PAG. 2 ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1934 Nieuwe Zuidpoolexpeditie. Antarctica rnoet zijn geheimen 3hmm mn dat ió ikhz T JUTTERT.IP tob nooit hoekje Rusland, noen persoonlijke, noch mate- rieele offers geschuwd. Veertig radio stations zijn in Noord-Siberië aange legd, tal van meteorologische stations zijn gesticht, vliegvelden zijn ontwor pen. Op de werve te Leningrad werkt men aan z.g. halve-ijsbrekers, die een soort schip zijn tusschen vrachtschip en ijsbreker in gelegen. Of Sovjet-Rusland ook strategische bedoelingen met deze Noordelijke door vaart heeft, daarover laat men zich te Moskou natuurlijk niet uit. prijsgeven. Spoedig zekerheid over oude twistvragen De Engelsche Grahamland-expeditie ander leiding van den heer Rymill heeft dezer dagen Londen verlaten om zich naar het Zuidpoolgebied te bege ven. De expeditie maakt bi! haar on derzoekingen gebruik van een betrek kelijk kleine schoener met drie masten die met een krachtige Dieselmotor is uitgerust. Évenals zoovele andere Poolonder- zoekers, heeft Rymill een vliegtuig tot zijn beschikking en wel een Foxmoth met drie zitplaatsen. Bij het onder- zoek van het Zuidpool-gebied zijn vliegtuigen absoluut noodzakelijk ge bleken. De Engelsche expeditie zal echter met de grootste voorzichtigheid te werk gaan. Men hoopt, gedurende verscheidene jaren aan den rand van het pakijs te kunnen blijven om de ge heimen van het Zuidpool-gebied te ont sluieren. Dit jaar zijn er ook twee Amerikaan- sche expedities aan het werk in het Zuidpool-gebied, die van Admiraal Byrd en die van Lincoln Ellsworth. Zooals bekend hebben zij tot dusverre weinig reslutaten bereikt. Het zou van de grootste beteekenis voor de weten schap zijn, als men het met iis bedekte Zuidpool-gebied nauwkeuriger leerde kennen. Tot dusverre is alleen het kustgebied van het legendarische Zuid- pool-continent eenigermate vastgesteld. Van het binnenland der reusachtige landmassa weet men nog niet eens, of het uit één, dan wel uit twee deelen be staat. Admiraal Byrd en ook Ellsworth waren van plan om respectievelijk van uit de Ross Zee en vanuit de Weddell- Zee te onderzoeken, of er inderdaad een zeestraat is, die naar velen ver moeden de beide landmassa's van elkaar scheidt. Rymill van zijn kant is van plan, om met zijn schoener eerst naar de West zijde van Grahamsland te gaan en daar voorloopig in winterkwartier te gaan. Na een grondige verkenning per vlieg tuig kan hij dan later vanuit deze basis met hondensleden zijn weg vervolgen in de richting van de Zuidpool. Eerst in den Pool-zomer, die overeenkomt met onzen winter 1936—1937 zal het naar de verwachtingen zoover zijn dat hij in de werkelijk onbekende deelen op den nagel van zijn rechter middel vinger. Even later was lord Passfield in de drukte verdwenen. Uit gingen de electrische kronen. Aardedonker werd het in het huis van barones Debaetsvan Hevel. Er klonk geschreeuw, vloeken, gerinkel van glasscherven. Iemand pakte Plums beet, schudde hem door elkaar, hij gend: „Verdwijn als de weerlicht", en was weer weg. Vrouwen gilden, mannen maanden tot kalmte. Éindelijk na viif minuten, die 5 uren duurden, ging het licht weer aan. Bleek en ontdaan zat de barones op haar stoel. Haar kapsel was door ruwe handen in wanorde gebracht. De kost bare haarspeld was verdwenen. De eerste woorden van de gastvrouw waren: Waar is detective Plums? Men haalde den kleinen speurder uit een hoek van de danszaal. Zijn zwarte broek zat vol wijnvlekken, zijn smokingjas was gekreukt en hij had zijn zwarte dasje verloren. Hij was een zeer nietig en hulpeloos mannetje, zoo.-/' hij daar stond mid den op den dansvloer tusschen het hooge gezelschap. Uw eenige taak was, te zorgen dat Ma Chérie niet gestolen werd, zei de barones. Het schijnt me toe, dat u in van het Zuidpool-gebied kan doordrin gen. Wellicht kan Rymill het uitgangs punt van Admiraal Byrd aan de Ross Zee bereiken. Rymill is van plan om op ziin toch ten vooral meteorologische waarnemin gen te verrichten. Over de klimaatsin vloeden op het Zuidelijk halfrond is nog veel te weinig bekend. De af te leggen routes z!i'n echter in de eerste plaats gekozen om nu eindelijk te kun nen uitmaken, of het Zuidpool-land al dan niet uit twee deelen bestaat. Het beantwoorden van deze vraag is het hoofddoel der Engelsche expeditie. Dat zij zich ruimschoots den tijd gunt voor de voorgenomen werkzaamheden, is een gunstige voorwaarde voor het ver wezenlijken van haar plannen in den ruimsten zin van het woord. In een chemische fabriek gelukte het uit het overblijfsel van zilvererts het metaal kobalt te winnen. Dit is voor de mineralogen een zeer belangwek kende ontdekking, want deze wisten tot nu toe niet, dat de betreffende ert sen kobalt bevatten. Een nauwkeurig onderzoek bevestigde het voorhanden zijn van het gezochte metaal. De bui tengewoon kleine hoeveelheid van 0.0048 was den mineralogen bij hun onderzoekingen ontgaan. Bij de be werking van het erts in de chemische fabriek vermeerderde het metaal zich in dier mate, dat de.metallurgen het konden afzonderen en gebruiken. Nou zijne ze aan 't maneouversen. Wat dat is dat weten we allemaal hé. Dan magge de meeste menschen die in Den Helder wonen zoo'n beetje oor- loggie gaan spelen en dan kenne met een de journalisten van de andere kran ten hun buikke schoonmaken. Want as ze gaan varen en die meheeren met wit voor rammelen het heele zaakje flink door mekaar, dan worden die landrot ten allemaal zoo'n beetje gamme' en dan lachen ze zoo'n beetje net as 'n boer die 'n koeiepoot op z'n ekster- oogen heb staan en dan houwe ze groote schoonmaak en as ze dan as het afgeloopen is, bij hun krant vertellen datte ze zoo fijn gevaren hebben, dan gelooven ze 't zelf. Maar mist de volle- gende maneouvers hebben ze dan toe vallig wat in 't binnenland te doen. Nou wil ik niks zeggen van die an dere meheeren. O nee, dat mag ik niet, maar ikke wil d'r nou maar mee zeggen die taak eenigszins te kort bent ge schoten. Waarachtig, er gebeurde wat nie mand verwacht had. Plums glimlachte. Hü stond met beide handen in de zakken van zijn zwart jasje. Hij haal de beide er gelijktijdig uit. In de linkerhand glinsterde de gesto len sluitspeld, in de rechter was een revolver, die in de richting van Lord Passfield wees.... Toen Plums met geweldige inspan ning zijn smokingdasje de plaats gaf die het toekwam, was John Dretter, alias lord Passfield, al op weg naar het hoofdbureau. „Wonderlijk, zooals het een mensch kan meeloopen," peinsde de kleine speurder. In gedachten voelde hij weer den kleinen knoop in het zijden zak doekje van den man, die hem in het donker iets in den zak had gesmokkeld. EIND dat aleen de Jutters maar kenne varen. f Waar of niet en nou zijne ze dan aan 't maneouversen. D'r zijn nouw roojen en blauwen en die vechten nou tegen mekaar en as d'r nouw een dood is,* nou dan is ie dood en a sie dan toch nog wil doorvechten dan komp d'r een meheer met een hoop strepen op z'n mouw en die zegt dan: „Zeg eens onderzeeboot, of Z.boot of wat ook, jjj bent mortibus. Ze hebben je knal kapot geschoten dus je mag niet meer meespelen. Nou en dan moet die knal kapoetge- schoten mortibusse doode met 't zaakie ergens heen varen en dan mag ie den volgenden morgen weer meedoen. Ik hoop maar dat 'tnouw nooit mee- nens wordt. Zoolang de journalisten hun buikkies kenne blijven schoonma ken en de knal kapoetgeschoten morti- buses doojen den anderen dag weer magge meedoen is het wel een lollig spulleke en dan kenne de andere men schen ook zien, dat wij hier nog wel wat anders kenne as alleen maar spul- lekes maken. En das de bedoeling ook zeg m'n va der dus dan zal 't wel zoo zijn en Clinge Doorenbosch hep nou ook gedooren- boscht en 't moet lollig geweest zijn. Maar ikke was d'r niet, omdat m'n pootje met al die regen en wind leelijk aan 't rammelen was en toen ben ik maar zoo'n beetje met dat pootje gaan Clingedoorenbosschen maar 't was niet zoo lollig as in Kassienoo. De Dorus Rijkers loterij gaat nouw ook gauw beginnen hé en Wimpie hep ook 'n lot maar ik win toch niks, 'n lo terij is net as 'n meissie heb die nieuw bakken zwager van me tegen me gezeg toen ik 'm vroeg of ie ook 'n lot had, want de goeie krijg je toch nooit, maar das kwats, dat komp omdat ie niet goed door z'n bril gekeken heeft. Weet U wat ze nouw van mijn zeg gen. Dat ik 'n bok ben. Das dat nichie van me, die hep me dat geschreven om dat ze in 't Juttertje gelezen had van datte van watte ik toen allemaal verteld heb van die aardappelen die ze uit schelt voor knolletjes selderie. Moet ik nouw boven m'n brieffies zetten: „Brie ven van Bokkie bokkie bèèèèè of Brie ven van Wimpie?" 'k Zal 't maar laten staan hè, anders moeten ze weer een nieuw plaatje van me gaan maken en de zomer is nouw ook weer heelemaal weg want de meissies hebben hun kousen weer aan en nouw kenne de winkels die die din gen verkoopen ook weer wat verdienen en die menschen die nouw niks anders doen as huizen bouwen, die hebben ook gejubileerd en 't schijnt mooi geweest te zijn en van Spruit en Herschel zijn d'r ook weer een hoop juffrouwen die al die mooie japonnetjes hebben aan getrokken en dan krijgen alle dames die komen kijke een koppie thee met wat lekkers en dan kijken ze naar die juffrouwen met die mooie pakkies aan. Gek toch hè, dat ze dat nouw alleen maar voor die dames doen. As Wimpie nou 's eën broek koopen moest, dan moesten ze toch net zoo as tegen die dames zeggen: Ga zitten Wimpie. En dan word ik in een footulletje gedouwd en dan krijg ik 'n lekker koppie thee en dan gaat er een meneer en een juf frouw eerst nog eens een deuntje bo ven op de toonbank dansen en dan koopt Wimpie een fluweelen broek van 75 spie en dan zeg ikke: Saluut 't was mooi en tot de volgende keer en dan houdt er een meneer de deur open voor ondergeteekende en dan is 't spul afge loopen. Ja waarom niet hè? Ik wou dat ik 'n juffrouw was, dan was ik misschien mplaats van Wimpie, Willemientje en dan mog ik misschien net zoo as die tante Willemien ook wel 's wat voor de radiejoo zeggen. Maar 'k mag niet mopperen. As ik later een groote sjoernalist ben dan niag ik misschien ook nog wel 's met de manoeuvres mee hè en dan moeten die juffrouwen lekker bij hun koppie thee en hun koekies blijven want as die op zee zijn liggen ze direct van hun sokken. Daaaag, Men kan zilver zonder al te vaak poetsen toch blank houden door het te leggen in een bak heet water met een kleine handvol borax en wat zeep en he tdaarin laten liggen, tot het water koud is. Daarna wordt het zilver met schoon, koud water afgespoeld en met een zachte doek droog gewreven. Bij messen mag natuurlijk het hand vat met nat worden. Psychologische causerie ocei Bespreken of Schrijven Menig geval kan zich voordop» waarin twee mogelijkheden zijn- mE kan over de zaak in questie schriiven of haar persoonlijk gaan bespreken Welke van de twee handelwijzen vet dient de voorkeur? Dat is maar nipt zonder meer te zeggen. Bent U een type, geschikt om hei- geval mondeling kalm en weloverwn gen te behandelen? Bent U er zeket van, dat U zich daarbij niet door Uu gevoelens zult laten meesleepen en d»t U zich te juister tüd alles zult herinne ren, wat er gezegd moet worden 70T dat U op weg naar huis niet gehinderd zult worden door het onaangenaam h* sef: „Nu had ik dit en dat nog willet" zeggen, maar ik heb het vergeten En tenslotte, bent U in staat' om in tegenwoordigheid van de persoon met wie het onderhoud gevoerd moet worden, geheel en al Uzelf te zijn ZOo dat U zich in niets van Uw stuk laat brengen? Wanneer U op alle drie de boven- staande vragen volmondig „ja" kunt antwoorden, dan raden wij U zeer ze ker aan: Schrijft niet, maar gaat zelf" Mant voor een dergelijke persoon als U, blykens Uw antwoord op onze drie vragen, heeft mondelinge besprekingen vele voordeelen boven schrijven. Zoowel iets wat geschreven, als iets wat gezegd wordt kan verkeerd be grepen worden, maar wanneer iemand iets wat U zegt verkeerd uit legt, zult U dit zeer waarschijnlijk kun nen bemerken, en dan, aangezien U aanwezig is, de vergissing direct kun nen rechtzetten. Wanneer daarente gen het geschreven woord verkeerd wordt uitgelegd, gaat er in elk geval langer overheen, vóór een eventueel ontstaan misverstand opgehelderd kan worden. Een tweede voordeel van persoonlijk bespreken is, dat U daarbij weet, in welke stemming de persoon verkeert die U tegenover zich heeft. Daardoor kunt U aanvoelen, voor welk soort ar- gumenten hij of zij momenteel het meest toegankelijk zal zijn. Een derde voordeel is dat U zonder uitstel^ antwoord krijgt op hetgeen U wensent te weten, en dus niet genood- zaakt wordt, in onzekerheid te zitten of op den post te wachten. Dat zijn dus drie voordeelen, welke echter alléén gelden voor dege nen, die onze drie psychologische vra gen met „ja" konden beantwoorden. Wanneer U echter nerveus of opvlie gend van aard bent, U gauw door Uw gevoelens laat meesleepen of door de persoon, met wie U spreken moet. laat beïnvloeden, moeten wij U ten stellig ste aanraden: schrijft. Ja, maar neemt daarbij de volgende punten in acht: schrijft duidelijk, zoodat er geen enkel woord of geen enkele zinswending in Uw brief voorkomt, die voor tweeërlei uitleg vatbaar is. Daardoor voorkomt U misverstanden. U weet niet, in welke stemming Uw correspondent zal verkeeren, wanneer Uw brief komt. Schrijft daarom neu traal gebruikt argumenten, die alleen op de zaak zelf betrekking heb- ben. Vermijdt alle argumenten, die uit Uw gevoel voortkomen, vermijdt alles wat maar zweemt naar dreige menten of insinuaties. Schrijft Uw brief hoogstens één maal in het klad, niet méér. Overdenkt liever Uw onderwerp kalm en terdege, voor U met schrijven begint. Door dikwijls overschrijven wordt het uit eindelijke product meestal nóch duide lijker, nóch beter. Hoe meer U bij het samenstellen van de brief denkt aan het onderwerp, waarover geschre ven wordt, en hoe minder aan de per soon aan wie U schrijft, des te duidelij ker en doeltreffender zal Uw brief zijn. Er is niets aan te doen, dat U in ge- \al van schriftelijke behandeling van een questie eenige tijd op antwoord moet wachten. U kunt deze onzeker heid echter bekorten, door in Uw brief vriendelijk maar dringend te vragen om antwoord vóór of op een bepaalde datum. En tenslotte nog een goede raad; bedenkt dat er ter bereiking van een goed resultaat altijd kalmte en een hel der hoofd noodig zijn. Wacht met elke bespreking en elke brief, tot U kalm Uw aandacht kunt concentreeren, U geheel Uzelf gevoelt en in de eenige toestand verkeert, waarin redelijkheid van een mensch verwacht kan worden. Dr. JOS DE COCK.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 18