Radioprogramma Kruidt Uw sausen met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent GEMENGD NIEUWS Schagen. Uit bewogen dagen Laatste berichten. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1934 Het drama in den trein. Ernstige gasontploffing te Aken. Plannen tot bouw van „Zeppelins in de Ver. Staten. Liefde kent geen grenzen Oorlogswinstbelasting gevraagd. Heffing van 98 van inkomens boven 10.000 dollar. KINDERVERLAMMING TE DUSSELORF. li Een frissche mond me* witte tanden door De Nederlandsche Tandpasta »WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED» Visscherijberichten Haven van Nieuwediep. 10 richters en oud-bestuurslid van de Ver- eeniging. Zoodat het daar op sommige plaatsen wel een benauwde, maar niette min uiterst gezellige boel was. Openingsspeech van den Voor zitter. liet was de Voorzitter der Vereeniging, de heer J. Kossen, die in een korte rede de fancyfair opende. Hij dankte de aan wezigen voor hun tegenwoordigheid hun aanwezigheid hier was een bewijs van hun sympathie en hun belangstelling in het werk der vereeniging. Verder dankte hij allen, die op eenigerlei wijze aan de tot standkoming van dezen bazar hebben medegewerkt, spontaan en gul, cn gat daarna het woord aan den adviseur der Vereeniging, dr. Oterdoom, die het ont staan en de werkwijze van de Vereeni ging uiteenzette. Daarna vei klaarde hij den Bazar voor geopend. Toespraken van de Burge meesters Driessen en Breebaart. Na dr. Oterdoom, met wiens beschou wingen wij dit verslag willen eindigen, voerden nog het woord Burgemeester Driessen namens het Heldersche en Burgemeester Breebaart namens het Callantsooger gemeentebestuur. Burge meester Driessen getuigde van de groote waardeering, welke het gemeentebestuur van den Helder voor den arbeid heeft dezer Vereeniging, een arbeid, die zoo nuttig is en hij prees den goeden burger zin der bevolking, die zoo spontaan en gul, zooals de heer Kossen het uitdrukte, haar medewerking aan dezen bazar ver leende. En Burgemeester Breebaart be hoefde daar, naar hij zeide, weinig aan toe te voegenwij vermeldden hierboven reeds, dat het Callantsooger gemeente bestuur verre van zich werpt de gedachte, die wel eens geuit wordt, als zou het poldergedeelte Koegras zoo'n beetje met de linkerhand worden behandeld. Integen deel, met belangstelling zien wij, het gemeentebestuur, de verdere ontwikkeling en den bloei tegemoet. Waarop tenslotte de Voorzitter zijner zijds nog een kort dankwoord sprak. Rede van dr. Oterdoom. Een merkwaardigheid: mannelijk verpleger. een Het is nu, zoo zeide dr. Oterdoom, ruim tien jaar geleden, dat ik de samen werking met den heer Vonk als bevoegd mannelijk verpleger, ondernam. Ik zeg met nadruk »ondernam>, ik, en velen met mij, vonden het een heele onderneming, om, waar een voorbeeld van dezen aard onbekend was in de algemeene praktijk der wijkverpleging, aldus te handelen. Het klinkt bijna ongelooflijk. De heer Vonk noch ik hebben toen geweten of bevroed, dat de ontwikkeling zou worden als deze jaren van het bestaan der Ver eeniging hebben bewezen. <Vox populi, vpx Dei»: de stem van het volk is de stem van God, zegt het oude Romeinsche spreekwoord. Zoo ook hier: terwijl de broeder-verpleger hier was gaan wonen als zoodanig, kwam langzamerhand ook het voor hem bestemde publiek naar hem toe, en zóó graag werd er van zijn diensten gebruik gemaakt, dat eenige Koegrasser burgers de handen in elkaar sloegen en deze vereeniging oprichtten. De heer Vonk, die zichzelf moeilijk kon laten bezoldigen (cn dat op mijn advies ook nooit heeft gedaan), kreeg toen na en door voormelde oprichting de functie van broeder-ver- pleger met een zeer bescheiden salaris. En als ik u mededeel, dat de verschillende diensten, die hij in opdracht van andere, hier praktizeerende geneesheeren, alsook van mij, verrichtte, van een zeer luttel aantal in den beginne tot het respectabel getal van ruim 2500 visites over 1933 zijn gestegen, terwijl het aantal leden op 1 Januari 1934 bijna 300 bedroeg, dan moge daaruit blijken het recht van bestaan van de vereeniging. De genoemde dien sten waren van denzelfden aard als in de wijkverpleging overal worden verleend, terwijl ook bij het legio aantal verkeers ongevallen op den Rijksweg alhier de verpleger bijna altijd zijn goede diensten bewees. In dit verband meende de spr. eenige opmerkingen van algemeenen aard over het instituut van mannelijk verpleger te moeten inlasschen. In de geneeskundige wereld kent men hem in de groote steden bij den Gem. Gen. Dienst, verder bij de militaire geneeskunde en bij de krank zinnigenverpleging Een speciale ontwik keling als hier ter plaatse is geschied, vindt men in ons land nergens. Hoe moesten we dit ingang doen vinden De officieele genees- en verpleegkunde zijn nu eenmaal twee beroepen, die men, en terecht, de menschen niet kan op dringen. Daar moet in volle vrijheid naar gevraagd en gezocht worden. Hoe moesten de bewoners van dit deel van den Helder en Callantsoog overtuigd worden van het nut van deze instelling^ De tijd bracht hulp. De tijd en de in dat tijdbestek ver richte arbeid moesten ons daarbij helpen en hebben ons daarbij geholpen, aldus dr. Oterdoom verder. Als adviseur van de vereeniging heb ik steeds gepropa geerd Laat de menschen zelf de waarde van het instituut bepalen, dan komen ze ook vanzelf, mits we door discreet en passend optreden geen gevoeligheden kwetsen, waar in een geval als dit toch zoo heel groote kans voor bestond. Spr. gaat hier nog nader op in en deelt staaltjes daarvan mede. Geconcludeerd mag dan ook worden, dat de gevolgde methode geen verkeerde is geweest. De Vereeniging houdt zich met eigen krachten In stand. Geheel met eigen middelen, door de leden en donateurs verschaft, waaronder een belangrijke jaarlijksche dotatie van het >Dirk van Foreest-fonds» met eere en dankbaarheid mag worden vermeld, weet de vereeniging zich zelf en het in stituut van mannelijk wijkverpleger staande te houden. Een subsidie van een open bare kas is tot dusver niet behoeven te worden aangevraagd. Thans echter is deze Bazar georganiseerd om de kas eens extra te versterken, want het is de op rechte wensch van Bestuur en Vereeni ging, om in het bezit te geraken van een of meer solide draaibare ligtenten. U zult zich afvragen zijn die dan niet elders te krijgen Het antwoord luidt jawel, maar niet »goede«. En bestonder eenige jaren terug nog de voorwaarde voor de leden dat ze, om gebruik te kunnen maken van verplegingsmateriaal, lid moesten zijn van een Kruisvereeniging, door aanschaffing van de meest gevraagde en noodzakelijke artikelen te dien op zichte gedurende, het laatste jaar, is ge noemde voorwaarde vervallen. Er wordt steeds een druk gebruik van gemaakt. De verhouding tot het „Witte Kruis". In dit verband schijnt het mij gewenscht, aldus de spr. verder, te schetsen de ver houding, waarin de vereeniging hier staat tot de afdeeling Den Helder van de N. Holl. Ver. »Het Witte Kruis*. Ongeveer gelijktijdig met het werken van de vereeniging hier werd door ge noemde afdeeling uitbreiding aan haar wijkverplegingsressort gegeven, door de aanstelling van een 2e wijkverpleegster, aan wie dan de wijkverpleging te Huis duinen en Koegras ook kon worden op gedragen. Met alle waardeering en dank voor de in dit laatste gebied verleende diensten, bleek toch de liefde der Koegrassers voor hun eigen instituut grooter. En waar het bestuur dezer vereeniging ten zeerste overtuigd was en nog is van een goede vorm van samenwerking met het W. K. en de afd. Den Helder van het W. K. ook wel daarvoor gevoelde, daar zijn er in den loop der jaren eenige conferenties geweest om dien vorm te vinden. Moeilijkheden van administratieven aard waren tot dusver oorzaak dat deze samen werking tot dusver nog niet kon worden verkregen. Gelegenheid voor onderhande len nog open. Maar de vereeniging sHulp bij Ziekte en Ongevallen* heeft in haar laatste schrijven aan het Bestuur van de afd Den Helder van het W. Kr. de gelegen heid tot verdere onderhandelingen daar over, nadrukkelijk opengelaten, Met deze beschouwingen dames en heeren ben ik gekomen aan het einde van hetgeen ik dienstig achtte dat U ten gehoore werd gebracht. We hopen dat de bazar U niet alleen zal bevallen, maar ook dat gij den stelligen indruk mee naar huis neemt dat daar midden in den Polder een levenskrachtige vereeniging zetelt, die de aandacht verdient om het doel waarvoor zij is opgericht. Inmiddels was de thee al geserveerd; de sjoelbak begon al te loopen, de eerste dubbeltjes waren den aanwezigen al »af- gezet«. En wij mogen dit verslag niet eindigen alvorens wij er onze Heldersche lezers (en dit betreft meer de jongere edities) op gewezen hebben, dat het toch zoo reusachtig gemakkelijk is om in Julianadorp te komen, dat er plenty ruimte is, ook om te dansen, fijn hoor 1 en dat de heeren Vonk en Visser aanwezig zijn voor de muziek. PREDIKBEURT. Ned. Herv. Gem. Geen dienst. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Morgens 10.30 en 's avonds 7.30 u. de heer I. Kuiper, van Bilthoven. Buitenland SCHAGER MARKT. J.l. Donderdag waren er 90 vette koeien aangevoerd, hetgeen tamelijk veel is. Bovendien werden ze flink verkocht, en was de handel goed te noemen. De ge middelde prijs beliep ongeveer 230.— (p.p. 30 cent). Eveneens was veel aan gevoerd op de gelde- en kalfkoeienmarkt, en ook hier was een zeer tevredenstel lende handel. Pinken en pinkstieren gingen vrij vlug van de hand. s Handel in graskalveren stug, in nuch tere goed. Weinig was te doen op de paarden- markt. Beter was het in de afdeelinc veulens. Hier werden prijzen genoteerd van f 90.— tot f 140.—. Wat de schapen betreft: deze waren vrij veel aangevoerd, en de handel in jonge vette was zeer goed. Hoogste no teering f 21.50. Lammeren vlug, evenals oude slachtschapeiWeer beter ging hel met de magere schapen. Hoogste notee ring lammeren f 13.50. Over de handel in vette varkens is niet meer zóó te klagen: hoogste noteering 10 cent. Redelijk was de biggen- en schrammenhandel. Bokken en geiten stug. Op de kippenmarkt komt ook weereen lichtpuntje. Wel zijn de prijzen nog te laag, maar de handel gaat wel. Summa summarum kan gezegd worden, dat er een overheerschend gunstige stem ming te constateeren viel. Het raadselachtige drama in den snel trein Ventimiglia—Parqs heeft tot een sensationeele ontdekking geleid. Volgens het onderzoek van de politie is één der beide dooden Joseph Lifler, in Polen ge boren, die vroeger de politie van alle landen heeft bezig gehouden. Hij werd wegens het vermoorden van zijn schoon zuster langen tijd gezocht. Men vermoedt, dat Liffer thans zijn reisgenoot en vriend heeft vermoord, om een lastige getuige van den tien jaar geleden gepleegden moord uit den weg te ruimen. Vermoe delijk heeft hij er toen de voorkeur aan gegeven om zelf een eind aan zijn leven te maken. Nader wordt gemeld, dat beide reizi gers te Nice slaapplaatsen in denzelfden coupé hadden besteld. Volgens den con ducteur van den trein spraken zij beiden vloeiend Fransch en maakte een van hen bij het instappen den indruk zwaar ziek te zijn. 's Avonds hadden zij zeer vriend schappelijk een spelletje kaart gespeeld en hem de opdracht gegeven hen den volgenden morgen om half acht te wek ken. De wagon, waarin zich de coupé met de 2 lijken bevindt, is uit den trein ge rangeerd, en onder politie-bewaking ge plaatst. De politie is direct met een on derzoek begonnen. Een van de mannen had een bedrag van 25.000 francs in zijn zakken. Men veronderstelt dat dit geld in de casino's aan de Riviera is gewonnen. VERZOEK OM VRIJSTELLING VAN BELASTING. Van een 103-jarige. Bij de centralo-inspectie van de Hon- gaarsche belastingen is een zeer bijzonder verzoekschrift ingekomen; de 103-jarige Samu Kohn, die, 11a zijn geheele leven punktueel zijn belastingen betaald te hebben, thans twee jaar in achterstand is, heeft n.l. verzocht, verder van het betalen van belasting te worden vrijge steld. Kohn wijst er op, dat hij op zijn leeftijd natuurlijk niet meer in staat is geld te verdienen, terwijl hij, behalve de ondersteuning, die hij ontvangt, geenerlei andere inkomsten bezit. In een huis van de hoofdstraat te Aken- Burtscheid is Donderdagavond een gas ontploffing ontstaan, waardoor brand werd veroorzaakt. Vier menschen zijn meer of minder ernstig gekwetst en moesten naar het ziekenhuis vervoerd worden. Een 16-jarige jongen werd door den geweldigen luchtdruk op de tweede verdieping uit een raam op de binnenplaats geslingerd. In het ziekenhuis is hij aan zijn ernstige kwetsuren bezweken. De brandweer is tot middernacht met de bestrijding van den brand en de opruimingswerkzaamheden bezig geweest. Vermoedelijk is de ont ploffing te wijten aan een lek in een gasbuis. ZONDAG 30 SEPTEMBER. Hilversum301 m. 1 8.30 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 8.30 Gramofoonpl. 8.35 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.00 Postduivennieuws. 9.03 Gramofoonpl. 9.15 Orgelspel J. Jong. 9.40 A. Pleysier: Van Staat en Maatschappij. 9.5510.00 Gramofoonpl. 10.30 Kerkd. van de Vereen, v. Vrijz. Herv. te A'dam. Voorg. Prof. Dr. J. Lindeboom. 12.00 Filmpraatje L. J. Jordaan. 12.30 P. Palla (orgel) en M. Rodriguez (cello). 1.30 Gramofoonpl. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Treebeeksch Mannenkoor o.l.v. H. J. Royen. 3.00 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raate, m.m.v. F. Broos (altviool). 4.30 Gramofoonpl. Om 4.45 Sportuitslagen. 5.00 „Der Bettelstudent", van Millöcker. (Op gr.pl.) 5.45 Orgelspel C. Steyn. 6.00 Sportpraatje. 6.20 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 7*00 „De Stem des Volks", o.l.v. A. Krelage. 7.15 Vervolg orkestconcert. 8.00 Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest o.l.v. N.Treep m.m.v. H. Rès- waenge (tenor) en Ilonka Holndonner (so praan). 9.15 Radio-Journaal. I 9.30 Marek Weber en zijn orkest. 10.30 Gramofoonpl. 11.0012.00 Uit „Carlton": Orkest van Din- teren. Hilversum, 301 m. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5<# NCRV, 7.45—n.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonpl. 9.50 Kerkd. uit de Jacobikerk (Ned. Herv.) te Utrecht. Spr.: Prof. Dr. J. A. Cramer. Org. W. J. v. d. Hoeven. Hierna zang door de Kon. Utr. Vereen, voor Kerkzang o.l.v. J. Wa genaar, m.m.v. W. J. v. d. Hoeven (orgel). 12.15 Schlagermuziek en causerie. 1.20 Gramofoonpl. I.30 Orkestconcert. 2.10 Voordracht. Gramofoonpl. 2.45 Orkestconcert en declamatie. 4.30 Voor de zieken. 5.00 Gramofoonpl. 5 50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Zuiderkerk) te Utrecht. Spr.: Dr. PI. Kaajen. Hierna gra mofoonpl. 7.45 Sportnieuws. 7-50 Causerie. 8.15 Orkestconcert. 8.50 Vaz Dias. 8 SS Concert uit Weenen. 10.15 Vaz Dias. 10.20 Orkestconcert. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 1 OCTOBER. Hilversum, 301 m. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie Janny van Oogen. 10.35 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins. II.00 Vervolg declamatie. 11.20 Vervolg orkestconcert. 12.00 Klein-VARA-enscmblc o.l.v. F. Bakels. 1.45 Zenderverz. 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Voor dc vrouw. 3.00 VARA-orkest o.l.v. H. dc Groot. 3-3o „Vacantiereis", spel van v. Duin. M.m.v het het VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen 4.00 Vervolg concert. 4-30 Voor de kinderen. 500 „De Flierefluiters" o.l.v. J. v. d. Horst m.m.v. A. de Booy (zang). 6.00 Dr. H. Polak sprekt over de Ned. Ver tot Bescherming van Dieren. 6.15 Gramofoonpl. 6.30 Muzikale causerie P. Tiggers. 7.00 Literaire causerie M. Beversluis. 7.20 Orgelspel J. Jong. j /.30 Dr. H. E. v. Gelder: Kunstgenieten, waar om en hoe? 8.00 Herh. SOS-bcr. 8 03 Orgelspel J. Jong. 8.15 Causerie, 8.16 „Van A tot Z", instrumentaal cabaret o.l.v. H. de Groot. 10.00 Vaz Dias. 10.15 Vervolg orkestconcert. 11.0012.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 m. N CRV-programma. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. A. C. Diederiks. 11.00 Chr. lectuur. 11.3012.00 en 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert J. Zwart. 2.00 Voor de scholen. 2.45 Causerie A. J. Herwig. 3.15—3.45 Kniples. 4.ooBijbellezing Ds. G. Ubbink, m.m.v. mej. C. de Jager (zang) en Fr. Gorter (orgel). 5.00 Concert Haagsch trio (viool, cello, piano), en gramofoonpl. 6.30 Vragenhalfuur. 7.00 Politieberichten., Ned. Chr. Persbureau. '7-i5 Gramofoonpl. 7.30 Vragenhalfuur. 8.00 Gramofoonpl. 8.20 Zang Theodora Versteegh, m.m.v. H. Schouwmann (piano) en gramofoonpl. 9.00 Causerie Ds. R. Dijkstra. 9.30 Vaz Dias. 9.40 Orgelconcert P. v. d. Kerkhoff. 10.4011.30 Gramofoonmuziek. DINSDAG 2 OCTOBER. Huizen, 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Ensemble Rentmeester. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Vervolg concert. 11.00 Kook- en bakpraatje mevr. R. Lotgering- Hillebrand. 11.30 Gramofoonpl. 12.00 Orkest v. h. Rembrandt-theater te A'dam, o.l.v. D. Hartog. 1.45 Zang door Ria v. d. Spoel (alt). 2.30 Gramofoonpl. 3.00 F. Hasselaar (orgel) en Boris Lensky (viool). 4.00 Zenderverzorging. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Radiokinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 VPRO. Causerie door Ds. B. J. Aris. 6.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 7.00 Fred Fry spreekt over de a.s. Eng. lessen. 7.10 Vervolg orkestconcert. 7.50 Ida de Leeuw-van Rees spreekt over de a.s. kniplessen. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Programma gewijd aan het Nationaal Cri sis-Comité: 8.05 Rede door den Min. v. Soc. Zaken Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine. 8.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en het Holl. Vocaal Kwartet. 8.20 Rede door Z.Ex. Jhr. Mr. Chr. M. Ruys de Beerenbrouck. 8.40 Chr. Oratoriumvereen. Utrecht o 1 v Ant v. d. Horst. 8.55 Rede door H.K.H. Prinses Juliana. 9.00 Prijsvraag: „Wij reizen.... hoe?" 9.20 Gramofoonpl. 9.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. Ceci- lia Hansen (viool). 10.30 Aansl. met het Casino te Den Helder. 11.00 Vaz Dias. ii.io-i2.oo Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 m. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Voor de vrouw. 3-004 00 Cursus. 4-15 V ioolrccital en gramofoonpl. 5.15 Schlagermuziek en gramofoonpl. 6.40 Cursus. 715 Causerie. Gramofoonpl. 7.45 Lezing. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Uitzending Nat. Crisiscomité. 920 KRO-revue. io.15 Vaz Dias. 10.20 Orkestconcert. 112012.00 Gramofoonpl. De leider van de afdeeling luchtscheep vaart in het ministerie van handel hee bij de bondscommissie voor luchtscheep vaart voorstellen ingediend voor den bouw van twee reusachtige luchtschepen van het Zeppelin-type, die in den dienst van een „wereldomspannend jegelma passagiersverkeer zullen worden geste t De kosten voor den bouw der lucht schepen zouden op 17,000,000 komen Een Zweedsch bruidspaar, dat op het punt stond om in de Zweedscho kerk te Kopenhagen getrouwd te worden, vernam op het laatste oogenblik, dat het niet in Denemarken kon trouwen, omdat een bepaalde formaliteit niet in acht was ge nomen. Het bruidspaar verzocht den gasten, die reeds voor het trouwfeest aanwezig waren, een oogenblik geduld te hebben. Ze stapten toen in een vlieg machine, waarmee zij in 15 minuten Malmö bereikten. Ondertusschen werd een geestelijke gewaarschuwd, die het paar te Malmö in enkele minuten trouwde, waarna zij terugvlogen naar hun gasten te Kopenhagen. DE OVERSTROOMINGEN VAN DEZEN ZOMER IN POLEN. De materieele 'schade. De groote overstrooming, welke in Juli Galicië en Midden-Polen heeft geteisterd, heeft volgens de voorloopige berekenin gen een materieele schade van meer dan 100 millioen zloty veroorzaakt; 175 brug gen zjjn vernield en 250 beschadigd; een oppervlakte van 2800 km2 is overstroomd; 1300 dorpen met 220,000 inwoners zijn bij de ramp betrokken. De vrijwillige inzamelingen hebben tot nu toe 6.3 milli oen zloty opgebracht. Washington, 26 Sept. (Reuter). Senator Nije, de voorzitter der enquête-commissie inzake den wapenhandel, heeft deindiening aangekondigd van een wetsontwerp, be- oogende de confiscatie van overdreven oorlogswinst. De wet, die op den datum eener oor logsverklaring in werking zou treden, zou naar hij mededeelde inhouden, dat van alle inkomens of winsten boven 10.000 per jaar een federale belasting van 98 °/0 zou worden geheven, torwiji de bestaande inkomstenbelasting ten opzichte van in komens beneden 10.000 zou worden verdubbeld. DE QUEEN MARY. De proefvaart April 1936. Volgens een mededeeling van de werf mag de proefvaart van de Queen Mary in April 1936, dus over anderhalf jaar, tegemoet worden gezien. Nu het schip niet meer op de helling ligt, zijn nog 500 nieuwe arbeiders noodig voor de aftim mering. Een onderzoek in Duitschland naar het verleden van Haupt- mann. Donderdag 24 September 1914. r, opperbevelhebber van leger en vl„ generaal-majoor C. J. Snijders, is L'kt avond, met eenige officieren van staf, in onze gemeente gearriveerd' te einde een bezoek te brengen aan I?" stelling Den Helder. Zijne Excellentie' afgestapt in hotel den Burg e 18 In aansluiting en wellicht tot verdu- dijking van de in dit blad voorkomen,,1" delijking van ae in au oiad voorkomend advertentie, verzoekt men ons niede t deelen, dat zich reeds vele dames heeJ6 advertentie, verzoekt 5ich reeds vele dames, heeren en gezelschappen bereid hebben'Vp klaard hunne krachten te willen <rev ter veraangenaming of ten nutte vat, n hier gelegerde troepen. Wanneer d mannen den geheelen dag flink gewerkt of geoefend hebben, wanneer hun wacht beurt voorbij is en zij hebben dan j,n geen slaap, dan willen zij zich, iedP? naar hun smaak of ontwikkeling 0_. spannen. Dankbaar wordt het aanbrwï aanvaard van dames of heeren, die voor drachten of lezingen op allerlei gebie(ï wenschen te houden, van muziek of zanggezelschappen, die oikeste» 0rea niseeren, van spel-, koor- of orkestleiders Doch om elkander niet met tijd of plaats te hinderen, om het hoogste succes van deze aanbiedingen te hebben, moet er voor de leiding een centraal-comité ziin Bedoelde, advertentie was afkomstie van den plaatselijk Commandant, kolonel Berdenis van Beriekom. Zaterdag 26 September 1914. He(. Casino-orkest onder leiding van den heer M. P. J. Polak (de vader van den tegen- woordigen eigenaar) stelde zich ingevolge den oproep belangeloos beschikbaar voor de militairen. Reeds werden uitvoeringen gegeven in de forten, Huize „Nas", Bin nenhaven, de Fröbelschool, de School aan den Parallelweg, a.b. Ilr. Ms. „Nep. tunus" en in de Cantine Huisduinen (Badpaviljoen). Dat deze uitvoeringen door de militairen op prijs worden ge steld, behoeft geen betoog. Aldus een bericht ln dit nummer. Een tweede berichtEen loffelijk voor beeld.— Een gemeente-ambtenaar schrijft.: Naar aanleiding van de promotie, welke' ik als gemeente-ambtenaar dezer dagen verkreeg, dacht het mij goed mijn bij drage ten behoeve van het Steuncomité te brengen op 4% van mijn salaris, per week in te vorderen. Deze berichten karakteriseeren wel sterk den geest van broederschap, die in die eerste oorlogsweken heeischte. Wij hebben daar in een vorige kroniek ai eens op gewezen, het was het ge meenschappelijke leed en het nog altijd dreigende gemeenschnppeiijke gevaar, dat de menschen tezamen bond en wel zeer sterk het gevoel wekte, dat men toch eigenlijk op elkander was aange wezen. De Plaatselijke Commandant, overste Berdenis van Beriekom, vraagt per ad vertentie platen, gravures, schilderijen en bustes of andere versieringen voor de cantines, opgericht in de gebouwen, tijdelijk door de militairen betrokken. Het plaatsbureau was gevestigd Spoor straat 7-9. En de heer J. Korver, arron- dissements-schoolopziener (op hoogen leeftijd hier ter stede overleden) deelt mede, dat gemobiliseerde onderwijzers gebruik kunnen maken van de biblio theek van het arrondissement. Een derde advertentie betreft een uitnoodiging van den plaatselijk Commandant aan dames, heeren en corporatiën, die zich beschik baar wilden stellen voor ontspannings avonden aan de troepen. Algemeen begon men in te zien, dat de mobilisatie wel eens van langen duur zou kunnen zijn, en dat de hoop, dat het om een paar dagen te doen was geweest, niet werd verwezenlijkt. De is te Amerikaanscbe detective Johnson Berlijn aangekomen. Hij zal een onderzoek instellen naar het verleden van Hauptmann vóórdat de ontvoering van het kindje van Lindbergh plaats vond, terwijl hij voorts eventueele mede plichtigen hoopt op te sporen. Volgens een mededeeling van den stedelijken persdienst is sedert een week te Dusseldorp spinale kinderverlamming opgetreden. In de wijk Eller zijn 5 ge- va len onder schoolgaande kinderen voor gekomen. In verband daarmede zijn de scholen in die wijk voor drie weken ge sloten en alle vergaderingen e.d. zijn verboden. J er 27 Sept. Aangebracht door korders: Tongen Kleine tongen P' 8 *6 Slips °-960.88 Schol I Schol II Scharren Levende garnalen 28 Sept. Aangebracht door kerdars Tongen Kleine tongen P B 34-1.22 Slips ''°50.83 Schol I 0,1180.12 Schol II P- kg 6.804.95 Scharren 3-301.75 Levende garnalen '-65—0.75 f- ht I 30—0.95 P k. per lit 0.540.48 8.15—7.35 4-oo3.75 3-50—2.75 3-501.70 RUSTHUIS PARKZICHT. Naar we vernemen is de tot standko- ming van het Rusthuis „Parkzicht" thans verzekerd. In den loop van het volgend jaar hoopt men met den bouw gereed te ziin. SCHOTEN IN DEN NACHT. Gecombineerde oefening van Land- en Zeemacht. Men verwacht natuurlijk niet anders dan in onze courant een berichtje aan te treffen, waaruit U kunt vernemen, wat die schoten gisteravond en in den afge- loopen nacht te beteeker",n hadden. Wii vertellen het heel in het kort, om er a.s. Dinsdag uitvoeriger op terug te komen. Als sluitstuk van de maneuvres van de afgeloopen week diende een gecombineer de oefening van land- en zeemacht. Een roode scheepsmacht zou trachten het Zee gat van Texel t> forceeren om dan door middel van artillerievuur de Etablisse menten van Den Helder te vernietigen. In den vooravond vielen eenige schoten, die dienden om een schünaanval van de rooden te pareeren. De eigenlijke aanval had echter eerst in den vroegen morgen ongeveer 5.15 uur plaats, waarbii een artilleriegevecht tusschen schepen en kustbatterijen plaats had. TREINBOTSING IN ENGELAND* Dooden en gewonden. In de buurt van Warwick is gisteren avond, een sneltrein in botsing gekomen met een gewone personentrein. Het juis te aantal dooden is nog niet bekend, doch zal volgens de laatste berichten 8 a 9 ziin, terwijl 20 a 25 personen gewond werden- Na de botsing geraakten de wagons van den locaaltrein los van de locomotief en liepen eenige honderden meters langs de rads, waarna een der wagons in branfl geraakte. De brand kon echter onmiddel lijk gebluscht worden. Vannacht tege half 2 waren reddingsbrigaden nog be- ^g_de dooden en gewonden te redden- 29 Sept. 1934. Aangekomen van Terschelling met bestem ming Amsterdam het opleidingsschip „Erinse Juliana". Vertrokken naar Antwerpen het Frans''1* politicvaartuig „Ailette", -

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10