Rad ïo-programma Pi©Cir3 NOCH ZOT Uit de begrootingsstukken Defensie. f 200,000 f 3,143,500 Personeel. De openingszitting van de Staten Generaal. De rijtoer van Koningin en Prinses. Eerste Kamer. Tweede Kamer. Het Zaansche ambtenaren-reglement. Voor drie weken naar Madeira. Gages van zeelieden. Onderhandelingen over het nieuwe collectieve contract. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1934. houden door heffing van steeds talrijker en dikwijl3 zeer zwaar drukkende belastin gen, die een zeer ern stige belemmering vormen voor het derlandsche volk zijn thans zoo moeilij be- alle be- Ne- in Mr. PJ. Oud ken strijd om het staan, waardoor takken van het drjjfsleven worden sterk geschaad en de kapitaalvorming wordt benadeeld. De regeering staat voor de noodzake lijkheid om de buitengewone moeilijk heden, waarin de Nederlandsche scheep vaart reeds geruimen tiid verkeert, in zoodanige mate te verlichten, dat voor 'den ondergang wordt behoed, wat be hoort te blijven bestaan. Zij vertrouwt de daarvoor noodige gelden binnenkort te kunnen aanvragen, doch zii zal daartoe vooraf nieuwe bezuinigingen moeten aan brengen. Bii de verdere vermindering van uitga ven zal veel moeten vallen, wat nuttig is. Het spreekt vanzelf, dat in de eerste plaats die uitgaven in oogenschouw zul len moeten worden genomen, die sedert den oorlog het meest zijn verhoogd, in het bijzonder als zij onevenredig zijn ge zet. Men zal er echter niet komen zonder tegelijkertijd maatregelen te nemen om de kosten van het levensonderhoud, die thans ten deele een zekere stijging ver- toonen, verder te doen dalen, al zal daar bij de bestaansmogelijkheid der producen ten in het oog moeten worden gehouden. Tot deze maatregelen behoort mede het weder op gang brengen van den bouw van goedkoope arbeiderswoningen. Vervolgens zal de regel moeten wor den gesteld, dat overal, waar in eenigen vorm door de Overheid steun of hulp wordt verleend, die steunverleening steeds zal moeten geschieden in zoodani- gen vorm, dat de aanpassing aan een la ger niveau daardoor wordt bevorderd. De regeering stelt zich voor, de maat regelen tot verdere verlaging van het budget, voorzoover zij de goedkeuring van de wetgevende macht behoeven, zoo mogelijk in één wetsontwerp samenge voegd aan de Staten Generaal voor te leggen, wier medewerking zii bii een zóó bii uitstek nationaal werk stellig ver wacht. De afdoening van deze aangele genheid zou dan zóó tijdig moeten ge schieden, dat de uitwerking in het bud get voor 1936 zonder moeite kan plaats vinden. Enkele punten uit at reeds verschenen hoofdstukken der ri.jksbegrooting en uit andere begrootingen mogen hier tenslotte nog volgen: Defensie. De noodzakelijkheid om de herhalingsoefeningen op den normalen duur van 17 en 24 dagen terug te bren gen, heeft een verhooging van het voor 1934 uitgetrokken bedrag met plm. 1 0.000 tengevolge. Waterstaat. Voor subsidie aan de K. L. M. is 547.800 uitgetrokken. Het is wenschelük door toekenning van sub sidie, hetwelk als maximum wordt ge steld op .11.900, de instandhouding van de Nationale Luchtvaart School ook in 19: '5 te verzekeren. Beprootinp van het wepenfonds. Voor den bruggenbouw is in deze begrooting een bedrag opgenomen dat ontoereikend is om dien bouw in het aangenomen tem po voort te zetten. Wil men dat tempo vol houden, dan moeten gedurende een reeks van jaren belangrijk hoogere bouwsom men worden beschikbaar gesteld en de aflossing en rentebetaling van de daar toe op te nemen gelden verzekerd zijn. Een wetsontwerp hiertoe is nagenoeg ge reed. Zuiderzeefonds. Al kan de regeering op dit oogenblik nog niet een definitief plan voor den N.O. polder aan de Volksver tegenwoordiging overleggen, zoo blijft haar streven gericht op bespoediging van deze aangelegenheid. Zii acht het ge- wenscht, in elk geval op deze begrooting een bedrag van 2.000.000 uit te trek ken, dat zal kunnen dienen om in 1935 met enkele voorbereidende werken aan te vangen en het mogelijk maken, de eer ste termijnen van een grooter werk, als begin van de omdijking, te betalen. In 1935 zal op bescheiden schaal met den bouw van boerderijen worden voort gegaan. Intusschen zal dan ervaring met de uitgifte van gronden in tijdpacht zijn opgedaan en de behoefte aan .antal en soort van de te stichten boerderijen beter kunnen worden overzien. Had men er aanvankelijk op gerekend, dat met de slichting van woningen in het derde dorp (Wieringerwerf) reeds in 1934 zou worden begonnen, verschillende om standigheden leidden ertoe met den wo ningbouw nog een jaar te wachten. Het ligt ook ..u weer in de bedoeling van rijks wege den eersten stoot tot den dorpsbouw te doen geven met het stichten van onge veer 100 woningen. Uw mantel GRATIS geknipt vol gens ons beproefd ni nat systeem! J- J. H- KOOPMAN Q ameskleedermaker Bontwerker bericht de ontvangst van een groote keuze wollen Mantelstoffen voor het a.s. seizoen. Door de vele aan vragen leveren we van nu af deze mooie stoffen ook per el tegen lage prijzen, terwjjl we ais een bijzon dere reclame, de bij ons gekochte Stoffen gratis knippen. WESTSTRAAT 14 In het algemeene gedeelte van de toe lichting lezen wij o.m.: De regeering heeft baar beslissing be treffende de voorstellen van de commis- sie-Idenburg genomen voor wat aan gaat de Koninklijke landmacht en de kos tenverdeling van de Koninklijke marine tusschen het moederland en Ned. Oost- Indië. Voor wat verder de marine be treft, kan de beslissing eerst worden ge nomen, nadat het advies van de Indi sche regeering hieromtrent zal zijn uit gekomen. Toen het ontwerp-begrooting voor 1935 moest worden vastgesteld, was dit nog niet het geval. Bovendien stemt de regeering in met het voorstel van den raad van defensie, aan welken het rap- port-Idenbuig ter beoordeeling werd ge geven, om een deel der burgerwerklieden te vervangen door dienstplichtigen. Voor de landmacht is de regeering van oordeel, dat de voorstellen betreffende het invoeren van een capitulantenstelsel en het opheffen van het vooroefeningsin stituut aanbeveling verdienen, zoodat met de uitvoering (liervan zoo spoedig mogelijk een aanvang zal worden ge maakt. De geldelijke gevolgen der door voering van deze maatregelen, zoowel als die van het vervangen van een deel der burgerwerklieden door dienstplichtigen, zijn nog niet in de begrooting die thans aangeboden wordt, verwerkt kunnen worden, omdat nog geen raming gemaakt kan worden van de financieele voordee- len, die in 1935 hiervan het gevolg zullen zijn. De rtg. ering is van oordeel, dat de kosten van dc marine in Ned. Oost-Indië op du Indische begrooting moeten worden gebracht, en die van de marine in het moederland op de defensiebegrooting. Teneinde dt Indische begrooting te ontlasten, is de regeering van mee ning, dat op het Xlde hoofdstuk der Rijksbegrooting gelden moeten wor den uitgetrokken als vergoeding voor de door Nted. Oost-Indië voor de marine te maken kosten. Rekening houdende met den finan- cieelen toestand der beide gebiedsdeelen, zullen de ministers van koloniën en financiën het bedrag dier gelden in onderling overleg vaststellen, met dien verstande, dat het ten minste 50 pet. zal zijn van de kosten, vcor de marine op de Indische begrooting voorkomende. Deze beslissing van de regeering is in het ontwerpbegrooting 1935 voor het Vinste hoofdstuk in financieel opzicht verwerkt, zoodat op deze begrooting geen gelden meer zijn uitgetrokken voor materieel, dat tot nu toe voor gezamen lijke rekening van Nederland en Ned. Oost-Indië werd aangemaakt. Als gevolg hiervan is het VlIIstc hoofdstuk der ontwerp-begrooting met een bedrag van f 3,770,800 minder belast dan het geval zou zijn geweest, indien ook voor 1935 de tot nu toe gevolgde wijze van finan ciering van nieuwen bouw, enz. van dit materieel, zou zijn gevolgd en wel: voor den derden kruiser f 3,000,800 voor den TC XIX en XX - 200,000 voor kosten buitenslands (art. 11) - 570,000 Materieel der zeemacht. Hier volgt een overzicht van dragen voor aanbouw, op deze ting uitgetrokken, bouwsom f 1,275,000 artillerie - 300,000 torpedomateriaal - 155,000 de be- begroo- Onderzeeboot O 16: bouwsom - 705,600 artillerie - 60,000 torpedowapening - 309,000 inventaris en uitrustingsgoed - 138,900 f 1,730,000 4 Mijnenvegers: bouwsom 200,000 a. Zeemacht. f 1,213,500 In aansluiting op het onder dit hoofd bij memorie van toelichting 1934 mede gedeelde, kan worden gemeld, dat de personeelsorganisatie aan een uitvoerig en diepgaand onderzoek is onderworpen en dat, voor zoover op grond daarvan tot wijziging van de organisatie zal wor den overgegaan, maatregelen in voorbe reiding zijn. De tekorten onder het Europeesche be- roepspersoneel, ontstaan door de maatre gelen ten aanzien van de betrouwbaar heid, worden geleidelijk aangevuld. Teneinde betere waarborgen te schep pen voor een goede selectie van de can- didaten, die zich voor dienstneming bij de Koninklijke marine aanmelden, werd overgegaan tot het instellen van een centraal bureau voor aanneming. b. Herhalingsoefeningen. De aan de herhalingsoef eningen ver bonden kosten worden geraamd op f 988,250; de noodzakelijkheid om de ze oefeningen weer opden normalen duur van 17 en 24 dagen terug te bren- g e n, heeft een verhooging van het voor- deze oefeningen voor 1934 uitgetrokken bedrag met ongeveer f 100,000 ten gevol ge gehad. Loodswezen, betonning, beba- kenlng, verlichting, zeemerken, kustwacht en stormwaarschu- wingsdlenst. Het loodspersoneel is voor 1935 niet op sterkte uitgetrokken dan voor 1934. Zulks is geschied omdat de scheep vaart toenemende is en voorts thans nog niet met eenige zekerheid is te zeggen in welke mate het instituut der loodsbrevet- ten tot inkrimping van personeel zal lei den. Wat het personeel der verlichting betreft, de verminderint daarvan op ver schillende posten, alsmede tengevolge van de opheffing van het lichtschip Schouwenbank heeft geleid tot een aan merkelijke verlaging. Voorts heeft de ten vorigen jare plaats gehad hebbende ^organisatie van den kustwacht- en storm waarschuwingsdienst vermindering van het geraamd bedrag mogelijk gemaakt. Waterstaat. Voor de versterking van de oeverver dediging om kop Stuifdijk voor de Hors op Texel alwaar door de sterke stroom- schuring in de laatste jaren oeveraf- schuivingen zijn voorgekomen wordt een bedrag van f 75,000 aangevraagd. Het communistische rumoer. Dinsdag zijn we in de gelegenheid ge weest, mede dank zij het snelle werken van onzen bizonderen verslaggever, het volledig verslag van de opening van de Staten-Generaal, direct na het uitspreken van de troonrede door H. M. de Koningin, aan onze lezers voor te leggen. Wij waren daarmee zelfs de groote pers voor. Om kwart over eenen sprak H. M. haar troonrede uit en om voor twee uur hadden de meeste stadgenooten de krant met het volledig verslag in hun brievenbus. Ter aanvulling geven wij hieronder nog wat de parlementaire redacteur van de Nw. Rott. Crt. schrijft over het commu nistisch relletje, direct na het uitspreken van de troonrede. Buiten en in de Ridderzaal openbaarde zich dezelfde geestdriftige stemming, schrijft de journalist. En de dwaze en onbehoorlijke poging der communisten om op de voorlezing van de Troonrede een demagogischen kreet te doen volgen, vermocht hierin niet de minste verande ring te brengen. Wie heeft van dit mis plaatst protest tegen het ministerieele beleid zeker misplaatst op dezen dag en in dit milieu trouwens ook maar iets vernomen 1 Blijkbaar had de voor zitter der vereenigde vergadering, baron de Vos van Steenwijk, met het oog op mogelijke gebeurlijkheden speciale maat regelen laten treffen. De communistische monden waren nog niet opengesperd de heeren De Visser, Roestam Effendi en Schalker zaten verspreid door de zaal, zij het ook betrekkelijk dicht bij elkaar of er waren reeds vastbesloten ordebe waarders rondom het boljewistische trio. Al wat meer dan een embryo van een protest was, werd belet. De eerste klanken drongen tot vrijwel niemand door en daarna werden de drie communisten (de heer Wijnkoop was afwezig) in uitermate snel tempo uit de zaal gewerkt. Dit speelde zich op den achtergrond af en velen zullen er niets van bemerkt hebben. Weliswaar schenen de rustverstoorders zich te verzetten, maar dit baatte hun niet. Vergissen wij ons niet, dan hoorden wij zelfs klappen vallen. Tweede In vergelijking met de communisten hebben de sociaal-democraten zich op onberispelijke wijze gedragen. Was de vorige maal alleen de heer Schaper aan wezig, ditmaal hebben bijkans 20^ socia listische leden der Eerste en Kamer de zitting bijgewoond. Het blad verneemt nog, dat van com munistische zijde, na het uitspreken van de Troonrede, is geroepen: »Indië vrij», en »Weg met het hongerprogramc Nog een mislukte communis tische demonstratie in Den Haag, Dinsdagmiddag ruim 12 uur heefteen groep communisten ter sterkte van onge veer 150 man getracht een demonstratie te houden voor het gebouw van het departement van sociale zaken aan het Bezuidenhout in Den Haag. De politie verhinderde evenwel het optrekken van deze groep tot het voorpleintje van het gebouw en dreef de demonstranten met den sterken arm uiteen. Wel kreeg een kleine deputatie verlof om in de vestibule een brief, bestemd voor den minister van sociale zaken, aan den portier ter hand te stellen. Met het oog op de mogelijkheid, dat van anderen kant nog groepjes commu nisten de stad trachtten binnen te trekken, bleef de politie op verschillende punten waakzaam. Geestdriftig huldebetoon. De rijtoer, welke Koningin en Prin ses na afloop van de plechtigheid in de Ridderzaal door de stad hebben ge maakt, is een ware betuiging van aanhankelijkheid aan ons vorstenhuis geworden. Velen schaarden zich tegen half vier weder in de pas verbroken rijen ten einde het uitrijden gade te slaan. Op sommige punten, met name in de binnenstad, was de drukte dientengevolge nu en dan be angstigend. Met Haar gevolg heeft de Koningin ge reden in een open gala-koets, met vier haarden a la Daumont bespannen, een zeer ruime route afgelegd. 1 Bii het Vredespaleis werd een oogenblik halt gehouden. Hier stonden zeer vele Inden van verschillende afdeelingen van het Nationaal Jongeren Verbond opge steld. Namens de afdeelingen Den Haag, Delft, Haarlem, Leiden, Rotterdam en de Vechtstreek van het N.J.V., werden aan de Koningin en Prinses bloemen aange boden. Dwars door de stad reed men nu naar het Bezuidenhout en vandaar rechtstreeks naar het Huis ten Bosch. Naarmate de stoet het paleis naderde, frerd de menschenmenigte zoo mogelijk nog grooter. Op het Voorplein van het paleis was het een geweldige menigte, welke was samengestroomd. Toen de Vorstelijke personen Hun rij tuig verlieten en het bordes bestegen, deden de on telbaren ons Volkslied hooren.De Koningin en de Prinses waren VRIJDAG 21 SEPTEMBER. Hilversum, 1S75 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 8.30 Orgelspel J. Jong. 9.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Muzikaal allerlei (Hawaiian-guitaar, zang, piano, saxofoon, klarinet). 11.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gramo foonpl. 2.30 Voordracht Kommer Kleyn. 3.004.00 Gramofoonpl. 4.00 Zenderwisseling. 4.03 Kniples. 4.45 Gramofoonpl. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 600 Gramofoonpl. 6.15 Vervolg orkestconcert. 6.45 Gramofoonpl. 7.00 Vervolg orkestconcert. 7-30 Drs. S. Kleerekoper: Het vraagstuk der Devaluatie. 7-50 Gramofoonpl. 7 57 SOS-berichten. 8.20 Ds. C. B. Burger: Kerk en volk. 8.30 Pianorecital J. Rodriguez Lopez. 9.00 Dr. H. Faber: Toekomstplannen. 9.50 Vervolg pianorecital. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Voordracht Jan Eekhout. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 301 M. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 113012.00 Godsd. halfuur, voor zieken en ouden-van-dagen. 12.15 Gramofoonpl. i oo1.45 en 2.00 Concert. 3.00 Gramofoonpl. 3-iS Viola d'amomre-recital en gramofoonpl. 4-30 Schlagermuziek. 5 00 Causerie. 5-30 Schlagermuziek en gramofoonpl. 715 Lezing. Gramofoonpl. 800 Orkestconcert. 8.35 Vaz Dias. 8.40 Voordracht. 8.55 Orkestconcert. 9 30 Lezing. 9.50 Orkestconcert m.m.v. alt. 10.30 Vaz Dias. tO-35 Gramofoonpl. 10.45 Orkestconcert. 11.3012.00 Gramomfoonmuziek. ZATERDAG 22 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. V AR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: Bont pro gramma (eigen gramofoonopnamen). 12.00 Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels. I.45 Zenderverz. 2.00 „Die Fledermaus", operette van Strauss (Op gr.pl.) 3.00 W. Drees spreekt over Esperanto. 3.15 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 3.45 Zenderverwiss. 4.00 Vervolg De Notenkrakers. 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.00 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 7.00 Gramomfoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 7.50 Gramomfoonpl. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Gramofoonpl. 8.20 Toespraak A. de Vries. 8.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 9.00 Declamatie C. Rijken. 9.15 Orgelspet C. Steyn. 9.30 Optreden van Tummers. 9.45 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 10.00 Vaz Dias en VARA-Varia. 10.15 Tummers. 10.30 Vervolg orkestconcert, li.1512.00 Gramofoonpl. Huizen, 301 M. KRO-ui tzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. II.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15—1.45 Gramofoonpl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Reportage. 4.00 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonpl. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 Orkestconcert en lezing. 7.15 Causerie. Gramofoonpl. 7.45 Orkestconcert. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Causerie. 8.45 Accordeon muziek. 9.00 Schlagermuziek en gramofoonpl. 10.15 Accordeonmuziek. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Schlagermuziek. 11.1512.00 Gramofoonpl. zichtbaar oadr r den de, welke steeds "personen het was reeds over vijf artelijke, gee ging een eindt genomen. Openingsrede van den Voorzitter In de vergadering van D'nK(j"f !'.'^j((! de VOORZITTER der Eerste Karnei t e gebruikelijke openingsrede, waarin hu, na herdacht te hebben de slage vorstenhuis hebben getroffen eraan her innerde, hoe aan den anderen kunt 01 land gezegend is door het hoog Oranje, waaraan ons land zooveel is ve schuldigd. Bliive, aldus de Voorzitter, de Eerste Kaïner der Staten.-Generaal,nu velerlei tegenheden ons treffen, nare hooge roeping getrouw. Deze rede werd staande aangehoord. De VOORZITTER stelde daarna voor de Troonrede met een adres van woord te beantwoorden. De WIBAUT legt hierop namens de dem. leden de verklaring af, dat zich daartegen verklaren, omdat adres zich niet verheft boven zinledige frazen en feitelijk niet anders is dan een omzetting van een aantal zinsneden. Het verhoogt niet het parlementair peil, dat daarmede nog drie zittingen gemoeid zijn, aldus Ie heer Wibaut. Met 35 tegen 12 stemmen werd besloten de Troonrede met een adres te beant woorden. Dan volgt het gebruikelijke uiteengaan en de splitsing in afdeelingen, kiezen van voorzitters en ondervoorzitters, enz. ant- heer soc.- deze zoo'n Herdenking Schaper. van den heer In de vergadering der Tweede Kamer werd voorlezing gedaan van het overlij densbericht van den heer Schaper, waar na de Voorzitter een herdenkingsrede houdt, waaraan het volgende is ontleend: In hem is heengegaan een volksverte genwoordiger, die diep overtuigd was van de waarde van het parlementaire stel sel als het beste middel ter verdediging van de volksvrijheden, ter bevordering van de geestelijke en stoffelijke belangen des volks. Van 25 April 1899 af lid der Kamer, werd hij veertien maal door het vertrou wen zijner medeleden geplaatst op de voordracht voor het voorzitterschap. Met opgewektheid en kennis van zaken heeft hij in die reeks van jaren niet weinig ver gaderingen geleid. Als hij als lid der Kamer deelnam aan de beraadslagingen, werd naar zijn woord geluisterd. Rondborstig, slagvaardig en geestig, was hij één der meest geziene woordvoerders zijner fractie, Oók buiten de Kamer, in en buiten openbare licha men, heeft hü in grooten eenvoud en nuchteren zin zich gegeven aan den strijd voor de leniging van den nood der sociaal-behoeftigen. Want bij al zijn werken werd hij geleid en bezield door een doorvoelde gemeenschapsliefde; in haar dienst heeft hij zijn rijke leven lang met zeldzame volharding zijn ga ven en arbeid gesteld. Als hij toornde, was het op zakelijke gronden. De persoon van zijn tegenstan der werd door hem geëerbiedigd, diens argumenten aanvaard. Zün menschen- kennis deed hem zijn evenmensch billijk en rechtvaardig beoordeelen. Wij allen bewaren aan den heer Schaper de herin nering als aan een vurig strijder, die levens was een nobel mensch. Voor het vele goede blijven wij hem dankbaar. Wij bidden, dat dit rustelooze leven zijn bekroning in de rust van den eeuwi gen vrede moge hebben gevonden." De MINISTER VAN FINANCIëN. de heer OUD, neemt namens de regeering het woord. Spr. sluit zich bij 's voorzitters woor den aan. De regeering is zich ten volle bewust van het groote verlies, dat de Kamer door het overlijden van den heer Schaper heeft geleden. Hij was een der markantste figuren der Kamer van den aanvang dezer eeuww af, van een rond borstige eerlijkheid en een onbegrensde toewijding aan 's lands belang. Ook bij de regeering zal de nagedachtenis aan den heer Schaper in eere blijven. De MINISTER VAN FINANCIëN, de heer OUD, biedt krachtens machtiging van H. M. de Koningin aan de Kamer ontwerpen van wet tot vaststelling van de Rijksbegrooting van 1935 aan. wer- gezeld van een nota betreffende den toe stand van 's lands financiën en een al- gemeenen verzamelstaat. Voor het Voorzitterschap wordt een nominatie opgemaakt, bestaande uit de heeren Ruys de Borenbrouck no. 1, Van Dijk no 2, Vliegen no. 8. Deze voordracht wordt aan Hare Majesteit de Koningin aangeboden. A.s. Donderdag het trekken van de afdeelingen. Het standpunt van niet-wijziging gehandhaafd. i ^aandam3chen gemeenteraad H u de tweede stemming plaats gehad over het voorstel van den voor standpunt, uitgebroken in d eïgade"- van het Amblenaren-'regleme^r'nv?'"6" komstig de arnsohr; iviTvai. den™"" nister van 1 v.a" mi- December 1933, handhaaft. Va" 20 tren" dit u. Wii varen. Waarom is bii ons Hollanders het re« peet voor Noordzee en Kanaal toch tZ, diep ingeworteld? z°° Voorloopig, op het Noordzeekanaal i» er niets te vreezen. Wij maken het oiw huiselijk op de dekstoelen, wisselen schuchter blikken en zelfs handdrukken met de buren, laten ons de eerste lunch best smaken. Tast toe, wie weet of We morgen aan tafel kunnen verschjjnenl We schuiven de haven van IJnmiden uit, velen met 'n angstige popeling dien binnen in. Over zeeziekte wordt in eer biedig bijgeloof gezwegen. Er zijn din gen, die men niet moet oproepen De zee is genadig. Ondanks de bries liggen we heerlijk rustig. Bijgeloof? Is het alléén bijgeloof? Nee 'tis meer. Iedereen weet nu langzamer hand wel, dat zeeziekte een kwestie van suggestie is. We zijn op dat gebied alle maal halve dokters geworden. Zooals de dokter zoo weinig mogelijk over je koorts praat, zoo praat men met reisgenooten zoo weinig mogelijk over hét delicate punt. Als een van de twee betrekt, kijk je elkaar eens ongemerkt van terzijde aan. Maar jv vermijdt toespelingen. je polst eens voorzichtig: Lig je goed? Ja best. Lig je riet betjr, als je heelemaal languit ligt? Nee, 't gaat best zoo, Ga je mee naar boven? 't Is op dek heerlijk frisch En 's avonds, bij het slapen gaan: Ik laat de patrijspoort maar open. Goed? Wü hebben aangelegd in Boulogne- sur-Mer, schilderachtig havenstadje met veel miniatuur-visscherspinken, en zijn op weg naar Dover. Daar pikken we nog wat Engelschen op, die naar de West moeten, of net als wii alleen maar tot Madeira. Nu steken we het Kanaal over en wie gen zachtjes den Allantischen Oceaan op. Ja ja, de „Costa-Rica" was al bekend als een edel schip, toen zii nog „Prinses Juliana" heette en aan de Nederland be hoorde", zegt trotsch onze kapitein. In menigen zin is hü „onze" kapitein, de heer Ten Klooster, die trouw aan alle dekspel- letjes meedoet en met ziin bonhomie en z'n schuine pet stormenderhand de har ten verovert. Ma*» hoofdzaak is, dat we allen mon ter blijven, ook als er wat meer bewe ging in het schip komt. Wii leeren het. De K. N. S. M. zou deze trip kunnen aan kondigen met de aanbeveling: „Zeebeenen in vijf dagen!" Er is een vriendelijke heer uit Alk maar aan boord, die er zijn zinnen op gezet heeft, den fotowedstrijd te winnen van den „Groot-Mokumsche Koerier". Het onderwerp moet zijn: „Met den Groot-Mokumsche Koerier op reis." Hii - heeft zich, met de courant in de hand, ai laten fotografeeren: met den reddinggordel om in de bad kuip; hangend aan den bovensten rand van de stoompijp; en op 'n hobbelpaard in de „social hall". Als die geen prijs wint. bestaat er in de wereld geen gerechtigheid meer. wijl toen de heer Pope (O.S.P.) niet bij de stemming aanwezig was. Thans nu de raad v oltallig is wordt het voorstel van den voorzitter met 12—11 stemmen aangenomen. VOORZITTERSCHAP TWEEDE KAMER. In de gistermiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer is tot opvol ger van wijlen den heer Schaper tot tweeden voorzitter van de Kamer be noemd de heer J. J. C. van Diik. Naar Voorw. meldt is in de onderhan delingen tusschen de organisaties van zeelieden en de reedersvereeniging over het nieuwe collectieve contract voor de zeelieden en het civiele personeel ter koopvaardq ten slotte genoegen genomen met ongeveer de helft van de oorspronke* lijk aangekondigde verlaging van 4 pet-» n.1. ongeveer 2 pet. Ook allerlei verlangens als verlaging van het voedings- en overwerkgeld, zijn teruggenomen. Daarnaast zullen de gages van het civiele personeel der groote lijnen» voorzoover deze f 66.50 of minder bo dragen, geen verlaging ondergaan, lïov*n dien wordt het daggeld van het ®,v' t personeel der Holland-Amerika-Lijn»no welk vorig jaar zoozeer omlaag is gegaa verhoogd tot ten minste f 3.—. fl Alle andere bepalingen der collectie arbeidsovereenkomsten hliiven ongewu zigd van kracht. Wordt op deze wijzigingen overgega tot het afsluiten van nieuwe c0"e ,e contracten - de oude loopen (na eenig verlengingen van telkens een ®*an 'Prti September af - dan zullen deze een jaar, dus tot aan 1 Ootober 1935 ge' j Het hoofdbestuur van den Centralen b van transportarbeiders adviseert zijn ie hieraan hun goedkeuring te hechten'

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2