s VERMICELLI hoinig" Bouillonblokje GRATIS Radio'programma leder pak HONIG' GEMENGD NIEUWS Djitsch-Nederlandsch clearingverdrag. Verdeeldheid onder ^nthrevolutonairen. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 25 SEPTEMBER 1 934. BegrootingStaatsvisschers- havenbedrijf te IJmuiden. Verdronken. Het drama te Koog aan de Zaan. Twee zusjes onder een neerstortenden muur bedolven en gedood. De ramp van de Morro Castle. De ontvoering van het kind van Lindbergh. Na een verhoor, dat b« na ononderbroken vier dagen heeft geduurd, heeft Haupt mann, die gearresteerd werd in verba met de ontvoering van het eerste kina van Lindbergh, vastgehouden aan zun eerste verklaring, dat hu noch iets me de daad zelf, noch met het losgeld te Merkwaardige oorzaak van een ongeluk. Vijf menschen door een oude granaat gedood. Bandieten tegen bandieten Voor drie weken naar Madeira. IV. „Het lijkt wel een sanatorium", Zegt Ernstig ongeluk op een mijnondernening. 93 menschen verdronken Jaarlijks worden 500.000 mca- schen gedood. klaard, ter inleiding van deze week, in den avond van 2 October eenige woorden tot het Nederlandsche volk te spreken. Deze toespraak zal door de beide zen ders worden uitgezonden. De onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers van de Duitsche en de Nederlandsche regeering ter bevor dering van het wederzijdsche betalings verkeer hebben gisteren tot onderteeke- ning van e6n Duitsch-Ncdcrlandscn clearingverdrag geleid, hetwelk mor gen zal worden gepubliceerd. Het ver drag, dat eerst na uitwisseling van de ratificatie-oorkonden definitief in wer king treedt, zal ingevolge een overeen komst tusschen de beide regeeringen reeds van 24 September 1934 af voor- loopig in werking worden gesteld, voor de Nederlandsche overzeesche gebieden voorloopig alleen wat den uitvoer be- treft. Onder de bepalingen van het verdrag vallen alle bedragen, welke van 24 September af vervallen, ook dus die bedragen, waarvoor de betreffende in voer of dienstprestatie reeds vóór dien datum heeft plaats gevonden. Op grond van het verdrag zal het betalingsverkeer tusschen Duitschland en Nederland met inbegrip van de Nederlandsche overzeesche gebieden in de toekomst uitsluitend plaats vinden over clearingrekeningen. Over deze rekeningen zullen niet slechts betalin gen uit hoofde van wederziidschen goederenuitvoer, doch ook betalingen uit hoofde van kosten, welke in ver band met het Duitsch-Nederlandsche goederenverkeer ontstaan, worden ver rekend. Voor de bescherming van de belangen van den Nederlandschen door voerhandel is zorg gedragen. Ten aan zien van de zeescheepvaart is een bij zondere regeling buiten het clearing verdrag om getroffen. Betalingen uit hoofde van het kleine grensverkeer ziin van de clearing uitgezonderd. Bij het verdrag worden bijzondere regeeringscommissies ingesteld, die tot taak hebben in onderling overleg de met de uitvoering van het verdrag samenhangende kwesties te behandelen. Van de betalingen van de Nederland sche importeurs bij De Nederlandsche Bank wordt een bepaald percentage gereserveerd, waarover de Reichsbank te allen t«de de vrüe beschikking heeft. Overeenstemming is voorts bereikt over de afwikkeling van het Sonder- kont® van De Nederlandsche Bank bü de Reichsbank, der Zwischenkonten en der verdere achterstallige betalingen. Afscheiding? Men schrijft aan het „Handelsblad": De afscheiding van de groep „Hervorm de kiezers" uit de a.r. kiesvereeniging te Huizen, waardoor d e a.r. raadsfractie van 6 op 2 zetels terugviel, is een symp toom van meeningsverschil in de a.r. ge lederen gebleken. In verscheidene ge meenten zijn groepen Herv. kiezers van orthodoxe richting, in wier midden onte vredenheid heerseht over het beleid der A.R. Partij en speciaal over de benoemin gen der laatste jaren, waarbij volgens hen voor het overgroote deel leden der (ïcref. Kerken zijn voorgetrokken. De geschillen zijn niet plaatselijk ge bleven. Uit allerlei gedeelten van ons land hebbca groepen ontevreden Hervormden voeling met elkaar gekregen en in deze beweging spreekt men thans over de con ferenties te Zeist. Er worden n.1. voorbe reidingen getroffen om een algemeene vergadering te houden te Utrecht, ten einde de organisatie van de orthodoxe Hervormden in een landelijke te doen slagen, op ongeveer denzelfden voet als dit geschiedde met den Bond van Herv. Mannen', creenigingen, waarvan prof. dr. II Visscher de geestelijke vader en thans nog bondsvoorzitter is. Beoogde deze bond met reeds duizenden leden in den lande de locale belangen te dienen, de te stichten Hervormd Anti-Rev. Partij be oogt reeds haar politieke belangen bii de a.s. Kamerverkiezingen te doen gelden en zal eigen candidaten stellen van Herv. huize. In de tweede helft dezer maand is de vergadering te Utrecht te wachten. Op deze vergadering zal voor de Huizer groep, die thans pl.m. 1200 kiezers omvat aanwezig zijn de uitgever van het „Geref. Weekblad", welk periodiek, zooal niet het orgaan der beweging wordende, toch haar kolommen voor de Herv. Anti-Rev. Partij zal openstellen. Omtrent de leiding van de nieuwe par tij doet bet gerucht de ronde, dat daarin prof. Hugo Visscher en prof. Severiin een belangrijke plaats zullen innemen. DE VERLAGING VAN RENTE VOOR RIJKS VOORSCHOTTEN VOOR WONINGBOUW. Ingevolge het besluit van de regeering daan aan de gemeentebesturen, is de waarvan 19 Mei j.1. mededeeling is ge rente voor woningvoorschotten, welke tot nu toe meer dan 4 pet. bedroeg, tot dit percentage teruggebracht. Deze renteverlaging heeft ten doel ver laging van huren van woningwetwoningen mogelijk te maken, waartoe voorstellen door de gemeentebesturen moeten worden ingediend. In het tijdvak, eindigende 15 September j.1., zijn voorstellen tot verlaging van huren van 162 gemeenten goedgekeurd. Deze huurverlagingen tot een totaal be drag van 343.899.09 omvatten 13.158 woningen. GEHEIMHOUDING GEGEVENS INKOMSTENBELASTING. De minister van financiën heeft in een rondschrijven aan de gemeentebesturen bericht, dat de aan de gemeentebesturen verstrekte inlichtingen door den belas tingdienst van het rijk, in geen enkelen vorm mogen worden medegedeeld aan derden. Blijkens de Memorie van Toelichting tot de begrooting van het Staatsvisschers- havenbedrijf te IJmuiden voor 1935 v®r" dient het met het oog op de vooruit zichten van het visscherijbedrijf in het algemeen aanbeveling, bij de beoordeeling van de uitkomsten van het Staatsvisschers- havenbedrijf voor 1935 eenige voorzich tigheid te betrachten. Werd voor 1933 op een omzet van f io.ooo.ooo gerekend, blijkens het onlangs gepubliceerde verslag van het bedrijf over dat jaar bleef de opbrengst daar ver beneden, waarbij de invloed van de staking in het IJmuider treilvisscherijbedrijf zich ernstig deed ge voelen. Voor 1934 werd op een omzet van f8.000.000 gerekendomtrent de uit komsten van dat jaar valt op het oogen- blik nog niets te voorspellen, in verband waarmede de raming voor 1935 niet hoo- ger dan f7.500.000 ware te stellen, het geen neerkomt op een opbrengst van de retributie voor den verkoop van visch van f150 000. Het op de exploitatie ge raamde tekort bedraagt f 199.850, d.i. ruim f 36.000 lager dan de raming voor 1934 Het totaal van de lasten der exploi tatie wordt geraamd op f656.930, dat van de baten op f457.080. VERKEERSTOESTANDEN. De weg SchagenSchagerbrug. In den weg van Schagen naar Schager brug zijn nabij de coupure in den West- frieschen Zeedijk hinderlijke bochten, waarin het uitzicht geheel is belemmerd. In verband met de opheffing van de stoointramlijn SchagenWarmenhuizen hebben de A.N.WJ3. en de K.N.A.C aan het betrokken wegbestuur verzocht ver betering van den verkeerstoestand ter plaatse te willen bevorderen. Naar wordt vernomen, is dezer dagen met deze verbetering een aanvang ge maakt. Binnenland Zaterdagmiddag is het tweejarige zoontje van den landbouwer D. Puin te Kortenhoef in de dorpsvaart gevallen en verdronken. Zaterdagavond half zeven is in de Laakhaven bij de Slachthuiskade te 's Gravenliage, een 8-jarig jongetje bij het spelen uitgegleden en te water ge raakt. Het was A. C. P., van het Stiel tjesplein, die daar met eenige vriendjes aan het spelen was. De jongens riepen dadelijk hulp, doch toen het kind op het droge was gebracht, bleek de dood reeds te zijn ingetreden. Het drie-jarig zoontje van H. ten Veen te Steenwijk is Vrijdagmimddag in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken, 't Avonds laat is het lijkje uit het Steenwijkerdiep opgehaald. De dader bekent met voorbedachten rade te hebben gehandeld. Omtrent het drama te Koog a. d. Zaan kan nader worden gemelr, dat de dader, de 32-jarige werklooze metaalarbeider G. J. K., bii zijn verhoor door het par ket uit Haarlem, heeft bekend de mis daad met voorbedachten rade te hebben bedreven. Met het plan daartoe heeft hij sinds eenigen tijd rondgeloopen. Het meisje, met wie hij eenige jaren ver keering had gehad, had korten tijd ge leden deze verkeering verbroken, van daar zijn wraaknemingen. Ernstig ongeluk te Alkmaar. Zaterdagmiddag ongeveer vier uur speelden in de Perronstraat te Alkmaar twee kleine meisjes bij een halfsteens- muurtje, van ongeveer 8 meter lengte en 2 meter hoogte, een muurtje, dat onge- veer een half jaar geleden is gebouwd Men had evenwel tegen dit muurtje, dat een bergplaats van den granietwerker Christofoli afsloot, een groote hoeveelheid grind gestort en door den druk van dit grind is het muurtje bezweken, waarbij de kinderen onder de vallende steenen zun bedolven. Het waren de 6-jarige L. Buren en de 9-jarige J. Buren, twee dochtertjes van den heer W. Buren, die in de Perron- straat vlak tegenover het muurtje woont. Met kleinste meisje was op slag dood, het andere schijnt nog even geleefd te heb- oen. Beide kinderen werden zoodanig ge troffen, dat hun hoofdjes werden verbrij zeld. Onmiddellijk werd de geneeskundige dienst gewaarschuwd en spoedig waren verschillende doctoren aanwezig. De lijk jes van de beide meisjes zijn naar het St. Elisabethgesticht gebracht. ONTROUWE PENNINGMEESTER. Bij de politie te Santpoort heeft het be stuur van den bestuurdersbond „Eens gezindheid" aangifte gedaan, dat de pen ningmeester een aan den bond toebehoo- rend bedrag van 1300, dat bestemd was voor een te bouwen muziektent, ten eigen bate zou hebben aangewend. Dit bedrag had de bond op de Rijkspostspaarbank gezet op naam van den penningmeester. On aanwending der gelden ten eigen bate te voorkomen, waren onderling wel eenige voorwaarden opgesteld, doch deze bleken toch geen voldoende waarborg voor het aanwenden van het geld te heb ben bevat. Buitenland Een treffend relaas van den jongsten machinist. Het Handelsblad van Antwerpen geeft een groote foto van de brandende Morro Castle, zooals het schip op het strand was gezet, waarbij het blad een relaas af drukt van een der opvarenden van de Morro Castle, die er gelukkig het leven heeft afgebracht. Het is de jongste machinist Oscar Klonhammer. Deze geeft van het gebeurde de volgende treffende schildering in sappig Vlaamsch. „Het was drie uur. Ons schip voer toen op 30 mijlen van New-York, op terugreis van een pleziertocht.... Opeens werd ik wakker. Ik werd een hevigen rook- geur gewaar. Wanneer ik buiten snelde, stelde ik vast, dat er een rgmp gebeurd was. Het gansche schip was in dikken verpestenden rookwalm gehuld, zoodat men geen halven meter ver zag. Kreten van angst, gevloek, getier en ook gebe den stegen op. Ik ontwaarde een on samenhangend kluwen van vechtende menschen. Tk voelde mii omgeven door vlammen en haalde een reddingsgordel, welke ik degelijk omgespte. „Ik begaf me dadelijk naar de red dingsbooten om hulp te bieden. „Een vlammenzee sneed mii echter dpsn pas af. Ik zag tooneelen van verschrik king en dood welke steeds voor mijn geest zullen blijven. Ik zag verschillende officieren en leden van de bemanning rondloopen om de passagiers tot kalmte aan te manen. Een feestje had den avond te voren aan boord plaats gehad en de meeste passagiers waren dronken, en renden angstig van het eene uiteinde van het schip naar het andere. Zij hadden schier allen hun koelbloedigheid verloren en wilden niet luisteren naar den raad welke de overheden aan boord hun ga ven. „Ten andere hadden de overheden hun prestige in de oogen der passagiers ver-, loren, daar zii, door de vlammen welke hun kleederen in zwarte flarden herscha pen hadden niet meer te herkennen wa ren. Het was onmogelijk een „donckey- man" van een officier te herkennen. Van daar dat de passagiers dachten dat hun verkeerde bevelen gegeven werden. Voeg daarbij de verschrikkelijke paniek welke zich van hen meester gemaakt had en dan kan men zich den toestand bijna in beelden. Wanneer de bemanning zag dat de dronken passagiers alle rede verloren hadden, besloten zii op bet Vat Ie oogen blikje dan maar aan redding voor zichzelf te denken. Wat mij betreft, vervolgde de man, ik ben te water gesprongen. Achter mij hoorde ik nog verschillende plonsen in het water. Een weinig nadien stelde ik vast, dat wü met een 15-tal personen samen zwommen. De wind dreef ons naar de kust Dit zou onze redding wor den. Wü bevonden ons ep dit oogenblik zes mijlen van de kust verwüderd. Achter ons hoorden wü het angstge schreeuw van degenen die zich nog aan boord bevonden. En dit akelig lawaai vervolgde ons nog lang op onzen moeilij ken zwemtocht in een woeste zee. Bij ons was een vrouw van 60 jaar oud. Het was de kranigheid van deze vrouw weike ons dc vermoeienis van de vol gende uren zou doen vergeten. Zii zwom van man tot man, hem moed ge vend vol te houden. Wanneer onze krachten bezweken, was zii er om ons te zeggen: „Mjcd makker, nog 3 mü'len.... en wij zijn er." Als een schutsengel leid de de kranige vrouw ons op dien angst- wekkenden tocht naar de kust.... naar het leven. Vijf uur lang hebben wii al dus tegen de golven geworsteld. Ver schillende lijken dreven in dezelfde rich ting als wij. Te Ashburypark spoelden wij eindelijk aan. Daar werden wii in een gasthuis van het States-eiland ter verpleging opgeno men. Mijn verblijf aldaar zal ik nooit vergeten. Verschillende leden der be manning van de Morro Castle, welke vreeselijke brandwonden bekomen had den, lagen daar kermend van pijn op hun liidensbed. De ongelukkigen waren niet te herkennen. Hun neuzen alleen waren nog zichtbaar. Het overige ge deelte van hun lichamen was omwonden met verbanddoeken. Verschillende onder hen ijlden en schenen goed op weg om het verstand te verliezen. Alle bii het onderzoek, inzake de ont voering van het kind van Lindbergh be trokken autoriteiten zijn van meening, dat de misdaad uic-t door één persoon al leen kan zijn gepleegd. Voor zoover de gearresteerde Duitscher Hauptmann in aanmerking komt, wordt gezegd, dat hij wellicht niet persoonlijk aan de ontvoe ring heeft deelgenomen, doch op de een of andere manier aandeel heeft gehad in het plan der misdadigers. Lindbergh en mevr. Lindgbergh naar New York. Kolonel Lindbergh en mevr.JLindbergh zijn per vliegtuig naar New-York ver trokken, waar Hauptmann met hen zal worden geconfronteerd. WOENSDAG 26 SEPTEMER. Hilversum, 1875 M. V ARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.K. Vor- rink (lezing) en gramofoonpl. 12.00 De Flierefluiterso.l.v. J. v. d. Horst, m.m.v. A. de Booy (zang), 12.45 Orgelspel J. Jong. I.15 Vervolg De Flierefluiters. 1-45 Voor de vrouw. 2.00 Zenderverzorging. 2.15 Knipies. 3.00 Voor de kinderen. 5-30 De Notenkrakers o.I.v. D. Wins. 6.00 Klein VAR A-ensemble o.I.v. F. Bakels. 7.00 Sportuitzending. 7.20 Orgelspel C. Steyn. 7-40 W. H. Vliegen spreekt over H. GerhardJ 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 gramofoonplaten. 8.15 „De winnaar, die het spel verloor", spel van M. C. v. d. Hut. M.m.v. het VARA-Too- neel o.I.v. W. v. Cappellen. 900 „Die Czardasfürstin", operette v. Kalman. (Op gram.pl.) 9-45 Vaz Dias en VARA-Varia. 10.00 VARA-orkest o.I.v. H. de Groot. II.0012.00 Gramofoonplaten. Huizen, 301 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.I.v. Ds. I. Oroenenberg. 11.00—12.00 M. F. Jurjaanz (orgel) en mevr. L. J. A. v. Neerden-Ongers (sopraan). 12.15 Gramofoonpl. 12.30 A'damsch Salonorkest o.I.v. Kiekens. 2.00 Gramofoonpl. 3 00 Orgelspel Daaf Lincy. 4.00 Hartvelt-Trio en gramofoonpl. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwpraatje. 6.30 Afgestaan. 700 Politieberichten, Ned. Chr. Persbureau. 7-15 Gramofoonpl. 7 3° Lezing M. M. Schipper. 8.00 „Spangens Koor", o.I.v. Jos. Vran\m en gramofoonpl.. Om 8.20 Lezing P. van Nes* 9.00 Z Exc. Dr. A A. L. Rütgers: Indië, het land der tegenstelingen. 9 30 Concert. P. v. d. Hurk (fluit), Toon v. Dongen (hobo) en F. Kloek (orgel). Pl.m 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonmuziek. DONDERDAG 27 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Voordracht C. Witsen-Elias. 11.00 Vioolrecital Boris Lensky, m.m.v. E. Veen (piano). 11.30 Gramofoonpl. 12.00 John van Brück en zijn orkest. 2.00 Kamermuziek door het Haagsche Trio en gramofoonpl. 3.00—3.45 Kovacs Lajos en zijn orkest. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Radiotooneel voor de jeugd. 5.30 I uschinski's Select Salonorkest o.I.v. Max Tak. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Orgelconcert Pierre Palla m.m.v. H. Viskil (tenor). 7.30 Uit „The House of Lords", Den Haag: Dansmuziek door de „Ramblers" o.I.v. Theo Uden Masman. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.I.v. N. Treep. 8.50 Voordracht Mr. A. W. Kamp. 9.10 „L'enfant prodigue", van Debussy door het Omroeporkest o.I.v. N. Treep en solisten. 10.00 Uit „Haeck", Den Haag: Lajos Kiss en zijn ensemble. 10.30 Gramofoonpl. 11.00 Vaz Dias. 11.00—12.00 Concert uit „La Botte des Maletots", Den Haag. Huizen, 301 M. 8.00 KRO, 10.00 NCRV, iixjo KRO 200— n.45 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramomfoonpl. 10.15 Morgendienst o.I.v. Ds. J. L. de Vries. 10.45 en 11.00 Gramofoonpl. n.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Cursus Fraaie Handwerken. 3 00—3.45 Concert (sopraan, tenor, piano). 4.00 Bijbellezing Ds. J. D. v. Hof, m.m.v. J. H. en H. Smmit Duyzendkunst (zang en orgel). 500 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Zang Joh. de Heer, m.m.v. W. Verver (viool). 6-3° 7 00 en 7.10 Gramofoonpl. 7.30 Weekoverzicht. 800 Grammofoonpl. 8.15 Concert. Leo Mens (orgel), Henriëtte Sala (sopraan) en Chr. v. Isterdael (cello). 9-3° A. J. Drewes: Het kind en de natuur, 10.00 Vaz Dias. 10.10n.45 Gramofoonmuziek, De brief van Hauptmann. De autoriteiten te Co'umbus^hebben Zaterdag bekend fe™aakt»Dauptman te- vast te staan, dat Bruno^Haupt voren het plan voor vastgesteld de baby van Lindbergh heelt S en aan een derde heett brief, in code geschreven, was geric^ aan een gevangene, George Pal ^Volgens de verklaringen vanPard lueld deze brief de mededeeling baby van Lindy ontvoeren». Paul ve klaarde verder, dat een vrouw het plai voor de ontvoering heeft samenge-s Hauptmann blijft ontkennen. m Intusschen' heeft men een aantal nieuwe ontdekkingen gedaan. Men heef.t ee"a*"' tal brieven vergeleken met de dreig brieven, die Lindbergh indertijd na de ontvoering heeft ontvangen. De deskun dige is van meening, dat al deze brieven door Hauptmann geschreven zijn. Dr. Condon, die indertijd als bemidde laar voor Lindbergh is opgetreden, ver klaarde Zaterdag, dat naar zijn meening ten minste drie personen aan het ont voeringsplan hebben deel gehad en dat één hunner later is vermoord. Condon zei verder, dat de reeds meer genoemde Isidor Fisch, een tweede pej- soon en een vrouw naar Duitschland zuu gegaan. De vrouw is later naar Amerika teruggekeerd. Fisch is in Duitschland ge storven en werd op hel kerkhof te Leipzig begraven. Condon achtte het gewenscht het lijk te doen opgraven en de doods oorzaak te doen vaststellen. Hauptmann, Fisch en de andere man hebben dicht bij elkaar in de wijle Broux gewoond. Zij zaten vaak samen te kaarten. Zeventien menschen verdronken. Naar uit Bombay gemeld wordt, heeft een cobra een ernstig ongeluk veroorzaakt op de Tsjambal in Gwalior. Midden op flfe rivier botste een veerboot tegen een stroomafwaarts drijvende stroozak, waarin een groote cobra zat. De slang kwam bij de botsing aan boord van de veerpont. On der de opvarenden brak bij het zien van de slang een paniek uit, en vol schrik vluchtte men naar de andere zijde van het schip, waar door het omsloeg. Zeventien menschen verdronken. D.N.B. meldt uit Milaan, dat in een klein dorp in het Grappa-dal, ten Noord westen van Treviso, jonge lieden tus schen kreupelhout een blijkbaar uit den oorlog afkomstige granaat van 21 c.M. hadden gevonden. Tezamen met ande re bewoners van het dorp werd getracht de granaat te openen. De granaat ont plofte en de omstanders werden tegen den grond geslingerd. Vijf hunner wer den deerlijk verminkt en ziin spoedig aan hun wonden overleden. BRAND IN PAPIERFABRIEK TE RIGA. 700 arbeiders broodeloos. V. D. meldt uit Riga: Vermoedelijk tengevolge van brand stichting, is Zaterdag brand ontstaan in een papierfabriek bii Riga. De schade be draagt ongeveer 6 millioen gulden. Meer dan 700 arbeiders ziin broodeloos geworden. Harry Farb, die bekend stond als „the bos of the Bowery" en die een figuur van beteekenis was in die beruchte wijk van bedenkelijke nachtgenoegens, is Woensdag vermoord door bandieten. Farb zat voor de deur van zijn drink- gelegenheid toen daar een auto stilhield. De lieden in den auto riepen hem en hij kwam wat met hen praten. Toen werd hij van vlakbij uit den auto doodgeschoten en het voertuig reed ijlings weg. Woensdagavond werd in een club in het Brooklijn-kwartier een ander dood vonnis voltrokken door de gangsters. Het slachtoffer was Fred Bocci, een jeugdig speler, die juist uit de gevangenis was vrugelaten. Bocci was aan het kaart spe len toen 2 gewapende mannen naderden. Een van hen zei: „Haast je wanneer je nog wilt bidden". Bocci hurkte neer, m»„°r !?0i daafna naar een telefooncel, maar viel, getroffen door 4 kogels, dood neer. GEEN ONBEWAAKTE OVERWEGEN MEER IN SPANJE. In verband met het feit, dat thans reeds 47 personen den dood hebben gevonden en een groot aantal anderen gewond zijn op onbewaakte overwegen in het thans loopende jaar, heeft de minister van openbare werken den spoorwegmaat schappijen opgedragen bij alle over wegen wachters te plaatsen. EEN LEVENSREDDER VAN EEN VORST. Als in een sprookje. Een Injandsch vorst, de Rajasahib van Sa- meTdiWa^ idankt' "aar Reuter ult CaLtta meldt, zijn leven aan een knaap. Toen hij al leen op jacht was In een woud, ontmoette hu een tijger. Hij richtte op het dier maïr zljj Marion. Maar het is een sanatorium! Wii liKSën in twee lange rijen op dek Begonnen zijn we als bleekneuzen. \y„' hebben halve ochtenden in onze dekstoe- len verslapen. We hebben maaltijden verslonden, die we sedert onze jonge lingsjaren niet meer aankonden en nu liggen we daar als pronkstukken van welvaren. En men laat ons niet met rust, Tweemaal daags komt Dokter Dekl steward, specialist voor Interne Zaken informeeren of er ook nog iets vol te proppen valt. Om elf uur konit-ie met bouillon, om 4 uur met thee en '11 heele schaal appétissante grapjes, en als j0 's avonds 0111 10 uur misschien nog mocht loopen te rammelen van honger dan staat-ie ineens voor je neus met een bezending sandwiches waar je van om valt. Onder ons gezegd: hü overlaadt ons. Hii is een slechte dokter. Het sanatorium maakt niet alleen ge zond, maar ook jong, onwaarschijnlijk jong. Op een schip verlies je eindelijk 'eens je belachelijk-deftige gezicht. je gaat op in wedrennen met malle houten paardjes en andere ganschelijk ondef tige amusementen. Er is een race in top zware en onbestuurbare auto's ter groot te van flinke kruiwagens, waarin je je naast elkander moet voortbewegen langs touwen, gespannen op schouderhoogte. Met bloedroode, ernstige gezichten je moest je 's in den spiegel zien! probeer je de eerste te worden. De goeie kapitein kruipt óók in z'n wagentje: en wint. En iedereen wil de eerste zijn, de advocaat, en de dokter, en de makelaar en de grossier in pennen, en de dochter van den Kistenfabrikant, en het zoontje van den Mexieaanschen plantagebezit- ter, en iedereen kijkt boos naar de an deren, die ook de eersten willen worden. Als laatste nummer mogen de kinderen tegen elkaar rijden. En menig volwas sene kijkt met afgunst naar de kleine kereltjes, die zich met zun speelgoed vermaken, en wandelt, onverschillig ge worden, weg En 's avonds is er dans, op een zacht jes rollend dek. Of in den rooksalon bridgedrive. Zestien spelers met zestien ver schillende systemen. „Dus als u zegt twee harten „Nee, luistert u nou eens goed...'!" Ja, maar wii spelen altijd...." „Of course, Culbertson." „Waarom dubbelt u dan niet?" „Ja maar ik mocht van u verwach ten De kapitein heeft tweemaal te hoog geopend en nu laat z'n partner hem ang stig met z'n vier azen in de seetk. Hü zucht: We missed the boat. Madam! V e r y bad for a Captain, Sir! De heer met den „Groot-Mokumsche Koerier" in de eene hand heeft zich laten kieken met ziin poedelprijs in de andere. schot faalde. Juist zou de tijger den Rajasahib bespringen, toen een jongen slechts met een stok gewapend, het dier wist te verdrijven. De vorst heeft den knaap thans een lijfrente voor zijn leven gegeven en het recht verstrekt om officieele staatsiekleeding te dragen. Vierendertig zwaargewonden. Op het terrein van de mijn Uda bij Kattowitz is Zaterdagmorgen een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij vier-en-dertig menschen zwaar gewond werden. Zooals meer het geval is, waren op een hoop sintels, waartusschen zich op vele plaatsen gloeiende metaalslakken bevon den, vele werkloozen bezig met het ver zamelen van kolen. Deze menschen werden verrast, doordat bij het lossen van een nieuwen voorraad sintels plotseling over een groote oppervlakte vlammen uit den sintelhoop opsloegen; 34 werkloozen be vonden zich midden tusschen de vlammen. Onder hulpgeroep liepen de ongelukkigen, die op brandende fakkels geleken, uit elkaar, terwijl zij tevergeefs trachtten zich van hun brandende kleeren te ontdoen. Eenigen stortten zich in een vijver. Alle 34 hebben ernstige brandwonden opge- loopen; 10 hunner verkeeren in hope- loozen toestand. Een onderzoek naar het ongeluk wordt ingesteld. Door het omslaan van een pont. Op de rivier Krisjna in het district oeigaum (provincie Bombay) is, naar Keuter meldt, een veerpont omgelagen, vonden Z1Ctl ongeveer 230 Personen be- T,Q^er!i 'S e.r *n geslaagd honderd der op* varenden te redden, doch 93 personen zun verdronken. Bovendien worden er nog 30 vermist. SLANGENBETEN IN BRITSCH-INDI& Y?'3ens. oHiciede cijfers worden in Britsch- n ie jaarlijks ruim 500.000 menschen door slangenbeten gedood. Vooral dorpen, die aan en rand van het oerwoud gelegen zijn tellen ^!ffSlaj /,erS,Van slar»gen. speciaal in den gs -tijd of bij het naderen van de moessom ruT" Si- P°9'n9en der regeeringen blijven de dorpelingen er de voorkeur aan geven slan-1 genbeten te genezen door tooverkracht. s een uitdaging aan de inlanders, die als ..heelmeesters optreden, heeft het Haffkine uut dat serum voor slangenbeten bereidt,, een belooning van 750 uitgeloofd voor den- gene, die alleen door tooverkracht een doof een slang gebeten aap kan genezen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2