BUITENLAND GEMENGD NIEUWS Een ongelukkige reis. Belangrijke verlaging van oe rijkstelefoon-tarieven. Het geschil in de mijnen van Zuid Wales. De Chineesche Ooster spoorweg. De besprekingen te Genève. Generaal Johnson neemt ontslag. De geboorte van de Italiaansche prinses. Oosulndië. De moordzaak Born. Ernstig auto-ongeluk. De brand te Hilversum De verduistering van notaris P.te's-Gravenhage Jeugdige beurzendief. een vrouw gearresteerd. De ontvoering van het kind van Lindbergh. CJHE™""ad"*in cel heelt »rcrr,trvan n,°°rd De mijnramp te Wrexharn Het Cunardschip te water gelaten. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1934. worden gebruikt waarom de auto draaien gaat, zoodat men van wegslippen volko men verzekerd kan zijn. Het is dan ook raadzaam om er zorg voor te dragen, dat men indien men in het ongelukkig bezit is van banden, welke niet meer aan de te stellen veiligheidseischen beantwoor den, deze te doen vervangen. Kan men hiertoe b.v. om redenen van financieelen aard niet overgaan, dan verdient het aan beveling de banden dusdanig te doen aanbrengen, dat deze zich nooit aan de zelfde zijde van den wagen bevinden. Men doet het verstandigst de twee afge sleten banden om de achterwielen te leg gen, daar het springen van een achter band toch altijd nog de minst gevaarlijke problemen schept. Hoe het slippen tegen te gaan. Om zoo weinig mogelijk de kans van slippen te loopen, behoort men er voor te zorgen, dat de reincapaciteit over voor zei wel als over de achterwielen gelijk matig is verdeeld. Maar dit alleen is niet voldoende. Tevens zullen de banden goed geprofileerd moeten zijn, terwijl de be lasting van den wagen zich niet aan éen kant mag bevinden, doch behoorlijk moet worden verdeeld, terwijl de banden be hoorlijk op spanning moeten zijn. Komt men niettegenstaande deze voorzorgs maatregelen toch nog in de ongelukkige (omstandigheid van slippen, dan moet men er voor waken vooral niet te rem men. Dit kan funeste gevolgen hebben en moet onder alle omstandigheden bij slippen worden nagelaten. Men stuurt den wagen mee in de richting van de slip (dus als het achtergedeelte naar rechts 'wegslipt, wende men het stuur naar rechts). Dit mag echter vooral niet met 'een ruk worden gedaan. Voorts moet (men geen gas geven. Ontkoppelen kan jzrlfs beter zijn en haast onder alle om standigheden worden aanbevolen. Het bovenstaande advies is vanzelfsprekend lastig na te volgen, indien men aan de uiterste rechterzijde van den weg rijdt, zoodat het wegslippende achtergedeelte van de auto groote kans loopt met de wcgafzetting in botsing te komen. Ver moedt men, dat zulks het geval zal zijn, dan dient er toch voor gewaakt te wor den het stuur niet naar links te wenden. De wagen zou dan dwars over den weg komen te staan, terwijl het kantelen er van lang niet denkbeeldig behoeft te 'worden geacht. In dit geval zorge men ervoor het stuur recht te houden, zoodat jde voorwielen de wegrichting blijven ve'gen. Het staatsbedrijf der P.T.T. overtuigd van de noodzakelijkheid, dat juist in de huige oeconomische omstandigheden de tar.even voor het verbruik van de P.T.T. 'diensten zoo laag behooren te zijn als met een richtige exploitatie maar overeen te biengen is, heeft, toen de begrooting- cijfers voor het volgend jaar gunstig bleken, onverwijld stappen gedaan tot een (ingrijpende verlaging van de telefoon tarieven. Deze verlaging, welke reeds I October a.s. ingaat, omvat in de eerste p' ats het locale gesprekkentarief, dat van 21 j ct. wordt teruggebracht tot 2 ct. per gesprek. De bestaande kortingen op den prijs boven een bepaald aantal gesprekken >k' nen hierbij te vervallen. n het interlocale verkeer worden de gL irekkosten eveneens verlaagd en wel voor een gesprek van 3 minuten over af- jst,inden tot 10 km 6 cent (thans 10 cent), van 1015 km 12 ct. (thans 15 ct.), van tl535 km 30 ct. (thans 35 ct.) en boven 35 km 40 ct. (thans 50 c.t). ZEDELIJKE VERBETERING VAN GEVANGENEN. Wij ontvingen het Jaarverslag 1933 van de afdeeling Alkmaar van het Ne- derl. Genootschap tot zedelijke verbete ring der gevangenen. Wij ontleenen er h f volgende aan: e woeling en gisting van dezen tijd z'.c.i weerspiegelende in de groote on zekerheid op geldelijk- en werkgebied, oefenen ook hun ongunstigen invloed op hof Reclasseeringswerk uitl zijn bii dat werk groote geldelijke m ilijkheden, die direct verband hou- d 11 met die van den Staat (het niet meer oP zeer schamel toekennen van subsi dies) waardoor het Reclasseeringswerk meer dan ooit op particulieren steun is aangewezen en daarnaast is er ook helaas veel meer misdadigheid en is de s lij gen de lijn daarvan nog niet tot stil stand gekomen. De crisistoestand met de daaruit voort gekomen speciale wetten en verorde ningen maakte menigeen, die in meer normalen tijd tot de „brave burgers" zou hebben behoord tot „wetsovertreder". Iedere Reclasseerder ervaart, dat het funeste leegloopen voor tal van jongeren en ook voor ouderen inderdaad des duivels oorkussen is. Het brengt hen tot verkeerde daden en in handen van den Rechter! Alle goed bedoelde pogin gen voor het brengen van ontspanning en het geven van gelegenheid voor stu die en ontwikkeling kunnen niet de re- cruteering van tal van wetsovertreders uit het leger der werkloozen tegenhou den. Reeds in normale tijden levert de groep der losse werklui, van wie een deel telkens perioden van geen werk kent, een groot percentage van de strafrechterlijk gestraften op en in de zen abnormalen tiid ontkomt bovendien een deel der bekwame vakarbeiders nu noodgedwongen steuntrekkend niet aan den nadeeligen invloed van het niets doen, aan het leiden van een be- stana zonder doel, zonder hoop op een spoedige verbetering, zonder het kunnen zien van het einde! De werkverschaffing tracht daaraan tegemoet te komen, maar slaagt daarin slechts gedeeltelijk, omdat geen doorloopend werk aan allen, die gaarne zouden willen werken, kan wor den verschaft en omdat niet ieder in aanmerking kan komen voor een te werkstelling. Alleen in het kamp der Reclasseer- ders heerscht allerminst werkeloosheid. Integendeel! Maar er is geen vreugde over dat vele werk! Iedere inkrimping daarvan zou die vreugde wel geven, om dat het beteekenen zou een verbetering van de werkmogelükheid in de Maat schappij en een daling van de vloedgolf der misdadigheid, die nu ons land over stroomt en die de Regeering ernstig doet overwegen om gesloten strafgestichten weer te heropenen. Het afgeloopen jaar geeft helaas we der een hooger cijfer voor het aantal uit gebrachte voorlichtingsrapporten. Sinds 19*8 is hiervan de reeks: 192870; 1929 93; 1930Hl1931—125: 1932-94; 1933 —141. Evenals dat in het verslag over 1932 geschiedde, houdt ook dit jaarver slag een pleidooi voor een eigen, afzon derlijken, reclasseeringsambtenaar. Een druk en groot ressort als Alk maar, met veel kans op uitbreiding zij ner werkzaamheden door de nieuwe plannen voor Zuiderzeewerken reeds nu levert Wieringen zijn aandeel be hoort de beschikking te hebben over een afzonderlijken ambtenaar en niet te zijn aangewezen op de werkkracht van een ambtenaar, die door zijn eigen lijke taak reeds grootendeels is bezet en nu nog kans ziet voor twee te werken, hetgeen menscheliiker wijze toch slechts eenige jaren mogeliik en toelaatbaar is! Het heeft dan ook wel teleurgesteld, dat in het algemeene jaarverslag over 1932 van het Genootschap geen enkel woord te vinden was als weerklank hier op. Het verslag herdenkt voorts de nau we relaties, die bestaan tusschen den ambtenaar der kinderwetten J. H. Wig- gers en de a|deeling. Van de 141 voorlichtingsrapporten, hierboven genoemd, ziin er 3 in opdracht van de Rechtbank te Alkmaar. 20 in die van den Politierechter, 60 in die van den Rechter-Commissaris voor Strafzaken te Alkmaar, 47 in die van den Officier van Justitie te Alkmaar, 1 in die van den Officier-Commissaris bii den Zee- kriigsraad uitgebracht; in 7 gevallen werd geadviseerd niet te vervolgen, in 12 tot voorwaardelijke niet-vervolging, in 77 tot voorwaardelijke strafoplegging al of niet met bizondere voorwaarden. In 3 gevallen werd een voorafgaand psy chiatrisch onderzoek noodzakelijk ge acht. Op 1 Janupari 1J933 stonden in totaal onder het toezicht der afdeeling 45 man nen en 2 vrouwen, aan het einde van het jaar was dit getal 49 mannen en 1 vrouw (43 m. tot de groep voorw. ver oordeelden, 6 tot de groep voorw. niet- vervolgden.) Het nut en de waarde van een voor waardelijke strafoplegging en niet-ver volging spreken voor zichzelf bii de beschouwing van bovenvermelde ciifers, aldus gaat het verslag verder, maar dit resultaat zou stellig niet zijn bereikt, in dien onze verschillende toezichthoud- sters en toezichthouders zich niet zoo veel moeite getroostten om de aan hun zorg toevertrouwde gevallen te doen slagen, waarvoor wü hier aan hen on zen hartelijken dank brengen, die ieder moet beschouwen als te ziin persoon lijk betuigd. Enkele speciale gevallen worden even apart belicht o.a. een groep kampeerende jongelui voor welke tot voorwaardelijke niet-vervolging besloten werd. en een voorwaardelijk veroordeelde onder toe zicht van het Heldersch bestuurslid, den heer P. H. L. Maas. voor wien op eipen verzoek verlenging van den proeftijd werd verkregen. In het Bestuur kwam geen verande ring, de beide periodiek aftredende be stuursleden. mevr. M. de BoerJong- kees en den heer P. H. L. Maas werden herkozen. Op de bestuursleden wordt een beroep gedaan, wat meerdere activi teit te ontwikkelen ten aanzien van het winnen van nieuwe leden. Dit is daar om zoo gewenscht, omdat van verschil lende gemeentebesturen bericht in kwam, dat óf de tot nu toe verleende subsidie werd ingetrokken óf belangriik gereduceerd, zoodat onze inkomsten vootdurend in omvang slinken. PERCY A. ROCKEFELLER. t Een neef van John D. Percy A. Rockefeller, directeur van de National City Bank of New York, een neef van John D. Rockefeller, is over leden na een maagoperatie. Hij was 56 jaar Oud en gold voor één van de rijkste mannen in de Ver. Staten. Geen overeenstemming tusschen patroons en arbeiders. Na een conferentie van 4 uur is Dinsdag te Cardiff bekend gemaakt dat patroons en werknemers niet tot overeenstemming gekomen zijn nopens het geschil in het Zuid Welsche mijngebied. Minister Ernest Brown heeft nu beide partijen verzocht afzonderlijk met hem te willen confereeren op Donderdag a.s., de patroons 's middags, de vertegenwoor digers der arbeiders 's morgens. Een rooversbende vernietigd. Blijkens een niet-officieel bericht uit Moekden hebben Japansche en Mantsjoe- rijsche troepen een Chineesche roover- bende, die de laatste maanden vele aan vallen op de treinen had uitgevoerd, na een zwaar gevecht vernietigd. De Chi- neezen verloren 200 man aan dooden en gekwetsten; de soldaten drie officieren en 69 man aan gesneuvelden en gewonden. De Oostenrijksche kwestie. OostLocarno Beide op het doode punt. De Fransche bladen zijn niet voldaan over den loop van de gisteren gehouden besprekingen te Genève. In de Echo de Paris schrijft Pertinax, dat de Oosten rijksche kwestie op het doode punt is gekomen, daar de Italiaansche regeering in Midden-Europa de vrije hand wil houden. Hoe sterk ook de wensch der I ransche regeering is, om met Mussolini tot over eenstemming te komen, toch is het voor haar onmogelijk, Italië hierin tegemoet te komen. Evenals eenige andere bladen, merkt de Echo de Paris op, dat Barthou, bij gebrek aan beter, zich er waarschijnlijk toe zal beperken, van Italië en Engeland een herhaling te krijgen van de reeds op 17 Februari j.1. afgelegde verklaring ten gunste van de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Aan de landen der Kleine Entente zal verzocht worden, zich hierbij aan te sluiten. Bq zijn aanstaande bezoek te Rome zal Barthou trachten, de Italiaansche regee ring tot een wijziging van haar huidig standpunt te bewegen. Ook de Oeuvre is niet tevreden en ver klaart, dat Italië een hegemonie van de sterke landen wil vestigen. De Matin richt zich vooral tegen de houding van Zwitserland. Volgens de Parijsche bladen hebben ook de besprekingen tusschen Barthou en Litwinof geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. De onderhandelingen over het Oost-Locaruo-pact zijn op het doode punt gekomen, daar het antwoord van Polen nog niet ontvangen is. Barthou is van meening, dat een samen werking tusschen Frankrijk en Rusland de betrekkingen van Frankrijk met Polen niet behoeft te schaden- Men moet echter maatregelen nemen om eventueele na- deelen te vermijden en tot overeenstem ming te komen. Als leider van de N.R.A. Reuter meldt uit Hyde Park in den staat New York, dat generaal Johnson, de leider van de N.R.A., is afgetreden. Reuter meldt nader: President Roosevelt heeft Johnson s ontslag aanvaard. Het aftreden van generaal Johnson, als leider van de N.I.R.A., wordt in de ge- heele Amerikaansche pers met voldoening besproken. Daar Johnson herhaaldelijk door uitlatingen, die tot misverstand aan-' leiding gaven, naar alle kanten onrust heeft gezaaid, voelt men zich thans, vooral in de zakenwereld, opgelucht. DE REDE VAN DOUMERGUE. Verzet van de ambtenaren. De rede van Doumergue over de staats hervorming en de nieuwe voorschriften voor ambtenaren, heeft, naar Reuter meldt, bij de verschillende ambtenaarsbonden een hevig verzet ontketend. Reeds zijn vele protestmoties ingediend. Amnestie. Naar aanleiding van de geboorte van prinses Maria Pia heeft de Koning een algemeene amnestie afgekondigd. Allo geldboeten en gevangenisstraften tot 2 jaar worden kwijt gescholden. Straffen van langeren duur worden ipet 2 jaar tekort. De amnestie geldt in het bijzonder voor het misdrijf van ongeoor loofde emigratie en het laten varen der nationaliteit. Uitgesloten van de amnestie zijn spionnage, misdaad tegen opkomend leven, moord, berooving en bedriegelijke handelingen. De amnestie geldt voor alle misdrijven, die tot 24 September zijn be gaan en is van toepassing ook op mili tairen en voor vergrijpen jegens de finan- cieele wetgeving. De Inlandsche echtgenoot heeft de moordenaars omgekocht. De moordzaak-Born, waarbij een ge- pensionneerd machinist van het bagger- wezen gewurgd is, is thans tot klaarheid gekomen. De vrouw van Born (uit vorige be richten blijkt, dat dit een Inlandsche is) was door allerlei transacties in geldver legenheid gekomen. Ten einde hier uit te geraken had zij haar kostbare siera den verpand en daarvan imitaties laten maken om de verdwijning van de echte stukken niet aan wijlen Bom te laten blijken. Door tusschenkomst van den pleeg vader der vrouw werd een doekoen (In- landsch waarzegger en raadgever) opge zocht, die van de vrouw de opdracht kreeg om mannen aan te werven voor het plegen van den moord op Bom. De- doekoen nam hiervoor drie mannen aan, terwijl de vrouw voor den moord een belooning van f 400 toezegde. Op den avond van den moord-nacht werden de bewuste mannen door Born s vrouw in een zijvertrek verborgen, tot dat haar man sliep. Toen deze in rust was, kwam de vrouw naar buiten en liet de 'mannen in de slaapkamer. Hierop bedreven dezen den moord door wurging. De vrouw keerde onmiddellijk na den moord f 100 voorschot uit. Twee van de aanvallers bonden hierop de vrouw vast om het te doen voorkomen alsof ook tegen haar geweld gebruikt was. Daarna ging de baboe naar de politie om deze te waarschuwen. Born's vrouw heeft bekend en is thans in preventieve hechtenis gesteld. De daders van den moord zijn gearresteerd. (Aneta). Zee-officier het slachtoffer. Soerabaja. Zondagmorgen is de lui tenant ter zee 2de kl. K. Dankmeyer, met zijn auto, welke een groote snelheid had, tegen een trampaal gebotst. Hij bekwam een schedel breuk en zijn borstkas /erd ingedrukt. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De in de auto zittende mej. Stapper uit Trétés werd minder ernstig gewond. (Aneta). Binnenland Nog een kind overleden. Het meisje J. Reynders, een der slacht offers van den brand in het r.k. vakver- eenigingsgebouw te Hilversum, behoorde aanvankelijk tot de niet-ernstige patiënten en daarom werd zij thuis verpleegd in de ouderlijke woning aan den Boschdrift. Dinsdagavond is haar toestand verergerd. Zij kon niet meer naar de r.k. ziekenver pleging worden overgebracht. Gisteren morgen om half twaalf is zij overleden. Het oordeel van een deskun dige over het ontstaan van den brand. In verband met den brand in Hilversum heeft B. D. een onderhoud gehad met den heer Max de Haas, van de Nederl. Film associatie. De ernstige filmbrand in Hil versum, aldus de heer de Haas, geeft aan leiding om er met den meesten nadruk op te wijzen, dat dergelijke ongelukken niet alleen door de volmaaktheid van de tech niek, maar vooral door de veredelde che mische samenstelling van het materiaal tegenover het brandgevaar niet meer be hoeven voor te komen. Sinds geruimen tijd bestaat het zgn. „non-flamm"-materiaal, eén onontvlambaar positief, dat brandge vaar vrijwel tot het nulpunt terugbrengt. Alle hier te lande opgenomen flims voor koffer-kino-doeleinden kunnen op dit ma teriaal worden afgedrukt. Het Haagsche gerechtshof heeft giste ren arrest gewezen in de zaak tegen den gewezen notaris M. J. F. F. P. te 's Gra- venhage, thans ged., dien de rechtbank te 'sGravenhage wegens verduistering, meermalen gepleegd en wegens valsch- heid in geschrifte, gepleegd in een authen tieke akte, bij herhaling, heeft veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Het hof vernietigde het vonnis van de rechtbank, alleen voor wat de straf be treft, en veroordeelde thans verdachte tot drie jaar en zes maanden gevange nisstraf. Een aanhouding te Haarlem. Twee scholieren hebben bij de politie aan gifte gedaan, dat Zaterdag tijdens een wed strijd op het gemeentelijk sportterrein aan de van Oosten de Bruynstraat uit hun kleeren, die in het kleedlokaal hingen, twee beurzen zijn ontvreemd. Deze bevatten ongeveer 2.20. Dinsdagmiddag deelde de terreinbe waker aan de politie mede, dat wederom twee beurzen werden vermist. Er werd direct een onderzoek ingesteld en dit leidde tot de aan houding van een 14-jarigen jongen. Hij werd naar het politie-bureau overgebracht waar hij bekende Dinsdagmiddag drie beurzen uit het kleedlokaal te hebben weggenomen inhoudend een bedrag van 2 gulden. Dit had hij nog in zijn bezit en werd in beslag genomen. Voorts bekende de jongen op verschillende data beurzen te hebben getolen uit het kleedlokaal van de voetbalclub „Edo" en het terrein van Haarlem. Bij een huiszoeking werd onder den vloer van de ouderlijke woning zes beurzen gevon den benevens een zaklantaarn, die de jongen ook van genoemde sportterreinen had gesto len. Alles is door de politie in beslag geno men. Tegen den jongen is proces-verbaal op gemaakt. VERDRONKEN. Het twee-jarig dochtertje van den heer H. is bij de ouderlijke woning aan den Noord- weg te Wateringen bij het spelen in een sloot geraakt en verdronken. Gistermiddag is het 2-jarig zoontje van de familie G. Ipema te Eelde, toen het eed oogenblik aan de aandacht der ouders ontsnapt was, in een tobbe met water gevallen en verdronken. Maandag is in een wtedie zjCh dam een vrouw gearresteerd. het schuldig zou hebben t. 261 bis van misdrijf omschrevenn het Wetb. v. Strafrecht. vgn on. Haar slachtoffer, een - gevolgen eeveer twintig jaar, is aan ae u van de behandeling overleden. DE VERDWENEN COLLECTANT. Zaterdag U te collecte gehouden ten bate Eenjonge- va„ de stichting Zonnestr man. zekere t>. a. j. Maar toen lectant dapper mee gehoipe rijn busje vol was besloot hemd nader dan de rok J j_ de bus niet terug te brengen- Het col lecte-comité is eens bij W. thuis ga informeeren, maar toen bleek dat n.et alleen de collectebus, maar dat oo^de collectant verdwenen was. De P met een en ander op de hoogte gebracht Buitenland Er zijn thans in New Jersey drie vrou wen opgespoord, die de bewering van den gevangene Paulin kunnen bevesti gen, dat deze Hauptmann kent. Er zijn instanties, die beweren, dat er overeenstemming bestaat tusschen de voetsporen van Hauptmann en die wel ke in den nacht van de ontvoering in de buurt van Lindbergh's buitenverblijf zijn ontdekt. xi Hauptmann's advocaat, Fawcett, heelt verklaard, dat zijn cliënt hem heeft mee gedeeld, dat men hem 20,000 dollar ge leend had. De advocaat sprak het ge rucht tegen, dat er dreigbrieven waren ontvangen ten aanzien van de vrouw en het kind van Hauptmann. Hij las ver der een brief van den gearresteerde voor, waarin deze de hoop uitspreekt, dat de waarheid spoedig aan het licht moge komen. Hij hoopt, dat de verdenking te gen hem spoedig zal vervallen. Bij een huiszoeking in de woning van den, in verband met de Lindbergh-affai- re gearresteerden Hauptmann, heeft de politie een stuk van een houten schot in beslag genomen, waarop het adres en het telefoonummer van Lindbergh's tus- schenpersoon, Condon, geschreven wa ren. Het stuk schot werd door de poli tie aan den rechter van instructie over handigd. Hauptmann verklaarde voor den rech ter, dat hij dit adres en telefoonnummer had opgeschreven omdat hij belang stel de in het geval Lindbergh. Hauptmann is waarvan men hem ook moge verdenken een man met groot zelfbedwang en met stalen zenu wen. De Amerikaansche politie ver staat opperbest de kunst om onwillige of hardnekkige verdachten aan het spre ken te krijgen; het heeft daarvoor de methode, bekend als de „ondervraging in den derden graad". Dit is een ver- hoor-zonder-einde, waarbij men den on dervraagde fysiek en moreel zóó uitput, dat hij tenslotte geen weerstandsvermo gen meer heeft. Indien Hauptmann medeplichtig is geweest aan de ontvoering van Lind bergh's kindje of aan de daarop ge volgde pogingen tot geldafpersing, heeft hij zich boven verwachting sterk be toond tegenover deze ondervraging in den derden graad. Maar.... de politie is ook niet van gisteren en zij heeft een nieuwen truc bedacht om den man te schokken. Indien zoo redeneert zij Hauptmann de baby van de Lind bergh's heeft vermoord, moet het ge- krijt van een andere baby hem toch uit zijn evenwicht brengen. De man houdt n.1. ontegenzeggelijk veel van zijn eigen jonge kindje. Welnu, men overweegt om in de buurt van zijn cel jonge kinderen zó lang te laten schreien tot hij be kent. Misschien zal men ook een plaat laten afdraaien, opgenomen van een schreiende baby. Die plaat kan men dan net zoo lang laten afloopen als men wil. Kolonel Lindbergh, die zich per vlieg tuig op weg heeft begeven naar New York, heeft het nachtgoed bij zich, dat zijn kindje aan had op den avond der verdwijning en dat naderhand als be- wqsstuk gevoegd was bij den brief aan hem, waarin de afpersers geld eischten voor de teruggaaf van het kind. Opnieuw geld van den losprijs gevonden. De groote jury in het district Broux, ,-Jdtis meldde Reuter gitera vond uit New-York, heeft formeel besloten Hauptmann in staat vari beschuldiging te stellen wegens afpersing, na- 9"loute" deuren 'n lange verklaring van Lindbergh had aangehoord. Lindberqh en Hauptmann zijn niet geconfronteerd. Haupt mann blijft ontkennen op eenigerlei wijze bij de ontvoering van het kind van Lindbergh in het iTJ2, 21,n e" 9eeft Slechts toe' dat hii in het bezit is geweest van het geld. dat men van d™fV°n "i^t en dat afk°mstig was D* nZ T,S' die" Lindbcrgh betaald heeft. it geld is hem overhandigd door zekere Fi- scher, die sindsdien overleden is m.n H9eVa!19eniSa!ltoriteiten v«Waren. dat De politie heeft gisteren in de garaqe van Hauptmann onder een vloer een nieuw be drag gevonden, dat afkomstig is van den los prijs; verder vond zij er een geladen automa tisch pistool van Duitsch maaksel. ZWARE SNEEUWVAL IN MAROKKO. Zweedsch stoomschip in stormweer op de Noordzee. Het Zweedsche stoomschip „Vega" Va_ de reederij Falkvik te Solvesborg, op Wcg Malmo naar Jersey, is Dinsdagmiddag als 2 legger den Nieuwen Waterweg binnengek£ komen en opgevaren naar Rotterdam. Hei schip heeft tijdens stormweder op de Noord zee twee-derde van de deklading hout ver loren. Voorts is een staaldraad in de schroei verward geraakt, zoodat het schip slechts on halve kracht kon varen. Bovendien is 4, kapitein van het schip. Nilson, genaamd, tij. dens den storm over boord geslagen en ver^ dronken, zoodat de 1ste stuurman het com mando heeft overgenomen. Een vlam uit den grond. Op een der plaatsen waar de toegangeil tot de mijn te Wrexham afgesloten waren, is gistermorgen plotseling weer een vlam uit den grond geschoten die een in d« nabijheid werkend arbeider zoo ernstig trof dat de man met zware brandwonden ijlings naar een ziekenhuis vervoerd moes] worden. De vlam doofde later bij gebrek aan voedsel vanzelf uit. Uitdeeling De eerste uitdeeling aan de familio der slachtoffers is reeds Dinsdag gehouden, omdat vele families zonder eenige con tanten zaten. Op Vrijdagavond was hel n.1. betaaldag en de meeste arbeiders hadden dan geen tijd meer 01» naar huis te gaan en namen hun loonzakjes mea naar beneden in de mijn om dan Zater dagochtend naar huis te gaan. Slechts enkelen hadden de gewoonte hun vrouwen aan het kantoor te laten komen en haa het loon mee te geven. Natuurlijk zijn al deze loonzakjes ver loren maar de directie heeft verklaard dat zij alle getroffen families het volle loon van deze week nogmaals zal uitbe talen. De Br. draadlooze dienst geeft een andere lezing van het ongeluk, volgens welke een ontploffing plaats had, waar door de afsluiting van cement voor één der gangen werd weggeslingerd. Een mijn werker, die in de buurt stond, werd door neervallende steenen getroffen en gedood. Een nationale plechtigheid. De nieuwe Cunarder, het schip van 73.000 ton gewicht, dat 1018 voet lang, 112 voet breed is en twee maal de lengte van Buckinghain palace heeft, het groot ste schip ter wereld, dat al weken lang alle journalist-bn van dit eiland aan den praat gehouden heeft, is dan te water gelaten. De hemel heeft voor een gewel digen stortvloed van regenwater ge zorgd, maar dit is dan ook de eenige kleinigheid, die aan de met spanning verwachte plechtigheid eenig afbreuk heeft gedaan en zelfs deze regen kan men met eenigen goeden wil als een heilvoorspellenden waterdoop beschou wen. De nr. 534, die van nu af de Konin gin Marie zal heeten, zou niet door zulle een nationale voldoening omgeven, te water zijn gegleden, wanneer de aan bouw in 1913 niet stop gezet was en ge durende bijna anderhalf jaar stop gezet gebleven was. Nu de staat financieel zoo gul geholpen heeft, was het schip een zaak vna nationaal prestige geworden, waartoe het zes maal zoo gewichtig werd, daar het ook het grootste schip ter wereld is. Het gevaarte zag er in het grjjsnatte Schotsche weer vervaarlijk uit, alsof het door zijn gewicht best met een vaart naar beneden kon duiken en tientallen meters diep den bodem in boren. Niets daarvan gebeurde. Toen de Koning zijn de geheele wereld overgolfde rede had uitgesproken en de Koningin het schip haar eigen naam had gegeven en een flesch Australische wijn te pletter ge slagen was, gleed de Koningin Marie op een zachtaardige goedgemanierdo wijze het watei; in, alsof het zich onmiddellijk dien damesnaam waardig wou maken. Het heele geval duurde, toen het glijden eenmaal begon, maar 67 seconden eil niet meer dan 20 yards van den oever stak zij haar grooten neus weer in de lucht. Het te water gaan zag er naar uit, alsof het niet noodig was gewusst ijzeren kettingen tot een gewicht van 2500 tons vier voet hoog op te stapelen, teneinde de vaart van het schip te bre ken. Iedereen was natuurlijk buiten zich zelf van ontroering of opwinding. Men behoeft zelfs geen Engelschman, enkel maar een mensch te zijn, om zich een oogenblik met het gevaarte te vereenzel vigen en trotsch te worden. Voor het overige is de nieuwe Cunarder nog lang met klaar voor de vaart. Dat duurt nog wel tot 1936 voor het schip klaar is en za' Ar ongetwjjfeld nog wel een nieuw feestje gevierd worden. N. K. Crt. Een zusterschip op stapel. De president-commissaris van de Cunard White Starlijn heeft gisteren, 11a de te waterlating van de Quecn Mary, zooals algemeen verwacht werd, meegedeeld dat de Cunard-White Star-lijn een zusterschip van de Queen Mary zal laten bouwen van precies dezelfde afmetingen, om het succes te verzekeren, dat met de in ge- ruikneming van de Queen Mary bfegor- nen was.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6