BUITENLAND GEMENGD NIEUWS Ongeluk in een vuurwerk fabriek. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Boerderij-verpachting in de Wieringermeer. gasvrije vluchtkelder geopend. de clearing met duitschland. prov. staten noord-holland. Bloemist of bollenkweeker? Richberg leider der N RA DevijftiendeVolkenbonds- vergadering gesloten. Overeenstemming in Zuid Wales „L'AILETTE" IN DE HAVEN VAN NIEUWEDIEP Botsing tusschen autobus en sneltrein. Zuidslavisch koninklijk bezoek aan Bulgarije. de volkenbondsraad. de onderhandelingen over de schulden tusschen de ver. staten en rusland. de internationale arbeids organisatie. Twee meisjes vergiftigd. Twee arbeiders door electr. stroom gedood. Zware brand te Beek (L). Verduistering van f 17 000 Burgerlijke Stand t ®ETR°UWD: A. G. J. Wittcnberg en \xV 'ij-I ak'cer- P. Spiekman en J- W. Piket. p. stam en J. N. Lont. - M. G. Draaisma en H. M. Stokkink. G. W. Momman en M. Th. ,1. Oostenrijk. - Ch. r, ,en O- Albers. H. Wessels en elhnga. M. Koorn en E. J. Ver- HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1934. beslist omtrent hun verlenging, moet de be grooting worden ingericht, alsof ze niet wer den verlengd. Er wordt een nieuwe belasting voorgesteld. Alleen wordt gerekend op totstandkoming van hetgeen thans aanhangig is. Het leeuwendeel moet worden verkregen door vermindering van uitgaven. De nieuwe regeling der financieele betrek king tusschen het Rijk en de gemeenten be spaart 20 millioen. Tegelijk wordt voorloopig als tijdelijke maatregel voor twee jaren voorgesteld de werkloosheidslasten naar billijker maatstaf over de verschillende gemeenten te ver deelen. Het geheel der uitgaven is op te hoog peil Daardoor biedt de begrooting geen ruimte voor tegenvallers of nieuwe behoeften. De regeering is doende plannen uit te wer ken voor een verdere verlaging van de uit- gaven. Daarbij gaat zij de ontwikkeling van het budget sedert het uitbreken van den oorlog na. Hieromtrent gaf de minister enkele inte ressante cijfers. Het omlaag brengen van de begrooting zoo concludeerde de minister is niet zoo n eenvoudig werk als sommigen wel schij nen te meeneiv Er rustfen vaste lasten op de begrooting die niet voor vermindering vatbaar zijn. Al leen de uitgaven voor de staatsschuld vorde ren bijna 150 millioen. Dan zijn er de uit gaven voor pensioenen en die tengevolge van de crisis, welke laatste zich steeds in stij genden lijn bewegen. Een ingrijpende vermindering, die volstrekt noodzakelijk is, zal dus moeten leiden tot af-chaffing van veel, dat ons dierbaar is. Vanneer de regeering straks die afschaf fing zal moeten voorstellen, is dit niet, om dat zij aan deze zaken geen waarde zou hechten. Wij bevinden ons in de positie van den scheepskapitein, die een deel zijner la ding moet uitwerpen. Niemand zal hem ver wijten mogen, dat hij de uitgeworpen goede ren niet op prijs stelt. Men weet, dat hij het alleen doet, om te voorkomen, dat geheel zijn schip, met bemanning en lading, een prooi der golven wordt. loo moet odk de regeering handelen. Wanneer zij straks goederen gaat uitwerpen, zal het alleen zijn, omdat zij dit onvermijde lijk acht om het schip van staat door de branding van den tijd in behouden haven te brengen. ONDERSCHEIDINGEN. In verband met de ziekte en de bijzetting van wijlen Prins Hendrik. In verband met de ziekte en de plech tige bijzetting van wijlen den Prins der Nederlanden heeft de Koningin benoemd in de Huisorde van Oranje: Prof. Dr. H. Th. Obbink, Hofprediker, tot Commandeur; Dr. S. Hannetna, geneesheer-directeur van het Roode Kruis-ziekenhuis te 's-Gra- venhage, tot Officier; Dr. E. W. Goteling Vinnis, arts, spe cialist voor hart- en longzieken te 's-Gra- venhage, tot Officier; J. H. Storm, organist van de Nieuwe Kerk te Delft, tot Ridder 2e klasse f terwij! aan Dr. Wagenaar te 'Graven- hage voor de muzikale leiding van de plechtigheid door H.M. een geschenk werd gegeven. REGEN JA Si randeerd regendïcn't^ zonder;göm; 7a a r n e op-aanvrage".en geheel vri|-v 2 vehd.metVnïè'üitgëbreiae collectie. NEVILLE HART SgradfSCH O E MAKE R ■*nas tMlt;lü: te klaskieeding naar maat. Ma tige prijzet Vergadering op Woensdag 3 October. Openbare ledenvergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier, op Woensdag 3 October 1934, des nam. 2 uur, ten stad- huize te Alkmaar. Van de agenda vermelden wij het vol gende: Opening. Notulen vergadering 4 Juli. Ingekomen stukken, waaronder een schrijven van den Centralen Besturen bond van Vischhandelorganisaties in Nederland, strekkende om vrijstelling te verkrijgen van heffing van oliën voor het bakken van visch. Dit adres zal wor den toegelicht door het lid der Kamer, den heer M. A. Kolster. Kr wordt in ge- wezen op de beschikking van den Minister, waarbjj ook plantaardige oliën door een crisisheffing zuilen worden getroffen, waardoor 10 kg gebakken visch, waarvoor 21 kg olie noodig is, zou worden belast met f 0.80. De gemiddelde winst op deze 10 kg bedraagt ongeveer 20 pet. (f 1. waarvan nog 4 pet. omzetbelasting af gaat, zoodat het duidelijk is, dat voor de betrokkenen weinig of niets overblijft. Piysverliooging is onder de gegeven om standigheden uitgesloten, vooral omdat de gebakken visch in hoofdzaak in volks zaken wordt verkocht. Op dit cdre3 wort thans adhaesie van de Kamer gevraagd. Telefooncellen Afsluitdijk. Van het Departement van Waterstaat ls ingekomen een antwoord inzake de vraag om plaatsing van telefooncellen op den Afsluitdyk. Uit dit antwoord blijkt dat het desbetreffend verzoek de Kamer onder de aandacht is gebracht van het Hoofdbestuur P.T.T. Herstellingswerkzaamheden Hoofdgracht enz. Een schrijven is gericht aan den Rijks waterstaat inzake gewenschte snellere uit voering van de hersiellingswerkzaam- neöen aan de Hoofdgracht en den aan legsteiger Texelsche boot. Verschillende verzoeken. Van de andere uitgegane stukken w illen wn nog noemen een adres aan den Minister van Waterstaat voor publieke telefoon cellen op den Afsluitdijk, een adres aan denzelfde met bezwaren tegen de ophef fing van den stoomtramdienst Alkmaar— Egmond aan Zee, een uitvoerig adres aan den Spoorwegraad te 's-Gravenhage, waarin de bezwaren en wenschen der Kamer, ten aanzien van de dienstregeling der Ned. Spoorwegen worden opgesomd, een schrijven aan de Colleges van B. en YV. inzake verruiming van de verkoop gelegenheid op Zondag, alsmede een schrijven aan den Minister van Econ. Zaken, om ook aan de onder deze Kamer ressorteerende organisaties op tuinbouw- en zuivelgebied de vraag te willen stellen een aanbeveling te geven van personen, die zitting zouden kunnen nemen in de te benoemen besturen van de nieuwe crisis diensten. De bouwboeren krijgen een kans. Naar het Hbl. verneemt belooft de uit gifte van boerderijen in pacht in den Wieringermeerpolder een succes te wor den. Voor de eerste vijftien weide-bedrij- ven hebben zich niet minder dan 140 liefhebbers aangemeld, zoodat slechts een klein gedeelte der gegadigden kunnen worden bevredigd. Thans wordt de tweede serie voor ver pachting aangeboden, bestaande uit een aantal akkerbouw- en gemengde bedrij ven, zoodat nu ook de bouwboeren in staat zullen zijn te reflecteeren naar een bedrijf. De grootte der bedrijven varieert tusschen 54 en 75 ha en de pachtprijs tusschen f40 in het eerste en f75 in het zesde pachtjaar. De lage pachtsom in de eerste jaren houdt niet alleen rekening met den cultuurtoestand van thans, maar sluit ook in een steun aan den komenden boer. De pachtprijzen zijn zóó gesteld, dat alleen' flinke landbouwers met ijver, toewijding en kennis er kunnen komen, mits zij over voldoende bedrijfskapitaal beschikken. De aangifte om voor een bedrijf in aanmerking te komen, moet geschieden vóór 15 October bij het domein-kantoor te Slootdorp, waar ook een prospectus te verkrijgen is. Gistermiddag is te 's-Gravenhage geopend een gasvrije vluchtkelder tegen luchtaanval len, gelegen onder het pand van Maison de Nouveautés aan de Groote Marktstraat, op den hoek van het Spui. Deze kelder is de eerste in ons land. De kelder biedt ruimte aan 120 personen. In verband met het nieuwe clearingverdrag met Duitschland wordt medegedeeld, dat van de bedragen, welke op de Nederlandsche clearingrekening worden gestort, van 24 September af een zeker percentage gereser veerd wordt voor de aflossing van de ach terstallige vorderingen op Duitschland en voor de aflossing van het Sonderkonto en Zwischenkonto's gestorte bedragen. Met de uitkeering daarvan zal zoo spoedig mogelijk een aanvang worden gemaakt. De tweede gewone ziting 1934 van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland zal wor den gehouden Dinsdag 16 October, des voor middags te halftwaalf, in het gouvernements huis te Haarlem, Aan de orde zal dan wor den gesteld de voordracht van Gedeputeer de Staten inzake de salarieering van het pro vinciale personeel, welke zonder onderzoek door een commissie in dadelijke behandeling zal worden genomen. De openbare behandeling van de begroo ting, rekeningen en andere stukken der be grooting is bepaald op Dinsdag 27 Novem ber en volgende dagen, telkens des voor middags te halfelf. Na afloop daarvan zal de zitting worden verdaagd tot Dinsdag 4 December, des voormiddags halftwaalf. De stukken van de agenda zullen worden behandeld in de vergadering van Dinsdag 18 December, des voormiddags om halfelf, en zoo noodig voort te zetten Woensdag d.a.v. De Haarlemsche rechtbank heeft in hooger beroep de zaak tegen een bewo ner van de Haarlemmermeer behandeld, die op een perceel land aan den Veldweg aldaar tulpen en narcissen had verbouwd, zonder dat hij een vergunning als bol lenkweeker had. Voor den kantoni echter voerde zijn raadsman aan, dat verd. de gewassen niet teelde om de bollen, doch om de bloemen: hij kon dus niet terecht staan als bollenkweeker. doch als bloemist. De kantonrechter was het hier mee niet eens en veroordeelde hem tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. In hooger beroep werden drie getuigen a decharge gehoord. Eén hunner ver klaarde, dat de tulpen vlak onder de bloem waren afgesneden. Een deskundige verklaarde, dat de hol en volkomen vakkundig (n.I. in het be lang der bollen) waren geplant. Hij was van meening, dat de oppervlakte veel te groot was, om de bloemen voor den ver koop te telen. Z.i. wilde verd. twee vlie gen in één klap slaan: ging de bloemen handel goed, dan was hij bloemist, ging het slecht, dan werd hij bollenkweeker. Mr dr. F. A. Bijvoet, wnd.-voorzitter van «1e Nederlandsche Bloembollenkwee- kerscenlrale zeide. dat elke bollenkweeker lid diende te zijn van de centrale. Dit was met verd. niet het geval. Als getuige k décharge werd gehoord de voorzitter van den Ned. Sierkweekers- eenlrale, de heer J. C. M. Mensing te Aalsmeer. Y erd. was lid van deze orga nisatie dp hoedanigheid van bloemist. Ook andere getuigen waren de meening toegedaan dat de bollen van verdachte's land voor den uitvoer absoluut ongeschikt waren. De officier van justitie vroeg bevesti ging van het vonnis van den kantonrech ter. De raadsvrouwe, mr. van Taalingen Dols bepleitte op juridische gronden ont slag van rechtsvervolging, subs. vrij spraak, subs. een zeer lichte straf, zonder vernietiging der inbeslaggenomen bollen. Uitspraak over 14 dagen. Gematigder optreden verwacht dan van generaal Johnson. Volgens een lteutertelegram uit Washing ton heeft Roosevelt een commissie van zeven benoemd, waarvan Donald Richberg de leiding heeft, tot het uitvoeren van alle maatregelen, die de Nira zal nemen. Richberg had als industrieel adviseur van Roosevelt grooten invloed op het staatshoofd en kwam, daar hij in menig opzicht met Johnson van meening ver schilde, vaak met den industrie-generaal, zooals Johnson werd genoemd, in botsing. Bij het eerste opduiken van de geruchten over het aftreden van Johnson werd Richberg reeds als zijn opvolger genoemd, zoodat het toevertrouwen van de leiding der Nira door Roosevelt aan zijn industri- eelen adviseur zeker niet onverwacht komt. De meening, welken koers het nieuwe hoofd deï Nira zal inslaan, loopen uiteen. Men verwacht echter, dat hij gematigder dan Johnson zal optreden. DE VOLKENBOND EN HET SAAR- GEBIED. De Volkenbondsraad zal half November een buitengewone zit ting voor deze kwestie houden. Onder voorzitterschap van Benesj heeft de Volkenbondsraad Donderdag haar tweede openbare bijeenkomst gehouden, die voornamelijk gewijd was aan de voor bereiding van de volksstemming in het Saargebied. Op voorstel van voorzitter Benesj en met instemming van Barthou en Aloisi besloot de raad in beginsel dat hij onge veer 15 November in buitengewone zit ting zal bijeenkomen voor de bespreking der schillende kwesties betreffende het Saargebied waarvan een oplossing vóór de volksstemming van 13 Januari 1935 gewenscht zou zün. De Vijftiende Volkenbondsvergadering is Donderdag gesloten. In de ochtend en middagbijeenkomst heeft de Volken bondsvergadering alle rapporten der vijf groote commissies aangenomen. Slot der vijftiende Volkenbonds vergadering. Nadat ook de rapporten over den finan- cieelen toestand van den Volkenbond en over de Volkenbondsbegrooting van 1935 zonder discussie of stemming waren aan genomen, sloot voorzitter Sandler de vijftiende Volkenbondsvergadering met een opmerkelijk korte, doch algemeen bijval vindende rede. De Zweedsche minister van buitenland- sche zaken, die de sympathie van de geheele Volkenbondsvergadering bezit, heeft nogmaals uiteengezet de hooge roeping van den Volkenbond en het ver trouwen uitgesproken, dat allen, aange moedigd door het succes van de vijftiende Volkenbondsvergadering, vooral door de toetreding van de twee nieuwe staten tot den Volkenbond met meer vastberaden heid dan ooit zich er voor zullen inspan nen het hooge doel van den Volkenbond inderdaad te helpen bereiken. De staking in de steenkoolmijnen voorkomen. Reuter meldde Donderdagavond, dat volgens een officieel communiqué van het departement voor de mijnen tusschen de vertegenwoordigers van patroons en arbeiders in de Zuid Welsche steenkool mijnen overeenstemming bereikt is. Zooals men weet, hebben Donderdag, nadat alle vorige pogingen mislukt waren, onderhandelingen plaats gehad onder persoonlijke leiding van den minister. De overeenkomst, welke de staking, die op 1 October zou uitbreken, zal voorkomen, zal onmiddellijk aan de arbeiders- en Hartelijke ontvangst door de Nederl. marine. Een tocht naar de Zuiderzee-werken. Namens den Commandant der Marine, die wegens drukke werkzaamheden, in verband met de marine-manoeuvres, ver hinderd was, heeft de kapitein ter zee Dikkers, commandant van de Gelder lands, aan den commandant van 1'Ail- lettes en eenige zijner officieren een lunch aangeboden in de Marine-Club. Op hartelijke wijze heeft kapitein Dik kers zijn gasten toegesproken. Hij beëin digde zijn rede met de beste wenschen uit te spreken voor de Fransche Repu bliek en voor den bloei der Fransche Marine. De commandant der »l'Aillette« ver klaarde in zijn antwoord deze ontvangst zeer op prijs te stellen en had niets dan lof voor de wijze, waarop men hen in Den Helder ontvangen had. De aange naamste herinneringen zou hij aan dit bezoek bewaren. De équipage is ook niet vergeten. Hadden eerst de heeren officieren een tocht naar de Zuiderzeewerken gemaakt, s middags heeft ook een groot deel der manschappen denzelfden tocht gemaakt en konden zij zich overtuigen, dat, hoewel Holland een klein landje is, ze nog altijd in staat is de zee te beheerschen en deze ook in boeien weet te slaan, dat Neder land toch groote dingen presteert, die eerbied afdwingen aan den vreemdeling. Na afloop van dezen tocht hebben de manschappen van »l'Aillette« in het neu trale Militaire Tehuis in de Spoorstraat zich kunnen verfrisschen en hebben zij onder het genot van een consumptie nog lang, vol interesse, over dezen tocht zitten napraten. We zijn nog lang niet aan 't eind van ons verslag, want de heeren officieren van den Onderzeedienst hebben hunne Fransche collega's, de officieren van de «1'Aillettec, zeer gastvrij ontvangen door hun een diner aan te bieden. Aan tafel heerschte ook hier een pret tige stemming, een echte joviale zee mansgeest. Over en weer werden harte lijke woorden gesproken. Zeer zeker moet deze geste van de heeren officieren van den Onderzeedienst naar waarde worden geschat. Immers, waar overal in de wereld de natiën zich meer en meer isoleeren, er als 't ware onoverkomelijke muren op de verschil lendelandsgrenzen verrijzen, muren, waar achter de volkeren zich terugtrekken, daar kin t niet anders dan toegejuicht worden, dat aan een gastvrije tafel in de Onderzeekazerne onder de fiere Hol- landsche driekleur en de Fransche trico lore, Marianne en de Maagd elkaar vonden. Nederlandsche Op zijn beurt heeft heden de comman dant van „1'Ailette" de Nederlandsche marine ontvangen aan boord van zijn schip. Aan de gastvrije tafel van den comman dant zaten de Heldersche genoodigden. De commandant sprak op hartelijke wijze zijn gasten toe en aan het slot van zijn rede dronk hij op het welzijn van H. M. de Koningin. Kapitein ter zee Dikkers, commandant van de „Gelderland", als plaatsvervanger van den schout-bij-nacht, deze rede beant woordende, liet uitkomen, dat een der gelijk bezoek als thans aan 1'Ailette" gebracht wordt, slechts ten goede kan komen aan de pogingen, om de banden tusschen de naties te versterken, en dat dit een stap is in de goede richting. En met de enkele Jeantjes, die niet naar de Zuiderzeewerken geweest zijn, daarmee behoeven we toch heusch ook geen kassian te hebben, wantde „Jeantjes" van „1'Ailette", hoewel' bij voorkeur de taal van la belle France sprekend, houden zich als echte zeelui aan het Duitsche spreekwoord: In jedem Stadchen Ein anderes Madchen. Gezellig en genoegelijk, alsof ze al jaren kennis aan elkaar hebben, loopen de Jeantjes met Heldersche schoonen te paradeeren en ze parlevoesen Fransch en mixed Hollandsch, dat 't een lust is. Blijkbaar kunnen de Franschen het heel goed in onze havenstad vinden en amu seeren ze zich best. Ze interesseeren zich zoo voor het Heldersche stadsnieuws, dat verschillende Fransche schepelingen vandaag zelfs voor 't loket van de Heldersche Courant ver schenen, om een „Juttertje" te halen en dit op te sturen naar Boulogne sur mer bon entendeur demi mot suffit". Een goed verstaander heeft een half woord noodig, zeggen de Franschen, of om 't even toe te lichten, waar ze in de Fran sche havenstad, in Boulogne, fel op „De Jutter" blijken te zijn, vertrouwen we, dat in de havenstad Den Helder niet één niet-abonné meer zal gevonden worden. In de marine-courant van Nederland mag dit verslag niet besloten worden, alvorens een hartelijk vaarwel en een tot weerziens is toegeroepen aan de Fransche marinegasten, die deze week onze haven bezochten, een bezoek, dat ook bij de Heldersche burgerij een prettige herin nering zal nalaten. werkgeversorganisaties ter goedkeuring worden voorgelegd. Reuter meldt nader, dat er 1 luidt een scheidsgerecht zal ingesteld „•orden en dat dit met terugwerkende kracht tof I October zal beslissen de arbeidsvoorwaarden en loonen. Verscheidene dooden en gewonden. Reuter meldt, dat gisieren een botsing heeft plaats gehad tusschen een autobus en een sneltrein op een spoorwegkruis punt in de buurt van YVarwick. Er zouden verscheidene dooden en gewonden zijn. Koning Alexander en Koningin Maria van Zuidslavië zijn Donderdag om u.50 naar Sofia vertrokken, waar zij een be zoek zullen brengen aan het Bulgaarsche koninklijk paar. Zij werden vergezeld door den minister van buitenlandsche zaken Jeftitsj. Het zestigste lid van den Vol kenbond: Ecuador. De Volkenbondsraad heeft gisteren middag zijn 82ste zitting gesloten. De vergadering begon nog met een verras sing. De president van Ecuador had n.1. een telegram gezonden, mededeelende, dat hij thans door den Senaat van Ecuador gemachtigd is tot den Volkenbond toe te treden, waartoe dit land reeds in 1919 was uitgenoodigd. Aangezien er dus geen toelatingsbesluit van de Volkenbondsver gadering meer noodig was, kon de Raads voorzitter onmiddellijk zijn vreugde er over uitspreken, dat de Volkenbond weer een nieuw lid heeft gekregen. Hij noo- digde den vertegenwoordiger van Ecuador uit aan de Raadstafel zitting te nemen. De Volkenbond telt thans precies 60 leden. Alleen de Vereenigde Staten, Bra zilië, Costa Rica, Egypte en IJsland ont breken nog, terwijl, zooals men weet, het vertrek van Duitschland en Japan waar schijnlijk is. Trajanofski, de Russische ambassadeur te Washington heeft secretaris van staat Huil medegedeeld, dat hij zich op 3 0ct. naar Moskou zal begeven om daar met den minister van buit. zaken over de regeling der schulden te spreken. Bullitti, de Amërikaansche ambassadeur te Moskou, zal dezer dagen via Wladi- wostock en Tokio naar de Ver, Staten terugkeeren, om daar zijn vacantie door te brengen. De 86ste zitting van den raad van beheer. De raad van beheer van het Interna tionaal Arbeidsbureau heeft Donderdag onder voorzitterschap van de Michaelis twee belangrijke punten behandeld, nl. een rapport van een der hoofdambtenaren van het Internationaal Arbeidsbureau Maurette over een enquête naar de so ciale toestanden in Japan en voorts de kwestie van de 40-urige arbeidsweek. Binnenland Eén overleden. Na het eten van versche worst, welke te Helmond was gekocht, is een driejarig dochtertje van een schipper uit Made, die te s-Hertogenbosch aan den wal lag, ziek geworden. Met vergiftigingsver schijnselen is het kindje in een zieken huis opgenomen, waar het overleden is. Ook een zevenjarig dochtertje van den schipper werd ziek, doch men heeft hoop, dat zij in het leven blijft. Een derde arbeider ernstig gewond. Gisterenochtend om zeven uur zijn in de buurtschap Egelshoek onder de ge meente Tienhoven twee arbeiders, bezig met het leggen van waterleidingbuizen van het pompstation Loosdrecht naar Tien hoven door electrischen stroom gedood. De buizen werden in sleuven geleed door middel van een ijzeren bok. Bij het verzetten van dezen bok heeft de ton de bovengiondsche hoogspanningsleiding van de P. U.E. M. geraakt, waardoor ook de bok onder spanning kwam Eenderde arbeider, evenals de beide anderen uit Brabant afkomstig, is ernstig gewond Tienho'ven VerV°erd naar het (i"rP VERDRONKEN. Donderdagmiddag is het 2'/2 jarig jon getje Johannes J„ ,l,e 0,. het schip van zi,"n vader aan de Troelstrakade te's-Graven- hage aan het spelen was. te water genaakt en verdronken. cigtlUdKt Een arbeider gedood en een ge^t,.» Gisterenmorgen kwart voor negen i8 rr in de A. J. Kat's Vuurwerkfabriek, aan de Haarlemschevaart te Leiden, weer een ongeluk gebeurd, waarbij een man het leven heeft verloren en een ander levens gevaarlijk is gewond. Het fabriekscom plex van de firma Kat bestaat uit Ver- scheidene kleine houten gebouwtjes, aan één kant open en onderling gescheiden door water. Het geheel is achter een bosschage verborgen. In den loop der jaren zijn in deze fabriek verscheidene ongelukken e,. beurd. die zeker aan tien menschen hot leven hebben gekost. Gisterenmorgen waren werklieden in loods 5 bezig met het vullen van z.R< sterren. Deze loods bestond uit drie af- deelingen. In de eerste afdeeling waren aanwezig de 42-jarige meesterknecht J. van Wezel, vader van drie kinderen, die reeds vele jaren in de fabriek werkzaam was en de ongeveer 20-jarige Fr. van Houten, die eerst kort bij de firma iQ dienst was. Door een oorzaak, welke waarschijnlijk wel nooit op te helderen zal zün, werden gisterenmorgen in afdeeling 1 van loods 5 achter elkaar twee explosies gehoord, waarop de loods vrijwel geheel uit elkaar werd geslagen en waarbij de meesterknecht Van Wezel werd gedood. Aan de houding, waarin het lijk werd aangetroffen, was te zien, dat hii nog had gepoogd te vluchten. Het lijk was deer lijk verminkt en vrüwel geheel verkoold. De andere werkman. Van Houten, werd dusdanig verwond, dat men ook voor zün leven vreest. De mannen in de andere afdeelingen van de loods kregen geen let sel. De gemeentelijke geneeskundige dienst was spoedig met groot materiaal aanwe zig, waarbij drie ziekenauto's. De brand weer was met de groote motorspuit uit gerukt, doch behoefde geen dienst te doen, daar de brand in de kiem was ge smoord. De directeur van de fabriek, de heer A. J. Kat, was zóó ontdaan, dat hii het bewustzijn verloor, doch weer spoedig bü- kwam. De zwaargewonde is naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Het üik van Van Wezei is door de politie in be slag genomen. Drie woningen afgebrand. Gisterenmiddag omstreeks twaalf uur is in de schuur van de landbouwers woning van den heer K. te Beek (Limb.) brand uitgebroken. Het vuur, dal snel om zich heen greep, werd gevoed door den graanoogst van dit jaar. In korten tijd stond het geheele perceel in vollen vlam. Paarden en vee werden in allerijl in de aangrenzenden boomgaard gedreven. De bewoners konden zich ter nauwer- nood in veiligheid stellen. Door den 011- gunstigen wind sloeg het vuur over op het aangrenzend perceel van B. en even eens op van L. De drie woningen zijn tot den grond loe afgebrand. De gemeentelijke brandweer was tijdig ter plaatse en heeft het vuur met vijf stralen bestreden. Men heeft verdere uit breiding weten te voorkomen. De schade, met inbegrip van het pas binnengehaalde graan, welke evenwel door de verzekering wordt gedekt, bedraagt ongeveer achttienduizend gulden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schuur, waar de brand ontstond, was door geen der bewoners in den morgen betreden, zoodat gedacht wordt aan hooi- broei. Voor de Haarlemsche rechtbank stond Donderdagmorgen terecht een gewezen directeur van een Naamlooze vennoot schap te Lisse, die in de jaren 1931,1932 en 1933 zijn N.V., een zaak in automo bielen, had opgelicht voor ongeveer f 17.000 door onjuiste boekingen van handelstransacties. De officier van justitie sprak allereerst een woord van hulde uit aan het adres van den inspecteur van politie te Lisse, die op zoo voorbeeldige wijze deze zaak heeft onderzocht. Ondanks alle fraude, moet spr. toegeven, dat de controle op de boeken wel wat strenger had kunnen zijn. verd. staat in zijn privé-leven ongunstig bekend. Spr. requireerde 3 maanden on voorwaardelijke en 5 maanden voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De raadsman, mr. de Rijke, drong aan op een lichtere straf. Uitspraak over 14 dagen. van Den Helder Van Donderdag 27 en Vrijdag 28 Sept. aÓ J' H" D- Matthews en M. J. v. Aanholt. c. Wever en A. M. Peters. ^VALLEN: D. v. Esch-Scheffers. d. g. lh. Jacobs-Laties. z I'. C. Otte- v. Bemden, z. - C. .1. v. Galen-v. d. Vliet. A. den Broeder- OVeeledfN: 82 j. -v. Veen, d. Wed. P. v. d. Molen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6