Buitenlandsch Overzicht. Sally's avontuur. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA No 7494 EERSTE BLAD DONDERDAG 4 OCTOBER 1934 62ste JAARGANG De kabinetscrisis in Roemeenië is reeds opgelost. De ontmoeting tusschen koning Alexander van Zuid'Slavië en koning Boris van Bulgarije. Roosevelt als vredesapostel in de nijverheid. De Roemeen' sche kabinetS' crisis ten einde iKHBBgijBês: l Roosevelt als vredes'dictator De kabinetscrisis in Spanje De beloodsing in de Chineesche wateren. Een dreigement van Japan. Het ontslag aanvaard. Het congres van de arbeiderspartij. Uit het Amerikaansch. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heidersche Courant f 1.50Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 165; binnenland f 2—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost I 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. f 0.50,10.70, f 0.70, 1.—. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/b. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruit betaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en mei brieven onder nummer: 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. De Roemeensche kabinetscrisis is spoe dig tot een oplossing gekomen. Tatarescu heeft een ministerie gevormd, dat heel veel met het oude overeenkomt, alleen was gisterenmorgen nog niet bekend of ook Titulescu, de bekende Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, deel van het nieuwe kabinet zou uitmaken. Wel is lui weer schrijft de N. R. Ct. als minister van buitenlandsche zaken in de ministerlijst opgenomen, maar voorloopig is de premier, in afwachting van z;jn antwoord, minister van buiten landsche zaken, ad interim. Dinsdagmiddag heeft Tatarescu zich naar Sinaia begeven, waar hii geen moeite gehad schijnt te hebben de goed keuring des konings op zijn ministerlijst te krijgen. Als onder-staatssecretaris voor buiten landsche zaken schijnt Radulescu ver vangen te zijn door prof. Mircea Djuva- ra. Concicor wordt in plaats van Ma- noilescu Strunga (die minister is gewor den) onder-staatssecretaris van landbouw, Bentoiu krijgt die post bii het minister presidentschap in plaats van wijlen Ma- vrodi, Titeano wordt onder-staatssecre taris van binnenlandsche zaken. Een der correspondenten van de N. R. Crt. telefoneerde Dinsdagavond aan ziin blad, naar aanleiding van deze op lossing o.m.: De regeeringscrisis, die reeds dctor het feit, dat een partijregeering ten einde zich te reconstrueeren in haar geheel ontslag aanbood, buitengewoon was, heeft een navenante oplossing gevonden. Minister-president blijft Tatarescu, die tevens de portefeuille van bewapening en van buitenlandsche zaken ad interim krijgt. Uit een en ander springen drie hoofd punten naar voren: 1. Tatarescu is er niet in geslaagd zoo gauw een jong-libe- rale regeering te vormen als hij gedacht had; 2. hierdoor is een scheuring in de liberale partij, die nog gisterochtend on vermijdelijk scheen, te voorkomen; 3. Ti tulescu is bij ziin weigering om in het nieuwe kabinet zitting te nemen, geble ven. Te Parijs had men zich, blijkens pers stemmen, die Reuter seint, al verheugd in het aanblijven van Titulescu. De Temps schreef: „Dit zou klaarblijkelijk de beste oplossing zijn voor Roemenië en voor de internationale politiek, waar van Titulescu een der bezielers is, die zijn land een invloed en een gezag schenkt, welke het groote diensten be wijst." Wij hebben in ons vorig overzicht reeds een en ander geschre ven over de ontmoe ting van koning Alex ander van Zuid-Slavië en koning Boris van Bulgarije. Deze ontmoeting noemt de »Nw. Rott. Crt." in een hoofdartikel een „Balkan-idylle" en inderdaad schijnt de ontmoeting wel een idylle te zijn en was het voor kort nog ondenkbaar, dat beide vorsten op deze gemoedelijke wijze con tact met elkaar zouden zoeken. Het is heel moeilijk te zeggen, aldus-de „Nw. Rott. Crt.", wat dit bezoek voor de ALEXANDER 1. koninq van Joeqo-SIavië. Internationale politiek beteekent, omdat de politieke positie van Zuid-Slavië zoo duister is. Men kan daarom niet met ge rustheid uitmaken, tot welke groepeering de Zuid-Slaven hun Bulgaarsche buren thans nader brengen. Oordeelt men naar het oogenblik, dan zou een bepaling niet moeilijk zijn. Ko ning Alexander is een stevig aanhanger van do Kleine Entente en van Frankrijk. Maar men weet nu immers niet, waar de Koninq BORIS van Bulqarije. vijandschap tot Italië de Zuid-Slaven thans heen gaat drijven. Voorloopig kun nen de oude vrienden van Belgrado nog tevreden zijn met de vriendschap, die een versterking is van hun groep. Maar misschien nemen morgen reeds nieuwe vrienden hun plaatsje in. Veel zal afhangen van de resultaten van het bezoek, dat koning Alexander nu te Parijs gaat brengen. Geen kleinigheid zal het zijn, weer duidelijkheid te brengen in den toestand, duidelijkheid wel te ver staan, zooals Parijs en Praag die wen- sclien. Als Alexander thans Boris de hand reikt, kan hij hem niet eens mededeelen, waar hij hem aan die hand zal heenleiden. Dit alleen staat vast, dat Mussolini de ontmoeting niet pleizierig kan vinden. Maar de Kleine Entente? De Kleine Entente heeft op het oogen blik toch al zooveel zorgen zegt het blad in dit artikel. Nu is er weer kabi netscrisis in Roemenië. Het blad schreef dit Dinsdagavond, toen van een oplossing nog geen sprake was. Die oplossing bracht echter, zooals men hierboven ge lezen heeft, niet Titulescu in het kabinet terug en daarom blijft de beschouwing, die het blad aan deze crisis wijdde, van kracht. Wij laten haar hieronder vol gen. Dat is altijd voor haar een angstig geval (bedoeld wordt de Roemeensche ka binetscrisis, overzichtschr. H. Crt.) Uit Parijs wordt reeds zenuwachtigheid gemeld. Of daar reden toe is? Roemeen sche politiek hoort niet tot de puurste, doorzichtigste in haar soort. Toch lijken de mededeelingen, die wij ontvangen, ons wel een diagnose te veroorloven. Het heet, dat een aanvrage om ontslag van Titu lescu den stoot gegeven heeft tot het ontslag van het kabinet. Titulescu wil dus weer wat afdwingen door zijn onmisbaarheid. Hij verlangt de algeheele leiding van de buitenlandsche politiek van zijn land, zoo zegt men. Dit is, als bepaling van ziin doel, niet duide lijk genoeg. Die leiding heeft hij. Zijn optreden kan beteekenen, dat hij storen de invloeden, die zeker in de omgeving van den koning te zoeken zijn, wil ver wijderen, of wel, dat hij meent, nu een stap verder te kunnen gaan in het be dwingen van de fascistische invloeden in de omgeving van den koning, waarin hij den vorigen keer, toen hij zich duur maakte, tenslotte niet naar wensch en verwachting is geslaagd. Zenuwachtigheid te Parijs en te Praag is begrijpelijk, omdat Titulescu hoog spel speelt, waarbij Frankrijk en de Kleine Entente geducht zouden kunnen verlie zen. Maar zij kunnen reden tot gerust stelling vinden in de overweging, dat Titulescu tot nog toe altijd heel goed heeft geweten, wanneer hij hoog spel kon wagen. Wü moeten dus den verde ren loop van deze crisis afwachten, voor wij een oordeel kunnen uitspreken over het belang ervan. De oproep van Roo sevelt tot het Ameri- kaansche volk, om ge durende eenigen tijd den vrede tusschen werkgevers en werknemers niet te versto ren, is in arbeiderskringen gunstig ont vangen, al zijn er van arbeiderskant nog geen bindende beloften gedaan. Van de zijde der kapitalisten is een tegenvoorstel gedaan. De Amerikaansche Fabrikantenvereeniging heeft den Presi dent in overweging gegeven, den vrede in de industrie af te kondigen bii presiden- tieele proclamatie met het voorbehoud, dat gedurende den wapenstilstand in de nijverheid de bestaande arbeidsvoorwaar den niet zullen worden gewijzigd. De Fa brikantenvereeniging daagde de werkne mersvakbonden uit zich bii deze voor waarden aan te sluiten. De voorzitter van de Amerikaansche Federatie van den Arbeid, heeft op het jaarcongres te San Francisco, in een scherpe rede geantwoord op president Roosevelt's pleidooi voor industrieelen vrede. Deze was slechts mogelijk, zoo zeide Green, indien het kapitaal zich wilde on derwerpen aan de regeeringsmaatrege- len tot bescherming van de rechten van den arbeid. Green deed een scherpen aanval op het Nationaal Verbond van werkgevers, dat hij er van beschuldigde zijn leden te hebben geadviseerd geen rekenin gte houden met de beslissingen van den Nationalen Bedrijfsraad inzake de collectieve vaststelling van de rech ten der arbeiders. President ROOSEVELT. Wanneer de werkgevers niet do be slissing willen aanvaarden van de op behoorlijke wijze samengestelde regeeringsinstanties, is de eenige weg die voor de arbeiders overblijft, het werk neer te leggen om in staking to gaan en de beslissingen af te dwin gen. De eenige oplossing voor het arbeids probleem was de algemeene aanvaarding van den 6-urendag en de 5-dgei\week. Kortere werktijden waren het eenige practische middel tot herstel. In een verklaring van de National As- socation of Manufactures, waarbij do werkgeversorganisaties van 38 Noord- Amerikaansche staten zijn aangesloten en die een ledental van 60 70 duizend zou hebben, antwoorden de werkgevers op Roosevelt's oproep voor industrieelen vrede. Zij verklaren zich voor oeconomi- schen wapenstilstand, doch eischen, dat het hoofd der uitvoerende macht de hand having garandeert van den status quo in de industrieele verhouding. De werkgevers verklaren verder: „On getwijfeld zal de openlijke verklaring van den president in zijn rede tot de natie, dat het herstel gebaseerd moet zijn op het systeem van eerlijke winst en zal moeten tot stand komen door het proces van het particulier initiatief een factor zijn tot herstel van het zakenleven". DE VERJAARDAG VAN WIJLEN RIJKSPRESIDENT VON HIN DENBURG. Dinsdag was het de verjaardag van wij len Rijkspresident von Hindenburg. Na mens de regeering, de Rijksweer en an dere officieele instanties zijn kransen op het grafmonument bij Tannenberg gelegd. Den geheelen dag verschenen delegaties, die bij het Tannenberg-monument kran sen en bloemen leerlegdcn. EEN VERZOENING TUSSCHEN KAREL II EN PRINSES HELENA. Naar Reuter uit Parijs meldt, gaat volgens een telegram uit Londen het ge rucht, dat een verzoening is te wachten tusschen koning Karei II en prinses He- lena, 's konings vroegere gemalin en de moeder van kroonprins Michael. HET FRANSCHE SMALDEEL Het tweede smaldeel der Fransche vloot, dat zijn basis zal hebben te Brest en Cherbourg, zal bestaan uit twee slag schepen, de Provence en de Bretagne, twee 8000 tons kruisers, twee divisies on derzeeërs, drie divisies torpedojagers en een tankboot. roux, de oud-minister-president en leider der radicalen, de opdracht aanvaard om een radicaal-katholiek kabinet te vormen Gelijk reeds in ons vorig nummer ge meld is, heeft minister-president Samper zich Dinsdag naar den president der re- pubiek begeven, om dezen het ontslag van het kabinet aan te bieden, hetgeen aanvaard werd. Samper gaf den presi dent den raadj het parlement niet te ont binden, doch een meerderheidsregeering te vormen op een basis der radicale partij met medewerking der agrariërs en den afgevaardigde van de Katholieke volksactie. Lerroux kabinetsformateur. Naar Reuter Dinsdag in den loop van den avond uit Madrid meldde, heeft Ler- Uit Sjanghai wordt gemeld: De belanghebbende mogendheden heb ben bij de Chineesche autoriteiten gepro testeerd tegen do nieuwe reglementen voor het loodswezen, die inbreuk zouden maken op de uit de verdragen voort vloeiende rechten. De bestaande bepalingen zijn in som. mige gevallen herzien en er zijn wijzi gingen ontworpen, die door sommige mogendheden reeds voorloopig zijn goed gekeurd en hangende hot resultaat dezei besprekingen zouden de heden afgeloo- pen loodsvergunningen voor drie maan' den verlengd worden. Japan is niet be reid een eenzijdige beknotting van zijn loosrechten te aanvaarden, en zal zon ncodig zelf loodsen aanstellen ten be hoeve van de Japansche scheepvaart in Chineesche wateren. Bij de opening van de zitting van Dinsdag heeft Arthur Henderson een motie ingediend, waarin de arbeiders partij haar voldoening uitspreekt over het toetreden van de Sowjetunie tot den Volkenbond met een permanenten raads- zetel. Henderson gelooft, dat deze slap van Rusland aan alle landen der wereld groote voordoelen zal bezorgen en sprak het vertrouwen uit, dat Rusland uitslui- tend gehandeld had uit kraehtigen wil om mee te werken tot het bevestigen van den vrede. De meerderheid, waarbij werd vastge steld, dat leden van vereenigingen, die iq connectie staan met de communistisch® partij, geen lid kunnen zijn van de arbei derspartij, bedroeg 1347000 tegen 195000 Feuilleton 82) Beneden, voor Sally lag de haven, zil- verglanzig en zonder een rimpeling tus schen de twee donker-beboschte landton gen; langs het strand, in hoefijzervorm, agen de kleine witte pleziervaartuigen n hun steigers vastgemeerd. Heel in de Cï'te, als een ambitieuse glimworm, die g'aag bijtijds op zijn plaats van bstem- lng wilde zijn, kroop de „Sound" stoomboot, met haar vier rijen deklich- en ais één rossige streep tegen 't grauw a» den nacht langzaam voort. En nog .'"er weg, aan den gezichtseinder, was ct een onophoudelijk getwinkel, de pi v?n vasteland. 'otseling werd de stilte gstoord van cn punt, dat ze niet bepalen kon, ergens u haar linkerhand, kwam 't geluid van n voorzichtigen voetstap op 't grint van hpt ras het duurde maar heel even, i volgen(i6 oogenblik was 't weer stil., zift Was ,lle^ een schok rechtop gaan 1„- ademloos bleef ze in die houding '«teren 't waS; 0f ze het fluisterend uotest van het natte gras onder behoed- hoorde na<*er*)ö sluipende voetstappen J 'otseling kwam er een donkere man- nnguur van achter de haag vandaan in "Cl volle maanlicht vlug liep hij het door de maan verlichte grasveld over naar het kleine steenen bordes boven aan de hourtn trap, die zig-zag naar beneden, naar het strand liep daar bleef hij een oogenblik stilstaan en keek om. Sally hield haar adem in, maar haar hart bonste woest op de man boven aan de trap was Donald Lyttleton! Hij was nog gekleed in zijn smoking, maar in- plaats van de gewone korte jas droeg hij het zonderlinge kleedingstuk, dat in de gegoede kringen, zooals Sally geleerd had, niet een „tuxedo" genoemd wordt. Hij droeg een donkeren slap-vilten hoed, dien hij tot ver in zijn oogen getrokken had en de stijve houding van zijn rechterarm deed vermoeden, dat hii het een of an dere voorwerp droeg. Maar ofschoon het maanlicht alles vrij scherp verlichtte, kon Sally onmogelijk zien, wat het was. Zijn aarzeling duurde maar kort. Even keek hij nog snel onderzoekend, den zij kant van het huis langs, het volgende oogenblik was hij verdwenen. Lichte snel- wegstervende voetstappen op de houten trap gaven aan, welken kant hij uitging; gespannen luisterde Sally toe, ja, ze hoor de goed, de verschijning was werkelijk heid, niet het resultaat van haar verbeel ding, een visioen, opgeroepen door haar verliefdheid. Onbeweeglijk bleef ze zitten, tot ze niets meer hoorde nu liep hij beneden over 't strand; vlug stond ze op en sloop naar het kleine bordes. Aan den zeekant was het kleine vier kant van grauwe basaltsteen afgesloten door een lage balustrade. Op haar teenen, uit angst zich door geluid te maken te ver raden, liep ze er naar toe en boog zich er over heen. Het eerste oogenblik moest ze haar oogen sluiten, zoo duizelig werd ze door de grauwe diepte van nauwelijks zicht baar strand en uitgestrekten klippenwand. Maar bijna onmiddellijk deed ze haar oogen weer open en dwong ze zich om tegen haar zwakheid in toch te kijken; en werkelijk, na een paar minuten kon ze het strand zonder eenige onaangename gewaarwordingen afzien. Als een bijna zwarte streep lag de scha duw van de hooge klippen tot over een derde van het verlichte zand; binnen die donkere strook kon ze niets onderschei den, daarbuiten, op den langen breeden band van zilvergrijs bewoog zich niets. Daarom concentreerde ze al haar aan dacht op de strook, en werkelijk, na een paar minuten van ingespannen turen, on derscheidde ze de figuur van Lyttleton, die vlak tegen den steilen klipwand, onge veer een dertig meter links van de trap, met den rug naar haar toe, geknield lag. Toen, opeens, zag ze hem opstaan; met al haar zenuwen gespannen, wachtte ze op zijn volgende beweging eerst bleef hij, schijnbaar turend naar zee, een paar oogenbliltken onbeweeglijk staan, toen stak hij, te oordeelen naar het groote aan tal lucifers, dat hij verknoeide iets wut bij volkomen windstilte iets eigenaardigs was vrij onhandig een sigaret op en liep daarna langzaam verder het strand langs tot hij op een afstand van een meter of honderd achter een groot rotsblok ver dween. Meer dan tien minuten bleef ze strak naar 't punt staren, waar zij hem had zien verdwijnen, maar hij kwam niet terug. Vermoeid door 't lange staan, ging Sally naar haar steenen bank terug en ging in haar vorige hoekje zitten weer wachtte ze een minuut of tien geduldig., geen Lyttleton. Maar tijdens deze tweede periode van wachten gebeurde er iets, dat nog meer dan het zonderlinge doen en laten van den „geliefde haars harten" haar belang stelling gaande maakte iets eigenaar digs, dat alle gedachten aan wat vooral gegaan was, totaal verdrong. Terwijl ze al wachtend onbestemd voor zich uit zat te kijken, werd haar aandacht getrokken door een vrij lang, donker iets met een klein rood twinkellicht, die lang zaam de Sound kwam opgekropen, 't Was niets dan een iets donkerder schaduw tegen het zilvergrauwe water. Een be paalde vorm was er niet te onderscheiden, maar Sally begreep, dat 't een motorboot moest zijn, omdat er geen wind genoeg was om een voertuig met zeilvermogen, hoe langzaam ook, voort te bewegen. Terwijl ze nieuwsgierig toekeek, drong het tot haar door, dat het vaartuigje zich niet meer met dezelfde vaart voortbewoog. Na een paar minuten bleef het zelfs ge heel stil liggen, te oordeelen naar het licht, met den voorsteven naar haar toe. En toen plotseling, knipte het driemaal met zijn rood starend oog, een beweging, /die een ongelooflijk potsierlijk effect maakte. Ze moest in zichzelf lachen, maar het kwam niet bij haar op, om er Iets achter te zoeken. Waarschijnlijk zou ze door haar volkomen onwetendheid omtrent alle din gen, die iets met schepen of met de eti quette ter zee te maken hadden, 't als een zonderlingen vorm van begroeting of zoo iets dergelijks gehouden hebben, als op hetzelfde oogenblik haar aandacht niet getrokken was door 't feit, dat een der ra men van de tweede verdieping van het groote huis schuin achter haar plotseling verlicht werd. Verwonderd keerde ze zich om, me teen ging het licht uit. Een twintig secon den lang bleef alles donker. Toen ging het licht weer op 't was in den linkervleu gel, in denzelfden vleugel, waar zij even eens haar kamer had. Maar juist, toen ze wilde gaan tellen, hoe veer 't bewuste raam van 't hare verwijderd was, ging het licht weer uit en bleef hét donker, toen ging het weer aan en onmiddellijk daarna weer uit. In gespannen verwachting bleef Sally kijken, maar 't was en bleef donker en toen ze na een minuut of wat zich weer omdraaide, om den anderen kant van haar observatieveld in oogensehouw te nemen, bleek het, dat de motorboot van de gele genheid gebruik gemaakt had om te ver dwijnen. Of eigenlijk was het roode licht alleen verdwenen, want na een paar minu ten turen lukt het Sally weer, nu den scha- duwachtigen vorm op 't water te onder scheiden. Ze kreeg den indruk, dat de boot bewoog, maar de afstand was te groot, om tot positief bepalen van de richting in staat te zijn. 't Was dus een signaal geweest.ja, maar tusschen wien en tot welk doel? En van wien was die boot? En wie be woonde die kamer met het afwisselend verlichte en donkere venster? Een ding wist ze zeker 't vertrek behoorde tot het rijtje van drie kamers met twee ra men, welke door Mrs. Shandisli, Mrs. Ar- temis en een knap, jong weeuwtje, naam onbekend, die den vorigen middag, tege lijk met een heele groep van nieuwe gas ten, aangekomen was, bewoond werden. Met het onpleizierige gevoel van ho«| langer ze er over dacht, hoe minder zi er van begreep, bleef ze zitten piekeren, totdat een plotselinge verandering in d<| weersgesteldheid haar zeurderig doordeny ken onderbrak een onverwachte dom rerslag, welke haar deed rillen, een ritsen len in de klimopbladeren naast de stee nen bank, een klagend zwiepen van d<| boomen en een zee, die onzacht uit haai slaap wakker geschud, met hernieuwde energie haar golven op 't strand afstuurt de. Huiverend stond Sally op, sloeg haai) mantel wat vaster om zich heen en liefl voorzichtig weer naar 't huis terug. Na een omweg stond ze eindelijk wee? veilig in den breeden schaduwband tegen| over de kleine deur, even beangsttl haar het open grasveld voor haar, maai juist toen ze, moedig, vliegensvlug ovel wilde steken, hoorde ze een stap naasj zich en werd ze door een greep aan haai donkeren mantel teruggehouden. Met eet halfgesmoorden kreet sprong ze op zij. „Kalm aan", hoorde ze de stem vaij Lyttleton zeggen. „Maak asjeblieft geeil drukte. God beware me 't is Miss Mam waring!" (Wordt vervolgd),

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1