VEL0 TAFELBILJARTS 5SÖS^- Op en om het Binnenhof. Oost-Indië. 9 LUCHTVAART Vier en een half uur in een ijskelder. Aardbeving in Mexico. ^rama in een trein. Motorboot omgeslagen. BINNENLAND Het einde van den zomertijd Het middenstandscrediet. Contact-commissie van de IJselmcervisschers. Het auto-ongeluk te Soerabaja. KINDERFOTO Zondags geopend van 10-2 u Voor drie weken naar Madeira. Militair vliegtuig verongelukt. Dj commandant van Soesterberg, kolonel Best gewond. DR A15M A-van VALKtrBURC/S- Een onaangenaam avontuur. De 68-jarige ingeniéur, Edward I'erret te Melbourne, \V> uur in een ijskelder opgesloten geweest en er wonder boven wonder levend uitgekomen. Perrett ging den kelder binnen om de temperatuur te eontroleeren. 1 oen de temperatuur 6 graden onder nul was, hoorde hij plotseling een slag en zag tot zijn groote ontsteltenis, dat de deur ach ter hem was dichtgevallen. Hij zat in den kelder opgesloten! Er heerschte volkomen stilte, slechts hoorde hü het monotone geklop van de koelma chine, die hem langzaam maar zeker deed doodvriezen. Hij was vrij dun gekleed; zijn eenige kans om in leven te blijven was lichaams beweging. Hij nam een bus, smeet die tegen de deur en herhaalde dit vele ma len. Tevergeefs, het werd niet gehoord. „Het was echter mijn eenige kans", ver telde hij later. „Ik begon op de deur te kloppen en te slaan tot ik er dood moe van werd. Toen voelde ik de koude mijn lichaam overmeesteren. Tegelijkertijd be gon de koelmachine onzuivere lucht uit te pompen. Mijn krachten begaven mij en ik had een gevoel alsof ik flauw ging val len." „Ik hoopte maar steeds, dat men mij uit mijn ijselijke gevangenis zou bevrijden. Ik was op liet punt in elkaar te zakken, toen "de deur open ging en men mij den kelder uittrok." Door zijn lange afwezigheid was Per- rett's vrouw ongerust geworden. Ze tele foneerde den nachtwaker van de fabriek, die dadelijk met eenige helpers het ge bouw doorzocht. Om half twee 'snachts werd Perrett gevonden, na vier en een half uur gevangen te hebben gezeten. Een dokter verleende de eerste hulp, want hij was geheel door de koude bevangen, ter wijl ook zijn zenuwen ernstig geschokt waren. VOGELNEST VAN BANKBIJETTEN. Een tuinman, die in de nabijheid van het bijkantoor der Rijksbank te Bremen bezig was met hets noeien van boomen, bemerkte een lichtgekleurd vogelnest hetwelk, naar hem later bleek, was op gebouwd uit bankbiljetten van 1000 mark; de bankbiljetten waren echter van ouden datum en niet meer in omlooD, 50 dooden, 400 gekwetsten. Sedert 15 Sept. wordt, naar uit Mexico (stad) wordt gemeld, de Staat Jalisco on ophoudelijk door aardbevingen geteisterd. Het aantal dooden bedraagt 50, dat der gekwetsten meer dan 400. Geheele dorpen zijn verwoest. Moord en zelfmoord? In den sneltrein ParijsVentimiglië zijn Woensdagnacht in een slaapwagen eerste klasse, door den conducteur, twee tijken aangetroffen. De machinist stopte aan het volgende station waar de politie den betrokken wagen liet afhaken. De beide lijken zijn nog niet geïdentificeerd. Waarschijnlijk is het echter een moord gevolgd door zelfmoord, want naast een der lijken lag een revolver. GASTRONOMISCHE WEDSTRIJD. De volgende week zal te Rouaan een feestmaaltijd worden gehouden, die drie dagen zal duren, en waaraan een wed strijd verbonden is. Tot de genoodigden behooren alleen menschen met een gezonden eetlust en van flinke lichaamsafmetingen. Aan den niksten man zal een prijs worden toe gekend. Verder zijn prijzen uitgeloofd voor dengene, die tijdens één maaltijd het meeste eet, en voor den man, die het grootste aantal oesters naar binnen werkt. Tijdens den maaltijd, die door vooraanstaande kringen op restaurantge- bied is georganiseerd, zullen de fijnste en zeldzaamste spijzen worden geser veerd. Ja, ja. we leven in een „gekken" tijd. Vier menschen verdronken. In Killar.v-Harbour, de baai op de grens van de graafschappen Mayo en Galwa.v, aan^de westkust van Ierland, is oensdag bij stormachtig weer de motor boot van een jacht omgeslagen. Vier opvarenden, onder wie majoor Pears, oud-secretaris van den gouverneur van West-Australië, zün verdronken. Drie menschen werden gered, onder wie de eigenaar van het jacht en de dochter van den majoor. Men vermoedt, dat de motorboot op iets, dat in het water dreef, is gestooten en daardoor lek is geslagen. Denkt u eraan, dat stilstaande auto s tegenwoordig weder verlicht moeten zijn? Op 7 October. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een cir culaire doen toekomen, volgens welke in verband met het eindigen van den zomertijd op 7 October a.s. te 3 uur in den voormiddag deze besturen gelieven toe te zien, dat de tijdsaanwijzing op de open bare door het gemeentebestuur beheerde klokken, van evengenoemd tijdstip af, weder in overeenstemming zijn met de tijdregeling van den middelbaren zonne tijd van Amsterdam, welke tijdregeling alsdan aanwijst 2 uur in den voormiddag. Een lezing van den directeur van de Ned. Middenstandsbank voor het district Alkmaar van de Kamer van Koophandel. Woensdagmiddag is ten stadhuize te Alkmaar het bureau der Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwar tier bijeengekomen met vertegenwoordi gers van de middenstandsvereenigingen in haar district. Er waren 19 vereeni- gingen vertegenwoordigd door totaal on geveer 50 personen. Elk jaar wordt een dergelijke vergadering gehouden, dezen keer was het voor de tiende maal, wat voor den voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken, den heer S. W. Arntz, aanleiding was om nog eens duidelijk het doel van dergelijke bijeen komsten uiteen te zetten: het contact met den middenstand levendig te houden en te verstevigen. Spr. herdacht den dezer dagen ontslapen heer Jb. Cloeck. De heer E. L. Brouwer, adjunct-direc teur van de Ned. Middenstandsbank n.v. te Amsterdam, sprak vervolgens over Het Middenstandscrediet. Allereerst memoreerde spr. het ont staan van de bank in 1927, waarbij hii er den nadruk op legde dat alle drie groote middenstandsbonden even grooten in vloed hebben in het college van commis sarissen. De staat gaf een garantie van 61/? millioen gulden voor het nog ontbre kende kapitaal der bank, alsmede 254 millioen tot vorming van een reserve om de verliezen in de door de bank overgeno men bedrijven op te vangen. De vraag of een middenstandscrediet- wezen noodzakelijk is, beantwoordde spr. bevestigend. Tusschen bank en credietnemer dient een nauw contact te bestaan in het be lang van den middenstander zelf, omdat er zooveel zakenmenschen zijn, die van kostprijsberekening noch van commer cieel beheer eenig begrip hebben. Daar om ook geven de eischen die de bank moet stellen vaak moeilijkheden. De dek king bestaat dikwijls uit een tweede hypotheek of een borgstelling, die de bank niet zonder meer kan aanvaarden. Van buitengewoon belang achtte spr. het dat de bank door periodieke overlegging van balansen etc. steeds op de hoogte blijft van den financieelen toestand van haar cliënten, omdat daardoor een sfeer van vertrouwen tusschen credietgevep en credietnemer wordt geschapen. De bank doet niets anders dan haar door de regeering "egeven instructies uit voeren. Spr. las deze instructies voor en vertelde daarna van de ervaringen die de practijk (ongeveer drie maanden wer king) geleerd heeft. Wij stippen hieruit aan: 1. Er zijn tal loos vele zaken, die eigenlijk nooit vol waardig zijn geweest, omdat de eigenaar zich gevestigd heeft zonder eenige capa citeit tot het drijven ervan, geen admini stratieve kennis bezit, geen warenkennis, geen oeconomisch inzicht en geen begrip van service. Zij parasiteeren op den bona fide middenstand en dienen zoo spoedig mogelijk te verdwijnen. 2. Verscheiden middenstanders zijn niet door de crisis in moeilijkheden ge raakt, doch doordat zij niet tijdig de tering naar de nering hebben gezet. 3. Anderen kunnen niet worden gehol pen, doordat zü geen aanteekening heb ben gehouden van gedane zaken en dus niet kunnen aantoonen een „draaiende" zaak te hebben. 4. Weer anderen. moeten worden afge wezen, omdat zij geheel of grootendeels werken met geleend geld, terwijl deze geldschieters niet bereid zijn een verkla ring te geven, dat zü niet tot het opvra gen van hun geld zullen overgaan zoo lang het crisiscrediet loopt. Het bezit van eigen kapitaal is geen criterium voor het in aanmerking komen voor crediet. Verschillende middenstan ders zijn zelfs geholpen kunnen worden, niettegenstaande hun kapitaal negatief geworden was. Zü hadden daartegenover alle mogelijke maatregelen getroffen om hun zaak aan de gewijzigde omstandig heden aan te passen door uiterste bezui niging, afschrijving van dubieuse pos ten, opruiming van overjarige voorraden en verdere maatregelen, waardoor hun zaak weer op gezonde basis kon worden gesteld. Meerdere aanvragers konden worden geholpen, door hen een reorgani satieplan aan de hand te doen, waardoor de zaak weer kon draaien. Alle aanvragen om crediet worden nauwgezet bestudeerd en passeeren stuk voor stuk den raad van toezicht, waarin de vertrouwensmannen van de drie natio nale bonden zitting hebben. Verscheidene aanwezigen stelden den spreker vragen. De visscherij op het IJselmeer. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1934. volge de Zuiderzeesteunwet hun bedrüf in een IJselmeervisscheriibedrüf aan het vervormen zün. Deze vergadering werd mede byge- woond door den heer J. van Hengel, in- specteur der visscherüen in het 2e en 3e district. Besproken werd de wijze van de vast stelling van het inkomen van die IJsel- meervisschers, welke niet tot^ een rege ling zün toegetreden. Hierbij bleek, dat plm. 1200 visschers wel tot een regeling zün toegetreden, terwijl slechts met 'JA zulks niet het geval is. 30 Door de aanwezigen werden gegevens verstrekt, aan de hand waarvan uit de bruto-besomming het netto-inkomen op billijke wüze kan worden vastgesteld. Algemeen werd instemming betuigd met de maatregelen, welke genomen zijn ter bevordering van den visschstand in het IJsselmeer. Aangedrongen werd op krachtige handhaving van deze maatre gelen, terwül in verband daarmede wen ken van practischen aard werden gege ven. De aandacht werd erop gevestigd, dat er IJselmeervisschers zijn, welke toege- Dezer dagen vergaderde te Amsterdam onder voorzitterschap van ir. G F H Houben, directeur van den Rijksdiens'' rlTV"8 Van de Zuiderzeesteunwet. de C ontactcommissie voor de gewezen Zuiderzeevisschers, welke met hulp inge- Weekkroniek De rust na den „storm"! - Het „aanloopje" der Eerste Kamer. - Eindelijk het Verkeerfondsl - De bewaker onzer schatkist spreekt tot het volk. - Het Schip van Staat in vliegend stormweer - Het communistische „comble". De Haag, 27 September '34. Ookna den storm pleegt rust te heerschen en indien men de parlementaire drukte „op en om" den derden Dinsdag in September kan ver gelijken met genoemd woelig weertje zoodoende beleven wij thans een korte periode van groote kalmte in de Binnenhof-sfeer. De volgende week krijgen we een „aanloopje van wat de winter- campagne straks te verduren zal geven komt de Senaat bijeen ter afdoening van de ontwerpen, welke zijn blijven liggen en die eigenlijk reeds hadden moeten zijn behandeld. Men weet, dat pre sident De Vos in Augustus aankondigde, dat de Kamer begin-September nog bijeen zou moeten ko men. Hij dacht toen aan de nog onafgedane ont werpen nopens een belasting van goederen in de doode hand en tot instelling van een Verkeers- fonds. Tegen ieders verwachting in heeft de voor zitter aan zijn voornemen geen uitvoering kunnen geven, zoodat genoemde „staartjes" nog zijn blij ven resten uit de afgeloopen parlementaire pe riode 1933—'34. Men zal nu echter ijlings den achterstand gaan inhalen, hetgeen in den loop der volgende week zal plaats hebben. Op a.s. Dinsdag gaan de Tweede Kamer-leden het afdeelingsonderzoek aan vatten, zoodat successievelijk de Voorloopige Ver slagen betreffende de Rijksbegrooting in den loop der maand kunnen loskomen. Aangezien Troonrede noch Millioenennota aan leiding hebben gegeven tot onrustbarende polemie ken in de bladen (enkele uitzonderingen daarge laten) mag wel worden geprofeteerd, dat ook de schriftelijke gedachte'nwisseling tusschen Kamer en Regeering geen onrustbarende proporties zullen aannemen. Wie zal het in deze uiterst-moeilijke tijden durven bestaan te trachten, onze Regeerders onoverkomenlijke moeilijkheden in den weg te leg gen? Met deze vraag heb ik alleen de ernstige, zich van hun verantwoordelijkheid bewuste staats burgers op het oog. Want dat er zijn, die de op lossing van alle kwalen des tijds, „in een lucifer doosje" plegen rond te dragen, weet ook ik na tuurlijk. En die gelukkigen smalen op een regee ring, welke zoo aartsdom is om de vele diverse „eieren van Columbus" niet eenvoudig „eventjes" toe te passen. Wie de moeite genomen heeft, de radio-rede van minister Oud, naar aanleiding van de Millioenen nota te volgen, zal eenig idee hebben kunnen ver krijgen van de zorgen en moeiten en verdrietelijk heden, waarmee de huidige regeerders van ons land te kampen hebben. De ministerieele woorden waren somber, doch glashelder, wekten een gevoel van vertrouwen in den bestuurder der schatkist (voorzoover dat nog noodig is!). Welk een ver schil met methoden, welke in sommige deelen van het buitenland worden toegepast! Ieder volk heeft de regeering, welke het verdient en daarom mogen de Nederlanders er prat op gaan, dat zij zich lei ders hebben gekozen, die in openbaarheid en open hartigheid kracht en steun zoeken. In het slot van mr. Ouds rede werd gewag ge maakt van het streven der regeering, de rijks uitgaven blijvend op een lager peil te brengen. En de bewindsman zei dingen, welke niet genoeg her haald kunnen worden, wijl het komende saneerings- werk zooveel beter en vlotter zal verloopen, in dien de massa de noodzakelijkheid van een en an der inziet en billijkt, iets, waarop de minister mede wees. Veel zal dus moeten worden „gesnoeid", veel zal moeten vallen aldus ongeveer Z.E.xc. wat waarde heeft, wat wij met groote moeite en met liefde hebben opgebouwd. Men denke toch niet zoo riep voorts de heer Oud uit dat al deze dingen voor de Regeering geen waarde hebben, al is zij dan genoodzaakt, dat goede af te snijden. En in verband met deze dingen gebruikte de minister een beeld, dat volkomen op de huidige situatie van toepassing kan worden verklaard, na melijk van den schipper in vliegend stormweer, I - genoodzaakt wordt een deel der lading over boord te werpen. „Hij doet dat immers niet. wijl hij aan die goederen geen waarde hecht!" zei de minister heel juist, ermee bedoelende, dat het offer moest worden gebracht ter wille van het behoud van een veel grooter goed: het schip, zijn bemanning en een groot deel der overige lading. „Dat is de positie van ons Schip van Staat!" ver zekerde ten slotte mr. Oud, en deze woorden mo gen terdege gehoor vinden bij hen, die nog steeds niet willen of kunnen inzien, hoezeer de nood tot het uitwerpen van overigens kostelijke goederen dwingt. Dat er van regeeringswege nogal eens gebruik wordt gemaakt van „beeldspraak", Is toe te juichen, aangezien zulk „aanschouwelijk onder wijs zeer sterk indruk op de groote massa pleegt te maken. Een berg cijfermateriaal kan soms wei nig-uitwerken. doch enkele beeldrijke vergelijkin gen vermogen vaak het ontbrekende te doen. Zoo ook wat betreft mr. Ouds woorden aangaande een „noodverband dat thans wordt gelegd om het zieke corpus van den Staat, en waarmee de hui dige begrooting wordt bedoeld. Een stabilisatievlak is dus nog niet bereikt. Vergelijkingen met de be grootingen van vóór den oorlog worden gemaakt en aan de hand daarvan met in acht neming van allerlei veranderde factoren tracht men een niveau te bereiken, dat meer in overeenstemming is met de bestaande economische toestanden Uit de ministerieele woorden viel op te maken, dat wij alles en alles in aanmerking genomen fb.v. bevolkingsaanwas, verhoogde uitgaven in verband met de Staatsschuld enz.) - eigenlijk nog met een goede f 130 millioen boven het thans door velen a s een „welstandspeil" beschouwde beqroo- tingsbedrag van 1914 leven. Hieruit valt te conclu- deeren, dat verlaging der uitgaven met honderden millioenen waarop niet weinigen in ons land steeds aandringen niet wel mogelijk is. Hoog stens misschien op den duur nog om en bij de hier boven genoemde 130 millioen. Nogmaals getuigd: Mogen de woorden van onzen minister van Financien, welke blijk gaven vat een voorzichtig-solide, doch niet te pessimistische be leid, van vertrouwen in de krachten des volks en den wil tot gezamenlijke bestrijding der economi sche gevaren weerklank blijven vinden in de har ten der landgenooten, in 't welbegrepen belang van de gansche natie! Tot de „combles" van dezen tijd behoort onge twijfeld de klacht, door de Communistische Tweede Kamerleden bij de Justitie ingediend naar aanleiding van het feit, dat zij door hun wangedrag in de Ridderzaal op forsche wijze uit de zaal werden verwijderd. In verband met deze dingen schrijft de „Res.-bode" o.a. het volgende rake stukje: „Hun euveldaad is te dommer, waar de wet de Kamerleden slechts beschermt in het uitoefenen van hun plicht. 't Is in dit verband wel ad rem even te Her inneren, wat. deze heeren volgens Moscou als hunplicht hebben te beschouwen. Dr. F. A. de Graaff citeerde dezer dagen in „De Nederlander" nog eens een gedeelte uit de instruc tie, door de Kommintern aan de communistische parlementariërs, verstrekt. Wij lezen daar: „Elk communistisch kamerlid dient zich bij voortduring bewust te zijn, dat hij niet is een „wet gever te midden van andere wetgevers, doch een partij-agitator, uitgezonden in het kamp van den vijand. Iedere comunistische afgevaardigde moet naar> gelang van de beslissing van het partij bestuur, den legalen met den illegalen arbeid ver binden. In landen, waar de communistische afge vaardigden nog in het genot zijn van parlemen taire'onschendbaarheid, moet deze benut worden voor de organisatie van de illegale propaganda der partij. De kleinste handelingen van de com munistische kamerleden behooren ondergeschikt te zijn aan den niet-parlementairen partij-arbeid." Zjj denken blijkbaar, dat ook de Nederlandsche Stadt deze brutale instructie zal eerbiedigen en de Russische satelieten hun gang zal laten gaan... Het wordt hoog tijd, dat den heeren dit Rus sisch gedoe voorgoed onmogelijk gemaakt wordt". In Februari kwam de Commissie-Kooien tot stand, waarvan de leiddraad was: De „noodzake lijkheid" en de „doelmatigheid" na te gaan van maatregelen tegen leden van vertegenwoordigen de lichamen, wier staatkundig streven kennelijk is gericht op verandering der staatsinstellingen met toepassing of bevordering van onwettige middelen. Het resultaat der onderzoekingen maakt wel duidelijk, hoezeer de huidige „machthebbers" ge kant zijn tegen het streven om nu maar ruw-weg uit een ander vaatje te gaan tappen. Zooals men reeds eerder heeft kunnen gewaar worden, kwam de commissie tenslotte met een tweetal wetsontwer pen, waardoor de rebelleerende leden uit hun be voegdheden kunnen worden ontzet (door een uit spraak van den Raad van State, afd. geschillen van bestuur) en de mogelijkheid wordt ge schapen „politieke misdadigers", die voor den rechter verschijnen, als bijkomende straf hun kies- en verkiesbevoegdheid te ontnemen. Het destijds geopperde denkbeeld van het Ka merlid Knottenbelt om in een eed-breuk een ambts misdrijf te zien lijkt stellig rationeeler en ook voor velen meer bevredigend. Leden van revolutionnaire partijen zouden dan unaniem worden uitgesloten, wijl hun belofte met den mond een leugen is, welke onmiddellijk als 't ware tastbaar kan worden aan getoond. Maar niemand moet denken, dat de revolution naire gevaren uit het land geweken zijn als de op- standigen slechts uit de volkscolleges verdwijnen. De heer De Visser heeft eens in de Tweede Ka mer uitgeroepen: De Regeering zou ons geen groo ter pleizier kunnen doen dan door het radicaal ver bieden onzer partij! Misschien hadden zijn woor den een tegenovergestelde strekking, trachtte hij de Regeering huiverig te maken voor zulke dras tische maatregelen, doch aan den anderen kant heeft de historie wel bewezen, dat groepen, welke door de Overheid niet werden geduld, juist te gen de verdrukking in groeien. Ook in gevallen, waarbij er sprake was van een booze Overheid tegenover goedwillenden (denken wij slechts aan onzen strijd tegen Spanje!) is deze waarheid im mers gebleken! Toen Jhr. Ruys nog premier was, heeft hij eens in de Eerste Kamer uitgeroepen: Kracht zonder beleid maakt stukken! Inderdaad! En daarom dient men voorzichtig te zijn bij het roepen om „kracht", wijl de „stukken" in 'n om mezientje verspreid liggen. De revolutionnairen in onze colleges hebben naar ik stellig geloof het revolutie-gevaar nooit wezenlijk vergroot, in tegendeel zelfs. Men geeft de onberedeneerden ge legenheid wat „stoom" af te laten. Maar: ze moe ten stevig binnen de orde gehouden worden, geen „herrie" verwekken. I enslotte: Het advies der Commissie-Kooien maakt een goede kans., 't Zal zeker wordt het aanvaard een onloochenbare preventieve wer king hebben, hoewel de toestand dan nog lang niet „zuiver" wordt. Als de hierboven geciteerde woorden van den communist De Visser waar zijn, welnu, dan zullen hij en zijn ^vrienden het laten aankomen op het „uiterste tin zal men genoodzaakt zijn de zeer gematigde voorstellen-Koolen te verscherpen. Parlementariër. treden zyn tot éen derieg de toepassing van art. 1* dotfi de visscherii-uitkomsten n jj den aan de verwachtingen, welke zu de toetreding daarvan hadden Naar aanleiding hiervan heeft de voo zitter opgemerkt, dat de resnlta e de IJselmeervisschery. wat Pjhne treft uitgedrukt in K.G. en in ku,« beter zijn dan het voorafgaande mai. dat de botaanvoer, behoudens eei mindering in de maand Januari, jaar; ver gelijk Dat intusschen concrete ktechten, gemotiveerd door eene naiiwkwnge op gave van de gemaakte besommingei dert 1 Juli j.L, alsnog ter kennis van den rijksdienst ter uitvoering van de Zmder zeesteunwet kunnen worden gebrad WEG LANGS NAUERNASCHE VAART De Afdeeling Wegen®n Verkeer van den B. B. N. bericht, dat bJük|"s.beke" making van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, a. de algeheele geslotenverklaring voor alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen van den weg langs de Nauernasche Vaart tusschen den Noorder IJdyk en den Provincialen weg Haarlem-Purmerend in de gemeente Assendelft is opgeheven, b. de weg langs de Nauernasche Vaart onder de gemeente Assendelft tusschen den provincialen weg Buitenhuizen Zaandük en de boerderü van K. Crok gesloten verklaard is voor het berijden in Zuidelyke richting met alle motorrij tuigen op meer dan twee wielen. DE DIESELTREINEN. Zullen binnenkort weer in dienst worden gesteld. Naar de Tijd verneemt, zal met ingang van de winterdienstregeling weer een aan tal diesseltreinen waarschijnlijk zes of zeven in dienst worden gebracht. Successievelijk zullen de overigen dan volgen. De zes nog niet verbeterde en thans nog in dienst zijnde treinstellen zullen dan in de Centrale Werkplaats te Haarlem de noodige wijzigingen en ver beteringen ondergaan. De spoorwegautoriteiten zouden zich niet ontveinzen, dat de aangebrachte verbe teringen en herstellingen nog onvoldoende kunnen zijn, zoodat men eventueel de diesseltreinen weer uit den dienst zou moeten nemen. Slachtoffer buiten gevaar. De luitenant ter zee der 2e klasse Dankmeyer, wien j.1. Zondag een ernstig auto-ongeluk is overkomen, verkeert thans buiten levensgevaar. ©CggXggXggxggjggjQgxggiggxgcxggxggx^iggxggjgj I VOOR EEN LEUKE 9 1 1 a i 9 9 Ga naar 9 - Koningstraat 29 a SCHOLIEREN VLIEGTUIG. 2.50 per persoon. De K. L. M. is overgegaan, om aan de o e»«au uc vele aanvragen te voldoen, tot indienst- stelhng van een zoogenaamd „scholieren- vliegtuig waarmede 23 leerlingen van een lagere school met een geleider ge zamenlijk kunnen worden vervoerd. Het tarief is dan f2.50 per persoon, de vlucht duurt twaalf a vijftien minuten. Om de betaling van dit bedrag te vergemakke lijken zijn spaarkaarten ingevoerd. DE MELBOURNE-RACE. Van de zeven Fransche machines die oorspronkelijk waren ingeschreven voó? de Londen—Melbourne race hum 11 over de Blfciot Gnome K 14 S», LT de geheel metalen Wibault-eenriptv niet gereed kan krygen voor 14 October' den dag waarop alle deelnemende^ VI. Als Madeira niet Madeira heette. wat Hout (dus Bosch) beteekent, zou men het Tobogan kunnen noemen. Want heel Madeira is één achtbaan. Tot overmaat van ramp lijkt het wel, or de maximum snelheid voor auto's hier vervangen is dooi' een minimum snel heid. De mededeeling, dat wij vandaag van 8 tot 5 onze eerste excursie over het eiland hebben gemaakt, staat dan ook gelijk met de biecht, dat wjj een eenigs- zins hachelijk dagje achter den rug heb ben. Het vertrekken vond plaats bij stralen de zon. De eerste zwemmers kwamen van het hotelbassin terug en een paar matineuze gasten zaten zich na hun ont- byt al voor het hotel te zonnen. Het beloofde een tropisch dagje te worden. „Neem een jas mee, want het kan bo ven koud zijn", was ons gezegd. De jeugd weet het beter en liet da jas thuis. Wij stegen, stegen, stegen. Vijftien honderd meter. Honderdmaal reed de chauffeur bijna over een schreeuwend jongetje heen. Maar de chauffeurs zijn aan de jonge tjes, en de jongetjes aan de chauffeurs gewaagd. Ze leven allemaal nog. De jongetjes zijn bedelaartjes. Zü vormen, van Funchal uit naar boven, bijna een haag. Het is de zonderlingste vertoo ning, die men zich denken kan. Het zün namelijk geen gewóne bedelaars. Ze staan langs den weg geposteerd met mandjes bloemen, en mikken, telkens als een auto passeert, er met feillooze zeker heid een in. Onmiddellijk daarna zetten zii het achter den auto aan op een hollen en schreeuwen tot zii buiten adem zün: „Penny, penny, penny, penny!" Raken ze nooit iemand in het oog? 'vraag ik ongerust onzen geleider. Jawel! is het nuchtere antwoord. Is dit niet een methode, die we in ons land zouden kunnen navolgen? Ik weet iemand, dien ik met een gracieus gebaar een cactus in den auto zou willen slinge ren, om de trefkans; een van die reuzen van 'n meter hoog, die ik vandaag bü honderden in 't wild langs den Oceaan heb zien groeien De jongetjes draven mee, klitten zich aan den open wagen, terwijl de chauf feur als een razende Roland met 'n 60 kilometervaart de scherpe hellingen op en de bochten omvliegt. Hooger, hooger, hooger, tot de kletsnatte wolken ons hullen in een kleed van kouden, strie- menden regen en het water ons uit de haren druipt. De chauffeur zit aan één stuk door met 'n doek zün stuur droog te poetsen. Maar o wonder hooger gekomen la ten we dè wolken beneden ons. En in een dorpje vammisschien honderd inwo ners, St. Antonio da Serra, zetten we ons neer in een primitief hotelletje, Poisada da Serra Gasthaus zum Berge, ver taalt onze gids en in de subtropische zon braden we in 'n kwartiertje kurk droog. De opkomende verkoudheid is in een wip verdrongen met de probate midde len uit de medicijnkast van den waard: Hollandsche jenever, Fransche cognac en Madeira du pays. „Velhissimo": zéér oud. Hoe ouder de Madeira, hoe jonger men zich voelt na het gebruik. Wij voelden ons vijftien. En de heer met den „Groot-Mokumsche Koerier" liet zich kieken met drie glazen aan den mond. tuigen zich moeten verzamelen op het vliegveld van Mildenhall. De Blériot zal vermoedelijk bestuurd worden door Challe en Cornigiion, die eerst tot piloten van de Wibault waren aangewezen. Een marconist van de Air France zal den tocht meemaken. Woensdag is in de buurt van Elspeet gebeuhr, dat, gezien de omstandigheden, dat, gezien de omstandigheden, buitenge- buitengewoon goed is afgeloopen. De commandant van de luchtvaartaf- deeling te Soesterberg, kolonel P. W. Jsest was met een legervliegtuig vertrok ken van de legerplaats Oldebroek met berg mming naar vheKkamP Soester- Het toestel werd bestuurd door luite nant Koenen. De start geschiedde vlot, doch even boven Sassenheim, een ge- hl'ft huurt van Elspeet, zag de bestuurder dat er vlammen uit den motor- ap sloegen. Hü sloot direct de benzine- ',n^, a" en trachtte een landingsterrein i yinden. Hü ontdekte een betrekkelijk ia li" rei,n' tusschen de bosschen, dat r.?en. s'echt onderhouden voetbalter- lee)k,teJ zün. By' de landing raakte «tnnii toPPen der boomen en aiui! E °P. i veld bovendien nog op een stuk hout. Het toestel sloeg over den pen, wam P'at op den rug te liggen. ,i,u ef, er' (he niet gewond werd, kon iicnzeit bevrijden. ,io^9^PPel Best echter zat zoo opgesloten, vri'11,1 ij'- *oes'e' moest worden be- i "tl had eenige verwondingen op- 0Pen. m verhand waarmede luitenant Koenen hulp ging halen, intusschen passeerden twee kampeer- rs' 'he dr. van Loon uit Nunspeet aarsehuwden. Deze kwam met een o en een brancard dwars door de het noodlandingsterrein. Luite- Best werd met deze bran- mü nT et Salen-ziekenhuis te Er- melo gebracht. 1 höntgenologisch onderzoek toon- «e aan, dat de verwondingen niet van aard zhn- De kolonel heeft een sjgen nacht doorgebracht, doch moet h Vziekenhuis blijven, et toestel werd ernstig beschadigd CU zal gedemonteerd worden

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2