J.J.H. Koopman Maandag a.s. naar Medemblik! Verlost van hevi9 SPIT IN DEN RUG buitenland Weststraat 14 WIELRENNENJac. van Egmond, A, v. d. Linden e.a. HARDDRAVERIJ: 47 ingeschreven dravers Aanvang 10 uur v.m. VUURWERK binnenland gemengd NIEUWS De ramp van de „Morro Castle". *U?ao* gaan m tweede fl ad Illegale actie der Duitsche socialisten. De Poolsche minister afgestraft. Dameskleedermaker Bontwerker cricht de ontvangst van een groote keuze wollen ^antelstoffen voor het a.s. vCl20en. Door de vele aan- fagen leveren we van nu ,e mo°ie stoffen ook Ici el tegen lage prijzen, terwyi we als een bijzondere me' C^e bij ons gekochte en aratis knippen. Mijnstaking in België wordt vermeden. De inkrimping van den varkensstapel. Steunregeling aan de Nederl haringvisscherij. De spelling-Marchant. Gezag en spelling. Oosulndië. Drie P.N.I.-leiders in arrest. De handelsbesprekingen met Japan. DANK ZIJ KLOOSTERBALSEM „Ziezoo, dat is achter den rug, van mijn SPIT ben ik fijn af! AKKER'S LUCHTVAART Een vlucht van de K.L.M. naar de West 135 dooden. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1 934. Sowjet Rusland en de Volkenbond. u/nt betreft de toetreding van Sowjet land tot den Volkenbond, schijnt do tand thans zoo gunstig te zijn, dat j° Vnlkenbondsvergadering wellicht reeds jonmiddae officieel zal kunnen kennis ,Jn van de bereidwilligheid der Sowjet DC eering om tot den Volkenbond toe te fegf n Het laatste plan schijnt thans dat geenerlei uitnoodigingstelegra te w m go'è 40 delegaties tot Litwinof zal va" je,, gerictit. Litwinof schijnt volko- n genoegen te nemen met de uitnoo- aiwende verklaringen die Barthou en Rpnesi uit naam van tal van delegaties tplefonisch tot hem hebbeu gericht. Het itwoord van Litwinof op deze uitnoodi- 8'ng is reeds te Genève binnengekomen gl schijnt zoodanig te zijn, dat de aan- „Plegenheid uiterlijk Maandagochtend op de agenda der Volkenbondsvergadering 7il kunnen worden geplaatst. (Inmiddels is dit bericht ook al weer gedeeltelijk tegengesproken.) De Sozialistische Aktion. De Intransigeant ontvangt van een On<renoemden correspondent een nieuw relaas over de ondergrondsche actie van de oppositiepartijen in Duitschland, die behalve van communisten, van katholieke geestelijken alsmede van monarchistische aristocraten uitgaat. Vertegenwoordigers van de laatsten zijn begin Juni in een der Skandinaafsche hoofdsteden bijeen geweest. Op die geheimzinnige vergade ring moet voor het eerst het later door de Engelsche pers herhaalde woord „dat regiem van gangsters", uitgesproken zijn. Verder wint volgens dit bericht de soc.- democratische propaganda maand na maand aan organisatie en doeltreffendheid. In tegenstelling met de communisten bezaten zij, toen ze door de komst van het derde rijk verrast werden, geen klan- destiene drukkerijen, inrichtingen tot ver vaardigen van valsche paspoorten of op slagplaatsen voor wapens. Einde Juni begonnen zij de ondergrondsche actie. Het propaganda-net met Praag als centrum moet zich eiken dag uitbreiden. Rondom Duitschland in de nabijheid van de grens zijn „steunpunten" geplaatst, waarvan elk een bepaalden sector binnen Duitschland bestraalt. Behalve de wekelijksche Neue Vorwaerts wordt er op heel dun papier en in uiterst gereduceerd formaat een gefotografeerd blad, Sozialistische Aktion gedrukt, waarvan de letters met behulp van een loep gemakkelijk te lezen zijn en dat elke week in het geheim bij tien duizenden in Duitschland verspreid wordt. Men zou bij hen niet de vele verklikkers vinden, die zich met de communisten vermengd hebben. Elders in dit nummer deelden wij het verloop van de Poolsche Volkenbonds aangelegenheid mede en voegden er bij, dat men te Genève nog wel een staartje aan het muisje verwachtte. En het lieve leven is gisterenmiddag al begonnen toen een drietal gedelegeer den het woord vroegen. Het waren Sir John Simon, de Engelsche, Barthou, de Fransche en Aloisi, de Italiaansche af gevaardigde. Sir John Simon hield een ironisch ge tinte redevoering. Wij ontleenen het hier volgende aan de N. Rott. Crt. Hij weigerde naar hij zeide, te gelooven, dat de beteekenis van Beck's verklaring inderdaad deze zou zijn dat Polen door een eenzijdige actie zich van verplichtin gen zou willen bevrijden die het bij het verdrag van Versailles, dat aan Polen zijn onafhankelijkheid gaf, en de bij het vredesverdrag van Versailles gesloten Minderhedenverdrag en ook bij besluit van den Volkenbondsraad te Madrid, vrijwillig heeft aanvaard. He Engelsche regeering als partij bij al deze internationale regelingen heeft echter er het grootste belang bij dat duï- he'ijk wordt vastgesteld, wat dan wel de beteekenis der Poolsche verklaring is. Hngetwijfeld zal Beek in de zesde com missie duidelijk maken hoe de werkelijke "uerpretatie der Poolsche verklaring zijn moet. Sir John Simon vertrouwt zóó stel- '8 op een interpretatie die de gemoede- ren z°u gerust stellen, dat hij slechts met Uw pantel GRATIS Qeknipt volgens ons beproefd maatsysteem! Efcgg, ■•gïzrgr-?» ■nssrrm- schroom en uitsluitend in het belang der klaarheid deze opmerkingen heeft ge maakt. Barthou spreekt duidelijke taal. Onmiddellijk nadat sir JohnSimon aldus op ironischen toon den Poolschen stap als onverdedigbaar had gebrandmerkt, nam Barthou het woord om zich naar hij zeide volkomen bij de met volmaakte helderheid uitgesproken gevolgtrekkingen van Sir John Simon aan te sluiten. Barthou herinnerde dat de Fransche politiek steeds gewenscht heeft eenerzijds te zorgen voor eerbiediging van de rechten der minderheden en anderzijds echter er tegen te waken dat de toepassing der minder hedenbescherming niet zou worden een instrument van propaganda tegen den staat waar de minderheden wonen. De Fransche delegatie wil geen enkele wijzi ging van den tegenwoordigen toestand a priori afwijzen maar één enkele staat is niet bevoegd, eenzijdig de regeling te wijzigen of zelfs op zij te zetten. Barthou weigert te gelooven dat zulks inderdaad de bedoeling van Beek zou geweest zijn. Italië's minister over herzie ning der verdragen. Aloisi ging dieper op de zaak in. Of schoon ook hij zich beperkte tot de twee belangrijke punten in de redevoering van Beek, namelijk ten eerste het voorstel om tot algemeene minderhedenverdragen te komen, en ten tweede, de verklaring.dat Polen, in afwachting van de aanneming van dit voorstel, niet meer wil samen werken met de internationale organen voor het verzekeren der minderheden bescherming. Aloisi was overtuigd, dat beide in de Poolsche verklaring samen hingen. Wanneer het tweede gedeelte van de Poolsche verklaring als een geisoleerd feit zou moeten worden opgevat, dan zou dit gelijk staan aan een eenzijdige ver werping vaninternationale verplichtingen. Wanneer men echter beide verklaringen als samenhangend beschouwt, betgeen logisch zou zijn dan kan men er niet anders in zien dan den wensch van Polen, om het oude systeem door een nieuw te vervangen, dat beter aan den tegenwoor digen tijd zal zijn aangepast. Dit komt dan neer op een herziening van de verdragen waarvan Italië in het belang van den vrede altijd een voor stander is geweest. Deze herziening van de verdragen moet echter steeds langs wettigen weg gebeuren en tot zoolang dient men ze te eerbiedigen. Hoe komt Polen weer uit het moeras? De vraag is thans of Polen inderdaad in de zesde commissie den terugtocht zal aanvaarden door een of andere verzachte interpretatie aan Beck's woorden te geven. Het zal niet gemakkelijk zijn, daaraan een andere interpretatie te geven als de algemeen er aan toegekende. Doch indien Polen werkelijk geschrokken mocht zijn van den boozen indruk, dien Beck's woor den algemeen hebben gemaakt zal een hoe ook gewrongen verzachtende inter pretatie nog wel te vinden zijn, en door de andere delegaties aanvaard kunnen worden. De groote vraag is echter of de Polen inderdaad den terugweg willen aanvaar den. Er gaan geruchten dat de Polen eerder geneigd zouden zijn het Duitsche voorbeeld te volgen en eveneens het lid maatschap van den Volkenbond zouden willen opzeggen. Ook spreekt men van het gevaar, dat de Polen thans als wraak neming toch nog zouden stemmen tegen den permanenten raadszetel van sowjet- Rusland en daardoor sowjet-Rusland's toetreding tot den Volkenbond zouden beletten. De Brusselsche correspondent van het Alg. Handelsblad berichtte dd. 13 Sept. aan zijn blad: Vanmorgen hebben de vertegenwoor digers van de mijnwerkers, vanmiddag de gedelegeerden van de mijndirecties met den minister-president en de ministers Van Oauwelaert en van Isacker landurig geconfereerd. Omtrent het verloop van deze besprekingen is niets bepaalds be kend geworden, en wij bepalen er ons dan ook toe te constateeren dat de mijn werkers zich zeer bevredigd over de be spreking toonden, de werkgevers daaren tegen een eenigszins kregeligen indruk maakten. Minister Van Cauvvelaert wasvol goeden moed; hij verklaarde er niet aan te twij felen dat de mijndirecties zich accoord zullen verklaren met de voorstellen, die de regeering hun heeft gedaan Het is nog altijd niet bekend wat deze voorstellen precies behelzen, maar dit is per slot van rekening ook van secundair belang. Hoofdzaak is dat de staking in den mijnbouw wordt vermeden en daaraan valt, ook na de besprekingen van van daag, niet meer te twijfelen. DE VERKLARING VAN BECK. Een bttcoging te Warschau. Naar aanleiding van de door minister Beek te Genève afgelegde verklaring, vindt heden op het Pilsudskiplein te Warschau een groote betooging plaats van de sociale en militaire vereenigingen waarna een optocht wordt gehouden door de hoofdstraten der s*~-" TEVEEL RASONDERZOEK VOOR DUITSCHE GEESTELIJKEN. De heer Lampe, kerkelijk afgevaardigde voor Dusseldorp, klaagt in de aldaar verschijnende Mittag over de te zware belasting der geestelijken met onderzoe kingen betreffende de Arische afstamming van de leden hunner gemeenten. Zelfs de geestelijken in de kleinste dorpen zijn thans gedwongen aldus Lampe steeds meer tijd te besteden aan het dagelijksch determineeren van een aantal grootmoeders, zulks zeer ten nadeele van hun gewone ambtsbezigheden. Na 17 September geen afneming van gemerkte biggen meer In Augustus j.1. heeft de Nederlandsche Varkenscentrale wederom een varkens telling gehouden. Het beste vergelijkingsmateriaal leveren de tellingen van November 1933 en Sep tember 1932, aangezien bij de voorjaars tellingen een kleiner aantal varkens be stemd voor huisslachting aanwezig is dan in den zomer en in het najaar. Vergeleken met November 1933 is het totaal aantal varkens gedaald met 25 pet., vergeleken met September 1932 met 32 pet. De sterkste vermindering heeft plaats gevonden in de groep „biggen tot 6 weken". In overeenstemming hiermede is ook het aantal fokzeugen sterk achteruit geloopen. De vermindering bedraagt 39 pet. verge leken met November 1933 en 45 pet. ver geleken met September 1932. Ook de groep varkens ouder dan 6 we ken, doch lichter dan 60 kg is belangrijk afgenomen. Het aantal varkens, zwaarder dan 95 kg is in vergelijking met November 1933 gedaald met 6 pet De daling van het aantal varkens zwaar der dan 95 kg, is veroorzaakt door een vermindering in de gewichten beneden 150 kg. Het aantal varkens van 95120 kg daalde van 185.974 in November 1933 tot 113.606; het aantal varkens van 120 tot 150 kg van 120.285 in November 1933 tot 107.255. Daarentegen heeft, gelijk ver wacht werd, een vermeerdering van de varkens, zwaarder dan 150 kg plaats ge had. Uit de cijfers blijkt, dat de inkrimping van den varkensstapel zich op bevredigen de wijze voltrekt. Aangezien uit de tellingscijfers blijkt, dat in de naaste toekomst geen teveel aan varkens aanwezig zal zijn, zal de verplich ting tot het inleveren van gemerkte big gen op 17 September komen te vervallen, zoodat van dien datum af geen gemerkte biggen meer door de Nederlandsche Var kenscentrale zullen worden afgenomen. Met de afneming van ongemerkte big gen zal voorloopig worden doorgegaan. Groote ontevredenheid bij den handel. De regeering heeft met ingang van 15 September de prijzen voorde op zee ge kaakte en gezouten haring vastgesteld op 9 gulden voor gekaakte en 7 gulden voor steurharing. In verband hiermede is de vereeniging van haringhandelaren te Vlaardingen dadelijk na den afslag in vergadering gegaan, in welke vergade ring de ontevredenheid over dezen maat regel tot uiting kwam. Met algemeene stemmen werd besloten een telegram aan den Minister van Oeco- nomische Zaken te verzenden. „Het Volk'' meldt, dat op 1 October in het geheele bedrijf van De Arbeiderspers de spelling-Marchant zal worden inge voerd. Geestigantwoord van het,, Handelsblad". De nieuwe spelling is er en als de groote menschen van de krant zich ook verwaardi gen de kinder-correspondentie in de „Jutter" te lezen, zullen zij daaruit gezien hebben, dat zij nu al een probleem is geworden voor onze kinderen, omdat op de scholen reeds niet meer in de oude spelling onderwezen wordt. Wat doen de dagbladen? Voorloopig blij ven zij passief; handhaven de spelling de Vries en te Winkel behalve waar een of andere Inzender reeds de vereenvoudigde spel ling gebruikt. Deze materie leent zich ook niet voor „revolutionaire" daden; geleidelijk zal men zich moeten aanpassen en aan het veranderde (niet verfraaide, helaas!) woord beeld moeten wennen. En we zullen dus maar rustig het verloop afwachten. De hier volgende polemiek is evenwel té kostelijk en het redactioneele antwoord té geestig, dan dat we het, zonder onze pas sieve houding op te geven, den Helderschen lezer mogen onthouden. Wij vonden het in het „Handelsblad": De heer Adolph Krijn schrijft ons: ,,Er valt de laatste tijd in de Nederland sche dagbladen veel te lezen over het gezag en de nationale eenheid. Ook het „Algemeen Handelsblad" doet zijn lezers in dit opzicht niets te kort en zelden behoeven zij het een week te stellen zonder aanmoediging om het gezag te schragen en de eenheid te bevorderen. „En ziet, nu doet zich de gelegenheid voor, de eerbied voor het gezag en de liefde voor de eenheid in een kleine daad om te zetten, en met de gehele journalisten-bent past ook het .Algemeen Handelsblad". „Een drager van het gezag, de minister van Onderwijs, heeft de wens te kennen gegeven, ter verkrijging van eenheid, althans op dit gebied, om de nationale spelling wat te ver eenvoudigen. En de gehele pers meer eens gezind dan nationaal lapt die wens aan zijn laars! Omdat hij niet strookt met de per soonlijke inzichten van directies en redacties. „Nu is het wel heel gemakkelijk en niet onprettig, ons te onderwerpen aan het gezag wanneer de overheids-besluiten overeenkomen met onze verlangens' doch van ware eerbied zouden zij blijk kunnen geven, die een hand vol es en o's, benevens enkele n's vermochten te offeren aan gezag en eenheid, ook wan neer hun persoonlijke liefde naar eelen en Ceren uitgaat. „Deze algemeene muiterij in de pers der elf provincies tegen het gezag op spellings gebied heeft mij zeer teleurgesteld. „Ik meende te mogen veronderstellen, dat men zich gehaast zou hebben met letters te tonen, wat men met woorden zo ijverig pre dikt. Dat op de overtreding der spellingvoor schriften, ten minste voor dagbladschrijvers geen sanctie staat en dat het gezag zijn wen sen niet in de vQrm van wetten of bevelen uitte, maakt dit negeren der regering wel zeer gevaarloos, doch niet minder tekenend". Het „Handelsblad" teekent hierbij aan: Mogen wij den „teleurgestelden" inzender even in herinnering brengen, dat er van het negeeren wij nemen tenminste aan dat hier van negeeren en niet van negeren sprake is van het gezag, of van de regeering in dit geval hoegenaamd geen sprake is? Integen- deèl. De regeering zelve past de nieuwe z.g. examenspelling niet toe. Alle regeeringsstuk- ken, brieven van departementen, Staatscourant en Staatsbladen, Handelingen der Staten- Generaal enz. blijven voorloopig gehandhaafd in de spelling van De Vries en Te Winkel. Wij stellen ons dus zuiver op regeeringsstand- punt. Heeft de heer Krijn zijn brief ook al aan de regeering gericht? Wij schreven reeds eerder, dat onze regee ring, indien zij werkelijk het hare had willen doen, om alle Nederlandsch schrijvenden tot een nieuwe spelling te brengen, ongetwij feld wel andere maatregelen zou hebben ge nomen dan thans. Dan zou zij in elk geval zelve zijn voorgegaan in het toepassen van nieuwe regels; dan zou zij een dringend be roep hebben gedaan op a i 1 e r medewerking, en zeker op de medewerking van de dag bladpers. Dit zou in overeenstemming ge weest zijn met de waardigheid van de dra gers van het gezag, waarvoor de heer Krijn evenals wij zoozeer gevoelt. Blijkbaar bestaat er geen eenstemmigheid ih den boezem der regeering ten aanzien van het spellingsvraagstuk. Althans de conse quente lijn is zoek. Zoolang de regeering De Vries en Te Winkel schrijft, beschouwen wij en velen met ons dit in ons land als de o f f i c i e e 1 e spelling. Wat zal minister Marchant, die zoo scherp den Vlaamschen schrijver Herman Teirlinck in de „Telegraaf" afstrafte, hier op antwoor den? 't Veiligste is misschien dit maar dood te zwijgen Zij hadden Hatta's actie voortgezet. Na de arrestatie van Mohammed Hatta als gevolg van de huiszoekingen bij P.N.I.- leiders ingesteld, hebben de hoofdbe stuursleden van deze vereeniging Ardjono, Moerat, en Soepra de P.N.I.-politiek op denzelfden voet voortgezet. Hierin heeft het hoofdparket aanleiding gevonden om de arrestatie van deze leiders te gelasten op grond van art. 153 bis en naar aan leiding van verschillende publicaties. De twee eerstgenoemden zijn te Batavia ge arresteerd. Soepra is te Cheribon in hechtenis gesteld. SLECHTE VOORUITZICHTEN. Boycot Het Japansche en het Nederlandsche standpunt. Aneta meldt uit Batavia: In Europeesche handelskringen is ge constateerd, dat van Japansche zijde diverse leveranties worden geweigerd. De Java-Bode deelt mee, dat dit verband houdt met de weigering van de leverantie van goedkoope weeftoestellen en schrijft dezen boycot toe aan een actie van Japansche industrieelen. In verband met het kritieke stadium, waarin de Nederlandsch-Japansche onder handelingen thans verkeeren, kan het volgende worden meegedeeld; Volgens uitingen van Japansche zijde zou een toestand geschapeu zijn waarbij thans voor Nederland de keuze bestaat was de verzuchting, die ik slaakte, toen ik na het gebuik van 2 potjes Kloosterbalsem finaal van mijn spit af was. Niet staan, niet zitten, niet liggen te kunnen en toch vooruit te moeten om de boterham te verdienen. Door de vreesetijke spit, die in mijn stuit begon en door mijn geheele rug trok, was ih hulpeloos als een klein kind. Vanaf het oogenblih, dat ih den geneeshrachtigen Kloosterbalsem aan wendde, begon mijn genezing. En nu heb ik in geen 8 maanden meer een aanval gehad." JZiv. te A. ORIGINEEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bU brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Kheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag voor Om/.et-belasting. om, met aanvaarding van den boycot en met afvoering van de scheepvaartkwestie van de agenda, de onderhandelingen voort te zetten. Aangezien hierdoor elk voordeel voor Nederlandsche zijde geheel verdwenen zou zijn, zal verder onderhandelen op die basis onmogelijk zijn. In verband hiermede wordt met span ning uitgezien naar een definitieve wijzi ging van de Japansche houding opdat, onder waarborg van het uitblijven van boycot, en met reëel onderhandelen resul taten inzake de scheepvaartkwestie te be reiken zijn. Bij den technischen dienst van de K. L. M. op het vliegveld Waalhaven is op het oogenblik een van de vliegtuigen van den Indischen dienst, de „Snip", onder handen voor een bizonder doel. Het vlieg tuig wordt gereed gemaakt voor een door de K. L. M. te ondernemen vlucht naar West-Indië. Naar in verband hiermee uit Den Haag wordt bericht, zal er hieromtrent zeer spoedig een mededeelir.g van de K.L.M. verschijnen. HET DOUGLAS-TOESTEL VOOR DE K.L.M. TE ROTTERDAM AANGEKOMEN. Woensdagavond is het stoomschip Statendam van de Holland-Amerikalijn uit New-York te Rotterdam aangekomen, met aan boord den heer Parmentier, piloot bij de K. L. M., die het nieuwe vliegtuig voor deze maatschappij, een Douglas van de fabriek te Sancta Monica bij Los Angeles is wezen halen. Van de fabriek naar New-York heeft de heer Parmentier met de nieuwe machine ge vlogen, waarna het toestel is gedemon teerd en aan boord van de Statendam is gebracht. De Douglas is een zgn. laagdekker. De cabine ligt dus boven den vleugel. De machine is geheel van dur-aluminium vervaardigd en zij heeft twee motoren, die voor den neus van den vleugel zijn ingebouwd. De kruissnelheid is ongeveer 300 kilometer. De cabine biedt plaats voor 14 passagiers. De motoren zijn evenals van de F XXXVI Wright-Cylon- motoren, elk van 700 P.K. Het toestel kan op één motor in de lucht blijven. Het is de bedoeling deze machine zoo snel mogelijk op de Europeesche lucht lijnen in dienst te stellen. Waarschijnlijk zal er ook een proefvlucht mee naar Indië worden gemaakt. Buitenland Opzienbarende verklaring van den chef-marconist. De laatste cijfers die bekend zijn ge maakt over het aantal personen dat om gekomen is bij de ramp van de „Morro Castle" en die nog maar weinig zullen afwijken van de officieele cijfers die nog niet vast staan melden dat 135 per sonen dood of vermist zijn, waarvan 93 passagiers en 42 leden van de bemanning. De voornaamste getuige bij het verhoor dat plaats had door de commissie van enquête in het departement van handel was de chef van de radiotelegrafisten aan boord van de „Morro Castle", Roger, die o.a. verklaarde dat hij ruim dertig Tivoli bioscoop, 7 uur. Witte bioscoop, 7J/£ uur. Zaterdag 22 September. Alg. NedBouw-Ai<beidersbond, a}d. Den Helder. Feestavond 0-jarig bestaan. Casino, 7.30 uur. minuten nadat de brand was uitgebroken order kreeg om de S O. S.-seinen uitte zenden. Hij kweet zich van deze taak omstreeks half vier in de radiohut, die vol verblindenden en verstikkenden rook stond, terwijl de vlammen er langs de wanden lekten. „Ik zond het S. O. S. uit met een natgemaakt tafellaken om mij heen geslagen," zoo verklaarde Roger, „en ik voelde hoe mijn voeten door de vlammen schroeiden. Ongeveer vier uur kwam een van mijn assistenten mij helpen om uit de hut te komen. Overal om mij heen sloegen de vlammen toen al uit. Het was een vreeselijk gezicht. Ik hoorde Warms (de waarnemend kapitein) de be manning bevelen eerst de passagiers te redden." Roger vertelde later dat er eenigen tijd tevoren een staking was geweest onder de radiotelegrafisten. Een van hen, een zekere Alagna, had getracht de be manning op te stoken en ontevredenheid te wekken Hij had handteekeningen ver zameld bij de schepelingen onder een protest waarin beweerd werd dat het eten aan boord slecht was. „Ongeveer een week tevoren," zoo zeide Roger, „beklaagde kapitein Willmott zich over Alagna, dien hij een onruststoker noemde en een agitator, die weigerde orders op te volgen. Willmott zeide dat hij Alagna, in New-York teruggekomen, zou ont slaan omdat hij geen vertrouwen in hem had." Alagna verboord. De radiotelegrafist Alagna is gearre steerd en voor de Grand Jury geleid, die achter gesloten deuren het gerechtelijk onderzoek naar de ramp van de „Morro Castle" verricht. Van het verhoor van Alagna is uiteraard dus ook niets bekend. Verscheidene leden der bemanning, die getuigenis hebben afgelegd voor df commissie van enquête in het departe» ment van handel, hebben verklaard dat ettelijke reddingbooten te water zijn ge laten terwijl er geen of weinig passa giers in zaten. Wiïmotts lijk gevonden? jj Ambtenaren van het departement van justitie hebben een onderzoek gedaan aan boord van de „Morro Castle" naar het stoffelijk overschot van kapitein Will mott. Zij hebben des avonds laat een lijk gevonden waarvan men vermoedt dat het van kapitein Willmott is.. De stoffelijke resten zijn naar den wal ge bracht. De ambtenaren zoeken ook bet scheepsjournaal en andere documenten. Bergingswerk. Voorschriften voor scheeps-< bouw. Rooseveit heeft uiting gegeven aan den wensch dat het congres een wet zal aannemen waardoor het gebruik van brandbaar hout bij den bouw van schepen, bestemd voor passagiersvervoer, verboden wordt. Bij scheepsbouw moet het ge bruik van onbrandbaar materiaal ver plicht worden voorgeschreven. Rooseveit verklaarde eveneens dat hij "bet departement van justie gevraagd heeft een onderzoek in te stellen naar de com munistische bedrijvigheid te New-York en te Havana in verband met de ramp van de „Morro Castle". De „Morro Castle" was Woensdag middag laat zoover uitgebrand en afge koeld dat met het bergingswerk begonnen kon worden. Van den kapitein, die aan den vooravond van de ramp was over leden en die in gala-uniform opgebaard was op het bed in de kapiteinskajuit, waren nog slechts eenige geblakerde beenresten over en de gouden knoopen van de uniform. Het is zeer twijfelachtig of het mogelijk zal zijn de steeds dieper in het zand wegzinkende boot te ver- sleepen, omdat de scheepswand op vele plaatsen lek is. Merkwaardige getuigenverklaring, De getuigen verhooren leveren dage lijks de meest overbluffende dingen op. In een verhoor werd sensatie verwekj door een verklaring dat een schip dat de „Morro Castje" genaderd was om hulp to verleenen, bijna een uur zich in de buurt van het brandende schip had opge houden zonder oen sloep uit te zetten. Henderson, de eerste officier van do „President Cleveland", een passagiers schip, dat op de S.O.S.-seinen van do „Morro Castle" was toegesneld, verklaar de dat de kapitein, Carey, den tijd van 6.20 tot 7.08 uur voorbij had laten gaan, zonder een sloep uit te zetten. Hender son veaweet kapitein Carey dat hij ge treuzeld had, omdat hij zich geen reken schap gegeven scheen te hebben van den toestand, Henderson zeide dat hij niet

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5