Kimm Jeruzalem WMEÜIIINXGIEI&IMIEIEI^ Bij de Provinciale Waterleiding op bezoek. *Wat wilt Ivzwï §am tm ftwn/ tweede blad HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 4 OCTOBER 1 934. 5 IN DE 400 gemeentebestuursleden te Bergen. De hutten der Joden - de leerschool. Deutsche Pünktlichkeit. In 't zweet uws aanschijns. Doktoren die in den koestal arbeiden. Moderne Rebecca's aan de waterwellen. De tent der samenkomst. MacDonald, de Hooge Commissaris. Opdat al uwe nakomelingen zullen weten, dat Ik de kinderen Israèls in hutten heb doen wonen (Leviticus XXIII 43). In het Oude Boek staat het geschreven Het Is de dag na het Loofhuttenfeest der Joden. Nu, nog duizenden jaren later, komen vele Joden jiet gebod om in hutten te wonen naDe schat rijke Joodsche bankier en ook de arme straatven ter die van huis tot huis zwerft, hebben zeven dagen hun huis verlaten. Achter, op een klein plaatsje, hebben ze vier houten wanden getimmerd, er boven een dak van riet, meer is het niet! Arme en rijke Joden zitten zeven dagen in deze barak; de rijke zal zich her inneren, dat hij een zoon van een zwerver is, geen haar voornamer dan de straatventer, dat beiden hooren tot het volk, dat eens, met behulp van Hoogere Leiding, Egypte, de zee. de woestijn overwon, in barakken en hutten rustig en be schermd leefde. In de Wieringermeer, den dag na het Loofhut tenfeest, die Isroegak genoemd wordtIsroegak wil zeggen: Bindt het feest Driemaal in het jaar verzamelden zich de Joden in Jeruzalem. De dag na het Joodsche feest, bleven zij in de Heilige Stad toeven. Isroegak! zij konden nog niet scheiden van Jeruzalem. Zij bonden nog één dag aan het feest. Het is vandaag Isroegak! Een dag na het feest! En in Nederland, 't Palestina onder de naties, komen Joden en Christenen te zamen. Ziet, ze stroomen allen naar Klein-Jerezualem, in de Wieringermeer. Ze komen samen bij de hutten, bij de barakken op den dag m '--t feest der hutten! Isroegak! Ze zijn verbonden, de Joodsche en niet-Joodsche staatsburgers in Nederland, verbon den door vreugde, en haat is verre. Rondom de hutten, de barakken der Joden in de Wieringer meer, in Klein-Jereuzalem, vieren zij Isroegak, bin den een feestdag aan het Loofhuttenfeest der Joden Gezegend Nederland. Waar Jood en Christen zich met elkaar verheugen, waar beiden elkaar waardeerenEén volk vormen. Kinderen van één Schepper. Ze zullen uitzwermen over den wereldbol. De winsterstormen joegen nog over de grijs- grauwe velden, die eens den bodem van de Zui derzee vormden, toen dr. Lubinsky met zijn dap pere vrouw en de eerste pioniers in de Wieringer meer, de eerste spade in den grond staken om een woonplaats te stichten voor hun broeders, die, door de veranderde omstandigheden, genoodzaakt waren het land, waar zij jarenlang geleefd hadden, te moeten verlaten. Een woonplaats is eigenlijk niet juist uitgedrukt. Want hier dient vooral de nadruk worden opge legd. Het zou slechts een tijdelijke woonplaats, een tijdelijk asyl zijn, een doorgangshuis. De Wieringermeerkolonie zou uitsluitend zijn een school, een practische vakschool, een land- en tuinbouwschool. Na afloop van den studietijd zouden de leer lingen weer uitzwermen over den wereldbol. Zou den ze gaan naar farmers in Amerika, Canada, Frankrijk en velen zouden ook gaan naar het oude land aan de Euphraat en Tigris, naar de overzijde van den Jordaan, om daar, evenals in de oudheid, de kudden vee en kleinvee te weiden. Anderen zou den den. bodem van Palestina bearbeiden, daar de vruchten van het veld binnen halen, of rioleering, Qas, waterleiding, electrische geleidingen aanleg- gen om en bij Jereuzalem en ook in de groote nieuwe wereldstad, die in enkele jaren massaal en machtig verrezen is, in Tel Awiw. Dr. Lubinsky weet wat koloniseeren is. Het is liet de eerste keer, dat hij als leider van een kamp optreedt. In Polen heeft hij reeds met succes eenige jaren aan dit werk zijn krachten gegeven. Zij, die hier in Nederland, deze leerschool be- 2o^jCI1, z'jn meest intellectueelen. Menschen, die in het land hunner geboorte, de universiteit bezochten, het ambt van medicus of vocaat uitoefenden. Anderen waren werkzaam a s ingenieurs. Ze arbeidden vreedzaam en rustig, !riaar ze waren alleen maar niet-arisch. (Wie c™ daa<" in Nederland?) s je ze echter aanziet, dan zijn het toch dood- ewone menschen. De Schepper heeft geen bijzon- __^ren stempel op hun voorhoofd gedrukt. Boekengeleerden, die aanpakken. n hun hart houden ze nog van Duitschland, die rj'onicrs, ^ie nu in y,e( Werkdorp Wie- ni"?eI"leer hun bivak opsloegen. Alles gaat hier _a|\ Ultsche Pünktlichkeit. En ze weten van aan- Cn' d'e boekengeleerden. Zonder ophouden in c/0" Ze 9earbeid, aan de huizen, de barakken. Ma e Sta' C" °P 'let 'and- Gemakkelijk is het niet. «ch^ Ze Weten 'let- 'n de Oude Leer is reeds ge- 6 Cl^en met een waar woord: ,,In het zweet uws flfauw ZU'' UW ^rood verdienen". En op de we velden van Wieringermeer, die gedrenkt was met het zoute water der zee, hebben de Jood sche kolonisten menige droppel zweet gelaten in den zwaren arbeid dien zij moesten verrichten op het veld, bij het rooien van aardappelen, bij het aanbrengen van bouwmateriaal voor hun dorp. Maar hier, in het vrije Nederland, arbeiden zij als vrije lieden. Hun rug is gekromd onder den arbeid, maar na den arbeid heffen zij het hoofd fier omhoog, de oogen stralend van energie. Nazaten van het volk, dat de eeuwen trotseerde! Ziet dien jongen Jood; hoog opgericht staat hij onder de grijze herfstluchten op zijn wagen, waar voor twee paarden draven. Overal op het land, rondom de houten barak ken, zijn jonge menschen ijverig bezig. Plotseling een kreet: Een jonge man, in een blauw boezeroen, komt snel op mij toeloopen. „Ah! Sind sie auch da", zegt hij met een blijden lach op het vroolijke jongensgezicht. „Seit Marz ist hier vieles gebaut, nicht? Der Kuhstall ist auch schon fertig! Geben sie mit. Wunderbar!" Enthousiast trekt Oscar mij bij den arm mee naar den koestal. Twee vroolijke, leuke, jonge mannen, ln blauw boezeroen en pilobroek gestoken, zijn ijverig bezig aan de ruif in den paardenstal. Beiden waren in Duitschlanddokter. Nu zijn ze dokter-af en leerling in het boeren bedrijf. „Vindt u het niet jammer", vraag ik. „Jammer, wat jammer", zeggen beiden en "hun oogen zijn vol blijheid. „Ik leer hier boeren en ik leer hier timmeren. Is dat een fijne ruif of is het kein feine ruif? Waar vindt men zoon stal?" De andere collega, die dokter in de chemie was, roept enthousiast uit, terwijl hij een klodder cement op een steen kwakt: „Ob es mir gefallt? (Of het mij bevalt?) Durch- aus! Es gefallt mir in jeder Hinsicht!" Even verder is een jonge Jood bezig in den dras- sigen grond te graven en hij zingt met klankvolle stem: „Gilloel Hamakabim Kibourei hégajii". Het is een lied, dat de vreugde van den arbeid bezingt. Maar ze hebben gelijk. De koestal mag er wezen en de paardenstal ook. De werkmeester zegt het vol trotsch tegen mij. Maar voegt er nijdig aan toe: „Ihr Besuch ist uns angenehm, aber zu einer anderen Zeit, jetzt muss hier gearbeitet werden, die Stallungen müssen fertig sein, weil das Vieh nicht langer mehr auf der Weide sein kann". (Uw be zoek is ons aangenaam op een anderen tijd, nu moet er gewerkt worden aan de stallen, dat het vee bijtijds onder dak komt). Arbeid is het wachtwoord! Overal is de arbeid in vollen gang. Arbeid is het wachtwoord van de Jonge Joden. In den landbouw is arbeid in overvloed: 87 ha bouwland met vee teelt en hoenderfokkerij! In het tuinbouwbedrijf worden aardappelen en groenten geteelt. Het is het eerste tuinbouwbedrijf in het drooggelegde deel van de Zuiderzee. Twee Hollandsche ervaren bedrijfsleiders leiden de Joodsche jonge mannen op. Landbouw, tuin bouw en veeteelt. De vruchten van dezen arbeid dienen als voeding voor de kolonie. Behalve het bouwbedrijf, waar timmerlieden en betonwerkers en metselaars in noesten vlijt hun werk verrichten, is er ook een meubelmakerij die 15 arbeiders telt. Ze doen geen concurrentie aan de Nederlandsche nijverheid, want alles wordt hier voor eigen ge bruik vervaardigd. Hoog laait het smidsevuur in de werkplaats, waar smeden en loodgieters arbeiden. Ijverig zijn ze met de steekvlam bezig. En de meisjes? De jonge Joodsche vrouwen, zoo als eens duizenden jaren geleden, hunne stammoe ders naar de bron gingen met kruiken, om den dorst van mensch en dier te lesschen, zoo gaan zij, vlug als reeën, door de Kampstraat en zij dragen water aan voor de spijzen en water om de Kamp straat net en rein te maken, want zoo straks zul len zij komen, de grooten der aarde en dan is er veel te doen. Israël was altijd gastvrij. MacDonald, de hooge commissaris, en de re- geeringsafgevaardigde en al die comitéleden, moe ten thee en koffie en brood met eieren en zalm en kaas en Jiddische cake hebben. En in de keuken is het één en al bedrijvigheid. Je mag er kijken in die keuken. Op elke minuut van den dag. t Is er voor elkaar. Het wakend oog van Frau dr. Lubinsky is overal. De Hollandsche vlag. Hoog in de lucht wappert de Hollandsch drie kleur. fier en frank, in het kamp der Joden. Rondom het groote kantoor zijn vele hutten en barakken. Even terzijde staat een groote tent van linnen. De tent is heel lang en heel breed. Het is de tent der samenkomst, de tent waar Joden en Christenen zich straks vereenigen. Er zijn vele bloemen, herfstbloemen, langs de wanden der tent en in het midden is een podium waarop een katheder ln de Joodsche kleuren, blauw wit, waarop het Joodsche wapen, de Mogein Do- wied, het Davidschild. De tent loopt vol. Drie uur, de groote tent is nu vol met honder den belangstellenden. Geen plaats is onbezet Het lijkt alsof we in een groote schouwburgtent zitten. Maar neen, het is iets hoogers, iets heiligers, het is of we in den tabernakel in den woestijn zitten. De wind speelt met de zeilen van den tabernakel. Joden en Christenen zijn allen te zamen. Uit alle hoeken van het land zijn ze samengekomen. Een hooge, lange gestalte staat vooraan. Dat is de Engelsche hooge commissaris MacDonald. Naast hem de afgevaardigden van de Nederlandsche Regeering. Nog nimmer zag ik zooveel persmuskieten bijeen. De heele Nederlandsche pers lijkt vertegenwoor digd. Fotografen, filmmannen komen ln actie, om te vereeuwigen het wonder, dat zich afspeelt in dezen modernen tijd. Het wonder, dat in dit nieuw Palestina verrijst, in de Wieringermeer, waar Joden, uitgedreven uit het land hunner geboorte, in het vrije Nederland weer het hoofd omhoog hef fen. Naast de lange flegmatieke gestalte van mr. MacDonald. de kleine bewegelijke dr. Lubinsky, de aanvoerder der Joden in de Wieringermeer. Rede van den voorzitter. Klokslag drie uur opent de voorzitter, dr. v. d. Berg, de bijeenkomst. Welk een heterogene menigte aanwezig was, blijkt uit den aanhef zijner rede, welke als volgt luidde: Mijnheer de vertegenwoordiger van de Neder landsche regeering, mijnheer de vertegenwoordiger van den Volkenbond, mijne heeren autoriteiten van land, gewest, gemeente en van regeeringscolleges, afgevaardigden van Nederlandsche en buitenland- sche Joodsche organisaties, vertegenwoordigers van Rabbinaat, mijnheer de pastoor van Slootdorp, mijne heeren, voorgangers van Protestant-Christe lijke gemeenten en gij alle anderen, hartelijk wel kom! Een oogenblik zwijgt de spreker, dan vervolgt hij: Er leven op dit oogenblik verschillende gevoe lens in mijn hart. Op den voorgrond is smart, diepe smart. Smart over het feit, dat in deze eeuw, de oprichting van een Werkdorp als dit, noodig is gebleken. Smart, leed en rouw over veel, dat hier beter onuitgesproken blijft, maar waaraan wij immer moeten denken. Maar naast smart, groote dankbaarheid! In de eerste plaats tot de Nederlandsche regeering! Wij staan hier op vrije grond. Op een bodem, ontworsteld in den letterlijken zin, aan de baren, maar in even letterlijken zin, ontworsteld aan vreemde dwingelandij. Zoolang Nederland, Ne derland zal zijn, zal hier het vrije woord weerklin ken en hier vrijheid van geweten zijn. Zoolang Nederland, Nederland zal zijn, zal niemand hier om reden van godsdienst of ras achtergesteld wor den bij anderen. Zoolang Nederland, Nederland zal zijn, zullen zij, die om der wille van het ge weten, andere landen moesten verlaten, hier toe vlucht vinden. De aloude Nederlandsche traditie getrouw, heeft Holland ook ons geholpen. Hiervoor onzen grooten, hartelijken dank. Vervolgens brengt spreker hulde aan alle ande re organisaties en aan het Nederlandsche volk in al zijn geledingen. Alle groepen en partijen en ook de pers hebben ons met groote welwillendheid ter zijde gestaan. In het Engelsch dankt spreker aan our British and American frlends. Without their help, we would not be here. (Zonder hun hulp zouden wij niet hier zijn). In het Duitsch wendt spreker zich voorts tot de jonge Joden: Ihr habt, was euch lieb war in der Welt, verlassen müssen. (Wat u lief was, hebt u moeten verlaten). Maar gij zult optrekken naar het land wo einst die Vater wohnten. Hier zijt ge slechts tijdelijk. En ik zeg u: ademt diep de lucht in de vrije lucht, die hier van zee tot u komt. Dit dorp. waar ge woont, hebt ge zelf gebouwd. Hier wordt gearbeid, gezaaid, geoogst. Hier wordt ge leefd. Hier könnt ihr Juden und Menschen sein. Dan richt spreker zich in het Engelsch tot mr. MacDonald. We are glad, that you have come, to honour the opening of our village, with your pre- sence. (We zijn blij, dat gij wel hebt willen komen, ter eere de opening van ons dorp). Het is moge lijk, aldus vervolgt spreker in het Engelsch, dat gij niet alles hebt kunnen verstaan. Maar, mr. Mac Donald, wees verzekerd, dat wij zeer dankbaar zijn, dat gij uwe moeilijke taak hebt willen aan vaarden en dat gij heden te midden van ons zijt Tot slot wendt spreker zich tot de overige aan wezigen weer in de Nederlandsche taal. Zoo aanstonds zal, als symbolische daad. de eerste paal van het gemeenschappelijk huis van dit dorp, in den grond worden geslagen. Een nieuwe grondslag, voor een nieuw leven, van honderden menschenkinderen, wordt hier ge legd. Indien onzen arbeid slaagt, zal later in ge lukkiger eeuwen het Joodsche Werkdorp, Nieuwe Sluis, als een klein lichtpunt, in donkere tijden, worden herdacht. Dan zal misschien eens, te mid den van bloeiende, lachende landouwen, hier een eenvoudige steen worden geplaatst met de woor den: „Hier stond het Joodsche Werkdorp Nieuwe Sluis". Mogen dan alle volkeren en alle godsdiensten en rassen met eerbied dien steen aanschouwen. (Daverend applaus). Rede dr. ir. Rocbrock. Alsnu betreedt dr. ir. Roebroek het podium, als officieel persoon, namens de Wieringermeer spre kend. Hij is zeer erkentelijk voor de woorden van den voorzitter, dr. v. d. Bergh, en stelt het op prijs, dat hij medewerking heeft kunnen verleenen. Spr. roemt den goeden geest die er heerscht. De samen werking heeft nimmer gefaald. Moge dit zoo ook in de toekomst blijven. (Applaus). Rede MacDoanld. Dan betreedt de lange gestalte van mr. Mac Donald het podium, eveneens met applaus be groet. In het Engelsch spreekt de hooge commissaris zijn auditorium toe, ongeveer als volgt: In een wereld van wantrouwen, aldus Sir Mac Donald, een wereld van onveiligheid, is de kolo nie, die heden officieel geopend wordt, een lich tend teeken. Spr. wijst er op, dat mannen en vrouwen van goeden wille besloten zijn, aan onschuldige slacht offers van een politiek systeem, de gelegenheid te bieden, zich een nieuw bestaan te scheppen in een nieuw vaderland. De hooge commissaris brengt hulde en dank aan de Nederlandsche regeering en het Nederlandsche volk. Het is een belangrijk iets. jonge mannen en vrou wen geschikt te maken voor den arbeid. Dit is een prachtige opleidingsschool voor de vluchtelingen. Hulde aan de Nederlandsche regee- ring, die dit Werkdorp, gesticht op grond, aan de zee ontworsteld, beschikbaar stelde. Hulde aan het Nederlandsche volk, dat steeds asyl verschafte aan onderdrukten. De Nederlanders van heden, zijn waardige zonen van het voorgeslacht. (Daverend applaus). Hierna voerde het woord, de bekende Ameri kaan, Bernhard Kahn, uit Parijs, die eveneens in het Engelsch hartelijke woorden sprak tot regee ring en Nederland. Rede prof. Cohen. Na dezen spreker betrad prof. Cohen het podium, die namens het officieele Nederlandsche Joden dom, het woord voerde. Iedere Hollander, aldus spreker, die in Palestina komt, wordt daar met bloemen en groote harte lijkheid ontvangen, omdat hij komt uit Nederland, dat een grooten naam heeft in de Jodenheld der geheele wereld. De kracht, die de Joodsche jongeren toonen in deze dagen, is een eer voor het heele Joodsche volk. In Palestina is de Emek ontworsteld aan het water, de Emek, de schoonste plek van het Heilige Land. In Holland is de Wieringermeer aan de zee ontrukt. Holland, Palestina toonen zich hier één. (Langdurige toejuichingen). Rede van rabbijn Sarlouis. Tenslotte spreekt namens het Opperrabbinaat rabbijn Sarlouis, uit Amsterdam. 1 Januari a.s. zal bet vijftien jaar ge leden zijn, dat met de waterlevering door liet Provinciaal Waterleiding-bedrijf een aanvang werd gemaakt. Om de besturen van de gemeenten, welke op het oogen blik door dit bedrijf van water worden voorzien, in nader contact met het zoo snel gegroeide P.W.N. te brengen, had de Directeur, de Heer J. van Oldenborgh, de gemeentebesturen uitgenoodigd om in een vergadering te Alkmaar bijeen te komen. Deze vergadering heeft gisteren plaats gevonden voor de afdeeling Noord. Het P.W.N. verdeelt zijn arbeid in drie afdeelingen, zoodat nog voor twee afdee- lingen dergelijke vergaderingen zullen volgen, n.l. te Oastricum en te Laren. Ongeveer 400 leden van Gemeentebestu ren, vallende onder de afdeeling Noord, hadden aan de uitnoodiging van den heer van Oldenborgh gehoor gegeven, zoodat de Harmonie-zaal te Alkmaar geheel bezet was. De heer van Oldenborgh heette zelf de gasten hartelijk welkom en gaf ver volgens verschillende uiteenzettingen, het bedrijf betreffende. Spreker stelde er prijs op de gemeente besturen juist nu in nader contact met het P. W.N. te brengen. Immers dit be drijf is in de nagenoeg 15 jaren de kin derschoenen ontwassen. Het moge voor de kinderziekten niet gespaard zijn ge bleven, gezegd mag worden, dat het flink is gegroeid en zich in een krachtig ge stel kan verheugen. Tot vollen wasdom gekomen, blikt het slechts een oogenblik achter zich, om met vasten tred de toe komst tegen te gaan. Wat deze toekomst brengen zal? Veel is nog in haar schoot verborgen, maar één gebeurtenis kon reeds aangekondigd worden: de ingrij pende tariefsverlaging per 1 Januari 1935. Voorwaar een daad, die in de donkere tijdsomstandigheden als een heldere licht straal zal worden begroet. De korte terugblik levert spr wanneer hij de oprichting van het P.W.N. op 1 Januari 1920 nagaat, welke oprichting wordt ingezet met de overneming der bezittingen van de Alkmaarsche en de Zaansche waterleidingen. Bij den opzet deden zich in sterke mate een drietal factoren gelden, die op de ontwikkeling en de uitkomsten van het Bedrijf van overheerschende beteekenis zijn geweest en waarmede, zooals de resul taten hebben bewezen, gelukkige grepen zijn gedaan, n.l. het stelsel der directe levering, de bevordering der verplichte aansluiting en het systeem om per giro de gelden te innen. Spreker wijst vervolgens op den grooten uitbouw van het hoofdleidingnet, van 220 km per 1 Januari 1920 tot thans ruim 2000 km. Sedert eenige jaren heeft de regeling, in het leven geroepen om zgn. niet-rendabele uitbreidingen mogelijk te maken, gunstig gewerkt. In het laatste jaarverslag kon er op worden gewezen, dat daardoor werken tot een bedrag van 6'/a ton gouds mogelyk werden gemaakt, terwijl dientengevolge de bewoners van meer dan 1600 perceelen in het genot van leidingwater werden gesteld, die anders niet of althans veel later in aanmerking zouden komen. Het spreekt vanzelf, dat bij de groote vermeerdering van bet aantal waterafne mers niet met de waterwinplaatsen en Het is met een gevoel van bewondering, dat wl), wat hier gewrocht is, gadeslaan, doch niet met verwondering. Want dat dit in Nederland mogelijk is, verwon dert niemand! Nederland, met zijn geest van éénheid! Hier in dit werkkamp, kan de meest wettische Jood zijn godsdienst naleven. Een heilige wetsrol, op perkament geschreven, waarin de wet uit Sinaï is vereeuwigd, is hier in dit Werkdorp. Wanneer Joden van de plaats hunner inwoning door een progrom verdreven worden, ze moesten vluchten voor bruut geweld, dan ging voorop een man, die als een kostbaar kleinood een Thorarol vol zorg in zijn armen meevoerde. De Oude Wet, die den tand des tijds heeft getrotseerd! Llit die Oude Wet hebben wij de kracht geput, ondanks de hardheid der tijden, te vertrouwen, op timist te blijven. Als Joden leeren wij: Alle menschen zijn broe ders. Allen moeten wij liefhebben! Mogen allen, die hier, in deze kolonie arbeiden, waarheen zij zich ook in de wereld mogen begeven, deze leus uit dragen en de vaan van het Jodendom hoog hou den. Onbesmet blijve deze vlag, ondanks alle las ter die haar poogt te besmeuren, door het slijk tracht te halen. Hiermede was het officieele gedeelte afgeloopen en werd door een heimachine een paal in den grond gedreven, de eerste van het Gemeenschaps huis. Daarna werd den genoodigden een tea aan geboden en bleef men heel gezellig bijeen. waterwinningsmiddelen, zooals die werden aangetroffen te Bergen en Heemskerk kon worden volstaan. De bestaande wer ken werden uitgebreid,nieuwe winplaatsen werden gesticht te Oastricum, te Benne- broek en Laren. Ook werd in den loop der jaren een groot kwantum water van een tweetal andere bedrijven betrokken. In dit verband wenscht spreker speciaal melding te maken van de medewerking, welke het P.W.N. steeds van de gemeente Amsterdam heeft mogen ondervinden, een medewerking, die vooral in de jaren, dat het P.W.N. nog niet over de eigen winplaatsen in het Gooi en te Bennebroek kon beschikken, van groot belang is ge weest. Enkele interessante cijfers, welke de groei van het bedrijf duidelijk maken, zijn de volgende: in 1920 werd een hoeveelheid van ruim 851.000 M3. water te Bergen verwerkt, terwijl dit in 1933 bijna 5.728.000 M3. be droeg. De reinwaterkelder kon in 1920 25 M3. water bevatten. Nu bedraagt dit 1500 M3. De waterbehoefte bedraagt op het oogenblik ongeveer 20.000 M3. per dag. Sinds 1920 werd 45 millioen M3. water geleverd. Aan de hand van eenige teekeningen wordt vervolgens een uiteenzetting ge geven van de wqze, waarop het water in en onder de duinen voorkomt en daaruit gewonnen wordt, bij welke gelegenheid de voordeelen worden in het licht gesteld van het door het P. W. N. toegepaste systeem (de gesloten winning van diep duinwater). Voor de vegetatie, die alzoo gespaard blijft voor den verarogenden invloed eener bovenwaterwinning, is het toegepaste stelsel van het grootste ge wicht. Bij de vroegere methode (het graven van een kanaal en daarvan door weg pompen de waterspiegel lager houden dan de waterstand in de duinen) werd veel water aan de duinen onttrokken, hetgeen een nadeelige invloed op de vegetatie had. Ook van boeren- en tuin ders-zijde werd ten rechte en dikwijls ook ten onrechte geklaagd over onttrek king van water, dat voor de gewassen onontbeerlijk was. Door de methode van diep-waterwinning is hieraan grooten- deels tegemoet gekomen. Momenteel wordt het water gewonnen uit 7 ondiepe en 36 diepe putten. Ten einde de zekerheid te hebben, dat tot in lengte van dagen over voldoende en deugdelijk water kan worden beschikt, kocht de provincie in het vorig jaar on geveer 1.800 ha duingrond aan, welk ge bied, vereenigt met het provinciale land goed Bakkum (ruim 1.000 ha) en de be staande waterwingebieden bij Bergen en Wijk aan Zee (550 ha) onder het beheer van het P.W.N. werden gesteld. Toch wordt voor de toekomstige water winning ook nog het oog gericht op het IJsselmeer, dat geleidelijk aan het ver zoeten is. Spreker gaf vervolgens een korte schets van de organisatie. Het hoofdbureau is te Bloemendaal gevestigd. O.a. bevindt zich daar ook de afd. scheikunde en bacteriologie, welke het geleverde water regelmatig op de zuiverheid onderzoekt. Misschien kan dit Buitenlandsch Overzicht p^g. 1 Feuilleton1 Radio-programma2 Het communistische incident in de Ridderzaal. Opnieuw vragen van Lou de Visser2 De opening van het eerste werk kamp van de Duitsch-Joodsche vluchtelingen5 Vergiftigingsverschijnselen in een gezin te Amsterdam2 Boerderijbrand in den Wieringer- meerpolder. Een schade van pl.m f 30.000.—2 Dinsdagmorgen is een Engelsch passagiersvliegtuig in het Kanaal gestort. Er zijn tenminste vijf slachtoffers6 Prinses fuliana voor de microfoon. 2 Nederland en de overbevissching van de Noordzee2 Het Engelsche vrachtschip „Ain- derby" in noodM 6 De spoorwegramp in Engeland aan onoplettendheid te wijten 6 Spoorwegongeluk bij Ktakau (Po len). Tien doodendertig zwaar gewonden6 Bij een ontploffing in een Japan- sche mijn zijn 26 mijnwerkers ge dood 6 De gestie van de Nederlandsche varkenscentrale. Geen sprake van fraude6 Drie maanden gevangenisstraf ge- eischt tegen een journalist wegens opruiing6 Omtrelc-nieuws8 Marktberichten8 Marineberichten10 Sportnieuws10 Tivoli bioscoop, 7 uur. Witte bioscoop, 7Yz uur. Zaterdag 6 en Zondag 7 October. Oost-Indische feesten. Casino. Maandag 8 October. Propaganda-film-avond. Ger. Jong. Ver., Kerkgebouw Julianapark, 8 uur. Maandag 8 en Dinsdag 9 October. Bazar Bond van Oud-Onder-officieren Dames-af deelingBovenzaal v. Weelde. Woensdag 10 October: Seance telephaat Maloitz, Casino, 8.15 u. het vertrouwen in het product van het P.W.N. nog versterken. Aan de hand eener graphLche voor stelling, betrekking hebbende op het aantal aansluitingen, het waterverbruik en de inkomsten wordt de ontwikkeling van het bedrijf geschetst vanaf de op richting tot 31 Dec. 1933. In de afloopende 15 jaren werd regel matig, doch zoo mogelijk, een reserve aangekweekt. Deze reserve wordt ver wacht aan het einde van dit jaar vol doende te zijn, waardoor tot de reeds aangekondigde verlaging van het tarief kan worden overgegaan. De inkomsten zullen door die maatregel vermoedelijk met rond 400.000 gulden dalen, doch de heer van Oldenborg wijst er op, dat het het P.W.N. er niet om te doen is om winst te maken, doch de inwoners van Noord-Holland aan goed, zuiver water te helpen, tegen den kostenden prijs. Aan den anderen kant mag het bedrijf natuur lijk niet een nadeelig saldo opleveren, daar dit dan door belastingen zou moeten worden aangezuiverd. De verlaging zal voor mimuiuuiver- bruik plm. 15°,0 bedragen, terwijl voor grootere verbruiken procentsgewijze die verlaging zal toenemen. Het minimum tarief is op het oogenblik 48 M3. per jaar f 0.25, hetgeen zal worden gewijzigd in 53 M3. a f0.20. (Hoewel dit misschien vrijwel overbodig is, meenen wij goed te doen er ep te wijzen, dat voor Den Helder deze verlaging niet geldt. Zooals bekend heeft Den Helder een gemeentelijk water leidingbedrijf met eigen waterwinning, dat jaarlijks aangevuld wordt met een hoeveelheid (rond 400.000 M3.) water.dat gekocht wordt van het P.W.N. Een ver dere verlaging bestaat hierin, dat de meterhuur van f6.- op f4.— en van f 12.— op f6.— wordt teruggebracht. De Directeur constateert, dat hiermede zijn streven, om het Noordhollandsche platteland tegen redttiijken prijs goed leidingwater te brengen, is opgelost en hoopt thans op de medewerking van allen, om hun bedrijf tot verderen bloei en daardoor tot nog lagere inrieveri te brengen. Hierna krijgt ir. Mensi-rl het woord, om in het kort een uiteenzetting te geven van verschillende technische bijzonder heden, welke des middags zouden te zien zijn bij de excursie, welke aan deze ver gadering verbonden was. De deelnemers begaven zich na afloop in 17 autobussen, ten einde in de Rus tende Jager een koffiemaaltijd te gebrui ken. Aan tafel heerschte een gezellige stemming en de door het P.W.N. aan geboden. maaltijd was blijkbaar zeer welkom. De aulobu-sen brachten ons vervolgens naar het terrein van de Bergensche water leiding. ln acht groepen, elk van ongeveer 50 personen, werden de gebouwen en inrichtingen onder deskundige leiding bezichtigd. Het eerste werkkamp van de Duitsch Joodsche vluchtelingen Is Woensdag te Nieuwe Sluis in den Wieringermeer geopend. De hooge commissaris voor Duitsche vluchte lingen. James G. Mac Donald, tijdens zijn rede

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5