VELO S zijn goedkoop Op en om het Binnenhof, en Radioprogramma De werkloosheid. BINNENLAND „Wilhelmus"? - Nooit van gehoord! HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1^34 ^REGENJAS NEVILLE HART SCHOEMAKER De opheffing van de s oomtram Alkmaar- Egmond aan Zee. Kolonisten voor de Wieringermeer. Toelating van jonge Duitsche Joden- De parlementaire rust loopt op haar laatste beentjes. - De omslachtige sluitingsplechtigheden. - Adres van Ant- woord-beleefdheden. - Toch „groot nieuws"? - De ont hulling der geheimen. - Verkeersfonds-ontwerp in gevaar? WASCHMACHINES van af fj. 3o WRljTGNTACHTNES van af fiTTa.^ Min. Slotemaker de Brujn over de politiek van het heden. Rede voor den Chr.-Hist. Statera. Dokkum. AEVERTEEREN U - - barbier, die rheumatiek had. heeft de Minister van Waterstaat zich in hoofdzaak kunnen vereenigen, terwijl ook de Minister van Onderwijs spoedige totstandko ming van deze wijziging en aanvulling van de geldende Schipperswet 1907 zou toejuichen. Krachtens artikel 2 van het wetsontwerp betreffende zeevischvaartdiploma s wordt examen afgenomen ter verkrijging van: voor zoover de stuurlieden betreft: het diploma van stuurman voor de zeevischvaart: het aan vullingsdiploma van stuurman voor de zee vischvaart; voor zoover de machinisten be treft: het diploma van machinist voor de zee vischvaart; het diploma van machinist-stoker voor de zeevischvaart; het diploma van mo tordrijver voor de zeevischvaart; en voor zoo ver de matrozen treft: het diploma van be kendheid met de bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee. De examens worden afgelegd voor daartoe aangewezen commissies. Diploma's kunnen eveneens worden ver Kre gen door het overleggen van bepaalde eind- getuigschriften. Blijkens de Memorie van Toelichting tot dit ontwerp acht de regeering het gewenscht. betrekkelijk lage eischen te stellen voor een algemeen voor den schipper en den stuurman van een zeevisschersvaartuig geldend diploma en daarnaast den facultatieven eisch, dat voor bepaalde gevallen, hetzij schipper of stuur man in het bezit zij van een aanvullingsdiplo ma, waarborgende de bedrevenheid ook in de astronomische lengtebepaling, dan wel dat een al of niet tot de normale bemanning be- hoorend zeevarende, bedreven in die lengte bepaling, aan boord in dienst zij. Het komt intusschen wenschelijk voor te dezen opzich te eene overgangsbepaling te maken door be doelden eisch te verschuiven naar een tijd stip, dat enkele jaren valt na dat van de in voering van de wet. Betrokkenen hebben dan alle gelegenheid zich voor te bereiden. Ter gelegenheid van zijn ambtsjubileum heeft, zooals men weet, de commissaris der Koningin in de provincie Friesland zijn tien ambtsgenooten met hun dames een tocht door het Friesche waterland aangeboden. Het eind punt van dezen tocht was Wartena, waar den gasten het „Wilhelmus" zou worden toe gezongen. personen worden gekozen uit jeugdige Duit- sche Joden in Duitschland. Tegen de komst dezer jeugdige Duitsche Joden waaronder mede begrepen worden zij, die vroeger de Duitsche nationaliteit heb ben bezeten, doch thans statenloos zijn ge worden door het in Maart j.1. genomen be sluit der Duitsche Regeering zal derhalve geen bezwaar te maken zijn, mits zij voorzien zijn van een verklaring van de stichting, dat zij in het kamp in de Wieringermeer ter op leiding zullen worden aangenomen. Echter kan niet worden toegestaan, dat dergelijke personen over de Belgische grens ons land binnenkomen. Het aantal bij den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemid deling ingeschreven werkloozen op '26 Aug. 1934. 18060 méér dan op dien datum in 1933. De directeur van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede. dat in de week 2025 Augus tus 1934 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde ver- eenigingen bedroeg 575.700, waarvan 82.700 landarbeiders. In de maanden MeiNovem ber worden geen gegevens ontvangen aan gaande de werkloosheid van de vereenigin- gen van landarbeiders. De werkloosheid onder de overige 493.000 verzekerden bedroeg in genoemde periode 26.2 pet., tegen 26.3 pet. in de week 611 Augustus 1934. In de oveerenkomstige verslagperiode van het vorige jaar bedroeg de werkloosheid 23.6 pet. Bij 1062 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 25 Augustus 1934 in totaal 324574 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 306.482 mannen. Hiervan waren werkloos 301.288 personen, waaronder 288.521 mannen. Op 11 Augustus 1934 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 317.673. Hiervan waren werkloos 295.184 personen, waaronder 283.353 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoeken den is sedert 11 Augustus 1934 gestegen met 6901, het aantal werkloozen met 6104. Op 26 Augustus 1933 stonden bij 1064 or ganen der openbare arbeidsbemiddeling 306.507 werkzoekenden ingeschreven; het aantal ingeschreven werkzoekenden wijst derhalve, vergeleken met het overeenkomstig tijdstip van het vorig jaar, een stijging met rond 18000 aan. ilgpiiif /.MALININE gegarandeerd regendicht, zonder gummi en poreus leveren wij reeds vanaf f 25.- ook naar maat. Elegante modellen voor Dames en Heeren. Wij bezoeken U gaarne op aanvrage en geheel vrijblijvend met onze uitgebreide collectie. 406 Heerengracht, Amsterdam ■Eerste klas kleeding naarjnaat. Matige prijzen Hierover wordt uit Idaarderadeel aan het „Leeuw. Nwsbl." een haast ongelooflijke bij zonderheid gemeld. Het had eerst in de be doeling gelegen, dat de schooljeugd van War tena het welkomstlied zou zingen, maar te elf der ure moest een wijziging in het programma worden gebracht, omdat de gemeentelijke autoriteiten tot de ontdekking kwamen, dat te Wartena het „Wilhelmus" een totaal on bekend lied is. Nooit van gehoord op school! Zoo moest in allerijl de schooljeugd van het naburige Warga per autobus naar Wartena getransporteerd worden om daar het Wil helmus" te zingen, dat daar gelukkig kort ge leden nog was geleerd. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Officieel staat thans vast, dat de stoom tram van Alkmaar naar Egmond aan Zee zal worden opgeheven, met ingang van 7 October a.s. Alle pogingen van gemeentebestuur, Ka mer van Koophandel, Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, comité van actie uit de burgerij e.a„ hebben dus gefaald. Het te kort van f 50.000 per jaar wordt te groot ge acht om het langer voortbestaan van de, juist kort geleden 25 jaar bestaande, tram te recht vaardigen. De tram moet verdwijnen, als slacht offer van de autobusconcurrentie en de crisis. Egmond wordt wel zwaar getroffen. Eerst het postkantoor tot hulpkantoor "verlaagd, toen de kustwacht opgeheven, nu weder de spoorverbinding verbroken. De gemeente zit met groote tekorten door de crisis-werkloos heid in het visscherijbedrijf en is op rijkshulp aangewezen. Zoodoende kon de gemeente ook niet de minste financieele tegemoetkoming aanbieden om de tram te redden. Van des te meer belang is het voor de Eg. monden, dat het wegennet aanmerkelijk ver beterd wordt. Het vorige jaar is een nieuwe weg tot stand gekomen van Castricum tot Bergen, geheel geasfalteerd met aan beide kanten fietspaden. Dit jaar is de weg van Egmond aan den Hoef naar Alkmaar ver nieuwd. Dezer dagen zal die gereed komen. De weg is 5 m breed en heeft een rijwielpad van 2 m en een wandelpad van 1 m breed. Verder zal dit jaar ook nog gereed komen een geheel nieuw aangelegde weg van Hei- loo naar Egmond aan den Hoef. Plannen bestaan er voorts nog voor vernieuwing van den straatweg van Egmond aan den Hoef naar Egmond aan Zee en voor den aanleg van een geheel nieuwen weg van Egmond aan den Hoef dwars door de duinen van het provinciaal landgoed naar zee. Deze laatste weg zal in werkverschaffing door werkloozen uit Egmond aan Zee worden aangelegd, voor zoover betreft het maken van de wegbaan. Overwogen wordt langs dezen weg inde pro vinciale duinen, evenals te Bakkum, een duin- meer te graven en een kampeerterrein aan te leggen. In het ..Alg. Politieblad" maakt de admi Vree HP V°°j de Grensbewaking en den De Rm^ k Hcet vol9ende bekend b«Md verklaard haar medewerking ,7verkï nen aan een plan om 250 tot 100 n t £*ch«„ach,klingen "SJSS Zd t i Welk doel kamp geves tigd is in de Wieringermeer Bij deze opleiding zal de voorkeur worden u aa,n feeds in Nederland aanwezige V'uchte,in9en- doch aangezien vol- dan i k 9enoemde stichting gedacht w«iqe vtelC 80 V°° in Nederland aam vezige vluchtelingen daarvoor in aanmerkina kunnen komen. r„||,„ Je over.ge opTSK I Weekkroniek Den Haag, 13 Sept. '34. De laatste week der „parlementaire rust" loopt thans ten eindeOver enkele da gen zal 't wederom Prinsjesdag zijn! Eerst krijgen we nog: de officieele „slui ting", drie dagen vóór de solemneele plechtigheid op den derden Dinsdag. Dan worden wij hier in Den Haag wederom onthaald op het schouwspel van de gala koets, omgeven en gevolgd door militairen te paard, waarin gezeten is de minister van Binnenlandsche Zaken (ditmaal voor de tweede maal Exc. De Wilde), die in het Lagerhuiszaaltje temidden der vereenigde vergadering de sluitingsrede namens H. M. de Koningin komt voorlezen. De eigen lijke plechtigheid duurt hoogstens drie mi nuten. doch in afwachting van de komst des ministers wordt de bijeenkomst een poosje „geopend" gehouden, van welke gelegenheid de leden gebruik maken om elkaar na een min of meer lange afwezig heid hartelijk de hand te drukken, 't Is dan een gezellige, intieme drukte, een nogal omvangrijk onder-onsje. Achter het presi diaal bureau zitten letterlijk geperst de resp. griffiers en commiezen-griffiers der Eerste en Tweede Kamer, die den Se naatspresident (als voorzitter der ver eenigde vergadering) flankeeren. Ook dit jaar zal de monumentale rolfauteuil weer worden ingenomen door mr. dr. baron De van Steenwijk, dezer dagen juist weer per Koninklijk Besluit benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer voor het seizoen 1934—35. Na eenig wachten, dat vaak 'n ietsje langdurig wordt, althans zoodanig aan voelt, gaat dan de commissie van in- en Uitgeleide de zaal uit om Z.Exc. te ver welkomen en binnen te leiden. En ten slotte is dan hét moment daar, treedt de bewindsman door het glazen klapdeurtje binnen, om zich achter de lange, grpene tafel,, op te stellen Z.Exc. buigt, eerst voor het presidiaal bureau, waar men eveneens ((collectief) neigt, dan naar de rechterzijde en voorts naar den linkerkant der Kamer. Ook hier gaan de hoofden om laag. Eindelijk is het terrein geëffend voor t moment, dat de minister uit zijn broek zak haalt het strak-witte papier, vanwaar de in vol ornaat gekleede bewindsman meteen enkele woorden zal gaan oplezen. Het zijn hoogstens een vijftal volzinnen: Dank voor het volbrachte werk, naast de officieele termen, welke de sluiting tot een feit maken. Dan volgen wederom: de buigingen. In dezelfde volgorde. Wurmend door den nauwen doorgang verlaat de commissie met den minister het meestal ei-volle zaal tje. En nadat men is komen berichten, dat Z.Exc. het gebouw verlaten heeft, sluit de president met een frosschen hamertik de vergadering. Het Parlement is dan voor drie dagen „potdicht"! Telkenjare leest men naar aanleiding van het wel wat pompeuse gedoe in ver schillende bladen de vraag, of men dit slui ten nu toch niet eenvoudig per K.B. zou kunnen bewerkstelligen, waardoor de door heel weinigen als iets noodzakelijks ge voelden omslag achterwege zou kunnen blijven. Iets dergelijks is immers ook het geval met het Adres van Antwoord; door de Eerste Kamer op te stellen na het uitspre ken der Troonrede door H. M. 't Betreft een inhoudsloozen „weerslag" op de Ko ninklijke woorden. Indien men prijs stelt op een „hoffelijker gebaar" ten opzichte van ons Staatshoofd, dan zou men moeten komen tot een Adres, opgesteld door de vereenigde vergadering. Nu slechts de Eerste Kamer de beleefdheid bewijst, is er eigenlijk iets „scheefs" in de houding der lweede. Vroeger ..antwoordde" het La gerhuis evenzeer, doch dan niet kleurloos maar ernstig ingaande op de Troonrede. Daardoor ontstonden toen reeds vervroeg de alg. beschouwingen, die in Novem ber dan nog eens dunnetjes werden over gedaan. Zeer verstandig is men tot af schaffing van dergelijke omslachtige werkmethoden gekomen; en tot een Adres zonder „inhoud" heeft men het nooit wil-: len brengen. Maar nu de Senaat volhardt bij dat' hoffelijk gebaar zou medewerking van het zusterlichaam aan de overzijde van het Binnenhof in de lijn der dingen liggen. Reeds te lang is de halfslachtige methode van thans gevolgd. Indien de Lagerhuizers niet te bewegen zijn gezamenlijk te wer ken (hetzij in vereenigde vergadering dat echter om technische redenen wat be zwaarlijk zou zijn hetzij afzonderlijk),, dan moest men tot algeheele afschaffing komen. De Staten-Generaal worden nu eenmaal gevormd door de twee Kamers en wanneer de tot de vereenigde vergadering gesproken woorden, van H. M„ tot een beleefd antwoord nopen, dan behoort dat te geschieden door de gezamenlijke leden van de Volksvertegenwoordiging. Maar nu genoeg over dit in staatkundig opzicht betrekkelijk weinig belangrijke on derwerp! Over den vermoedelijken inhoud der Troonrede heb ik reeds eerder 't een en ander opgemerkt,, „Groot nieuws" wordt slechts door weinigen verwacht, indien men slechts bedoelt de lijnen van het Re- geeringsbeleid. Want over een geheel-an- dere aangelegenheid gaan hier in 't Haag je hardnekkige geruchten, en wel aan gaande een heugelijke gebeurtenis in het Koninklijke Gezin. Er wordt druk verze kerd, dat de Troonrede de verloving zal aankondigen van H.K.H. Prinses Juliana met Prins Bertil van Zweden (ondanks het categorische dementi van uit Zweden). Toevallig had ik kort geleden een on derhoud met iemand, die zoowel in hof- als in regeeringskringen niet bepaald een „onbekende kan worden genoemd (inte gendeel zelfs!over t voormelde gerucht. Veel „wijzer" werd ik natuurlijk niet, hoe wel... Mijn zegsman kon natuurlijk niets positiefs meedeelen, maar op mijn vraag, of de naaste toekomst mogelijk de vervul ling van den wensch der Nederlandsche bevolking zou opleveren, kreeg ik het iet of wat geheimzinnige bescheid: „Une fois lancés,^ la pierre et le mot ne reviennent plus... hetgeen immers beteekent, dat de steen en het woord, eenmaal losgelaten, niet meer terugkeeren. Toen ik snel vroeg: mag ik uit uw woorden zekere conclusies trekken? was het wellicht iets duidelijker antwoord: „Misschien heb ik ze wel met zekere intentie gezegd... Doch doe me het genoegen en vraag met niet verder". Aan dat vriendelijke verzoek heb ik toen wel moeten voldoen. Doch uit het zeer vaqe. ontwijkende antwoord valt misschien toch nog wel iets te gissen, te vermoeden... Er schuilt zeker wel iets in, dat „te denken" geeft! Maar laten wij de dingen kalm afwach ten De tijd tot a.s. Dinsdag is niet lanq reeds de avondbladen van dien daq zullen in extenso de Koninklijke rede bevatten welke trouwens ook reeds, bij het uitspre ken. door de radio overal zal worden ..doorgegeven". Na de plechtigheid in de Ridderzaal komen des middags te drie uur de Laqer- huizers bijeen voor het opmaken eener no minatie voor het presidentschap. Na het overlijden van vice-president Schaper die dan bij deze gelegenheid zal worden herdacht dient men een nieuwen twee den voorzitter te vinden. Want dat jhr uys opnieuw nummero-één wordt staat zoo vast als een huis. Bij diezelfde gelegenheid zal men we derom kunnen zien hoe op zeker moment de Kamerbewaarder van de groene tafel naar het presidiaal bureau torst een lijvi- qen stapel papier, waarvan men veilig kan gissen, dat 't is: De Rijksbegrooting voor 1935. Met de bekende „Millioenennota welke eerst des avonds aan de Landsdruk kerij verkrijgbaar wordt gesteld. De kran- tenmenschen hunkeren naar dat moment en wanneer eindelijk de permissie van het Binnenhof gegeven is, worden de stukken vrijgegeven. In koortsachtigen haast plui zen de correspondenten het cijfermateriaal met de toelichtingen uit, en de ochtend en avondbladen van den volgenden dag brengen de onthulling van het geheim, hoe ons land in de komende jaar-periode zal worden geregeerd. Inmiddels heeft des middags ook in den Senaat een korte bijeenkomst plaats ge had, o. a. ter voorbereiding van het meer genoemde Adres van Antwoord. President De Vos maakt dan van deze gelegenheid gebruik, in een speechje H. M. dank te •:n hernieuwde benoeming, brengen voor zijn aigemeene op- om er vervolgens enk^ 3 welke de merkingen aan vastteknoope. leden meeste!I ,n hun »k Jk»» Je Want baron De Vos heen er a heeren ferme gaarheden onder t oog b,WeMs vreemd, dat de Eerste Kamer dacht? Nu zal de behandeling wel n heel noosje op zich doen wachten en... begin nen de tegenstanders van de nie"^e reJ Üng weer wat meer hoop te koester* Toch blijf ik van meening, dat min Kalff zijn denkbeeld wel „safe zal kun nen stellen. Parlementariër. ZONDAG 16 SEPTEMBER. Hilversum, 1575 M. 9.00 VARA; io.oo VPRO; 12.00 AVRO; 5 00 VARA; 8.00 AVRO. 9.00 Gramofoonpl. 9.04 Postduivennieuws. 9.06 Tuinbouwpraatje S. S. Lantlnga. 9a30 Orgelspel J. Jong. 9.45 A. Pleysier: Van Staat en Maatschappij. 10.30 Kerkdienst uit de Doopsgezinde Kerk te Utrecht. Spreker: Ds. P. J. Glasz. 12.00 Filmpraatje L. J. Jordaan. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gramo- foonplaten. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Mannenkoor „Kunst na Arbeid" o.l.v. W. F. Kools, en gramofoonplaten. 3.00 Omroeporkest o.l.v. I. Neumark, m.m.v. N. Wagenaar (piano). 4.45 Vaz Dias en Marschmuziek. 5.00 Gramofoonplaten. 5.15 Orgelspel C. Steyn. 5.30 Gramofoonpl. 5.45 C. Steyn (orgel) en H. Wiggelaar (viool). 6.00 „Sport van den dag". 6.20 VARA-orkest ol.v. H. de Groot. 7.B0 „40 Jaar Stadsschouwburg", met gramof.- opnamen van verschillende acteurs en actrices. 7.30 Vervolg orkestconcert. 8.00 Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. H. E. Groh (tenor). 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest m.m.v. Topy „Glerum (zang). 11.0012.00 Gramofoonmuziek. 1 Huizen, 301 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 4CRV, 7.45 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonpl. 9.45 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Wester- kerk) te Delft. Spr.Dr. W. H. Gispen. Org.: J. v. d. Meyden. Na afloop: Gramofoonpl. 12.15 Orkestconcert en lezing. 2410 Gramofoonpl. 2.10 Causerie. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Koorconcert en gramofoonpl. 4.30 Voor de zieken. 5.00 Damesensemble o.l.v. F. Kloek. 5-45 Kerkdienst uit de N. H. Kerk (Muiderkerk) te A'dam. Spr.: Ds. R. Dijkstra. Org.: Hessel de Vries. 7.30 en 7.45 Gramofoonpl. 7.50 Toezing. 8.15 Schlagermuziek. 9.00 Vaz Dias. 9.05 Concert (zang, piano). 9.20 Orkestconcert. 10.00 Concert (zang, piano). 10.15 Vaz Dias. 10.20 Orkstconcert. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 17 SEPTEMBER, Hilversum, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie R. Numan. 10.35 Orgelspel C. Steyn. 11.00 Vervolg declamatie 11.20 Gramofoonpl. 12.00 Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels en gramofoonpl. 2.00 Zenderverzorging. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 De Notenkrakers o.l.v. D Wins. 3.45 Zenderverwiss. 4.00 Vervolg concert. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonpl. 5.30 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d Horst, m.m v. A. de Booy (zang) en gramofoonpl. 6.30 Muzikale causerie P. Tiggers. 7.00 M. Beversluis: Perspectieven in de dicht kunst. 7.20 Orgelspel J. Jong. 7.40 Prof. Dr. P. H. v. Moerkerken: De beel dende kunsten en de samenleving. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Orgelspel J. Jong. J 8.15 Vaz Dias. 8.30 ARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 9.00 „De gek met de bijl", spel van- Reinacher bew. Beversluis. M m.v. het VARA-Tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 10.00 Vervolg orkestconcert. 10.15 Vaz Dias. 0.25 Vervolg orkestconcert. 11.0012.00 Gramofoonpl. Huizen, 301 M. NCR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. N. P. E. G. v Uchelen. 11.00 Chr. lectuur. ji.301200 en 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert Jan Zwart. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Causerie A. J. Herwig. 3.153.45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing Ds. J. v. d. Meulen, m.m.v. mej. C. de Jager (zang) en F. Reymelink (orgel). 5.00 Orgelconcert L. Blaauw, m.m.v. P. v. d. Hurk (fluit) en H. v. d. Horst (cello). 6.30 Vragenhalfuur. 7.00 Politieber., Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Vragenuurtje. 8.00 Gramofoonpl. 8.15 Bachkoor en -orkest uit Den Haag, m.m.v. solisten o.l.v. A. Schellevis. 9.00 Zendingspraatje door P. M. Legème. 9.30 Vaz Dias. 9.40 Gramofoonpl. 10.00 Vervolg concert. 10.45—11.30 Gramofoonmuziek. DINSDAG 18 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending, 5.30 VPRO, 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramomfoonpl. 10.30 Kook- en Bakpraatje door mevr. M. Lot- gering-Hillebrand. 11.00 Orgelconcert Fr. Hasselaar m.m.v. A Ragetli (alt). 12.00 Reportage van de opening der Staten- Generaal door D. Hans en W. Vogt. Om ca. 1.15 Troonrede uit te spreken door H.M. Ko ningin Wilhelmina. 2.00 Zang door D. Ising. Aan den vleugel: Egb. Veen. 2.45 Middagmuziek. 3.30—4.00 Cello-recital C. v. d. Beek. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Radio-Kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 VPRO. Causerie Ds. B. J. Aris. 6.00 Fransche gramofoonmuziek. 6.30 RVU. Dr. J. C. A. Fetter: -Moederrelegie. 7.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 7.45 Gramofmoonpl. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. W. Andriessen (piano). 8.30 Uit Den Haag: Taptoe door de Kon. Milit Kapel o.l.v. Kapt. C. L. Walther Boer. 900 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. H. E Groh (tenor) en B. Lensky (viool). 10.00 D. Hans: De Millioenen-Nota. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.00 Vaz Dias. 11.10—12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 301 M. KRO-uitzending. 4.005.00 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. ii-3° Godsd. halfuur. 12.15 Schlagermuziek. 1245 Troonrede en reportage opening Staten- Generaal. 2.00 Voor de Vrouw. 3-oo Zangvoordracht. 4.00 HIRO. 5.10 Vervolg zang. 5-45 Gramofoonpl. 6.00 Schlagermuziek. 7-iS Causerie. 7-35 Orkestconcert. 8.20 Lezing. 8.30 Vaz Dias. 8-35 Orkestconcert m.m.v. pianist 9-15 Trioconcert. 9-30 Orkestconcert. 10.00 Schlagermuziek. 10.30 Vaz Dias. 10-35 Trio-concert. 10.50 Schlagermuziek. n-30—12.00 Gramofoonmuziek. van Op den Donderdag gehouden lanaa in den christe I ijk-historischen J„, 8 kring Dokkum heeft prof. siotcm de Bruine, minister van sociale z'a een rede gehouden over: Vier maal v»?' houden. De ontzaglijke financieele en 0ef.n mische ontreddering der wereld van de meeste menschen nog altijd voldoende doordrongen zijn, vraagtall eerst de aandacht, aldus de Minister' M lette ook op de verarming van ons 'eip volk, waarin het aantal dergenen, die e» zeer behoorlijk inkomen hebben, regUm tig slinkt. Er is een groote nood hu 0" werklooze en valide arbeiders; maarnia minder bij onze behoeftigen, onze klein» zelfstandigen, onze boertjes, onzen niiti denstand, onze intellectueelen, ons gl' heele bedrijfsleven. gB" Bij dit alles blijft het een primaire eisch om de begrooting sluitend temaken en sluitend te houden. Dit zal in naaste toekomst nog nieuwe vernlichi 1,, gen veroorzaken. Spr. noemt enkele cijfers over zijn be grooting van vroeger en van thans, waar bij niet vergeten moet worden dat ver- gelijkingen altijd mank gaan. De deelen, die thans spr.'s departement samenstellen, vroegen te zamen in 1914 van de staatsbegrooting nog geen 5 niil- lioen. Voor dezelfde doeleinden heeft de begrooting van 1934 f 100 millioen meer gevraagd. De begrooting van sociale zaken voor 1935, die de volgende week wordt inge diend, is uit sociaal oogpunt bezien zeer verdedigbaar. Maar spr. vraagt zich wel af, hoe lang hij dat zal kunnen volhou den. Reeds nu heeft hij natuurlijk be zuinigd en moeten bezuinigen; er zal met name op de overheidsbemoeienis nog be langrijk meer bezuinigd moeten worden. Dat is een zwaar werk. Het is veel mooier om een nieuw schip te bouwen, op te tuigen en te laten uitvaren, zonder dat men op de millioenen behoeft te let ten, dan om gedurende een storm een gehavend schip zoo te leiden, dat het toch nog drijvend blijft. Maar alles over wogen is de laatste taak grootscher dan de eerste. En dit alles zullen wjj in strijd met alle demagogie nadrukkelijk aan ons volk moeten zeggen. Deze oeconomisch-sociale beschouwing is het eerste, wat wij moeten vasthouden. Het tweede is de georganiseerde volks invloed. Dat het met het parlement en den parlementairen invloed in de wereld bedenkelijk staat, weet ieder. Wij mogen zeer dankbaar zijn voor wat wij in Ne derland nog bezitten; maar bewaren daar van zal slechts mogelijk zijn wanneer wij de bevoegdheden scherp scheiden. Het volk heeft niet de taak om te re- geeren. Het heeft er ook de kennis van de feiten niet voor. Wanneer dit niet aan het volk nadrukkelijk verkondigd wordt en wanneer een valsche demagogie blijft voortgaan te progageeren, dat de regee ring de exponent is van de volksmassa, dan is het weldra met- iederen volksinvloed gedaan. Spr. stelt er prijs op om te zeggen, dat naar zijn overtuiging die volksinvloed bewaard moet blijven, reeds daarom,om dat critiek tegenover de regeering nood' zakelijk is en blijft. Zij moet natuurlijk een loyale critiek zijn. Zij moet zdó ge oefend worden, dat de oppositie van he den niet anders zou behoeven te spreken of te handelen wanneer zij morgen meer derheid werd. Spr. betreurt, dat de so ciaal-democratie aan dezen eisch niet voldoet. Het derde, dat vastgehouden moet wor den, is de nationale gedachte. De bedoeling van het nationale moet niet zijn, dat verschil en beginsel wor den weggedoezeld. Dit is trouwens vol strekt onmogelijk. De waarde van den mensch, de eisch der gerechtigheid, de noodzakelijkheid van solidaritett, dit alles en zooveel meer pijn geestelijke goederen, die alleen kracht hebben, wanneer zij uit een eeuwi gen bodem opspruiten. laat UW HOOFCi niet op hoi BRENGEN qlvf REGELMATIG Vertelt hoe hij aan 't werk blijft. Vrij van steken of pijnen. Een barbier, die ook slachtoffer van rheu- matj, is geweest, schrijft: „Ik ben ongeveer 10 jaar geleden het slacht" o er van rheumatiek geweest. Vijf jaar 9?' leden was ik 200 ziek, dat ik slechts met de grootste moeite mijn werk kon voortzetten- ben namelijk barbier van beroep. Na 'a looze middelen gebruikt te hebben, werd me ten slote geraden Kruschen Salts te probeer- rfn' kan met blijdschap zeggen, dat, nada ik Kruschen ongeveer 12 maanden gebrul» lk nu beter ben dan ik de laatste tien jaar ooit geweest ben. Inderdaad, ik de schouw de rheumatische pijnen als voorgoed verdwenen." W-M- Kruschen bevat zes verschillende zouten- Dit is de verklaring van de veelzijdige wet' 9 van Kruschen Salts: het overtollig urinezuur, dat de rheumatiek veroorzaak' ^rdt .verwijderd, - dit zuur. en andere ivic clijke stoffen, kunnen zich nooit we 'P 1<aoPen. Uw geheele wezen, lichaam geest zullen door Kruschen Salts frisch- ge zond en energiek blijven. Kruschen Salts uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers eO °'90 en 1 60 per flacon, on zetbclasting inbegrepen. Let op. dat pp N vï m P de flesch zoowcl als °P de «f» verpakking de naam Rowntree Handels Mpa schappij Amsterdam voorkomt. (Advl'

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2