BINNENLAND Prinses Juliana voor den microfoon GEMENGD NIEUWS Radio'programma Voor drie weken Madeira. Het communistische incident in de Ridderzaal Nederland en de over bevissching van de Noordzee. Brand in den Wieringermeerpolder Vechtpartij te Gouda. Vergiftigingsverschijn selen te Amsterdam Door een trein overreden en gedood. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 4 OCTOBER 1934 restatie van de leden der Staten-Generaal, Roestam Effendi, Schalker en de Visser, de rechercheurs van politie zich aan mis handeling niet schuldig hebben gemaakt, terwijl de gearresteerden hiertegen direct scherp hebben geprotesteerd bü den dienstdoenden waaxnemenden hoofdcom missaris van politie Th. H. J. Besseling en de betrokken rechercheurs, waarbij zij hun lichamelijk letsel toonden, alsmede hun met bloed bevlekte kleeren, terwijl ook de perscorrespondenten schreven, dat de uitroepen van genoemde leden niet verstaanbaar waren, doch wel de klappen die op hen neervielen op de tribune hoor baar waren? 6. Op welk wetsartikel steunt de „be schermingsmaatregel" daarin bestaande, dat leden der Staten-Generaal, tegen hun wil, in een wagen waarmee men misda digers vervoert, naar het politiebureau zijn gebracht, na vooraf op wapens te ziin onderzocht en in een kamer onder stren ge bewaking te zijn opgesloten geweest, terwijl uit niets de „te verwachten begrij pelijke verontwaardiging van het publiek" is gebleken, wijl de betreffende leden van de Staten-Generaal zich, kort na hun vrijlating zoowel in gemeenschap, als ieder afzonderlijk, op straat, in trams enz. hebben begeven, zonder een spoor van molestatie of verontwaardiging tegen hen te bemerken? 7. Moet uit het antwoord van de re geering op de vragen 2 en 3 van onder- geteekende, den 22en September gege ven, worden afgeleid, dat de parlemen taire onschendbaarheid voor commu nistische Kamerleden niet bestaat, on danks dat in artikel 98 van de Grondwet nadrukkelijk is omschreven, dat de le den der Staten-Generaal niet gerechte lijk vervolgbaar zijn voor hetgeen zii in de vergadering hebben gezegd, alsmede dat de artikelen 121 en 122 van het Wet boek van Strafrecht, welke met straffen van 12 en 3 jaar bedreigen hem, die een lid uit de vergadering verwijdert of ver hindert die bij te wonen, ten hunnen gunste niet van toepassing zijn? der kunnen worden gerangschikt, hebben er groot nadeel van ondervonden. We hoorden nog niet, dat deze laatste visschers in de regelen van de Zuiderzee- steunwet zijn opgenomen, maar de argu menten, die er voor kunnen pleiten, zijn klemmend genoeg om de billijkheid ervan te demonstreeren. CONSUMPTIEMELKPRIJS, De Crisis-Zuivel-Centrale maakt be kend, dat voor de periode van 7 October tot en met 13 October de prijs voor het taxegedeelte van oonsumptiemelk, ge kocht op Regeeringscontraot, is bepaald op 5*/« cent per liter, met dien verstande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteits premie en voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwaliteitsaf dracht van l/« cent. De afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. De oproep van het Nationaal Crisis Comité. Dinsdagavond was de groote oproep tot steun aan het Nationaal Crisis Co mité. Prinses Juliana heeft daarbij, evenals vorige jaren, haar stem doen hooren, voorafgegaan door redevoerin gen van den minister van sociale zaken, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine en den voorzitter van de Tweede Kamer, jhr. mr. Ch. J. M. l\.vs de Beeren- brouck. Rede minister Slotemaker de Bruine. Minister Slotemaker de Bruine sprak een inleidend woord, waaraan wii het vol gende ontleenen: Het Nationaal Crisis Comité is zijn ar beid begonnen in November 1931. Wü gaan dus tljins het vierde jaar in. Het doel was van den aanvang af het leni gen, zooveel mogelijk in samenwerking met bestaande instellingen, van indivi- dueelen nood, welke het gevolg is van crisis-verschijnselen. Aan twee onder werpen werd vooral aandacht gewijd: A. het verleenen van aanvullenden en opheffenden steun aan hen, die tenge volge van crisisverschijnselen in moei lijkheden verkeeren en in wier nood door instellingen van weldadigheid of nadere in den lande werkende organisa ties niet of niet in voldoende mate kan .worden voorzien; Nadere vragen van het communistische Tweede Kamerlid De Visser. Het Tweede Kamerlid De Visser heeft den minister van koloniën, voorzitter van den raad van ministers, de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Wil de régeering, in verband met het door haar gegeven antwoord op de door ondergeteekende den 20en September jl. aan haar gestelde vragen, mededeelen aan welke bepaling van het reglement van or de voor de vereenigde vergadering der staten-generaal kan worden ontleend, of op welk wetsartikel steunt, de bevoegd heid van den voorzitter der Vereenigde vergadering der Staten-Generaal, om le den van de Staten-Generaal door recher cheurs van politie uit de vergadering te doen verwijderen? 2. Op welke bepaling van het sub 1 genoemde reglement van orde, of op wel ke wetsbepaling, steunt de maatregel, dat in de vergaderzaal der Staten-Generaal, een aantal rechercheurs aanwezig zijn, om op een wenk van den voorzitter der Ver eenigde vergadering der Staten-Generaal hem niet welgevallige leden uit de ver gadering te doen verwijderen? 3. Is het der regeering niet bekend, dat de plichten des voorzitters van de ver eenigde vergadering der Staten-Generaal nauwkeurig omschreven ziin in artikel 2 van het reglement van orde voor de Ver eenigde vergadering der Staten-Generaal, waarbij hij leden tot de orde kan roepen, die zich beleedigende uitdrukkingen ver oorloven, terwijl het recht tot het doen verwijderen hem slechts is verleend voor toehoorders als bepaald in artikel 60 van dat reglement van orde? 4. Is het der regeering ook bekend, dat j de opening van de Staten-Generaal, op 18 September, in strijd met het daarom trent nadrukkelijk in de Grondwet be paalde, heeft plaats gehad, wijl artikel 109 bepaalt: „Bti een vereenigde vergadering worden de beide Kamers als slechts eene beschouwd en nemen hare leden naar willekeur plaats." terwijl den leden ditmaal een bewijs van toegang werd verstrekt, waarop het vak en het no. van hun plaats stond aan gegeven en de bode de leden de plaats aanwees waar zij moesten gaan zitten? 5. Van wie heeft de regeering de in lichtingen gekregen, dat tijdens de ar- De aanbevelingen van den internatio nalen raad voor het onderzoek van de zee. Binnenland Onlangs werd melding gemaakt van eën mededeeling van een Schotschen visscherijbioloog, volgens wien de inter nationale raad voor het onderzoek der zee de invoering der Britsche maatrege len tegen de overbevissching der Noord zee ook door andere landen heeft aanbe volen. Dezer dagen hebben de Britsche afge vaardigden naar de jaarlijksche verga dering van dien paad een verslag van het daarin verhandelde gepubliceerd. Daaruit blijkt, dat de internationale raad voor het sparen van de jonge rondvisch voorschriften betreffende de maaswijdte van den kuil van het treii- net en de Deensche zeevischzegen den meest doeltreffenden maatregel acht. Een nader onderzoek van deze methode is nog noodig, maar men heeeft daar mede reeds genoeg ervaring, om het voorschrijven van een minimum-maas wijdte van dien kuil wenschelijk te ma ken. Ten aanzien van de platvisch staat de zaak anders. Tot rusverre heeft men Tegen pater B. en den film operateur Is een gerechtelijk voorloopig onderzoek gelast. Naar men meldt heeft de justitie te Amsterdam een gerechtelijk voorloopig onderzoek gelast tegen pater B. en den filmoperateur, die in het Hilversumsche R. K. Vereenigingsgebouw een filmvoor stelling heeft gegeven. De vervolging wordt tegen beide per sonen ingesteld terzake van brand door schuld en dood door schuld. De gevolgen van een veete. VRIJDAG s OCTOBER. ZATERDAG 6 OCTOBER. Hilversum, 301 m. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.Radio-film „Bleeke Bet" (gr.pl.) en J. Jong (orgel). 12.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. I.45 Zenderverz. 2.00 Toespraak voor Soc. Scholieren. 2.15 Klein VARA-Ensemble o.l.v. F. Bakels. 3.00 Gramofoonpl. 3.15 Vervolg ensemble-concert. 4.00 Rep. uit een groote radiofabriek te Hilver sum. 4.20 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 4.45 Orgelspel C. Steyn. 5.00 Vervolg De Flierefluiters. 5.30 Literair,e causerie A. M. de Jong. 5.50 „Uit de Roode Jeugdbew." 6.30 Gramofoonpl. 7.00 VRO. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Vaz Dias en VARA-Varia. 8.10 Gramofoonpl. 8.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 9.00 „Met man en macht", een VARA-Propa- ganda-spel m.m.v. het VARA-Tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 9.30 Vervolg orkestconcert. 10.00 Vaz Dias. 10.10 Zang door Henry Marchand. 10.30 Vervolg orkestconcert. II.0012.00 Gramofoonpl. Huizen1875 m. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonpl. ir.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Kinderuur. 5.00 Gramofoonpl.' S.30 Berichten. 5.45 Orgelconcert. 6.20 Weekoverzicht. Gramofoonpl. 7.15 Medische causerie. Gramofoonpl. 7.40 Orkestconcert. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Voordracht. 9.05 Schlagermuziek. 9.30 Voordracht. 9.50 Schlagermuziek. 10.15 Berichten. 10.25 Gramofoonpl. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Schlagermuziek. 11.1512 00 Gramofoonpl. Hilversum, 301 m. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, u.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie F. Nienhuy9. 10.35 Orgelspel J. Jong. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Gramofoonpl. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Revue-orkest o.l.v. J. Susan. 2.30 Causerie Mevr. I. de Leeuw-van Rees. 2.50 Gramofoonpl. Vioolrecital door mej. G. W. Berlage. 4.00 Kniples. 4.45 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Orgelspel C. Steyn. 6.00 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 6.45 Klein-VAR A-ensemble o.l.v. F. Bakels. 7.30 Prof. Dr. J. Tinbergen: „De devaluatie in de Vereen. Staten". 7.50 Gramofoonpl. 7.57 SOS-berichten. 8.00 Causerie Ds. C. B. Burger. 8.30 Hartvelt-kwartet. 9.00 Lezing Prof. Dr. C. Mennicke. 9.50 Vervolg concert. 10.20 Vaz Dias. Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.15 Causerie Jan van Kasteel. ii.oo12.00 Gramofoonmuziek. Man, vrouw en vier kinderen na het eten van kaas ziek geworden. Dinsdagmorgen is te Gouda een veete tusschen een schuldeischer en een schulenaar tot uitbarsting gekomen. Reeds geruimen tijd had J. R. bedrei gingen tegen C. L. geuit, waarvoor hij de politie reeds had gewaarschuwd. Dinsdagmorgen kwam L. uit de Wilhel- minastraat en wilde de Nieuwe Markt opgaan. Plotseling verscheen R., gewa pend met een mes en stak L. neer. Hij had een groote diepe wond in d enhals opgeloopen. R„ die geheel waanzinnig was, zette zijn knie op de borst van ziin slachtoffer en diende hem met het heft van zijn mes aanhoudend slagen toe in den hals, en op de borst. Van H., die het zag, smakte met zijn fiets R. van zijn slachtoffer, waardoor hij het mes ver loor en bracht hem naar heet politie bureau. Hevig bloedend is L. naar de wijkver pleging op de Westhaven gebracht. Naar omstandigheden maakt hij het wel. Uit het voorloopig verhoor van J- R- door den commissaris is gebleken, dat J- R. in een ontoerekenbaren toestand verkeert. Huizen, 1875 m. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 113012.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.15 Gramofoonpl. 1.00 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.504.00 Orgelspel. 4.15 Gramofoonpl. 4.45 Schlagermuziek. 5.30 Causerie. Gramofoonpl. 6.10 Orkestconcert. 7.15 Lezing. Gramofoonpl. 7-55 Vaz Dias. 8.00 Uitgesteld Huldigingsconcert voor Prinses Juliana. 9.00 Zangvoordracht. 9.30 Vervolg huldigingsconcert. 10.15 Lezing. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Schlagermuziek. Gramofoonpl. "•3°12.00 Schlagermuziek. Teraardebestelling van het derde slachtoffer.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2