Marine-brieven uit Indiè ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1934 PAG. 5 Het ziet er naar uit, wij zeiden tAov d£d we 00^ in de naaste S.mst ,op het Prinsenhof niet veel zniif i. het bezuinigings-geluid we 90ren- Het oude liedje, dat te a i V01'i.ge jaar nog maar al fp tri nnen- begint nu reeds weer vpvvL11 en we hebben nu al weer hpcj™^n' dat het met onze concept- hnin ng,<he we moeizaam, met be- et sterk aandraaien der ppVvo lnsssc^roet sluitend hadden dat R6n' dreig* spaak te loopen en liiVh 1'rj en W. ernstig met de moge- r'pmo i rekening houden, dat in de b«SteJlike huishouding verder nipt 2 za' moeten worden. „Het is öffin;'Ünwa,aPckpntyk", aldus werd er eus bij gezegd, „dat de subsidie- <f .11 jttertje waren vooraf gegaan tenslotte aTe zaak in den Raad ter sprake. r en W- konden gelukkig mededee- dat men tenslotte met de zieken fondsen een regeling heeft kunnen effen, waardoor werklooze leden ,r lading van contributie is verze- tord 1" de hieruit voortvloeiende vosten zal ook de gemeente bijdragen. \fen heeft thans gegronde hoop, dat fln op deze wijze den uittocht uit de fondsen zal tot staan brengen. Het nlledig behoud van deze, sociaal- Iveiënisch zeer zeker uiterst goed werkende instellingen, is inderdaad vooraanstaand belang en daarom wij hierboven van „geluk- van spraken W Wat de overlading der gemeen- te-artsen betreft, het Raadslid dokter Liet deed tenslotte nog een voorstel om' het aantal patiënten per gemeen te-arts te beperken tot een bepaald maxinuun, een voorstel waarom en! B. en W. nog nader praeadvies zullen uitbrengen. Theorie en praktijk. Naast deze besluiten en voorstellen, allen min of meer direct met de „be zuiniging" samenhangend, was er dan nog een voorstel, destijds ingediend door ex-wethouder Polak, dat naar men zou kunnen zeggen, meer posi tief op een in evenwicht houden of weder in evenwicht brengen van het stedeliik-economische leven gericht was. Dit voorstel behelsde het instel len van een commissie, die de moge lijkheid en wenscheliikheid zal onder zoeken van oprichting van een Eco nomisch Technologisch Instituut, met daaraan verbonden Industriebank. Dit voorstel werd door B. en W. overgenomen en de Raad heeft het zonder verdere discussie aanvaard. Reden om over dit gevallen besluit zoo luid de loftrompet te steken als de partiigenooten van den heer Polak dat doen, bestaat er o. i. voor den meer objectieven beschouwer niet. Naar aanleiding hiervan te spreken als van het begin van een stuk op- bopwende politiek in dezen tijd van afbraak, lijkt ons wel wat over dreven. Een "besluit dat direct effect sorteert en op kortentermijn de werkloosheid althans voor een deel opheft, zooals b.v. een besluit zou zijn tot het, voor haar deel, medewer ken van de stad aan het 60 millioe- nenplan der Regeering, lijkt ons in dezen tijd méér waard, dan een plan, dat theoretisch-principieel bezien misschien betere dingen behelst, maar dat pas zeer op de lange baan eenig practisch resultaat zou opleve ren. Er is in deze tijden o. i. weinig plaats voor studiecommissies, die eerst nog maar weer eens, ten kos te van veel tüd en geld, een zaak op mogelijkheid en wenscheliikheid gaan onderzoeken. En zoo dergelij ke commissies dan ook thans nog wel een recht van bestaan hebben, is er m alle geval voor hen bii de regee- rende instanties weinig plaats. In- men een schip in nood is roept men alle hens aan dek en gaat een deel van de tat major zich zeker niet in de kajuit terug trekken om éérst nog maar weer eens de beste wijze van navigeeren te gaan bestudeeren! Men ♦♦navigeert" en daarmede uit.... door" te krijgen bij de betrokken „or ganisaties" dan heeft zü echter haar doel gemist. In de Centrale Commissie voor Georganiseerd Over leg toch, die dezer dagen bijeen kwam, zijn de betreffende voorstellen door alle betrokken organisaties zon der een uitzondering met algemeene stemmen verworpenOok deze nieuwe bezuinigings-affaire, varia tie overigens op een overbekend thema, krijgen we dus weer in den Raad Geen verruiming van den grondverkoop. Een „affaire", die we daarentegen tenslotte niét in den Raad zullen krij gen is: de verruiming van den Zon dagsverkoop. Naar men weet treedt er op 15 Oct. een nieuwe Rijkswet in werking, die een verruiming van den Zondagsverkoop mogelijk maakt „in dien buiten gewon eomstandigheden die verruiming althans wettigen" Volgens de wet wordt daartoe een verklaring van het gemeentebestuur verwacht en alvorens de Raad daar toe een uitspraak kan doen, moeten belanghebbenden worden gehoord. En nu hebben B. en W. onlangs door middel van een enquête, die belang hebbenden, dat wil dus zeggen de winkeliers „gehoord". Het resultaat van deze enquête was, dat een zeer groot aantal, de meerderheid in alle branches!, voor verruiming van den Zondagsverkoop klaarblijke lijk zoo weinig belangstelling heeft, dat zij zich zelfs de moeite niet ga ven aan de „stemming" deel te nemen. En van degenen, die de lijsten, wél teekenden, heeft daarenboven nog de overgroote meerderheid tegen ver ruiming van den verkoop gestemd. De eenige uitzonderingen op deze, naar men zou kunnen zeggen „nega tieve" regel, worden gevormd door de slijters en banketbakkers: maar de slijters zijn in meerderheid al voorzien van een z.g. tap-vergunning en mag dus 's Zondags tóch al reeds open blijven, zoodat het bii hen slechts gaat om een kleine groep die alléén een z.g, sliit-vergunning heeft.... En wat de. banketbakkers aangaat: van hun totale aantal van pl.min. 1500 hebben er slechts 500 aan de stemming deelgenomen en van deze 500 verklaarden zich dan ten slotte ruim 400 vóór „verruiming".... Dat B. en W. in een en ander tenslot te geen aanleiding vinden om met voorstellen te komen om uit te spre ken dat, voor welke branche ook, ver ruiming van den Zondagsverkoop noodzakelijk zou zijn, kan men gereedelijk begrijpen Crisis-Comité Amsterdam. Sedert de oprichting van dat Comité werden on der zijn leiding niet minder dan 17300 aanvragen om steun behandeld. Dat den laatsten tüd die aanvragen belangrijk aan het afnemen zijn,, de heer Vattier Kraane zelf zal de eerste zijn om zich daarin tot op zekere hoogte te verheugen. Tot or zekere hoogte: die afname is namelijk niet een gevolg van het feit, dat de nood onder de zelfstandige „midden stand" zooveel minder is geworden, maar wel hiervan, dat de door den crisis getroffenen zich geleidelijk heb ben leeren aanpassen aan de ver- eischte versoberingEn, nog eens, „tot op zekere hoogte", mag men dit laatste een gelukkig verschijnsel noe men Maandag j.1. heeft men dezen, on getwijfeld verdienstelijken Amster- damschen jubilaris naar behooren ge huldigd en werd hem, o.a. in het bij zijn van den commissaris aer Ko ningin, zijn door mevr. Westendorp Osieck geschildrede beeltenis ver eerd WENKEN. Wanneer we eieren gebruiken, wor den de schalen niet dadelijk wegge worpen, doch eerst 24 uur in water ge legd. Dit water is een goede mest voor onze planten. Wanneer bij het naaien de machine olie vlekken heeft gemaakt in wasch- bar estóf, wordt deze gemakkelijk ver wijderd met koud water en zeep. Veearts: „Wel, kereltje, wat is er van je verlangen?" Jongen: „Och, mijnheer, wil u da delijk bij vader komen? Hij heeft per ongeluk het drankje ingenomen, dat u voor de koe gaf en nou is-ie begonnen met gras te eten!" De eenige heele. De smid kwam de kachels nakijken. Annie stond er bij en begon van allerlei aan den man te vragen. Zij vroeg: Hebt u broers? Smid: Ja, ik heb twee halfbroers. Annie: Hebt u ook zusters? Smid: Ja, een halfzuster. Annie: (schudt meewarig haar hoofd en zegt dan): Ach, bent u dan de eenige heele bij u thuis? Beste Lange, Onze Amsterdamsche jubilaris. Het oude liedje. Posten minrfo" Posmaals moeten worden ver- ■bemno*- en dat enkele gemeentelijke tot Linee,n züUen worden beperkt het 'ocht ho°£St noodzakeliike scbH„i—r,wat niet zoo heel onwaar- aflrnü l- 1S' deze van het stadhuis Juin Se officieuse mededeeling de ni meer bedoeld zijn geweest om ^00n en salarisovereen- fileentor, en W- voor het ge- epersoneel beraamd hebben, „er Om tenslotte niet dezen heelen brief te blijven wijden aan de min of meer taaie en lichtelijk of zelfs „zwaar" sombere gemeentelijke aangelegen heden, willen we dit keer besluiten met enkele feestklanken ter eere van onzen „stedelijken" zeventigjarigen jubilaris, de heer Vattier Kraane, die ongeveer tegelijkertijd met den „lan- deliiken" zeventigjarige dito, Lo- dewijk van Deijssel, zijn jubileum vierde. Ongetwijfeld is de heer Vattier Kraane reeds een reeks van jaren aan Amstel en IJ een van de meest op den voorgrond tredende persoonlijk heden, zoowel in den figuurlijken als letterlijken zin des woordsDirec teur van de Ned. Ind.-Steenkolen Handel Mij., oud-directeur van Vrie- seveem, gedelegeerd commissaris van de Ned. Vleigtuigenfabriek, commis saris van tallooze groote Amsterdam sche ondernemingen en handelszaken vond men hem ook steeds op den voorgrond daar waar het groote hoofdstedelijke gebeurtenissen gold, die nu niet direct met handel en in dustrie te maken hadden, die ook de aandacht trokken van het groote pu bliek in al ziin lagen. Zoo was hij, om enkele voorbeelden te noemen, des tijds, in 1913 voorzitter van de „Entos", de bekende scheepvaartten toonstelling, waarvan een blijvend ge volg o.a. het Ned. Historisch Scheep vaartmuseum was. Men kon zich de laatste jaren welhaast geen Amster damsche huldiging of tentoonstelling meer denken of de heer Vattier Kraane behoorde onder de initiatief nemers en organisatoren en had in vele gevallen de leiding. Een van de meest bekende en belangrijkste „pu blieke" functies die hii den laatsten tijd waarnam, is ongetwijfeld die van secretaris-penningmeester van het De mail, die ditmaal met een vracht boot aangevoerd werd, kwam laat bin nen, zoodat we eerst Maandagavond, hier aan de Oedjong de brieven besteld kregen, zoodoende zijn we meer dan een week zonder nieuwe Jutter ge weest. In Tandjong Priok heerschte in de afgeloopen week groot krijgsgewoel, er waren daar manoeuvres, gecombineerd van land- en zeemacht. Ik schreef je reeds dat er troepen op de schepen gedetacheerd zouden worden. Nu, in den nacht van 22 op 23 Augustus is er een landing uitgevoerd, met de lan dingsdivisie van de „Java" als eerste echelon den wal op. Volgens de tele grammen is alles uitstekend geslaagd en hebben zeer veel autoriteiten dit evenement gadegeslagen, zooals be halve de militaire autoriteiten, de le den van den Volksraad, de gouverneur van West-Java, de resident en de re gent van Batavia. Ook gaven de doch ters van Zijne Excellentie de Gouver neur-Generaal van hare belangstelling blijk. Zoo zie je, ook hier in de Oost heeft men belangstelling voor de manoeu vres en staan we, wat dit aangaat niets ten achter bij Holland, waar, naar ik uit de Aneta-telegrammen vernam, voor de manoeuvres in Brabant ook zeer veel belangstelling was, ook van civielen kant. De opleiding van de zeemiliciens in de kazerne Goebeng is weer geëindigd en de volgende week zullen de milicien matrozen weer over de vloot verspreid worden. Eerst echter geven de jongelui nog een gastvoorstelling in de groote exercitieloods in de kazerne, een soort afscheidsavond, waar een heel pro gramma zal worden verwerkt en waar onder andere autoriteiten ook de Ma rinecommandant aanwezig zal zijn. Dezer dagen stond ook de benoe ming van den nieuwen zeeofficier adju dant van den Gouverneur-Generaal in de courant, n.1. de luitenant ter zee 2e klasse A. N. A. Adrichem Boogaart, de welke den tegenwoordigen functio naris, luitenant ter zee Van Bemmelen (die met de jagers thuisvaart) zal aflos sen. Ja, de bemanningen voor de thuis varende jagers zijn alweer aangewe zen, het was een dringen voor de pu blicatie-borden, toen deze missieve werd opgehangen, want voor velen is het een nieuwtje om per Nieuwedieper Lloyd thuis te varen. Zeemacht de voetbalvereeniging stelt te leur, nu werd weer verloren van Mona Moeria, een vereeniging van Ambonneezen, en zijn onze jongens weer naar de laatste plaats verhuisd, de stand gelieve je hieronder aan te' treffen. Zooals je ziet is nu de halve competitie voorbij en kan er onder de tegenwoordige leiding nog wel een goed resultaat bereikt worden. In Ma- lang is ook een voetbalwedstrijd ge speeld, namelijk van een elftal van de landmacht tegen het elftal van de Ma- irne-luchtvaartdienst. Ook hier werd met 20 verloren. Gesp.Gew Gel.Verl.PntD.pt. Tiong Hwa T.H.O.R. H.B.S. Excelsior Mena Moeria Zeemacht 5 5 b 5 5 5 4 1 3 1 3 1 2 1 16— 5 17—10 12— 9 11—15 17 5—14 Tengevolge van de werkloosheid zul len we bij de Marine hier nu ook en kele volontairs krijgen. In het geheel- zijn er 76 plaatsen, dié Verdeeld won den over het departement, op de ate liers van 't' vliegkamp, O.Z.D. en Tor-' pedodienst, het hoofdkwartier scheep vaart, de werf en de Gouvernements marine. Bij de gouvernementsmarine worden eenige abituriënten geplaatst van de zeevaartschool, die zullen daar dus ook meevaren. Er is gelegenheid voor allerlei soorten diploma's, te we ten: H.B.S., M.U.L.O., Burgeravond school en lagere school, Zeevaart school en Technische school, terwijl er ook eenig academici geplaatst kun nen worden. Gezien dit streven bij alle departementen bestaat, wordt hier dus in een groote behoefte voorzien. Er is echter maar een zeer kleine toelage verbonden aan dit volontairschap en dat voor zoover ik weet ook alleen maar bij de marine. Maar de jongeling schap behoeft echter niet zonder werk te zitten, hetgeen nog steeds en ook hier in de Oost des duivels oorkus sen si. Er is hier op het M. E. een ware liefhebberij ontstaan voor de visch- sport. Zoo Zondags dan zie je op de jagersteigers ook al hengelaars staan, maar hun geduld wordt zeer zeker veel meer op proef gesteld als in den Koe gras-polder; kroosslooten zijn hier nu eenmaal niet en dan kun je hier van alles aan je hengel verwachten, van inktvisschen en kleine haaien, tot aan d e mooiste gekleurde bintangs toe, waarvoor de visschermannen zeker in Artis 'n plaatsje zouden krijgen. Maar in ieder geval is 't een sport waar je het niet zoo erg warm mee kunt krij gen hier in deze gewesten. Nu we zoo'n keurig zwembad heb- ben hier aan de Oedjong wordt er aan Polo ook weer gedaan en worden er weer verscheidene wedstrijden, ook tegen zeventallen in de bovenstad, op Brantas gespeeld. Hier in de stad is weinig nieuws, bouwen en verbouwen, je zult verbaasd staan als je komt, maar voorloopig is daar nog geen kans op. Wat een prachtreis gaat die „K 18" maken, dat zijn toch maar boffers, die met dat schip meegaan. Een pracht van een vlagvertoon en hier in de Oost zal het wel weer een hartelijke ontvangst worden. Nu old chap, is het weer meer dan genoeg geweest deze week. Houd je maar weer taai en gezond, hetgeen je in Holland nogal gemakkelijk afgaat. Gegroet tot over een week, je vriend HENK.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 21