting op het net van de Heldersche Radio Centrale Onderneming. Een lastig heerschap. Gisterenavond werd door een man, die, omdat hij in een café lastig was, door den caféhouder uit diens zaak verwijderd, een spiegelruit van bedoeld café ingetrapt. Een onderzoek wordt ingesteld. Een stralende morgen in 't laatst van Mei. De zon goot warmte en licht uit den wolke- loozen hemel. Alles beloofde een schitterende dag. ,,'t Zal warm worden," was 't oordeel van velen, die op en bij de Texelsche boot zich bevonden. Zeven uur in den morgen. De bel werd ge luid om tot spoed te manen. De stoomfluit gilde langs de Haven. De trossen voor en achter werden losgegooid en binnenboord ge haald. Langzaam verwijderde de „Marsdiep" zich van den steiger, zwenkte om en zette koers naar Texel, de bakermat van vele van onze zeevogels, waar we van plan waren voor al de kokmeeuwen in hun terrein te bezoeken. Steeds verder week de Heldersche Zeedijk met de daarachter liggende gebouwen, steeds vager 'zagen we vuur- en watertoren; al dich ter naderden we Texel, vooral nu we bij op komenden vloed aanhielden op den zuidwal van 't eiland en verder langs de kust varend de haven van Oude Schild naderden. Zoo'n zeereisje op zichzelf is al de moeite waard; niet alleen het interessante aspect der oevers aan beide kanten namen onze aandacht in beslag, maar ook de dieren; bruinvisschen staken elk oogenblik kop en rug puffend bjbven water, om een luchtje te scheppen, kok meeuwen met hun donkere kopjes vlogen af eh aan, sterntjes plonsden telkens neer en vervulden de lucht met hun gekrijsch, statige zilvermeeuwen zeilden over. Langs den Texelschen wal, waar de fuiken uitgezet waren, stonden de blauwe reigers op de staken, wachtend op een vischje, dat zoe kend naar een uitweg, boven zou komen, of vlogen met ingetrokken hals en naar achter gestrekte pooten op hun breede wieken in de nen en spoedig stonden we aan wal, waar de richting der duinen, waar de jongen wachtten, Te gauw reeds draaiden we de haven bin- bewaker van een dér broedplaatsen ons stond te wachten. Weldra peddelden we langs smalle, een zame binnenwegen door 't Texelsche polder landschap. Hier waren we miden in het broedgebied, wat we vooral ook merkten aan het gedrang der vele weidevogels, die om ons zwermden. Na eenigen tijd stapten we af, lieten de fiet sen achter en sloegen een zandpad in. Al dadelijk maakten we kennis met de wilde eend. Hier vloog er één weg en liet z'n broedsel van mooie, licht-groene eieren in den steek, daar lag een bosje verdorde planten- deelen, dat bij nadere beschouwing een wel toegedekt nest bleek te zijn. De eieren zouden té, zeer opvallen en spoedig ten prooi vallen aan den rooflust van viervoeters of vogels, die er verzot op zijn. Zit de eend te broeden] dan is zij zoo één met de omgeving, dat ze niet gemakkelijk ontdekt wordt. En nu de landen op, waar aan elk gras sprietje een dauwdroppel te schitteren hing. Het zonlicht spatte uiteen in rood en blauw zakken. Ja waarlijk: daar was een gang. „Die gang" en hier werd zijn stem zoo mogelijk nog somberder „die gang mijne heeren leidt naar een anderen kerker net als deze en wie daar in verdween, keerde nooit meer terug, kijk Met een onnavolgbare handbeweging wees hij ons toen eenige groote, losse steenen waarmede de put en de gang netjes konden worden gesloten. Wanneer een naburige „vriend" plotse ling tot de ontdekking kwam, dat zijn zoon, ochter, vrouw, neef of logé was verdwenen en goede redenen had om den kasteelheer van deze verduistering te verdenken, kon deze altijd met een nobel gebaar zeggen: „Kom binnen vriend en overtuig je, dat de vermiste bij mij niet te vinden is". Als dan de „vriend zoo onverstandig was om in de „dungeons te gaan kijken, mocht hij door gaansbh, zijn, als hij er met een rondje aan het ïllustre slotgezelschap afkwam om zelf niet in de knijp te raken. Na deze sporen van middeleeuwsche men- schenmin te hebben verlaten, voerde de qids ons naar een der bovenbouwsels. De vloer daarvan liep van twee zijden naar het midden toe op. „Wat zou dat wezen?" vroeg een kwartiermeester. „Zie je dat niet eens?" zei de kok, „dat is natuurlijk de koekoek van de machinekamer nietwaar meester?" „Ha", zei de gids, „zie je wel, het is de koekoek". We gmgen verder. „Hier staat u op de brug verkondigde onze leider. Het leek er inder- aad op. Van onze nieuwe standplaats af konden wij het geheele, spits toeloopende voorschip overzien. „En dit mannen, is de mars en daar het achterschip Dat laatste woord sprak hij op 200 n eigenaardige manier uit, dat het eenige en groen. In t begin trachtten we nog de „droogste' plekjes uit te zoeken, maar al gauw bleek dat nutteloos en liepen we maar raak. Uit onze schoenen siepelde het water, onze voeten werden kletsnat. Enfin, de zon scheen fel, we hadden nog een heelen dag voor ons. Eer we thuis kwamen, zouden we wel weer droog zijn. We hadden trouwens wel andere dingen om op te letten: hier lagen op wat bijeenge gaarde strootjes een 4-tal kievits-eieren, pun ten naar binnen, ongemerkt was t wijfje eraf getrippeld, daar vloog een scholekster met fel geschreeuw om ons heen, niet veraf lagen z n zandkleurige, bruingevlekte eieren, zoo maar in een kuiltje. Angstig roepend vloog een ture luur uit een grasbosje en bleef zenuwachtig knikkend met z'n slanke kopje, op hooge roode pootjes op een paaltje even verder staan: even een blik op de zoo welbekende eitjes en vérder weer. Een kemphaantje, die zoo vast in het dichte gras te broeden zat, moest toch even opvliegen, zijn eieren hadden we nog niet dikwijls gezien. De mannetjes van deze vogelsoort houden op vaste plaatsen hun ge vechten. Met opgezette halskragen staan ze tegenover elkaar in de potsierlijkste houdingen en bekampen hun tegenstanders. Ze meenen het echter zoo kwaad niet, Langzamerhand kwamen we bij de nesten der kluten, die mooie wit met zwarte vogels met hun eigenaardig naar boven omgebogen zwarte snavel. Overal lagen de 4 zandkleurige met zwartbruine en grijze vlekken geteekende eieren in 't rond. De kluten fladderden om ons heen, streken neer in 't water, waarin ze als volleerde zwemmers rondzwommen (ze hebben flinke zwemvliezen tusschen de tee- nen) of vielen vlak bij ons neer, strompelden met afhangende vleugels over den grond, of ze niet loopen en vliegen konden en zoo maar te grijpen waren. Dat is echter een list, om je bij hun nest vandaan te lokken en onder wijl was hun roep: „kluut, kluut, kluut" niet van de lucht. Ook de nesten van dwergstern en vischdiefje lagen hier. Eindelijk bereikten we de meeuwenkolonie. Bij onze nadering steeg een wolk van krij- schende meeuwen op. Wat een eieren! Op een drassig stuk land lagen de nesten op verhoog- de pollen, opgebouwd uit rietstengels en ver- dórde stroo- of grashalmen, en in elk nest een drietal bruin- of groenachtige eieren met don kerbruine vlekken (er was echter nogal ver schil in kleur en teekening). Voorzichtig liepen we tusschen de nesten door en we moesten terdege uitkijken, dat we er niet op trapten. Vlak bij streken de verjaagde meeuwen neer en lieten zich in hun schitterend voorjaars pakje goed bewonderen. De donkerbruine koppen staken sterk af tegen het wit van hals en borst, Hoe fijn tee- kende zich hierbij af het lichtgrijs van de vleugels, waarvan de zwart met witte slag pennen ver uitstaken. Rood waren snavel en pooten. Nog enkele weken, dan zouden de eieren openbarsten en de jonge meeuwtjes als dons balletjes te voorschijn komen, De ouden heb ben 't dan druk met telkens voedsel aansleepen voor de snelgroeiende jongen. Eind Juli verschijnen de jonge kokmeeuwen in onze omgeving. Ze zijn te herkennen aan de bruingevlekte vleugels en zwarten staart- zóom.Ze missen den mooien donkeren kop ook Maar ook de ouden beginnen dien te verliezen. De rui doet het voorjaarskleed verdwijnen, ed kop is nu wit, alleen ter hoogte van het oor een donkergrijze vlek en voor het oog een zwart vlekje. Nu in September hebben ze alle hun winterpakje aan. Met Februari kunt ge bjj de kokmeeuwen een vergrooting van de oorvlek waarnemen, die zich steeds uitbreidt, tot Maart ons de meeuwtjes weer in al hun kleurenpracht doet zien. Eindelijk verlieten we den trouwen be waker, onder wiens toezicht de vogels zich veilig kunnen ontwikkelen. De kokmeeuw is wel één der meest be- keride, overal treft men hem aan, zoowel in den winter als in den zomer. Vooral 's win ters zoekt hij de stad. Hoe kouder de winter, hoe meer de sneeuw de velden dekt en de vorst de wateren doet stollen, hoe meer de kokmeeuw de nabijheid van den mensch zoekt. Hij weet bij ervaring, daar is altijd wel iets te vinden. De honger doet alle vrees verdwijnen. Tot zelfs in de straten betwist hij de musschen de brokjes en korstjes. Hoevelen hebben niet met verbazing de vliegkunst der meeuwen gadegeslagen, als ze toeschoten op de stukjes brood, die hen toe geworpen werden en die ze in de vlucht wis ten te bemachtigen. Komt het voorjaar, dan trekken de meeu wen naar het land. Een echt lente-tafereeltje: een ploegende boer, rustig z'n rechte voren trekkend; de aarde als golven omkrullend voor 't ploegijzer en daarachter een wolk van witte meeuwen, afstekend tegen de heldere voorjaarslucht. 1 elkens strijken ze neer, betwisten krijschend elkaar wat boven kwam. Zoo vliegen ze langs en over elkander heen, den landman volgend op den voet, Ze verrichten daar een nuttig werk, waar ze heel wat schadelijke in secten in hun snavel doen verdwijnen. Langs de kust voeden ze zich met kleinere consternatie in de gelederen teweeg bracht. „De wat is dat?" vroeg er een lichtelijk ont hutst. „Waar je niet op moet stappen als je m de wei loopt", antwoordde een ander droog. „Waar heit-ie het dan over?" Over boterbloemetjes, denk ik". Ik gaf een 'korte uiteenzetting over het onderwerp ter zake, waardoor den mannen duidelijk werd, dat het. door den gids in z'n onschuld in het En- gelsch phonetisch aan het Hollandsch gelijk gemaakt, in de eerste taal echter achterschip en in de laatste wat anders beteekent. 7ca?.rPa bracht de plechtstatige, doch voor treffelijke gids, die van de algemeene verba zing niet veel had begrepen, ons weer op den beganen grond en nam daar in stramme hou ding en met den militairen groet van ons af scheid. ..Neen, het is toch niet de man van Lannenburg dacht ik en stapte in de auto bus. Tien minuten later reden we langs de groote spoorbrug over de Firth of Forth. Ik haalde een kaart voor den dag en las voor: Duur van den bouw zeven jaar, in ge bruik genomen Maart 1890. Gewicht aan gebruikt staal: 50.000 ton aantal klinknagels: 5.000.000. Toen viel de deur naar de wereld der ro mantiek achter ons dicht. EINDE. vischjes Ze kunnen echter niet als de zee zwaluwen van uit de hoogte op hun prooi -neerschieten. Vaak strijken ze op 't water néér, 't zijn sierlijke zwemmers. Fier houden ze den kop omhoog, deinen als schuimballen mét de golven mee. Bij ruw weer liggen ze als verankerde sche- pén in 't Kanaal, kop in den wind en laten dd stormvlagen over zich heen gaan of zitten, hcinderd bij elkaar, als witte vlekken in 't groen van de weiden, wachtend op t luwen van dein storm. (De kokmeeuw is wel waard beschermd te wórden, én om zijn werk én om de wijze, waarop hij, vooral in den barren wintertijd het grauwe en eentonige van het landschap verlevendigt. A. S. De Regeering heeft in dezen tijd een fraai voorbeeld gegeven bij de pachtvoor- wjaarden voor 15 boerderijen in den Wie- rihgermeer; ten eerste door als voorwaarde een fluctueerende pacht vast te stellen, en tqn tweede door de pacht zeer laag te hóuden. Het is thans wel tot ieder doorgedron gen,' dat in crisistijden, zooals wij thans bèleven, de z.g. vaste lasten een ondrage- lijken druk op alle bedrijven uitoefenen, eft in den landbouw is de pacht van die v^ste lasten wel een van de voornaamste. Het is bitter voor den boer om dezelfde pacht als vroeger te blijven betalen, wan- nbetf hij voor zijn producten minder dan dé helft ontvangt van de bedragen, op het rqoment, dat het langjarige pachtcontract Werd afgesloten. Dat zal thans in den vj/ieringermeer op de gepachte domein gronden niet meer het geval zijn. De pacht z&l op en neer gaan met de opbrengst der producten. Stijgt het gemiddelde van den prijs der akkerbouwproducten, het z.g. ii.dexcijfer der akkerbouwproducten, dan gaat de pacht mee omhoog, daalt dit ge- uiddelde, dan daalt ook de pacht. Voor weilanden geldt hetzelfde ten aanzien van den melkprijs. j Het feit, dat deze regeling waarschijn lijk gunstig zal zijn voor de Regeering, dpet aan onze waardeering niets af. Naar njenschelijke berekening zal men in de toe komst eer met een stijging van de prijzen der agrarische producten moeten rekenen dan met een daling. De prijsdaling is vpöf landbouwproducten in de crisisjaren buitengewoon groot geweest, en eens heeft men met een reactie daarop reke ning te houden. Zoolang de crisiswetten bjijven bestaan, heeft de Regeering het bovendien vrijwel in haar macht, om in ieder geval verdere prijsdaling der land bouwproducten te voorkomen. Het gaat echter om een principe, dat alleszins is toe te juichen, en waarvan de toepassing na volging verdient. Maar bovenal is de hoogte van de pacht zelf van belang. Deze is vastgesteld van 2535 voor het eerste jaar, oploopen- de tot 5055 voor het laatste jaar van een zes-jarige periode. En dat voor gron den in een diepen polder met vermoedelijk niet onbelangrijke waterschapslasten, die, gplijk bekend, de pachter niet betaalt, doch de grondeigenaar, terwijl b.v. de aangren zende Wieringerwaard bouwgrond bevat, dié tot de beste van ons land behoort. Wij nemen dan ook aan, dat inderdaad op die gronden in den Wieringermeer, bjj de gevraagde pacht en ingeval de pachter eenig eigen kapitaal heeft, deze één bestaan kan vinden op een boerderij, o<pk in de tegenwoordige omstandigheden v^n prijzen en loonen, en natuurlijk wan néér het gepachte perceel piet te klein is. Laar daarom juist wordt eigen kapitaal als voorwaarde gesteld. 'Daarmede wordt echter, zij het indirect,, een regeeringsoordeel, uitgesproken over dè pachten in andere deelen van het land. Want men overdrijft niet, wanneer men dj: pacht op soortgelijke gronden als die, wjaóiftoe de gronden in dért Wieringermeer zich in een jaar of zes ontwikkeld zullen hébben, thans nóg Op ongeveer het dub- bélé stelt van hetgeen van de nieuwe péchters op de domeingronden wordt ver langd, dus op 100ƒ110 per ha. Indien de pachter bij een dergelijke pachtsom als inj den Wieringermeer zonder verdere scjhulden een bescheiden bestaan kan vin den, dan moeten de anderen verlies heb ben, want van een netto-opbrengst van j50 per ha boven de pachtsom is ook in dén Wieringermeer voorloopig, bij de thians geldende prijzen, geen sprake. Men dient zich de consequenties van dit alles goed voor oogen te stellen. Met de thjans geldende steunmaatregelen voor den landbouw, die, volgens de Regeering zelf, tojt een maximum zijn opgevoerd en niet verder kunnen worden verhoogd, is het vólgens haar mogelijk een rendabel boe renbedrijf te hebben bij een matige pacht. Némen wij de waterschaps- en andere grondlasten, inclusief grondbelasting, die op den eigenaar drukken, op 23.— per ha aan, dan blijft dus een pacht van 30 over, die bij een rentevoet van 3 over eenkomt met een waarde van 1000 per ha. Wanneer dit niveau voor grondprijzen en pachten overal in het land werd be reikt, (op slechte gronden moet het na tuurlijk lager liggen), dan was het vraag stuk van den loonenden Landbouw opge lost, wanneer men de te hooge hypotheek- lasten, waaronder echter slechts bepaalde personen gedrukt gaan, buiten beschou wing laat. De Wieringermeer zal, door zijn klei nen omvang, als voorbeeld en toevlucht vermoedelijk een geringe uitwerking op iét pacht- en grondprijsniveau in het ge- heelé land hebben. Maar toch dient dit voorbeeld algemeen bekend te worden. Laten wij hopen, dat het velen tot na denken stemt. Rhevm.a.n-.erabO.Ml.» deze vrouw. Juist op tijd middel gevonden. tegen haar rheumatiek begon, d rheumatiek fn «wichteni te krawn. vooral mijn schouders- e" V1"ger"edat ten. Het werd langzamerhand zoo ei g, ik er 's nachts niet door kon slapen, loet merkte ik tot mi.in schrik, dat man IHP - luke vinger-gewrichten begonnen zwellen Ik kocht een flacon Krusciicn Sa lts en begon het den vol^®"d!° "„^er- te gebruiken. Reeds na enkele minderden de pijnen, en verdwenen <hu_ na zoo volkomen, dat ik er laatste zes jaar nooit meer last.van1 1 gehad. Ik huiver, als ik bedenk, wat e: gebeurd zou zijn, als ik niet op tpd Ki schen Salts genomen had. p Rheumatiek wordt meestal veroorzaakt door een overmaat van urinezuur in net lichaam, wat ontstaan kan door onvol doende werking der afvoerorganen. Kn - schen Salts drijft alle afvalstoffen en urinezuur langs den natuurlijken weg u het lichaam; de „dageliiksche dosis zal de afvoerorganen blijven aansporen om alle schadelijke stoffen geregeld te verwij- deren Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking, de naam Rowntree Handels- Maatschappij Amsterdam voorkomt. \dv.). PREDIKBEURT. Ned. Herv. Gem. 's Avonds 8 uur, Ds. M. v. Wichen Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7.30 u„ de heer R. v.Tuinen van Amsterdam. PREDIKBEURTEN. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 8 Morgens 10 uur en n.m. 3.30 uur, de heer P. Boon. J PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente 'sMorgens 10 u., Ds. M. A.G. Vorstman Gerei. Kerk. 's Morgens 10 u. en 's middags 2.30 u. Ds. S. U. Zuidema. GEMEENTERAAD. De agenda van de vergadering van den ge meenteraad op Zaterdag den 8en September, des namiddags 2 uur, bevat o.m. de volgen de punten ter behandeling: 1. Onderzoek der geloofsbrieven van nieuwbenoemde leden. 2. Notulen. 3. Mededeelingen en ingekomen stukken. 4. Aanbieding van de rekening der Zee gras-Exploitatie over het dienstjaar 1933— 1934 en van de gemeenterekening dienst 1933. 5. Voordracht naar aanleiding van ver zoeken om tegemoetkoming in de vervoerkos ten van leerlingen van lagere scholen. 6. Prae-advies nopens een verzoek van J. Aris e.a. tot demping van de bermsloot langs den Molgerdijk. 7. Voordracht tot wijziging van het raadsbesluit van 31 Mei j.1. betreffende aan- en verkoop en ruiling van grond te Den Oever. 8. Voordracht naar aanleiding van be zwaarschriften en verzoeken om ontheffing inzake reinigingsrechten. 9. Benoeming van een lid der schattings commissie voor de Rijksinkomstenbelasting. T ^enoem'n9 van een onderwijzeres aan de O, L. school te Den Oever, POLITIE. Verloren: 1 rijwielplaatje. Gevonden: een damesjasje en een heerenoverjas. Inlichtingen bij den gemeentebode. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gein. Geen dienst. Evangelisatie (Ned Herv. Gem., H.Hoef) 's Middags 4.30 u.. de heer O. Deen. Evangelisatie (Ned. Herv.Gem.Den Oever) 's Morgens 10 uur, de heer O. Deen Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. s Morgens 10.30, Ds. H.W. Meihuizen Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef Le"S"l9'3°e,1'Sml<"ia8s2'80u'»' Geief. Kerk. (Den Oever). 11tichting-Verkeer Dit roode hord met witte streep beteekent: gesloten voor alle ver keer in deze richting 0 0 s t C r e n d. Vrijdagmorgen brak brand uit ineen schuurtje achter het woonhuis van den heer J. Bakker. Daar zich in de schuur ongeveer 25 liter petroleum bevond, stond alles direct in lichtelaaie. De heer B. Wj8t met assistentie van eenige burgers het vuur te blusschen, boewei t schuurtje geheel afbrandde. Verzekering dekt de schade. Burgerlijke Stand van Texel van 4—7 September. Ondertrouwd: Wijbren Pranger en Rensje Donker. Dirk Slot en Marga- retha Hoogerwerf. Overleden: Aris helman, 76 jaar geh. met Ariaantje van der Vliet. POLITIE. Gevonden: 1 Lips-sleutel, 1 zakmes 1 huissleutel, 1 halsketting. 8 September 1934 Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, 's av. 7 uur, Ds. Salm Oosterend, v.m. 10 u., Groenenberg, van Vlaardingen Waai, geen dienst. Den H o o rn, v.m. 10.30, Ds. v. Petegem II. Avondmaal. De Cocksdorp, v.m. 10.30 u., Ds. Salm Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. Scholte Koog, v.m 10 u., Ds. van 't Hooft Doopsgez. Gem. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Vis Avondmaal. Den Hoorn, v.m. 10.30 u., Ds. Smidts Gereformeerde Kerk. Den Burg, (geb. Fanfare) 's av. 7.30 u., Ds. v.d. Leer Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 3 u., Ds. v.d. Leer Voorber. H. Avondmaal. Gereformeerde Kerk (H.v.). Oosterend, v.m. 10 en 3 u. Ds. Buskes HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Afd. Wleringen. Alg. Verg., gehouden Dondeidagavond. Aanwezig 25 leden. De voorz. deelt mede, dat door de heeren P. Visser Az. en D. Kaan zitting is ge nomen in de Landbouwcrisis-organisaties. Aangewezen als vertrouwensmannen zijn P. Visser Az. en P. Saai. Volgt bestuursverkiezing: Aftredend,en niet herkiesbaar zjjn D. Kaan en P. Saai. Bij de 2e vrije stemming worden ge kozen D. Rademaker en C. Schenk. Bij de bespreking over de al of niet wenschelijkheid van de oprichting eener werkgeversorganisatie, adviseert het be stuur, dit punt voor kennisgeving aan te nemen. De heer Koster, lid van het H.B., Is hier tegen en stelt voor, voorloopig een correspondentie-adres aan te houden, waartoe besloten wordt. Het voorstel, om in overleg met den leeraar der Landbouwschool, den heer Lienisch, een praatavond te houden wordt eveneens aangenomen. Als tweeden avond stelt de heer Koster voor, een spreker van de Kali-fabrieken uit te noodigen een lezing te houden over bemesting enz. Aldus besloten. Bij de behandeling van den beschrij vingsbrief voor de alg. verg. der H. M. v. L., wordt de agenda besproken. De heer Rademaker zag gaarne dat de afge vaardigde bjj de rondvraag informeerde naar de prijzen der gerst: Zooals bekend krijgen degenen, welke vóór September hebben gedorscht f 3.50 hiervoor, en die na Sept. doen slechts f 2.50, wat spr. een groote onbillijkheid noemt. De vergade ring vereenigt zich met de woorden van den heer R. en de voorz. zegt toe, dat dit ter tafel gebracht zal worden. Na de rondvraag volgt sluiting. We kunnen nog vermelden, dat als voorz. der afdeeling gekozen is P. Visser Az., en als vice-voorz. D. Rademaker. PREDIKBEURT. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10.30 u., Ds. M. v. Wichen Burgerlijke Stand van Schagen van 30 Aug. tot 6 Sept. 1934. GEBOREN: Johan, z. v. J. Amsveld en A. de Hoop. POLITIE. Verloren: een ceinture, een rijwiel plaatje, een ring, een vulpenhouder. Gevonden: een rijwielplaatje. SCHAGER MARKT. n j W.as een aantal vette koeien j.1. onderdag aangevoerd, waarvan de duurste een prijs van 230.— behaalde. Ook kalf- en ge dekoeien waren in vrij groote getale aan wezig, hoewel het met den handel matig ge steld was, Pinkenstieren 20.— per paar, rlandel stil. Graskalveren werden duur ver- °cht, en de handel was vlug. Eveneens in nuc tere kalveren, waar tegenwoordig veel vraag naar is. In paarden was weinig te doen. yude slachtschapen brachten 14.- tot °P- Handel stug. Zoo was het ook gesteld met de jonge, vette schapen. Hoogste o eering 20.50. Magere schapen ook zeer stug en goedkoop. e aanvoer van vette varkens was niet ijster groot. De handel hierin was vlug. laagste noteering 17.—. n bokken en geiten was weinig te doen, druk1 en sohrammen was het evenmin In den kippenhoek was de handel tenslot* te stug.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 18