Uit oude tijden. Ingezonden Advertentiën. DRUIVf N CADEAU Kerkgangers bijna gestikt. de slang te hastings gevangen. de mijnramp te wrexham. een monument voor ver ongelukte soldaten van het vreemdelingenlegioen. Diefstal van kostbare oude munten. Weer een Russisch- Japansch grensincident. kinderen met politieke namen. Goudvelden in Canada. de bijbel De veiligheidscampagne in Engeland. Een toren van 2000 M» Een wandeling van 100.000 K.M. De toren van Pisa in gevaar? Een hek van 400 kilometer pressard met den dood bedreigd. een ernstig auto-ongeluk. Deze dwaze wereld. Verduistering door gemeente-ontvanger. LUCHTVAART De Postvluchten van en naar Indië- Vliegongeluk op Soesterberg. speldjesdag Wat voor weer vandaag? lob Stoomvaartberichten A. LAAN, tweéde blad HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1934. 7 In een kerk te Christchurch (bij Auck- cl) in Nieuw Zeeland, verbaasde het Jr n dominee, dat onder zijn preek zijn pchoor merkwaardig stil was. Tot zijn -clirik ontdekte hij, dat de heele gemeente •n slaap gevallen was. Hijzelf echter vuelde ook een groote loomheid over zich komen. Hij kwam toen tot de ontstellende ontdekking, dat do kerk gedeeltelijk ge vuld was met koolmonoxyde. Het gas rijende als verlichtingsbron van lampen •ii de kerk, welke door onbekende oorzaak «aren uitgegaan, terwijl de gaskraan opengebleven was, zoodat het gevaarlijke «as de kerk binnen stroomde. Doordat ri'. dominee het noodlottig resultaat bij tijds bespeurd had, redde hij het leven van zijn toehoorders. De slang, die verleden week uit zijn kooi was ontsnapt en de bewoners van H istings een week lang in angst heeft gehouden, is Maandag in diepen slaap gevonden en gevangen. De slang is 3 m. lang en weegt ruim 50 kg. I Weer een ontploffing. Er is gisterenochtend weer een ont ploffing geschied in de Gresford-mijn te vy xhum. Er zijn nu waarschuwingen c laatst voor de menschen om uit de I t van de mijn te blijven. openbare bijdragen voor de nabe- p a iden van de slachtoffers loopen al in de duizenden. Feaier meldt uit Oran: O den rand van het ravijn, waarin P ,e maanden geleden 570 soldaten van I Vreemdelingenlegioen tengevolge van spoorwegongeluk om het leven kwa- p 1, heeft men een monument onthuld. ij de plechtigheid werd het woord ge- vi d door den onder-prefect van Tlemcen, o indertijd de reddingswerkzaamheden le de. H; kapel van het Vreemdelingenlegioen st 'de een treurmarsch. Te Parijs is gisternacht ingebroken bij bekenden muntenverzameiaarBonbey, v ns huis dicht bij den grooten Boulevard 1 c Er zijn munten gestolen uit de periode 1 Constantijn den Grooten tot het einde v 1 den Byzantijnschen tijd en uit den t;j 1 van Lodewijk XIV. De gestolen munten h bben een waarde van '/j millioen fran- k n. De inbrekers moeten uiterst behoed zaam te werk zijn gegaanncch in het teg noverliggende politiebureau, noch in h ;t huis zelf is iets van het ongewenschte bezoek gemerkt. N^üER OP LAST VAN EEN BLANKE VROUW DOODGERANSELD. Te Nairobi stond Dinsdag de weduwe van majoor Geoffrey Selwyn terecht, die in de omgeving van Nairobi een groote boerderij heeft en er van beschuldigd wordt in Juni een neger te hebben laten 00 >dranselen. Als medeplichtigen stonden vijf negers terecht van een anderen stam dan die van het slachtoffer. Er waren in Juni op de boerderij van mevrouw Selwyn koeien gestolen, in verband waarmee zij eenige negers liet gevangennemen en naar h n's brengen, waar vier knechts de arres- ta .ten vasthielden en een vijfde in op- c acht van mevrouw Selwyn de arrestanten met een stuk rubber ranselde. Het stuk rubber werd stukgeslagen, waarna de laatste arrestant met een leeren riem zoo- dmig geranseld werd, dat hij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht waar hij aan de gevolgen overleed. Uit Harbin wordt gemeld, dat er weer een Russisch-Japansch grensincident is Vl rgevallen. en Russisch militair vliegtuig, met een ng bommen en machinegeweren aan boord en uitgerust met een radio-instal latie, is bij het grensstation Mantsjoeli door Mantsjoerijsche soldaten overmees terd. Het vliegtuig was in den nacht om onbekende redenen geland; de vliegers ï'jn door de Mantsjoerijsche autoriteiten m arrest gesteld. ZE/.JJ ,1EN JAAR LANG MET EEN GRANAATSPLINTER IN HET LICHAAM. Rudolf Irere,%en Italiaansch soldaat, le ln wereldoorlog een schot in zijn ^ec 1 terclij had gekregen, werd één dezer ■'gen gekweld door hevige pijnen in ZlJn linkerheup. Ue doctoren konden echter niets bij- °n. ers ontdekken. Daar de pijnen toch boel ,a^.n'1'e'clen» kwam hij op het denk- «lat de wond uit 1917 er de oorzaak »an kon zijn. Rali i'1 n.'.euw medisch onderzoek bracht in 'd t dat een stl|k granaatsplinter j,ac) 'e '7 jaar zijn lichaam doorkruist vonr C(n--nu aan den anderen kant te De kwam' «n RuHni'ftl werdoPerat'ef weggenomen bij zii l'lere bewaart hem nu trotsch verzameling oorlogssouvenirs. HOOG SPEL. Anselme Dubols scheldt er .ee uit De ex-onbekende wedder, die der ver betering van het paardenras een buiten sporig goed hart toedroeg en inderdaad Anselme Dubois schijnt te heeten, is op aandrang van zijn familie met zijn proef nemingen van «zekere winst» dank zij een aangeduide methode opgehouden. In één week verloor hij meer dan 300.000 frank, nog weinig met betrekking tot de inzetten, welke volgens de Matin 500.000 tot een millioen per dag beliepen. Hij is in den schoot van de zijnen terug gekeerd, en zijn zoon verzekert, dat zijn gezondheid uitstekend is. Men kon eraan twijfelen. De aartsbisschop van Athene heeft ouders verboden hun kinderen politieke namen te geven. Dit is gedaan, omdat pasgeboren babies namen kregen als Lenin, Stalin, Bolsjevikia, Sovjetia, De- mocratia, Vassilia monarchie), enz. De aartsbisschop heeft aan alle pries ters verzocht, kinderen die dergelijke na men dragen, niet te doopen. POMPEJI BIJ nacht. Pompeji, zoo meldt Vaz Dias, wordt binnenkort weer een attractie rijker. Uit Napels wordt namelijk gemeld, dat de antieke stad weldra ook bii avond en des nachts te bezichtigen zal zijn. Een zeer ingenieus verlichtingss.vsteem zal Pompeji op zeer suggestieve wüze illumi- neeren. Het effect der verlichting is bij zonder fraai, doordat de lampen onzicht baar blijven, zoodat niets de stemming in dit klassieke centrum stoort. WAT DE FEESTVIERING VAN het GOUDEN JUBILEUM VAN JOHAN- NESBUG ZAL KOSTEN. Het initiatief van de feestviering van het halve eeuwfeest van de goudstad Jo- liannesburg gaat uit van den gemeente raad. De hoofdgedachte van B. M. Bel- lasis, den organisator van de Wembley- en de Argentiinsche tentoonstelling, die zijn medewerking heeft toegezegd, is, om een voorstelling te geven van den groei van den Witwatersrand sedert de ontdek king van goud. De kosten worden ge raamd op een kwart millioen pond, waar van een groot gedeelte uit de inkomsten zal terugvloeien. De gemeenteraad van Johannesburg wil 50.000 der kosten waarborgen, waar voor met toestemming van den admi nistrateur een leening zal worden aange gaan. De rest van het benoodigde bedrag moet door de regeering, de gemeenteraden van den Rand en openbare lichamen wor den gegarandeerd. In het Little Long Lac-gebied aan den Noordoever van Lake Superior, aan de westelijke zijde, is, naar Vaz Dias uit Ottawa meldt, iets in den geest van een ouderwetsche goldrush ontstaan door de ontdekking van een paar riike goudvelden. De jacht naar goud wordt koortsachtig voortgezet in een gebied van 56 mijlen lengte bii 16 miil breed te. In dit gebied zijn sedert Januari dui zenden claims geregisteerd. In Septem ber zijn 450 nieuwe claims aangevraagd. Goudzoekers, geologen, en anderen trek ken zoo snel mogelijk naar de goud streek. Er zijn zelfs menschen, die per vliegmachine zich derwaarts begeven, doch de meesten reizen per kano de Sturgeonrivier op. Men kan thans nog niet de juiste waarde schatten van de goudontdekking, doch de regeering van Ontario heeft haar geologen opdracht gegeven een onderzoek in te stellen en een rapport uit te brengen. Een direct resultaat der goldrush is, dat er in de stad Port Arthur vrijwel geen werk- loozen meer zijn, daar ieder, die zonder werk was, zich naar de nieuwe mijn streek heeft begeven of werk gevonden heeft bii firma's die handel drijven met deze goudzoekers. De verspreiding in 1933. Het jaarlijksch rapport van het Britsche en Buitenlandsche Bijbelgenootschap meldt, dat het vorig jaar 10.933.203 bijbels door het ge nootschap uitgegeven zijn, hetgeen een stij ging ten opzichte van het voorafgaande jaar beteekent van 315.733. De Bijbel werd in 11 talen vertaald, 9 in Afrikaansche talen, 1 ln de Zigeunertaal en 1 in een Australische inboorlingentaal. In totaal is de Bijbel thans vertaald in 678 talen. De Belisha-bakens in werking, De eerste 26 weken van de nationale vei ligheidscampagne zijn gisteren gesloten en het resultaat, alhoewel verre van schitterend, is toch een vooruitgang bij hetzelfde halfjaar van 1933; alleen in April waren er meer dooden, maar in Augustus 50 minder en in totaal 200 minder. Het aantal van de vorige' week was echter nog 150 dooden en 5555 gewonden. Op verscheidene punten te Londen, waar gisteren reeds „Belisha-bakens waren aan gebracht, zag men gisteren voetgangers hun recht van voorkeur uitoefenen. In de meeste gevallen waren het dames, die kordaat van de stoep stapten en het rijverkeer beduidden te stoppen tot zij den overkant hadden bereikt. Het bleek, dat de woorden van den minister, dat voetgangers steeds het recht van voorkeur hadden, door vrijwel alle autorijders gelezen waren, want nergens hebben zich conflicten voorgedaan bij de uitoefening. Bij Parijs voor luchtbescherming. Uitvoerbaar? Twee deskundigen hebben een redacteur van Excelsior verzekerd, dat het vermelde voornemen tot den bouw van een twee dui zend meter hoogen fort-toren te Issyles-Mou- lineaux bij Parijs voor de luchtbescherming uitvoerbaar is. Men stelle zich voor een ont zaglijk suikerbrood van gewapend beton op een voetstuk van 400 m lengte en breedte die van de Esplanade des Invalides met een middellijn van 210 m aan de basis het zou niet geheel binnen de Place de 1'Etoile gaan en hooger dan zes op elkander gestapelde Eiffeltorens. Men weet, dat er drie platformen moeten komen, op 600, 1.300 en 1.800 m hoogte. De bedoeling is te voorzien in de bij de jongste luchtmanoeuvres boven Londen en Parijs ge bleken leemte in de afweermaatregelen. De verdediging te land of uitgaande van den bodem laat zich te gemakkelijk door een aan val, zelfs van gesignaleerde en gelocaliseerde vliegers verschalken. Van die platformen moeten de toestellen elk oogenblik kunnen vertrekken. Het spreekt van zelf dat deze omgangen overdekt moeten zijn. Behalve loods-steigers voor vliegtuigen moe ten zij er ook ware centra voor worden met ruimten voor personeel, bureaux, magazijnen enz. De leek vraagt zich tegenover dit ver metele plan af, of deze moderne toren van Babel ten aanzien van vijandelijke vliegers of een super-dikke Bertha niet al te kwetsbaar zou zijn... Te Sydney is onlangs een jonge man aan gekomen, die mededeelde, dat hij juist 100.000 km te voet afgelegd had. Hij heet Albert Erward Cruise, maar laat zich altijd „Buck" noemen. Buck is 26 jaar oud en komt uit Brisbane. Vandaar uit ging hij zes jaar geleden op stap. Hij heeft Europa, Azië en Australië te voet bezocht. „In elk land heb ik vriendenverklaarde hij, „behalve in Amerika, want daar ben ik nooit geweest". Buck beweert verder, dat iemand, die ge woon wandelt nooit 100.000 km in zijn leven kan afleggen. Want hij loopt niet gewoon. Toen hij op een tocht door Midden-Austraiië eens zeven weken bij de Kookadastam verblijf hield, heeft hij daar de juiste manier van loo pen geleerd. „De beweging moet uit de heu pen voortkomen", zegt hij. Gedurende zijn reizen heeft hij ongeveer 60 paar schoenen versleten. Hij spreekt vier talen vloeiend en zes andere goed genoeg om zich onderweg verstaanbaar te maken, maar nu schijnt zijn wandellust bekoeld te zijn. Te Weenen ontmoette hij een aardig Weensch meisje, waarmede hij van plan is te trouwen, als hij in Europa terug is. O Prof. Cictonetti, die gedurende de laat ste vijftien jaar de gedragingen van den scheeven toren van Pisa heeft gadegesla gen, heeft onlangs bij de regeering een rapport ingediend, waarin hij constateert, dat gedurende de laatste dertien jaar de toren steeds verder is gaan overhellen, en dat de laatste twee jaar een versnelling in deze beweging is waar te nemen. De versterkingen, die aangebracht zijn, om den toren in deze beweging te stuiten, hebben niet de gewensclite resultaten ge had en de onlangs door Cicconetti waar genomen versnelling heeft gevaarlijke af metingen aangenomen. Cicconetti heeft geadviseerd om niet langer het carillon te bespelen, terwijl ook het bestijgen van den toren verboden moet worden. Tegen invasies van rendieren uit Finland. Sedert het midden van de vorige maand hebben Finsche en Noorsche gedelegeer den te Helsingfors geconfereerd over verschillende zaken, die met de in Fin marken veelvuldig voorkomende invasies van rendieren uit Finsch-Lapland verband houden. Het is onmogelijk, de rendieren steeds zoo te laten bewaken, dat zij niet op een gegeven oogenblik kans krijgen, om in troepen van soms honderden stuks er van door te gaan, en deze invasies geven telkens weer aanleiding tot allerlei geharrewar tusschen de eigenaars der rendieren en de boeren en bezorgen aldus de locale autoriteiten van beide landen het noodige werk met het opvangen, identificeeren en terugbrengen van de rendieren en met het innen van de boeten vooral. Men is het nu eens geworden over de te nemen maatregelen. Daar het afsluiten van de Finsch-Noorsche grens voor ren dieren het eenige afdoende middel schijnt te zijn, om voortaan invasies van deze mooie en krachtige, maar vaak ook lastige dieren te voorkomen, zal er nu een ste vige en hooge afrastering gemaakt worden, die een lengte krijgt van ongeveer vier honderd kilometer en dus, volgens een Noorsch blad, alleen maar door den Chi- neeschen Muur overtroffen wordt. Beide landen zullen de kosten van deze afras tering, die op een kleine 500000 Noor sche kronen geschat worden, dragen en men berekent eerst over een jaar of zes' zeven met het werk klaar te zijn. Het hek wordt gemaakt van op drie meter afstand geplaatste palen, waartusschen ijzerdraad gespannen wordt. De onderste draden komen dicht op elkaar n de b< v :nste wordt op een hoogte van bijna twee meter aangebracht. Om practische redenen zal het hek het verloop van de grens niet nauwkeurig volgen en evenals de tientallen kilometers lange hekken, die sedert eenige jaren hier en daar voor hetzelfde doel aan de Zweedsch-Noorsche grens zijn geplaatst, zoo loopen, dat het ook in den winter, wanneer de sneeuw dik ligt, een bevredigende afsluiting vormt. Commissaris Pressard, van de Surété Nationale te Rijssel, heeft een brief uit Parijs ontvangen, waarin hij met den dood wordt bedreigd. Men vermoedt, dat dit schrijven afkomstig is van een der bendeleden van Mariani, die Pressard wil bewegen zijn onderzoek in deze corrup tie-affaire te staken. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is op den hoofdweg naar Dormagen een auto in volle vaart tegen een boom gereden. Van de zeven inzittenden werden drie gedood. Op de Synode van de Congregatio- nalistische kerk heeft bisschop T. James Dinsdag een beroep gedaan op predikanten en gemeenteleden om te willen helpen bij de bestrijding en verandering van op vattingen »van deze dwaze wereld, die iju zoover gekomen is, dat zij het leven in een kruitmagazijn met de lucifers bij de hand, de eenige doeltreffende methode acht om den onderlinge vrede te bewaren». Deze woorden lokte minutenlang ap plaus uit. Binnenland GARANTIEREGELING VOOR VARKENS. In de week van 1 tot 6 October kunnen 100.000 varkens in de gewichtsklasse 80—100 kg aan de Veehouderijcentrale ter levering worden opgegeven. Bij afne ming zal dan later 35 ct. per kg levend gewicht worden betaald. De rechtbank te Roermond heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaak tegen P. W. S., ontvanger der directe belastingen te Horst, wien primair ten laste was gelegd, dat hij in de jaren 1927 toten met 1933 als ontvanger een bedrag van ongeveer f 10.000, den Staat toebehoorende, had verduisterd, althans dat hij opzettelijk heeft toegelaten, dat deze gelden verduis terd werden. Bovendien vermeldde de dagvaarding, dat verdachte omstreeks 7 December 1933 van een bedrag, groot f 1315.68, gestort door den belasting plichtige Th. P. M. R. te Horst, f 300 heeft verduisterd. S. werd veroordeeld tot i'/t jaar ge vangenisstraf met aftrek van de voor- loppige hechtenis. De eisch was 2'/2 jaat\ i 1 1 Terugreis. Pe «Pelikaan* is 26 Sept. van Caïro vertrokken en denzelfden dag te Boeda pest aangekomen. De «Oehoe* is 26 Sept. van Batavia vertrokken en denzelfden dag te Singa pore aangekomen. Heenreis. De «Havik» is 26 Sept. van Calcutta vertrokken en denzelfden dag te Bangkok aangekomen. Twee machines raakten elkaar Dinsdagmiddag te ongeveer kwart voor vier is te Soesterberg een vliegongeluk gebeurd, dat bijzonder goed is afgeloopen. De Fokker C V, bestuurd door den reserve 2e-luitenant-vlieger Zwaan was bezig te landen en zag den op den grond staanden C IV blijkbaar niet. Althans tijdens de plane kwam hij met den rechterondervleugel in aanraking met de linker stijl van de C IV. De onder vleugels van beide vliegtuigen werden onmiddellijk vernield, waardoor de C V met het rechterwiel in den grond schoot, en het toestel bijna geheel vernield werd. Een bijzonder feit was nog, dat de C V rakelings langs den sergeant-vliegtuig- maker v. d. Bos vloog, die bezig was in de C IV te stijgen. De vlieger van de C IV, sergeant Nijhuis, had reeds in het vliegtuig plaats genomen. Merkwaardig was nog, dat de poot van het landingsgestel de tank in den vleugel er geheel uitwipte en de tank enkele meters verder in de hei liet vallen. Alle inzittenden bleken ongedeerd. (Tel.) Den Helder vóór zestig jaren.4 Eén groot mastenbosch. Hebt gij Den Helder gekend voor een zes- stig jaren terug? Zij die hier „ja" op kun nen zeggen, zullen met mij instemmen, dat de plaats van toen en nu een groot verschil op levert en dat de voorspelüng niet bevestigd is, dat de plaats na opening van het Noord zeekanaal tot zoo goed als een doode plaats zou zijn gedoemd. Het zal dan ook een reu zentaak zijn geweest om dien overgang mede te hebben moeten maken en niemand had toen durven denken, dat er zooveel veerkracht in de bewoners aanwezig is geweest. Want het was een geweldige slag welke de plaats trof, toen de scheepvaart werd verlegd naar het Noordzeekanaal en zelfs de vischvangst haar overwegenden omvang verloor, door het te IJmuiden gevestigde zeevisscherij-bedrijf. Met genoegen gedenk ik hoe het toen te Den Helder was gesteld. Als jonge knaap was het mijn liefste bezigheid, waar mijn vader zeer nauw bij het havenbedrijf was be trokken, om op vrije schoolmiddagen langs de Buitenhaven te wandelen, om de groote trotsche fregatten, langs de kade gemeerd, te te bewonderen. Ik herinner mij nog eenige namen, de serie „Voorlichters", de „Libe raal", de „Nihil desperandum", de „Thor- becke", de „Groen van Prinsterer" enz., enz., prachtige vaartuigen, edel in haar lijnen met hoogopgetuigde masten! Ze waren gelijk maagdelijke wezens met hun schoone vor men en helder witte dekken en fraaie ka juiten, tevens ingericht voor passagiersver voer, gedeeltelijk waren ze pas uit vreemde streken en voornamelijk uit onze Indische be zittingen binnengekomen met rijke lading, welke dan in groote lichters werd gelost, tot de schepen, den diepgang hadden om door het Noord-Hollandsche kanaal naar Amster dam te worden overgebracht, om aldaar leeg te lossen, voortgesleept door een sleepboot- of wel door paardentrekkracht. Ook lagen er vele, welke uit Nederland, diepgeladen met allerlei benoodigdheden voor Indische en andere gewesten, voornamelijk machinedee- len voor de aldaar zich uitbreidende land bouw en industrie, en wat deze laatste be treft, als dan de wind uit den gunstigen hoek begon te waaien, werden vele er hals over kop naar zee gebracht door de oude sleep boot „Amsterdam", kapitein Bakker, om in het Schulpgngat, na de zeilen te hebben ge- heschen, zelfstandig de reis te vervolgen. Wat een leven destijds en welk een wel vaart en beweging! Houtschepen bij dozijnen. Voorts was er de Binnenhaven met haar houtschepen en ontelbare houtvlotten, zóó zelfs, dat het spoorbasin ook nog in gebruik moest worden genomen. Ik heb het eenmaal bijgewoond, dat bij een strengen winter de schepen tot bijna aan de Kooy, waar nu het Vliegkamp is, moesten worden opgelegd, om dat er ter plaatse geen gelegenheid meer was te meeren. Van haast alle landen hoorde men de talen spreken, voorzoover toen de wereld zeevaart zich vertegenwoordigde. Mastenbosch in de haven. Als men van buiten Den HelderNieuwe- diep naderde, was het één groot masten bosch en was de Scheepvaart zoo sterk ver tegenwoordigd, dat er voor de vele visschers- vaartuigen haast geen plaats over was. Het was een geweldig vertier, dagelijks zag men zware vrachtwagens met goederen per spoor aangebracht, naar de havens overbrengen en evenzoo naar het spoorstation de talrijke man den versche zeevisch, welke naar buiten wer den gezonden. Vele menschen verdienden des tijds een goed stuk brood, wel jammer dat zulks dikwijls gepaard ging met ongebonden heid, drankmisbruik, etc., waarvoor gelegen heid te over was. Het was soms meer dan ergerlijk, zooals het er des avonds toeging in de buurt der z.g. danshuizen. Ik laat hier maar een sluier over vallen; vele weldenkende menschen hadden er er gernis van, doch het was toen eenmaal zoo en het duurde nog vele jaren, eer een andere gedachtengang zich baanbrak en die beruchte danshuizen werden opgeheven. Mooie vloot van trotsche oorlogs vaartuigen. Dit voorzoover de koopvaardij betreft, doch ook de Marine deed het hare om leven te wekken. Wat hadden we toen nog een mooie vloot van trotsche oorlogsvaartuigen, waarmede we in vreemde havens onze Ne- derlandsche vlag nog konden vertoonen, al begonnen reeds andere natiën met moderne oorlogsbodems te bouwen, terwijl wij slechts zeer langzaam volgden. We moesten toch ook eenigszins mede met den wedloop welke zich later deed gelden, doch toen hadden we nog onze zeilschepen met stoomvermogen, eerst van heel oud model, de „Java", „Evertsen" enz., daarna de reeds eenigszins gemoderni seerde „Van Galen", „Zilveren Kruis" en „Marnix", welke zoo jaarlijks een eskaderreis van een maand of zes, acht gingen maken. Weer later de serie „Atjeh", „Tromp", enz. weer moderner ingericht, doch cpoedig over vleugeld door ramschepen monitors, later kruisers en slagschepen, schepen met de nieuw ste vindingen, doch welke millioenen kosten en voor ons kleine vaderland weldra te kost baar werden, zoodat wij ons moesten gaan bepalen tot voornamelijk afweermateriaal, hetwelk van kleiner afmeting kon zijn en meer met onze draagkracht overeenkwam. Een enkele kruiser, zooveel mogelijk modern inge richt, werd er aan toegevoegd, doch het viel ons zeer moeilijk andere grootere natiën te kunnen navolgen, welke steeds grootere en nog betere typen bouwden, voorzien van in richtingen tot het doen opstijgen van vlieg machines en tevens van vele moderne vindin geen voor het doel van vernietiging der we derpartijen te bereiken, waarvan de jongste zeeoorlogen ons een beeld heeft verstrekt, te ernstig om er stil bij te staan. Ophalen van deserteurs. Doch om op die eskadervaart en het ver trek van de oude transportoorlogschepen te rug te komen: Als dan het moment van ver trek was aangebroken, veelal in den morgen, waren er steeds vele achterblijvers en waren de signalementen naar de politie gezonden, die voor het terugbrengen der deliquenten een zekere belooning ontving. Weldra was de deserteur in een of ander nachthuis of ge legenheid opgespoord, hij nam de beenen. de politie hem achterna, een wilde jacht volgde, en bij het achterhalen een vechtpartij met de politie, waarbij soms geduchte klappen vielen en de politieagent een moeilijke taak had, en dan ten slotte de deliquent haast, als ar restant langs de straat werd gesleurd. Het waren treurige tafereelen, welke werden aan schouwd, vaak den mensch onwaardig, doch het deed zich voor en we zijn gelukkig in vele opzichten daarin vooruitgegaan. Het bovenstaande is slechts een kort beeld van het voorheen en thans en ik kan niet nalaten, het Gemeentebestuur van Den Hel- dre en hare bewoners mijn hulde te brengen, dat zij niettegenstaande den geweldigen slag dien de gemeente kreeg toen het Noordzee kanaal werd geopend niet in het niet is ver zonken, maar nog steeds een levendig karak ter bewaard heeft en zich geweldig uitbreidt. Het dwingt bewondering af. Een oud-bewoner, die er zijn kin derjaren heeft doorgebracht. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactia Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Vereniging tot bevordering der gezond heid in de grafische vakken. Afd. Den Helder. Dank zij de offervaardigheid onzer stad genoten, de hulp der collectrices en collectanten en de welwillende mede werking van den gerant van het Algem. Tehuis voor Militairen, Spoorstraat, is de opbrengst der collecte ten bate van bovengenoemde vereeniging f 167.518. Het Bestuur. Naar W Ü.ÜL £iU 1 i i( ii 1 ti den morgen van 27 September. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut Hoogste stand 770.3 te Weenen. Laagste stand 735.1 te Sedesfjord. Verwachting: Zwakke tot matige Z.W. tot W. wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen en weinig verandering in tempera tuur. Licht op voor alle voertuigen. Donderdag 27 Sept. 19.17 uur Vrijdag 28 19.15 uur Stoomvaart Mij. Nederland. Johan van Oldenbarnevelt, t., 25 Sept. v. Genua, Christiaan Huygens, t.# 26 Sept. v. Belawan. Johan de Witt 26 Sept. v. A'dam n. Batavia. Poelau Tello, u., 25 Sept. te Sabang. Tabian, t., pass. 25 Sept. Gibraltar. Poelau Bras, t., pass. 24 Sept. Perim. Kon. Holl. Lloyd Ilmar, u., pass. 22 Sept. Teneriffe. Zaanland, 26 Sept. v. A'dam. Entrerios, u., 24 Sept. te Santos. Teneirffe, u., 23 Sept. te Cabedello. Zeelandia, t., 25 Sept. v. Lissabon. Eemland, 24 Sept. v. Durban. Maasland, t., 25 Sept. te Bahia. Kon. Paketv. Maatschappij. Sawahloento, 25 Sept. v. Port Louis (Maur.). N.-Holland, 24 Sept. te Batavia. Nieuw Zeeland, pass. 25 Sept. Thursday Isles. Houtman, 22 Sept. v. Port Natal. Le Maire, 23 Sept. v. Port Louis (Maur.). Bantam, 25 Sept. te Bangkok. Sipora, 24 Sept. v. Belawan. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran, t., pass. 24 Sept. Perim. Blitar, u., 25 Sept. v. Bombay. Siantar, t., 24 Sept. v. Genua. Dempo, u., 26 Sept. v. Suez. Kota Nopan, u., pass. 25 Sept. Gibraltar. Sitoebondo, t., 26 Sept. te Suez. Kota Gede, 26 Sept. te R'dam. is ook wat voor U. 11c geef Zaterdag aan iederen kooper, die voor 70 ct. aan Groenten en Fruit besteedt een pond zoele Druiven cadeau. De prijzen zijn Slaboonen per pond 6 ct. 8 ct. 4 pond 10 ct. 4 pond 10 ct. Snijboonen Uien Wortelen Tevens Goudreignetten 4 pond 25 ct. s oofperen 5 pond 25 ct. Fijne Handperen 3 pond 5 ct. Maagde Peren 4 pond 15 ct. Tuindoipsche Groenten- en Fruiihal. Tel. 581.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7