Mm Ite Amsterdamsche Brieven. Modepraatje JUTTE RT.lE PAG. 4 1367 1368 La Lumanta Stelo op 1 dL. na, waarmede het eierdooier geklopt en de eustardpoeder mede ver mengd wordt tot een gelijk papje. De suiker wordt in de heete melk opgelost en een gedeelte van de melk bij het custardpapje gevoegd, daarna alles te rug gieten in de pan, onder gestadig •roeren aan de kook brengen, terwijl het stijfgeklopte eiwit er het laatste door gemengd wordt. Dan laten wij vervolgens alles even opkoken. De pan wordt van het vuur genomen en een klontje boter wordt erbij ge voegd, en de pudding wordt flink op geklopt. daarna in een omgespoelden ringvorm overbrengen en koud laten worden. Even voor het opdienen de pudding storten en de opening vullen Biet de gewasschen, gedroogde en ge halveerde pruimen, waaruit de pit eerst verwijderd wordt. Flensjes met appelmoes. 150 gram bloem, 3 eieren, liter melk, zout en boter of slaolie om te bakken, 3 groote zure appelen. Van de drie groote zure appelen ma ken wij moes, de suiker voegen-wij er naar smaak bij. De eieren worden met het zout ge klopt, terwijl de bloem in een kom wordt gedaan; in het midden maken we een kuiltje en hierin worden de ge klopte eieren gegoten, die met de bloem vermengd worden, daarna wordt met beetjes tegelijk de melk bijge voegd. We nemen een niet te groote koekepan, smelten hierin een klontje boter of maken slaolie warm, waarna we wat beslag in de pan gieten en de fensjes aan beide kanten bakken, daarna bestrijken met appelmoes en oprollen. Desgewenscht om het geheel fijne suiker strooien. Boekweitgrutten met karnemelk. 2 liter karnemelk, zout, 350 gram boekweitgrutten. Wij brengen de karnemelk af en toe roerende aan de kook, doen er een klein tikje zout bij en strooien de grut jes er in, die 'gedurende 15 min. zachtjes moeten koken, liefst zetten wij de pan op een asbestplaatje om aanbranden te voorkomen. We pre senteeren de pap met basterdsuiker of stroop. Willen we b.v. gebakkengrutjes eten, dan doen we de gekookte massa in een kom en laten de brei koud en stijf worden,'storten de stijve massa en snijden ze in niet, te dikke plakken, die in bloem gewenteld worden. Daarna wordt in een koekepan boter heet ge maakt, en de plak wordt aan beide zij den gebakken. Warm presenteeren met suiker of stroop. Het bestellen van patronen. De prijs onzer patronen is verlaagd tot 0.58 voor japonnen, 0.48 voor kinderkleeding en f 0.40, voor enkele rok of blouse. Men kan het bedrag in postzegels of per postwissel overmaken aan de Mode-redactie, Muzenstraat 6 B, Den Haag. TJ kunt ook gireeren op giro-reke ning 191919 ten name van den Knip- patronendienst te Den Haag. Voor uit stekendei pasvorm wordt ingestaan, indien men duidelijk buste en heup- wjjdte vermeldt. Het zoo juist versche nen Practische Modeblad wordt met de patronen gratis medegezonden. Onze uitstekende patronen. Een goed-zittend maat-patroon wordt u toegezonden, indien u een bedrag van 58 cents stort op postrekening 191919 t.n.v. den Patronendienst te 's Graven- hage of in postzegels per brief toe zendt aan de Mode-redactrice, Muzen- straat 5 B te Den Haag. Het voorjaarsnummer van „Het Practische Modeblad", waarin tallooze fraaie modellen zijn afgebeeld, wordt u tegelijk met het patroon medegezon den. Flatteuse blouse. 1368 Hierbij ziet men een aardige blouse, die goed van pas komt, wanneer men jets „gekleeds" wil hebben. Zii is bo vendien gemakkelijk te maken van waschbare satijn in een aardige kleur met een strik van dezelfde stof en knoopjes, die eveneens met deze stof zijn overtrokken. Knippatronen zijn verkrijgbaar in alle maten a f 0.40. Eenvoudige kinderjurken. 1367 Een aardig en modern kinderjurkje. Jat toch niet moeilijk te maken is, zie- 1366 daar, wat wü U hier aanbieden. Wan neer men er sterke serge voor neemt en twee of drie witte kraagjes erbii maakt is het kind aardig en practisch gekleed. Knippatronen zijn verkrijg baar voor meisjes van 4 tot 8 jaar a f 0.48. Een practische kinderschort. 1368 Bij het spelen maken de kleintjes ai gauw hun goed vuil, als zii geen schoxt aan hebben ,die de kleeding voldoende beschermd. Van linnen gemaakt en met een geborduurd zakje versierd, staan deze schorten trouwens aller aardigst. Knippatronen zijn verkrijg baar voor meisjes van 2 tot 8 jaar von den prijs van f 0.48, Overgooier met donkere blouse. 7831 Het is altijd practisch om ietswat afgedragen japonnen te veranderen in een overgooier. De mode is ons bij zonder gunstig gezind door haar voor keur voor lichie overgooiers, waaron der zoowel lichte- als donkere blouses gedragen kunnen worcfen. Onze zomer japonnetjes die teveel geleden hebben, om het volgende jaar nog eens dienst te kunnen doen. kunnen dus uitstekend worden vermaakt. De blous- kanvoor den winter desgewenscht worden voor zien van afneembare mouwen. Knip patronen verkrijgbaar in maat 40 tot en met 46, a f 0.58. Eenvoudige japon. 1333 Dit model is zeer aan te bevelen voor beginnelingen, aangezien het zoo eenvoudig is gehouden, als slechts mogelijk is. Het effect wordt dan ook heel en al verkregen door de stof. Een gewerkte stof is zeer geschikt, terwijl men dit model voor de meest verschil lende gelegenheden kan dragen, al naar gelang van de soort stof, die er voor gekozen wordt. De prijs bedraagt f 0.50 en is verkrijgbaar in de maten 40-42-44-46-48-50-52. Behalve de vele vergaderingen, bijeen komsten van de Universeele Esp. Ver- eeniging, enz., die tusschen de uitstapjes door plaats vonden, werd in Stockholm nu ook de eerste Esperanto-klankfilm „Morgen begint het Leven" vertoond. Niet alleen voor de energieke pioniers, die dit uitstekend geslaagde eksperiment tot stand brachten, maar ook voor de film wereld en Esperanto, hopen we, dat hier mede de grondslag is gelegd voor een nieuwe periode in de ontwikkeling van de internationale filmindustrie. Na het diner bij den Nederlandschen consul, dat door vele Nederlanders bijge woond werd, volgde het hoogtepunt van het feestelijke gedeelte van het program-, ma: het internationale bal. In de majes- tueuse Blauwe Hal van het Stadhuis zwie ren de congressisten rond op de vroolijke tonen van moderne dansmuziek. Ruimte in overvloed! De overal opduikende natio nale costuums, die een sterk contrast vor men met de elegante avondtoiletten van Zweedsche, Marokkaansche, Spaansche en nog zooveel andere soorten schoonen, onderstrepen het toch al zoo internatio nale karakter van dit feest. Wat een ver scheidenheid en tochéénheid. Tot 2 uur danste het congres. Den volgenden morgen het officieele ein de. Een Zweedsche vertelde ons nog, dat naar aanleiding van alles, wat zij hoorden en zagen tijdens de congresweek, Vele Stockholmsche inwoners zich nu reeds op. gaven voor de Winter-Esperantocur- sussen. Uitgeleide gedaan door vele nieuwe vrienden, betraden wij omstreeks 4 UUr 's middags de loopplank van de „Prinses Juliana". Even tevoren verkocht een mij onbekende Nederlander mij een kaart me{ het binnenkort op Texel op te richten Esperanto Monument. Nü weet ik, dat die onbekende niemand anders kon zijn dan de schrijver van de aardige artikelenreeks over den fietstocht naar Stockholm in de „Texelsche Courant", die mij werd toe gezonden. Ik hoop, dat „Siem" er in 2aj slagen, behalve de internationale, ook noq heel veel nationale steentjes voor het mo nument te verzamelen door den verkoop van kaarten. De terugreis verliep een tikje minder rustig dan de heenreis. Bij het vertrek leek alles prachtig, het was of de Zweedsche eilanden zich nog eens op hun mooist wil- den vertoonen in de avondschemering. Maar mét het „Vaarwel Zweden", bij de laatste Zweedsche lichtbaken, hadden we ook „Vaarwel mooi weer" kunnen roe pen. Het schip vertoonde een steeds be denkelijker neiging tot schommelen, waar de meesten onzer niet tegen bestand ble ken. Ook ik moet eerlijk bekennen, dat ik, door de kuren van de altijd veranderende zee, gedwongen was, den eersten nacht in een allesbehalve vroolijke stemming met vele lotgenooten in een dekstoel door te brengen. Gelukkig was het leed gauw geleden en toen we eindelijk de Holland- sche kust weer in zicht kregen, was het toch stellig met grootendeels heel pret tige herinneringen met veel frisschen moed en met het voornemen zoo mogelijk het volgend jaar in Rome het 27e Congres bij te wonen. Ook in verband met dat congres voldoe ik heel graag aan het verzoek van de Heldersche Esperantisten, om zooveel mogelijk niet-Esperantisten op te wekken tot deelname aan een Esperanto-cursus, die op 2 October a.s. in Den Helder aan vangt. Bijzonderheden kan men vinden in het „Helders Advertentieblad". Omdat ik niet geloof, dat iemand er spijt van zal hebben, kan ik iedereen van harte aanbevelen, deze gelegenheid tot nadere kennismaking met Esperanto aan te grijpen. Alléén, degenen, die nóóit310 eenige aanlegvoor talen hadden, moeten niet denken, Esperanto .„vanzelf" te kim-., nen leeren. In hoeverre eenige inspanning voor Esperanto de moeite waard is, kunt U misschien het best het volgend jaar in Rome beoordeelen! Tot slot nog mijn hartelijken dank voor de vriendelijke woorden en groeten van de Heldersche Esperantisten, eerst schrif telijk en later mondeling door den heer Vink. ontvangen. Omdat het schrijven in de courant soms bedenkelijk veel lijkt op het spreken voor de microfoon, is het dubbel prettig, af en toe eens zoo'n vrien delijk teeken van leven uit de onbekende wereld te ontvangen. Geen nieuw geluid!.... Wie gedacht mocht hebben, dat het met 't begin van het nieuwe winter werk-seizoen op het Amsterdamsche Prinsenhof zou worden: „een nieuwe herfst en een nieuw geluid", had bet bij het verkeerde eindHet oude geluid „bezuiniging" is en blijft den ondertoon vormen van al wat ook nu weer in de Raadzaal aan de orde kwam of weldra aan de orde zal gaan komen.... Zoo valt, om te beginnen, tot bezuinigingsoverwegingen terug te brengen het besluit dat de Raad deze week nam inzake een aantal oude gemeentelijke leeningen, tot een geza menlijk bedrag van dertig millioen, leeningen waarvoor vijf en vier en een half procent rente moest worden betaald, en die ons nu, na de thans aangenomen „conversie", slechts vier procent aan rente zullen kosten.... Ook de vroegere Raadsbesluiten tot den bouw van twee badhuizen zijn door de Raadsmeerderheid, thans, op grond van de genoemde overwegin gen, ingetrokken. Niet natuurlijk dan na oppositie van de zijde der S.D.A.P., voor wie nu eenmaal de hoofdstede lijke zwem- en badinrichtingen vele jaren lang een soort parade-paard waren. Wethouder ter Haar van zijn kant verklaarde dat ook hü deze „paarden" een goed hart toe droeg, maar dat het nu eenmaal op het oogenblik „niet kon", aangezien het Keld in de gemeentelijke schatkist, naar hü het uitdrukte, thans „geblok keerd" is! Inplaats van de gemeen telijke bad-gelegenheden uit te brei den, gaan we, volgens een iets vroeger genomen besluit, zelfs de tarieven van de bestaande gelegen heden verhoogen; hetwelk laatste zeer zeker te betreuren valt, aange zien de breede lagen der hoofdstede lijke bevolking juist de laatste jaren, mede door de uiterste billijke tarie ven, het „paardrijden", wat hier dan wil zeggen: het baden en zwem men, geleerd hadden en deze nieuw geschapen gewoonte ongetwijfeld de gezondheidstoestand zeer ten goede kwam.... Nog een ander ding dat, naast dit door tariefsverhooging ai* remmen van de „badgewoonte", ons tegenwoordig gelukkig nog steeds hooge gezondheidspeil zou kunnen bedreigen is het verloop in de zieken fondsen, waarop wij enkele weken ge leden ook al eens gewezen hebben. Het is een feit, dat in de afgeloopen maanden velen hun lidmaatschap van hun ziekenfonds opzegden, omdat zii zelfs de betrekkelijk geringe contri butie niet meer van hun wekeliiksch werkloozen-budget konden betalen. Het gevolg \v~s, dat diverse Fonds besturen beangst werden over den financieelen toestand van hün in" stelling en dat daarenboven de £e* meente-artsen, bij wie deze ex-fonds- paitënten thans terecht kwamen meer dan overbelast werden en er van een eenigszins behoorlijke indivi- dueele behandeling hunner patiënten niet veel meer terecht kwam. Deze week kwam, nadat er vele conferen ties tusschen de betrokken instanties

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 20